Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πόσο έχει επηρεάσει εσάς κ την οικογένεια σας η οικονομική κρίση;


Πόσο έχει επηρεάσει εσάς κ την οικογένεια σας η οικονομική κρίση;  

602

  1. 1. Πόσο έχει επηρεάσει εσάς κ την οικογένεια σας η οικονομική κρίση;

    • Παρά πολύ
      327
    • Πολύ
      359
    • Λίγο
      210
    • Καθόλου
      48


Recommended Posts

πολυ!γιατι παρολο που τα έσοδα μας αυξηθηκαν μιας και απο ωρομισθια εκπαιδευτικος έγινα μονιμη η αγοραστικη αξια των χρηματων πλεον ειναι αστα να πανε!πριν 3χρονια με 100 ευρω αγοραζα τα τροφιμα της εβδομαδας-τωρα ουτε για πλακαΒασικα επειδη έχουμε και τρια παιδια μας τσακιζουν το σουπερ μαρκετ και η δεη!και τα χρεη σε καρτες απο τα προηγουμενα χρονια που με πληρωναν ψιχουλα οποτε θυμοντουσαν...

Παρεπιπτοντως δεη δινουμε στανταρ 200 το διμηνο-μαμαδες με αντιστοιχου μεγεθους οικογενειες κι εσεις τοσα πληρωνετε ή εγω κανω κατι λαθος?

200 δεή με 5μελή οικογένεια; λίγα πληρώνετε. εμείς είμαστε 3 και πληρώνουμε 600 το χειμώνα και 300 το καλοκαίρι εκκαθαριστικούς. τα έναντι είναι 150 και 100 αντίστοιχα.:-(

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 199
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Ψήφισα πολύ δεδομένου ότι τρέχει δάνειο σπιτιού (εκεί πάει ο ένας μισθός) και όλα τα έξοδα που έχει μια τριμελής οικογένεια + ιδιωτικός παιδικός σταθμός αφού δεν υπάρχει κανείς να κρατήσει τη μικρή και οι δημόσιοι έκοψαν τα βρέφη...

 

Ουσιαστικά περνάμε με έναν μισθό και μας έχει πεθάνει το άγχος τι θα γίνει αν ένας από τους δύο μας απολυθεί :(

δεν υπαρχει λαθος και σωστο υπαρχει ΜΟΝΟ διαφορετικο!

(Λορέτα Ποντικίνα)

Ξέρω τα πάντα αλλά δεν μπορώ να σας τα αποκαλύψω!

Link to comment
Share on other sites

Εκει κι εμεις περιπου...δεν ειχα κλιματιστικο(εβαλα πριν 1 μηνα),εχω στεγνωτηριο(10 πλυντηρια τουλαχιστον τη βδομαδα)

Τωρα καναμε το ρευμα πολυτεκνικο και περιμενω να ερθει ο λογαριασμος να δω διαφορα

΅Εχω πουτεκνικό ρευμα περιπου ενα χρόνο......τωρα πληρώνω το μισο ακριβώς απο οσα πλήρωνα πριν...!!!!!:-P:-Pείναι μελάλη ελάφρυνση στο οικογενειακο προυπολογισμό .......εχεις μειωση και στην τιμη ανα κιλοβατόρα αλλά και απο τα τελη του δημου.......ακριβως το μισο!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και απο μένα ...εγω δίνω 250? το δίμηνο για ρεύμα με ελάχιστα φώτα αναμένα στο σπίτι και έχοντας βάλει και νυκτερινό και βάζω τα πλυντήρια μου έκείνες τις ώρες με τρια δάνεια στην πλάτη το σπίτι δικό μου σχετικό αυτό βεβαια με τα δάνεια που έχω και με τρία παιδιά .Τώρα που ξεκινήσανε και τα σχολεία και τα αγγλίκα αντε παλι έξοδα, φέτοςτα βιβλία των αγγλικών μας είπαν να τα βγάλουμε φωτοτυπίεςνα μην αγοράσουμε για ποιο οικονομία .Διακοπές ενοήτε δεν πήγαμε πουθενά, εγώ ιδιωτικός υπάλληλος με μερική απασχόληση και ο άντρας μου εχει δικιά του δούλεια αλλα λόγο κρίσεις πεσμένα αρκετά κάθε τέλος μήνα η χειροτερή μας υπομονή όμως αφού έχουμε ακόμα την υγεία μας , πιστεύω κρίση είναι θα περάση όπως 'ολες οι κρίσεις αρκεί να καταφέρουμε να κρατηθούμε έστω και λίγο στην επιφάνεια....κουράγιο ...........

Link to comment
Share on other sites

Εκει κι εμεις περιπου...δεν ειχα κλιματιστικο(εβαλα πριν 1 μηνα),εχω στεγνωτηριο(10 πλυντηρια τουλαχιστον τη βδομαδα)

Τωρα καναμε το ρευμα πολυτεκνικο και περιμενω να ερθει ο λογαριασμος να δω διαφορα

να ρωτησω κατι??πως εκανες το ρευμα πολυτεκνικο??και ποσα παιδακια εχεις(ειμαι εντελος ασχετη...)

apHGp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

να ρωτησω κατι??πως εκανες το ρευμα πολυτεκνικο??και ποσα παιδακια εχεις(ειμαι εντελος ασχετη...)

 

Aπό 4 και πάνω λεγεσαι πολύτεκνος και μπορεις να εχεις εκπτωση στο τιμολόγιο της ΔΕΗ.

Link to comment
Share on other sites

καλημερα1

πολυτεκνικο ρευμα δικαιουνται οικογενειες με 4 παιδια και ανω!

αν τα εχεις, μαζι με πιστοποιητικο οικογενειακης καταστασης και ο,τι αλλα χαρτια σου ζητησουν κανεις αιτηση στη δεη που ανηκει το σπιτι σου!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Εμεις αν και ειμαστε απο τους τυχερους , εχοντας 2 πολυ καλα εσοδα (και δικο μου και το μισθο του αντρα μου ) και βοηθεια οταν χρειαστουμε απο τη μητερα μου και τη θεια μου (ειναι σαν μητερα μου) , με 2 παιδια , καθημερινα ειδη αναγκης , βενζινες (αν και τωρα λεμε να κανουμε τη μετατροπη σε φυσικο αεριο ) , σουπερ μαρκετ συνεχεια , και και και και μπορω να πω οτι δεν μας μενει και τιποτα σπουδαιο στην αρκη , ενω παλια εμενε . Δεν ειναι οτι εκοψαν απο τον αντρα μου περιπου 250 ευρο μηναιως , αυτα μπορω να πω οτι οκ σε μας δεν ελειψαν (εχει ομως αλλους μισθωτους οπου υπολογιζαν σε αυτα τα χρηματα ) , ειναι οτι εχουνε ακριβινει ολα τα αγαθα , παντου , ακομα και ενα τα3ι να παρεις πληρωνεις περιπου ενα 20% παραπανω απο παλια . Τωρα δε που ο μικρος και η μικρη ενα χρονο μετα αρχηζουμε τα σχολεια τους να πληρωνουμε δεν θα μενει ουτε ενα ευρω στην τσεπη μας για να καποια χαζοαγορα , που να κανουμε και το πολυποθητο 3ο δηλαδη .

QRyOp2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

εγω δεν ψηφιζω ακομα γιατι προς το παρον λιγο μας εχει επηρεασει,στην τσεπη τουλαχιστον γιατι απο ψυχολογια αστα βραστα. χαλια.....

αλλα πολυ συντομα με βλεπω χωρις δουλεια αρα............ θα επανερθω για ψηφο

age.png

το παιδι σου δεν ειναι η συνεχεια της ζωης σου,

ειναι η αφετηρια της δικης του ζωης!

Link to comment
Share on other sites

Δεν πιστευω οτι υπάρχει μέσος πολίτης που να μην έχει εππηρεαστεί.Σε αυτούς συγκαταλεγόμαστε και εμείς.

Το κακό είναι οτι

Ο άντρας μου έχει δική του δουλεία και πλέον βγάζει τα έξοδα(του μαγαζιού) και με το ζόρι.

Εχει δυο δάνεια μεγάλα που πήρε για να το φτιάξει και θα είχαν σχεδόν εξοφληθεί αν δεν ξεκινούσε η κρίση 2 χρόνια τ'ωρα.Με το που παντρευτήκαμε.

Εχω κι εγώ δυο καταναλωτικά ανοιχτά τα οποία τα πήρα για να τελειώσω το σπίτι μου και να αγοράσουμε τα απαραίτητα για να παντρευτούμε.

Βοήθεια ποτέ και πουθενά απο κανέναν.

Το καλό βέβαια είναι το δικό μας σπίτι και η δουλεία μου απο την οποία μικρός μισθός αλλά σταθερός και μας βγάζει απο τα δύσκολα(είμαι Δ.υπάλληλος)

Και όλα αυτά μην φανταστήτε με καμιά τρελή ζωή,πάντα λιτά να ξοφλήσουμε τα δάνεια να μην μας τύχει κάτι και τρέχουμε κ δεν φτάνουμε.Και έπεσε κ η κρίση οπότε για να βγάλουμε έξοδα,τραβάγαμε απο τα ανοιχτά δάνεια.Τόσο χάλια πάει η δουλειά.Ποίος θα πάει τώρα να φτιάξει τη μικρογρατζουνια στο αυτοκίνητο του όταν δεν έχει ούτε για τα βάσικά.

Φυσικά κάνω το σταυρό μου και για τα καλά που έχουμε τη στιγμή που υπάρχουν άνθρωποι με ενοίκιο,περισσότερα παιδιά,απολύονται απο τη δουλεία τους και χίλια δυο.

Εχει ο Θεός θα το περάσουμε.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Προς το παρον δεν μας εχει επηρεασει ιδιαιτερα, παρα μονο οπως ολο τον κοσμο, με την ανασφαλεια που επικρατει.

 

Ο αντρας μου εργαζεται στην επιχειρηση του πατερα του, με εισαγωγες και αντιπροσωπειες τροφιμων, που ευτυχως παει καλα και εγω στην επιχειρηση που εργαζομαι εξακολουθω να πληρωνομαι κανονικοτατα, προς το παρον τουλαχιστον, ας ελπισουμε οτι θα συνεχισουμε ετσι. Μειωση στους μισθους μας δεν εχουμε αλλα οσον αφορα την αγοραστικη δυνατοτητα αυτων των μισθων, αφου εχει απαξιωθει πλεον η αξια των χρηματων, εχει σαφως μειωθει και περιορισει τις αγορες μας.

Εχουμε μονο ενα δανειο, αυτο του αυτοκινητου και ευτυχως ζουμε σε ιδιοκτητο σπιτι, για το οποιο σημειωτεον δεν εχουμε παρει δανειο εμεις, αλλα ο πεθερος μου, ο οποιος και το αποπληρωνει. Επιπλεον ζουμε επαρχεια, με μεγαλο λαχανοκηπο, χομπι του πεθερου και του πατερα μου, οποτε ενα μεγαλο μερος των λαχανικων μας και οχι μονο, φρουτα, ξηρους καρπους, μαρμελαδες, χοιρινο κρεας (εκτρεφει και γουρουνακι καθε χρονο) κλπ τα εχουμε σχεδον δωρεαν, καθως επισης και τα τροφιμα που εμπορευονται στην επιχειρηση τους. Μεγαλη βοηθεια το να μην αγοραζεις πολλα τροφιμα απο το s/m, ή απο την λαϊκη.

Μονο η τιμη της βςνζινης ειναι αληθεια οτιομε προβληματιζει ιδιαιτερα, διοτι με 1800cc αυτοκινητο και 60χλμ. καθημερινα που διανυω για την εργασια μου, μπορειτε να φανταστειτε τι... πινει. Ευτυχως, αυτο το συστηματακι με τα μαγνητακια στο σωληνακι της βενζινης (οι ανδρες θα το καταλαβουν περισσοτερο) εχει περιοριστει η καταναλωση, αλλα και παλι, αν η τιμη εκτιναχθει στα 2 ευρω οπως το υπολογιζουν, θα πληρωνω τα μαλλιοκεφαλα μου.

Και εκει λοιπον που μπορει να περισσευε και κατι για να βαλουμε στην ακρη, πλεον σχεδον δεν περισσευει τιποτα, δεν μπορω να πω ομως οτι στερουμαι κατι ή στερω κατι απο το παιδιμου.

 

Αλλα Δοξα τον Θεουλη να λεμε, γιατι ειμαστε καλα. Δυστυχως υπαρχουν συνανθρωποι που υποφερουν και μαζι τους υποφερουν και τα παιδια τους.

 

Που δεν θα επρεπε ΠΟΤΕ να υποφερουν τα παιδια... Ουτοπια????

 

Ας ελπιζουμε οτι ολα θα πανε καλα για ολους μας, οκ φτωχικοτερα μεν, αλλα ας εχουμε την υγεια μας και ολα αντιμετωπιζονται.

Link to comment
Share on other sites

εγω δεν ψηφιζω ακομα γιατι προς το παρον λιγο μας εχει επηρεασει,στην τσεπη τουλαχιστον γιατι απο ψυχολογια αστα βραστα. χαλια.....

αλλα πολυ συντομα με βλεπω χωρις δουλεια αρα............ θα επανερθω για ψηφο

βεβαια τωρα που με ξαναδιαβαζω συνηδειτοποιω οτι λεω κοτσανες!!!!!!!!!!!!:rolleyes:

τοσσο φυσικο επακολουθο των καταστασεων μου φαινεται που εχω ξεχασει οτι ειμαι 2 μηνες απληρωτη..... κ ουτε δωρο εχω παρει!!!!! ως φαινεται περιμενω τα χειροτερα κ αυτο μου φαινεται πταισμα.:-( τουλαχιστον θα τα παρω τα λεφτα μου δεν θα τα χασω!:mrgreen:

age.png

το παιδι σου δεν ειναι η συνεχεια της ζωης σου,

ειναι η αφετηρια της δικης του ζωης!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Κι εμάς μας επηρέασε πάρα πολύ η κρίση. Ο σύζυγος πρόσφατα πήρε μετάθεση για επαρχία όπου και θα μετακομίσουμε κι εγώ με το παιδί. ΄Σαν ΔΥ παίρνει πλέον λιγότερα χρήματα και εγώ άφησα δυστυχώς μια στρωμένη δουλειά στην Αθήνα για να τον ακολουθήσω. Φυσικά δεν περιμένω να βρω δουλειά στην επαρχία με ένα παιδί. Το καλό είναι ότι το σπίτι μας στον Ωρωπό το νοικιάσαμε :cry: και θα μας βοηθούν οι γονείς όσο και όποτε μπορούν. Ευτυχώς που οι γονείς μου είναι και οι δύο συνταξιούχοι με καλές συντάξεις αλλιώς θα πεινούσαμε τώρα. Κι εμείς είμαστε πλέον μετρημένοι σε όλα...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

πρεπει να ξερετε οτι τιποτα δεν ειναι τυχαιο,το οτι θα υπαρξει αυτη η κριση ηταν κονονισμενο σε συνεπεια με τα ωραια χρονια την ελλαδιτσας μας οπως εγραψε καποια κοπελα παραπανω,που αυτα τα χρονακια μας εφεραν σε αυτη την θεση,φανταστειτε οτι πριν χρονια που ακομα σπουδαζα οικονομικα καποιοι μαγαλοι καθηγητες σοφοι και ψαγμενοι ανθρωποι μας ελεγαν οτι η οικονομικη κριση ερχεται,ΟΛΑ ομως ειναι μαθημα της ιστοριας,παρασαμε απο τουρκοκρατια,κατοχη,εμφυλιο,χουντα και πολλα αλλα,αλλα παλι σηκωθηκαμε οπως και πολλοι αλλοι λαοι που περασαν χειροτερα και τωρα ειναι υπερδυναμεις,ετσι ειναι η ζωη στο κατω κατω της γραφης μετα απο μια μεγαλη καταιγιδα βγαινει παλι ο ηλιος,ειμασταν,ειμαστε και θα ειμαστε μια χωρα υποχειριο αλλων μεγαλων χωρων λογο της τοποθεσιας μας και πολλων αλλων παραγοντων,οι γονεις των περισσοτερων μας περασαν πολυ χειροτερα απο εμας καποτε και ομως περασε η μπορα,τωρα ξαναηρθε για λιγο επειδη επρεπε να γινει ετσι,βλεπετε τι γινεται σε αλλες χωρες ξεσηκωμοι,επαναστασεις κτλ λογω του οτι περασαμε μια εποχη που οι λιγοι τα ετρωγαν ολα και οι πολλοι τιποτα,τωρα λοιπον οπως ολοι βλεπετε απο τους μςγαλυτερους τρομοκρατες τα ΜΜΕ οτι ο κοσμος παγκοσμιως ξεσηκωνετε οπως λογικα θα γινει και εδω σε λιγο καιρο...........απλα δεν πρεπει να απελπιζομαστε γιατι ο ηλιος παντα ξαναβγαινει τελικα και επειδη και εμεις σαν οικογενεια περναμε τα ιδια σαν ολους προσπαθουμε να κρατηθουμε οσο μπορουμε και να επιβιωσουμε γιατι στο κατω κατω της γραφης δεν ειναι κατι που ζουμε εγω και η οικογενεια μου η εσεις και η δικη σας οικογενεια αλλα ολη η ελλαδα και τα περισσοτερα κρατη του κοσμου.......μαθηματα ιστοριας ειανι αυτα

Link to comment
Share on other sites

Εμενα και τον ανδρα μου παρα πολυ καθως εχασε την δουλεια του την περιοδο που μαθαμε οτι ειμαι εγκυος και φυσικα ολα απο εκει και περα ηταν διαφορετικα καθως μαλωναμε επειδη εγω εψαχνα και δεν εβρισκα εκκεινος την εχασε και τα εξοδα πολλα τα εσοδα μηδεν αλλα παρολαυτα το νικησσαμε και το ξεπερασαμε γιατι αν υπαρχει αληθινη αγαπη και συμβιβασμος ολα γινονται και ξεπερνιουνται γενικα ημασταν σε μια περιοδο παρα πολυ δυσκολα και οικονομικα αλλα και ψυχολογικα αντι να χαρουμε με αυτο που μας ηρθε αγχωθηκαμε φυσικα ηταν και ειναι ενα δωρο θεου και τον ευχαριστουμε γιαυτο τωρα ειμαι στον 7ο μηνα και ο ανδρας μου δουλυει σε ξενοδοχειο φυσικα εγω σπιτι εγω ξερω πως οποια δυσκολια και να σε ερθει στην ζωη πρεπει να την αντιμετωπιζεις με θαρρος και ολα θα πανε καλα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κι εμάς μας έχει επηρεάσει πολύ! Εγώ είμαι φοιτήτρια σε ΙΕΚ από πέρυσι, οπότε δεν δουλεύω και δεν θα δουλεύω μέχρι και τον Ιούνιο, όπου θα τελειώσω, και ο σύζυγός μου απολύθηκε από τεχνική εταιρεία όπου δούλευε πριν ένα μήνα. Οπότε ζούμε με το επίδομα ανεργίας, τα 500 ευρώ του ΟΑΕΔ. Ευτυχώς ήμασταν πάντα προσεκτικοί με τα χρήματά μας, οπότε συμπληρώνουμε από τα έτοιμα τις ανάγκες μας, διότι με 500 ευρώ τι να πρωτοκάνεις;! Μέχρι πότε όμως;

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Και εμας η κρίση μας έκοψε τα φτερα. Γι αυτό το λόγο μετακομίσαμε στην επαρχία για λιγότερα έξοδα και να εισπράττουμε και το ενοίκιο απο το σπίτι που ζούσαμε στην Αθήνα....

Για δεύτερο παιδί το κόβω λίγο δύσκολο

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Τα πραγματα σαφώς έχουν δυσκολέψει και τα προιόντα και οι υπηρεσίες κατά κανόνα έχουν αυξηθεί, ενώ οι απολαβες μένουν στάσιμες. ¨Ομως πάντα υπάρχουν οικονομικές λύσεις, προσφορες και ευκαιρίες σε όλες αλλά δυστυχώς θέλει πολύ ψάξιμο και λίγη ταλαιπωρία. Εμένα προσωπικά με επηρέασε πολύ η κρίση γιατι λογω αυτής εχασα την δουλεια μου κι εγώ και αρκετοι άλλοι συναδελφοι και τωρα είμαστε με εναν μικρό σχετικα μισθο, όμως δεν χάνω την αισιοδοξία μου και μου φαίνονται λιγότερο δυσβασταχτα τα πράγματα.

don't worry be happy :lol:

Link to comment
Share on other sites

Και σε μας τα πράγματα είναι πολυ εώς υπερβολικά ζορισμένα καθότι έχουμε ενοίκιο,ένας μισθός του συζύγου και δυο μωρά.Αλλά κορίτσια σκέφτομαι την αποκέντρωση μήπως και η ζωή εκτος Αθηνών(Θεσσαλονίκη δηλαδή) είναι πιο οικονομική.Πάντως πιστεύω ότι όσο και να ζοριστούμε,και από υλικά αγαθά και από εξόδους,αυτό που μετράει πάνω από όλα είναι η υγεία μας και δεν δίνω πολύ σημασία στα υπόλοιπα!Υγεία και αισιοδοξία πάνω από όλα:-D:grin::-D

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Φανταστείτε ότι το τοπικ αυτό άνοιξε το 2009. Πού να ήξερε η συντονίστρια πώς θα εξελιχθούν τα πράγματα...

Η κρίση είναι ένα ντόμινο. Νομίζεις ότι δεν θα σε επηρεάσει και τσούκου τσούκου έρχεται και το δικό σου πιόνι.

π.χ. εμείς θεωρούμαστε από τους ευνοημένους.

Ο άντρας μου δημόσιος υπάλληλος (μεσαίος μισθός) κι εγώ ιδιωτικός (επίσης μεσαίος μισθός). Πού να φανταστούμε ότι θα μας αγγίξει η κρίση.

Λοιπόν του άντρα μου του έκοψαν όλα τα επιδόματα και τα δώρα τουτέστην 4500 ευρώ το χρόνο μείον (από κει κάναμε τα έξτρα μας, διακοπές κλπ). Εμένα ανακοινώθηκε ότι θα μας κάνουν μείωση μισθού και αν χρειαστεί απολύσεις.

Οι γονείς μου (γιατί όλα είναι ντόμινο) ζούσαν πλουσιοπάροχα παρά τη μοναδική σύνταξη των 500 ευρώ του μπαμπά μου (η μαμά μου δεν δικαιούται) λόγω ενός ενοικίου που έπαιρναν. Λόγω της κρίσης το κατάστημα έκλεισε, και τώρα το έχουν βάλει προς ενοικίαση ή προς πώληση αλλά τίποτα. Στο μεταξύ η εφορία απαιτεί τρελά ποσά μόνο και μόνο επειδή το έχεις. Και τι να το κάνεις?

Παρόλα αυτά -και εν μέσω περικοπών όλων των επιδομάτων των 3τεκνων- αποφασίσαμε να αποκτήσουμε και τρίτο μωρό το οποίο περιμένουμε με λαχτάρα τον Αύγουστο. Εκεί που μεγαλώνουν τα 2 θα μεγαλώσουν και τα 3. Και όπως μάθαμε να ζούμε με τα πολλά θα ζήσουμε και με τα λίγα. Την υγειά μας να έχουμε.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ ακόμα δεν είδα διαφορά στον μισθό μου αλλα οσονούπο την περιμένω μιας κ η εταιρία που δουλεύω πουλήθηκε κ θα αρχίσουν τα όργανα!! Ο αντρας μου στα ίδια επίπεδα με πέρσι..Αλλα η ακρίβια βαράει κόκκινο. Απο την άλλη η μαμά μου έχει μαγαζί με παιδικά ρούχα και τον τελευταίο καιρό πάει κατα διαόλου. Στα μισά η δουλειά απο πέρυσι. Για πειτε ρε παιδιά όσοι έχετε μαγαζιά πως πάτε??

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Ακριβώς όπως λέει η μαμά σου. Κατά διαόλου. Και το κακό είναι ότι όταν μπαίνεις μέσα καθημερινά 35 ευρώ απ' το μαγαζί, δεν πρόκειται να αντέξεις για πολύ ακόμα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Μάλλον ο φόβος μας έχει επηρεάσει πιο πολύ. Όλα είναι τόσο ρευστά που την μια μέρα μπορεί να είσαι μια χαρά και την επόμενη να χάσεις τη δουλειά σου. Και άντε να βρεις μετά άλλη:(

Link to comment
Share on other sites

δεν μας έχει επηρρεάσει απλά...μας έχει τσακίσει...

θέλω 2 σελίδες να γράψω... τώρα πλέον έχουμε στο πορτοφόλι 20Ε??θα πάμε σούπερ μάρκετ,δεν έχουμε,δεν πάμε...

pPyfp1.png

IxVpp1.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...