Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ανύπαντρες μητέρες ? Υπάρχουν εδώ ?


Recommended Posts

Σπορίδιο δεν ξέρω αν έχω καταλάβει καλά αλλά νομίζω ότι οι οικονομικές δυσκολίες που αντιμετωπίζεις σε επιρρεάζουν και στο ψυχολογικό κομμάτι;; Δεν μπορώ να σου απαντήσω για θέματα ψυχολογικά. Αν μάτια μου έχεις ανάγκη από κάποια πράγματα πρέπει να απευθυνθείς στους κατάλληλους ανθρώπους, εδώ, πέρα από ελάχιστες περιπτώσεις οι περισσότερες μανούλες τα βγάλαν πολύ δύσκολα πέρα και όπως έχω ξαναπεί.....(ούτε εγώ δεν ξέρω πως τα βγάλαν πέρα΄, εγώ έχω τρύπιες τσέπες όλη μου την ζωή). Τέλος πάντων αυτό που θέλω να πω είναι ότι αν ήμουν και εγώ σε δύσκολη θέση θα έκανα ανοιχτή κλίση για βοήθεια....εννοώντας θα έλεγα τι χρειάζομαι και θα το ζητούσα. Όταν είσαι σε δύσκολη θέση πρέπει να ζητήσεις. Βέβαια δεν μπορείς να ξέρεις τι θα κάνει ο καθένας και εξαρτάται από τι χρειάζεσαι αλλά και από τι περιμένεις. Ακόμα και γιατρό ψυχολόγο ή ψυχίατρο χωρίς αμοιβή, ίσως κάποιος να ξέρει που να σε απευθύνει.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Σπορίδιο... πας καρφί να γίνεις μάνα... σαν τη μάνα σου! Μήπως να συνέλθεις και μόνο με αυτή την σκέψη;

 

Μπουμ-μπουμ καλύτερα δεν θα μπορούσα να τα πω!

δεν υπαρχει λαθος και σωστο υπαρχει ΜΟΝΟ διαφορετικο!

(Λορέτα Ποντικίνα)

Ξέρω τα πάντα αλλά δεν μπορώ να σας τα αποκαλύψω!

Link to comment
Share on other sites

Οι βασικές ανάγκες ενό βρέφους πέρα από την αγάπη της μητέρας είναι η τροφή, η ένδυση και η καθαριότητα του. Μπορείς να ανταπεξέλθεις σε αυτά και κυρίως στο πρώτο για να καταφέρεις και τα υπόλοιπα;

 

Δεν έχεις δικαίωμα πια... να βλέπεις αυτό το παιδί ως ΛΑΘΟΣ! Πρέπει (και αυτό είναι το μεγαλύτερο ΠΡΕΠΕΙ απ' όλα) να το δεις ως αυτό που είναι! ΔΩΡΟ! Και να του δώσεις αυτό που του αξίζει! ΜΑΝΑ που να το αγαπάει!

δεν υπαρχει λαθος και σωστο υπαρχει ΜΟΝΟ διαφορετικο!

(Λορέτα Ποντικίνα)

Ξέρω τα πάντα αλλά δεν μπορώ να σας τα αποκαλύψω!

Link to comment
Share on other sites

Σπορίδιο... πας καρφί να γίνεις μάνα... σαν τη μάνα σου! Μήπως να συνέλθεις και μόνο με αυτή την σκέψη;

 

Μπουμ-μπουμ καλύτερα δεν θα μπορούσα να τα πω!

 

 

Καλη μου Φιλη Αερικο ετσι οπως παω χειροτερη παω να γινω αν δεν φτιαχτουν οι συνθηκες γυρω μου με τον καιρο κ αν δεν φτιαξω συνθηκες που να με κ η ιδια καλα

Link to comment
Share on other sites

Σπορίδιο δεν ξέρω αν έχω καταλάβει καλά αλλά νομίζω ότι οι οικονομικές δυσκολίες που αντιμετωπίζεις σε επιρρεάζουν και στο ψυχολογικό κομμάτι;;

 

ΑΠ. Αν δεν υπηρχαν οικονομικες δυσκολιες θα επελεγα να μενω μονη μου εγω κ το μωρο χωρις να αποκλεισω τον πατερα φυσικα. τωρα εχω μια αλλη επιλογη που επειδη δεν με περνει μονη αναγκαζομαι να επιλεξω αυτη του συμβιβασμου,διοτι η αμεσως κινηση ειναι να με με την οικογενεια του αδερφο μου η μονη. Η οποια κ μετεπειτα μπορει να γινει κ ετσι.

 

 

 

Δεν μπορώ να σου απαντήσω για θέματα ψυχολογικά. Αν μάτια μου έχεις ανάγκη από κάποια πράγματα πρέπει να απευθυνθείς στους κατάλληλους ανθρώπους, εδώ, πέρα από ελάχιστες περιπτώσεις οι περισσότερες μανούλες τα βγάλαν πολύ δύσκολα πέρα και όπως έχω ξαναπεί.....(ούτε εγώ δεν ξέρω πως τα βγάλαν πέρα΄, εγώ έχω τρύπιες τσέπες όλη μου την ζωή). Τέλος πάντων αυτό που θέλω να πω είναι ότι αν ήμουν και εγώ σε δύσκολη θέση θα έκανα ανοιχτή κλίση για βοήθεια....εννοώντας θα έλεγα τι χρειάζομαι και θα το ζητούσα. Όταν είσαι σε δύσκολη θέση πρέπει να ζητήσεις. Βέβαια δεν μπορείς να ξέρεις τι θα κάνει ο καθένας και εξαρτάται από τι χρειάζεσαι αλλά και από τι περιμένεις. Ακόμα και γιατρό ψυχολόγο ή ψυχίατρο χωρίς αμοιβή, ίσως κάποιος να ξέρει που να σε απευθύνει.

 

ΑΠ. Ξερεις τι γινεται Beba Mου δεν ειμαι μονη μου σαυτο ειναι κ ο πατερας που δεν λειτουργει οπως εγω σαυτητ ην περιπτωση υπαρχει κ ενας εγωισμος απο την πλευρα του το αν ζητησεις θα υποχρεωθεις...:shock: Βεβαια οτι μπορω θα μαζεψω κ ας πει μετα οτι θελει..Σιγουρα χρειαζομαι αρκετα πραγματα αυτο ειναι το σιγουρο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλη μου Φιλη Αερικο ετσι οπως παω χειροτερη παω να γινω αν δεν φτιαχτουν οι συνθηκες γυρω μου με τον καιρο κ αν δεν φτιαξω συνθηκες που να με κ η ιδια καλα

 

Καλά καλά δεν θα είσαι ποτέ και ξέρουμε και οι δύο το γιατί! Ξέρεις ότι αυτό που σου συμβαίνει είναι ένα μικρό θαύμα γιατί απο μόνη σου δεν θα έφτανες ποτέ εκεί! Οι ανασφάλειές σου δεν θα σε άφηναν όπως δεν σε αφήνουν και τώρα να χαρείς αυτό που συμβαίνει! Ψάχνεις πάντα να αναδείξεις τα άσχημα ενώ υπάρχουν πολύ όμορφα πράγματα που βιώνεις! Φοβάμαι ότι το ίδιο κάνεις και σε σχέση με τον πατέρα του παιδιού! Αν δεν το καταλάβεις και δεν κάνεις κάτι ΤΩΡΑ γι' αυτό... όταν θα γεννηθεί το παιδί θα είναι χειρότερα! Γιατί το παιδί φέρνει ΑΝΑΤΡΟΠΕΣ και αναστάτωση σε υγιείς σχέσεις και ανθρώπους πόσο μάλλον όταν είσαι εκ των προτέρων τίγκα στην ανασφάλεια. Και επειδή σε ξέρω δεν θέλω να σε δω είδηση στα ψιλά γράμματα των εφημερίδων!

 

Σύνελθε βρε αγάπη μου! Μου 'ρχεται ώρες ώρες να σε πιάσω και να σου κάνω ανοικτή εγχείρηση εγκεφάλου :lol:

 

Έκανες μια βαρβάτη επιλογή κόντρα σε οποιαδήποτε λογική και καλά έκανες! Έβαλες μπροστά το συναίσθημα! Ε βγάλτο όλο όμως και τράβα το μέχρι τέλους το συναίσθημα! Τι σκατά κάθεσαι και μαμακίζεσαι με τα ΑΝ και ΜΗΠΩΣ και ΤΙ ΘΑ γίνει;... Ό,τι είναι να γίνει θα γίνει! Κοίτα να χαρείς επιτέλους!

δεν υπαρχει λαθος και σωστο υπαρχει ΜΟΝΟ διαφορετικο!

(Λορέτα Ποντικίνα)

Ξέρω τα πάντα αλλά δεν μπορώ να σας τα αποκαλύψω!

Link to comment
Share on other sites

 

ΑΠ. Ξερεις τι γινεται Beba Mου δεν ειμαι μονη μου σαυτο ειναι κ ο πατερας που δεν λειτουργει οπως εγω σαυτητ ην περιπτωση υπαρχει κ ενας εγωισμος απο την πλευρα του το αν ζητησεις θα υποχρεωθεις...:shock: Βεβαια οτι μπορω θα μαζεψω κ ας πει μετα οτι θελει..Σιγουρα χρειαζομαι αρκετα πραγματα αυτο ειναι το σιγουρο.

 

Δεν χρειάζεται να πεις ότι ζήτησες! Μπορείς να πεις απλά ότι σου έδωσαν ή ότι τα χάριζαν και το είδες ;)

δεν υπαρχει λαθος και σωστο υπαρχει ΜΟΝΟ διαφορετικο!

(Λορέτα Ποντικίνα)

Ξέρω τα πάντα αλλά δεν μπορώ να σας τα αποκαλύψω!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ αυτά δεν τα καταλαβαίνω..... αν χρειάζεσαι θα ζητήσεις εάν δεν χρειάζεσαι δεν ζητάς. Αν πχ. έχεις ένα μισθό που σου επιτρέπει να αγοράσεις 5 πράγματα γιατί να ζητήσεις και γιατί να υποχρεωθείς και πάντα υπάρχουν και οι οικονομικές λύσεις. Επίσης αποφεύγεις να σου δώσουν κάτι που δεν σε ικανοποιεί. Για όλα υπάρχουν λύσεις. Εσύ απλά πρέπει να φροντήσεις να δεις ένα γιατρό είναι πολύ σημαντικό. Αν δεν έχεις χρήματα γιατί καλύπτεις βασικές ανάγκες τότε ζήτα κάποιον να σε δει δωρεάν. Πάντως τώρα δέχονται γιατροί και με το βιβλιάριο του ΙΚΑ (φαντάζομαι και γιατροί με ειδικότητα ψυχιάτρου - ψυχολόγου).

 

 

Βασικά δεν έχω καταλάβει τι συμβαίνει ακριβώς....ζεις με τον πατέρα;;; αν ναι αυτός εργάζεται, δέχεται να κάνει δεύτερη δουλειά για να βοηθήσει;;; διαφορετικά την τον νοιάζει αν εσύ ζητήσεις βοήθεια;; εσύ εργάζεσαι (εχω καταλάβει πως ναι.....έχεις μισθό λοιπόν;;; Το οικονομικό απασχολεί αυτούς που δεν έχουν καθόλου βοήθεια ή εργασία ή αντιμετωπίσουν προβλήματα υγείας. Η μητρότητα φέρνει και κάποιες υποχρεώσεις....αυτό είναι μια πραγματικότητα, κολάει με την αγάπη....αγαπάς και χαίρεσαι που θα προσφέρεις στο μωράκι.

Link to comment
Share on other sites

Αερικο,τα κοριτσακια μας ειναι συνομιληκα.Αυγουστο γεννησες?

 

Λοιπον σπορε,αν εχεις καταθλιψη τωρα,μαλλον την ειχες απο πριν.Σε πολλες περιπτωσεις φταινε και τα αντιεπιληπτικα φαρμακακια.

 

Ομως,σε παρηγορει αν καποιος σου πει πως γεννησε μονος?Πως τα ρουχαλακια του μωρου τα εφερε η γειτονισσα στο μαιευτηριο¨?Πως τρεις μηνες ηταν στο κρεββατι ολομοναχη στο σπιτι με αιμορραγια και αν ερχοταν κανενας της εκανε καμια δουλεια της φτωχης εγκυμονουσας?Πως οχι μονο δεν ειχε λεφτα αλλα μεχρι να γεννησει χρωστουσε τεσσερα νοικια?

 

Αντε πες μου τωρα τι χειροτερο σε βρηκε για να μετανοιωνεις το παιδι σου?Τελειωσε τωρα γεννας.Και εχεις και μπαμπα να πω.Ολο και κατι θα προσφερει και αυτος.Απο το τιποτα,δεν μπορει!Στο σπιτι τον εχεις.

 

Αντε συνελθε,και μην μου μιλας για δυσκολιες γιατι βουρλιζομαι με την κλαψα ακομα και αν την διεγνωσε γιατρος.Να κανεις συνεδριες,μην παρεις χαπια.Και δεν μπορει να σε απολυσει κανεις.

 

Αυτα και παραιτουμαι.

Link to comment
Share on other sites

Αύγουστο είχα ΠΗΤ αλλά γέννησα τέλος Ιουλίου :)

 

Να σου ζήσει μπουμ μπουμ μου και να είναι γερό!

δεν υπαρχει λαθος και σωστο υπαρχει ΜΟΝΟ διαφορετικο!

(Λορέτα Ποντικίνα)

Ξέρω τα πάντα αλλά δεν μπορώ να σας τα αποκαλύψω!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ αυτά δεν τα καταλαβαίνω..... αν χρειάζεσαι θα ζητήσεις εάν δεν χρειάζεσαι δεν ζητάς. Αν πχ. έχεις ένα μισθό που σου επιτρέπει να αγοράσεις 5 πράγματα γιατί να ζητήσεις και γιατί να υποχρεωθείς και πάντα υπάρχουν και οι οικονομικές λύσεις. Επίσης αποφεύγεις να σου δώσουν κάτι που δεν σε ικανοποιεί. Για όλα υπάρχουν λύσεις. Εσύ απλά πρέπει να φροντήσεις να δεις ένα γιατρό είναι πολύ σημαντικό. Αν δεν έχεις χρήματα γιατί καλύπτεις βασικές ανάγκες τότε ζήτα κάποιον να σε δει δωρεάν. Πάντως τώρα δέχονται γιατροί και με το βιβλιάριο του ΙΚΑ (φαντάζομαι και γιατροί με ειδικότητα ψυχιάτρου - ψυχολόγου).

 

ΑΠ. Αυτο ηδη το χω κανει να απευθυνθω σε γιατρο Βεβα μου και ναι πριν μεινω εγκυος ειχα περασει παλι περιοδο καταθλιψης αλλα τα κοψα γιατι εχω προβλημα υγειας κ μου κανε ιστοριες...

Το θεμα ειναι οτι χρειαζομαστε οχι οτι μας περισσευουν για να ζητησουμε γιατι δεν ειναι μονο του μωρου εχουμε κ σπιτι ελλειψεις αλλα αυτο ειναι το τελευταιο διοτι δεν ξερουμε τι μας ξημερωνει κ αν σε ενα χρονο θα χω αντεξει στο ιδιο σπιτι μαζι του κ πως θα εξελιχθουν τ απραγματα.

 

 

Βασικά δεν έχω καταλάβει τι συμβαίνει ακριβώς....ζεις με τον πατέρα;;; αν ναι αυτός εργάζεται, δέχεται να κάνει δεύτερη δουλειά για να βοηθήσει;;; διαφορετικά την τον νοιάζει αν εσύ ζητήσεις βοήθεια;; εσύ εργάζεσαι (εχω καταλάβει πως ναι.....έχεις μισθό λοιπόν;;; Το οικονομικό απασχολεί αυτούς που δεν έχουν καθόλου βοήθεια ή εργασία ή αντιμετωπίσουν προβλήματα υγείας. Η μητρότητα φέρνει και κάποιες υποχρεώσεις....αυτό είναι μια πραγματικότητα, κολάει με την αγάπη....αγαπάς και χαίρεσαι που θα προσφέρεις στο μωράκι.

ΑΠ. Ζω με τον Πατερα του παιδιου ξεκινησαμε ως ζευγαρι αλλα μεσα μου εχει τελιωσει οτι εχουμε πλεον ειναι μονο προσπαθειες που βγαινουν σε κενο απο μερους μου γιατι εκεινος με διεκδικει κ θελει. Ομως το νομισμα εχει δυο οψεις αν ειμαι καλα μαζι του βλεπω εναν καλο χαραχτηρα αν οχι βλεπω ενα αντιπαλο στρατοπαιδο κ μια συμπεριφορα πολυ αποτομη κ απομακρη ...οποτε διαλεγω να παω με τα νερα του κ να προσπαθω αλλα με μεσαμ ου ξεροντας οτι θα λειξει, αλλα κ αυτος με τ αδικα μου νερα προς το παρον. Το σιγουρο ειναι οτι χωρις αγαπη δυσκολα συμβιβαζεσε σε ενα σπιτι με καποιον. Εγω εργαζομαι σε μια δουλεια χρονια τωρα αλλα ο μισθος ειναι χαμηλος:?. Προβλημα υγειας αντιμετωπιζω επισης:?.

Link to comment
Share on other sites

Και'γω αυτο ευχομαι και για καλο δικο μου και κυριως για δικο της καλο.

 

Ολα τα παιδια του κοσμου γερα και τυχερα.

 

Ακους,σπορε?

 

Ακουω και βλεπω κ υπαρχω θελω δεν θελω...:shock:

Link to comment
Share on other sites

Καλά καλά δεν θα είσαι ποτέ και ξέρουμε και οι δύο το γιατί! Ξέρεις ότι αυτό που σου συμβαίνει είναι ένα μικρό θαύμα γιατί απο μόνη σου δεν θα έφτανες ποτέ εκεί! Οι ανασφάλειές σου δεν θα σε άφηναν όπως δεν σε αφήνουν και τώρα να χαρείς αυτό που συμβαίνει! Ψάχνεις πάντα να αναδείξεις τα άσχημα ενώ υπάρχουν πολύ όμορφα πράγματα που βιώνεις! Φοβάμαι ότι το ίδιο κάνεις και σε σχέση με τον πατέρα του παιδιού! Αν δεν το καταλάβεις και δεν κάνεις κάτι ΤΩΡΑ γι' αυτό... όταν θα γεννηθεί το παιδί θα είναι χειρότερα! Γιατί το παιδί φέρνει ΑΝΑΤΡΟΠΕΣ και αναστάτωση σε υγιείς σχέσεις και ανθρώπους πόσο μάλλον όταν είσαι εκ των προτέρων τίγκα στην ανασφάλεια. Και επειδή σε ξέρω δεν θέλω να σε δω είδηση στα ψιλά γράμματα των εφημερίδων!

 

ΑΠ. Που θα παει θα με δεις......!!!! Με το πατερα του παιδιου εγιναν πολλα ευτραπελα κ ευθυνη φερει κ εκεινος για το πως νιωθω τωρα αλλιως ξεκινησε αλλιως εβγαλε συμπεριφορες που δεν γινεται να τις δεχθω σαν χαρακτηρας δυστηχως κ ουτε πιστευω οτι θα με κανει ευτυχησμενη.

 

Σύνελθε βρε αγάπη μου! Μου 'ρχεται ώρες ώρες να σε πιάσω και να σου κάνω ανοικτή εγχείρηση εγκεφάλου :lol:

 

ΑΠ. (Δεν το κανεις λεω γω...)

 

Έκανες μια βαρβάτη επιλογή κόντρα σε οποιαδήποτε λογική και καλά έκανες! Έβαλες μπροστά το συναίσθημα! Ε βγάλτο όλο όμως και τράβα το μέχρι τέλους το συναίσθημα! Τι σκατά κάθεσαι και μαμακίζεσαι με τα ΑΝ και ΜΗΠΩΣ και ΤΙ ΘΑ γίνει;... Ό,τι είναι να γίνει θα γίνει! Κοίτα να χαρείς επιτέλους!

ΑΠ.Αν εχεις τοσα στο μυαλο σου και ζεις με καποιον π το επιβαλλει η κατασταση να ζεις και πας να χτισεις μια ζωη ετσι κ ξαφνικα ολα τουμπα, ετσι και γω τα σκευτομαι ολα αυτα αν και πως κ τι..γιατι εζησα μια ζωη χαλια η ιδια κ παω να την κανω χειροτερη..:? ετσι το βλεπω.

Εμ την εκανα την βαρβατη επιλογη κ αυτο με δυσκολευει, διαλεξα τον δυσκολο δρομο βαση συναισθηματος,,,δεν ηξερα οτι θα μου βγαινε τοσο αρνητικα ολη αυτη η προσπαθεια κ μετεπειτα απο αυτα π γιναν. Βιωσα καταστασεις ομως με τον πατερα του παιδιου κ παγωσα αυτο εγινε και αντιδραω ετσι. Δεν ξερω αν τελικα ειναι θαυμα για μενα αυτο που χω η ζωη θα μου το δειξει για αλλες ειναι σιγουρα θαυμα.

Link to comment
Share on other sites

Αερικο,τα κοριτσακια μας ειναι συνομιληκα.Αυγουστο γεννησες?

 

Λοιπον σπορε,αν εχεις καταθλιψη τωρα,μαλλον την ειχες απο πριν.Σε πολλες περιπτωσεις φταινε και τα αντιεπιληπτικα φαρμακακια.

 

Ομως,σε παρηγορει αν καποιος σου πει πως γεννησε μονος?Πως τα ρουχαλακια του μωρου τα εφερε η γειτονισσα στο μαιευτηριο¨?Πως τρεις μηνες ηταν στο κρεββατι ολομοναχη στο σπιτι με αιμορραγια και αν ερχοταν κανενας της εκανε καμια δουλεια της φτωχης εγκυμονουσας?Πως οχι μονο δεν ειχε λεφτα αλλα μεχρι να γεννησει χρωστουσε τεσσερα νοικια?

 

Αντε πες μου τωρα τι χειροτερο σε βρηκε για να μετανοιωνεις το παιδι σου?Τελειωσε τωρα γεννας.Και εχεις και μπαμπα να πω.Ολο και κατι θα προσφερει και αυτος.Απο το τιποτα,δεν μπορει!Στο σπιτι τον εχεις.

 

Αντε συνελθε,και μην μου μιλας για δυσκολιες γιατι βουρλιζομαι με την κλαψα ακομα και αν την διεγνωσε γιατρος.Να κανεις συνεδριες,μην παρεις χαπια.Και δεν μπορει να σε απολυσει κανεις.

 

Αυτα και παραιτουμαι.

 

Ειχα καταθλιψη κ απο πριν κ μου κατσε κ αυτο...και παιζει ρολο κ αυτο στην ολη συμπεριφορα μου αλλα κ την επιβαρυνε κ ο τροπος αντιμετωπισης αρχικα απο τον πατερα του παιδιου γιατι τυχαια δεν μου γυρισε ξαφνικα κατι εγινε κ εκανα μπαμ.

Στο σπιτι τον εχω τον πατερα του παιδιου αλλα δεν ηθελα ετσι ηθελα το παιδι μου κ μονη μου αλλα αυτο δεν ειναι εφικτο λογω πολλων λογω αρρωστειας λογω οικνομικων. Το παιδι δεν θελω να δυστηχισει μια ζωη το μαζι μου μην εχοντας τπτ κ μην εχοντας να του προσφερω κ να με κ γω δυστηχισμενη αυτο ολο με ριχνει ναι σιγουρα ειμαι σε καποια πραγματα καλητερα απο σενα τωρα ομως εχει το τιμημα του το οτι ζω με τον πατερα του παιδιου κ αυτο ειναι π με κανει ετσι ισως οταν δω κ γω το μωρο μου τοτε τ αδω αλλιως τα πραγματα ειλικρινα δεν ξερω δεν το χω ζησει ποτε μου.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κοίτα σπόρε....κάπου σε καταλαβαίνω κάτι άλλο ήθελες κάτι άλλο βγήκε στην πορεία...δύσκολη κατάσταση. Το σημαντικότερο από όλα είναι να έχεις καλή σχέση μαζί του για το παιδί. Δεν υπάρχει πριγκηπόπουλο ούτε άλογο με τον ιππότη. Νομίζω ότι η μπουμ μπουμ μας αναφέρει κάποια πολύ ουσιαστικά προβλήματα (επιβίωσης) αλλά πάντα ο καθένας βλέπει τα δικά του τα πιο σημαντικά. Σκέψου τα θετικά.

 

έχεις σπίτι

έχεις τον μπαμπά (κάτι θα κάνει όπως λέει η μπουμ μπουμ)

έχεις την δουλειά σου και μην μασάς όντως απόλυση δεν παίζει, και μετά παίζει ΟΑΕΔ

για τα προβλήματα υγείας σε καταλαβαίνω είναι τραγικό το έζησα, 7 1/2 μήνες κάτω στο κρεββάτι....λυποθυμίες κλπ. κούραση ελεινή και η πίεση να μην πέφτει κάτω από 16 ούτε με 5 aldomet την ημέρα. τι να πω....κάποιες είμαστε πιο τυχερές από τις άλλες.

 

Νομίζω ότι δεν μπορείς να αναλωθείς στο αύριο πρέπει να δεις τι θέλεις, το θες το μωρό βρε καλή μου εεε τότε προχώρα με αγάπη και όλα θα γίνουν. Γιατί όταν αγαπάς το παιδί όλοι θα τρέξουν να σε βοηθήσουν. Για τον πατέρα δεν μπορώ να σου απαντήσω εγώ είμαι υπερ του άγαμη πατά κακοπαντρεμένη.

 

Πρέπει να ξεκαθαρίσεις τι θέλεις;;; μίλησε κα με τον πατέρα...μοιράσου τα συναισθήματα σου. Μην τον χρησιμοποιείς θα το καταλάβει έτσι και αλλιώς.

 

Ζούμε σε μια εποχή καταναλωτική, υλιστική άκρως απαιτητική όμως εξαρτάται από εμάς πως θέλουμε να ζήσουμε και πως θα παίξουμε το παιχνίδι....να θυμάσαι ότι κανένα μωρό δεν αγαπάει την μαμά του ή η μαμά το μωρό της επειδή φοράει mini raxevsky ή επειδή έχει καρότσι peg perego.

 

Η αγάπη με τα παιδιά μας είναι ανευφ όρων. Δεν έχει καμια σχέση το χρήμα.

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα σπόρε....κάπου σε καταλαβαίνω κάτι άλλο ήθελες κάτι άλλο βγήκε στην πορεία...δύσκολη κατάσταση. Το σημαντικότερο από όλα είναι να έχεις καλή σχέση μαζί του για το παιδί. Δεν υπάρχει πριγκηπόπουλο ούτε άλογο με τον ιππότη. Νομίζω ότι η μπουμ μπουμ μας αναφέρει κάποια πολύ ουσιαστικά προβλήματα (επιβίωσης) αλλά πάντα ο καθένας βλέπει τα δικά του τα πιο σημαντικά. Σκέψου τα θετικά.

 

έχεις σπίτι

έχεις τον μπαμπά (κάτι θα κάνει όπως λέει η μπουμ μπουμ)

έχεις την δουλειά σου και μην μασάς όντως απόλυση δεν παίζει, και μετά παίζει ΟΑΕΔ

για τα προβλήματα υγείας σε καταλαβαίνω είναι τραγικό το έζησα, 7 1/2 μήνες κάτω στο κρεββάτι....λυποθυμίες κλπ. κούραση ελεινή και η πίεση να μην πέφτει κάτω από 16 ούτε με 5 aldomet την ημέρα. τι να πω....κάποιες είμαστε πιο τυχερές από τις άλλες.

 

Νομίζω ότι δεν μπορείς να αναλωθείς στο αύριο πρέπει να δεις τι θέλεις, το θες το μωρό βρε καλή μου εεε τότε προχώρα με αγάπη και όλα θα γίνουν. Γιατί όταν αγαπάς το παιδί όλοι θα τρέξουν να σε βοηθήσουν. Για τον πατέρα δεν μπορώ να σου απαντήσω εγώ είμαι υπερ του άγαμη πατά κακοπαντρεμένη.

 

Πρέπει να ξεκαθαρίσεις τι θέλεις;;; μίλησε κα με τον πατέρα...μοιράσου τα συναισθήματα σου. Μην τον χρησιμοποιείς θα το καταλάβει έτσι και αλλιώς.

 

Ζούμε σε μια εποχή καταναλωτική, υλιστική άκρως απαιτητική όμως εξαρτάται από εμάς πως θέλουμε να ζήσουμε και πως θα παίξουμε το παιχνίδι....να θυμάσαι ότι κανένα μωρό δεν αγαπάει την μαμά του ή η μαμά το μωρό της επειδή φοράει mini raxevsky ή επειδή έχει καρότσι peg perego.

 

Η αγάπη με τα παιδιά μας είναι ανευφ όρων. Δεν έχει καμια σχέση το χρήμα.

 

 

Εχεις δικιο ΒεΒα με τον πατερα του ξεκαθαρισα οτι δεν τον αγαπαω οτι δεν ειμαι ερωτευμενη κ ομως το δεχετε και προσπαθει πολυ δεν ξερω γιατι τι ελπιζει κ πως μπορει. Συμφωνω οτι δεν κανω γαμο κ ουτε το νιωθω να τον παντρευτω μονο κ μονο για ενα παιδι. Τα συναισθηματα τα χω μοιραστει τα περισσοτερα οχι ολα ομως.. αλλα ξερω οτι αν δεν παω τωρα με το πως εχει η κατασταση θα μου βγει αρνητικα και θα μαστε σε ενα σπιτι που δεν θα ναι ευχαριστα καθολου γιατι τοτε βγαζει πολυ ασχημο χαρακτηρα. Ετσι θελων αγεννησω πρωτα κ μετα θα δουμε...εξαλλου καναμε συμβολαιο σπιτιου για εναν χρονο οποτε μεσα σαυτο το χρονο θα κριθουν πολλα κ το τι θα ακολουθησω.:? Δεν ειπα να του δινω μαρκες κλπ αλλα τα πιο βασικα απο το πιο ς θα το κραταει αν μεινω μονη η πιο ς θα το περνει στις 3 που ειναι οι δημοσιοι πχ ενω θα δουλευω προτρεχω ομως τα σκευτομαι και γιαυτο πραττω αντιθετα.

Link to comment
Share on other sites

Μ' αρέσει που το λες μόνη σου ότι προτρέχεις! Ναι φυσικά προτρέχεις και ναι είναι φυσικό να σου βγαίνει ανάποδα όλο αυτό! Όμως... όταν έρχεται το παιδί και έχεις να αντιμετωπίσεις την καθημερινή πραγματικότητα της ύπαρξής του ΑΝ ΤΟ ΑΓΑΠΑΣ βρίσκεις για όλα λύσεις.

 

Ναι έγιναν πολλά με τον πατέρα του παιδιού και έγιναν πριν μάθεις ότι είσαι έγκυος. Όμως παρά το μικρό της ηλικίας του και της απροετοίμαστης εισβολής ενός παιδιού στη ζωή του και παρά τα λόγια που έχει πει (που τα λόγια... είναι αέρας! τα έργα μετράνε) είναι εκεί. Και θέλει να είναι παρά τα "χαστούκια" που τρώει από σένα! Και είναι εκεί και για σένα που τον φτύνεις και για το παιδί που έρχεται. Δεν υπάρχει ευκολότερο πράγμα για έναν άντρα από το να φεύγει σε μια τέτοια κατάσταση εφόσον η "μητέρα" του δείχνει όλους τους δρόμους! Και δεν επιλέγει την εύκολη λύση! Επιλέγει τη δύσκολη του να συνυπάρξει μαζί σου! Το ίδιο επέλεξες κι εσύ όχι συναισθηματικά αλλά βάζοντας τη λογική κάτω. Εκεί είναι η διαφορά σας!

 

Και καλείστε και οι δύο αυτή την επιλογή σας όπως και την επιλογή ΣΟΥ να κρατήσεις το παιδί ΝΑ ΤΗΝ ΥΠΟΣΤΗΡΙΞΕΤΕ ΝΑ ΤΗΝ ΥΠΕΡΑΣΠΙΣΤΕΙΤΕ! Γιατί στη ζωή μας δεν μετανιώνουμε για όσα κάναμε αλλά για όσα δεν κάναμε!

 

Σου δίνει μαθήματα ζωής ο μικρός! Κάνε ένα διάλειμα από την απαισιοδοξία σου, σταμάτα να κοιτάς το μακρινό μέλλον και ζήσε το άμεσο! Το σήμερα και το αύριο! Γύρνα στο σπίτι και μίλα με το ΦΙΛΟ σου, γιατί αν μου πεις ότι σου έχει σταθεί άλλος καλύτερα ως ΦΙΛΟΣ από αυτόν... δεν θα σε πιστέψω! Σταμάτα να μιζεριάζεις! Το ότι είχες κατάθλιψη δεν σημαίνει ότι πρέπει να συνεχίσεις να την έχεις! Είναι στο χέρι σου να την πολεμήσεις! Η κατάθλιψη δεν είναι κάτι που το έχουμε και πάει τέλειωσε! Εφόσον την αναγνωρίζουμε και την ξέρουμε την πολεμάμε! Βρες τον δικό σου τρόπο να το κάνεις χωρίς να σκέφτεσαι τι χάνεις αλλά τι πρόκειται να κερδίσεις! Και μπορείς να κερδίσεις μια απίστευτη σχέση μέσα από όλο αυτό πλην αυτής που έρχεται με το παιδί σου!

δεν υπαρχει λαθος και σωστο υπαρχει ΜΟΝΟ διαφορετικο!

(Λορέτα Ποντικίνα)

Ξέρω τα πάντα αλλά δεν μπορώ να σας τα αποκαλύψω!

Link to comment
Share on other sites

Η κατάθλιψη και η όποια κατάθλιψη είναι μέσα μας και εμείς την βελτιώνουμε με τον τρόπο σκέψης μας. Όσο για τα φάρμακα αυτά τα δίνουν οι γιατροί για να βοηθήσουν αυτούς που έχουν άμεση ανάγκη αλλά δεν καταπολεμάει στην ουσία το πρόβλημα που δημιουργείται κατά την γνώμη μου από τον τρόπο σκέψης μας.

 

Επέτρεψε μου να σου πω την δική μου άποψη και να μοιραστώ τον δικό μου τρόπο σκέψης.

 

Ένα παιδί μεγαλώνει καλύτερα με δυο παρά με έναν άσχετως γάμου. Εσύ ξέρεις τον πατέρα και εσύ ξέρεις κατά πόσο είναι εντάξει στον λόγο του. Είναι πρόβλημα εάν έχει σχέση με ναρκωτικά, ή αν πίνει, ή αν είναι νευρικός με μικρά παιδιά μόνο αυτές οι συμπεριφορές πρέπει να σε αποθαρρύνουν από το να τον εμπιστευτείς. Το αν θα είναι καλός πατέρας ή όχι δεν έχει σχέση με το αν είναι πχ. είναι γυναικάς κλπ. Ακόμα και αν δεν έχει καλό μισθό αυτό δεν τον εμποδίζει από το να κάνει το παιδάκι μια βόλτα ενώ εσύ θα ξεκουράζεσαι ή θα κάνεις κάποια άλλη δουλειά ή να το πάρει από τον παιδικό. Αυτό σημαίνει ότι πρέπει από κοινού να δεις εάν μπορείται να μοιραστείται την ευθύνη και πως. Είναι εξαιρετικά σημαντικό να ξέρεις εάν θέλει να σε στηρίξει σε κάποια πράγματα. πχ. επισκεψη στον παιδίατρο, να πηγαίνει για ψώνια ενώ θα φροντίζεις το μωράκι κλπ. Η συγκατοίση από όσο έχω καταλάβει θα διατηρηθεί για κάποιο διάστημα. Πάντως εάν τον χρειάζεσαι φρόντησε να μείνεις κάπου κοντά για να σε βοηθάει.

 

Συγνώμη αλλά δεν θυμάμαι έχεις γονείς ή πεθερικά, πιστεύεις ότι θα θέλουν να βοηθήσουν;;; Να μην νοιώθεις τύψεις αλλά ούτε και ότι σου κάνουν χάρη....μην πω ότι είναι και υποχρεωμένοι...εγώ βλέπω από τις κούνιες που πηγαίνω ότι κρατάνε τα παιδάκια όλη μέρα και όλη νύχτα.

 

Σε ποια περιοχή μένεις;;; κοίτα δεν σχολάνε όλοι οι παιδικοί στις 3μμ υπάρχουν και αυτοί που έχουν διαφορετικό πρόγραμμα και λειτουργούν και 12 μήνες το χρόνο. Να σου φέρω ένα παράδειγμα Η φωτεινή ηλιαχτίδα στα Άνω πατήσια. Ίσως και στην δική σου περιοχή κάποιος λειτουργεί με αυτό τον τρόπο. Αν δεν υπάρχουν χρήματα τότε μπορεί να βοηθήσει μπαμπάς;; ή κάποιος άλλος;; έχεις κάποια φίλη ή συγγενή που θέλει να βοηθήσει;;

Link to comment
Share on other sites

Αερικο,συνωμη,αν και συμφωνω με τα περισσοτερα που προειπες διαφωνω για τα λογια.

 

Καποια λογια,ακυρωνουν καθε καλη προηγουμενη σταση.Ειδικα οσα λεγονται σ'εκνευρισμο.

Ειμαι της γνωμης πως στον εκνευρισμο μας λεμε αυτα που πραγματικα πιστευουμε για κατι.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι κακό που διαφωνείς :) Εγώ είμαι άνθρωπος των πράξεων και οι άνθρωποι κρίνονται μέσα από αυτές ;) Αν έκρινα τους ανθρώπους από τα λόγια τους θα ήμουν μόνη μου ίσως... γιατί οκ... κι εγώ τα παίρνω με τα λόγια... όμως η συγνώμη είναι ευπρόσδεκτη μόνο όταν λέγεται με πράξεις.

δεν υπαρχει λαθος και σωστο υπαρχει ΜΟΝΟ διαφορετικο!

(Λορέτα Ποντικίνα)

Ξέρω τα πάντα αλλά δεν μπορώ να σας τα αποκαλύψω!

Link to comment
Share on other sites

Μ' αρέσει που το λες μόνη σου ότι προτρέχεις! Ναι φυσικά προτρέχεις και ναι είναι φυσικό να σου βγαίνει ανάποδα όλο αυτό! Όμως... όταν έρχεται το παιδί και έχεις να αντιμετωπίσεις την καθημερινή πραγματικότητα της ύπαρξής του ΑΝ ΤΟ ΑΓΑΠΑΣ βρίσκεις για όλα λύσεις.

 

Ναι έγιναν πολλά με τον πατέρα του παιδιού και έγιναν πριν μάθεις ότι είσαι έγκυος. Όμως παρά το μικρό της ηλικίας του και της απροετοίμαστης εισβολής ενός παιδιού στη ζωή του και παρά τα λόγια που έχει πει (που τα λόγια... είναι αέρας! τα έργα μετράνε) είναι εκεί. Και θέλει να είναι παρά τα "χαστούκια" που τρώει από σένα! Και είναι εκεί και για σένα που τον φτύνεις και για το παιδί που έρχεται. Δεν υπάρχει ευκολότερο πράγμα για έναν άντρα από το να φεύγει σε μια τέτοια κατάσταση εφόσον η "μητέρα" του δείχνει όλους τους δρόμους! Και δεν επιλέγει την εύκολη λύση! Επιλέγει τη δύσκολη του να συνυπάρξει μαζί σου! Το ίδιο επέλεξες κι εσύ όχι συναισθηματικά αλλά βάζοντας τη λογική κάτω. Εκεί είναι η διαφορά σας!

 

Και καλείστε και οι δύο αυτή την επιλογή σας όπως και την επιλογή ΣΟΥ να κρατήσεις το παιδί ΝΑ ΤΗΝ ΥΠΟΣΤΗΡΙΞΕΤΕ ΝΑ ΤΗΝ ΥΠΕΡΑΣΠΙΣΤΕΙΤΕ! Γιατί στη ζωή μας δεν μετανιώνουμε για όσα κάναμε αλλά για όσα δεν κάναμε!

 

Σου δίνει μαθήματα ζωής ο μικρός! Κάνε ένα διάλειμα από την απαισιοδοξία σου, σταμάτα να κοιτάς το μακρινό μέλλον και ζήσε το άμεσο! Το σήμερα και το αύριο! Γύρνα στο σπίτι και μίλα με το ΦΙΛΟ σου, γιατί αν μου πεις ότι σου έχει σταθεί άλλος καλύτερα ως ΦΙΛΟΣ από αυτόν... δεν θα σε πιστέψω! Σταμάτα να μιζεριάζεις! Το ότι είχες κατάθλιψη δεν σημαίνει ότι πρέπει να συνεχίσεις να την έχεις! Είναι στο χέρι σου να την πολεμήσεις! Η κατάθλιψη δεν είναι κάτι που το έχουμε και πάει τέλειωσε! Εφόσον την αναγνωρίζουμε και την ξέρουμε την πολεμάμε! Βρες τον δικό σου τρόπο να το κάνεις χωρίς να σκέφτεσαι τι χάνεις αλλά τι πρόκειται να κερδίσεις! Και μπορείς να κερδίσεις μια απίστευτη σχέση μέσα από όλο αυτό πλην αυτής που έρχεται με το παιδί σου!

 

Καλημέρα Αερικο και στα υπολοιπα κοριτσια, Ολα αυτα που σου λεω δεν γιναν πριν μεινω εγκυος τα ευτραπελα γινανε ενω εμαθε οτι ειμαι εγκυος μεχρι να ριξω το παιδι αρχικα ειπωθηκαν απειλες και πολλα αλλα....

Εχει δυο πλευρες ο ενας ειναι ο σκληρος κ ο νευρικος κ ο αποτομος κ δημιουργει στρατοπαιδα αν δεν ειμαι μαζι του κ ο αλλος ειναι ο προστατευτικος. Για μενα δεν με πειθει κ δεν μπορω να τον εμπιστευτω οτι μια μερα θα τα γυρισει αν εγω σταματησω να με οπως θελει, και συμφωνω με την μπουμ μπουμ οτι ολα αυτα που ειπωθηκαν κ γινανε δεν ακυρωνουν τα παντα επειδη ειναι διπλα μου, ο χαρακτηρας εκει φανηκε και με κανε να αναθεωρησω κ να πιστεψω οτι δεν θα με καλα μαζι του κ μου γυρισε μεσα μου αρνητικα ολο αυτο.

Με το να μειωνεις τον αλλον να φερεσαι αποτομα και να λες χιλια δυο κ την αλλη να επιδιωκεις να σε με τον μαζι του δεν νομιζω να δινει το καλητερο παραδειγμα ζωης.

Το οτι ειναι διπλα μου αυτη σιγουρα ειναι κ με δικια μου προσπαθεια (ασχετα οτι θεωρει οτι εκεινος κανει μονο προσπαθειες)γιατι ηδη εκανε κινηση να φυγει επειδη ειδε οτι δεν τον ηθελα κ να με αφησει ενω καναμε την μετακομιση γιατι πνιγοταν, το πως το γυρισα ειναι ενα αλλο θεμα και με λιγα λογια πρεπει να με μια αλλη γενικα κ να δοκιμαζω προσπαθειες να με μαζι του ενω γνωριζω οτι θα χει ημερομηνια ληξης για μενα. Φυσικα κ μου χει σταθει καλητερα κ σε περισσοτερα αλλος και χωρις να το χτυπαει.

Μια απιστευτη σχεση δεν πιστευω να κερδισω γιατι πολυ απλα ειμαστε τοσο διαφορετικοι στον τροπο αντιληψης κ μεγαλωματος και στο τι πιστευει ο καθε ενας. Του αναγνωριζω το οτι δεν εχει σηκωθει να φυγει τελικα ακομα, αλλα ολο αυτο ειναι με ανταλαγμα οτι πρεπει να με διπλα του οχι μονο ως απλη φιλη απο οτι ειδα αλλιως υπαρχουν εντασεις.

Την καταθλιψη την πολεμας συμφωνω αλλα πρεπει να υπαρχουν κ οι καταλληλες συνθηκες για να το πετυχεις απο μονη μου πετυχενω μια τρυπα στο νερο.:roll:

Link to comment
Share on other sites

Αερικο,συνωμη,αν και συμφωνω με τα περισσοτερα που προειπες διαφωνω για τα λογια.

 

Καποια λογια,ακυρωνουν καθε καλη προηγουμενη σταση.Ειδικα οσα λεγονται σ'εκνευρισμο.

Ειμαι της γνωμης πως στον εκνευρισμο μας λεμε αυτα που πραγματικα πιστευουμε για κατι.

 

Αυτο πιστευω κ γω δεν μπορει αν σε αποκαλει με διαφορους χαρακτηρισμους κ να λεει χιλια δυο πανω στον εκνευρισμο κ να κανει ψυχολογικο πολεμο κ μετα ολα ηταν μονο λογω θυμου...προσωπικα απο αυτο ολο μου γυρισε:?

Link to comment
Share on other sites

Η κατάθλιψη και η όποια κατάθλιψη είναι μέσα μας και εμείς την βελτιώνουμε με τον τρόπο σκέψης μας. Όσο για τα φάρμακα αυτά τα δίνουν οι γιατροί για να βοηθήσουν αυτούς που έχουν άμεση ανάγκη αλλά δεν καταπολεμάει στην ουσία το πρόβλημα που δημιουργείται κατά την γνώμη μου από τον τρόπο σκέψης μας.

 

Επέτρεψε μου να σου πω την δική μου άποψη και να μοιραστώ τον δικό μου τρόπο σκέψης.

 

Ένα παιδί μεγαλώνει καλύτερα με δυο παρά με έναν άσχετως γάμου. Εσύ ξέρεις τον πατέρα και εσύ ξέρεις κατά πόσο είναι εντάξει στον λόγο του. Είναι πρόβλημα εάν έχει σχέση με ναρκωτικά, ή αν πίνει, ή αν είναι νευρικός με μικρά παιδιά μόνο αυτές οι συμπεριφορές πρέπει να σε αποθαρρύνουν από το να τον εμπιστευτείς. Το αν θα είναι καλός πατέρας ή όχι δεν έχει σχέση με το αν είναι πχ. είναι γυναικάς κλπ. Ακόμα και αν δεν έχει καλό μισθό αυτό δεν τον εμποδίζει από το να κάνει το παιδάκι μια βόλτα ενώ εσύ θα ξεκουράζεσαι ή θα κάνεις κάποια άλλη δουλειά ή να το πάρει από τον παιδικό. Αυτό σημαίνει ότι πρέπει από κοινού να δεις εάν μπορείται να μοιραστείται την ευθύνη και πως. Είναι εξαιρετικά σημαντικό να ξέρεις εάν θέλει να σε στηρίξει σε κάποια πράγματα. πχ. επισκεψη στον παιδίατρο, να πηγαίνει για ψώνια ενώ θα φροντίζεις το μωράκι κλπ. Η συγκατοίση από όσο έχω καταλάβει θα διατηρηθεί για κάποιο διάστημα. Πάντως εάν τον χρειάζεσαι φρόντησε να μείνεις κάπου κοντά για να σε βοηθάει.

 

Συγνώμη αλλά δεν θυμάμαι έχεις γονείς ή πεθερικά, πιστεύεις ότι θα θέλουν να βοηθήσουν;;; Να μην νοιώθεις τύψεις αλλά ούτε και ότι σου κάνουν χάρη....μην πω ότι είναι και υποχρεωμένοι...εγώ βλέπω από τις κούνιες που πηγαίνω ότι κρατάνε τα παιδάκια όλη μέρα και όλη νύχτα.

 

Σε ποια περιοχή μένεις;;; κοίτα δεν σχολάνε όλοι οι παιδικοί στις 3μμ υπάρχουν και αυτοί που έχουν διαφορετικό πρόγραμμα και λειτουργούν και 12 μήνες το χρόνο. Να σου φέρω ένα παράδειγμα Η φωτεινή ηλιαχτίδα στα Άνω πατήσια. Ίσως και στην δική σου περιοχή κάποιος λειτουργεί με αυτό τον τρόπο. Αν δεν υπάρχουν χρήματα τότε μπορεί να βοηθήσει μπαμπάς;; ή κάποιος άλλος;; έχεις κάποια φίλη ή συγγενή που θέλει να βοηθήσει;;

 

Beba Καλημερα, η συγκατοικηση ειναι για εναν χρονο αυτο ειπωθηκε αν κ τωρα που γινεται προσπαθεια τα βλεπει διαφορετικα εγω το αφηνω να κοιλαει ετσι προς το παρον ξεροντας οτι ειναι ενας χρονος αν αλλαξει κατι αυτο θα φανει μετα την γεννηση ισως.. Η θα γινουν χειροτερα η καλητερα.

Σιγουρα στο παιδι θα ναι ενταξει θελω να πιστευω κ θα μπορει να βοηθαει πολυ κ ηδη το κανει κ με βοηθαει οταν ειμαστε καλα βεβαια..

Εναν γονεα εχω κ εναν αδερφο η μητερα μου δεν τοσο καλα στο να κραταει κ να πηγαινει σε κουνιες το μωρο η σε γιατρο...ο αδερφος μου μενει στην αλλη ακρη, οι γονεις του μενουν 7 ωρες απο δω μακρια οποτε δεν υπαρχει ουσιαστικη βοηθεα.

Κοντα μου δεν μπορει να μενει αν δεν μενουμε μαζι γιατι πρωτον δεν θα θελει να με βλεπει καθημερινα κ δευτερον δεν τον βοηθα η δουλεια μετα συν οτι ειναι σε στρατο...Με οτι συνεπαγετε αυτο... Δυστηχως εκει που επελεξα να μεινω ειμαι μακρια απο ολους κ ισως τελικα δεν παραμεινω κ εκει μετα τον χρονο. ΒΠ μενω τωρα.

Link to comment
Share on other sites

...'Οσο σε διαβάζω, τόσο περισσότερο προβληματίζομαι για τη σχέση που περιγράφεις βρε Σπόρε... Μια και είμαστε άγνωστοι εδώ, μήπως θα θελες να μας πεις τι ακριβώς σου εχει κανει ή πει και σ έχει χαλάσει τόσο? Γιατί προσπαθώ να σκεφτώ τι μπορεί να παίζει κι απ την πλευρά του, κι όμως μπερδεύομαι... εννοώ: τι μπορεί να θέλει κάποιος που δεν ειναι παντρεμένος (αρα δεν έχει τυπική υποχρέωση), περιμένει παιδί και άρα φουλ ευθύνες & αλλαγές στη βολή του, κι όμως μένει και προσπαθεί να τα βρείτε οπως λες, τι μπορεί να θέλει άλλο από εσένα την ίδια??? Γιαυτό λέω αν θες να μοιραστείς μαζί μας το τι ακριβώς έγινε που σε χάλασε τόσο πολύ και σε πάγωσε, μπας και βγάλουμε άκρη & σε συμβουλέψουμε ορθότερα.

Κατα τ άλλα, η δική μου συμβουλή είναι ν αφήσεις τον φόβο (για όλα ) στην άκρη και να προχωρήσεις με την αγάπη. Γιατί αυτά που φοβόμαστε, άθελα μας τα καλούμε κοντά μας και μόνο που τα σκεφτόμαστε & αγχωνόμαστε γιαυτά. Αντίθετα η θετική σκέψη, καλεί καθε θετικό αποτέλεσμα κοντά μας. Και τελικά ο φόβος μπορεί να πιάσει μόνο όσο χώρο του επιτρέπει η απώλεια της αγάπης μέσα μας. Οσο περισσότερο αγαπάμε, τόσο λιγότερος τόπος μένει για τον φόβο. Η επιλογή ειναι δική μας: μπορούμε να διαλέξουμε να ζήσουμε στο φόβο ή στην αγάπη. Με τα δικά σου δεδομένα, ειλικρινά (& αν δεν συντρέχει άλλος σοβαρός λόγος να επιλέξεις αλλιώς) θα σου πρότεινα το δεύτερο: Αγάπη για το παιδί που περιμένεις, αγάπη για τον μπαμπά του, αλλά κυρίως ΑΓΑΠΗ ΓΙΑ ΣΕΝΑ! Πρέπει να πιστέψεις πως αξίζεις κάθε καλό στη ζωή σου & κυρίως αυτό το θαυματάκι που συμβαίνει μέσα σου: δημιουργείς Άνθρωπο! Και το αξίζεις! Αξίζεις αγάπη, στοργή, βοήθεια, καλοσύνη, σεβασμό, όλα αυτά ειναι δικαιωματικά δικά σου, ΤΑ ΑΞΙΖΕΙΣ!

lKinp2.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...