Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Μείωση γάλακτος


Recommended Posts

Οι ζυγίσεις σας είναι μια χαρά όπως και οι πάνες που βρέχει το μωρό. Τα 200ml συμπλήρωμα που δίνεις είναι μια ποσότητα που μπορείς εύκολα να ανακτήσεις είτα αν το δούμε ως μείωση παραγωγής είτα ως αύξηση των αναγκών του μωρού για γάλα. Επίσης είναι σημαντικό εδώ να σημειώσω ότι μεταξύ 3-5 μηνών αρκετά μωράκια περνάνε μια φάση που δεν είναι τόσο συνεργάσιμα στο στήθος γιατί πολύ απλά έχουν και άλλα ενδιαφέροντα, αν σε αυτό το σημείο μπεί το μπουκάλι υπάρχουν πολλές πιθανότητες το μωρό να το προτιμήσει (πιο εύκολο πιο γρήγορο – είναι όπως όταν λέμε εμείς να φάω κάτι στα γρήγορα και να συνεχίσω δουλειά μου...και ας ξέρουμε ότι δεν είναι το καλύτερο). Θα μπορούσες να δοκιμάσεις να προσφέρεις το στήθος πιο συχνά τα γεύματα που κάνει είναι λίγα και όπως φαίνεται δεν την καλύπτουν πια αν σκεφτείς μάλιστα ότι υπάρχουν μωράκια που κάνουν 8-12 γεύματα. Αν π.χ τρώει ανά 4 ώρες θα μπορούσες να προσφέρεις στήθος ανά 21/2 έστω και αν δεν δείχνει πεινασμένο. Η ποσότητα που θα τραβήξει (όση και αν είναι) θα δώσει ώθηση στην παραγωγή σου γιατί αυξάνεται το ερέθισμα και το μωρό δεν θα είναι τόσο πεινασμένο οπότε πολύ πιθανόν να συνεργαστεί καλύτερα.....κάνε μια προσπάθεια από τα 5 γεύματα να πάτε στα 7-8 π.χ μπορείς επίσης να προσπαθήσεις να το ταΐσεις όταν κοιμάται μέσα στην ημέρα χωρίς να το ξυπνήσεις – όπως είναι κοιμισμένο θα στάξεις λίγο γάλα στο στόμα της και θα προσπαθήσεις να πιάσει τη θηλή οπότε μπορεί και να τραβήξει. Σου βάζω και το Link της dimitrali με μερικά μαζεμένα κολπάκια για καλύτερη συνεργασία.:wink:

 

 

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?p=1388622#post1388622

 

 

επίσης εφόσον κάνατε και το εμβόλιο είναι λογικό η μικρή να είναι αναστατωμένη και είναι ένας λόγος παραπάνω να μπαίνει πιο συχνά στο στήθος...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 393
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

γεια σας

μια φιλη μου που δεν εχει πολυ γαλα αποτι τηε ειπε και η γιατρος αγορασε σημερα μαγια μπουρας αλλα ειναι μαρκαsolgar brewer's yeast with vitamin B12 και λεει πανω στο μπουκαλακι πως η δοσολογια ειναι 6 τα μπλετες την ημερα και πως οι 6β ταμπολετες εχουν 2968mg μαγια μπυρας και 5mcg B12. Ποσες λοιπον πρεπει να παιρνει απο αυτες για να αυξηση την παραγωγη της?Οπως τις αλλες 7 επι 3 φορες την ημερα?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα. Θα μπω στο θέμα κατευθείαν. Έκλεισα πριν λίγες μέρες 1 χρόνο θηλασμού αλλά βλέπω σταδιακά μια δραματική μείωση της ροής τους τελευταίους μήνες και συνεχώς χειροτερεύει. Στους 9 μήνες αδιαθέτησα και από τότε ξεκίνησε το πρόβλημα. Οι θήλες μου έχουν συνεχώς πληγές επειδή το μωρό παλεύει να βρει γάλα και από το έντονο πιπίλισμα τις ξεραίνει. Το καταλαβαίνω γιατί δεν καταπίνει εύκολα (στις 5 θηλαστικές κινήσεις με το ζόρι πίνει μια γουλιά) και εκνευρίζεται στο τέλος. Το βράδυ ξυπνάει συνέχεια πράμα που το έκανε πάντα αλλά απότι κατάλαβα πίνει ελάχιστα και μετά κουράζεται και κοιμάται με αποτέλεσμα να ξαναξυπνάει μετά από λίγο. Αρχικά αυτή τη συμπεριφορά την είχα αποδώσει στα δόντια αλλά δε γίνεται 3 μήνες να βγάζει κάθε μέρα δόντια. Έχει καταντήσει πραγματικά πολύ επώδυνο. Εκεί που επουλώνεται η μία πληγή στην αριστερή θηλή, ανοίγει άλλη στη δεξιά. Έχω απελπιστεί και δεν μπορώ να καταλάβω τι φταίει. Δε θέλω να αποθηλάσω αλλά το μωρό το βλέπω ανήσυχο και ειδικά το ένα στήθος το διώχνει και όλη μέρα και νύχτα δεν πίνει παρά λίγες γουλιές με αποτέλεσμα να μην έχει άλλο γάλα. Το άλλο που ήταν το αγαπημένο του άρχισε να το διώχνει και εκείνο όταν καταλαβαίνει ότι δεν έχει γάλα. Τι συμβαίνει?????

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Θα μπω στο θέμα κατευθείαν. Έκλεισα πριν λίγες μέρες 1 χρόνο θηλασμού αλλά βλέπω σταδιακά μια δραματική μείωση της ροής τους τελευταίους μήνες και συνεχώς χειροτερεύει. Στους 9 μήνες αδιαθέτησα και από τότε ξεκίνησε το πρόβλημα. Οι θήλες μου έχουν συνεχώς πληγές επειδή το μωρό παλεύει να βρει γάλα και από το έντονο πιπίλισμα τις ξεραίνει. Το καταλαβαίνω γιατί δεν καταπίνει εύκολα (στις 5 θηλαστικές κινήσεις με το ζόρι πίνει μια γουλιά) και εκνευρίζεται στο τέλος. Το βράδυ ξυπνάει συνέχεια πράμα που το έκανε πάντα αλλά απότι κατάλαβα πίνει ελάχιστα και μετά κουράζεται και κοιμάται με αποτέλεσμα να ξαναξυπνάει μετά από λίγο. Αρχικά αυτή τη συμπεριφορά την είχα αποδώσει στα δόντια αλλά δε γίνεται 3 μήνες να βγάζει κάθε μέρα δόντια. Έχει καταντήσει πραγματικά πολύ επώδυνο. Εκεί που επουλώνεται η μία πληγή στην αριστερή θηλή, ανοίγει άλλη στη δεξιά. Έχω απελπιστεί και δεν μπορώ να καταλάβω τι φταίει. Δε θέλω να αποθηλάσω αλλά το μωρό το βλέπω ανήσυχο και ειδικά το ένα στήθος το διώχνει και όλη μέρα και νύχτα δεν πίνει παρά λίγες γουλιές με αποτέλεσμα να μην έχει άλλο γάλα. Το άλλο που ήταν το αγαπημένο του άρχισε να το διώχνει και εκείνο όταν καταλαβαίνει ότι δεν έχει γάλα. Τι συμβαίνει?????

 

Πόσα γεύματα κάνει το μωρό και πόσα είναι θηλασμός? Γράψε αναλυτικά το πρόγραμμα σου να δούμε αν μπορείς να προσθέσεις κάποιους θηλασμούς για να αυξηθεί η παραγωγή. Κανονικά η περίοδος μειώνει την παραγωγή μόνο τις ημέρες που διαρκεί μετά επανέρχεται....

Link to comment
Share on other sites

περιοδο μου ηρθε στους 2 μηνες μετα την γεννα!!!!!!θηλαζα αποκλειστικα και το μονο που παρατηρω οταν εχω εριοδο ειναι τοτι η μικρη μου τοτε αυξανει τους θηλασμους της και το στηθος δεν το αισθανομαι γεματο 5-6 μερες οσο δειαρκει μετα ομως την περιοδο ολα επανερχονται στο φυσιολογικο τους ρυθμο Μηπως αν αυξησετε λιγο τους θηλασμους σας η εστω το πιπιλισμα το βραδυ βελτιωθει η κατασταση?????

Η οικογενοια μου ειναι ολη μου η ζωη

 

328e.jpg328ep3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πόσα γεύματα κάνει το μωρό και πόσα είναι θηλασμός? Γράψε αναλυτικά το πρόγραμμα σου να δούμε αν μπορείς να προσθέσεις κάποιους θηλασμούς για να αυξηθεί η παραγωγή. Κανονικά η περίοδος μειώνει την παραγωγή μόνο τις ημέρες που διαρκεί μετά επανέρχεται....

 

 

Λοιπόν ξυπνάμε στις 10. Τρώει φρούτα στις 11 και μετά κατά τις 2 τρώει το γεύμα του. Θηλάζει όχι πολύ και κοιμάται. Το απόγευμα ξυπνάει και ξαναθηλάζει λίγο. Στις 6 τρώει φρούτα πάλι και μετά μπορεί να ξαναθηλάσει αλλά πολύ λίγο. Το βράδυ θα θηλάσει με τα χίλια ζόρια αφού δεν βρίσκει γάλα και θα κοιμηθεί. Μετά θα ξυπνήσει μέχρι και 6-7 φορές και θα θηλάσει πάλι. Πονάει πολύ η θηλύ μου και πραγματικά τρέμω την ώρα που θα ξυπνήσει και θα με πονέσει γιατί από την αριστερή με σπρώχνει και τώρα πλήγωσε τη δεξιά. Έχω βαρεθεί πραγματικά. Δεν είχα τέτοια προβλήματα στην αρχή και έχω τώρα. Πάντως σίγουρα πεινάει γιατί δυσανασχετεί που δεν βρίσκει γάλα, με χτυπάει στο στήθος και παλεύει ο κακομοίρης. Δε θέλω με τίποτα να του δώσω συμπλήρωμα.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν ξυπνάμε στις 10. Τρώει φρούτα στις 11 και μετά κατά τις 2 τρώει το γεύμα του. Θηλάζει όχι πολύ και κοιμάται. Το απόγευμα ξυπνάει και ξαναθηλάζει λίγο. Στις 6 τρώει φρούτα πάλι και μετά μπορεί να ξαναθηλάσει αλλά πολύ λίγο. Το βράδυ θα θηλάσει με τα χίλια ζόρια αφού δεν βρίσκει γάλα και θα κοιμηθεί. Μετά θα ξυπνήσει μέχρι και 6-7 φορές και θα θηλάσει πάλι. Πονάει πολύ η θηλύ μου και πραγματικά τρέμω την ώρα που θα ξυπνήσει και θα με πονέσει γιατί από την αριστερή με σπρώχνει και τώρα πλήγωσε τη δεξιά. Έχω βαρεθεί πραγματικά. Δεν είχα τέτοια προβλήματα στην αρχή και έχω τώρα. Πάντως σίγουρα πεινάει γιατί δυσανασχετεί που δεν βρίσκει γάλα, με χτυπάει στο στήθος και παλεύει ο κακομοίρης. Δε θέλω με τίποτα να του δώσω συμπλήρωμα.

 

 

Αν καταλαβαίνω καλά δεν δουλεύεις οπότε αν είναι έτσι βάλε θηλασμούς όπου μπορείς π.χ μισή ώρα μετά το φρούτο, ξανά θηλασμός στις 13 00 και μετά το φαί του κανονικά. Απόγευμα πάλι όποτε μπορείς, μην περιμένεις να ζητήσει. Προσπάθησε να κάνεις εναλλαγές στο στήθος να τον κρατήσεις πιο πολύ ώρα για να δώσει παραπάνω ερέθισμα. Το μόνο που μπορώ να υποθέσω είναι ότι λόγω περιόδου και προσωρινής μείωσης το μωρό δεν θήλαζε αρκετά με αποτέλεσμα η μείωση να μην είναι προσωρινή. Αν δεις ότι σε μια εβδομάδα δεν αλλάζει η κατάσταση πάρε κανένα συμπλήρωμα αύξησης γάλακτος παράλληλα με αύξηση θηλασμών. Μου κάνει εντύπωση όμως που σου κάνει πληγές στις θηλές δεν θα έπρεπε. Οι θηλές πληγώνονται όταν το μωρό δεν πιάνει σωστά στο λέω γιατί ειδικά την προηγούμενη εβδομάδα για τρεις μέρες ήμουν αυτοκόλλητη με ην μικρή μέρα νύχτα (δεν υπερβάλω!!!) γιατί είχε πυρετό και παράλληλα εγώ έχω περίοδο οπότε προσπαθούσαμε πολύ και οι δυο αλλά οι θηλές μου δεν έπαθαν κάτι.

Link to comment
Share on other sites

Για τον πόνο στις θηλές σκέψου το ενδεχόμενο να είναι καντιντίαση. Δες το σχετικό τόπικ.

 

δεν ειναι καντιντιαση. ειδε τις θηλές μου η Πατσούρου και υπέθεσε ότι είναι κάτι δερματικό από μένα και ρώτησε το ιστορικό μου αλλά δεν καταλήξαμε πουθενά. Μου δωσε κεραλοιφή και βάζω και purelan. Εχει μικρές αμυχες σε διαφορα σημεια που από το τράβα τράβα ανοίγουν και γίνονται πληγές.

 

 

Κριστίνα τύχαινε να λείπω από το σπίτι ένα 5ωρο, ειδικά το δεξί στήθος που το θέλει πιο πολύ, τουμπάνιαζε. Προχθές που αναγκαστικά έλειπα πάλι ήταν στην ίδια κατάσταση που είναι μετά το θηλασμό, δλδ μαλακό τελείως. Πλέον δεν λειτουργεί σαν αποθήκη αλλά ότι καταφέρνει να παράγει εκείνη την ώρα.

Link to comment
Share on other sites

Α! τον βάζω πιο συχνά τώρα αλλά κάθε φορά κλείνω τα μάτια και κάνω τον σταυρό μου.Τι πόνος είναι αυτός!!!!!!!!!!!!!!!! Το μωρό έχει σωστή στάση. Από την πρώτη μέρα το πουλάκι μου έπιασε τη θηλή και δεν με ζόρισε ποτέ γιαυτό και ένα χρόνο δεν αντιμετώπισα ποτέ προβλημα. Κάτι άλλο είναι αλλά τι????

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Είναι πολύ μεγάλος για να πούμε ότι δεν πιάνει σωστά δεν είχα υπόψιν αυτό μήπως σου κάνει πληγές με τα δόντια/ ούλα όταν τραβιέται από το στήθος, τσέκαρe ότι έχει τη γλώσσα κάτω από την θηλή. Μήπως θα έπρεπε να δεις κανέναν δερματολόγο να σου πει τι γίνεται νομίζω ότι ο θηλασμός με πόνο δεν βοηθάει να αυξηθεί η παραγωγή σου γιατί όσο και να υπομένεις το σώμα αντιδράει. Με την Πατσούρου μίλησες ξανά? Τι σου λέει?

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια είμαι καινούρια στο parents.Eχω μια κορούλα 2,5 μηνών και τη θηλάζω αποκλειστικά,μπορείτε να μου δώσετε συμβουλές έτσι ώστε να καταφέρω να θηλάσω για πολύ καιρό???Ευχαριστώ:-D

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια είμαι καινούρια στο parents.Eχω μια κορούλα 2,5 μηνών και τη θηλάζω αποκλειστικά,μπορείτε να μου δώσετε συμβουλές έτσι ώστε να καταφέρω να θηλάσω για πολύ καιρό???Ευχαριστώ:-D

 

 

Βάζε το μωρό στο στήθος όποτε στο ζητήσει. Αν θέλει συνέχεια τότε συνέχεια να μην ξεκολάει από πάνω σου. Αυτή είναι η μέθοδος επιτυχίας.

 

 

Με την Πατσούρου δεν ξαναμίλησα. Δεν με δαγκώνει με ρώτησε και η ιδια. Μια φορά με δάγκωσε και το κατάλαβα μια χαρά.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

καλησπέρα μανούλες!ζητάω τη γνώμη σας γιατι είμαι πραγματικά πολύ μπερδεμένη.Το μωρό μας είναι τώρα 3,5 μηνών και 5,400 κιλά ,γεννήθηκε 2420 και αμέσως μεταφέρθηκε στη μονάδα παρακολούθησης(όχι θερμοκοιτίδα).Στην αρχή δεν είχε δύναμη να θηλάσει συνεπώς της δόθηκε αναγκαστικά ξένο γάλα.Σιγά σιγά κατάφερα να τη θηλάσω όλη μέρα απλά κατα το βράδυ δίναμε και συμπλήρωμα κοινώς μικτά.Νοιώθω όμως οτι το γάλα δεν της φτάνει πολλές φορές μάλιστα ενώ έχω λίγο γάλα και το βλέπω στο στόμα της εκείνη δεν θηλάζει τα παρατάει!τις τελευταίες μέρες παίρνει μόνο απο το στήθος και αρνείται το μπουκάλι.δεν ξέρω αν χορταίνει και δεν έχει μια συγκεκριμένη συμπεριφορά συνεχώς μας μπερδεύει το λουλούδι!!θα ήθελα αν είναι δυνατό και την γνώμη της Αγλαiας.Σας ευχαριστω!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Γεια σας!

 

Εχω ένα αγοράκι σχεδόν 6 μηνών και θηλάζουμε αποκλειστικά και ανεμπόδιστα από την αρχή. Eδώ και 3 εβδομάδες έχω γυρίσει στη δουλειά οπότε αντλώ 3 φορές τη μέρα επί 3 μέρες. Aυτή την εβδομάδα παρατήρησα μια πτώση στα ποσά που αντλώ δηλ. εκεί που έβγαζα 100-120ml τη φορά, τώρα βγάζω 80-90ml. Eπίσης αδιαθέτησα την προηγούμενη εβδομάδα και ίσως να έχει σχέση με αυτό αλλά θα επανέλθει στα προηγούμενα επίπεδα;

 

Να σημειώσω πως χρησιμοποιώ το Medela Pump in Style και πως ο μικρούλης μου δεν τρώει στέρεα ακόμα (δεν τα θέλει).

 

Σας ευχαριστώ προκαταβολικά!

tKj7p2.pngTfbjp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εμπειρικα θα σου πω οτι ακριβως ετσι μου μειωθηκε κι εμενα στο 3το μου παιδι.μου ηρθε περιοδο στους εξι μηνες και μετα το τελος της περιοδου και μια βδομαδα αργοτερα ξανα επανηλθε το γαλα.συνεχισε μην το αφηνεις.

my 3 little stars are my reason to be2946785n7mfu4of95.gif

Link to comment
Share on other sites

νομιζω οτι πρεπει να συνεχισεις να βαζεις και το μωρο στο στηθος και η μαγια δεν πειραζει να παρεις δεν κανει κακο.να δεις θα επανελθει αλλα μην αφησεις τις αντλησεις και το μωρο στο στηθος

my 3 little stars are my reason to be2946785n7mfu4of95.gif

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Πριν τρεις μερες ειχαμε τη βαπτιση! :wink:

απο την επομενη μερα το μωρακι μου δεν εβρεχε σχεδον κα-θο-λου πανες...4 τη μερα το πολυ κ αυτες καμμια σχεση με τις πανες που εχουμε ολους αυτους τους μηνες...

η 1η πρωϊνη πανα για παραδειγμα 8 το βραδυ με 8 το πρωϊ ήταν παντα ασηκωτη κ αυτες τις 2 βραδιες ηταν μισογεματη....

εχουμε ξεκινησει στερεες αλλα δεν δινω ιδιαιτερη σημασια (ελαχιστο μεσημεριανο -λαχανικα)...

νερακι η αληθεια ειναι οτι δεν εδινα....μπανακι για να μεινει 3 μερες με το λαδακι της βαπτισης, δεν καναμε κ πεσαμε πανω στον καυσωνα.....

μεσα σε ολο αυτο, ενω τη μερα της βαπτισης το στηθος μου ηταν ως συνηθως πρισμενο συνεχεια μεχρι να φαει κ να το αδειασει...καθως κ ολο το βραδυ θηλαζε ακαταυστα...απο την επομενη μερα το στηθος μου ειναι τελειως ξεφουσκωτο...δεν πριζεται οπως πριζοταν,.....και ενω εδινα 3 ωρες απο ενα στηθος περιπου για 2-3 θηλασμους, τωρα δινω ανα μια ωρα το καθε στηθος κ ειναι κ τα 2 συνεχεια μαλακα....:confused:

τι πιστευετε οτι μπορει να φταιει??????

 

καναμε εξεταση ουρων αλλα δεν εδειξε τιποτα....μια παιδιατρος που μιλησα μου ειπε να δεινω πολυ νερο και kinderte(:confused:) και οτι μαλλον φταιει η ζεστη (δεν εχω ζυγαρια για να δω πως παμε απο βαρος), η αλλη παιδιατρος μου ειπε οτι μαλλον φταιει οτι μειωθηκε το γαλα μου και πρεπει να αυξησω τα υγρα που πινω (η αληθεια ειναι οτι παντα επινα 3 λιτρα ημερησιως κ τις τελευταιες 2 εβδομαδες με το ζορυ επινα 1 με 1,5 λιτρο....), η συμβουλος θηλασμου μου ειπε πως απτη στιγμη που δε μειωσα θηλασμους δεν εχω θεμα παραγωγης.....

 

εγω ομως νιωθω οτι εχει μειωθει πολυ το γαλα......

τι να κανω??? τι να φταιει και δεν κανει τσισακια της???σημερα με νερο συνεχεια και θηλασμο κ απο τα δυο στηθη ανα μια ωρα λερωσε 4 πανες (οχι ασηκωτες).....

τι να πω???

Link to comment
Share on other sites

Eίναι λογικό να μην βρέχει όσες πάνες έβρεχε πριν αφού έχει καύσωνα! επίσης, από μια ηλικία και μετά (εξαρτάται από το κάθε μωρό, πότε είναι ώριμο), μπορεί να είναι τελείως στεγνή η πρωινή πάνα. Αν τσεκάρεις λίγο μετά τον πρωινό θηλασμό, θα δεις ότι η πάνα θα είναι βρεγμένη.

Αφού ξεκίνησε στερεές και με το δεδομένο της ζέστης, να προσφέρεις νερό, ειδικά τις ζεστές ώρες και αν διψάει θα πιεί! Εσύ να πίνεις όσο νερό έχεις ανάγκη!

Το μωρό ζητάει να θηλάσει πιο συχνά ή οι συνήθειές του μένουν οι ίδιες (αν και λόγω ζέστης είναι λογικό να ζητήσει και λίγο πιο συχνά και να του προσφέρεις όποτε θέλει).

Το στήθος που είναι μαλακό δεν θα έπρεπε να σε ανησυχεί! Στο μήνα που είναι τώρα το μωρό σου δεν θα έπρεπε να πρήζεται! Είχες υπερπαραγωγή και θήλαζες από το ίδιο ανά 3 ώρες; Αν ναι, μπορεί να ρυθμίστηκε και γι' αυτό και να σταμάτησε να πρήζεται. Επίσης, καλά κάνεις και εναλλάσσεις το στήθος αν αισθάνεσαι ότι έτσι χρειάζεται το μωρό! Ειδιικά με τη ζέστη, μπορεί το μωράκι να έχει ανάγκη περισσότερο από το γάλα που έρχεται στην αρχή του θηλασμού για να ξεδιψάσει! Πιστεύω ότι ανταποκρίνεσαι μια χαρά από ένστικτο!

HXuSp2.pngaS46p2.png
Link to comment
Share on other sites

αν διψάει θα πιεί!!

η αληθεια ειναι οτι πινει με μανια....

Το μωρό ζητάει να θηλάσει πιο συχνά ή οι συνήθειές του μένουν οι ίδιες

οχι..οχι...οι ιδιες...θηλαζει ακομα ακαταπαυστα ;)

Είχες υπερπαραγωγή και θήλαζες από το ίδιο ανά 3 ώρες;!

νομιζα οτι ειχα υπερπαραγωγη λογω πρασινων κενωσεων αλλα ηταν αλλεργια στη λακτοζη...:-(

ευχαριστω πολυ sofuka μου για την απαντηση!!! τι κινησεις θα συμβουλευες να κανω? καθε ποτε συνηθως αλλαζουν στηθος? το γνωστο: προσφερουμε το ενα, μετα το αλλο κ παλι το 1ο μεχρι να χασει το ενδιαφερον ποτέ δεν το εκανα....ξεχναω ποιο εδωσα στο τελος...και μετα απο μιση ωρα ας πουμε ποιο να ξαναδωσω???αχ...παντως μου φαινονται ελαχιστες 4 πανες με τοσο θηλασμο...τι να πω..αφου ομως οι εξετασεις ουρων ηταν καλες...

Link to comment
Share on other sites

η αληθεια ειναι οτι πινει με μανια....

 

Άρα, αφού ξεκίνησε στερεές και έχει ζέστη προσφέρεις νερό και θα επιλέξει η ίδια τι θα κάνει!

 

οχι..οχι...οι ιδιες...θηλαζει ακομα ακαταπαυστα ;)

 

:lol::lol::rolleyes:

 

νομιζα οτι ειχα υπερπαραγωγη λογω πρασινων κενωσεων αλλα ηταν αλλεργια στη λακτοζη...:-(

ευχαριστω πολυ sofuka μου για την απαντηση!!! τι κινησεις θα συμβουλευες να κανω? καθε ποτε συνηθως αλλαζουν στηθος? το γνωστο: προσφερουμε το ενα, μετα το αλλο κ παλι το 1ο μεχρι να χασει το ενδιαφερον ποτέ δεν το εκανα....ξεχναω ποιο εδωσα στο τελος...και μετα απο μιση ωρα ας πουμε ποιο να ξαναδωσω???αχ...παντως μου φαινονται ελαχιστες 4 πανες με τοσο θηλασμο...τι να πω..αφου ομως οι εξετασεις ουρων ηταν καλες...

 

Αφού δεν έχεις υπερπαραγωγή, άσε το μωρό να σε οδηγήσει ως προς το πότε θα αλλάζεις στήθος. Εξάλλου στην ηλικία που είναι δεν χρειάζεται να ασχολείσαι τόσο πολύ μ' αυτό! Αν το μωρό θέλει να πιει πιο λιπαρό γάλα για να χορτάσει θα θηλάσει ζωηρά από το ένα στήθος. Αν διψάει και θέλει απλώς να πιει το πρώτο αραιό γάλα, θα αφήνει το στήθος, θα γκρινιάζει κλπ, μέχρι να σε κάνει να καταλάβεις ότι θέλει να αλλάξεις (ή να του δώσεις νερό στην περίπτωση που διψάει πολυ΄και θέλει νερό αφού τρώει στερεές).

 

Οι πάνες είναι φυσιολογικές σύμφωνα με αυτό http://www.kellymom.com/store/freehandouts/enoughmilk01.pdf

HXuSp2.pngaS46p2.png
Link to comment
Share on other sites

Οι πάνες είναι φυσιολογικές σύμφωνα με αυτό http://www.kellymom.com/store/freehandouts/enoughmilk01.pdf

 

sofuka ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου! διαβασα ομως εκει οτι για να ειναι 4 πρεπει η καθε μια πανα να εχει 116ml (κοινως τουβλο) κατι που δε συμβαινει με τη Μελιτινη μας...και το περιεργο ειναι οτι παντα γελαγαμε με το βαρος απο τις πανες της και τις πεταγαμε ο ενας στον αλλον με τον αντρα μου...:(

και να φανταστεις οτι πινει ολη νυχτα απο μια ωρα στο καθε στηθος...το μονο που φοβαμαι ειναι το γαλα μου κ τιποτα αλλο αλλα γιατι? αφου δεν εχω μειωσει θηλασμο...απλα το λεω αυτο γιατι προβλημα στα ουρα δεν εχει (:lol:) .... καλα μην επαναλαμβανομαι απλα ανησυχω....

Link to comment
Share on other sites

τελικα εφταιγε η ζεστη... ;)

καλα ελεγες sofuka μου οτι δε φταιει το γαλατακι μου...η αληθεια ειναι οτι αυξησα και γω πολυ τα υγρα που επινα...καναμε κ εξετασεις στο μωρακι και ηταν ολες καλες...ο μικροβιολογος μας ειπε οτι ειναι λογω του πολυ ιδρωτα αποβαλλονται απο εκει πολλα υγρα οπωτε και δεν κανει τοσα τσισακια...εδινα και συχνα νερακι...εκανα κ πολλα μπανακια...και τα τουβλα ( :P ) ξαναεπεστρεψαν.... σευχαριστω πολυ sofuka!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλησπερα σας, ειμαι νεο μελος αλλα σας παρακολουθω απο την διαρκεια της εγκυμοσυνης μου εχοντας παρει πολλες χρησιμες πληροφοριες. Θα ηθελα την βοηθεια σας σε σχεση με το θηλασμο. Εχω την κορουλα μου ειναι 3 μηνων και μεχρι τωρα την θηλαζω αποκλειστικα ειναι 6100 κιλα γεννηθηκε 2950 και ενω θεωρουσα οτι ολα πανε καλα με το θηλασμο την τελευταια εβδομαδα ενω γενικα ειναι αρκετα ησυχο μωρακι μου αρχισε το βραδυ πολλα κλαματα, πηρα το γιατρο και μου λεει δεν θα εχεις αρκετο γαλα δωσε της λιγο χαμομηλι να δεις αν θα το φαει και αν το φαει τοτε μαλλον θα πρεπει να της αρχισουμε συμπληρωμα. Εγω εγινα εξαλλη μαζι του, αλλα μεσα στην εβδομαδα παρατηρησα οτι η μικρη μου τρωει λιγοτερο γενικα ( εχω ζυγαρια και την ζυγιζω πριν και μετα τα γευματα ) και σκεφτηκα να βγαζω γαλα με το θηλαστρο το πρωι που εχω πολυ γαλα και να τις το δινω το βραδυ. Το κακο ειναι οτι ετσι με το μπιμπερο εφαγε και 180 -200 γρ ενω απο το στηθος εκλαιγε. Ειανι δυνατον να μου εχει μειωθεο το γαλα και γιατι δεν τις εχω δωσει ποτε ξενο , πιπιλα δεν εχει παρει ποτε, γενικα ειμαι σπιτι με καλή ψυχολογια δεν μπορω να καταλαβω γιατι μπορει να μου εχει μειωθει το γαλα ξαφνικα. Καμια ιδεα ??? Κανενας τροπος να αυξησω παραγωγη ?? Να συνεχισω με το θηλαστρο να βγαζω εχτρα ????

Συγνωμη για το μεγαλο ποστ...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...