Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κοστος εγκυμοσύνης-τοκετου


ilonka19

Recommended Posts

Αν και δεν καταλαβα τιποτα απ' οτι ειπες :( (ποια τραπεζα, ιδωτικη/δημοσια, κιτ) :confused::confused::confused: σε ευχαριστω :-P:razz::-P ισως ρωτησω και τη μαια στα μαθηματα ανωδυνου τοκετου

Συγνωμη αν δεν εγινα καταννοητη,εγραφα γρηγορα...Λοιπον υπαρχουν διαφορες ιδιωτικες τραπεζες φυλαξης βλαστοκυτταρων στις οποιες πληρωνεις

και υπαρχει και η δημοσια τραπεζα στην οποια κανεις απλα δωρεα(δηλαδη δινεις τα βλαστοκυτταρα του μωρου και μπορει να τα χρησιμοποιησει οποισδηποτε τα χρειαστει και ειναι συμβατος)και δεν πληρωνεις.Ισως να προσφερει και η δημοσια τμημα φυλαξης αλλα και εκει απο οτι εχω ακουσει ειναι με πληρωμη.Για να κανεις φυλαξη σε ιδιωτικη πρεπει να επικοινωνησεις μαζι τους νωριτερα,να σε ενημερωσουν(εμενα μαλιστα ηρθε αντιπροσωπος τους σπιτι)και να σου στειλουν ενα ειδικο βαλιτσακι.Αυτο περιεχει μεσα καποια δοχεια για να βαλει ο γιατρος εκει οτι συλλεξει και στη συνεχεια ερχεται αντιπροσωπος της τραπεζας,το παιρνει και το στελνει αυτος.Στη δημοσια τραπεζα δεν ξερω αν σου στελνουν τετοιο βαλιτσακι σιγουρα ομως πρεπει να εχεις προνοησει για το που θα τοποθετηθουν τα βλαστοκυτταρα.Γι'αυτο καλο θα ειναι αν ενδιαφερεσαι να επικοινωνησεις και να ενημερωθεις απο τους ιδιους γιατι την ωρα του τοκετου μου φαινεται λιγι δυσκολο να γινει ολη αυτη η διαδικασια.Επισης αν βρισκεσαι Αθηνα και γεννησεις σε ιδιωτιοκο μαιευτηριο ξερω οτι ορισμενα διαθετουν απο μονα τους τραπεζες φυλαξης.

q3pIp3.png

7QYNp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Αυτο με ποιον το κανονιζεις και ποτε; ο γιατρος μου δεν μου εχει κανει κουβεντα κι εχω εχω συνεχεια ενα σωρο αλλα πραγματα να του πω. Αν τους το πω την ωρα του τοκετου παιζει???

Και η δωρεα εναι τελειως...δωρεαν?

 

Παίρνεις τηλέφωνο στη δημόσια τράπεζα φύλαξηας βλαστοκυττάρων και σου λένε από πού να πας να πάρεις το βαλιτσάκι με τα απαραίτητα. Καλό θα είναι να το έχεις με το που θα μπεις στο μήνα σου. Στην Αθήνα δεν ξέρω σε ποιο νοσοκομείο βρίσκεται η δημόσια τράπεζα, ψάξε στο ίντερνετ για πληροφορίες. Στη Θεσ/νίκη βρίσκεται στο νοσοκομείο Παπανικολάου. Το βαλιτσάκι το δίνεις στις μαίες την ημέρα του τοκετού και πρέπει κάποιος να το επιστρέψει στη δημόσια τράπεζα το αργότερο σε 24 ώρες από την ώρα λήψης των βλαστοκυττάρων. Εννοείται πως πρέπει να ενημερώσεις και το γιατρό σου. Και ναι, είναι εντελώς δωρεάν.

Link to comment
Share on other sites

Μήπως έχει γεννήσει καμία πρόσφατα σε δημόσιο νοσοκομείο στην Αθήνα;Έχω ακούσει ότι είναι χάλια τα πράγματα τον τελευταίο καιρό.Ότι δεν έχουν υλικά και γενικά είναι υπο διάλυση

Εγώ γέννησα τον Μάρτιο στο "Έλενα" και όλα ήταν μια χαρά σε όλες τις φάσεις (εισαγωγή, ωδίνες, τοκετός, διαμονή). Καμμία στιγμή δεν αισθάνθηκα ότι κάτι είναι "υπό διάλυση" και δεν υπήρχε έλλεψη σε τπτ. Πρώτα ο Θεός, και στο 2ο παιδάκι, εκεί θα ξαναπάω.

Ap1rp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

NA ΣΑΙ ΚΑΛΑ,ΓΙΑ ΤΙΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΣΟΥ....ΟΙ ΕΜΠΕΙΡΕΙΕΣ ΜΟΥ ΣΤΟ ΙΠΠΟΚΡΑΤΕΙΟ;;;ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ ΓΙΑΤΙ 2 ΦΟΡΕΣ ΓΕΝΝΗΣΑ,ΑΣΧΕΤΑ ΠΟΥ ΕΧΩ ΔΙΔΥΜΑ.....ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΑΝ ΠΑΡΑ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ.......ΟΛΟΙ.......ΣΙΓΟΥΡΑ ΥΠΗΡΧΑΝ Κ ΜΙΚΡΟΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑΚΙΑ,ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΤΟ ΑΛΛΑΖΩ ΤΟ ΙΠΠΟΚΡΑΤΕΙΟ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ......ΟΙ ΚΛΙΝΙΚΕΣ ΔΕΝ ΑΞΙΖΟΥΝ ΜΙΑ <<ΣΤΑ ΔΥΣΚΟΛΑ >>...........

ΘΕΛΩ ΝΑ ΓΕΝΝΗΣΩ ΣΤΙΣ <<ΘΕΣΕΙΣ>> ΜΟΝΟ Κ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΠΙΟ ΑΝΕΤΑ ,ΠΙΟ ΜΟΝΑΧΙΚΑ,ΠΙΟ ΚΑΘΑΡΑ ΚΑΙ ΓΕΝΙΚΑ ΝΑ ΑΠΟΛΑΥΣΩ ΤΗΝ ΚΑΘΕ ΣΤΙΓΜΗ ΤΗΣ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑΣ ΜΟΥ ΓΕΝΝΑΣ!!!!!!!ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ ΘΑ ΚΑΝΩ Κ ΠΑΛΙ,ΠΡΩΤΑ Ο ΘΕΟΣ ..ΘΑ ΠΑΩ ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ ΟΤΑΝ ΜΕΙΝΩ ΕΓΚΥΟΣ Κ ΘΑ ΔΩ ΤΙ ΜΠΟΡΩ Κ ΑΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΚΑΤΙ....ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ Κ ΠΑΛΙ...ΣΟΥ ΕΥΧΟΜΑΙΟΤΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ.....

 

Ευχαριστω πολυ!!!! Και εσυ οτι επιθυμεις!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

καλημερα σας ...

μολις την Δευτέρα βγήκαμε απο το ΛΗΤΩ με ένα υγιέστατο αγοράκι 2850 γρ.

θα ήθελα να καταθέσω στην παρέα την εμπειρία μου .

όσο αναφορά το νοσοκομείο πληρώσαμε ..

1) 678 ευρώ την διαφορά της τιμής του δωματίου αφαιρώντας την συμμετοχή του εοππυ . ( το νοσοκομείο με ευγενικό τρόπο σου τα ζητάει ακόμα και με την εισαγωγή στο νοσοκομείο , εμείς τα πληρώσαμε την επομένη )

2) 230 ευρώ τις εξετάσεις του μωρού οι οποίες ομως δεν ειναι υποχρεωτικές .(πρέπει να υπογράψεις ενα χαρτι που σου δίνουν μεσα σε 24 ώρες οτι δεν τις δέχεσαι αλλιώς τις κάνουν απο μόνοι τους )

2) 250 ευρώ ( σαν εγγύηση )τα οποία θα τα πάρουμε πίσω απο το νοσοκομείο όταν βγάλουμε ΑΜΚΑ στο παιδί .για να βγάλουμε όμως ΑΜΚΑ έπρεπε να το δηλώσουμε οπως και καναμε στο ληξιαρχείο του νοσοκομείου το οποίο όμως μας ενημέρωσε οτι στο Δήμο Αθηναίων υπήρχε προβλημα με το συστημα και θα είναι έτοιμο το χαρτι απο την επόμενη εβδομαδα .το ταμείο του νοσοκομειου όμως μας είπε οτι πρέπει να τους πάμε μέσα σε αυτη την εβδομάδα τα χαρτιά για να πάρουμε πίσω τα χρήματα μας .οπότε δεν ξέρουμε τι θα γίνει με αυτό το θέμα

όσο αναφορά το προσωπικό

1) είχαμε ακούσει και διαβάσει για το συγκεκριμένο νοσοκομείο αλλά μείναμε κατάπληκτοι με το πόσο ευγενικές και πρόθυμες είναι οι κοπέλες .

κανένα " πέσιμο " , τεράστιο ενδιαφέρον και βοήθεια για το θηλασμό .

προσέχαν όλα τα μωράκια με πολυ μεγαλη αγάπη και φροντίδα .

2) όλοι οι γιατροί , παιδίατροι και ψυχολόγοι πέρασαν να μας ενημερώσουν χωρις πρόθεση πελατειακής σχέσης .κάτι που μας έκανε τεράστια εντύπωση

 

ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλημερα σας ...

μολις την Δευτέρα βγήκαμε απο το ΛΗΤΩ με ένα υγιέστατο αγοράκι 2850 γρ.

θα ήθελα να καταθέσω στην παρέα την εμπειρία μου .

όσο αναφορά το νοσοκομείο πληρώσαμε ..

1) 678 ευρώ την διαφορά της τιμής του δωματίου αφαιρώντας την συμμετοχή του εοππυ . ( το νοσοκομείο με ευγενικό τρόπο σου τα ζητάει ακόμα και με την εισαγωγή στο νοσοκομείο , εμείς τα πληρώσαμε την επομένη )

2) 230 ευρώ τις εξετάσεις του μωρού οι οποίες ομως δεν ειναι υποχρεωτικές .(πρέπει να υπογράψεις ενα χαρτι που σου δίνουν μεσα σε 24 ώρες οτι δεν τις δέχεσαι αλλιώς τις κάνουν απο μόνοι τους )

2) 250 ευρώ ( σαν εγγύηση )τα οποία θα τα πάρουμε πίσω απο το νοσοκομείο όταν βγάλουμε ΑΜΚΑ στο παιδί .για να βγάλουμε όμως ΑΜΚΑ έπρεπε να το δηλώσουμε οπως και καναμε στο ληξιαρχείο του νοσοκομείου το οποίο όμως μας ενημέρωσε οτι στο Δήμο Αθηναίων υπήρχε προβλημα με το συστημα και θα είναι έτοιμο το χαρτι απο την επόμενη εβδομαδα .το ταμείο του νοσοκομειου όμως μας είπε οτι πρέπει να τους πάμε μέσα σε αυτη την εβδομάδα τα χαρτιά για να πάρουμε πίσω τα χρήματα μας .οπότε δεν ξέρουμε τι θα γίνει με αυτό το θέμα

όσο αναφορά το προσωπικό

1) είχαμε ακούσει και διαβάσει για το συγκεκριμένο νοσοκομείο αλλά μείναμε κατάπληκτοι με το πόσο ευγενικές και πρόθυμες είναι οι κοπέλες .

κανένα " πέσιμο " , τεράστιο ενδιαφέρον και βοήθεια για το θηλασμό .

προσέχαν όλα τα μωράκια με πολυ μεγαλη αγάπη και φροντίδα .

2) όλοι οι γιατροί , παιδίατροι και ψυχολόγοι πέρασαν να μας ενημερώσουν χωρις πρόθεση πελατειακής σχέσης .κάτι που μας έκανε τεράστια εντύπωση

 

ευχαριστώ πολύ

 

 

δεν μπορώ να καταλάβω γιατί πληρώνεις την εγγύηση..... :confused::confused::confused::confused:για ποιό πράγμα??????ρωτάω γιατί κ εγώ σε περίπου 1 μήνα εκει θα γεννήσω... μου φαίνεται πολύ περίεργο να σε βάζουν σε όλη αυτή τη διαδικασία......

ntRCp3.png
Link to comment
Share on other sites

δεν μπορώ να καταλάβω γιατί πληρώνεις την εγγύηση..... :confused::confused::confused::confused:για ποιό πράγμα??????ρωτάω γιατί κ εγώ σε περίπου 1 μήνα εκει θα γεννήσω... μου φαίνεται πολύ περίεργο να σε βάζουν σε όλη αυτή τη διαδικασία......

 

 

να σου πώ την αλήθεια ούτε και εμείς το έχουμε καταλάβει .

1) γιατι πανω στον πανικο να βγείς απο το νοσοκομείο δεν έχεις και πολύ χρόνο να το ψάξεις και

2) γιατι δεν σου δίνουν αναλυτικό χαρτί χρεώσεων

Link to comment
Share on other sites

δεν σου δίνουν αναλυτικό χαρτί χρεώσεων???εμενα μου έχουν πει να πάω κάτω κ να ζητήσω να δω αναλυτικά τις χρεώσεις ΠΡΙΝ πληρώσω επειδή μπορεί να σε χρεώσουν άσχετα πράγματα όπως έλεγε π.χ. μια κοπέλα εδω μέσα οτι της χρέωσαν θήλαστρο γύρω στα 100και ευρω ενώ δεν το είχε ζητήσει ποτέ κ όπως αποδείχτηκε επειδή είχαν έλλειψη είχαν παραγγείλει θήλαστρα κ τα χρέωναν όπου να'ναι για να καλύψουν το κόστος τους....ουφ...εμ θα έχουμε τόσα στο κεφάλι μας εμ θα έχουμε κ αυτά να προσέχουμε.......αντε τυχερή εσύ τελείωσες κ χαίρεσαι τον μπεμπαρο σου!!!!!αντε κ η σειρά μας τώρα!!!!!

ntRCp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Νικη καλημερα και να σου ζησει το μωρακι σου να ειναι παντα γερο κ δυνατο...να σε ρωτησω κατι επειδη κ εγω στο λητω θα γεννησω εκανεσ επισκλιριδιο?ηταν μεσα στην τιμη η πληρωσεσ εξτρα?κ η τμη ηταν για φυσιολογικο τοκετο η καισαρικη??

Link to comment
Share on other sites

Νικη καλημερα και να σου ζησει το μωρακι σου να ειναι παντα γερο κ δυνατο...να σε ρωτησω κατι επειδη κ εγω στο λητω θα γεννησω εκανεσ επισκλιριδιο?ηταν μεσα στην τιμη η πληρωσεσ εξτρα?κ η τμη ηταν για φυσιολογικο τοκετο η καισαρικη??

 

σε ευχαριστω πολυ για τα καλα σου λογια ...

εκανα επισκληριδιο και ειχα φυσιολογικο τοκετο ..

 

η τιμη ηταν με την επισκλιριδιο

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστω πολυ για τα καλα σου λογια ...

εκανα επισκληριδιο και ειχα φυσιολογικο τοκετο ..

 

η τιμη ηταν με την επισκλιριδιο

σε ευχαριστω για την απαντηση σου....να σαι καλα!

:D

Link to comment
Share on other sites

η επισκληρίδιος είναι μέσα στα νοσήλεια του νοσοκομείου , εμείς πληρώνουμε μόνο νοσοκομείο και αμοιβή γιατρού κορίτσια τίποτα έξτρα που λένε άλλοι

Link to comment
Share on other sites

θα ηθελα να ρωτησω και εγω αν γνωριζει κανεις, ειμαι στην 15 εβδομαδα ο γιατρος μου ειναι στο αρεταιειο αλλα δεν εχω βρει το θαρρος να τον ρωτησω για την αμοιβη του, εκτος αυτου επειδη εχω διαβητη τυπου 1 εχω εναν μεγαλυτερο φοβο και νομιζω οτι θα νιωσω πιο ασφαλης αν τον πληρωσω. Παντως μεχρι στιγμης ειμαι πολυ ευχριστημενη μαζι του, τον βρηκα αφου εμεινα εγκυος και ο λογος ηταν οτι ο προηγουμενος γιατρος μου ο οποιος ηταν μαλιστα και σε ιδιωτικο νοσοκομειο (ιασω), οταν ειδε πως δεν ειναι τελεια ρυθμησμενος ο διαβητης μου αγχωθηκε παρα πολυ και με αγχωσε και εμενα περισσοτερο ενω αυτος με τη βοηθεια δικου του διαβητολογου με εχει βοηθησει εχω καλα ρυθμησμενο σακχαρο και ειμαι πολυ ηρεμη!!! αυτο που θα ηθελα να μαθω ειναι αν ξερει κανεις απο αμοιβες γιατρων στο αρεταιειο.

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα κορίτσια εγώ γέννησα στο λητώ με εοπυυ και απ΄ότι ξέρω είναι και το μητέρα στον εοπυυ άρα ισχύουν τα ίδια. έδωσα διαφορά γύρω στα 700ε για το νοσοκομείο με το επίδομα που μου κράτησαν. ο γιατρός μου κόστισε 1100ε ήταν όλα τέλεια πήγαν όλα καλά και το ξανακάνω άνετα.με το καλό σε όλες

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα μήπως έχει γεννήσει καμμιά σας στο Ρέα με εοπυυ?

 

καλησπερα, γέννησα στις 2/7 πρόωρα στο Ρεα την μπέμπα μου με καισαρική και παραμονή σε οικονομικό τρίκλινο. κόστος με χρήση ΕΟΠΠΥ 903 ευρώ συν άλλα 141 ευρώ για αμοιβή του ακτινολόγου που έκανε κάποιους υπερήχους στην μπέμπα λόγω του χαμηλού της βάρους. επίσης όλη η παραμονή στην θερμοκοιτίδα καλύπτεται πλήρως από τοιν ΕΟΠΠΥ.με το καλο!

Το θαύμα της ζωής βρίσκεται μέσα μας...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...