Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΔΙΑΚΟΠΕΣ ΜΕ ΣΚΑΦΟΣ


τζινα

Recommended Posts

  • 1 χρόνο μετά...

Διαφημίσεις


Καλημέρα σε όλους :-) Ανανεώνω το θέμα της tzina για να μην ανοίξω καινούργιο..Με τον άντρα μου πριν γεννηθεί το παιδί κάναμε φανατικά ναυτικό κάμπινγκ με φουσκωτό. Πέρσι το καλοκαίρι που ήταν πολύ μωράκι ακόμα, εννοείται δεν κάναμε κάμπινγκ, φέτος όμως που θα είναι 17 μηνών τον Αύγουστο, ο άντρας μου έχει λυσσάξει να πάμε οι τρεις μας διακοπές με τη βάρκα! Εγώ από τη μια φοβάμαι πολύ, από την άλλη δεν θέλω να του χαλάσω το χατίρι γιατί ξέρω πόσο του αρέσει. Ρωτάω λοιπόν: Υπάρχει μανούλα - μπαμπάς με ανάλογη εμπειρία να με συμβουλεύσει τι να προσέξω, τι θα χρειαστώ κτλ? Οι διακοπές με φουσκωτό και μωρό 17 μηνών είναι εφικτές ή θα σιχτιρίσω την ώρα και τη στιγμή? Ευχαριστώ πολύ :-)

 

"Πού να σε κρύψω γιόκα μου να μη σε φτάνουν οι κακοί

σε ποιο νησί του ωκεανού, σε ποια κορφή ερημική..."

Link to comment
Share on other sites

κι εμείς για χρόνια ασχολούμασταν με την ιστιοπλοΐα αλλά από τοτε που γέννησα τα σκάφη τα βλέπω μόνο στον ντόκο... δεν το θεωρώ ανέφικτο το μόνο που θα με προβλημάτιζε έντονα είναι οι ώρες που θα περάσει το παιδί κάτω από τον ήλιο... αυτό και μόνο θα ήταν αποτρεπτικό για μένα... και φαντάσου ότι στο ιστιοπλοϊκό μπορείς να κατέβεις και σε μια καμπίνα... στο φουσκωτό δεν ξέρω... καλά να περάσετε σε κάθε περίπτωση!!! :D

eNortjKzUjIyMjA2tVSyBlwwFW8C0g,,43.pngeNortjKzUjIyMjA2M1CyBlwwFVgCyg,,70.png

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ πολύ για την απάντηση maria :) Και ιστιοπλοΐκό είχαμε στα υπόψιν, αλλά οι φίλοι μας που κάνουν δεν έχουν παιδιά, οπότε θα ήταν κάπως, και να πάμε μόνοι μας εννοείται πως όχι..Το φουσκωτό μας δυστυχώς δεν έχει καμπίνα (:evil::evil::evil:) αλλά έχει τέντες που το καλύπτουν ολόκληρο, κάτι είναι κι αυτό..Ο άντρας μου, μου υποσχέθηκε ότι θα είμαστε τις περισσότερες φορές σε λιμάνι (πάνε οι εποχές που καθόμασταν μια εβδομάδα στο κάτω Κουφονήσι..χεχεχε)

 

"Πού να σε κρύψω γιόκα μου να μη σε φτάνουν οι κακοί

σε ποιο νησί του ωκεανού, σε ποια κορφή ερημική..."

Link to comment
Share on other sites

εμείς πέρσυ όταν ο μπεμπάκος μας ήταν μόλις 2,5 μηνών πήγαμε διακοπές με σκάφος 10 μέρες στη λευκάδα!

Ξεκινήσαμε από Αθήνα με το αμάξι και το τρέιλερ το ρίξαμε εκεί και ήμασταν κάθε μέρα από το πρωί στις 8 μέχρι πριν νυχτώσει στο σκάφος!

Ψαρεύαμε, κάναμε βόλτες, μπάνιο κλπ! Όλοι μας κοίταγαν καλά καλά... αλλά εμένα δε με απασχόλησε καθόλου που με έβλεπαν σαν alien!!!!

Επειδή ήταν πολύ μωρό τον είχαμε στο πορτ μπεμπε και φυσικά πηγαίναμε χαλαρά! άλλες φορές του έβαζα διάφορα αντικείμενα για "εμπόδια" και τον κοίμιζα στο μπροστινό μέρος κάτω από την τέντα ( στο μέρος που είναι σαν κρεβάτι). Δεν αντιμετωπίσαμε κανένα πρόβλημα!

Αυτό που θα χρειαστείς είναι ένα καλό φαρμακείο με όλα τα απαραίτητα (εμείς είχαμε ένα σακίδιο γεμάτο), φαγητό, νερό, αντιηλιακά κλπ.

Φέτος θα κάνουμε το ίδιο με ένα φιλικό ζευγαρι που έχει και αυτό ενα παιδάκι 20 μηνών.

Φανταστείτε 2 μωρα 14 & 20 μηνών σε ένα σκάφος!! Τρέλα θα είναι!!!

Απλά φέτος δεν θα χρησιμοποιήσω πορτ μπεμπέ, αλλά το κάθισμα του αυτοκινήτου! Το είχα δει σε κάποιο άλλο σκάφος να έχουν δέσει το κάθισμα αυτοκινήτου και να κάθετε εκεί ένα παιδάκι! Είναι πολύ ασφαλές!

Το προτίνω ανεπιφύλακτα!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

φέτος δεν θα χρησιμοποιήσω πορτ μπεμπέ, αλλά το κάθισμα του αυτοκινήτου! Το είχα δει σε κάποιο άλλο σκάφος να έχουν δέσει το κάθισμα αυτοκινήτου και να κάθετε εκεί ένα παιδάκι! Είναι πολύ ασφαλές!

Το προτίνω ανεπιφύλακτα!

 

p1090023x.jpg

Μήπως είχες δει εμάς?? :-D:grin: Καλή η πατέντα ε; Εδώ είναι 10 μηνών ο Κωνσταντίνος στην πρώτη του βόλτα, πήγαμε μέχρι την Ύδρα..

Αχ κοριτσάκι, τα θερμά μου συγχαρητήρια για το περσινό σας εγχείρημα, τι να πω δεν θα το τολμούσα ποτέ! Να σε ρωτήσω, το βράδυ μένατε δωμάτιο ή πάλι στη βάρκα? Ρωτάω για την υγρασία..Πάντως μου έδωσες πολύ κουράγιο, να 'σαι καλά!:-)

 

"Πού να σε κρύψω γιόκα μου να μη σε φτάνουν οι κακοί

σε ποιο νησί του ωκεανού, σε ποια κορφή ερημική..."

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Κοριτσακια καλημερα σκεφτομαστε μετο συζυγο σε καμια βδομαδα να παμε διακοπες με το φουσκωτο, θα παρουμε τα 2 μεγαλα παιδια 8και 6 χρονων και να αφηναμε το μωρο 13 μηνων αν καταφερναμε να αποθηλασω , μην τα πολυλογω δεν τα καταφερα και ετσι το περνουμε μαζι . Σκεφτομαστε να μην μεινουμε σε ενα νησι αλλα καθε μερα να αλλαζουμε προορισμο το βραδυ θα κοιμομαστε σε ξενοδοχειο, δεν με απασχολει το φαγητο γιατι τρωει με ορεξη τα παντα ,μαλλον θα εφαρμοσουμε την παντετα με το καρεκλακι για την μεταφορα (οποιος το σκεφτηκε μας εχει σωσει thanks). Aυτο που με απασχολει ειναι η ημερα , τι θα το κανω το μωρο αν παμε με τα μεγαλα για ψαρεμα η σταματησουμε αροδου μονο για κολυμπι και βουτιες οσο για τον ηλιο δεν με νοιαζει γιατι διαθετει και τεντα πλευσης και την κλασσικη τεντα. Μηπως εσεις που εχετε κανει το ταξιδι εχετε κατι να προτεινετε για να μην μενω μονιμως μεσα στο σκαφος να φροντιζω ενα μωρο.Περιμενω προτασεις. Ευχαρστω.

Link to comment
Share on other sites

Φέτος ήταν το δεύτερο ταξίδι μας με σκάφος και μωρό! Πήγαμε περίπου 20 μέρες συνολικά στη Λευκάδα και από κει κάναμε καθημερινές αποδράσεις σε Μεγανήσι, Κάλαμο, Καστό, Μύτικα, Πάλαιρο κλπ.

Εφάρμοσα τη μέθοδο καρεκλάκι αυτοκινήτου! Το τοποθετήσαμε με ιμάντες, και μόλις μπαίναμε μέσα τον βάζαμε και καθόταν εκεί! Όταν σταματάγαμε για βουτιές αρόδο, είχαμε το σωσίβιο του (αυτό με το βρακάκι από κάτω), τον βάζαμε μέσα και κάναμε τις βουτιές μας όλοι μαζί! Πέρσι που ήταν ακόμη βρεφάκι κοιμόταν στο πορτμπεμπέ και εμείς βουτάγαμε μόνοι μας! Αλλά φέτος... ούτε που να το σκεφτούμε! Ήθελε να είναι μαζί μας συνέχεια! Επίσης, όταν ψαρεύαμε, τον είχαμε στο καρεκλάκι του, απλά επειδή κάποια στιγμή άρχιζε να βαριέται και να γκρινιάζει, τον κάναμε καμιά βόλτα... τον έπερνε ο ύπνος στο καρεκλάκι, ψαρεύαμε για λίγο κλπ... Εμείς δε μέναμε στη βάρκα, γιατί δεν ξέρω που θα βόλευα τον μικρό για ύπνο! Θα έπρεπε να βάλω και το πάρκο μέσα στη βάρκα οπότε δεν έλεγε!!!! :shock::shock::shock::shock:

Μέναμε σε κάτι δωμάτια που ήταν πάνω στη θάλασσα και μπροστά είχαν εξέδρα, που άραζες το σκάφος!! Δηλαδή, έβγαινες από το δωμάτιο, έμπαινες στο σκάφος και έκανες τη βόλτα σου!!!

 

Ότι άλλο θέλετε ρωτήστε, μιας και έχω γίνει expert επί του θέματος!!!:D:D:D

 

 

ΥΓ... Η δική μου πρόταση για να μη μένεις όλη την ώρα μέσα στο σκάφος είναι να το αράζεις αρκετά ρηχά σε καμιά ήσυχη παραλία!! Βγάζεις το μωρό έξω, παίρνεις και καμιά ομπρέλα αν δεν έχει σκιά και είσαι ΤΕΛΕΙΑ!!!

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια καλησπερα, τωρα που γράφω είμαστε στην Ασσο στην Κεφαλονιά! Το τολμήσαμε τελικά, με τον μικρο μαζί..Εμείς μένουμε μέσα, 4 μέρες τωρα. Ειναι λίγο δύσκολα γιατί πειράζει τα πάντα, πατάει κουμπιά κτλ αλλά παλευεται..Έχουμε συνέχεια ανοιχτές τέντες και δεν τον βλέπει ήλιος και ευτυχώς καταφέρνει το βράδυ να κοιμηθεί χωρίς το πάρκο. Κοιμόμαστε αγκαλιτσα :) Αυριο πάμε Παξούς. Dhmhtrianna καλη δύναμη με τρία παιδια, ευτυχώς που το βράδυ πάτε ξενοδοχείο.. καλα να περάσετε :)

 

"Πού να σε κρύψω γιόκα μου να μη σε φτάνουν οι κακοί

σε ποιο νησί του ωκεανού, σε ποια κορφή ερημική..."

Link to comment
Share on other sites

Τέλεια!!!!!!!!!!!! Από κεφαλλονιά θα πάτε παξούς??? Ουάου! Είναι αποστασούλα εεε??? Άντε και του χρόνου να κανονίσουμε να πάμε ομαδικώς διακοπούλες... με σκάφη & μωρά!!!;);)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αχ , ρε κοριτσια ευχαριστω γιατι ειχα λιγο πελαγωσει, αυτο, να τον αφηνω μεσα στο φουσκωτο μονο, λιγο με τρομαζει ,αλλα νομιζω χρειαζεται θετικη σκεψη και θα τα καταφερω , αν ερθετε καμια βολτα προς τα εδω σφυριξτε να βρεθουμε ....

Link to comment
Share on other sites

Βρε κοριτσάκια δεν σας πειράζει το κούνημα;Ακομα και αραγμένο που ειναι δεν κουνάει λίγο.Δεν το εχω τολμήσει αλλά εγγυος 6-7 μηνών κάναμε 5 μερες Πορο αλλά μεναμε σε ξενοδοχείο.Απλώς οταν δεν βρίσκαμε να αράξουμε οταν γινόταν χαμος στο λιμάνι , εδενε εξω και κολυμπούσαμε για να βγούμε.

Παναγια μου το εζησα και αυτο!!!!!!

Τι ωραιο να εισαι μανουλα!!!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια! Επιστρέψαμε εσπευσμένα σήμερα Αθήνα λόγω έκτακτης δουλειάς του άντρα μου, τη βάρκα την αφήσαμε στον Αστακό και το Σάββατο θα γυρίσουμε για να συνεχίσουμε τις διακοπές μας..Οπότε μπορώ να σας πω εντυπώσεις μέχρι στιγμής:-D

 

Μηπως εσεις που εχετε κανει το ταξιδι εχετε κατι να προτεινετε για να μην μενω μονιμως μεσα στο σκαφος να φροντιζω ενα μωρο.Περιμενω προτασεις. Ευχαρστω.

 

Dhmhtrianna μου, όπως και να το κάνεις, στο σκάφος θα κάτσεις αρκετή ώρα αναγκαστικά. Αυτό που πρότεινε η koritsaki9200 βοηθάει, να πάτε σε κανένα παραλιάκι και να κάτσεις κάτω από την ομπρέλα. Αν το μωρό σου περπατάει όμως, είναι δύσκολο να το κρατήσεις σε ένα σημείο, οπότε πάλι βάρκα με ανοιχτές τέντες είναι το καλύτερο.

 

Φέτος ήταν το δεύτερο ταξίδι μας με σκάφος και μωρό! Πήγαμε περίπου 20 μέρες συνολικά στη Λευκάδα και από κει κάναμε καθημερινές αποδράσεις σε Μεγανήσι, Κάλαμο, Καστό, Μύτικα, Πάλαιρο κλπ.

Εφάρμοσα τη μέθοδο καρεκλάκι αυτοκινήτου!

 

Από κεφαλλονιά θα πάτε παξούς??? Ουάου! Είναι αποστασούλα εεε??? Άντε και του χρόνου να κανονίσουμε να πάμε ομαδικώς διακοπούλες... με σκάφη & μωρά!!!;);)

 

Ναι!!! Να το κανονίσουμε για του χρόνου πάλι για Ιόνιο! :-D Αλλά και το χειμώνα να πάμε καμιά Τζια..! Τη διαδρομή που κάνατε εσείς φέτος λέμε να κάνουμε εμείς τώρα και έχουμε ακούσει ότι είναι τέλεια! Μετά να πάμε Άγιο Νικήτα και από εκεί να κάνουμε το άνοιγμα προς Παξούς..πες μου εντυπώσεις! :-D

 

 

Αχ , ρε κοριτσια ευχαριστω γιατι ειχα λιγο πελαγωσει, αυτο, να τον αφηνω μεσα στο φουσκωτο μονο, λιγο με τρομαζει ,αλλα νομιζω χρειαζεται θετικη σκεψη και θα τα καταφερω , αν ερθετε καμια βολτα προς τα εδω σφυριξτε να βρεθουμε ....

 

Έχουμε έρθει Σύρο για Πάσχα με το φουσκωτό και μείναμε στο Κίνι!! Πανέμορφο, περάσαμε τέλεια :-)

 

Βρε κοριτσάκια δεν σας πειράζει το κούνημα;Ακομα και αραγμένο που ειναι δεν κουνάει λίγο.Δεν το εχω τολμήσει αλλά εγγυος 6-7 μηνών κάναμε 5 μερες Πορο αλλά μεναμε σε ξενοδοχείο.Απλώς οταν δεν βρίσκαμε να αράξουμε οταν γινόταν χαμος στο λιμάνι , εδενε εξω και κολυμπούσαμε για να βγούμε.

Παναγια μου το εζησα και αυτο!!!!!!

 

Το κούνημα το συνηθίζεις, κι εγώ στην αρχή ζαλιζόμουν..Αυτό που με φόβιζε περισσότερο ήταν το κοπάνημα που έχει στις βάρκες, γι΄αυτό φέτος με τον μικρό επιλέξαμε Ιόνιο που είναι λάδι η θάλασσα, αλλιώς ούτε με 1 μποφόρ δεν θα τον έβαζα μέσα..Καλά όμως Aggeloudia, το θέαμα μιας εγκύου να βουτάει αρόδου και να βγαίνει στεριά πρέπει να ήταν ανεπανάληπτο, σου βγάζω το καπέλο! :-):-)

 

"Πού να σε κρύψω γιόκα μου να μη σε φτάνουν οι κακοί

σε ποιο νησί του ωκεανού, σε ποια κορφή ερημική..."

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια δεν έχω ακριβώς εμπειρία από το θέμα... Οι διακοπές σε σκάφος ήταν ένα όνειρο που δεν το έχω πραγματοποιήσει ακόμα, γιατί δεν βρέθηκαν οι κατάλληλες συνθήκες. Όμως ως μαμά τετράχρονων σχεδόν μικρών έχω να πω ότι δεν μετάνιωσα στιγμή που κάναμε διακοπές μαζί τους όσο περισσότερο μπορούσαμε. Γιατί ξαφνικά από φέτος το καλοκαίρι δεν είναι εντελώς δικά μας, αλλά αναζητουν και παρέες από άλλα παιδάκια, για να περνάνε εντελώς καλά. Σιγά σιγά αλλά σταθερά, φεύγουν από την αγκαλιά μας.

 

Για αυτό χαρείτε τις στιγμές όσο μπορείτε. Όσο γίνεται πρακτικά σε ένα σκάφος. Και ίσως κανονίσετε αργότερα και διακοπές με παρέα για τους junior της παρέας.

Link to comment
Share on other sites

Για αυτό χαρείτε τις στιγμές όσο μπορείτε. Όσο γίνεται πρακτικά σε ένα σκάφος. Και ίσως κανονίσετε αργότερα και διακοπές με παρέα για τους junior της παρέας.

 

Αθηνά σε αυτό που λες έχεις απόλυτο δίκιο, έτσι κι αλλιώς πριν τα 3 τα παιδιά δεν καταλαβαίνουν από παρέες, παίζουν παράλληλα. Στις διακοπές με βάρκα όμως καλό είναι να πηγαίνεις πάντα με παρέα. Στη θάλασσα συμβαίνουν συχνά απρόοπτα, από το πιο απλό (να έχει νερό η βενζίνη και να μην παίρνει μπρος ή να σου μπλέξει σκοινί στην προπέλα) μέχρι το πιο σύνθετο/επικίνδυνο (να πιάσει φωτιά - μακρυά από εμάς). Γι' αυτό εμείς πάντα κανονίζουμε όπου πάμε να έχουμε και γνωστούς τριγύρω στην περιοχή για backup. :-)

 

Πάντως επί τη ευκαιρία θέλω να πω το εξής: Αυτές οι 5 μέρες στη βάρκα με τον μικρό, μας έδεσαν πολύ σαν οικογένεια, όπως μας είχαν δέσει παλιότερα σαν ζευγάρι..Και δεν νομίζω ότι θα γινόταν αυτό στον ίδιο βαθμό αν κάναμε αλλιώς διακοπές. Συγνώμη αν ακούγομαι γραφική, αλλά έτσι αισθάνομαι. Και βλέπω τον μικρό ότι ξεπετάχτηκε πολύ, θέριεψε αυτές τις μέρες..Μπορεί να είναι και ιδέα μου..:-)

 

"Πού να σε κρύψω γιόκα μου να μη σε φτάνουν οι κακοί

σε ποιο νησί του ωκεανού, σε ποια κορφή ερημική..."

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ είμαι μάλλον φοβιτσιάρα με τη βάρκα, αν έχει πάνω από δύο μποφόρ, δεν θέλω να μπαίνουν τα παιδιά μέσα, ενώ αντίθετα ο άντρας μου δεν χαμπαριάζει...

Φέτος έβαλα για πρώτη φορά το μικρό (3 χρ) για μια απόσταση μίας ώρας, με παιδικό σωσίβιο συνέχεια και τον κράταγα γιατί το κεφαλάκι του τρανταζόταν απίστευτα από το κοπάνημα στο ελάχιστο κυματάκι που είχε. Κι επιμένω να φοράνε σωσίβια και τα μεγάλα παιδιά κι ας ξέρουν καλό κολύμπι.

Το άλλο που δεν ξέρω είναι για το δέσιμο με ζώνες πάνω σε σκάφος, το καθισματάκι ακούγεται βολικό αλλά δεν νομίζω ότι είναι σωστό. Έχω ακούσει ότι ούτε το σκύλο δεν πρέπει να δένεις μέσα σε βάρκα.

Καλό είναι επίσης να υπάρχει και εφεδρική μηχανή, εμείς δεν έχουμε και ο άντρας μου τράβηξε κουπί μισή ώρα ανήμερα της Παναγίας, έπαθε βλάβη λίγο πριν φτάσει να βγει.

Από τότε που έκανα παιδιά δεν μπορώ να χαρώ τη βόλτα με βάρκα, είμαι πάρα πολύ αγχωμένη και δεν ευχαριστιέμαι ούτε τις βουτιές, ηρεμώ όταν φτάνουμε στη ράμπα.

Link to comment
Share on other sites

Που πάς καλέ μια ώρα δρόμο χωρίς βοηθητική;;; :lol::lol::lol:

Για μένα το πρώτο πράγμα που πρέπει να κοιτάξει κανείς πριν αποφασίσει να μπει σε σκάφος... (πόσο μάλλον να βάλει τα παιδιά του μέσα)... είναι να έχει κάνει το σέρβις του, να έχει όλα τα απαραίτητα που ζητάει το λημεναρχείο... βοηθητικές, gps, σωσίβια, φαρμακεία κλπ

Για να σας δώσω να καταλάβετε... το δικό μας φαρμακείο είναι μια μεγάλη τσάντα (eastpack) γεμάτη!!!!

Όσο για το κάθισμα, κατά την ταπεινή μου άποψη, είναι πιο ασφαλές για ένα παιδάκι 1 έτους που δεν μπορεί να κρατηθεί από μόνο του πουθενά, ή που θα έπρεπε η μητέρα να το έχει αγκαλιά και παράλληλα να κρατιέται!

 

Στις διακοπές είχα δει βάρκα, 3,5 - 4 μέτρα με 6 άτομα μέσα και 2 παιδάκια!! Έπαθα σοκ!!!!! η βάρκα ήταν έτοιμη να βουλιάξει με τόσο κόσμο μέσα! Υποθέτω πως σωσίβια δεν υπήρχαν (εδώ δεν χώραγαν οι ίδιοι, τα σωσίβια θα σκέφτονταν)!!!

Link to comment
Share on other sites

Που πάς καλέ μια ώρα δρόμο χωρίς βοηθητική;;; :lol::lol::lol:

Έλα ντε;;;:lol: Ευτυχώς ο καπετάνιος τραβάει κουπί, άμα μου πάθει όμως κάτι ο καπετάνιος ούτε τη φωτοβολίδα δεν ξέρω να ρίξω, άστα...

Σέρβις κάνουμε κάθε χρόνο, είναι όμως γιαγιά η μηχανή, του 75, οπότε είναι λίγο απρόβλεπτη.

Link to comment
Share on other sites

Το άλλο που δεν ξέρω είναι για το δέσιμο με ζώνες πάνω σε σκάφος, το καθισματάκι ακούγεται βολικό αλλά δεν νομίζω ότι είναι σωστό. Έχω ακούσει ότι ούτε το σκύλο δεν πρέπει να δένεις μέσα σε βάρκα.

 

Από τότε που έκανα παιδιά δεν μπορώ να χαρώ τη βόλτα με βάρκα, είμαι πάρα πολύ αγχωμένη και δεν ευχαριστιέμαι ούτε τις βουτιές, ηρεμώ όταν φτάνουμε στη ράμπα.

 

Αυτό που λες για το δέσιμο μπορεί να είναι σωστό, θα το ψάξω..Εγώ στη διαδρομή τον έχω δίπλα μου στον πίσω καναπέ με το σωσίβιο, και τον βάζω στο κάθισμα όταν είναι να δέσουμε που πρέπει να ρίξω άγκυρα και μετά να φύγω μπροστά στα σκοινιά. Ευτυχώς κοπάνημα δεν μας έχει τύχει ακόμα...

 

Τώρα για την ευχαρίστηση, νομίζω ότι πρέπει να το πάρουμε απόφαση ότι ποτέ δεν θα χαλαρώσουμε έτσι κι αλλιώς..αυτή είναι η "μοίρα" της μάνας :-D

 

"Πού να σε κρύψω γιόκα μου να μη σε φτάνουν οι κακοί

σε ποιο νησί του ωκεανού, σε ποια κορφή ερημική..."

Link to comment
Share on other sites

  • 9 χρόνια μετά...

Καλησπερα σε ολους!Αν και το θεμα ειναι πολυ παλιο ποσταρω με την ελπιδα να υπαρξουν απαντησεις. 7μιση μηνων μπεμπης και ηδη εχουμε παει μια μονοημερη βολτα με το φουσκωτο. Τον κραταγα αγκαλια με το σωσιβιο του. Θα ηθελα να μου πειτε για το καθισμα του αυτοκινητου. Ποτε το αφηνατε το μωρο εκει;Το δενατε πανω σε αυτο; Και αν ναι ποια στιγμη; Που το ειχατε τοποθετημενο μεσα στο σκαφος;

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...