Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πόσο έχει επηρεάσει εσάς κ την οικογένεια σας η οικονομική κρίση;


Πόσο έχει επηρεάσει εσάς κ την οικογένεια σας η οικονομική κρίση;  

602

  1. 1. Πόσο έχει επηρεάσει εσάς κ την οικογένεια σας η οικονομική κρίση;

    • Παρά πολύ
      327
    • Πολύ
      359
    • Λίγο
      210
    • Καθόλου
      48


Recommended Posts

Πέρσυ η ψυχολόγος που είχαμε στο σχολείο μου έλεγε ότι τώρα με την κρίση θα αλλάξουν οι ανθρώπινες σχέσεις και θα έρθουμε πιο κοντά και τα ζευγάρια θα είναι πιο αγαπημένα....

Εγώ βλέπω κατάθλιψη, μιζέρια, γκρίνια, μουρμούρα....

Μακάρι να κάνω λάθος....

 

 

Σε αυτο εχεις πολυ δικιο. Κακα τα ψεμματα οταν ημασταν ανετοι και σιγουροι ημασταν και πιο ηρεμοι. Τωρα νευρα , εκνευρισμος, γκρινια παντου, σε παρεες, ζευγαρια, οικογενειες. Δυστυχως δεν κανεις καθολου λαθος.:rolleyes:

ΝΙΚΟΛΑΣ 15-03-2009!!!!ΣΕ ΑΓΑΠΑΜΕ ΤΡΕΛΑ ΜΩΡΟ ΜΟΥ!!!!

ΜΠΕΜΠΑΚΟΣ ΤΟ ΚΟΥΚΛΙ ΜΑΣ..ΗΡΘΕ...19-11-2011

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 199
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

μην το λετε βρε......οταν σφιξουν πολυ τα πραγματα, θα δεσουν οι σχεσεις

θα καθομαστε 3 σογια σε ενα σπιτι, θα καιμε ενα ρευμα, θα μαγειρευουμε ενα φαγητο, θα μοιραζομαστε τα εξοδα............θα ξαναγινουμε ενα!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Σε αυτο εχεις πολυ δικιο. Κακα τα ψεμματα οταν ημασταν ανετοι και σιγουροι ημασταν και πιο ηρεμοι. Τωρα νευρα , εκνευρισμος, γκρινια παντου, σε παρεες, ζευγαρια, οικογενειες.

 

Αυτό, γκρίνια παντού και από όλους-κι εμένα μέσα.

Το μόνο καλό που μου έκανε είναι ότι σε λίγο δεν θα έχουμε να φάμε έτσι όπως πάμε οπότε θα κάνω αναγκαστική δίαιτα και θα ξαναγίνω 50 κιλά που ήμουν πριν από 15 χρόνια....βέβαια έχω χαρίσει όλα τα ρούχα εκείνης της εποχής αλλά θα δανειστώ από άλλους που από 50 κιλά θα έχουν πάει στα 40 (κιλά και όχι μόνο ) :-)

Και που ήμαστε ακόμα...ακριβό μου γιαουρτάκι σε ποιον να σε πετάξω?

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ "θύμα" της κρίσης... Ανύπαντρη βέβαια αλλά... Εκπαιδευτικός με 9 χρόνια προϋπηρεσία και ο μισθός "κατρακύλισε" από τα 1260 στα 980! Και έπεται συνέχεια... :(

 

Αφου προλαβες και διοριστηκες.Εγω εκπαιδευτικος με 5 χρονια προυπηρεσια τον ιδιωιτικο τομεα κ παιρνω 400-500 ευρω.....

Link to comment
Share on other sites

εμεις ειμαστε παντρεμενοι ενα χρονο ακριβως.εχουμε το σπιτι μας κ εχουμε κ το μωρακι μας που ειναι 3 μηνων.εγω ειμαι απολυμενη απο την δουλεια μου λογω περικοπων σε γνωστο πολυκαταστημα.ο ανρας μου εχει μαγαζι ειμαστε ακομη καλα..θελαμε 3 παιδακια αλλα αν δεν φυγει αυτη η κατασταση θα μεινουμε στο ενα.μακαρι γρηγορα να τελειωσει αλλα δεν το βλεπω..καλη δυναμη σε ολους μας...

2gq862lerlo78vgo.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πέρσυ η ψυχολόγος που είχαμε στο σχολείο μου έλεγε ότι τώρα με την κρίση θα αλλάξουν οι ανθρώπινες σχέσεις και θα έρθουμε πιο κοντά και τα ζευγάρια θα είναι πιο αγαπημένα....

Εγώ βλέπω κατάθλιψη, μιζέρια, γκρίνια, μουρμούρα....

Μακάρι να κάνω λάθος....

Etsι ακριβώς είμαι!Ενα βήμα πριν το Δαφνί!

Εγω ανεργη 1,5 χρόνο ο άντρας μου 1,5 χρόνο έπαιρνε 250-500 τα υπόλοιπα του τα χρωστάει!:evil::evil::evil::evil:Σύνολο καμια 10000

Με αποτέλεσμα να τρώμε από τα ετοιμα, τα οποια κάποια στιγμη τελείωσαν, επιπλέον εδω κ 2 μηνες περιπου ο άντρας μπήκε ταμειο ανεργίας

Χρωστάμε ΤΣΜΕΔΕ δικο μου, ασφαλεια αυτοκινητου, χαρατσι ΔΕΗ, τέλος επιτηδευματος 300 +δάνειο 270/μηνα!

Με τα 550 του ταμειου τι να πρωτοπληρώσουμε:confused::confused:

Link to comment
Share on other sites

Με τα 550 του ταμειου τι να πρωτοπληρώσουμε:confused::confused:

 

Τα έξοδα του πολιτικού γραφείου του πρώην αντιπροέδρου, χθες διάβαζα περί τα 800κάτι χιλιάρικα τον χρόνο...Κατά τα άλλα περικοπή δαπανών.

Link to comment
Share on other sites

Πολυ!-800 ευρω το μηνα και οι δυο μας,με ενα δανειο στα 700 ευρω η μηνιαια δοση και συντηρουμε και δυο σπιτια διοτι ο συζυγος κληθηκε απο το "κρατος" να υπηρετησει στην παραμεθοριο.....

Εγω παντως μεσα στην γκρινια ειμαι...εντελως και σκεφτειτε οτι ακομη και τωρα παιζει να θεωρουμαστε και προνομιουχοι!:confused:

Link to comment
Share on other sites

παρα πολυ μας εχει επηρεασει η κριση. -600 ευρω οι δυο μας, οι μισθοι μας κατω απο 1000, εχουμε δανειο 900Ε και ενοικιο, και δεν βλεπω να ξεφορτωνομαστε το ενοικιο συντομα. Δεν εχουμε παιδακι, αλλα με την κριση, αν ειχαμε δεν ξερω πως θα τα βγαζαμε περα.Θελουμε βεβαια! Φετος εχουμε πει δεν θα αναψουμε καλοριφερ, παρα μονο για μπανιο και πριν παμε για υπνο. Κουβερτουλα και στον καναπε ολη μερα!Αν μας μειωσουν κι αλλο τι θα κανουμε;Καταστροφη!!!

Link to comment
Share on other sites

Πριν απο 3 χρόνια παντευτήκαμε χτίσαμε ένα σπιτι (με δάνειο) και πολύ δουλειά.Εγώ είχα δικό μου μαγαζί και συνεργείο και ο άντρας μου στην οικοδομή βγάζαμε πολύ καλά λευτά και οι δυό μας γι¨αυτό και αποφασίσαμε να πάρουμε τέτοι δάνειο.Νά είμαστε καλά λέγαμε και θα τα βγάλουμε.Εμεινα αμέσως έγκυος και ήρθαν τα πάνω κάτω,δέν μπορούσα να δουλέψω όπως δούλευα,το μαγαζί μου ήταν απο τα πρώτα που το χτύπησε η κρίση και έβαλα λουκέτο το 2009. και την οικοδομή επίσης, ο άντρας μου είναι άνεργος εδω και 9 μήνες και η κατάσταση είναι δράμα.Πάλι καλά που έχουμε καλούς γονείς και οι δύο και βοηθάνε πολύ.Το καλό είναι οτι έχουμε ένα υγιέστατο κοριτσάκι...Αυτό που με πειράζει είναι οτι ενώ οι ανώτεροι ήξεραν,μας άφησαν να σχεδιάζουμε τις ζωές μας αλλιώς και ακόμα τώρα μας ΚΟΡΟΙΔΕΥΟΥΝ.ΑΑΑ........ όσο για την ψυχολογία χάλια ειδικά ο άντρας μου.ΥΠΟΜΟΝΗ μια δεκαετία.!!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πριν απο 3 χρόνια παντευτήκαμε χτίσαμε ένα σπιτι (με δάνειο) και πολύ δουλειά.Εγώ είχα δικό μου μαγαζί και συνεργείο και ο άντρας μου στην οικοδομή βγάζαμε πολύ καλά λευτά και οι δυό μας γι¨αυτό και αποφασίσαμε να πάρουμε τέτοι δάνειο.Νά είμαστε καλά λέγαμε και θα τα βγάλουμε.Εμεινα αμέσως έγκυος και ήρθαν τα πάνω κάτω,δέν μπορούσα να δουλέψω όπως δούλευα,το μαγαζί μου ήταν απο τα πρώτα που το χτύπησε η κρίση και έβαλα λουκέτο το 2009. και την οικοδομή επίσης, ο άντρας μου είναι άνεργος εδω και 9 μήνες και η κατάσταση είναι δράμα.Πάλι καλά που έχουμε καλούς γονείς και οι δύο και βοηθάνε πολύ.Το καλό είναι οτι έχουμε ένα υγιέστατο κοριτσάκι...Αυτό που με πειράζει είναι οτι ενώ οι ανώτεροι ήξεραν,μας άφησαν να σχεδιάζουμε τις ζωές μας αλλιώς και ακόμα τώρα μας ΚΟΡΟΙΔΕΥΟΥΝ.ΑΑΑ........ όσο για την ψυχολογία χάλια ειδικά ο άντρας μου.ΥΠΟΜΟΝΗ μια δεκαετία.!!!!!!!!!!!!!!!

An fυσικά δεν έχουμε πεθάνει από ασιτία μέχρι τότε!!!!!!!!!!!!:?:???::cry::cry:

Link to comment
Share on other sites

Etsι ακριβώς είμαι!Ενα βήμα πριν το Δαφνί!

Εγω ανεργη 1,5 χρόνο ο άντρας μου 1,5 χρόνο έπαιρνε 250-500 τα υπόλοιπα του τα χρωστάει!:evil::evil::evil::evil:Σύνολο καμια 10000

Με αποτέλεσμα να τρώμε από τα ετοιμα, τα οποια κάποια στιγμη τελείωσαν, επιπλέον εδω κ 2 μηνες περιπου ο άντρας μπήκε ταμειο ανεργίας

Χρωστάμε ΤΣΜΕΔΕ δικο μου, ασφαλεια αυτοκινητου, χαρατσι ΔΕΗ, τέλος επιτηδευματος 300 +δάνειο 270/μηνα!

Με τα 550 του ταμειου τι να πρωτοπληρώσουμε:confused::confused:

 

Κ τι κάνετε?

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς πάρα πολυ....και μιλάω πιο πολυ για την δουλεια και τη ψυχολογία του αντρα μου...

Φυσικά και εγω ειμαι σε αναμμένα κάρβουνα βλεποντας τι γίνεται γιτι μπορει ανα πάσα στιγμη να εχει προβλημα η εταιρεία που εργάζομαι.

 

Αλλά το χειρότερο είναι οτι τα νέα δεδομένα δεν τον αφηνουν να χαρει τίποτα ούτε καν την εγκυμοσύνη μου που πολυ θέλαμε..και αυτο εχει σαν αποτελεσμα πολλους τσακωμους χωρις σημαντικη αιτια που απο πισω κρύβεται η ανασφάλεια για το μέλλον...

Link to comment
Share on other sites

Κ τι κάνετε?

Χρωστάμε!!!!!!!!!

Στο τσμεδε 3000, Δεη με χαράτσι δεν θα πληρώσουμε, εκτός κι μας δώσει ο κ@τ@ρ@μενος από αυτά που μας χρωστάει, την ασφάλεια του αυτοκινήτου τη βάλαμε στην πιστωτική κ όσο μπορούμε θα βάζουμε λεφτά!Α!το τέλος επιτηδεύματος φυσικα και δεν το πληρώνω!Ετσι κι αλλιως χωρις δουλεια, τι να την κάνω τη φορολογική ενημεροτητα!

που και που δινουν κανά 50ρικο οι γονείς μου κ αν τυχει κανα μεροκάματο ο άντρας μου

Ευτυχως οι γονείς μου είναι αγρότες και μας προμηθεύουν φαγώσιμα, οποτε σουπερ μόνο τα απολύτως απαραίτητα

Ελπίζω μέχρι τα Χριστούγεννα να χω βρει καμια δουλεια γιατί αλλίως...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

να πω και εγω τα χαλια μας.περνουμε 970 και τα εξοδα ειναι 1300 συν κανα εξτρα που μας ερχεται στο κεφαλι καθε μηνα μπαινουμε μεσα εδω και 4 μηνες ετοιμα δεν υπαρχουν και το χειροτερο ειναι οτι ολοι ειμαστε πια ανασφαλιστοι ακομα και το παιδι.αντι να ντρεπονται αυτοι που μας καταντησαν ετσι ντρεπομαστε εμεις και χανουμε τον υπνο μας

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...

2 δημοσιοι υπαλληλοι κι απο 2400 μηνιαιο εισοδημα πεσαμε κατακορυφα στα 1100 και οι δυο μαζι ... εμενα με χαρακωσαν αμεσως μετα την γεννα και με υποχρεωσαν να κοψω την αδεια ανατροφης γιατι ειχαμε φτασει σε σημειο να μην εχουμε να πληρωσουμε ουτε τα εμβολια της μικρης...το ενοικιο η σπιτονοικοκυρουλα μου φοβαται να μας το κατεβασει μην την κυνηγησει λεει η εφορια επειδη εχουμε κανει 2ετες συμβολαιο...και ληγει τον σεπτεμβριο του 2012 να την δω τωρα ομως που φευγει ο αδερφος μου να μεινει με την οικογενεια του μονιμα στο χωριο και θα παω να μεινω στο διαμερισμα του που ειναι του πατερα μου {στο δικο μου διαμερισμα μεχουν οι γονεις μου και δεν ηθελα απο την αρχη να τους βγαλω εκτος και να τους στειλω στο ενοικιο για αυτο κι εμενα εγω}τωρα να την δω την κυρα τι θα πει οταν θα μαθει οτι τον φεβρουαριο μαρτιο την κανουμε... φτασαμε στο σημειο να δινουμε το ενοικιο με δοσεις οπως μας δινουν κοματιαστα τον μισθο μας...να ειναι καλα ο πατερας μου που στην ταρατσα του σπιτιου εχει κανει παρτερια και εχει φυτεψει {πατατες-ντοματες- αγγουρακια-μαρουλια-κρεμμυδακια-μαιντανο και κατι αλλα ζαρζαβατικα } και τρωμε κι οπως λεει σε λιγο θα βαλει καμια κοτα και καμια κατσικα για γαλα και τυρι χιχιχ αλλα αυτα θα τα κανει ο αδερφος μου τωρα στο χωριο και θα μας στελνει...

 

τρωμε στους γονεις μου για να μην χαλαμε ρευμα, στο σπιτι μας μονο μπανιο κανουμε και κοιμομαστε...θα ειχαμε μετακομισει να μεινουμε ολοι μαζι τουλαχιστον για την ωρα αλλα τοσα επιπλα δικα μας και των γονιων μου που θα τα βαζαμε? Δεν μπορω να πω οι γονεις μου μας βοηθανε παρα πολυ .... εγς εκει που εργαζομαι βλεπω καθημερινα την καταντια του κρατους και οπως μου ειπε σημερα μια κυρια ....λυπαμαι που ειμαι Ελληνιδα με εχουν κανει και ντρεπομαι ... περπαταω με σκυμμενο κεφαλι που καποτε περπαταγαμε με υπερηφανια τωρα σκυβουμε και λεμε ευχαριστω το θεο που ακομα ζω...τι να πουμε ετσι οπως μας καταντησανε ???:(:(:(

 

Link to comment
Share on other sites

Εμείς οικονομικά είμαστε ακόμα καλά αν και δεν εργάζομαι. Αλλά παρὄλα αυτά η ψυχολογία μας έχει πέσει κατακόρυφα. Φόβος, Αβεβαιότητα, Αγχος ειδικα ο σύζυγος μου έχει τρελαθεί. Κάθε μέρα νέος φόρος, λογαρισμοί δεν την παλεύουμε άλλο στην κυριολεξία. Του λέω να κάνουμε δεύτερο παιδάκι και είναι δυστακτικός , ενώ έκανε σαν τρελλός για μεγάλη οικογένεια. Μου λέει να περιμένουμε μέχρι το καλοκαίρι, που θα χει ξεκαθαρίσει λίγο το τοπίο. Αφήστε κορίτσια και μη χειρότερα!!!

Link to comment
Share on other sites

2 δημοσιοι υπαλληλοι κι απο 2400 μηνιαιο εισοδημα πεσαμε κατακορυφα στα 1100 και οι δυο μαζι ...

συγγνώμη που ρωτάω..... δηλαδή ο μισθός σας είναι 550€ τον μήνα? Σε ποιον τομέα του δημοσίου είστε?

 

Σχετικά με τα δικά μας, κι εγώ και ο άντρας μου στον ιδιωτικό τομέα. Εκείνος ήταν σε επιχειρηση που έκλεισε και προσπαθει να μπει στο αρθρο 99 (τους χρωστούσαν γύρω στους 5 μισθούς).Ευτυχώς βρηκε δουλειά, με τον κατώτατο μισθό και βεβαια χειρότερες συνθήκες.Εγώ έχω ακόμα μικρή μείωση στον μισθό μου, αλλά σε αβεβαιη εργασία.Ευτυχώς έχουμε δικό μας σπίτι και δεν έχουμε δάνεια.

QqmLp3.png
Link to comment
Share on other sites

καλημερα!θαθελα πολυ να σκεφτομαι πως η κατασταση θα αλλαξει συντομα αλλα..ειμαι εκπαιδευτικος διορισμενη σε ορεινο χωριο της ελλαδας αλλου νομου απο εκει που μενουμε,αλλα εχω την αδεια ανατροφης φετος!ο συζυγος γιατρος περιμενει να μπει στην ειδικοτητα σε γειτονικη πολη το φθινοπωρο.τωρα απασχολειται με συμβαση για ενα ετος ως ελεγκτης του δημοσιου,με μισθο που ενω στη συμβαση οριζεται στα 1100 μηνιαιως πληρωνεται ανα 2μηνο τον ενα μισθο που εγινε 700 ευρω!ο δικος μου?900 ευρω!μενουμε σε σπιτι της αδερφης του αντρα μου,καθοτι η τριωροφη οικογενειακη οικοδομη του πεθερου μου γραφτηκε στις τρεις κουνιαδες μου,ο γιος σπουδασε και κατα τα λεγομενα τους ηταν σαν να του πηρε σπιτι!!εχουμε ενα μικρο δανειο των 200ευρω το μηνα!οι σχεσεις με τις κουνιαδες αρχισαν να χαλουν κ θελουμε να φυγουμε πριν μας πεταξουν εξω μαζι με το παιδι!που να παμε????οταν εγω του χρονου θα παω σε αλλη πολη να μενω εκει,γιατι δυσκολο για αποσπαση,ο αντρας μου σε γειτονικη πολη να κανειειδικοτητα κ να πηγαινοερχεται(χαμος απο βενζινες!)η μικρη στη γιαγια..κι αν τυχον δεν ανοιξει η ειδικοτητα λογω κρισης..δεν δικαιουται ουτε ταμειο ανεργιας σαν γιατρος!δεν παραπονιεμαι!βλεπω στα μηνυματα σας και τριγυρω μου ατομα με πολυ λιγοτερα να τα καταφερνουν,απλα αναρωτιεμαι..πως να αποφασισουμε για δευτερο παιδι,ετσι οπως μας τα εκαναν??πως θα μεγαλωσουμε το ενα??υγεια και ευτυχια λενε ολοι στις γιορτες!εγω πλεον λεω υγεια και μια δουλεια να ζουμε με αξιοπρεπεια!!!

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορούσα να φανταστώ ποτέ ότι θα έρχονταν τα πάνω κάτω στη ζωή μας.

Εγώ έχασα τη δουλειά μου μετά από 12 χρόνια. Έκλεισε η επιχείρηση που εργαζόμουν.:(

Ο άντρας μου έχει μαγαζί, με 35 ευρώ την ημέρα πάγια έξοδα. Τις πιο πολλές μέρες κάνει τζίρο 50 ευρώ.

Τι να πληρώσουμε με 50 ευρώ ; Δεν πρέπει να φάμε ; :confused:

Μας βοηθάνε λίγο οι γονείς μας, όσο μπορούν βέβαια, γιατί μειώθηκε η σύνταξή τους.

Ντρέπομαι πολύ, από τα 20 δουλεύουμε και οι δυο, δεν τεμπελιάσαμε ποτέ, καταφέραμε να φτιάξουμε ένα σπίτι δικό μας. Με πολύ κόπο και δουλειά. Ρίξαμε όμως εκεί όλες τις οικονομίες μας και ακόμα υπάρχουν κάποια πραγματάκια που πρέπει να τελειώσουμε.

Δεν ζητήσαμε ποτέ δανεικά. Πληρώναμε κανονικά τις υποχρεώσεις μας. Δεν κάναμε ποτέ "μεγάλη" ζωή.

Είμαστε απελπισμένοι, δεν έχουμε να ζήσουμε. Δουλειές πουθενά, ούτε για αστείο.

Απολύσεις μόνο ακούς.:(:(

Που θα πάει αυτή η κατάσταση;;;;;;:confused:

natassa + tasos = 15 years together

 

" Να θυμάσαι ότι κάθε άνθρωπος που συναντάς, κάτι φοβάται, κάτι αγαπά και κάτι έχει χάσει"

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

και εμας μας εχει επηρεασει, τα εισοδηματα μας μειωθηκαν δραματικα. πριν λιγα χρονια δουλευαμε, αμοιβομασταν καναμε αποταμιευση και βαζαμε στοχους, πχ να βελτιωσουμε το σπιτι μας, να αγορασουμε ενα αμαξι, να βαλουμε κλιματιστικα, κτλ.

τωρα απλα δουλευουμε και επιβιωνουμε καλυπτουμε δλδ τα λειτουργικα μας εξοδα. αν τυχει κατι εκτακτο χρησιμοποιουμε απο τα ετοιμα, τα οποια με τα διαφορα χαρατσια και τα εξοδα της εγκυμοσυνης μου μειωνονται αργα αλλα σταθερα.

προχθες πηγαμε να ψωνισουμε για το μωρακια μας και ειμασταν σφιγμενοι, να κοψουμε απο εδω να δουμε αν θα παρουμε τουτο η εκεινο μηπως να περιμενουμε να δουμε τι δωρακια θα μας φερουν κτλ. αν ειχα μεινει εγκυος πριν απο 5 χρονια θα ψωνιζα ολα οσα χρειαζομαι με κεφι και χαρα και οχι να εχω ξεκινησει ...... σαφαρι για να βρω τη πιο φθηνη καλαθουνα της αθηνας!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Καλή δύναμη σε όλους. Εγώ συζώ με μια κοπέλα εδώ και ένα χρόνο.Αφιέρωσα τα χρόνια μου στις σπουδές και σε λίγο καιρό θα έχω πάρει και δεύτερο πτυχίο, τι να τα κάνω..Εχω γυρίσει στον πατέρα μου φανοποιός είναι και τον βοηθάω όποτε έχουμε δουλειά να φτιάξουμε κανα αυτοκίνητο και τα απογεύματα κάνω ιδιαίτερα σε παιδιά, δεν λέω ένα χαρτζιλικάκι το έχω αλλά χωρίς ασφάλεια..πάντα σκεφτόμουνα και ήθελα να αποκτήσω 3 παιδιά αλλά πως..ούτε ένα δεν θα μπορούμε να κάνουμε σε λίγο..η κοπέλα δουλεύει 12ωρο κάθε μέρα δικηγόρος και παίρνει 450 ευρώ και αυτά με καθυστέρηση..Δεν πρέπει να παραπονιέμαι βέβαια καθώς τόσοι συνάνθρωποί μας είναι σε χειρότερη κατάσταση, τουλάχιστον κάτι κάνω για να κρατάω το μυαλό μου απασχολημένο από όλα αυτά που ζούμε καθημερινά..Υπομονή σε όλους (αλλά μέχρι πότε όταν σου στερούν τα όνειρά σου)..Τύχη και δύναμη σε όσους έχουν αποκτήσει παιδιά και σε όσους έχουν χάσει τις δουλείες τους..

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
συγγνώμη που ρωτάω..... δηλαδή ο μισθός σας είναι 550? τον μήνα? Σε ποιον τομέα του δημοσίου είστε?

 

Σχετικά με τα δικά μας, κι εγώ και ο άντρας μου στον ιδιωτικό τομέα. Εκείνος ήταν σε επιχειρηση που έκλεισε και προσπαθει να μπει στο αρθρο 99 (τους χρωστούσαν γύρω στους 5 μισθούς).Ευτυχώς βρηκε δουλειά, με τον κατώτατο μισθό και βεβαια χειρότερες συνθήκες.Εγώ έχω ακόμα μικρή μείωση στον μισθό μου, αλλά σε αβεβαιη εργασία.Ευτυχώς έχουμε δικό μας σπίτι και δεν έχουμε δάνεια.

 

μη σου κάνει εντύπωση!δυστηχώς αλήθεια είναι!!και μεις 2 δημόσιοι υπάλληλοι, με ένα παιδί, ΠΕ, με μεταπτυχιακό και 2 άριστες ξένες γλώσσες 1400 περίπου πέρνουμε ΜΑΖΊ, από τον Οκτώβριο μέχρι τον Απρίλιο μας κρατάνε αναδρομικά χρήματα.. βέβαια..και το Μαίο δεν βλέπω μεγάλες αλλαγές ..περίπου τα ίδια θαναι...κλαψ..

Link to comment
Share on other sites

μας έχει αλλάξει 1000% ..., πρεπει ομως να βλεπουμε τα πραγματα θετικά και να αναθεωρησουμε τις βασικες αξίες της ζωής.

Ευτυχισμένοι ανθρωποι πάντα υπήρχαν όπως υπήρχαν και οι μιζεροι, χωρις να είχε να κανει με το οικονομικό υπόβαθρο πάντα.

Link to comment
Share on other sites

Και εμείς μια από τα ίδια. Είμασταν μια χαρά πριν από 2 χρόνια, κάναμε όνειρα, επιτέλους μπήκαμε στο σπίτι μας για να μην πληρώνουμε ενοίκιο, το οποίο απλά ήταν κατοικήσιμο με τη λογική ότι θαααααα το φτιάξουμε και έπειτα όλα ήρθαν πάνω κάτω. Ξαφνικά όλα έμειναν στάσιμα, εμένα ο μισθός μειώθηκε και συνεχίζει το ίδιο και όλο και πιο κάτω πάει, ο σύζυγος είναι ήδη 350ε κάτω και περιμένει και άλλες μειώσεις φυσικά. Το κακό όμως είναι ότι ειδικά εγώ δνε μπορώ με τίποτα να ηρεμήσω και να μην αγχώνομαι. Μόλις γέννησα και το δεύτερο παιδάκι μου και πάλι δεν μπορώ να χαρώ με τίποτα από το άγχος επειδή φοβάμαι ότι θα φτάσω στο σημείο να μην μπορώ να βάλω πετρέλαιο να ζεστάνω το σπίτι, να μην μπορώ να ταίσω τα παιδάκια μου για να πληρώσω χαράτσια κτλ. Δεν ξέρω έχω απογοητευτεί τελείως, το ίδιο και ο σύζυγος και το χειρότερο είναι ότι υπάρχει συνέχεια...Συγνώμη αν σας κούρασα αλλά είμαι τόσο απογοητευμένη και δεν ξέρω καθόλου τι να κάνω. Το μόνο που εύχομαι είναι να είμαστε όλοι καλά και από εκεί και πέρα υπομονή σε όλους.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...