Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πόσο έχει επηρεάσει εσάς κ την οικογένεια σας η οικονομική κρίση;


Πόσο έχει επηρεάσει εσάς κ την οικογένεια σας η οικονομική κρίση;  

602

  1. 1. Πόσο έχει επηρεάσει εσάς κ την οικογένεια σας η οικονομική κρίση;

    • Παρά πολύ
      327
    • Πολύ
      359
    • Λίγο
      210
    • Καθόλου
      48


Recommended Posts

Οσα ζευγαρια δεν εχετε δουλεια και εχετε την δυνατοτητα... αναζητείστε την στην επαρχια.Υπαρχουν μερη οπως πχ καποια νησια, οπου σε αρκετες περιπτωσεις θα ειστε μονοπωλιο στην αγορα (αν υπαρχουν ηδη αρκετοι στον κλαδο σας μην πατε γιατι θα προτιμησουν τον ντοπιο),υπαρχει ζητηση για μαστορες,ιατρους και νοσηλευτριες (πολυ μεγαλη),λογιστες,γραφίστες,ακομα και για baby-sitters υπαρχουν δουλειες γιατι η επαρχια συχνα μαστιζεται απο ελλειψη γυναικων...

Η εποχη ζητα ευελιξια και εφευρετικοτητα,μην περιμενετε να περασει συντομα η κριση απο μονη της γιατι ειδικη η Ελλαδα εχει μπει σε βαθια στενωπό.

 

Ζεις σε επαρχία; Πώς τα γνωρίζεις αυτά που αναφέρεις;

 

Γιατί έτσι πίστευα κι εγώ για την επαρχία, αλλά όσα χρόνια έμεινα.... οι πόρτες ήταν κλειστές. Πρώτη ερώτηση που μου έκαναν.... "από πού είσαι;" .... όλες οι άλλες δεν είχαν σημασία....

 

Για ελευθέρια επαγγέλματα, μάλλον υπάρχουν περισσότερες πιθανότητες για εργασία στα μεγάλα αστικά κέντρα. Δυστυχώς.... η αποκέντρωση με απογοήτευσε.....

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 199
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Με οργιζει που πλεον μετραμε το καθε μας εξοδο και για να γεμισω το ψυγειο μου και τα ντουλαπια μου μου βγαινουν 200 ευρω τη φορα, ανα 2 εβδομαδες σχεδον. Γιατι δουλευουμε και οι 2. Και τα παντα αγοραζονται με υπολογισμο ωστε να μεινουν και για τις εκκρεμοτητες.

 

Παρ΄ολα αυτα, μια στο τοσο θα παμε(διμηνο πλεον) για ενα φαγακι οικογενειακως και θα εξακολουθησουμε να μην αποκλειουμε το ενδεχομενο και για αλλα παιδακια! :) Δεν πιστευω να ξπεραστει ποτε η κριση, φοβαμαι οτι θα χειροτερεψει γιατι η πολιτικη του κρατους μας ειναι λανθασμενη.

Πριν γράψεις, σκέψου!

Πριν κατακρίνεις, περίμενε!

Πριν προσευχηθείς, συγχώρα!

Πριν παραιτηθείς, προσπάθησε!

Link to comment
Share on other sites

Οσα ζευγαρια δεν εχετε δουλεια και εχετε την δυνατοτητα... αναζητείστε την στην επαρχια.Υπαρχουν μερη οπως πχ καποια νησια, οπου σε αρκετες περιπτωσεις θα ειστε μονοπωλιο στην αγορα (αν υπαρχουν ηδη αρκετοι στον κλαδο σας μην πατε γιατι θα προτιμησουν τον ντοπιο),υπαρχει ζητηση για μαστορες,ιατρους και νοσηλευτριες (πολυ μεγαλη),λογιστες,γραφίστες,ακομα και για baby-sitters υπαρχουν δουλειες γιατι η επαρχια συχνα μαστιζεται απο ελλειψη γυναικων...

Η εποχη ζητα ευελιξια και εφευρετικοτητα,μην περιμενετε να περασει συντομα η κριση απο μονη της γιατι ειδικη η Ελλαδα εχει μπει σε βαθια στενωπό.

 

δυστηχως λυπαμαι που θα στο πω αλλα δεν εχεις ιδεα τι γινετε στην επαρχια.............

εσυ τι λες οτι ο κοσμος θελει και κατεβαινει στα μεγαλα αστικα κεντρα?

μαλλον η αναγκη τους κανει να παρουν αυτη την αποφαση....

λυπαμαι πολυ αλλα στην επαρχια ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΔΟΥΛΕΙΕΣ.....................

Link to comment
Share on other sites

ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΚΑΙ ΕΜΑΣ ΜΑΣ ΕΧΕΙ ΕΠΗΡΕΑΣΕΙ Η ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΚΡΙΣΗ ΠΟΛΥ.Ο ΑΝΤΡΑΣ ΜΟΥ ΣΥΜΒΑΣΙΟΥΧΟΣ ΣΤΟΝ ΔΗΜΟΚΡΙΤΟ ΤΟΝ ΠΛΗΡΩΝΟΥΝ ΟΤΑΝ ΤΟ ΘΥΜΗΘΟΥΝ ΚΑΙ ΕΧΟΥΝ ΛΕΦΤΑ ΚΑΙ ΕΓΩ ΔΑΝΕΙΚΗ ΥΠΑΛΛΗΛΟΣ ΜΕ ΕΡΓΑΣΙΑ ΜΕΙΩΜΕΝΟΥ ΩΡΑΡΙΟΥ ΣΕ ΚΑΠΟΙΑ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΚΑΙ ΛΙΓΑ ΛΕΦΤΑ.ΜΕΣΑ ΣΕ ΟΛΑ ΕΧΟΥΜΕ ΕΝΟΙΚΙΟ ΠΟΥ ΤΡΕΧΕΙ ΚΑΘΕ ΜΗΝΑ ΚΑΙ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ ΚΑΙ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΜΑΣ ΠΑΙΔΙ.ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΛΛΑ ΤΟ ΜΕΛΛΟΝ ΤΟ ΒΛΕΠΩ ΠΟΛΥ ΔΥΣΚΟΛΟ.

Q03fp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Διαφημίσεις

  • 3 εβδομάδες μετά...
Έίμαι πολύ απαισιόδοξη. Δουλεύω σε μια εταιρία 13 χρόνια και εδώ και μήνες η δουλειά πάει κατά διαόλου. Ελπίζω να μην απολυθούμε:(

Εγώ απολύθηκα μετά απο 17 χρόνια, το γραφείο ήταν το δεύτερο σπίτι μου, το αφεντικό με είχε σαν παιδί του αλλά....δυστυχώς... τίποτα δεν υπολογίζουν οι κεφαλαιούχοι μπροστά στο δικό τους όφελος.

Link to comment
Share on other sites

Στο σπίτι μας μπαίνουν 3 μισθοί (ο άντρας μου κάνει 2 δουλειές και εγω εργάζομαι full time). Θα περίμενε κανείς οτι με 3 μισθούς και δικό μας σπίτι, ζούμε παραπάνω απο καλά. Εγω θα έλεγα οτι απλως ζούμε αξιοπρεπως. Καιρό τώρα έχουμε κόψει τα περιττά έξοδα, και με μεγάλη προσπάθεια βάζουμε λίγα χρήματα στην άκρη για το παιδί... και αυτό όχι κάθε μήνα...

Link to comment
Share on other sites

Μετρημένα ήτανε πριν μετρημένα είναι και τώρα. Για χρήματα στην ακρη ούτε κουβέντα.

Οταν ο ανθρωπος κάνει σχέδια η μοιρα κουνάει το κεφάλι και γελάει.........

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 εβδομάδες μετά...

Ψήφισα πολύ γιατί δεν μας επηρέασε μόνο οικονομικά αλλά και ψυχολογικά, με κρίσεις άγχους με αυπνίες κλπ κλπ,

Πριν 1χρόνο και κάτι άφησα μια σίγουρη δουλειά για την τωρινή μου με την ελπίδα ότι κάνω κάτι καλύτερο, δυστυχώς δεν πάει καλά η επιχείρηση με αποτέλεσμα να περιμένω εδώ και περίπου τρίμηνο την απόλυσή μου από μέρα σε μέρα και από μήνα σε μήνα... Είναι φοβερά ψυχοφθόρο και κουραστικό πέραν του γενονότος ότι πολλές φορές δεν έχω πληρωθεί στο τέλος του μήνα πχ τώρα το Δεκέμβ. πήρα μαζί και του Νοεμβρίου που ήμουν απλήρωτη.

Το κοριτσάκι μου είναι όλη μου η ζωή

Link to comment
Share on other sites

Εμείς δουλεύουμε και οι δύο και με το ενοίκιο και τα υπόλοιπα (ένα δανειάκι και μια κάρτα) τα βγάζουμε πέρα!!!

Θεωρώ ότι είμαστε από τους τυχερούς. Ίσως μας βοηθάει το ότι δεν ξοδεύουμε πολλά για μας και δεν βγαίνουμε πολύ!!!!

Ευχομαι να μην χάσω τη δουλειά μου γιατί είναι δύσκολα τα πράγματα στο γραφείο που εργάζομαι!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα μανουλες. Την δικη μας οικογενεια ομολογω οτι την εχει επιρεασει η οικονομικη κριση σε μικρο βαθμο αλλα ειναι αισθητη η διαφορα με μερικα χρονια πριν που κινουμασταν εντελως διαφορετικα . Π.χ. πριν απο 1 χρονο Χριστουγεννα απο οσο μπορω να θυμηθω ειχαμε παρει δωρο στους γονεις μας αξιας 30 ευρω σε ολους. Φετος καταφεραμε να παρουμε σε ολους παλι δωρο αξιας 10 ευρω (κατι συμβολικο). Ασφαλως πρεπει να πω οτι δουλευουμε και οι 2 μας .Εγω επεστρεψα στην δουλεια μου σχεδον απο 40 ημερων λεχωνα. ενοικιο ευτυχως δεν εχουμε γιατι το σπιτι που μενουμε το εφτιξα εγω σε συνεργασια με τους γονεις μου.Περισι βεβαια δεν ειχα το μωρακι μας αλλα παρατηρω οτι με τα εξοδα και μονο του μωρου εχουμε στριμοχτει λιγακι. Δηλαδη σε σχεση με αλλες χρονιες δεν παμε συχνα για φαγητο εξω ,δεν παμε για καφε οπως παλια παρα μονο 1 φορα την εβδομαδα. Ομως πιστευω οτι δεν ειμαστε σε πολυ κακη οικονομικη κατασταση σε σχεση με αλλα ζευγαρια.Ας ελπισουμε τα πραγματα να καλυτερεψουν λιγακι.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 months later...

Η ΚΡΙΣΗ ΠΡΟΦΑΝΩΣ ΜΑΣ ΕΧΕΙ ΑΓΓΙΞΕΙ ΛΙΓΟ ΠΟΛΥ ΟΛΟΥΣ.

ΕΜΕΝΑ ΕΠΕΙΤΑ ΑΠΟ 13 ΧΡΟΝΙΑ ΔΟΥΛΕΙΑΣ ΚΑΙ ΟΤΑΝ Η ΓΥΝΑΙΚΑ ΜΟΥ ΕΚΑΝΕ ΤΟΝ ΜΙΚΡΟ ΜΑΣ ΕΝΩ ΗΤΑΝ 3 ΜΗΝΩΝ ΜΑΣ ΔΙΩΞΑΝΕ ΑΠΟ ΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑ 12 ΑΤΟΜΑ.

ΕΨΑΧΝΑ ΔΕΞΙΑ ΚΑΙ ΑΡΙΣΤΕΡΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΜΕΡΟΚΑΜΑΤΟ.ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ.ΔΕΝ ΜΕ ΕΝΟΙΑΖΕ.

ΒΡΗΚΑ ΣΕ ΟΙΚΟΔΟΜΗ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΙΧΕ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΜΕΡΟΚΑΜΑΤΟ.ΤΑ ΕΞΟΔΑ ΟΜΩΣ ΚΑΙ ΤΑ ΔΑΝΕΙΑ ΤΡΕΧΟΥΝ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΚΑΙ ΜΕ ΤΟΝ ΝΟΜΟ.ΕΤΣΙ ΛΟΙΠΟΝ ΚΑΒΑΛΗΣΑ ΕΝΑ ΠΑΠΑΚΙ ΚΑΙ ΕΚΑΝΑ ΤΟΝ ΚΟΥΡΙΕΡ.ΤΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΗΤΑΝ ΝΑ ΜΕ ΧΤΥΠΗΣΕΙ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ ΚΑΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΧΕΙΡΟΥΡΓΙΟ ΓΙΑΤΙ ΜΟΥ ΔΙΑΛΙΣΕ ΤΟΝ ΧΕΡΙ.ΑΡΑ ΜΕΝΩ ΠΑΛΙ ΧΩΡΙΣ ΔΟΥΛΕΙΑ ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΓΙΑ ΠΟΛΥ ΚΑΙΡΟ ΑΚΟΜΑ.ΠΟΥ ΘΕΛΩ ΝΑ ΚΑΤΑΛΗΞΩ.ΣΕ ΕΝΑ ΜΗΝΑ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ ΚΑΙ ΤΗΝ ΚΟΡΗ.

ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΧΡΩΣΤΑΜΕ ΝΑ ΠΕΡΝΑΜΕ ΖΟΡΙΚΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΚΑΠΝΟ ΑΝΤΙ ΓΙΑ ΤΣΙΓΑΡΑ ΛΟΓΟΥ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟΥ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΘΑ ΣΤΕΡΙΣΩ ΤΙΠΟΤΑ ΜΑ ΤΙΠΟΤΑ ΑΠΟ ΤΑ ΠΙΤΣΙΡΙΚΙΑ

Link to comment
Share on other sites

Πάρα πολύ. Ο αντρας μου είναι άνεργος από τον Ιούνιο του 2009. Αρα με ένα μωρό και με τα έξοδα της γέννας που βγήκαν σχεδόν με ένα μισθό σχεδόν γονατίσαμε. Ανάθεμα την κρίση. Τα έχουμε κόψει όλα. Δεν είμασταν και από τους ανθρώπους που είχαν καλό κουμάντο,ότι βγάζαμε τα τρώγαμε σε εκδρομούλες εξόδους,κλπ, οπότε τα έχουμε δει όλα,τουλάχιστον δεν λείπει τίποτα της πριγκιπέσσας μας. Ευτυχώς που έχουμε την υγεία μας και όλα θα φτιάξουν κάποια στιγμή για όλους.

Link to comment
Share on other sites

Ακόμα είμαστε από τους τυχερούς. Αλλά πάντα πίστευα ότι όταν χτυπάνε τη πόρτα του διπλανού σου θα έρθει και η σειρά σου. Και δεν νιώθω ήσυχη. Γιατί τα πράγματα είναι ΧΑΛΙΑ. Και θα γίνουν χειρότερα.

Το Ήλεκτράκι μου και ο Οδυσσέας μου, οι ηλιαχτίδες μου!

..................................................................................

Ο Θεός πέθανε...

Ο Μαρξ πέθανε...

κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...

Link to comment
Share on other sites

Εγω απο τοτε που δουλευω (απο 17 χρονων) μεχρι σημερα βλεπω οτι δουλευω για να πληρωνω λογαριασμους νερα τηλεφωνα καρτες δανεια ουφφφφφφφφφφφφφφφφφ αμαν πια και για μας τιποτα εχω σαλταρει και απο πανω τ αφεντικο που χει σαλταρει εντελως και μας λεει καθημερινα μαζεψτε ρυζια αλευρια κλπ κλπ γιατι θα πεινασουμε και απο πισω μετραει τα χιλιαδες ευρω που εχει κανει μασουριαααααααααα...εχουμε φτασει να παιρνουμε αγχωλιτικα χαπια λογω κρισης

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
....και δεν νιώθω ήσυχη. Γιατί τα πράγματα είναι ΧΑΛΙΑ. Και θα γίνουν χειρότερα.

 

Τα πράγματα δεν είναι έτσι όπως φαίνονται!!!!! Είναι ακόμα χειρότερα..............

Η ΒΛΑΚΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΘΕΙΟ ΧΑΡΙΣΜΑ, ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΜΗ ΓΙΝΕΤΑΙ ΚΑΤΑΧΡΗΣΗ ΤΗΣ.

Link to comment
Share on other sites

εμεις δυστυχως μας κτυπισε την πορτα η κριση εμενα τον νοεμβρη που εκλεισε η δουλεια μου κ τον μαρτη απελυσαν κ τον αντρα μου τωρα εκεινος ψαχνει για δουλεια κ εγω θα βγω για ψαξιμο μετα την γεννηση του μωρου

Link to comment
Share on other sites

εμεις δυστυχως μας κτυπισε την πορτα η κριση εμενα τον νοεμβρη που εκλεισε η δουλεια μου κ τον μαρτη απελυσαν κ τον αντρα μου τωρα εκεινος ψαχνει για δουλεια κ εγω θα βγω για ψαξιμο μετα την γεννηση του μωρου

 

 

Στο ίδιο καζάνι βράζουμε!!!! Έμενα ευτυχώς βρήκε δουλειά πριν 8 μηνες ο σύζηγός....Εγώ δεν μπορω να βρώ με τίποτα εδώ και ένα χρόνο....Και είμαι και χωρίς παιδάκι ακόμα...

Μας έχει χτυπήσει και μας για τα καλά όλη αυτή η κρίση και που είμαστε ακόμα!!!

Link to comment
Share on other sites

δυστυχως ψηφισα παρα πολυ. Πριν απο ενα χρονο ανοιξαμε δικια μας επιχειρηση. Εχουμε επιχειρηματικο δανειο, καταναλωτικο και ενοικιο και αν βαλεις και ασφαλεια, δυο λογαριασμους δεη, νερο και τηλεφωνο ασ τα να πανε... υπαρχουν μηνες που παιρνουμε δανεικα για να τα βγαλουμε περα... ελπιζω τωρα που ανοιξε ο καιρος να βαλουμε κατι στην ακρη γιατι δεν θα εχουμε πετρελαιο...

Link to comment
Share on other sites

Και πού' σαι ακόμα... Τα χειρότερα έπονται. Εδώ είμαστε και θα τα λέμε (να εκτονωνόμαστε κιόλας).

Αν όλα τα παιδιά της γης πιάναν γερά τα χέρια

κορίτσια αγόρια στη σειρά και στήνανε χορό

ο κύκλος θα γινότανε πολύ πολύ μεγάλος

κι ολόκληρη τη Γη μας θ' αγκάλιαζε θαρρώ

Γ. Ρίτσος

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...