Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Εγγραφή στο Δημοτικό


Recommended Posts

Μπορεί να είναι λίγο "άκαιρες" οι ερωτήσεις που θέλω να κάνω, αλλά δεν ξέρω πού αλλού να βρω απαντήσεις.

Θα ήθελα, όποιος ξέρει, να με βοηθήσει με δύο θέματα που με απασχολούν σχετικά με την εγγραφή στο δημοτικό σχολείο.

 

Αν ένα παιδί πηγαίνει ήδη στο δημοτικό, το αδελφάκι του, όταν έλθει η ώρα να πάει στο δημοτικό μπορεί να πάει υποχρεωτικά στο ίδιο σχολείο; Μιλάω για περιπτώσεις που μπορεί κάποια χρονιά τα όρια να έχουν αλλάξει και το σπίτι εκείνη τη χρονιά να ανήκει σε άλλο σχολείο (και θα είναι σίγουρα τεράστιο πρόβλημα, αν όχι αξεπέραστο, δύο παιδιά δημοτικού σε δύο διαφορετικά σχολεία)...

 

Αν ένας γονέας θέλει να γράψει σε ολοήμερο το παιδί του και το σχολείο που ανήκει είναι μεν ολοήμερο, αλλά δεν συμπληρώνεται τμήμα και δεν λειτουργήσει το ολοήμερο, τι μπορεί να κάνει;

Και αν πάλι ένας γονέας θέλει ολοήμερο, αλλά το σχολείο που ανήκει δεν λειτουργεί ολοήμερο τμήμα, τι μπορεί να κάνει;

 

Αν μπορεί κάποιος να μου απαντήσει -κάποια έμπειρη μαμά ή εκπαιδευτικός- θα ήμουν ευγνώμων

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 105
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Μπορεί να είναι λίγο "άκαιρες" οι ερωτήσεις που θέλω να κάνω, αλλά δεν ξέρω πού αλλού να βρω απαντήσεις.

Θα ήθελα, όποιος ξέρει, να με βοηθήσει με δύο θέματα που με απασχολούν σχετικά με την εγγραφή στο δημοτικό σχολείο.

 

Αν ένα παιδί πηγαίνει ήδη στο δημοτικό, το αδελφάκι του, όταν έλθει η ώρα να πάει στο δημοτικό μπορεί να πάει υποχρεωτικά στο ίδιο σχολείο; Μιλάω για περιπτώσεις που μπορεί κάποια χρονιά τα όρια να έχουν αλλάξει και το σπίτι εκείνη τη χρονιά να ανήκει σε άλλο σχολείο (και θα είναι σίγουρα τεράστιο πρόβλημα, αν όχι αξεπέραστο, δύο παιδιά δημοτικού σε δύο διαφορετικά σχολεία)...

 

Αν ένας γονέας θέλει να γράψει σε ολοήμερο το παιδί του και το σχολείο που ανήκει είναι μεν ολοήμερο, αλλά δεν συμπληρώνεται τμήμα και δεν λειτουργήσει το ολοήμερο, τι μπορεί να κάνει;

Και αν πάλι ένας γονέας θέλει ολοήμερο, αλλά το σχολείο που ανήκει δεν λειτουργεί ολοήμερο τμήμα, τι μπορεί να κάνει;

 

Αν μπορεί κάποιος να μου απαντήσει -κάποια έμπειρη μαμά ή εκπαιδευτικός- θα ήμουν ευγνώμων

 

 

Για το πρώτο ερώτημα, τυπικά το παιδί εγγράφεται στο σχολείο όπου ανήκει. Πρακτικά, αν υπάρχει θέμα με αδέρφια, γίνεται μια αίτηση στο διευθυντή πρωτοβάθμαις εκπαίδευσης και, αν υπάρχει χώρος στο σχολείο του μεγάλου, εγγράφεται και το μικρό εκεί αλλιώς μετακινείται ο μεγάλος. Δεν μπροεί, δηλαδή, να αφήσουν παιδιά που κανονικά θα φοιτήσουν στο Α σχολείο απέξω, για να φοιτήσει ένα αδερφάκι που ανήκει πλέον η περιοχή του στο Β σχολείο.

 

Για το ολοήμερο, έχεις δικαίωμα να εγγράψεις το παιδί στο πλησιέστερο σχολείο που υπάρχει ολοήμερο τμήμα, με την προϋπόθεση ότι δεν είναι γεμάτο. Σε περίπτωση που είναι γεματο, ψάχνεις μέχρι να βρεις θέση σε άλλο σχολείο

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να είναι λίγο "άκαιρες" οι ερωτήσεις που θέλω να κάνω, αλλά δεν ξέρω πού αλλού να βρω απαντήσεις.

Θα ήθελα, όποιος ξέρει, να με βοηθήσει με δύο θέματα που με απασχολούν σχετικά με την εγγραφή στο δημοτικό σχολείο.

 

Αν ένα παιδί πηγαίνει ήδη στο δημοτικό, το αδελφάκι του, όταν έλθει η ώρα να πάει στο δημοτικό μπορεί να πάει υποχρεωτικά στο ίδιο σχολείο;

 

μονο σε αυτο μπορω να σε βοηθησω.ναι ,οταν ενα παιδακι παει σε καποιο σχολειο υποχρεωτικα ακολουθει κ το αδερφακι του

NRNSp2.pngsMstp2.png
Link to comment
Share on other sites

Για το πρώτο ερώτημα, τυπικά το παιδί εγγράφεται στο σχολείο όπου ανήκει. Πρακτικά, αν υπάρχει θέμα με αδέρφια, γίνεται μια αίτηση στο διευθυντή πρωτοβάθμαις εκπαίδευσης και, αν υπάρχει χώρος στο σχολείο του μεγάλου, εγγράφεται και το μικρό εκεί αλλιώς μετακινείται ο μεγάλος. Δεν μπροεί, δηλαδή, να αφήσουν παιδιά που κανονικά θα φοιτήσουν στο Α σχολείο απέξω, για να φοιτήσει ένα αδερφάκι που ανήκει πλέον η περιοχή του στο Β σχολείο.

 

Για το ολοήμερο, έχεις δικαίωμα να εγγράψεις το παιδί στο πλησιέστερο σχολείο που υπάρχει ολοήμερο τμήμα, με την προϋπόθεση ότι δεν είναι γεμάτο. Σε περίπτωση που είναι γεματο, ψάχνεις μέχρι να βρεις θέση σε άλλο σχολείο

 

Για το τυπικά το φαντάζομαι και εγώ. Απλά επειδή πρακτικά είναι αδύνατο για μια οικογένεια να έχει δύο παιδιά δημοτικού (που θα πρέπει την ίδια ώρα να πάνε στο σχόλειο, την ίδια ώρα να φύγουν από το σχολείο κλπ) σε διαφορετικά σχολεία (και δεν μιλάω για σχολεία που συστεγάζονται). Δηλαδή, στην πράξη, είθισται να πηγαίνουν στο ίδιο σχολείο; Είτε αυτό είναι το σχολείο που υπάγεται το μεγάλο παιδί, είτε το σχολείο όπου υπάγεται το μικρό; Και σε περίπτωση -λέω εγώ τώρα- αν δεν υπάρχει "χώρος" για το "έξτρα" παιδί σε κανένα από τα δύο σχολεία, υπάρχει περίπτωση να αναγκαστούν να μείνουν σε διαφορετικά σχολεία;

 

Όσον αφορά την περίπτωση του ολοήμερου, θα πρέπει εγώ να κινηθώ ή το σχολείο το ίδιο ή μέσω πρωτοβάθμιας; Αν για παράδειγμα το τμήμα δεν κλείσει και δεν λειτουργήσει ολοήμερο σε κάποιο σχολείο, αυτό, προφανώς, θα γίνει γνωστό με την ολοκλήρωση των εγγραφών, μάλλον το Σεπτέμβριο με το άνοιγμα των σχολείων. Η περίοδος εγγραφών θα έχει τελειώσει... Πρακτικά, θα πρέπει να ψάχνω αν κάποιο κοντινό ολοήμερο σχολείο μπορεί να γράψει εκπρόθεσμα το παιδί μου;

Και αν στο σχολείο όπου υπαγόμαστε είναι δεδομένο πως δεν θα λειτουργήσει ολοήμερο τμήμα, θα πρέπει να πάω απευθείας, τον Ιούνιο την περίοδο των εγγραφών, στο κοντινότερο σχολείο που λειτουργεί ολοήμερο και να ζητήσω να γίνει εκεί η εγγραφή; Ή να γράψω το παιδί εκεί όπου ανήκει και να ζητήσω να στείλουν αυτοί τα χαρτιά μου αλλού, σε ολοήμερο; Γιατί προφανώς -ακόμη και στην περίπτωση που το "σίγουρο" ολοήμερο δεχόταν την εγγραφή- δεν μπορεί να γραφτεί κάποιο παιδί σε δύο σχολεία....

 

Συγγνώμη για τον "βομβαρδισμό"...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λογικά, αν δεν λειτουργήσει το ολοήμερο θα μπορέσεις να κάνεις μεταγραφή σε σχολείο που ε΄χει τμήμα. Η μεταγραφή γίνεται όποια στιγμή μέσα στο χρονιά επιθυμεί ο γονεάς (μέχρι 15/5 του κάθε έτους).

 

Τώρα, αν δεν χωράνε τα παιδιά σε ένα σχολείο, τότε θα τα μεταγράψεις σε άλλο που θα χωράνε. Πάντως μου φαίνεται πολύ δύσκολο να μην υπάρχει θέση.....

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Μία ερώτηση σχετικά με τις ιατρικές εξετάσεις που απαιτούνται για την εγγραφή στο δημοτικό σχολείο, σε μαμάδες που τα έχουν "πρόσφατα"...

Θέλω να κλείσω ραντεβού για καρδιολόγο και οφθαλμίατρο σε δημόσιο νοσοκομείο. Για το Αγία Σοφία που κοίταξα (μέσω του ειδικού τηλεφωνικού αριθμού) μου είπαν πως τα ραντεβού για τα πρωινά θα ανοίξουν ξανά γύρω στα τέλη Μαρτίου και να πάρω τότε τηλέφωνο για να κλείσω.

Θα βρω άκρη; Ή θα πρέπει να πάω ιδιωτικά ή σε απογευματινό ραντεβού;

Η καρδιολογική εξέταση περιλαμβάνει, απαραίτητα, και υπέρηχο; Πέρα από τα 5 ευρώ που, νομίζω, πως είναι το κόστος για επίσκεψη σε γιατρό στα πρωινά, θα πληρώσουμε παραπάνω χρήματα για τις εξετάσεις; Αν ναι, πόσα περίπου;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Τυπικά πρέπει να τα πας όλα.

Επειδή όμως όλοι όσοι ασχολούνται με παιδιά γνωρίζουν ότι συχνά κάποιες ειδικότητες δεν έχουν ραντεβού και πρέπει να περιμένεις, συνήθως εγγράφουμε το παιδί και δίνουμε διορία μέχρι το Σεπτέμβρη για να προσκομίσουν και τις υπόλοιπες εξετάσεις μαζί με το Ατομικό Δελτίο Υγείας που θα παραλάβουν κατά την εγγραφή.

 

Παραθέτω τα δικαιολογητικά, που προβλέπονταν από τη νομοθεσία μέχρι την περσινή σχολική χρονιά.

 

1. Πιστοποιητικό γέννησης Δήμου ή Κοινότητας για την εγγραφή του μαθητή στα οικεία Μητρώα ή Δημοτολόγια, εκδόσεως εντός του τελευταίου πριν την εγγραφή τριμήνου.

 

2.Επίδειξη του βιβλιαρίου υγείας του μαθητή ή προσκόμιση άλλου στοιχείου, στο οποίο να φαίνεται ότι έγιναν τα προβλεπόμενα εμβόλια.

 

3.Πιστοποιητικό οδοντολογικής εξέτασης.

 

4.Πιστοποιητικό οφθαλμολογικής εξέτασης.

 

5.Πιστοποιητικό καρδιολογικής εξέτασης.

 

6.Αποδεικτικό στοιχείο για την διεύθυνση της μόνιμης κατοικίας του μαθητή.

 

7.Βεβαίωση παρακολούθησης νηπιαγωγείου. Σε περίπτωση μη προσκόμισης της βεβαίωσης αυτής, ο Διευθυντής εκπαίδευσης μπορεί να εγκρίνει την εγγραφή, μετά από προηγούμενη αίτηση των γονέων-κηδεμόνων των μαθητών στην οποία θα αναφέρονται οι λόγοι μη φοίτησης στο Νηπιαγωγείο.

Σε μερικούς ανθρώπους έρχεται μια μέρα που πρέπει το μεγάλο Ναι ή το μεγάλο το Οχι να πούνε. Φανερώνεται αμέσως όποιος τόχει έτοιμο μέσα του το Ναι, και λέγοντάς το πέρα πηγαίνει στην τιμή και στην πεποίθησί του

y2BZp2.png

Link to comment
Share on other sites

Τυπικά πρέπει να τα πας όλα.

Επειδή όμως όλοι όσοι ασχολούνται με παιδιά γνωρίζουν ότι συχνά κάποιες ειδικότητες δεν έχουν ραντεβού και πρέπει να περιμένεις, συνήθως εγγράφουμε το παιδί και δίνουμε διορία μέχρι το Σεπτέμβρη για να προσκομίσουν και τις υπόλοιπες εξετάσεις μαζί με το Ατομικό Δελτίο Υγείας που θα παραλάβουν κατά την εγγραφή.

 

Παραθέτω τα δικαιολογητικά, που προβλέπονταν από τη νομοθεσία μέχρι την περσινή σχολική χρονιά.

 

1. Πιστοποιητικό γέννησης Δήμου ή Κοινότητας για την εγγραφή του μαθητή στα οικεία Μητρώα ή Δημοτολόγια, εκδόσεως εντός του τελευταίου πριν την εγγραφή τριμήνου.

 

2.Επίδειξη του βιβλιαρίου υγείας του μαθητή ή προσκόμιση άλλου στοιχείου, στο οποίο να φαίνεται ότι έγιναν τα προβλεπόμενα εμβόλια.

 

3.Πιστοποιητικό οδοντολογικής εξέτασης.

 

4.Πιστοποιητικό οφθαλμολογικής εξέτασης.

 

5.Πιστοποιητικό καρδιολογικής εξέτασης.

 

6.Αποδεικτικό στοιχείο για την διεύθυνση της μόνιμης κατοικίας του μαθητή.

 

7.Βεβαίωση παρακολούθησης νηπιαγωγείου. Σε περίπτωση μη προσκόμισης της βεβαίωσης αυτής, ο Διευθυντής εκπαίδευσης μπορεί να εγκρίνει την εγγραφή, μετά από προηγούμενη αίτηση των γονέων-κηδεμόνων των μαθητών στην οποία θα αναφέρονται οι λόγοι μη φοίτησης στο Νηπιαγωγείο.

 

Ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Να ρωτήσω κάτι άλλο? για πόσο ισχύουν οι βεβαιώσεις των γιατρών? Εγώ π.χ. τους πήγα παιδοκαρδιολόγο προληπτικά τον οκτώβριο και μου έχει δώσει βεβαιώσεις (έδωσα φωτοτυπίες στον αθλητισμό) αυτές ισχύουν?

Link to comment
Share on other sites

επειδή και εμείς έχουμε πάει σε καρδιολόγο για την μπάλα επικοινώνησα μαζί του και μου είπε ότι η βεβαίωση ισχύει για έναν χρόνο οπότε είσαστε οκ

Σ 08/07/2007

Α 07/08/2011

Θ 06/06/2013

Link to comment
Share on other sites

επειδή και εμείς έχουμε πάει σε καρδιολόγο για την μπάλα επικοινώνησα μαζί του και μου είπε ότι η βεβαίωση ισχύει για έναν χρόνο οπότε είσαστε οκ

 

 

Ευχαριστώ θα ρωτήσω και στο σχολείο, μήπως μου βγάλουν κανένα φασούλι

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια,

Θα ήθελα να σας κάνω την εξής ερώτηση: μέσα στην επόμενη χρονιά σκεφτόμαστε να μετακομίσουμε σε δικό μας πατρικό σπίτι στο κέντρο της Αθήνας. Τώρα μένουμε στο Χαλάνδρι και του χρόνου θα γραφτεί στην Α Δημοτικού του σχολείου της γειτονιάς μας. Θα πρέπει το παιδί μου να αλλάξει σχολείο στη μέση της χρονιάς με τη μετακόμισή μας? Ελπίζω πως όχι γιατί θα είναι δύσκολο για αυτόν μία τέτοια αλλαγή!!

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν σας κουράζει η καθημερινή μετακίνησή του προς το σχολείο, δεν σας υποχρεωνει ο νόμος να μεταγραφτείτε στην νέα περιοχή σας. Μπορείτε να μείνετε στο αρχικό σχολείο μέχρι την αποφοίτησή του.

 

Να φροντίσετε να είστε τυπικοί με το χτύπημα του πρωινού κουδουνιού, διότι μπορεί να βρείτε την πόρτα κλειστή καμμιά μέρα :wink:

Σε μερικούς ανθρώπους έρχεται μια μέρα που πρέπει το μεγάλο Ναι ή το μεγάλο το Οχι να πούνε. Φανερώνεται αμέσως όποιος τόχει έτοιμο μέσα του το Ναι, και λέγοντάς το πέρα πηγαίνει στην τιμή και στην πεποίθησί του

y2BZp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα κορίτσια,

Θα ήθελα να σας κάνω την εξής ερώτηση: μέσα στην επόμενη χρονιά σκεφτόμαστε να μετακομίσουμε σε δικό μας πατρικό σπίτι στο κέντρο της Αθήνας. Τώρα μένουμε στο Χαλάνδρι και του χρόνου θα γραφτεί στην Α Δημοτικού του σχολείου της γειτονιάς μας. Θα πρέπει το παιδί μου να αλλάξει σχολείο στη μέση της χρονιάς με τη μετακόμισή μας? Ελπίζω πως όχι γιατί θα είναι δύσκολο για αυτόν μία τέτοια αλλαγή!!

 

Στο δημοτικό που πηγαίνει το παιδί μου, φέτος στα μέσα της χρονιάς ήρθαν παιδάκια και από ιδιωτικά σχολεία, καθώς και ένας συμμαθητής του παιδιού μου συνεχίζει να έρχεται στο σχολείο, παρότι μετακόμισαν στο Βύρωνα.Επομένως δεν νομίζω να αντιμετωπίσεις κανένα πρόβλημα.:lol:

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Μερικές ερωτησούλες από την εμπειρία σας:

 

Αν το σπίτι σου είναι ελαφρώς εκτός ορίων του σχολείου, μπορείς να ζητήσεις να πας στο συγκεκριμένο σχολείο; (γιατί εκεί που ανήκεις κανονικά είναι πολύ πιο μακρυά)

 

Αν πρόκειται να μετακομίσεις σε μερικούς μήνες, μπορείς να κάνεις εγγραφή από τώρα στο σχολείο στο οποίο ανήκει το νέο σπίτι, ώστε να μην αλλάζει σχολείο το παιδί στη μέση της χρονιάς; (βεβαίως με αποδεικτικό ότι όντως πρόκειται να μετακομίσεις)

Link to comment
Share on other sites

θα ηθελα να ρωτησω (κυριως εκπαιδευτικους) αν μπορει το σχολειο της γειτονιας μας να αρνηθει να εγγραψει το παιδι στην α δημοτικου με τη λογικη οτι ειναι πολλα τα παιδια.

σε τετοια περιπτωση μπορουν να μας υποχρεωσουν να παει το παιδι σε γειτονικο σχολειο? λιγο πιο μακρια απο το σπιτι?

Link to comment
Share on other sites

θα ηθελα να ρωτησω (κυριως εκπαιδευτικους) αν μπορει το σχολειο της γειτονιας μας να αρνηθει να εγγραψει το παιδι στην α δημοτικου με τη λογικη οτι ειναι πολλα τα παιδια.

σε τετοια περιπτωση μπορουν να μας υποχρεωσουν να παει το παιδι σε γειτονικο σχολειο? λιγο πιο μακρια απο το σπιτι?

 

Αν έχουν καλυφθεί οι θέσεις (25 παιδιά σε κάθε τμήμα, με την προϋπόθεση ότι χωράνε τόσα στις τάξεις) ναι.

 

Σε κατευθύνουν σε άλλο σχολείο. Αν και εκεί δεν υπάρχουν θέσεις, πας σε άλλο κοκ

Link to comment
Share on other sites

  • 3 χρόνια μετά...

να ρωτήσω και εγώ. Γίνεται κλήρωση για το ποια παιδίά θα εγγραφούν στο σχολέιο σε περίπτωση που οι αιτήσεις είναι περισσ/ότερες διότι μου φαίνερται αδιανόητο να εγγράφεται όποιος προλαβαίνει να πάει πρώτος!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...