Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΕΠΙΣΚΛΗΡΙΔΙΟΣ


Recommended Posts

Δυστυχώς γέννησα με καισαρική οπότε η επισκληρίδιος ήταν μονόδρομος.

Πλέον και έχοντας ήδη την γνώση, αν γεννούσα φυσιολογικά το επόμενο, θα έκανα και πάλι επισκληρίδιο.

Ο λόγος είναι απλός... είσαι ξεκούραστη μιας που δεν έχεις λιώσει απ τους πόνους και ακολουθείς τις οδηγίες του γιατρού και βοηθάς το δυνατόν περισσότερο ώστε να γεννηθεί το μωρό σου με ευκολία.

 

Δεν πόνεσα (μονο φοβόμουν απ όσα είχα ακούσει) γιατί μου έκανε στην αρχή λίγο ξυλοκαΐνη και τελικά δεν κατάλαβα χριστό!

Μου άρεσε το γεγονός ότι μπορούσα να έχω αίσθηση των πραγμάτων γύρω μου κι ας μην άκουγα τίποτα περισσότερο απ τα μουρμουρητά τους, κι ας μην έβλεπα τίποτα περισσότερο απ το πράσινο χειρουργικό πανί μπροστά μου.

Ακουσα το κλαμμα του γιού μου κι αυτό ήταν αρκετό... μετά τον έβλεπα δίπλα μου να τον ετοιμάζουν, μετά τον ακούμπησαν πάνω μου...

Δεν το συζητώ... χίλιες φορές ξανά και ξανά...

Χώρια που σου χορηγουν και κάποιες μικρές δόσεις μετά οπότε έχεις ισχυρό παυσίπονο και δεν καταλαβαίνεις τον πόνο της καισαρικής τόσο πολυ.

 

Την ώρα που μου είχαν βάλει ορούς και περίμεναν μπας και μου έρθουν οι πόνοι, ήμουν σε ένα δωμάτιο δίπλα απ το χειρουργείο των φυσιολογικών τοκετών... κάθε λίγο λοιπόν άκουγα κι ένα μωράκι να κλαιει.. αλλά απ τη μαμά δεν είχα ακούσει κιχ! Κάποια στιγμή... άκουσα κάτι ουρλιαχτά... γύρισα με τρόμο και κοίταξα την μαία μου... με καθησύχασε λέγοντας μου... μην ανησυχείς, αυτή απλά δεν είχε κάνει προφανώς επισκληρίδιο :?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


εγω παρακαλαγα για επισκληριδιο .......

μεχρι καποια ωρα γιατι απο καποια στιγμη και μετα απο τους πονους δεν ειχα επαφη με το περιβαλλον.

εφτασα στο λητω στης 4 τα ξημερωματα, ξεκινησαμε την εισαγωγη,εξετασεις και τα λοιπα.οταν μπηκα στο δωματιο οι πονοι ηταν το κατι αλλο.... δεν μου καναν επισκληριδιο γιατι ο μικρος δεν κατεβαινε και αν μου καναν δεν θα αλλαζε αυτο.

περασα φρικτους πονους μεχρι της 12 το μεσημερι δεν καταλαβαινα τιποτα ο αντρας μου ηταν συνεχεια εκει και ουτε που το καταλαβαινα...

στης 12 αφου δεν κατεβαινε ο μικρος με τιποτα καναμε επισκληριδιο

και 1 λεπτο μετα μπηκα για καισαρικη γιατι επεφταν οι σφυγμοι του μικρου.

 

Αααααχχχχ.... αυτά διαβάζω μερικές φορές και λέω: Καλύτερα από την αρχή καισαρική παρά να φας τους πόνους της γέννας και να φας και την καισαρική στο κεφάλι μετά... Αχ βρε Βίκυ μου!

Link to comment
Share on other sites

εγω παρακαλαγα για επισκληριδιο .......

μεχρι καποια ωρα γιατι απο καποια στιγμη και μετα απο τους πονους δεν ειχα επαφη με το περιβαλλον.

εφτασα στο λητω στης 4 τα ξημερωματα, ξεκινησαμε την εισαγωγη,εξετασεις και τα λοιπα.οταν μπηκα στο δωματιο οι πονοι ηταν το κατι αλλο.... δεν μου καναν επισκληριδιο γιατι ο μικρος δεν κατεβαινε και αν μου καναν δεν θα αλλαζε αυτο.

περασα φρικτους πονους μεχρι της 12 το μεσημερι δεν καταλαβαινα τιποτα ο αντρας μου ηταν συνεχεια εκει και ουτε που το καταλαβαινα...

στης 12 αφου δεν κατεβαινε ο μικρος με τιποτα καναμε επισκληριδιο

και 1 λεπτο μετα μπηκα για καισαρικη γιατι επεφταν οι σφυγμοι του μικρου.

 

Αααααχχχχ.... αυτά διαβάζω μερικές φορές και λέω: Καλύτερα από την αρχή καισαρική παρά να φας τους πόνους της γέννας και να φας και την καισαρική στο κεφάλι μετά... Αχ βρε Βίκυ μου!

 

πιστεψε με αν τα ξερα καισαρικη θα κανα απο την αρχη!

το δευτερο παντως οταν κανω με το καλο ετσι θα ειναι επισκληριδιος και καισαρικη με τον πρωτο πονο :D

Link to comment
Share on other sites

εγω παρακαλαγα για επισκληριδιο .......

μεχρι καποια ωρα γιατι απο καποια στιγμη και μετα απο τους πονους δεν ειχα επαφη με το περιβαλλον.

εφτασα στο λητω στης 4 τα ξημερωματα, ξεκινησαμε την εισαγωγη,εξετασεις και τα λοιπα.οταν μπηκα στο δωματιο οι πονοι ηταν το κατι αλλο.... δεν μου καναν επισκληριδιο γιατι ο μικρος δεν κατεβαινε και αν μου καναν δεν θα αλλαζε αυτο.

περασα φρικτους πονους μεχρι της 12 το μεσημερι δεν καταλαβαινα τιποτα ο αντρας μου ηταν συνεχεια εκει και ουτε που το καταλαβαινα...

στης 12 αφου δεν κατεβαινε ο μικρος με τιποτα καναμε επισκληριδιο

και 1 λεπτο μετα μπηκα για καισαρικη γιατι επεφταν οι σφυγμοι του μικρου.

 

Αααααχχχχ.... αυτά διαβάζω μερικές φορές και λέω: Καλύτερα από την αρχή καισαρική παρά να φας τους πόνους της γέννας και να φας και την καισαρική στο κεφάλι μετά... Αχ βρε Βίκυ μου!

 

πιστεψε με αν τα ξερα καισαρικη θα κανα απο την αρχη!

το δευτερο παντως οταν κανω με το καλο ετσι θα ειναι επισκληριδιος και καισαρικη με τον πρωτο πονο :D

 

 

Καλά σε αυτήν την περίπτωση δε σε αφήνουν να σε πιάσει κανένας πόνος... Πάς κατευθείαν για προγραμματισμένη καισαρική!

Link to comment
Share on other sites

Εάν από πριν έχει αποφασισθεί η καισαρική και δεν γίνεται αναγκαστικά την τελευταία στιγμή, τότε κλείνεις ραντεβού, επιλέγοντας μία από τις ημερομηνίες που θα σου υποδείξει ο γιατρός σου.

Όσο για την επισκληρίδιο εγώ την κατάλαβα τη στιγμή που μου την έκαναν, ακριβώς σαν να περνά ηλεκτρικό ρεύμα. Είναι, κατά τη γνώμη μου περισσότερο φόβος παρά πόνος. Αλλά δεν μπορώ να πω ότι μου πέρασε απαρατήρητη.

Κατά τα άλλα η τομή δεν με πονούσε μετά τον τοκετό. Καθόλου.

wjhKp3.png

c5dop3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 4 εβδομάδες μετά...
εγω ειμαι της αποψης να κανω επισκληριδιο ειναι ακινδυνη και πλεον συνηθιζεται.

βεβαια οτι πει και αποφασισει και ο γιατρος!

Ακινδυνη δεν ειναι. Ρωτα το γιατρο σου....

 

Don't let fears hold you back from living everyday to your fullest!

Link to comment
Share on other sites

Όπως γίνεται με όλα τα φάρμακα μερικές φορές παρατηρούνται και στην επισκληρίδιο παρενέργεις...σίγουρα ο κάθε γιατρός θα ξέρει να μας ενημερώσει κατάλληλα!

 

«Να αμφιβάλεις, αν τ' άστρα είναι φωτεινά. Να αμφιβάλεις, αν ο ήλιος κινείται. Να αμφιβάλεις, αν η αλήθεια είναι αλήθεια ή ψέμα. Μα ποτέ μην αμφιβάλεις για την αγάπη μου.»

Link to comment
Share on other sites

Παρενέργειες σίγουρα υπάρχουν αλλά πού να ξέρει ο γιατρός αν θα σου συμβούν εσένα??? Μερικές που έχω ακούσει είναι πονοκέφαλοι, ναυτίες, εμετοί,πόνοι στη μέση. Τώρα αν είναι αυτά ικανά να αποτρέψουν την καθεμια μας από το να κάνει την ένεση....είναι καθαρά προσωπική απόφαση νομίζω.

 

Οι γνωστές μου που έκαναν ως τώρα όμως δεν είχαν τίποτα. Μέχρι και μια φίλη της μάνας μου την έκανε για επέμβαση αιμορροίδων (ναι την κάνουν και σε αυτή την περίπτωση) ήταν περδίκι μετά.

Link to comment
Share on other sites

Ναι κι εγώ έχω ακούσει για επισκληρίδιο και σε άλλες περιπτώσεις. Μέχρι και ο γυναικολόγος μου έκανε σε εγχείρηση για το γόνατό του. Πάντως εγώ κορίτσια την φοβάμαι πολύ. Γενικά φοβάμαι τις βελόνες. Σε πολλές περιπτώσεις τους έχει πονέσει πολύ η επισκληρίδιος. Φοβάμαι όμως και τις παρενέργειες. Παρόλα αυτά δεν το ρισκάρω να μην την κάνω γιατί φοβάμαι ακόμη πιο πολύ να γεννήσω χωρίς αυτήν. Πολύ φοβιτσιάρα ε? :)

 oIKlp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ναι κι εγώ έχω ακούσει για επισκληρίδιο και σε άλλες περιπτώσεις. Μέχρι και ο γυναικολόγος μου έκανε σε εγχείρηση για το γόνατό του. Πάντως εγώ κορίτσια την φοβάμαι πολύ. Γενικά φοβάμαι τις βελόνες. Σε πολλές περιπτώσεις τους έχει πονέσει πολύ η επισκληρίδιος. Φοβάμαι όμως και τις παρενέργειες. Παρόλα αυτά δεν το ρισκάρω να μην την κάνω γιατί φοβάμαι ακόμη πιο πολύ να γεννήσω χωρίς αυτήν. Πολύ φοβιτσιάρα ε? :)

 

Εγώ όπως τα έχω ακούσει τα πράγματα από άλλες περιπτώσεις που προσπάθησαν να γεννήσουν χωρίς τίποτα, δεν θα το ζητήσω καν από το γιατρό μου. Στην επισκληρήδιο δεν θα τη δεις καν τη βελόνα, μια στιγμούλα είναι θα περάσει, προσπάθησε να μη φοβάσαι. Εγώ έχω κάνει οσφιονωτιαία παρακέντηση και δεν ήταν τόσο τραγικά.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω κάνει οσφιονωτιαία παρακέντηση και δεν ήταν τόσο τραγικά.

 

Tι είναι αυτό?

 

Δεν είναι ευχάριστο, είναι μια εξέταση που σου παίρνουν υγρό από το νωτιαίο μυελό με ένεση στη μέση για να το εξετάσουν για μηνιγγίτιδα και άλλα τέτοια ωραία (μακριά από μας φτου φτου)

Link to comment
Share on other sites

Παρενέργειες σίγουρα υπάρχουν αλλά πού να ξέρει ο γιατρός αν θα σου συμβούν εσένα??? Μερικές που έχω ακούσει είναι πονοκέφαλοι, ναυτίες, εμετοί,πόνοι στη μέση. Τώρα αν είναι αυτά ικανά να αποτρέψουν την καθεμια μας από το να κάνει την ένεση....είναι καθαρά προσωπική απόφαση νομίζω.

 

Οι γνωστές μου που έκαναν ως τώρα όμως δεν είχαν τίποτα. Μέχρι και μια φίλη της μάνας μου την έκανε για επέμβαση αιμορροίδων (ναι την κάνουν και σε αυτή την περίπτωση) ήταν περδίκι μετά.

Ο γιατρος μπορει να μην ξερει αν θα εχεις παρενεργειες αλλα οφειλει να σε ενημερωσει για αυτες πριν σε παροτρυνει να κανεις επισκληρηδιο.

Επισης παραθετω τα εξης

Πιθανές παρενέργειες τις μεθόδου

 

Όπως συμβαίνει με όλα τα φάρμακα, μερικές φορές παρατηρούνται παρενέργειες, οι συνηθέστερες από τις οποίες είναι οι εξής:

- Έντονη κεφαλαλγία

- Ναυτία

- Πυρετός

- Μυϊκή αδυναμία

- Ελάττωση του αναπνευστικού ρυθμού

- Δυστοκία (επιβράδυνση της εξέλιξης του τοκετού)

- Πτώση της αρτηριακής πίεσης (υπόταση)

 

Η πτώση της πίεσης κατά τον τοκετό είναι πολύ σημαντικό γεγονός στο οποίο θα πρέπει να δίνεται μεγάλη προσοχή. Αν η πτώση της πίεσης είναι μεγάλη (πάνω από 20mmHg), μπορεί αφενός να προκαλέσει κυκλοφοριακή καταπληξία στη μητέρα και αφετέρου να ελαττώσει σε μεγάλο βαθμό τη ροή του αίματος προς το νεογνό, αυξάνοντας την πιθανότητα σοβαρών επιπλοκών σε αυτό.Αυτές οι παρενέργειες είναι πολύ σπάνιες τόσο για τη μητέρα όσο και για το βρέφος. Πολλοί υποστηρίζουν ότι η επισκληρίδιος ενδέχεται να επιβραδύνει την εξέλιξη του τοκετού, αλλά αυτό είναι μικρό τίμημα σε σύγκριση με την ανακούφιση της μητέρας από τον πόνο. Δεν πρόκειται για καθυστέρηση ωρών, και ακόμη και αν παρατηρηθεί τέτοια καθυστέρηση, αυτή δεν ξεπερνά κατά μέσο όρο τα 25 λεπτά έως μία ώρα το πολύ. Επιπλέον, δεν υπάρχουν στοιχεία που να υποστηρίζουν ότι αυτός ο πρόσθετος χρόνος επηρεάζει τη μητέρα ή το παιδί. Μάλιστα, πρόσφατες μελέτες έδειξαν ότι η επισκληρίδιος αναλγησία δεν επηρεάζει καθόλου την εξέλιξη του τοκετού.

 

Don't let fears hold you back from living everyday to your fullest!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ από τα παραπάνω είχα ελάττωση του αναπνευστικού ρυθμού και πτώση της πίεσης... με ζαλάδα μαζί, όπως είναι φυσικό! Και να δεις που δε θυμάμαι τι μου έκαναν μόλις τους το είπα.... :?

Όλα αυτά με καισαρική...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Κι εγώ έκανα επισκληρίδιο και όπως έχω δηλώσει και σε άλλο ποστ ήταν ό,τι καλύτερο γιατί με άφησε να απολαύσω πραγματικά τον τοκετό και να νιώσω τη γέννα κανονικά χωρίς πόνο. Είχα 2 παρενέργειες - εντελώς φυσιολογικές όπως με ενημέρωσαν: Φαγούρα (η οποία ήταν για λίγο ενοχλητική και μετά περνούσε) και ανεξέλεγκτο τρέμουλο το οποιο πήγαινε κι ερχόταν (επίσης φυσιολογικό).

Κατά τα άλλα όλα καλά!

Η ώρα η καλή σε όσες από εσάς περιμένετε τα μωράκια σας

Link to comment
Share on other sites

Εγώ γέννησα με καισαρική μετά από 11 ώρες που προσπαθούσα να γεννησω φυσιολογικά.Ο αναισθιολόγος μου έκανε επισκληρίδιο, παρόλο που εγώ είχα αντίρρηση, λόγω προβλήματος με την μέση μου.Όντως, έχεις πλήρη αίσθηση της κατάστασης και είναι μοναδικές στιγμές,δεν θα ξεχάσω όταν με ειδοποίησαν οτι ήρθε η ώρα να βγεί το μωράκι μου...Ειδικά όταν άκουσα το κλαματάκι του..δεν υπάρχουν λέξεις.ΑΛΛΑ..προφανώς τα πράγματα δεν πήγαν πολυ καλά με την έννοια, οτι τους επόμενους 8-10 μήνες δεν μπορούσα να πατήσω το δεξί μου πόδι.Ακόμα και σήμερα 16 μήνες μετά δεν έχω την πλήρη αίθηση του κάτω μέρους του πέλματός μου.Όταν ζήτησα εξηγήσεις στο νοσοκομείο ξαφνικά έγιναν Κινέζοι.Τώρα που είμαι πάλι έγγυος,δεν ξέρω τι να κάνω..Φοβάμαι την επισκληρίδιο λόγω των προβλημάτων που είχα και από την αλλά φοβάμαι εξίσου την ολική νάρκωση ειδικά τώρα που διάβασα οτι μετά είσαι σαν ζόμπι.Σημειωτέο οτι παιδίατρος μου έχει πει, οτι με την ολική,μέρος της νάρκωση περνάει στο παιδί και κοιμάται πολύ και διάφορα άλλα..Θα ήθελα πολύ μερικές απόψεις,θα με βοηθήσουν νομίζω..

line_flow_rose_beg_39_time_1164603600_text_c720eafcf1e720eceff520e5dfede1e9.gif
Link to comment
Share on other sites

εμενα παντως η επισκληριδιος δεν με επιασε-μου εριξαν 4 φορες φαρμακο ...τα καταλαβα ολα.....ουτε μουδιασματα ουτε τιποτα.....ουτε μια μικρη μειωση του πονου......βεβαια με ποναει η μεση μου-δεν ξερω αν ειναι λογω της επισκληριδιου ή αν μου εμεινε απο την εγκυμοσυνη.......

Link to comment
Share on other sites

Εγώ αυτό που ξέρω απο φίλη μου που έκανε είναι πως αν κάποια έχει προβλήματα με την μέση της είναι πολύ επικίνδυνο ακόμη και για παράλυση.Απλά οι περιπτωσεις είναι λίγες και γι΄αυτό οι γιατροί δεν το αναφέρουν καν!

dina_r ο πονος στην μεση ειναι απο την επισκληριδιο μαλλον.Πολλες κοπελες παραπονιουνται γιά την μεση τους μετα απο αυτο.Ευτυχως στις περισσοτερες δεν εχει συμβει κατι σοβαρο.Φιλια

 

Άνναxxx

:wink:

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια με την επισκληριδιο δεν καταλαβαινεις καθολου πονους γεννας?Τι αισθηση εχεις γενικα?Στην κανουν απο την αρχη η πιο μετα?Και οταν ειναι να γεννησεις μπορεις να σπρωξεις η υπαρχει δυσκολια?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ κατά τη διάρκεια που είχα την επισκληρίδιο δεν πόναγα και ακολουθούσα τις οδηγίες της μαίας για το σπρώξιμο (η αλήθεια είναι ότι όταν δεν νιώθεις τους πόνους δεν καταλαβαίνεις ακριβώς πότε να σπρώξεις, αλλά σου λέει η μαία). Δεν στην κάνουν από την αρχή-αρχή. Σε συνδέουν με ένα μηχάνημα που δείχνει την ένταση των πόνων και όταν έχεις φτάσει σε ένα ικανοποιητικό επίπεδο στην κάνουν. Ωστόσο έγω μέχρι την ώρα που την έκαναν ήμουν οκ δεν πόναγα ιδιαίτερα. Απλά ως γνωστή γκαντεμόσαυρα που είμαι, ο τοκετός μου δε εξελίσσονταν πολύ καλά γιατί ήμουν στην 37η εβδομάδα και το μωρό δεν είχε πάρει σωστή θέση, αλλά είχαν σπάσει τα νερά, με αποτέλεσμα από τις 9 το πρωϊ να φτάσουμε απόγευμα και ξαφνικά να σταματήσουν εντελώς οι πόνοι δηλαδή από εκεί που έδειχνε 90-100 ένταση πόνου να δείχνει 8-10. Και χωρίς κανένας να με ενημερώσει δεν μου ξαναέδωσαν καινούργια δόση, γιατί όπως μου είπε μετά ο γιατρός μου η επισκληρίδιος γενικά μπορεί να επιβραδύνει τη διαδικασία αλλά σε μερικές περιπτώσεις να την σταματήσει εντελώς. Όπως καταλάβαίνεις από εκεί που ήμουν μεσα στην τρελή χαρά με πλακίτσα με τον γιατρό, τη μαία και τον καλό μου και μετά από 12 ώρες μπήκα στο τελευταίο στάδιο χωρίς αναισθησία και τα είδα όλα καθώς έσπρωχνα για μισή ώρα χωρίς αποτέλεσμα. Στο τέλος φέρανε ένα γοριλάκι (ζητήσανε τον τάδε νοσοκόμο ο οποίος έχει δύναμη) που με πάταγε στην κοιλιά γιατί η ούτε η πρώτη μαιά αλλά ούτε και η δεύτερη που φέρανε για ενίσχυση είχε την απαραίτητη δύναμη και αφού χρησιμοποίησαν ένα πράγμα σαν βεντούζα (το οποίο παρεπιπτόντως με πέθανε) γεννήθηκε ο μπόμπος μου. Πρέπει να σας πω ότι τώρα που το σκέφτομαι είχε πολύ πλάκα, γιατί το γοριλάκι με πάταγε, κάποιος μέσα στον θάλαμο φώναζε υπάρχει εμφανής δυστοκία, οι μαίες είχαν παραδώσει το πνεύμα, ο καλός μου προσπαθούσε να με παρηγορήσει ότι και καλά τελείωνουμε λες και ήξερε και εγώ απλά να θέλω να πάω σπίτι μου να μην βλέπω τις φάτσες τους...Επίσης πρέπει να αναγνωρίσω ότι από όλο τον τοκετό (13 ώρες) τελικά αυτός που με βοήθησε περισσότερο από όλους εάν το πιστέυετε ήταν το γοριλάκι, το οποίο κάθε φορά που σταμάταγε το πάτημα έσκυβε στο αυτί μου και με παρηγορούσε και μου χαϊδευε το χέρι. Βέβαια χωρίς τη βοήθεια του καλού μου δεν νομίζω ότι θα τα κατάφερνα. Από την πολύ ταλαιπωρία με έπιασαν σπασμοί εξαιτίας των οποίων δεν κατάφερα να πάρω αγκαλιά τον μπέμπη και αντί για μένα τον κράτησε ο μπαμπάς του....Αυτό με έκανε να κλαίω, αλλά δεν θα ξεχάσω ποτέ την αίσθηση την ώρα που έβγαινε, που στην ουσία ένιωσα σαν να ''γλύστρισε'' όλο το μωρό από μέσα μου. Μια αίσθηση που δεν ξέρω εάν με την επισκληρίδιο θα την ένιωθα...

xZBdp3.png
Link to comment
Share on other sites

Αυτό με έκανε να κλαίω, αλλά δεν θα ξεχάσω ποτέ την αίσθηση την ώρα που έβγαινε, που στην ουσία ένιωσα σαν να ''γλύστρισε'' όλο το μωρό από μέσα μου. Μια αίσθηση που δεν ξέρω εάν με την επισκληρίδιο θα την ένιωθα...

νομιζω ότι έχει να κάνει με την ποσότητα της δόσης. Και στις δύο γέννες έκανα επισκληρίδιο. Στον πρώτο μου γιό δεν ένοιωθα τίποτα, έσπρωχνα όταν μου έλεγαν και ξαφνικά είδα το μωρό. Στον δεύτερο ένοιωθα τα πάντα εκτός απο πόνο. κατάλαβα πότε ακριβώς έβγαινε το μωρό και είπα στον άντρα μου να φωνάξει τον γιατρό γιατί το μωρό έρχεται. εκείνος δεν με πίστεψε γιατί πριν 3 λεπτά ήταν μαζί μου ο γιατρός και αφού είδε ότι δεν έχω μεγάλη διαστολή βγήκε απο την αίθουσα. λέω λοιπόν στον άντρα μου : αν δεν θες να με ξεγεννήσεις εσύ τρέχα φώναξε τον γιατρό.Τότε είδε το κεφαλάκι του μωρού και άσπρισε. Σε 2 λεπτά ήμουν στο χειρουργείο και λες και σταμάτησα να έχω επαφή με τους ανθρώπους εκεί. Δεν θυμάμαι αν μου έλεγαν πότε να σπρώξω γιατί βρισκόμουν σε μια φάση που ένοιωθα ότι ξέρω ακριβώς τι πρέπει να κάνω και πότε.δεν άκουγα τίποτα απο κανέναν.Ενοιωθα το μωρό να γλυστράει σιγά σιγά και καταλάβαινα πότε έπρεπε να σπρώξω και πόσο. όταν έβγαινε το κεφαλάκι του κατάλαβα απόλυτα την κίνηση, σαν να το έβλεπα... Ηταν απίστευτη εμπειρία . Απόλαυσα τον τοκετό χωρίς να έχω εξαντληθεί απο τους πόνους.

Link to comment
Share on other sites

ναι aggeliki καταλαβενω αυτο που λες αλλα δεν ποναει παρα πολυ? ξερεις αυτο που τρεμω ειναι και μην τυχων με "κοψουνε" εκει. και οτι λενε πως οταν μια γυναικα οταν γεννησει φυσιολογικα ο κολπος δεν ξαναγινεται ποτε οπως ηταν πριν

 

Ντίνα, το πρόβλημά μου είναι ακριβώς το ίδιο με σένα !! Είμαι 3μιση μηνών έγκυος, και το μόνο που σκέφτομαι είναι τί να κάνω...φυσιολογικό τοκετό ή καισαρική? Δεν είμαι πια το ίδιο ανθεκτική στον πόνο όσο όταν ήμουνα παιδί και όσο σκέφτομαι αυτό το "κόψιμο" από κάτω, κοντεύω να λιποθυμήσω και μόνο στην σκέψη..Από την άλλη ακούω οτι ο πόνος δεν είναι καν όταν βγαίνει το παιδί αλλά πρίν ακόμα βγεί. Γιατί με την επισκληρίδιο δεν καταλαβαίνεις ούτε οτι βγαίνει ούτε οτι σε κόβουνε..Ναί αλλά στην ιδέα οτι θα με κόψουνε ή στη θέα του ψαλιδιού δεν ξέρω άν θα το αντέξω... Αχ δεν ξέρω... Μια γνωστή μου που γέννησε με καισαρική μου είπε οτι πέθανε στους πόνους μετά, και μια άλλη σήμερα μου είπε οτι μετά δεν κατάλαβε τίποτα από πόνους! Ψιλοπράγματα...Δεν ξέρω.Πραγματικά δεν ξέρω. Αισθάνομαι πολύ δειλή. Και δεν ξέρω με ποιά μέθοδο θα πονέσω λιγότερο!!

Γειά σας, είμαι καινούριο μέλος και θα ήθελα να μιλήσω για τις ενέσεις ηπαρίνης που κάνω γιατί μάλλον θέλω λίγη υποστήριξη...

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς δεν μπορείς να ξέρεις με ποιά από όλες τις μεθόδους θα πονέσεις λιγότερο γιατί καμιά δεν είναι "Μαριαννάκι"! Κάθε γυναίκα είναι μοναδική και βιώνει διαφορετικά τους πόνους είτε γεννήσει φυσιολογικά είτε με καισαρική! Εγώ γέννησα με καισαρική και μετά πονούσα για αρκετές μέρες. Η συνυφάδα μου που γέννησε ένα μήνα μετά επίσης με καισαρική, λέει ότι με αυτόν τον τρόπο κάνει άλλα 10 παιδιά!!!!

 

Όπως και αν έχει το αποτέλεσμα είναι το ίδιο και σε κάθε περίπτωση θα δεις τι είχες στην κοιλίτσα τόσους μήνες!

Με το καλό, και κοίτα να φχαριστηθείς τους μήνες που έμειναν!

:D

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...