Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κοστος εγκυμοσύνης-τοκετου


ilonka19

Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

strata μου δε θέλω να χαλάσω τον ενθουσιασμό σου αλλά........ τα πράγματα δεν είναι τόσο απλά. Ψάξτο λίγο παραπάνω και σου μιλά μια κοπέλα που έχει εμπειρία από τη συγκεκριμένη οργάνωση. Το μόνο που μπορώ να σου πω είναι εμπιστεύσου το γιατρό σου!!!!!!!!!!!!!! Πάρε γνώμες από παντού...... Ελπίζω να πάνε όλα καλά!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

fofo..

αν θελεις και μπορεις βεβαια μπορεις να γινεις λιγο πιο συγκεκριμενη???

ειτε public ειτε μεσω pm???

εχω διαβασει κι εγω για την ευτοκια και το σκεφτομαι....

βεβαια δεν ξερω αν κανει λογω ενος χειρουργειου που εχω κανει παλιοτερα αλλα ηθελα να μπω στην διαδικασια να το ψαξω λιγο παραπανω...

ευχαριστω...............

pasxalitsa v

το καλύτερο δώρο της ζωής μας...είναι ΕΔΩ!!!

kALOp3.png

Link to comment
Share on other sites

Κοιτάχτε κορίτσια,

 

όταν ήμουν έγκυος στο πρώτο μου παιδί ήμουν τακτικός θαμώνας στην ευτοκία. Πήγαινα στις διαλέξεις αρχικά τακτικά και συνεπέστατα. Το resume από όλες τις συναντήσεις ήταν να καταλήγουμε τι κακοί ήταν οι γιατροί και όλοι είναι πονηροί και θέλουν με τον έναν ή τον άλλο τρόπο να μας σφάξουν δηλ να μας κάνουν καισαρική. Μια φορά πήγα και με τον άντρα μου ο οποίος ήταν και αυτός υπέρμαχος του φυσικού τοκετού και έφριξε!!!!! Τις βρήκε τόσο φανατισμένες και τόσο απόλυτες που πίστευε ότι η αλήθεια χανόταν κάπου στη μέση. Εγώ όμως δεν άκουγα τίποτα!!! Πλύση εγκεφάλου βλέπεις!!! Έκανα γιόγκα και γενικά είχα βρει παρέες, άλλες δύο κοπέλες. Η μία μάλιστα είχε ήδη κάνει ένα παιδάκι με καισαρική και το δεύτερο ήθελε με φυσικό τοκετό. Την πείσανε βέβαια ότι γίνεται και μάλιστα στο σπίτι ή στο κέντρο φυσικού τοκετού.

 

Για να μη σας τα πολυλογώ εγώ έκανα γίογκα πολύ εκεί και παρόλο ότι πονούσα σε κάποιες ασκήσεις η ειδική μου έλεγε ότι έτσι πρέπει γιατί ανοίγει η λεκάνη και προετοιμάζεται για τον τοκετό. Πήγαινα εκεί μεχρι τον 7ο μήνα γιατί μόλις κατάλαβα ότι με πίεζαν πολύ για τοκετό στο κέντρο τους ή στο σπίτι έφυγα. Το αποτέλεσμα:

 

Εγώ γέννησα πρόωρα με καισαρική γιατί εξαιτίας τον ασκήσεων ο πλακούντας μου δεν άντεξε. Και βέβαια καμιά τους δεν πήρε ποτέ να δει τι κάνω, που εξαφανίστηκα.

 

Η άλλη κοπέλα που είχε κάνει την πρώτη γέννα με καισαρική γέννησε φυσιολογικά με κάποια μαία αλλά κατα τον τοκετό η τομή άνοιξε το μωρό πήρε οξυγόνο στον εγκέφαλο και παρουσιάζει νοητική στέρηση.

 

Και η τρίτη κοπέλα είχει επιπλοκή κατα τη διάρκεια της γέννας και ευτυχώς που ο άντρας της την πήγε σφαίρα στο νοσοκομείο με τη διαφωνία της μαίας και σωθηκαν και οι δύο.

 

Αυτά κορίτσια. Ο καθένας ας κρίνει και ας αποφασίσει!!!!! Ελπίζω να βοήθησα!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

γεια σας!

τα εως τώρα εξοδα μας

2 επισκεψεισ στον γιατρο 80+80 = 160 (τον εβαλα και συνεβλη με το ταμειο μου γιατι θα τον επνιγα με τα 80αρια του)

εξετασεισ αντιθρομβίνης 3 και ερπης 1 και 2 = 150 ευρω

φουλ προγγενητικός = δωρεάν λόγω ταμείου μου

αυχενικη διαφάνεια = υπολογισω κανα 200αρι

την ινοκυστικη νοσο την εξεταση θα την κανω στο λαικο (κανονικα κοστιζει ενα 600αρακι) και εως τωρα δεν εχω παρει σιδηρο ασβέστιο κλπ κλπ αλλα φάρμακα

 

σε οτι αφορά στην γεννα, με το καλό το δωμάτιο στο ΓΑΙΑ ειναι γύρω στα 1800 τρικλινο ε και άλλα τόσα ο δοχτορας..στην αρχη ειμαστε ακόμη οποτε..υπομονηηηηηηηηη! καλυτερα να τα δινουμε σε εξετασεισ κια να ειναι ολα καλα παντως

Ενώ είναι γραπτός λόγος, νιώθω ότι ακούγεται. Έχει χροιά! - Marcella - http://www.parents.gr/forum/showthread.php?t=84479

Link to comment
Share on other sites

Κοιτάχτε κορίτσια,

 

όταν ήμουν έγκυος στο πρώτο μου παιδί ήμουν τακτικός θαμώνας στην ευτοκία. Πήγαινα στις διαλέξεις αρχικά τακτικά και συνεπέστατα. Το resume από όλες τις συναντήσεις ήταν να καταλήγουμε τι κακοί ήταν οι γιατροί και όλοι είναι πονηροί και θέλουν με τον έναν ή τον άλλο τρόπο να μας σφάξουν δηλ να μας κάνουν καισαρική. Μια φορά πήγα και με τον άντρα μου ο οποίος ήταν και αυτός υπέρμαχος του φυσικού τοκετού και έφριξε!!!!! Τις βρήκε τόσο φανατισμένες και τόσο απόλυτες που πίστευε ότι η αλήθεια χανόταν κάπου στη μέση. Εγώ όμως δεν άκουγα τίποτα!!! Πλύση εγκεφάλου βλέπεις!!! Έκανα γιόγκα και γενικά είχα βρει παρέες, άλλες δύο κοπέλες. Η μία μάλιστα είχε ήδη κάνει ένα παιδάκι με καισαρική και το δεύτερο ήθελε με φυσικό τοκετό. Την πείσανε βέβαια ότι γίνεται και μάλιστα στο σπίτι ή στο κέντρο φυσικού τοκετού.

 

Για να μη σας τα πολυλογώ εγώ έκανα γίογκα πολύ εκεί και παρόλο ότι πονούσα σε κάποιες ασκήσεις η ειδική μου έλεγε ότι έτσι πρέπει γιατί ανοίγει η λεκάνη και προετοιμάζεται για τον τοκετό. Πήγαινα εκεί μεχρι τον 7ο μήνα γιατί μόλις κατάλαβα ότι με πίεζαν πολύ για τοκετό στο κέντρο τους ή στο σπίτι έφυγα. Το αποτέλεσμα:

 

Εγώ γέννησα πρόωρα με καισαρική γιατί εξαιτίας τον ασκήσεων ο πλακούντας μου δεν άντεξε. Και βέβαια καμιά τους δεν πήρε ποτέ να δει τι κάνω, που εξαφανίστηκα.

 

Η άλλη κοπέλα που είχε κάνει την πρώτη γέννα με καισαρική γέννησε φυσιολογικά με κάποια μαία αλλά κατα τον τοκετό η τομή άνοιξε το μωρό πήρε οξυγόνο στον εγκέφαλο και παρουσιάζει νοητική στέρηση.

 

Και η τρίτη κοπέλα είχει επιπλοκή κατα τη διάρκεια της γέννας και ευτυχώς που ο άντρας της την πήγε σφαίρα στο νοσοκομείο με τη διαφωνία της μαίας και σωθηκαν και οι δύο.

 

Αυτά κορίτσια. Ο καθένας ας κρίνει και ας αποφασίσει!!!!! Ελπίζω να βοήθησα!!!

πωπω! Τελικά καλά λέω εγώ σε νοσοκομείο και όλα αυτά είναι μόνο για να τα βλέπεις στην τηλεόραση. Για να καταλάβω στην ευτοκία κάνουν τοκετό στο σπίτι ή σε χώρους δικούς τους.Εγώ όταν έμεινα εγκυος για ένα πράγμα ήμουν κάθετη ότι θέλω να γεννήσω στο Αλεξάνδρας και πουθενά αλλού ( Είμαι από Κόρινθο).Να έχω ασφάλεια πως οτιδήποτε μου συμβει μπορούν να το αντιμετωπίσουν.

Link to comment
Share on other sites

Η γιογκα δεν πρεπει ποτε να ποναει.

Αν κανεις σταση γιογκα και πονας ή δεν την κανεις καλα ή κατι δεν παει καλα.

Ειδικα οταν εισαι εγκυος δεν πρεπει να ξεκινας γυμναστικες που πριν δεν εκανες, δηλ μια αγυμναστη δεν επιτρεπεται να ξεκινησει να γυμναζεται πρωτη φορα στην εγκυμοσυνη.

Ενας σωστος δασκαλος γιογκα θα σου πει να σταματησεις αμεσως αν πονας, ποσο μαλλον αν εισαι εγκυος.

 

Ειμαι κι εγω υπερ του κατα το δυνατον φυσικου τοκετου, του θηλασμου κλπ.

Πιστευω κι εγω οτι οι περισσοτεροι γιατροι σε στελνουν για ψυλλου πηδημα για καισαρικη.

 

Το κακο ομως με τη φανατικη υποστηριξη ολων των παραπανω ειναι οτι (οπως και με καθε φανατισμο) δε βλεπεις περα απο τη μυτη σου.

 

Φυσικα η καισαρικη δεν ειναι καλη, αλλα σε ελαχιστες περιπτωσεις ειναι επιβεβλημενη και σωζει ζωες.

Φυσικα ειναι ωραιο να γεννας οσο πιο φυσικα γινεται (αλλωστε κατι φυσικο ειναι η γεννα), αλλα αυτο δεν ειναι παντοτε εφικτο, σε ελαχιστες περιπτωσεις μπορει να αποβει και μοιραιο.

k9Tap3.png

Link to comment
Share on other sites

Kassiani μου κανείς στην Ευτοκία ΠΟΤΕ και το ξαναλέω ΠΟΤΕ δεν είχει όχι μονο πει ούτε καν είχε αρθρώσει ότι όποια δεν έχει ξαναγυμναστεί καλό θα ήταν να μην μπαίνει σε τέτοιες διαδικασίες. Δυστυχώς....

 

Και φυσικά όλες θέλουμε φυσικό τοκετό αλλά υπάρχουν περιπτώσεις που δεν γίνεται γιατί κινδυνεύει το παιδί ή η μητέρα. Εκεί λοιπόν χρειάζεται ένας γιατρός με τις κατάλληλες γνώσεις να πάρει τις σωστές αποφάσεις και να δράσει σωστά και άμεσα. Οι μαίες ούτε τις γνώσεις αυτές έχουν ούτε την ευθύνη μπορούν να πάρουν.

 

Οι "κυρίες" της Ευτοκίας τους καταδίκαζαν a priori. Και εμείς τις εμπιστευτήκαμε, κακώς από ότι αποδείχθηκε. Τουλάχιστον εγώ ήμουν τυχερή μέσα στην ατυχία μου αφού το αγγελούδι μου είναι καλά αλλά γιατί να υποστώ όλη αυτή τη ταλαιπωρία, ψυχική και σωματική????

 

Αφήστε τα κορίτσια... Τα θυμάμαι και με παίρνουν τα ζουμιά.....

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ είμαι υπέρ του φυσιολογικού τοκετού......και μάλιστα ήθελα να πάω στην ευτοκία κλπ κλπ. Όμως κακά τα ψέμματα αυτές που γεννάνε φυσιολογικά με μαίες πχ στην Αγγλία είναι συνήθως σε νεαρότερες ηλικίες και όχι γρίούλες πάνω από τα 30 (καταλαβαίνετε τι εννοώ, ελπίζω να μην με παρεξηγήσετε!!). Εγώ πάντως έκανα αναγκαστηκά καισαρική λόγω προεκλαμψίας. Καλά που υπάρχουν και οι γιατροί.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τους κατηγορουν apriori γιατι πραγματι υπαρχει μεγαλη μεριδα γιατρων που για να εξυπηρετησουν το προγραμματακι τους, επικαλουνται διαφορες δικαιολογιες και εχουμε φτασει το φοβερο ποσοστο του 60% σε καισαρικες.

Εκτος κι αν ολα τα προβληματα συμβαινουν στην ελλαδα.

 

Αυτο λοιπον εχει το κακο που εχουν ολες οι γενικευσεις, οι υπερβολες και οι απολυτοτητες.

Χανεις την εμπιστοσυνη σου συλληβδην σε ολους τους γιατρους, με αποτελεσμα να μην μπορεις να εμπιστευθεις ουτε και αυτον που τιμια και ειλικρινα σου φερεται.

 

Ετσι και με το ευτοκια. Θεωρω οτι κανουν πολυ καλο που ευνοουν το φυσικο τοκετο, αλλα ισως καμμια φορα αυτο να φτανει τα ορια της εμμονης με αποτελεσμα βεβαια να δημιουργουνται προβληματα.

 

Δεν μπορω πχ να καταλαβω ποιος yoga instructor ειναι αυτος που τολμα να κανει γιογκα σε εγκυες χωρις αυτες τις επισημανσεις.

 

Εκει ομως μπαινουν και θεματα ευθυνης. Τον γιατρο που θα σου κανει λαθος, μπορεις να τον "κυνηγησεις" γι αυτο. Και απο αυτο το φοβο εχουν γινει κι αυτοι φοβιτσιαρηδες και κανουν εξετασεις, δινουν φαρμακα και ξεγεννανε με καισαρικη για ψυλλου πηδημα.

Απο την αλλη ομως εαν ολες αυτες οι "νεες" ειδικοτητες (συμβουλος θηλασμου, συμβουλος γιογκα, συμβουλος φυσικου τοκετου) προκαλεσουν με τις συμβουλες τους προβλημα, ευθυνη δε θα βρεθει καμμια.

 

Θεωρω βεβαια πολυ απαραιτητη την επαρκη μας ενημερωση σε ολα αυτα, ωστε να εχουμε τη γνωμη μας και να παιρνουμε τις αποφασεις μας και να μπορουμε και τις ερωτησεις μας να κανουμε στους γιατρους, ωστε να αισθανονται κι αυτοι καποιον ελεγχο.

k9Tap3.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια το Ντινάν πότε ανοίγει? Θα φύγουν τελικά αρκετοί γιατροί από τα υπόλοιπα ιδιωτικά και θα πάνε εκεί? Λέτε να ρίξουν τις τιμές??

----------------------------------------------------------

Link to comment
Share on other sites

+φωνω με την kassiani.

Ξερω 5 ατομα τα οποια γεννησαν Ευτοκια και εχουνε να πουνε τα καλυτερα.

Βασικα απροοπτα ειναι λογικο να συμβουν παντου οπως και στα καλυτερα νοσοκομεια/ξενοδοχεια απλα εκει παιζουν πολλα και τα κρυβουν.

Ο καθενας πιστευω εχει το μυαλο και την καρδια να κρινει αν αυτο ειναι σωστο η λαθος

qbd8p2.png
Link to comment
Share on other sites

Αυτο λοιπον εχει το κακο που εχουν ολες οι γενικευσεις, οι υπερβολες και οι απολυτοτητες.

Χανεις την εμπιστοσυνη σου συλληβδην σε ολους τους γιατρους, με αποτελεσμα να μην μπορεις να εμπιστευθεις ουτε και αυτον που τιμια και ειλικρινα σου φερεται.

Ετσι και με το ευτοκια. Θεωρω οτι κανουν πολυ καλο που ευνοουν το φυσικο τοκετο, αλλα ισως καμμια φορα αυτο να φτανει τα ορια της εμμονης με αποτελεσμα βεβαια να δημιουργουνται προβληματα.

Θεωρω βεβαια πολυ απαραιτητη την επαρκη μας ενημερωση σε ολα αυτα, ωστε να εχουμε τη γνωμη μας και να παιρνουμε τις αποφασεις μας και να μπορουμε και τις ερωτησεις μας να κανουμε στους γιατρους, ωστε να αισθανονται κι αυτοι καποιον ελεγχο.

fofo ευχαριστουμε για την ενημερωση...συμφωνω κι εγω με την Κασσιανη και καταληγω στο οτι...δεν θα ηθελα να το ρισκαρω...(εχω καποια μικροπροβληματακια...)απλα θα απαιτησω οσο το δυνατον πιο φυσιολογικες συνθηκες απο το μαιευτηριο την στιγμη που θα γεννησω...

ελπιζω να τα καταφερω...

pasxalitsa v

το καλύτερο δώρο της ζωής μας...είναι ΕΔΩ!!!

kALOp3.png

Link to comment
Share on other sites

fofo ευχαριστουμε για την ενημερωση...συμφωνω κι εγω με την Κασσιανη και καταληγω στο οτι...δεν θα ηθελα να το ρισκαρω...(εχω καποια μικροπροβληματακια...)απλα θα απαιτησω οσο το δυνατον πιο φυσιολογικες συνθηκες απο το μαιευτηριο την στιγμη που θα γεννησω...

ελπιζω να τα καταφερω...

 

Αν το ζητησεις, θα κανουν αυτο που ζητας.

 

Μην πηγαινουμε σαν τα προβατα στους γιατρους και τα μαιευτηρια, δε μιλαμε καθολου και μετα ερχομαστε εδω και βριζουμε τους γιατρους και τις μαιες γιατι δεν εκαναν απο μονοι τους αυτο που ομως εμεις δε ζητησαμε.

 

Πως δηλαδη σ' εμενα 3 φορες στο μαιευτηριο δε μου συνεβη ποτε τιποτα απο αυτα τα φοβερα που ακουω εδω?

 

Τους ειπα θελω αποκλειστικο θηλασμο και να μη δοθει τιποτα αλλο στο παιδι και ετσι εγινε.

Φωναξα για βοηθεια την πρωτη ημερα για να το τοποθετησω καλα στο στηθος, ηρθαν και βοηθησαν.

Ειπα στον παιδιατρο μου οτι θα θηλασω αποκλειστικα, μου ειπε μπραβο και δε μου εδωσε ποτε κανενα χαρτακι με ξενο γαλα.

Επαθε πολυ υψηλο ικτερο η κορη μου και ηταν 20 ωρες το 24ωρο στη λαμπα και οταν με ρωτησαν για ξενο γαλα, πηρα το νοσοκομειακο θηλαστρο και καθε 3 ωρες αντλουσα και εστελνα με αποτελεσμα να μη χρειαστει καθολου εξτρα.

 

Εχουμε κι εμεις ευθυνη και πρεπει να ανοιγουμε το στοματακι μας και να μιλαμε.

Δειτε το κι αλλιως: Εσεις ειστε οι πελατες που πληρωνουν και πρεπει να γινεται αυτο που ζητατε.

 

Ξερετε καμμια φορα πχ με το θηλασμο τι συμβαινει?

Η λεχωνα περιμενει χωρις να μιλαει να της φερουν το παιδι και να τη βοηθησουν να θηλασει και η μαια σκεφτεται τι γαιδουρα μανα ειναι αυτη που δε ζηταει το παιδι της να το θηλασει.

 

Πρεπει να μιλαμε. Δε μαντευει κανενας τι θελουμε.

k9Tap3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

kassiani εχεις δικιο...

εγω δεν αγχωνομαι τοσο με τον θηλασμο...(αυτο θα το απαιτησω και θα φωναξω αν χρειαστει...) αυτο που με ανησυχει πιο πολυ ειναι την ωρα της γεννας...θα ηθελα να ακολουθησω το παρακατω...

γινεται αραγε??? ή έστω καποια απο αυτα...

θα το συζητησω με τον γιατρο μου και ελπιζω κατι να καταφερω...

 

"Το μωράκι σας ζούσε για 9 μήνες μέσα σ΄ένα σκοτεινό και ζεστό περιβάλλον, αυτό της μήτρας. Με την γέννησή του και την έξοδό του στον κόσμο, κατακλύζεται από έντονα και καινούργια συναισθήματα τα οποία προκύπτουν έως και τραυματικά.

Η μέθοδος Leboyer, αφορά έναν διαφορετικό τρόπο υποδοχής του νεογέννητου. Πήρε το όνομά της από τον Γάλλο μαιευτήρα Frederick Leboyer, ο οποίος εφαρμόζει μια αγωγή που κάνει πιο γλυκιά και ανώδυνη την επαφή του νεογέννητου με τον έξω κόσμο, έτσι ώστε να μην προστεθούν στο αναπόφευκτο τραύμα της γέννησης και άλλα δυσάρεστα συναισθήματα το οποία μπορούν να αποφευχθούν κατά τον ίδιο.

 

Ο ίδιος πιστεύει ότι μια γλυκιά υποδοχή του νεογέννητου, με σεβασμό και στοργή την ώρα που γεννιέται το βρέφος, παραμένει ανεξίτηλη στο υποσυνείδητό του και μπορεί να επιδράσει θετικά και στην ανάπτυξη της προσωπικότητάς του.

Πως εφαρμόζεται η μέθοδος Leboyer

  • Δίνεται ιδιαίτερη προσοχή στην ατμόσφαιρα της αίθουσας τοκετών, δηλ. τα φώτα είναι χαμηλά, η θερμοκρασία είναι υψηλότερη απ΄ότι συνήθως (για να μην αιστανθεί το βρέφος τη διαφορά σε σχέση με τη κοιλιά της μητέρας του), και ακούγεται μια απαλή και χαλαρωτική μουσική
  • Oλοι οι παρευρισκόμενοι μιλάνε χαμηλόφωνα και προσέχουν ώστε να μην τρομάξει το βρέφος κάποιος δυνατός θόρυβος
  • Mόλις γεννηθεί το μωρό, με την ίδια κίνηση που του επέτρεψε να βγει από την κοιλιά της μητέρας του, το παιδί τοποθετείται με την κοιλιά προς τα κάτω και πάνω στην κοιλιά της μητέρας του, για να μπορεί να αισθάνεται θαλμπωρή και ασφάλεια.Στο μεταξύ, το χαϊδεύουν και το κάνουν μασάζ.
  • O ομφάλιος λώρος, δεν κόβεται αμέσως. Περιμένουν να σταματήσει να πάλλεται, για να επιτραπεί στο μωρό να συνηθίσει να αναπνέει σταδιακά με τους πνεύμονες.
  • Mόλις κοπεί ο ομφάλιος λώρος, το μωρό τοποθετείται σε χλιαρό νερό για λίγα λεπτά, για να χαλαρώσει εντελώς , και σ΄ένα γνώριμο και οικείο περιβάλλον όπως εκείνο μέσα στο οποίο αναπτύχθηκε.
  • Στο τέλος, γίνονται όλοι οι έλεγχοι ρουτίνας, πάντοτε με απαλότητα και φροντίδα."

pasxalitsa v

το καλύτερο δώρο της ζωής μας...είναι ΕΔΩ!!!

kALOp3.png

Link to comment
Share on other sites

Στην πρωτη μου γεννα δυστυχως εγινε χαμος μεσα στην αιθουσα τοκετου, καθως η κορη μου δεν εβγαινε με τιποτα. Ειχα ηδη περασει 20 ωρες ωδινων και το παιδι φρακαρε συνεχως.

Εγινε λοιπον του κουτρουλη ο γαμος μεσα. Ηρθαν απειρες μαιες, αλλες βοηθουσαν το γιατρο ο οποιος ειχε ιδρωσει, αλλες μου πατουσαν το διαφραγμα για να με βοηθησουν, αλλες μου κρατουσαν τα ποδια κοκ.

"Εφταιγε" βεβαια και το γεγονος οτι οι συσπασεις μου ηταν εξαιρετικα συντομες με αποτελεσμα να μην υπαρχει αρκετος χρονος για να σπρωξω.

Ομως παρολα αυτα πετυχαμε να γεννησω φυσιολογικα γιατι, εαν ο γιατρος θελει και δε φοβαται, η καισαρικη δεν ειναι απαραιτητη (το παιδι ανεπνεε κανονικα, δεν ειχε δυσφορια, δεν κινδυνευε).

Πραγματι η εμπειρια δεν ηταν καλη ψυχικα.

 

Τη δευτερη ομως φορα ηταν μεσα στην αιθουσα μονο ο αντρας μου, ο γιατρος και 2 μαιες (ειναι υποχρεωτικο στα μαιευτηρια, αλλα και στο σπιτι να γεννησεις παλι 2 ειναι), οι οποιες καθοντουσαν σε μια ακρη, υπηρχε πολυ ηρεμια, μου εβαλαν το μωρο επανω μου αμεσως κλπ.

 

Πιστευω οτι πρεπει να το πεις απο πριν στο γιατρο σου. Για τα φωτα δεν ξερω αν θα δεχτουν να τα χαμηλωσουν ή να βαλουν μουσικη(δεν αποκλειεται παντως, ρωτα). Μπορεις ομως να ζητησεις να υπαρχει ησυχια, να μην κοπει αμεσως ο λωρος, να σου ακουμπησουν το μωρο επανω σου και να θηλασεις μεσα στην επομενη ωρα απο τη γεννηση.

 

Σε νερο πλεον δεν τα βαζουν, τα σκουπιζουν μονο, γιατι ειναι καλο να μενουν με το φυσικο σμηγμα. Τα πλενουν την επομενη ημερα.

k9Tap3.png

Link to comment
Share on other sites

kassiani με εμψυχωσες τωρα..!!! thanx...

σιγουρα θα του το πω και πιστευω πως καποια ειναι εφικτα....δεν ζηταμε και κατι παραλογο πια???

που γεννησες το 2ο???

pasxalitsa v

το καλύτερο δώρο της ζωής μας...είναι ΕΔΩ!!!

kALOp3.png

Link to comment
Share on other sites

Στο "τρομερο"ιασω :P

 

Αν του πεις τι θελεις, το κανουν.

Πιστεψε με πολλες απλα δε λεμε τι θελουμε και κανουνε κι αυτοι ο,τι συνηθιζουν.

 

Εγω παντως ειδικα τη δευτερη φορα εμεινα πολυ ικανοποιημενη. Θηλασα αποκλειστικα, rooming in και οταν χρειαστηκε λαμπα (δεν τη γλιτωνω ποτε) εστελνα γαλα με το θηλαστρο.

k9Tap3.png

Link to comment
Share on other sites

δεν έχω διαβασει τα προηγούμενα ποστ αλλά θα απαντησω από τον τιτλο. Πλήρωσα στο ΙΑΣΩ 4.000 και στο γιατρό 1600. Ήμουν σε 4κλινο (ήταν πολύ καλυτερο από το 2κλινο που ήμουν την προηγούμενη φορά) με δυο μπανια, συμπεριλαμβανεται η αμοιβη για τα βλαστοκύτταρα, καισαρική, επισκληριδιος, υγειονομικό υλικο και φαρμακα.

Να σημειωσω ότι αυτα τα πλήρωσα με το νεο τιμολογιο που ισχυει από αυτο το Νοέμβρη και μετά.

Με το καλό οι ενδιαφερόμενες

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΜΑΝΟΥΛΕΣ .ΓΕΝΝΗΣΑ ΜΕ ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ ΤΟΝ ΑΥΓΟΥΣΤΟ ΣΤΟ ΜΗΤΕΡΑ.ΕΜΕΙΝΑ ΠΟΛΥ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΜΕΝΗ ΚΑΙ ΕΔΟΣΑ 3.000 ΣΤΟ ΓΙΑΤΡΟ ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΟ ΚΟΣΤΟΣ ΤΗΣ ΜΑΙΑΣ (ΜΕ ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ ΒΕΒΑΙΑ)ΚΑΙ 2.700 ΣΤΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ ΣΕ 3ΚΛΙΝΟ ΜΕ 2 ΕΧΤRA ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ(ΑΚΟΥΟΓΡΑΜΜΑ ΚΑΙ ΒΥΘΟΣΚΟΠΗΣΗ ΣΤΑ ΜΑΤΑΚΙΑ- ΠΡΟΑΙΡΕΤΙΚΑ ΚΑΙ ΟΙ ΔΥΟ)ΧΩΡΙΣ ΤΙΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΑΥΤΕΣ 2.300. ΤΟ ΣΥΝΟΛΑΚΙ 5700 ΜΕΤΡΗΤΟΙΣ !!!!!ΜΕ ΔΙΑΚΑΝΟΝΙΣΜΟ ΟΛΑ ΤΑ ΙΔΙΩΤΙΚΑ ΔΙΑΘΕΤΟΥΝ ΑΛΛΟ ΚΟΥΣΤΟΥΜΑΚΙ.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σε ολους .Ειμαι καινουργιο μελος και εχω ηδη βαλει μπροστα για μωρακι.θα ηθελα να μαθω αν γνωριζετε ποσο θα μου κοστισει μια γεννα στο ελενας σε δικλινο η μονοκλινο εχω ασφαλεια ικα.Ευχαριστω

 

 

Εγω γεννησα τον Αυγουστο στο Ελενας με ασφαλεια Ικα και πληρωσα για μονοκλινο λουξ στον 5ο οροφο 480 ευρω συνολο με καισαρικη,(χωρις του γιατρου μου)περιορισμους.Υπαρχουν και τα απλα μονοκλινα που νομιζω στοιχιζουν 50 η 60 την βραδια και τα δικλινα δεν ξερω...Αν πας για εξετασεις περνα μια βολτα να τα δεις στον 5ο δεν θα πιστευεις οτι ειναι δωματια δημοσιου νοσοκομειου,απο ολες τις αποψεις....Εγω εμεινα πολυ ευχαριστημενη:P

Link to comment
Share on other sites

η τιμη για δικλινο ειναι 100 την βραδια,για μονοκλινο 135 και για λουξ 200 την βραδια.με ασφαλεια ικα.αν γεννησεις με καισαρικη ειναι πιο φθηνα,γι"αυτο η alis πληρωσε λιγοτερα απο τα πιο πανω ποσα.

Kht7p2.png

 

3iVPp3.png

 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...