Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΕΠΙΤΥΧΙΑ ΣΕ ΛΑΓΟΧΕΙΛΟ ΚΑΙ ΛΥΚΟΣΤΟΜΑ


Recommended Posts

ένα μεγάλο ευχαριστώ στον Κ.Κουδουμνάκη απο το παίδων Αγ.Σοφία που εγχείρησε το παιδί μου το οποίο είχε λαγόχειλο όπως και σε όλους τους ιατρούς εκεί που ήταν στο παιδί μου την ώρα της εγχείρησης.

Και ένα μεγάλο ΑΙΣΧΟΣ στο νοσοκομείο ΜΗΤΕΡΑ και στην ομάδα του Κ.Στρατουδάκη!που το μόνο που κοιτάνε είναι να γδύνουν τον κόσμο πατώντας στον πόνο τους.

1ον.Με τις εξετάσεις που δηθεν κάνουν δέν βρήκαν στο παιδί οτι ειχε φύσημα στην καρδούλα του και τρύπα στο μεσοδιάφραγμα!

2ον.Μας είπαν οτι το παιδι ειχε σχιστία δεξιά και αριστερά και θα χρειαζόταν δύο επεμβάσεις!!απο 6000 ευρω η μια και στην τρίτη επέμβαση οτι λειπει οστο στο φατνιο (στο ούλο)και θα πρέπει να πάρουν μόσχευμα απο την λεκανη του παιδιού στον 6ο χρονο της ζωής του!!

λοιπόν τίποτα απο αυτα δεν ειχε το παιδί!εγινε μία επεμβαση σύραψης στο χείλος μεσα απο την μύτη στο φατνίο και ήρθαν όλα στην θέση τους!!!!!!

να χαρω εγω τις εξετάσεις που πληρώνουμε στις ιδιωτικές κλινικές και σφάζουν τα παιδιά μας για να πάρουν λεφτά βρε ουουουστ!!! επίσης μαζι μας ηταν και ενα κοριτσακι με λυκόστομα και το χειρουργείο πήγε άψογα!!και ηταν απο τις περιπτώσεις που λένε για 2 επεμβάσεις και εκεί!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Σ΄ευχαριστώ γιατί εχεις το θαρρος να γράψεις ονομα γιατρου! χαίρομαι γιατί η Αμαλία ήταν απο τα πρώτα ατομα που το εκανε αυτο και μας εδειξε αυτο που εχουμε υποχρεωση να κανουμε και εμεις πανω απ΄ολα για την αξιοπρεπεια μας!να΄σαι καλα εσυ και το παιδι σου!ισως αλλαξει καποτε κατι στον χωρο της υγειας...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

δεν φαντάζεσαι πόσο χαίρομαι που πήγαν όλα κατ' ευχήν...

εμένα η μπέμπα μου έχει κάνει 2 χειρουργεία για το χείλος και το ούλο στο ιασω από τον κύριο λαζάρου όπου έμεινα πολύ ευχαριστημένη αλλά στην εγκυμοσύνη μου όταν ο γυναικολόγος είδε ότι το μωρό θα γεννηθεί με σχιστεία μου μίλησε για 15 (!) χειρουργεία, αφαίρεση οστών από τη λεκάνη και διάφορα άλλα τρομακτικά πράγματα και μιλάμε για το πανεπιστημιακό νοσοκομείο ιωαννίνων που έχει καλή φήμη.

είχα πανικοβληθεί αλλά στην περίπτωσή μου δεν μιλάμε για λάθος στη διάγνωση αλλά για άγνοια του γιατρού και παραπλάνηση της εγκύου (σε αυτή την περίπτωση ήμουν εγώ) και ώθησή της προς την αποβολή του εμβρύου.

πάντως η γνώμη μου είναι να μη βιάζεσαι να μιλήσεις άσχημα για τον στρατουδάκη.

μέσα από τον περίγυρό μου και το parents γνώρισα αρκετές μαμάδες μωρών με σχιστεία 3 από αυτά τα χειρούργησε ο στρατουδάκης και έκανε καταπληκτική δουλειά. βέβαια μπορεί να κάνει τα χειρουργεία με διαφορετική τακτική από το παίδων ή τον λαζάρου αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι δεν είναι ένας λαμπρός επιστήμονας.

για παράδειγμα στην περίπτωσή μας η μπέμπα μας χρειάστηκε μόσχευμα στο ούλο. η λογική του στρατουδάκη είναι μόσχευμα από το ίδιο το παιδί (οστό από τη λεκάνη) ενώ του λαζάρου π.χ. είναι το τεχνητό μόσχευμα. και οι δύο τεχνικές πάντως είναι πλήρως αποδεκτές.

στο λέω γιατί το έψαξα πολύ το θέμα πριν καταλήξω...

όσο για την τιμή... ιδιώτης είναι ο γιατρός και η κλινική ιδιωτική. τόσο κοστολογούν την επιστήμη τους. είναι βέβαια μεγάλο το κόστος των επεμβάσεων σε κλινικές (και εγώ με πολύ ζόρι και δανεικά λεφτά τις έκανα τις επεμβάσεις στο μωρό) αλλά ελπίζεις στο καλύτερο αποτέλεσμα...

όσο για τον ΚΥΡΙΟ Κουδουμνάκη τον είχαμε επισκεφθεί και εμείς στο ιατρείο του όταν ακόμα τα είχαμε χαμένα και δεν ξέραμε τι να κάνουμε με το τότε έμβρυο και μας στήριξε πολύ ψυχολογικά, μας μίλησε αρκετά αναλυτικά και επειδή ήμασταν ταλαιπωρημένοι από το 7 ωρών ταξίδι που κάναμε για να έρθουμε σε επαφή μαζί του και την ταραχή μας δεν ήθελε να πληρωθεί για την επίσκεψη...

αυτά!ελπίζω να μην σε ενόχλησα. ότι έγραψα το έγραψα με απόλυτη συμπάθεια και κατανόηση για το άγχος που πέρασες.

bpGZp3.png

ooAsp3.png

Link to comment
Share on other sites

Και κάτι ακόμα που το λέω σε όλες τις μαμάδες παιδιών με σχιστεία. Ας καταργήσουμε εμείς πρώτες τους όρους λαγόχειλο και λυκόστομα. Τα ΠΑΙΔΙΑ ΜΑΣ δεν είναι ούτε λαγοί, ούτε λύκοι. Είναι μικροί άνθρωποι. Μικροί αλλά άνθρωποι...

bpGZp3.png

ooAsp3.png

Link to comment
Share on other sites

Και κάτι ακόμα που το λέω σε όλες τις μαμάδες παιδιών με σχιστεία. Ας καταργήσουμε εμείς πρώτες τους όρους λαγόχειλο και λυκόστομα. Τα ΠΑΙΔΙΑ ΜΑΣ δεν είναι ούτε λαγοί, ούτε λύκοι. Είναι μικροί άνθρωποι. Μικροί αλλά άνθρωποι...

 

ΣΥΜΦΩΝΩ !!!!!

 

καλή αναρρωση στο μπεμπάκι σου!

if you want to make the world a better place, take a look at yourself and make that change!!!570057guwilak9ki.gif

Link to comment
Share on other sites

δεν φαντάζεσαι πόσο χαίρομαι που πήγαν όλα κατ' ευχήν...

εμένα η μπέμπα μου έχει κάνει 2 χειρουργεία για το χείλος και το ούλο στο ιασω από τον κύριο λαζάρου όπου έμεινα πολύ ευχαριστημένη αλλά στην εγκυμοσύνη μου όταν ο γυναικολόγος είδε ότι το μωρό θα γεννηθεί με σχιστεία μου μίλησε για 15 (!) χειρουργεία, αφαίρεση οστών από τη λεκάνη και διάφορα άλλα τρομακτικά πράγματα και μιλάμε για το πανεπιστημιακό νοσοκομείο ιωαννίνων που έχει καλή φήμη.

είχα πανικοβληθεί αλλά στην περίπτωσή μου δεν μιλάμε για λάθος στη διάγνωση αλλά για άγνοια του γιατρού και παραπλάνηση της εγκύου (σε αυτή την περίπτωση ήμουν εγώ) και ώθησή της προς την αποβολή του εμβρύου.

πάντως η γνώμη μου είναι να μη βιάζεσαι να μιλήσεις άσχημα για τον στρατουδάκη.

μέσα από τον περίγυρό μου και το parents γνώρισα αρκετές μαμάδες μωρών με σχιστεία 3 από αυτά τα χειρούργησε ο στρατουδάκης και έκανε καταπληκτική δουλειά. βέβαια μπορεί να κάνει τα χειρουργεία με διαφορετική τακτική από το παίδων ή τον λαζάρου αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι δεν είναι ένας λαμπρός επιστήμονας.

για παράδειγμα στην περίπτωσή μας η μπέμπα μας χρειάστηκε μόσχευμα στο ούλο. η λογική του στρατουδάκη είναι μόσχευμα από το ίδιο το παιδί (οστό από τη λεκάνη) ενώ του λαζάρου π.χ. είναι το τεχνητό μόσχευμα. και οι δύο τεχνικές πάντως είναι πλήρως αποδεκτές.

στο λέω γιατί το έψαξα πολύ το θέμα πριν καταλήξω...

όσο για την τιμή... ιδιώτης είναι ο γιατρός και η κλινική ιδιωτική. τόσο κοστολογούν την επιστήμη τους. είναι βέβαια μεγάλο το κόστος των επεμβάσεων σε κλινικές (και εγώ με πολύ ζόρι και δανεικά λεφτά τις έκανα τις επεμβάσεις στο μωρό) αλλά ελπίζεις στο καλύτερο αποτέλεσμα...

όσο για τον ΚΥΡΙΟ Κουδουμνάκη τον είχαμε επισκεφθεί και εμείς στο ιατρείο του όταν ακόμα τα είχαμε χαμένα και δεν ξέραμε τι να κάνουμε με το τότε έμβρυο και μας στήριξε πολύ ψυχολογικά, μας μίλησε αρκετά αναλυτικά και επειδή ήμασταν ταλαιπωρημένοι από το 7 ωρών ταξίδι που κάναμε για να έρθουμε σε επαφή μαζί του και την ταραχή μας δεν ήθελε να πληρωθεί για την επίσκεψη...

αυτά!ελπίζω να μην σε ενόχλησα. ότι έγραψα το έγραψα με απόλυτη συμπάθεια και κατανόηση για το άγχος που πέρασες.

συγνώμη μάλλον μας παρεξηγήσατε!!!!

Δέν είπαμε κάτι για την δουλειά του εκάστοτε Ιατρού και οι τρείς ιατροί είναι φοβεροί στην δουλειά τους διοτι ακολουθούν τις μεθόδους Millard και Salyer οι οποίες είναι και αποτελεσματικές για να μήν υπαρχουν παρενέργειες στην ολοκλήρωση της ανάπτυξης του παιδιου.

Εδώ όμως το κυρίως θέμα είναι η αξιοπρέπεια μας και η ανθρωπιά που έχουμε μέσα μας και που πραγματικά ειναι σπάνιο φαινόμενο στις μέρες μας και στην Ελλάδα την χώρα των συμφερόντων!

Αυτό το αίσχος είναι για τα ιδιωτικά νοσοκομεία των βουλευτών και αυτές τις ομάδες ιατρών που προσπαθούν μια επέμβαση να την κάνουν δέκα για να οικονομήσουν και να ταλαιπωρούν τα παιδάκια μας που στην τελική είναι τα μόνα που δεν φταίνε!!!! Πρέπει να σταματήσουμε να τους πληρώνουμε πλέον για να αναβαθμήσουν τα δημόσια νοσοκομεία που χρειάζεται ο απλός ιδιωτικός υπάλληλος που πληρώνει ΙΚΑ και που τα βγάζει ίσα ίσα πέρα!!!!!

Και εμάς στην εγκυμοσύνη μας είπαν να ρίξουμε το παιδί απαράδεκτο και εγκληματικό και ο Κος Στρατουδάκης θα μπορούσε να προτείνει στον μαιευτήρα μας να μην προχωρήσουμε σε φυσιολογικό τοκετό ώστε να πετάξει την άνω γνάθο έξω!Και δεν μας είπαν να βάζουμε αυτοκόλλητα ραμματακια να τραβάμε το κενό στα χείλη!Στο Αγ. Σοφία υπάρχουν άνθρωποι που κοιτάξαν τον μικρό όπως και γναθοχειρούργοι οι οποίοι τον πρόσεξαν και πήγαν όλα καλά και στο μέλλον θα είναι δίπλα μας χωρίς να πληρώνουμε επισκέψεις!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μην πικραινεις την χαρα σου .

Ολα πηγαν καλα ΑΥΤΟ ΦΤΑΝΕΙ.:-)

Χαρηκα παρα πολυ με τα νεα σας . Καιρος να ηρεμησετε και εσεις και το μικρο.

Να μου φιλησεις τις πατουσιτσες του :-)

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

Περαστικα σας! Ειναι καλο που ακουγεται η δουλεια των γιατρων του δημοσιου και χωρις την αμοιβη που απαιτειται σε ιδιωτικες κλινικες.

Animation3-6.gif

"Some only dream of Angels, I held three in my arms"

 

Link to comment
Share on other sites

johnnena μου συγνώμη αν σε στενοχώρησα. δεν σε ξέρω αλλά νιώθω την ανακούφιση και τη χαρά σου. απλά αυτό που ήθελα να πω είναι ότι και στις κλινικές υπάρχουν άνθρωποι. για παράδειγμα ο γιατρός που χειρούργησε την σχιστεία της μπέμπας μας, όταν τον ρωτήσαμε πόσο θα μας στοιχίσει η επέμβαση και του εξηγήσαμε ότι στην κυριολεξία δεν είχαμε λεφτά μας είπε ότι αν αποφασίσουμε ότι θέλουμε να κάνουμε την επέμβαση μαζί του να μην σκεφτούμε τα λεφτά. ήταν διατεθειμένος να μας στηρίξει σε αυτό κάνοντας την επέμβαση δωρεάν και ας ήταν η πρώτη φορά που τον είδαμε!

πάντως στην κλινική τα λεφτά που δίνεις (πέρα από την αμοιβή του γιατρού) είναι σκέτη υπερβολή. 1000 ευρώ για μία μέρα;;; και εννοείται ότι πατάνε στο γεγονός ότι τους έχεις ανάγκη. ας είσαι καλά πάντως εσύ και η οικογένειά σου και όλα τα παιδάκια του κόσμου και να μην χρειαστεί να δώσουμε ούτε ένα ευρώ στις κλινικές.

πάντα υγεία εύχομαι στο μικρό που ελπίζω να ξεμπέρδεψε για τα καλά από επεμβάσεις για όλη την υπόλοιπη ζωή του...!!!

bpGZp3.png

ooAsp3.png

Link to comment
Share on other sites

γεια σας,

να χαιρεστε το μωρο σας και ναναι παντα καλα,εγω έχω ένα αγοράκι 18 μηνών,που ακόμα τον θηλάζω.Ακούω όλα αυτά για το μητέρα και ευτυχώς ώστε να μην ξαναπάω για επόμενη μελλοντική γέννα μου.Πήγα εκεί λόγω του γιατρού μου,πολύ καλός,αλλά όντως πληρώνεις και τον αέρα που αναπνέεις.Επίσης μου στοίχησε που μου έπαιρναν το μωρό συνεχώς,τον έφερναν ταισμένο και κοιμισμένο και ακόμα την αγωνία μου όταν άκουγα τα νεογέννητα να κλαίνε στο θάλαμο.Συμφωνώ λοιπόν να μαστε δύσπιστοι ως προς τις πανάκριβες υπηρεσίες τέτοιων μαιευτηρίων.Ελπίζω να βρω κάποιο καλό γιατρό.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 7 months later...

Γεια σας και χρόνια πολλά,

Συγχαρητήρια για την ομαλή εξέλιξη της επέμβασης. Ευχομαι όλα καλά από δω και στο εξής.

Μολις βρήκα το site και θα ήθελα αν κάποιος μπορεί να με συμβουλέψει.

Ο γιος μου γεννήθηκε με σχιστία του ουρανίσκου, η εγχείριση θα γίνει τον Απρίλη στο παίδων με τον κ. Αθανασόπουλο.

Μένω στην Ρόδο και όπως καταλαβαίνετε είναι δύσκολο να είμαι σε συνεχή επαφή με τον συγκεκριμένο γιατρό. Βεβαια βλέπουμε τον παιδίατρο κάθε μηνα ο οποίος δεν γνωρίζει και πολλά για το θέμα. Θα ήθελα να μου πείτε αν ξέρετε αν θα έπρεπε να επισκεφθούμε και κάποιους άλλους γιατρούς, ορθοδοντικούς ή γναθοχειρουργό.

Επίσης πια είναι ακριβως η διαδικασία?

Σας ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και χρόνια πολλά,

Συγχαρητήρια για την ομαλή εξέλιξη της επέμβασης. Ευχομαι όλα καλά από δω και στο εξής.

Μολις βρήκα το site και θα ήθελα αν κάποιος μπορεί να με συμβουλέψει.

Ο γιος μου γεννήθηκε με σχιστία του ουρανίσκου, η εγχείριση θα γίνει τον Απρίλη στο παίδων με τον κ. Αθανασόπουλο.

Μένω στην Ρόδο και όπως καταλαβαίνετε είναι δύσκολο να είμαι σε συνεχή επαφή με τον συγκεκριμένο γιατρό. Βεβαια βλέπουμε τον παιδίατρο κάθε μηνα ο οποίος δεν γνωρίζει και πολλά για το θέμα. Θα ήθελα να μου πείτε αν ξέρετε αν θα έπρεπε να επισκεφθούμε και κάποιους άλλους γιατρούς, ορθοδοντικούς ή γναθοχειρουργό.

Επίσης πια είναι ακριβως η διαδικασία?

Σας ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

γεια σου Erinnie. Κι εμένα η κορουλα μου γεννήθηκε το Σεπτέμβριο με σχιστία στην υπερώα (στο όριο μαλακής και σκληρής). Επισκευθήκαμε στο Παιδων τον κο Βασιλείου (πλαστικό χειρουργο) και μας είπε να κάνουμε νωρίτερα την επέμβαση, όταν το παιδί θα είναι 5 μηνών.

Για καλή μας τύχη μιλήσαμε με τον κο Κουδουμνάκη, ο οποίος είναι πάνω απ΄όλα άνθρωπος και μας είπε ότι θα κάνει την επέμβαση από 9-12μηνών. Όλα όσα μας είπε, τα είχα βρει στο site http://www.cleftline.org/, το οποίο είναι επίσημο site για σχιστίες, με πολύ καλές συμβουλές για οτιδήποτε σε απασχολεί.

 

Το πρόβλημα με μας έιναι ότι η κορούλα μου τρεφόταν κανονικά μέχρι που παρουσιάστηκε φαρυγγίτιδα και παλινδρόμηση και οι παιδίατροι στο νοσοκομείο θεώρησαν σκόπιμο να τοποθετήσουν ρινογαστρικό σωληνάκι το Δεκέμβριο. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα να μη μπορεί το παιδί να πιει το γάλα από το μπιμπερό. Έχω απελπιστεί. Ο γιατρός μας είπε ότι πρέπει να το βγάλουμε άμεσα, γιατί έχουμε πολύ δρόμο μέχρι την επέμβαση. Η μικρούλα κλαίει συνεχώς μόλις δει το μπιμπερό, γιατί το έχει συνδυάσει με τον πόνο που της προκαλούσε η φαρυγγίτιδα και η παλινδρόμηση.

 

Υπάρχει κάποιος που μπορεί να μου δώσει κάποιες συμβουλές για το τι να κάνω?

Link to comment
Share on other sites

περαστικά σας! κι εμείς ζήσαμε ένα διάστημα στον 3ο όροφο του Αγία Σοφία στο Καρδιολογικό. Έχω να πώ τα καλύτερα! εύχομαι όλα τα παιδάκια να πηγαίνουν γερά σπιτάκι τους

ssttaa

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΠΩ ΕΝΑ ΜΕΓΑΛΟ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΣΤΟΝ ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟ ΑΝΘΡΩΠΟ ΚΑΙ ΓΙΑΤΡΟ, ΚΟ ΚΟΥΔΟΥΜΝΑΚΗ, ΣΤΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ ΠΑΙΔΩΝ ΑΓΙΑ ΣΟΦΙΑ, Ο ΟΠΟΙΟΣ ΧΕΙΡΟΥΡΓΗΣΕ ΤΗΝ ΚΟΡΟΥΛΑ ΜΟΥ, Η ΟΠΟΙΑ ΕΙΧΕ ΥΠΕΡΩΙΟΣΧΙΣΤΙΑ. ΕΙΝΑΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΣΠΑΝΙΟ ΝΑ ΓΝΩΡΙΖΕΙΣ ΤΕΤΟΙΟΥΣ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΕΣ ΠΟΥ ΝΟΙΑΖΟΝΤΑΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΓΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΚΑΝΟΥΝ, ΔΙΝΟΝΤΑΣ ΜΕΓΑΛΗ ΒΑΣΗ ΣΤΟ ΠΩΣ ΝΟΙΩΘΟΥΝ ΤΟΣΟ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ, ΟΣΟ ΚΑΙ ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ.

 

ΕΙΜΑΣΤΕ ΤΥΧΕΡΟΙ ΠΟΥ ΕΧΟΥΜΕ ΑΚΟΜΑ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΤΕΤΟΙΟΥΣ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΕΣ, ΕΣΤΩ ΚΙ ΑΝ ΣΠΑΝΙΖΟΥΝ.

 

ΕΠΙΣΗΣ ΕΝΑ ΜΕΓΑΛΟ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΣΤΟ ΝΟΣΗΛΕΥΤΙΚΟ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ ΤΟΥ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟΥ, ΚΑΘΩΣ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΑΝΑΙΣΘΗΣΙΟΛΟΓΟ ΚΑ ΜΑΜΗ.

Link to comment
Share on other sites

Περαστικά σας και απο εδω και εμπρος ολα ευχάριστα.Συγχαρητήρια λοιπόν για τους γιατρούς αυτούς που πραγματικά σπανίζουν.

Τα παιδακια μου ειναι η ζωη μου ολη.

Link to comment
Share on other sites

καλή ανάρρωση στην κορούλα σου ariahou. εύχομαι να μην ξαναδεί νοσοκομείο με τα ματάκια της... να είναι πάντα καλά!!!

και όπως έχω ξαναπεί για τον κουδουμνάκη, δεν έχω καμία αμφιβολία για το πόσο καλός είναι σαν άνθρωπος. τουλάχιστον έτσι κατάλαβα από την μια φορά που τον είδα.

να είναι καλά αυτοί οι άνθρωποι που πήραν όλη αυτή την αγωνία από τους ώμους μας και έκαναν καλύτερα τα παιδιά μας!!!

bpGZp3.png

ooAsp3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...