Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κοστος εγκυμοσύνης-τοκετου


ilonka19

Recommended Posts

τι τιμες ειναι αυτες βρε κοριτσια τρελλαθηκα!στον πρωτο εδωσα 170 ε στο πανεπιστημιακο αλεξανδρουπολης!στον δευτερο που τον εκανα στην euromedica κοζανης εδωσα 860 στην κλινικη (τετρακλινο),80 αναισθησιολογο οταν με ραψανε, 200 στον παιδιατρο και 800 ο γυναικολογος

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Αμοιβή γιατρού...... 1500 !!! :shock: Δεν έπαιρνε με τίποτα περισσότερα!!! Τι επέμεινα, τι του έδινα.... τίποτα, ανένδοτος!!!!

 

Τι να πω...;! Χωρίς λόγια....

Μόνο ένα μεγάλο ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!!!!!!

 

Ε στο επόμενο πες του να στο κάνει δώρο! Είσαι καλή πελάτισσα :D (εγώ πάντως αν συνέχισα με τον ίδιο, αν ποτέ έκανα 4ο θα του ζήταγα έκπτωση....)

Link to comment
Share on other sites

ξεχασα οτι στον πρωτο εδωσα και 200 στον γιατρο επειδη το θελαμε .φυσικα το μωρο δεν εφυγε απο στιγμη διπλα μου και στον δευτερο παλι τον ειχα διπλα μου, αυτη ειναι η πολιτικη της κλινικης

Link to comment
Share on other sites

Και μένα ο γιατρός μου παίρνει 1200 και μια κοπέλα που περιμέναμε μαζί στο ιατρείο του που έχει 3 παιδάκια μου είπε οτι το 3ο στο κάνει δώρο!!!!! :lol::lol::lol: Στα 3 το 1 δώρο!!!!! :wink:

 

nat-left ποπο πέρασε ο καιρός σε 10 μέρες γεννάς!!!!

Με το καλό, να είναι καλά τα νέα μπεμπεκάκια σου!!! :D

Link to comment
Share on other sites

Και μένα ο γιατρός μου παίρνει 1200 και μια κοπέλα που περιμέναμε μαζί στο ιατρείο του που έχει 3 παιδάκια μου είπε οτι το 3ο στο κάνει δώρο!!!!! :lol::lol::lol: Στα 3 το 1 δώρο!!!!! :wink:

 

nat-left ποπο πέρασε ο καιρός σε 10 μέρες γεννάς!!!!

Με το καλό, να είναι καλά τα νέα μπεμπεκάκια σου!!! :D

 

Ευχαριστώ κοπέλα μου :D (αυτές οι άτιμες οι τελευταίες να δω πως θα περάσουν...)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γενικά δεν έχω παράπονο από το γιατρό. Μου έχει φερθεί με τέτοιο τρόπο που μακάρι να είχα περισσότερα να του έδινα. Τα αξίζει!!!! Ξέρω πως παίρνει περισσότερα. Γενικά όμως επειδή γνωρίζει την οικονομική μας κατάσταση, πάντα μας ζητάει κάτι λιγότερο.

 

Σύμφωνα με τη γνωστή πολιτική έπρεπε να πάρει γύρω στα 2300. Υπολόγιζα πως θα του έδινα γύρω στα 2000 (επειδή ζητάει λιγότερα). Αλλά τα 1500 μου φάνηκαν..... ελάχιστα!!!

 

Το ΙΑΣΩ κάνει δώρο τη διαμονή σε εξάκλινο από το 5ο παιδί και πάνω ανεξάρτητα με το πού έχει γεννήσει η γυναίκα τα προηγούμενα. Αν και αυτό είναι "δώρο" εκ του ασφαλούς...... Γιατί.. πόσες θα κάνουν 5 και άνω; Μόνο ένα μικρό ποσοστό. Και πόσες από αυτές θα πάνε ΙΑΣΩ; (Γιατί με τόσα παιδιά... μάλλον σε δημόσιο νοσοκομείο θα έχει πάει κάποια λόγω κόστους. Μετά σιγά μην αλλάξει γιατρό!)

 

Όσο για εμάς.... το εργοστάσιο σταματάει την παραγωγή. Σοβαρός κίνδυνος για την υγεία μας.

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

κορίτσια η πιο φτηνές τιμές είναι στα νοσοκομεία....η φίλη μου που γέννησε πρόσφατα έδωσε 300 λόγω καισαρικής και λόγω δημοσίου θα κάνει δαπάνη και θα πάρει πίσω το ποσό...έξτρα το επίδομα τοκετού που είναι 1000 ευρώ...ο φτ κοστίζει 150 ευρώ....η γιατρός είναι άλλο θέμα..έχουμε την ίδια και δεν χρηματίζεται ούτε με σφαίρες...πάντως στα ιδιωτικά Lilou ανάλογα τι θα διαλέξεις..κάνε μια αναζήτηση και θα βρεις από άλλες κοπέλες απαντήσεις

g598zf3jh69s483c.png
Link to comment
Share on other sites

Η σύζυγός μου γέννησε το 2ο παιδί μας στο Έλενα με καισαρική στις 10/3/09, σε καινούργια σουίτα (θα ήθελαν πολύ στα ιδιωτικά να είχαν τέτοια δωμάτια ) στον 5ο όροφο, χωρίς ΚΑΝΕΝΑ φακελάκι για το δωμάτιο και πλήρωσα μόνο την διαφορά από την 1η θέση που κάλυπτε το ταμείο της (ΤΣΑΥ), δηλαδή πλήρωσα 325 ευρώ για όλα. Στο γιατρό έδωσα ένα φάκελο με 700 ευρώ αλλά ΔΕΝ δέχτηκε ούτε 1 ευρώ!!!! (είναι αναπληρωτής διευθυντής.)

Αντίστοιχα στο ΙΑΣΩ θα έπρεπε να δώσω 14.000 + την αμοιβή του γιατρού. Είπατε τίποτα;;;;;;;;

Η αντιμετώπισή μας από όλο το προσωπικό (νοσοκόμες , γιατρούς) ήταν η καλύτερη που θα μπορούσαμε να φανταστούμε. Ένα μεγάλο ευχαριστώ στο ΕΛΕΝΑ και στο έμψυχο δυναμικό του.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

otan mathame to xarmosino gegonos eimastan stin skepsi na pame se dimosio nosokomeio (sto attiko) pou thewreitw sugxrono kai katharo alla mas ta xalase o giatros

afou anagkastikame na allaksoume giatro kataliksame se allon pou distixws h eutixws sunergazetai me to mitera

an kserete poso peripou tha mas kostisei h genna kai nosileia ekei (mallon pame gia kaisariki kathos stin 36h evdomada den exei parei thesi o mpempis)

mexri twra den agxonomoun gia auto alla vlepontas diafores simosieuseis eida oti epefta arketa eksw stous ipologismous mou (2000 maieutirio kai 1500 giatro kai maia)

 

as einai kala o mpempis kai xalali tou bebaia alla as eimaste kiolas psixologika proetoimasmenoi...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 months later...

εγω γεννησα στο αρεταιειο πληρωσα 1000τον γιατρο 200αναισθησιολογο και 600το δωματιο 4κλινο αλλα ημουν μονο εγω και αλλη μια κοπελα:D:D..για τις εξετασεις και αυτα πληρωσα για τις πρωτες 180της εκανα στο μητερα 130αυχενικη 100β επιπεδου και 30 ο γιατρος σε καθε επισκεψη,και καμια 10ε την εβδομαδα σε σιδηρο κλπ...και καποιες αλλες εξετασεις αιματος και ουρων που εκανα στην διαρκει της εγκθυμοσυνης αλλαδ εν θυμααμι το ξοστος και η καμπυλη ζαχαρου που εχει γυρω στα 100....υπολογιζε γυρω στα 600-700πριν την γεννα και 1800μετα...πανω κατω πρεπει να εχεις μαζεψει τουλαχιστον 3000 πριν γεννησεις...αλλα αλλαζει σημαντικα το κοστος αν θα γεννησεις σε δημοσιο η ιδιωτικο...εγω πηρα πισω απο το ικα 880..ειμαι ασφαλισμενη στον αντρα μου...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

κοριτσια καλημερα μηπως γνωριζετε να μου πειτε ποσο περιπου στοιχιζει,ενας απλος υπεροχοσ στο νοσοκομειο αλεξανδρα,η σε καποιο αλλο δημοσιο νοσοκομειο.και αν χρειαζεται να κλεισω ραντεβου πρωτα.

.png
Link to comment
Share on other sites

nansoyla καλημέρα,

Δεν έχω κάνει υπέρηχο στο Αλεξάνδρα επειδή όμως ο γιατρός μου είναι εκεί ξέρω πως θα είναι αστείο το ποσό. Όσο γι αραντεβού ναι, οπωσδήποτε πρεπει να κλεισεις, μπορεις να καλέσεις στο 1535. Είναικαι για ραντεβού με γιατρούς και για εξετάσεις

tt90e3f.aspx

 

.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα κορίτσια! Είμαι στον 8ο μήνα (μόλις μπήκα βασικά) και συγκεντρώνω τη βαλίτσα του μαιευτηρίου. Ψωνίζοντας τα διάφορα με προειδοποιούν ότι "αυτά θα στα δώσουν στο μαιευτήριο". Ξέρετε αν θα τα χρεωθώ ούτως ή άλλως? Δηλαδή μήπως είναι καλύτερο να έχω τα δικά μου για να γλιτώσω έξοδα? Αυτά είναι το υγειονομικό υλικό που λέτε?

(Λέω για τρίκλινο στο Ιαώ για να μην έχω απέναντί μου κοινό όταν θηλάζω...

Δέχομαι και επί τούτου σχόλια!!)

eNortjKzUjI0NDUxNlOyBlwwFXIC0Q,,99.png
Link to comment
Share on other sites

εγώ αγανάκτησα!!!

πέρισυ τον Φλεφάρη γέννησα στο Λητώ, Φ.Τ. σε 3κλινο και μου πήγε 2100 μαζί με επισκληρίδιο και κάποιες προεραιτικές εξετάσεις του μωρού... ο γιατρός 2200! αν προσθέσουμε και το 50ευρω του κάθε μήνα...αστα καλύτερα!!

πήρα τηλέφωνο να μάθω τιμές για φέτος (γεννάω αυτόν το μήνα) και έχω ετνυπωσιατεί με την τρομερή άυξηση που κάνανε μέσα σε 18 μήνες!!!

3 κλινο 2500 με επισκληρίδιο Φ.Τ. συν 160 οι προεραιτικές εξετάσεις του μωρού! αντίστοιχα στο ΜΗΤΕΡΑ 2825 συν 175 του μωρού!

ευτυχώς που η ασφάλειά μου καλύπτει ένα αρκετά σεβαστό ποσό και μπορώ να πάω σε ιδιωτικό που είναι ο γιατρός μου. αλλιώς θα έψαχνα για δημόσιο με όλα τα μειονεκτήματα που έχει.

Τι να πώ! υποτίθεται πως έχουμε οικονομική κρίση...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια! Είμαι στον 8ο μήνα (μόλις μπήκα βασικά) και συγκεντρώνω τη βαλίτσα του μαιευτηρίου. Ψωνίζοντας τα διάφορα με προειδοποιούν ότι "αυτά θα στα δώσουν στο μαιευτήριο". Ξέρετε αν θα τα χρεωθώ ούτως ή άλλως? Δηλαδή μήπως είναι καλύτερο να έχω τα δικά μου για να γλιτώσω έξοδα? Αυτά είναι το υγειονομικό υλικό που λέτε?

(Λέω για τρίκλινο στο Ιαώ για να μην έχω απέναντί μου κοινό όταν θηλάζω...

Δέχομαι και επί τούτου σχόλια!!)

 

Κοιτα εγω γεννησα στο Ιασω την κορη μου και τωρα παλι εκει θα γεννησω.. Στο μαιευτηριο σου δινουν σερβιετες για τα λοχεια (αυτες τις τεραστιες), εσωρουχα μιας χρησης, μαντιλακια με οινοπνευμα, αντισηπτικο σαπουνι για την ευαισθητη περιοχη,μ δεν θυμαμαι αν ειναι κατι αλλο.. Ολα αυτα στα χρεωνουν κανονικοτατα, οποτε χρησιμοποιησε τα και αν δεν προλαβεις παρε τα υπολοιπα σπιτι... Το υγειονομικο υλικο ειναι ολα αυτα που θα χρησιμοποιησουν στον τοκετο και στο χειρουργειο και που στην τελικη δεν μπορεις να ελεγξεις αν χρησιμοποιησαν και ολα οσα σου χρεωνουν...

 

Οσο για το θεμα του "κοινου" δε θα ελεγα οτι ειναι και πολυ αυστηροι με το θεμα του επισκεπτηριου και δυστυχως αρκετοι επισκεπτες ειναι "γαιδουρια" και δεν καταλαβαινουν οτι πρεπει να βγουν εξω για να θηλασουν οι μητερες τα μωρα...

oaiqp2.pngm9YLp2.png
Link to comment
Share on other sites

Christie όχι μόνο είναι γαϊδούρια μερικοί αλλά σε μένα στο πρώτο μου παιδί μου πιάνανε και το στήθος για να μου δείξουν πώς να θηλάσω!!!!!!:evil:Ήμαρτον!Δεν μου έφτανε το άγχος μου;;;;!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Πήγαμε προχθές και πήραμε τον τιμοκατάλογο του Μητέρα, ξέρει κανείς να μου εξηγήσει γιατί οι τιμές των ιατρικών υπηρεσιών εξαρτώνται από την κλάση του δωματίου; Δηλαδή θα μου κάνουν καλύτερη επισκληρίδιο αν πάρω μονόκλινο σε σχέση με τρίκλινο; θα βάλουν καλύτερη ποιότητα φαρμάκου; θα έχουν περισσότερο προσωπικό να με εξυπηρετεί; πως το δικαιολογούν;

There is no patch for human stupidity.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...