Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΕΠΙΣΚΛΗΡΙΔΙΟΣ


Recommended Posts

Εγώ θα το ήθελα να γεννήσω εντελώς φυσιολογικά, χωρίς ορούς και με την ευχέρεια να κινούμαι στο δωμάτιο. Νομίζω όμως οτι όταν έρθει η ώρα θα τη ζητήσω την επισκληρίδιο.

 

Έχω κάνει και εγχείριση με ολική νάρκωση και ξύπνησα περδίκι, δεν φοβάμαι τόσο πολύ την αναισθησία, ενώ οι πόνοι (που δεν μπορώ να φανταστώ) με τρομάζουν.

 

Ο πεθερός μου είναι αναισθησιολόγος και λέει οτι δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα αν γίνει σωστά (το λογικό είναι να γίνει σωστά).

g4BDp3.pngyCdLp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Και εγώ πιστεύω ότι εφόσον οι σύγχρονες ιατρικές μέθοδοι μου δίνουν τη δυνατότητα να αποφύγω τον πόνο δε βρίσκω το λόγο να ταλαιπωρούμαι. Οπότε δεν το σκέφτομαι καν να μην κάνω επισκληρίδιο όταν με το καλό έρθει η ώρα.

 A6s2p3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Να σας ρωτήσω (και ειδικότερα την angela που είχε τέτοια εμπειρία)

 

Πως είναι να κάνεις καισαρική με επισκληρίδιο?

 

Εγώ έκανα καισαρική με ολική νάρκωση. Εκείνη την στιγμή που με έβαλε να διαλέξω αμέσως ο γιατρός μου, επέλεξα ολική γιατί φοβήθηκα.

 

Δηλαδή όταν σε ανοίγουν, και τα ακούς όλα, δεν φοβάσαι ξέροντας ότι σε έχουν ανοίξει? Το μωρό στο δίνουν στα χέρια όση ώρα σε ράβουν? Πώς είναι?

Τις επόμενες ώρες, αλλά και μέρες πονάς πολύ?

 

Εγώ την πρώτη μέρα από την νάρκωση δεν μπορούσα καν να μιλήσω. Μόνο λίγο τσάι μου δώσαν και νερό με το μέτρο.

 

Επίσης ο γιατρός μου είπε ότι εαν κάνεις επισκληρίδιο μπορούν και σου δίνουν παυσίπονο με ένεση από εκεί (αν κατάλαβα και θυμάμαι καλά). Είναι αλήθεια?

 

Επειδή, την επόμενη γέννα μου θα την κάνω πάλι με καισαρική, έχω επιλέξει να γεννήσω με αυτό τον τρόπο, όπότε μαζεύω απόψεις και εμπειρίες...

 

 

 

 

γεννησα με καισαρικη και επισκληριδιο στις 11/7/7 στο ιασω και ηταν μια καταπληκτικη εμπειρια εκτος απο την στιγμη που μου εκαναν επισκληριδιο γιατι επεσε σε μια τρελη που βιαζοταν και μου εβαλε μεγαλυτερη δοση και εχασα τις αισθησεις μου και μου εκαναν αδρεναλινη κανονικο ντοπαρισμα.κατα τα αλλα ομως ηταν εκπληκτικο το συναισθημα καθολου τρομακτικο οπως νομιζα πως θα ειναι,με μια χαλαρη ευθυμια λογω ναρκωσης μετρουσα τα λεπτα και σαν πυροτεχνημα ηρθε ο πριγκηπας μου κι εγω ημουν εκει με ανοιχτα τα ματια ακουσα το κλαμα του τον αγγιξα τον ειδα..την επομενη μερα βεβαια επαθα αλλεργικο σοκ απο την επισκληριδιο ξυνομουν επι 2 μερες σαν τρελη ματωσαν τα ποδια μου απτο ξυσιμο και πηρα θεραπεια στον ορο.μετα μια μαια μου ειπε πως με την επισκληριδιο η θα παθεις αλλεργια η θα πονας πολυ στην πλατη εγω τα επαθα και τα δυο..ομως δεν το αλλαζω με τιποτα η μαλλον το αλλαζω με εναν φυσιολογικο τοκετο ειναι αργα ομως..

my baby was my reborn...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ ευτυχώς δεν τα είχα αυτα IOKASTH μου, είναι λίγο ανατριχιαστικό βέβαια να έχεις τις αισθήσεις σου και να ξέρεις ότι σε ανοίγουν, maria το μωρό στο δίνουν λίγο (τουλάχιστον εμενα) να το χαϊδέψεις και στο παίρνουν γιατί ούτως η άλλως δεν μπορείς να κουνήσεις τα χέρια σου μιας και έχεις ορούς και καρδιογράφους, τώρα για τον πόνο πιστεύω ότι πονάς όσο και στην ολική νάρκωση απλά με την επισκληρίδιο μπορουν να σου βάλουν από το σωληνάκι της το παυσίπονο, να φανταστείς 2η μέρα κατέβηκα για τσιγάρο στην καφετέρεια όσο πόνο κι αν είχα!!!!! για το φαγητό το ίδιο ισχύει και στην ολική και στην επισκληρίδιο την πρώτη μέρα μόνο τσάι και νερό.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ ευτυχώς δεν τα είχα αυτα IOKASTH μου, είναι λίγο ανατριχιαστικό βέβαια να έχεις τις αισθήσεις σου και να ξέρεις ότι σε ανοίγουν, maria το μωρό στο δίνουν λίγο (τουλάχιστον εμενα) να το χαϊδέψεις και στο παίρνουν γιατί ούτως η άλλως δεν μπορείς να κουνήσεις τα χέρια σου μιας και έχεις ορούς και καρδιογράφους, τώρα για τον πόνο πιστεύω ότι πονάς όσο και στην ολική νάρκωση απλά με την επισκληρίδιο μπορουν να σου βάλουν από το σωληνάκι της το παυσίπονο, να φανταστείς 2η μέρα κατέβηκα για τσιγάρο στην καφετέρεια όσο πόνο κι αν είχα!!!!! για το φαγητό το ίδιο ισχύει και στην ολική και στην επισκληρίδιο την πρώτη μέρα μόνο τσάι και νερό.
i

 

 

κι εγω δευτερη μερα κατεβηκα για καφε κατω στο ιασω.και εφαγα μπριζολα μιας και ειχα τρελανει την γιατρο μου οτι πειναω..οσο για το σωληνακι της επισκληριδιου μου το βγαλανε τριτη μερα και μου κανανε παυσιπονες ενεσεις.

my baby was my reborn...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μαρία και γω καισαρική με επισκληρίδιο εκανα και δεν είχα ευτυχως και τις παρενεργειες που ειχει η ΙΟΚΑΣΤΗ. Η κουνιάδα μου εκανε καισαρική με ολική ναρκωση.. η μεγαλύτερη διαφορά που εντοπισα είναι οτι εκεινη εκανε περισσοτερες ωρες να συνελθει απο την ναρκωση..

 

Σχετικά με το οτι τα ακούς όλα εξαρταται και απο τον ανθρωπο .. προσωπικα προτιμουσα να ξερω τι συμβαινει απο το να κοιμηθω.. επίσης το σημαντικοτερο για μένα ειναι οτι ετσι βλεπω το μωρο μου αμεσως δεν χανω τη μαγεια αυτη αλλά και τον αντρα μου και τους δικους μου.. ενω για να δουμε την κουνιαδα μου περασαν ωρες προκειμενου να ξυπνησει απο την ολική...

Οι θησαυροί μου:

Δημήτρης 5,5 χρονών, Ματθαίος 22 μηνών

Link to comment
Share on other sites

Καλη χρονια σε ολες, :D

mam to be δεν πιστευω οτι υπαρχει λογος να φοβασαι,δεν ξερω αν εχει καποιο λογο ο γιατρος σου για να κανεις επισκληριδιο,αν οχι και δεν θες την ωρα της γεννας το λες.

Για μενα παντος μετα απο 8ωρες πονων ηταν λυτρωση! Και τελικα εκανα καισαρικη με επισκληριδιο αν και πηγαινα για κανονικη γεννα,αν εχεις καποια απορια και μπορω να βοηθησω (εμπειρικα δεν ειμαι γιατρος :D ) ευχαριστως!

Link to comment
Share on other sites

Η γυναικολογος μου (μια καταπλυκτικη γιατρος και πανω απο ολα ανθρωπος) μου ειχε πει "οι αναισθησιολογοι στα μαιευτηρια κανουν δεκαδες επισκληριδιους καθε μερα,ξερουν παρα πολυ καλλα τι κανουν και πως να το κανουν" και αν σε τρομαζει το αν θα πονεσεις πιστεψε με δεν ποναει καθολου :D μονο ανακουφιζει :D

ελπιζω να βοηθησα!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Mam to be καλωσήρθες και με το καλό το νινί σου! Να ρωτήσω κάτι αν επιτρέπεται;;; Γιατί φοβάσαι;;;; Δηλαδή αν αφήσουμε έξω την περίπτωση του να θέλεις να το ζήσεις εντελώς φυσικά χωρίς καμία φαρμακευτική υποστήριξη, για ποιό λόγο να θέλεις να πονάς;;; Ποιά εναλλακτική πιστεύεις οτί σου ταιριάζει καλύτερα;; Εγώ έκανα προγραμματισμένη καισαρική με επισκληρίδιο, και ειλικρινά σου λέω δε θα το άλλαζα με τίποτα. Εντάξει δεν ξέρω να σου πω για φυσιολογικό τοκετό, αλλά πραγματικά δεν καταλαβαίνω γιατί φοβάσαι... Προσωπικά πιστεύω οτί αυτός είναι ένας τρόπος να απολαύσεις όσο γίνεται τον τοκετό σου, χωρίς να εξαντληθείς απο τους πόνους, και έτσι να μπορέσεις να χαρείς το μωράκι σου πιο γρήγορα.... Άσε που με επισκληρίδιο μετά πόνοι απλά δεν υπάρχουν.... Αλλά και πάλι ξαναλέω εγώ καισαρική έκανα....

Μαμά της Ναταλίας και της Λυδίας...

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ ρε κορίτσια για το κουράγιο που μου δίνετε.

Είναι που μέχρι πρίν 3 μήνες δεν ήξερα τίποτα από όλα αυτά και μέσα σε λίγο διάστημα βομβαρδίζομαι από έννοιες επισκληρίδιος, σύνδρομο down, αυχενική διαφάνεια, papp a κ.λ.π. Είναι καλά το παιδάκι, δεν είναι, μπορέι να σου κάνει κακό η επισκληρίδιος, μπορεί να αποβάλλεις με την αμνιοπαρακέντηση.......... και απλά δεν ξέρεις ποιο είναι το σωστό και τι πρέπει να κάνεις.

 oIKlp2.png

Link to comment
Share on other sites

η εμπειρία της γέννας όπως και να έχει είναι μία μοναδική εμπειρία ειδικά την στιγμή που η μάνα παίρνει πρώτη φορά αγκαλιά το παιδί της.

Αυτή και μόνο η στιγμή έρχεται και σβήνει κάθε πόνο και κάθε δυσκολία που συναντάς μέχρι να συμβεί αυτό το πολυπόθητο γεγονώς!!!!!!!

προσωπικά αν και επιθυμούσα όσο τίποτε άλλο να γεννήσω φυσιολογικά και είχαμε συμφωνήσει με τον γιατρό ότι θα κάνω επισκληρίδιο μόνο αν το θελήσω (αναλόγως με τους πόνους) και θα το αποφασίζαμε τελευταία στιγμή.

τελικά όμως κατέληξα να κάνω καισαρική και επισκληρίδιο εσπευσμένα λόγω προβλήματος στην υγεία μου.

την επισκληρίδιο μου την έκανε ένας πολύ καλός αναισθησιολόγος και δεν πόνεσα καθόλου αντιθέτως με έκανε ευδιάθετη και χαρούμενη. ( σαν να έχεις πιεί δύο ποτηράκια) Η ώρα της καισαρικής είναι ήταν πολύ σύντομη και μόλις είδα το νινί μου έκλαιγα α πο χαρά. Το μόνο που με πείραξε είναι ότι δεν μου έδιναν να φάω.

Την επόμενη μέρα σηκώθηκα και δεν πόναγα σε γενικές γραμμές .

Στο δωμάτιο η κοπέλα η άλλη είχε γεννήσει φυσιολογικά και πόναγε περισσότερο από εμένα!!!!!

Τώρα έχω μιλήσει με τον γιατρό και σε επόμενη εγκυμοσύνη μου είπε ότι μπορώ να γεννήσω φυσιολογικά!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Βλέπετε το έχει κάνει η μητέρα μου πριν από 27 χρόνια και πήγαν όλα καλά άρα γιατί όχι και εγώ!!!!!!!!! :D:D

mam to be κοίτα να μήν αγχώνεσαι και άσε τα πράγματα να κυλίσουν μόνα τους όπως και να έρθουν απο την στιγμή που παίρνεις στα χέρια σου το αγγελούδι σου τα έχεις ξεχάσει σχεδόν όλα .

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κι απο μένα, ένα νέο μέλος και μέλλουσα μανούλα.

Είμαι στην 12 εβδομάδα και διαφορα πράγματα με απασχολούν. Έχω αυτή την αγωνία οτι κάτι μπορεί να μην πάει καλά και κάθε φορά που πάω στο γιατρό χαλαρώνω κ λέω, εντάξει καλά είναι το μωράκι. Μέχρι την επόμενη επίσκεψη.. Σκέφτεστε ή σκεφτόσασταν κι εσείς το ίδιο?

Για την επισκληρίδιο θα ήθελα να μάθω τί ακριβώς επηρεάζει,νεύρα, μύες? Σε πόση ώρα αισθάνεσαι πάλι τα πόδια σου?Κι αυτό που λένε πως περνάει στο μωρό?Είναι κάποια ουσία από το φάρμακο?

Ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

καλως ηρθες ,με το καλο να γεννηθει το μωρακι σας!για την πρωτη ερωτηση,θα σου πω,πως ακριβως ετσι νιωθω και εγω και πιο πολυ στην πρωτη εγκυμοσυνη,τωρα μερικες φορες το ξεχναω κιολας :lol:

 

εμενα την τελευταια δοση επισκληριδιου μου την κανα γυρω στις 14 00 και μετα απο 2 ωρες περιπου μπορουσα και περπαταγα κανονικα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γεια σας! Ισχύει οτι μια απο τις παρενέργειες της επισκληριδιου είναι έντονος πονοκέφαλος και αν ναι, μπορεί κάποια που θέλει να θηλάσει να παρει παυσίπονα????

Link to comment
Share on other sites

Η γυναικολογος μου (μια καταπλυκτικη γιατρος και πανω απο ολα ανθρωπος) μου ειχε πει "οι αναισθησιολογοι στα μαιευτηρια κανουν δεκαδες επισκληριδιους καθε μερα,ξερουν παρα πολυ καλλα τι κανουν και πως να το κανουν" και αν σε τρομαζει το αν θα πονεσεις πιστεψε με δεν ποναει καθολου :D μονο ανακουφιζει :D

ελπιζω να βοηθησα!

 

Μέχρι τον 8ο μήνα της πρώτης εγκυμοσύνης έλεγα όχι στην επισκληρύδιο, όταν το συζήτησα με το γιατρό μου,μου έδωσε ένα ενημερωτικό φυλάδιο με τα υπέρ και τα κατά και μου είπε: " εσύ θα αποφασίσεις ,όταν έρθει η ώρα".

Γέννησα δύο φορές με επισκληρίδειο και την πρώτη 2 ώρες μετά ήμουνα στην καφετέρια του μαιευτηρίου :D τη δέυτερη ήτανε ξημερώματα και ήτανε κλειστά :P

 

Και μιά ερώτηση, όταν μας βγάζουνε δόντι γιατί κάνουμε παυσίπονη? Η φύση δε μας δίνει κι αυτόν τον πόνο? Στο κάτω - κάτω σε σχέση με τους πόνους της γέννας δεν έιναι τίποτα, ούτε σε διάρκεια ούτε σε ένταση :D:D

ΜΙΑ ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΗ ΠΑΙΔΙΚΗ ΗΛΙΚΙΑ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΑΠΟ ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΔΩΡΑ ΠΟΥ ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΘΕΣΗ ΝΑ ΔΩΣΟΥΝ

Ρατσιστής δεν γεννιέσαι … γίνεσαι

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πονοκέφαλο δεν είχα από την επισκληρίδιο, παρόλο που γενικά είμαι πολύ επιρρεπής (στον πονοκέφαλο). Αλλά, λόγω των ραμμάτων, πήρα για αρκετές μέρες παυσίπονα συμβατά με το θηλασμό (panadol).

fUvDp2.png
Link to comment
Share on other sites

Και μιά ερώτηση, όταν μας βγάζουνε δόντι γιατί κάνουμε παυσίπονη? Η φύση δε μας δίνει κι αυτόν τον πόνο? Στο κάτω - κάτω σε σχέση με τους πόνους της γέννας δεν έιναι τίποτα, ούτε σε διάρκεια ούτε σε ένταση :D:D

 

Ελα μου ντε!!! :wink:

Οι θησαυροί μου:

Δημήτρης 5,5 χρονών, Ματθαίος 22 μηνών

Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως κοριτσια,δεν δεχτηκα ουτε 1 στιγμη επισκληρίδιο.Αν κ ειχα μεγαλο τοκετο (γύρω στις 3 το μεσημέρι σπάσαν τα νερά κι άρχισαν τα πονάκια) έως τις 6 το πρωί που γέννησα τον έρωτά μου δεν δέχτηκα ούτε μια στιγμή φάρμακα.Τις δύσκολες ωρες με τους εντονους πονους εκανα αναπνοες,ειχα συντροφια τον ανδρα μου κ οταν δεν αντεχα προσευχομουν στην παναγιτσα κ επιναλιγο αγιασμο...Μολις ακουσα το κλαμμα του ομως ενιωσα τοση ανακουφιση κ αγαλιαση που δεν εχω νιωσει ποτε ξανα....

Link to comment
Share on other sites

Εγώ γέννησα με καισαρική και επισκληρίδιο στο ΙΑΣΩ. Πήγαν όλα μια χαρά και δεν είχα καμία παρενέργεια από την επισκληρίδιο. Και φυσιολογικά να γεννούσα, είχα συνεννοηθεί με το γυναικολόγο μου και θα έκανα επισκληρίδιο.

Πάντως αυτό που καταλαβαίνω από αυτά που διάβασα, είναι ότι είναι καθαρά θέμα χαρακτήρα. Κάθε γυναίκα είναι διαφορετική στο τι πιστεύει ότι είναι καλύτερο για εκείνη, στο πώς αισθάνεται, στο πόσο φοβάται, στο πόσο αντέχει. Από τη στιγμή που υπάρχει η δυνατότητα της επιλογής, πρέπει να ζυγίζουμε τα υπέρ και τα κατά και να παίρνουμε τη σωστή απόφαση για μας, αυτή που θα μας κάνει να αισθανόμαστε καλά και εκείνη την ώρα και μετά. Και να είμαστε βέβαια αποφασισμένες ότι εκείνη την ώρα μπορεί να χρειαστεί να αλλάξουμε τις αποφάσεις μας, μιας και το σημαντικό είναι να γεννήσουμε υγιή μωρά και να είμαστε κι εμείς καλά να τα χαρούμε.

Το λέω αυτό, γιατί στο μαιευτήριο γνώρισα δύο κοπέλες που ήταν πολύ στεναχωρημένες με το πώς εξελίχθηκε η γέννα τους (η μία γέννησε φυσιολογικά, αλλά με επισκληρίδιο που δεν την ήθελε με τίποτα και η άλλη γέννησε με καισαρική και ολική νάρκωση μετά από ταλαιπωρία 24 ωρών), με αποτέλεσμα αυτή η στεναχώρια να επισκιάζει τη χαρά της γέννησης των παιδιών τους. Κι ήταν πραγματικά κρίμα! Μπορεί βέβαια να είχαν και δίκιο και η εξέλιξη να οφειλόταν σε λανθασμένους χειρισμούς των γιατρών, απλά βρήκα υπερβολικό το να κλαίνε γι αυτό και να το συζητάνε συνέχεια επί 3 ημέρες. Ωραία παρέα είχα στο δωμάτιο, έτσι;

Link to comment
Share on other sites

Βρε κορίτσια δεν μπορώ να την καταλάβω αυτή την λογική, μητέρες να στεναχωριούνται την ομορφότερη μέρα της ζωής τους γιατί δεν…..μπόρεσαν να κάνουν τι?? Να γεννήσουν τα παιδιά τους με τον ….παραδοσιακό τρόπο….. μόνο που ξεχνούν ότι στην δικιά τους περίπτωση ο….παραδοσιακός τρόπος άλλες εποχές θα μπορούσε να τους στοιχίσει την ζωή του παιδιού τους ή ακόμα και την δικιά τους. :shock::shock:

 

Με στεναχωρεί επίσης να βλέπω γυναίκες (μέσα σε αυτές και την καλλίτερη μου φίλη και κουμπάρα) να θεωρεί ότι μόνο ένας τρόπος υπάρχει για να «ευχαριστηθείς» την γέννα …… υποφέροντας......... και γεννώντας χωρίς επισκληρίδιο και φάρμακα……. κάτι που μπορεί να κρατήσει και καμιά 16 ωρίτσες έτσι για πλάκα απλά και μόνο για να λες εγώ τα ΚΑΤΑΦΕΡΑ.

 

Όχι αγάπη μου εγώ θα κάνω επισκληρίδιο, γιατί μου το επιτρέπει η επιστήμη σήμερα, γιατί θέλω να ζήσω την ομορφότερη μέρα τις ζωής μου και να θυμάμαι το κάθε λεπτό, γιατί δεν θέλω να με βλέπει ο άντρας μου να υποφέρω και να στενοχωριέται, γιατί θέλω να έχω την δύναμη να κρατήσω το μωρό μου όση περισσότερη ώρα μπορώ μαζί μου και να προσπαθήσω να το θηλάσω αν τα καταφέρω και αυτό δεν είμαι σίγουρη ότι θα το κάνω αν είμαι εξαντλημένη και τελευταίο αλλά σημαντικότερο νομίζω…….είναι ότι αν ο μη γένοιτο συμβεί κάτι και θα πρέπει να κάνω καισαρική θα είμαι έτοιμη γρήγορα + θα μπορέσω να είμαι ξύπνια και να δω όλη την διαδικασία + χωρίς επισκληρίδιο η καισαρική τελευταίας στιγμής γίνεται σχεδόν πάντα με ολική νάρκωση γιατί δεν υπάρχει χρόνος.

 

Προς θεού δεν θέλω για κανέναν λόγο να με παρεξηγήσουν οι μανούλες που γέννησαν ή θέλουν να γεννήσουν με τον «παραδοσιακό τρόπο», απλά θεωρώ ότι η κάθε γυναίκα έχει δικαίωμα να διαχειρίζεται το σώμα της όπως αυτή θεωρεί καλλίτερο και δεν θα πρέπει να αφήνουμε λοιπούς συγγενείς και άσχετους, έξω από τον χορό, να μας επηρεάζουν σε σημείο υπερβολής (μια και θεωρώ ότι γυναίκες που μόλις γέννησαν ένα υγιές μωράκι με καισαρική για να κλαίνε θα πρέπει να……….. υπάρχει ………..δάκτυλος πεθεράς) :twisted::twisted:

Link to comment
Share on other sites

ΕΓΩ ΠΑΝΤΩΣ ΠΟΥ ΤΗΝ ΜΑΡΙΝΟΥΛΑ ΜΟΥ ΤΗΝ ΕΚΑΝΑ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ

ΕΙΠΑ ΟΤΙ ΣΤΟ ΕΠΟΜΕΝΟ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ...............

ΠΟΝΟΥΣΑ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΑΠΟ ΤΗΣ 02΄00 ΓΕΝΝΗΣΑ 10΄00π.μ

ΕΒΓΑΛΑ ΕΞΑΝΘΗΜΑΤΑ ΣΕ ΟΛΟ ΤΟ ΣΩΜΑ ΑΠΟ ΤΟ ΖΟΡΙ, ΚΑΙ ΑΝΟΙΞΕ

Η ΜΥΤΗ ΜΟΥ, ΟΞΥΓΟΝΟ Κ.Α

 

ΚΑΙ ΡΩΤΩ ΓΙΑΤΙ????????

 

ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΜΗΝ ΤΟ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΘΩ ΜΙΑ ΦΟΡΑ. ΣΤΟ ΓΙΑΤΡΟ ΜΟΥ

ΤΟ ΕΙΠΑ ΕΓΩ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ ΧΩΡΙΣ ΕΠΙΣΚΛΗΡΙΔΙΟ ΔΕΝ ΓΕΝΝΑΩ :twisted:

ΓΙΑΤΙ ΑΥΤΟΣ ΜΟΥ ΛΕΕΙ ΕΛΑ ΒΡΕ Η ΔΕΥΤΕΡΗ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΕΥΚΟΛΗ

ΣΙΓΑ ΜΗΝ ΤΟΝ ΑΚΟΥΣΩ....... :wink:

Link to comment
Share on other sites

απλά βρήκα υπερβολικό το να κλαίνε γι αυτό και να το συζητάνε συνέχεια επί 3 ημέρες. Ωραία παρέα είχα στο δωμάτιο, έτσι;

Το οτι κλαίει κάποια λεχώνα για οποιοδηποτε λόγο στο μαιευτήριο δε σημαίνει και τίποπε.

Εγω την τριτη μερα μετα τον τοκετό έκλαιγα ολη μέρα και δεν ήξερα για ποιο λόγο :lol: ,. Ειχα προσεξει στ μαιευτήριο και αλλες κοπέλες με κοκκινισμένα τα μάτια από το κλάμα.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...