Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Μείωση γάλακτος


Recommended Posts

επισης θα ηθελα να ρωτησω και κατι αλλο...

οπως εγραψα και πριν τετοια ωρα περιπου νομιζω πως μειωνεται το γαλα ...και καπου στο φορουμ διαβασα πως αυτο συμβαινει..Υπαρχει καποιος τροπος να το καταπολεμησουμε αυτο?Δοξα το θεο η μικρη τρωει κανονικα...αλλα αυτη η ωρα μας ταλαιπωρει παντα...καπου διαβασα οτι η μαγια μπυρας βοηθαει ..θα κανει μου κανει καλο?

 

Νομίζω πως η μαγιά της μπύρας θα σου αυξήσει γενικότερα την παραγωγή και αν δεν έχεις πραγματικά ανάγκη την αύξηση αυτή θα περιπλακούν τα πράγματα... :?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 393
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

ειχατε κι εσεις το ιδιο προβλημα την συγκεκριμενη ωρα? η μονη λυση που βρηκα ειναι να την καθυστερω με την πιπιλα μονο τοτε...μεχρι να κανω ενα μπανιο να την κανω και την μικρη ενα μπανακι..και μετα καλυτερα...ειναι σωστο ομως αυτο ? υπαρχει καποια αλλη λυση?

Link to comment
Share on other sites

να ρωτησω κατι που ισως ακουστει λαθος?μετα απο ποση ωρα "ξαναγεμιζει" το στηθος?εβαλα τη μπεμπα σημερα κ εκλαιγε ασταματητα.μετα απο κανενα τεταρτο κοιμηθηκε...προσπαθησα να βγαλω γαλα με το θηλαστρο απο το στηθος που δεν θηλασε κ μετα απο πολυυυυ ωρα καταφερα με το ζορι να βγαλω 80ml.πρωτη φορα συμβαινει αυτο δεδομενου οτι καθε φορα για να βγαλω 150-180ml δε χρειαζομαι παραπανω απο 3τεταρτα..δε ξερω αν μειωθηκε το γαλα μου αλλα θα προσπαθησω με νυχια κ με δοντια να το αυξησω...βυζακια εξω λοιπον :P:P:P

Link to comment
Share on other sites

να ρωτησω κατι που ισως ακουστει λαθος?μετα απο ποση ωρα "ξαναγεμιζει" το στηθος?

 

XΡΙΣΤΙΝΑ έγραψε:

Τα στηθια μου εχουν μαλακωσει πολυ...δεν πρηζοντε καθολου οπως στην αρχη που τα ενιωθα βαρια...πιστευω λογω του οτι την θηλαζω συνεχεια..ποση ωρα θελει το στηθος να γεμισει? Χτες γκρινιαζε στο στηθος σαν να μου φανηκε δεν χορταινε..πιεζα κι εγω απ το στηθος και δεν εβγαζε ...πανικοβληθικα!!περασε απ την σκεψη να της δωσω συμπληρωμα αλλα δεν το εκανα...εβαλα και τα κλαμματα ....

 

 

annastasia

 

Το στήθος δεν είναι ουροδόχος κύστη για να "γεμίζει" ή τελοσπάντων η αποθηκευτική του δυνατότητα είναι πολύ μικρή... πόσο μάλλον όταν το μωράκι σου είναι όλη την ώρα στο στήθος!!! Η πίεση στο στήθος για να δεις το γάλα να "τρέχει" δεν είναι απαραίτητα αποτελεσματική... εγώ ΕΛΑΧΙΣΤΕΣ φορές το είδα αυτό να συμβαίνει!!! Ένα "τουμπανιασμένο" στήθος είναι ένα στήθος που έχει πολύ ώρα να θηλάσει ή που τέλοσπάντων στην αρχή ακόμα δεν έχει ακόμα προσαρμοστεί στις ανάγκες του μωρού σου... Καλά έκανες και δεν έδωσες συμπλήρωμα... η γκρίνια του μωρού σου δεν είναι απαραίτητο ότι ήταν από "πείνα", τα μωρά γκρινιάζουν για πολλούς λόγους! Α! Και ούτε να κάνεις το λάθος να δώσεις συμπλήρωμα για να δεις "αν θα το πιει!" τα περισσότερα μωρά δε λένε όχι σε άφθονο γάλα που ρέει στο στόμα τους!!! Όσο για τα κλάμματα... είναι ακόμα οι ορμόνες σου στα "κέφια" τους οπότε τα έχεις και εύκολα....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ειχατε κι εσεις το ιδιο προβλημα την συγκεκριμενη ωρα? η μονη λυση που βρηκα ειναι να την καθυστερω με την πιπιλα μονο τοτε...μεχρι να κανω ενα μπανιο να την κανω και την μικρη ενα μπανακι..και μετα καλυτερα...ειναι σωστο ομως αυτο ? υπαρχει καποια αλλη λυση?

 

Χριστίνα, ναι είχα αυτό το πρόβλημα μέχρι να γίνει 3 μηνών περίπου. Με τον άντρα μου λέγαμε μία ώρα εσύ, μία ώρα εγώ γιατί ένας άνθρωπος μόνος του τρελαίνεται. Δεν είναι κολικοί, είναι το νευρικό σύστημα που είναι ακόμα ανώριμο! Επίσης και η ροή μειώνεται το απόγευμα και όλα μαζί κάνουν ένα τρελό συνδυασμό!

 

Κάποιες φορές βέβαια πέρναγα 17-21 στο στήθος συνέχεια...Βάλε DVD και χαλάρωσε, όσο μπορείς...

Μια μέρα δια μαγείας, θα τελειώσουν όλα... :)

WLn5p2.png

Link to comment
Share on other sites

να ρωτησω κατι εγω παλι..αν οταν λειψω εγω το μωρο πιει γαλα απο την καταψυξη.οταν γυρισω πρεπει να αντλησω με το θηλαστρο το γευμα που "εχασε το στηθος μου" για να παραγει οσο ζηταει η μπεμπα ωστε το κατεψυγμενο να μη "λειτουργει" σα συμπληρωμα?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Κι εγώ ξύπνησα το πρωί με πολύ πόνο στο κάτω μέρος του δεξιού μαστού.. Είχα βγάλει γάλα με το θηλαστρο την προηγούμενη το βράδυ γιατί ήθελα να αφήσω το μωρό μερικές ώρες το πρωί στη γιαγιά του. Μετά τις εννιά το πρωί ανέβηκε πυρετός και πονούσα παντού στο σώμα μου. Πήρα το γιατρό και είπε μόνο ντεπόν και όσο μπορώ να θηλάζω για να αδειάζει το στήθος. Μου είπε να θηλάζω με μάσκα αλλά δεν μπορώ καθόλου να αναπνέυσω με αυτό το πράγμα στη μούρη μου..

Ευτυχώς ο μικρός έχει θηλάσει δύο φορές στο πονεμένο στήθος από το πρωί. Μέγιστο πυρετού που καταγραψαμε ήταν 38,7 και τώρα μόνο δέκατα έχω μετά από δύο ντεπόν. Το στήθος που πονάει είναι όντως πιο ροζ στην κάτω μεριά. Είναι σε σημείο που δεν το 'βλέπεις' γι αυτό άργησα μάλλον να καταλάβω τί γίνεται.

 

'Ηθελα να ρωτήσω σχετικά με το πώς πρέπει να 'μοιράζω' τους θηλασμούς σε κάθε στήθος. Σήμερα και τις δύο φορές μετά τον πυρετο ξεκίνησα από το στήθος που πονάει. Δεν είναι πολύ γεμάτο με γάλα αλλά ο μικρός φαίνεται να τρώει λίγο απο εκεί. Κι εγώ όταν πιέζω λίγο τη θηλή βγαίνει γάλα αλλά όχι πάρα πολύ όπως όταν το στήθος είναι 'βαρύ'.

 

Την πρώτη φορά όταν ξαναπείνασε μετά απο λίγη ώρα ο μικρός τον έβαλα στο μη-προβληματικό στήθος που έχει αρχίσει να γεμίζει πολύ!! Δεν πονάει αλλά φοβάμαι μήπως προσπαθώντας να διορθώσω τη μία κατάσταση επιβαρύνω τον άλλο μαστό και έχω τα ίδια κι απο εκεί μετα!

 

Στο βιβλίο της Αννας Πατσούρου διάβασα κάτι για κρύες κομπρέσες πάνω στην περιοχή που πονάει. Το έκανα και με ανακούφισε πολύ!

 

Εξακολουθώ να αναρωτιέμαι! Να ξεκινάω το θηλασμό από το πονεμένο στήθος πάντα μέχρι να φύγει ο πόνος;

 

Καλύτερα να αρχίζω μία από το ένα και μία από το άλλο στήθος;

Ο μικρός είναι 22 ημερών και τρώει αυτές τις μέρες περίπου κάθε τρεις ώρες.

 

Αν έχετε απάντηση ή και καμιά ακόμα συμβουλή είναι ευπρόσδεκτη!

Είναι λίγος ο καιρός που θηλάζω και πάνω που ξεπερνάω τον πόνο στις θηλές έγινε αυτό και τρόμαξα λίγο! :(

 

Ευχαριστώ πολύ! :)

 

στέλλα

Link to comment
Share on other sites

Μου είπε να θηλάζω με μάσκα αλλά δεν μπορώ καθόλου να αναπνέυσω με αυτό το πράγμα στη μούρη μου..

 

μάλλον δεν κατάλαβες ότι έχεις μαστίτιδα...

Η μάσκα δεν έχει σχέση με τη μαστίτιδα...

 

Μέγιστο πυρετού που καταγραψαμε ήταν 38,7 και τώρα μόνο δέκατα έχω μετά από δύο ντεπόν.

 

Ο πυρετός είναι για να καταπολεμηθεί η μαστίτιδα, όσο αντέχεις τον πυρετό δεν παίρνεις κανένα αντιπυρετικό. Μόνο αν δεν αντέχεις ή είναι πολύ υψηλός ο πυρετός παίρνεις αντιπυρετικό και αυτό μόνο αν ο πυρετός δεν πέφτει με χλιαρό μπάνιο.

 

 

 

'Ηθελα να ρωτήσω σχετικά με το πώς πρέπει να 'μοιράζω' τους θηλασμούς σε κάθε στήθος. Σήμερα και τις δύο φορές μετά τον πυρετο ξεκίνησα από το στήθος που πονάει.

 

Αυτή είναι καλή τακτική για να υποχωρήσει πιο γρήγορα η φλεγμονή.

 

 

Την πρώτη φορά όταν ξαναπείνασε μετά απο λίγη ώρα ο μικρός τον έβαλα στο μη-προβληματικό στήθος που έχει αρχίσει να γεμίζει πολύ!! Δεν πονάει αλλά φοβάμαι μήπως προσπαθώντας να διορθώσω τη μία κατάσταση επιβαρύνω τον άλλο μαστό και έχω τα ίδια κι απο εκεί μετα!

Σωστά το σκέφτηκες... Δεν παραμελείς και το καλό στήθος. Αν νιώθεις πολύ βάρος κι έχεις θήλαστρο μπορείς να αντλήσεις για να ανακουφιστείς.

 

 

Εξακολουθώ να αναρωτιέμαι! Να ξεκινάω το θηλασμό από το πονεμένο στήθος πάντα μέχρι να φύγει ο πόνος;

Όσο μπορείς ναι, αλλά όπως έγραψες να μην μαζεύεται και πολύ γάλα στο άλλο.

 

Μεταφέρω από άρθρο του Jack Newman:

 

Mastitis

Here is my approach to dealing with mastitis.

 

If the mother has symptoms consistent with mastitis for more than 24 hours, she should start antibiotics. If the mother has consistent symptoms for less than 24 hours, I will prescribe an antibiotic, but suggest the mother wait before starting to take it. If, over the next 8-12 hours, her symptoms are worsening (more pain, more spreading of the redness, enlargement of the hardened area), then the mother should start the antibiotics. If, over the next 24 hours, the mother has not worsened, but not improved, she should start the antibiotics. However, if symptoms are starting to decrease, there is no need to start the antibiotics. The symptoms usually will continue to resolve and will have disappeared over the next 2 to 5 days. Fever will usually be gone within 24 hours, the pain within 24 to 48 hours, and the breast hardness within the next few days. The redness may remain for a week or longer. Once improvement begins, with or without antibiotics, it should continue. If the course of your mastitis does not follow this pattern, contact the clinic.

 

Note: Amoxicillin, plain penicillin, and some other antibiotics often prescribed for mastitis are usually useless for mastitis. If you need an antibiotic, it must be effective against Staphylococcus aureus. Effective for this bacterium are: cephalexin, cloxacillin, flucloxacillin, amoxicillin-clavulinic acid, clindamycin and ciprofloxacin. The last two are effective for mothers allergic to penicillin. You can and should continue breastfeeding while taking these medications.

 

Το amoxil που χορηγούν αρκετοί γιατροί δεν είναι κατάλληλο, πρέπει να περιέχει και καλβουλινικό οξύ, όπως το augmentin.

 

Remember:

 

Continue breastfeeding, unless it is just too painful to do so. If you cannot, at least express your milk as best you can in the meantime. Restart breastfeeding as soon as you are up to it, the sooner the better. Continuing breastfeeding helps mastitis to resolve more quickly. There is no danger for the baby.

 

Heat (hot water bottle or heating pad) applied to the affected area helps healing.

(μερικές μητέρες νιώθουν πιο καλά όταν βάζουν κρύα επιθέματα, η τακτική είναι να κάνει η μητέρα αυτό που την ανακουφίζει. Συνήθως όταν ανεβαίνει ο πυρετός τα ζεστά επιθέματα είναι καλύτερα και όταν ανέβει τα κρύα)

 

Rest helps fight off infection.

 

Fever helps fight off infection. Treat fever if it makes you feel terrible, not just because it is there.

 

Medication (acetaminophen, ibuprofen, others) for pain can be very good. You will feel better and the amount that gets to the baby is insignificant. Acetaminophen is probably less useful as it does not have an anti-inflammatory effect.

 

http://www.breastfeedingmums.com/dr_jack_newman_breastfeeding_and_mastitis.htm

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ευχαριστώ Αγλαΐα για την τόσο άμεση απάντηση!

Διάβασα και το άρθρο και θα λάβω όσα λες υπ' όψιν στο να την καταπολεμήσω!

Ελπίζω να μη χρειαστεί να πάρω αντιβίωση..

Θα δω αν αύριο τα πράγματα είναι καλύτερα :)

 

Ευχαριστώ και πάλι πάρα πολύ! Η σιγουριά που μου δίνεις με τις απαντήσεις σου είναι ανεκτίμητη :D

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστούμε vickygirl79 για τα καλά σου λόγια

να χαίρεσαι κι εσύ το μωράκι σου με τη γλυκιά φατσούλα :D

 

katerina24 η καντιντίαση τί είναι??? :shock:

Περαστικά σου πάντως! Περαστικά και στις δυό μας :)

Θα επιμείνουμε και θα τα καταφερουμε!

Link to comment
Share on other sites

katerina24 η καντιντίαση τί είναι??? :shock:

Περαστικά σου πάντως! Περαστικά και στις δυό μας :)

Θα επιμείνουμε και θα τα καταφερουμε!

δεν ξερω να στο εξηγησω παντως ειναι μυκητας και εχει εμφανιστει στις θηλες μου,πιθανως αν εβαζα το μωρο στο στηθος να ειχε γεμισει το στομα του.

καντιντιαση:

 

http://www.lactnews.com/Sore%20Nipples%20and%20Yeast.html

 

περαστια μας!!!εννοειται πως θα τα καταφερουμε!!!δε μασαμε!!! :P

9a7bp2.pngIm47p2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κορίτσια περαστικά,μια φορά έπαθα κάτι σαν μαστίτιδα(είμασταν στην αρχή,"θρόμβωση γαλακτοφόρου αδένα" το λένε??) στους 2 μήνες,με πόνο και πυρετό,και ευτυχώς που με βοήθησε απο το τηλέφωνο κοπέλα leader της la leche league...να'ναι καλά γιατί με καθησύχασε και με βοήθησε ουσιαστικά,με τις συμβουλες της το ξεπέρασα πολύ πολύ γρήγορα.

 

(να μη θυμηθώ τώρα και νευριάσω πάλι που ούτε ο γυναικολόγος μου ούτε ο παιδίατρος ήξεραν να μου πουν κάτι για να με βοηθήσουν :evil: και οι συμβουλές της κοπέλας ήταν τόσο απλές αλήθεια!!! άντε εγώ έψαξα δίκτυο βρήκα τηλέφωνο μίλησα βοηθήθηκα-τόσες μαμάδες "out there" που υποφέρουν και οι γιατροί δεν?? :evil::evil: )

Link to comment
Share on other sites

λοιπον,ακουστε περιπτωση:

ανεβασα πυρετο και ψηνομουν πηρα τηλεφωνο το μελος Vicky(σ'ευχαριστω πολυ! :P ) και μου ειπε τι να κανω -να παρω ντεπον,κομπρασες,αντλησεις και τη ρωτησα για το γαλα και μου ειπε να του το δινω,

στη συνεχεια πηρα τηλεφωνο τη γυναικολογο μου για να μου πει αντιβιωση και για απαντηση πηρα:"να το κοψεις!!!!εχεις μεγαλο στηθος και εχις συνεχεια προβληματα!!!!"μου ειπε ποια να παρω και συνεχισε:"το γαλα φυσικα δεν θα του το δινεις,θα το πετας γιατι οσο εχεις πυρετο το μωρο δεν πρεπει να το πιει".

παιρνω τηλεφωνο τον παιδιατρο για να δω αν ειναι συμβατη η αντιβιωση με την ελλειψη ενζυμου που εχει το μωρο και μου ειπε πως ειναι ενταξει κι οτι το γαλα που βγαζω απο το πονεμενο στηθος να μην του το δωσω.

η πεθερα μου πηρε καποιον αλλο γνωστο της και της ειπε πως αντι αυτη την αντιβιωση που μου ειπε η γυναικολογος μου μπορω να παρω καποια αλλη και το γαλα μαντεψτε:να το πεταξω!!!! :shock::shock:

ευτυχως ακουσα τη Vicky-το γαλα δεν το πεταξα :wink:

9a7bp2.pngIm47p2.png
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστούμε :)

εγώ ανάρρωσα ευτυχώς! Πυρετό έκανα μόνο μία μέρα και την επόμενη, μέχρι το μεσημέρι, είχε φύγει η κοκκινίλα και ο πόνος. Τα 'σκληρά' σημεία σήμερα δεν υπάρχουν! Ουφ! :)

 

νιώθω ωραία τώρα! Οι θηλές μου βέβαια εξακολουθούν να με ενοχλούν

- νιώθω αρκετό 'κάψιμο' μετά το θηλασμό και λίγο πόνο στην αρχή ιδίως. Είναι πολύ ροζ ακόμα βέβαια που σημαίνει μάλλον ότι δεν είναι και πολύ στα καλά τους.. Δεν πειράζει όμως! Υπομονή κι επιμονή :wink:

Link to comment
Share on other sites

Χριστίνα μου οι βρεγμένες πάνες οπως και τον πρώτο καιρό πρεπει να ειναι 6-7 .

Δεν νομίζω οτι μειώνονται με την ζέστη ...το αντιθετο θα έλεγα αλλα μην παρεις σοβαρά την αποψη μου γιατι δεν το ξέρω στα σίγουρα !

VgL7.jpgIgLdp2.png
Link to comment
Share on other sites

κορίτσια sos!!! :(

 

από εχθές το βράδυ νιώθω έναν οξύ πόνο, κάτι σαν σουβλιές, και στα δύο μου στήθη. Μια στο ένα, μια στο άλλο...

σα να τα τρυπάει καρφίτσα! :(

όχι συνέχεια, αλλά όταν γίνεται, πονάει. Μπορεί να φταίει ότι τα π΄λάκωνα το βράδυ στον ύπνο μου???

Δεν είναι κόκκινα, και δεν έχω πυρετό.

Θηλάζω κανονικά, και πονάει μόνο τα πρώτα 5 δευτερόλεπτα. Γάλα έχω κανονικά.

ελπίζω να μην εξελιχθεί σε μαστίτιδα...

 

ξέρει καμιά σας τι είναι? ΄το πλένω συχνά, και αλλάζω επιθέματα.

1Iik.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...