Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Τι θα επιλέγατε? - Καισαρικη ή φυσιολογικος τοκετος?


Τί θα επιλέγατε αν μπορούσατε? Καισαρικη ή φυσιολογικος τοκετος?  

1.341

  1. 1. Τί θα επιλέγατε αν μπορούσατε? Καισαρικη ή φυσιολογικος τοκετος?

    • Φυσιολογικα
      1846
    • Καισαρικη
      580


Recommended Posts

Είπα ότι ήθελα φτ αλλά δεν είχα και σκοπό να σφαδάζω από τους πόνους για 1000 ώρες !!!! Μόλις ξεκινούσε η διαστολή, θα έκανα επισκληρίδιο. Από όσο ξέρω από φίλες μου που το έκαναν αυτό, γέννησαν με φτ και χωρίς ιδιαίτερους πόνους. Τι να γίνει, δεν μου βγήκε το business plan :rolleyes::rolleyes::rolleyes: Δεν έχασε και η Βενετιά βελόνι.

Κλαπ κλαπ κλαπ! [χειροκρότημα] :-D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 928
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

συγνωμη κοριτσια τι νοημα εχεις πως θα γεννηθει ενα παιδι,για μενα που εχασα ενα στην πρωτη μου εγκυμοσυνη,νοημα εχει το καλο αποτελεσμα!!!ας γεννησω κ αναποδα,φτανει να ακουσω το κλαμμα του δυνατα κ καθαρα............

ολες μανουλες ειστε κ μαλιστα καλες,κ αυτο δεν το κανει η γεννα αλλα τροπος που μεγαλωνει ενα παιδι!!!

χαμογελα τρελλα κ ολα θα πανε μια χαρα

το αγορακι μου ειναι η ζωη μου ολη!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

συγνωμη κοριτσια τι νοημα εχεις πως θα γεννηθει ενα παιδι,για μενα που εχασα ενα στην πρωτη μου εγκυμοσυνη,νοημα εχει το καλο αποτελεσμα!!!ας γεννησω κ αναποδα,φτανει να ακουσω το κλαμμα του δυνατα κ καθαρα............

ολες μανουλες ειστε κ μαλιστα καλες,κ αυτο δεν το κανει η γεννα αλλα τροπος που μεγαλωνει ενα παιδι!!!

 

αντε κοριτσι μου πες τα γιατι καποιες φορες απ την πολλη αναλυση χανουμε το νοημα

Link to comment
Share on other sites

Το ζήτημα του ποια είναι καλύτερη μάνα είναι εντελώς εκτός θέματος εφόσον δεν προκύπτει από τη διαδικασία του τοκετού. Δεν ξέρω για ποιο λόγο αναφέρεται κάθε φορά. Επίσης η υγεία του μωρού κ της μητέρας είναι θέμα αδιαπραγμάτευτο.

 

Αυτό όμως δε σημαίνει πως δεν μπορούμε να συζητάμε κ να μοιραζόμαστε απόψεις για επιμέρους θέματα που σχετίζονται με τον τοκετό κ έχουν ενδιαφέρον, ούτε σημαίνει πως έτσι χάνουμε το νόημα έτσι δεν είναι;

 

Οι διαδικασίες που αφορούν έναν τοκετό έχουν κ αυτές νόημα κ ενδιαφέρον κ γι' αυτό γίνονται αντικείμενο συζήτησης. Με το να τις σχολιάζουμε κ να καταθέτουμε τη γνώμη μας δεν παραβλέπουμε τη σημασία της υγείας. Το αντίθετο θα έλεγα...προσπαθούμε να συμβάλλουμε στο καλό αποτέλεσμα.(Εγώ τουλάχιστον γι' αυτό πήρα μέρος λίγες σελίδες πριν)

 

Φυσικά κ είναι σπουδαίος ο προορισμός, το πιο σπουδαίο σε ότι αφορά την υγεία αλλά κ το ταξίδι είναι σημαντικό ..."οπότε δεν πάνε χαμένες οι σελίδες που μιλούν για τις εικόνες κ για τα όσα ζήσαμε μέχρι να φτάσουμε κάπου..."

"Great is the human who has not lost his childlike heart"-Mencius

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κ από' μένα.

Γέννησα κ θα δυό μου παιδιά με ΦΤ χωρίς επισκληρίδιο από επιλογή. Ημουν πολύ καλά σχετικά γρήγορα κ δεν μετανιώνω για την επιλογή να γεννήσω χωρίς αναισθησία

Τί σχέση έχει αυτό;;; Εγώ στο οδοντίατρο αν γινόταν θα του ζητούσα ολική για ένα σφράγισμα, παρόλα αυτά τις γέννες μου ήμουν σίγουρη ότι θα ανέξω μέχρι το τέλος όπως κ έγινε.

 

Δεν θα κρίνω όσες κάνουν καισαρική από επιλογή αφού η καθεμιά μας είναι ελέυθερη να κάνει ότι θέλει με το σώμα αλλά εξαγριώνομαι με τους γιατρούς που είναι γι'αυτόυς μια τόσο εύκολη λύση κ στενοχωριέμαι για όλες εκείνες που έφαγαν το μαχαίρι χωρίς προφανή λόγο. Θα ήμουν κ εγώ μια από αυτές αν δύο ημέρες πριν γεννήσω δεν είχα αλλάξει γιατρό (ο οποίος θεωρούσε ότι στα 70κ. θα ήταν ΑΔΥΝΑΤΟ να έχω μια καλή γέννα κ όπως μου είχε πει "δεν σε βλεπω καλά"

 

Συμφωνώ απόλυτα. (Άλλαξες γιατρό 2 μέρες πριν γεννήσεις; Αυτό ήθελε κότσια! μπράβο σου!)

"Great is the human who has not lost his childlike heart"-Mencius

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

μελινα προσωπικα ανεφερα πως δεν διαβασα παρα μονο τις 2-3 τελευταιες σελιδες .

Εγω αυτο που αποκομισα ειναι ενας φανατισμος ειτε υπερ του φυσιολογικου είτε υπερ της καισαρικης.

 

 

οπως παντα η αληθεια βρισκεται καπου στη μεση. για μενα το καλυτερο ειναι ο φυσιολογικος εκμεταλλευομενη τις συγχρονες μεθοδους που διευκολυνουν τη ζωη μου( βλ.επισκληριδιος).

 

ΟΜΩΣ ειναι δικαιωμα της μαμας που επιλεγει να γεννησει τελειως φυσιολογικα οπως κι εκεινης που επιλεγει να γεννησει με καισαρικη για τους οποιους προσωπικους της λογους.

 

αρκει να ειναι ΔΙΚΗ της επιλογη και να μην της το επιβαλλει κανεις. κατα την ταπεινη μου αποψη εκει βρισκετε ολο το θεμα...

Link to comment
Share on other sites

στο σφράγισμα καλή μου η συμμετοχή σου είναι μηδενική και στο σφράγισμα το δόντι δεν είναι ζωντανός οργανισμός επίσης ;) μην τα ισοπεδώνουμε όλα...

 

όσο για την άπνοια που αμφισβητήθηκε νωρίτερα από κάποιες, το οξύ αναπνευστικό σύνδρομο των βρεφών είναι πιο συχνό σε περιπτώσεις καισαρικής. Ένας λόγος είναι ότι συνήθως οι προγραμματισμένες καισαρικές είναι πριν ολοκληρωθεί η κύηση, πολλές φορές οι εβδομάδες της κύησης δεν έχουν υπολογιστεί σωστά (τρανό παράδειγμα εγώ που δεν θυμόμουν πότε είχα τελευταία περίοδο :rolleyes:) και τα μωρά είναι μικρότερα από ό,τι πρέπει... αλλά και για αυτό έχουν προβλέψει οι Έλληνες γυναικολόγοι! Πρωτοπορώντας στη διεθνή επιστημονική κοινότητα, τείνουν να καθιερώσουν τις ενέσεις κορτιζόνης για όλες τις εγκύους προληπτικά, για να έχουν το κεφάλι τους ήσυχο ;) τώρα αν οι επίσημοι φορείς λένε ότι δεν πρέπει να γίνεται αυτό, τι ξέρουν κι αυτοί, όταν εμείς χτίζαμε παρθενώνες αυτοί έτρωγαν βελανίδια

 

Επίσης συμφωνώ! :lol::lol::lol:

"Great is the human who has not lost his childlike heart"-Mencius

Link to comment
Share on other sites

μελινα προσωπικα ανεφερα πως δεν διαβασα παρα μονο τις 2-3 τελευταιες σελιδες .

Εγω αυτο που αποκομισα ειναι ενας φανατισμος ειτε υπερ του φυσιολογικου είτε υπερ της καισαρικης.

 

 

οπως παντα η αληθεια βρισκεται καπου στη μεση. για μενα το καλυτερο ειναι ο φυσιολογικος εκμεταλλευομενη τις συγχρονες μεθοδους που διευκολυνουν τη ζωη μου( βλ.επισκληριδιος).

 

ΟΜΩΣ ειναι δικαιωμα της μαμας που επιλεγει να γεννησει τελειως φυσιολογικα οπως κι εκεινης που επιλεγει να γεννησει με καισαρικη για τους οποιους προσωπικους της λογους.

 

αρκει να ειναι ΔΙΚΗ της επιλογη και να μην της το επιβαλλει κανεις. κατα την ταπεινη μου αποψη εκει βρισκετε ολο το θεμα...

 

Κ εγώ αυτό πιστεύω. Αν διαβάσεις κ πιο πριν από τος δυο σελίδες θα καταλάβεις τι εννοώ..(πιο συγκεκριμένα από #411 κ μετά ) Ο φανατισμός δε νομίζω ότι με διακρίνει :oops: αν κ έχεις δίκιο στο ότι υπάρχει...:wink:

"Great is the human who has not lost his childlike heart"-Mencius

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι ακόμα δεν έχω καταλάβει γιατί κάποιες από εσάς τραβάτε τέτοιο ζόρι κατά της καισαρικής. Αν δεν ενοχλούνται οι κοπέλες που έκαναν καισαρική, εσάς τι λόγος σας πέφτει;;;

Link to comment
Share on other sites

αντε κοριτσι μου πες τα γιατι καποιες φορες απ την πολλη αναλυση χανουμε το νοημα

 

ευχομαι ολες οι εγκυουλες να καταφερνουν να γενναν γερα κ τελειομηνα μωρακια,κ ας το μοναδικο τους αγχος ειναι ο φτ ή κτ.............:D

χαμογελα τρελλα κ ολα θα πανε μια χαρα

το αγορακι μου ειναι η ζωη μου ολη!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σίγουρα αλλά ίσως κάποιοι γιατροί (όπως και κάποιες γυναικες σαν την αφεντιά μου) να μην θέλουν να ρισκάρουν έστω και την απειροελάχιστη πιθανότητα να πάει κάτι στραβά. Μπορεί να φοβάμαι πάρα πολύ τις εγχειρήσεις (μα πάρα πολύ όμως :oops:), αλλά θα φοβόμουν πολύ περισσότερο το ενδεχόμενο να πάει κάτι στραβά

 

Χαχαχαχαχαχα συμφωνώ απόλυτα!!!!

 

Κλαπ κλαπ κλαπ! [χειροκρότημα] :-D

 

Ευχαριστώ για την ψήφο εμπιστοσύνης και ανταποδίδω :lol::lol::lol::lol:

 

Εγώ πάλι ακόμα δεν έχω καταλάβει γιατί κάποιες από εσάς τραβάτε τέτοιο ζόρι κατά της καισαρικής. Αν δεν ενοχλούνται οι κοπέλες που έκαναν καισαρική, εσάς τι λόγος σας πέφτει;;;

 

Απολύτως σωστή !!!!!!!!! Τι λόγος πέφτει στους τρίτους ? Μπααααααααααα:shock::shock:

ydS7p3.png 3pOXp3.png

E-shops για παπούτσια ΕΔΩ Εshops ΕΔΩ

Το παλιό θέμα ΕΔΩ Πώληση στο ΕΒΑΥ ΕΔΩ

Link to comment
Share on other sites

Ο κ. Ταρλατζής καταλήγει: «Θα πρέπει γιατροί και υποψήφιες μητέρες να ακολουθούν αυτό που έχει προβλέψει η φύση. Η καισαρική τομή δεν είναι κάτι το φοβερό αλλά θα πρέπει να εφαρμόζεται μόνο όταν υπάρχουν συγκεκριμένες ιατρικές ενδείξεις».

Το πρόβλημα με τη θεωρία αυτή είναι ότι η φύση έχει προβλέψει να χάνονται πολύ περισσότερα έμβρυα κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης, του τοκετού και της λοχείας απ' ό,τι χάνονται με τις παρεμβάσεις της σύγχρονης ιατρικής (συμπεριλαμβανομένης και της καισαρικής). Αν επιστρέψουμε στη φύση και γεννάμε φυσιολογικά χωρίς πρόκληση και χωρίς επισκληρίδιο, έχει κανένας υπολογίσει πόσα περισσότερα μωράκια δεν θα επιζήσουν; Και μπορεί καμιά από εμάς, με το χέρι στην καρδιά, να πει ότι θα προτιμούσε να χάσει το μωρό της την ώρα της γέννας προκειμένου να μην γίνονται καισαρικές;

Link to comment
Share on other sites

Γέννησα πριν 13 μηνες... Ολη η εγκυμοσυνη μου πηγε πολυ καλα, η προοπτικη ηταν για φ.τ. Ο μπεμπακος μας ομως βιαστηκε αρχικα να βγει, γεννησα στην 37η εβδομαδα. Ξεκινησαμε τη διαδικασια του τοκετου φυσιολογικα με επισκληριδιο, ολα πηγαιν πολυ καλα και ξαφνικα αρχισαν να πεφτουν οι παλμοι του μωρου. Επικρατησε ενας πανικος, εγω και ο αντρας μου να εχουμε τρομοκρατηθει γιατι βλεπαμε το γιατρο και την αναισθησιολογο αρκετα ανησυχους (φωναζαν και συνεχεια "αλλοιωση! αλλοιωση! και ποτε δεν μου ειπαν τι σημαινε αυτο αλλά μονο που το ακουγα καταλαβαινα οτι κατι δεν παει καλα). Οι παλμοι εφτασαν τους 60 και συνεχισαν να πεφτουν παρα τις προσπαθειες των γιατρών. Ετσι με εβαλαν εσπευσμενα στο χειρουργειο για καισαρικη. Τα καταλαβα ολα! Ακόμα και τη στιγμη που εβγαλαν το μωρο γιατι δεν ειχε πιασει ακομα το αναισθητικο.Ακουσα κατευθειαν το κλαμμα του αγοριου μου και οταν μου τον εφεραν στην αγκαλια μου ενιωσα το πιο μοναδικο συναισθημα... Παρ'ολα αυτα το μωρακι μου μπηκε σε θερμοκοιτιδα λογω καποιου αναπνευστικου και εμεινε στο τελος 16 ημερες. Εχασα τις πρωτες μερες με το μωρο μου, δεν το αγκαλιασα ξανα παρα μονο μετα απο 15 ημερες, δεν το θηλασα απο την αρχη παρολο που του πηγαινα και του εδιναν αποκλειστικα μητρικο γάλα.

Όλο αυτό μου στοιχισε παρα πολυ... Και παρολο που κανοντας καισαρικη τομη ημουν μια χαρα απο την επομενη κιολας μερα, δεν ποναγα καθολου, σηκωθηκα κατευθείαν, αν κανω δευτερο παιδακι θα προσπαθησω να γεννησω φυσιολογικα αν γινεται βεβαια μετα απο καισαρικη, γιατι νομιζω οτι αν ειχα γεννησει φυσιολογικα μπορει και να μην εμπαινε στη θερμοκοιτιδα το παιδακι μου.

Δενε μπροω να εκφερω γνωμη για τα συναισθηματα που μπορει να υπαρχουν στο φυσιολογικο τοκετο γιατι παρα λιγο δεν το εζησα, αλλα μετα απο την ασχημη εμπειρια της εντατικης για το μωρο μας, δεν ξερω... Νομιζω οτι η καισαρικη το προκαλεσε ολο αυτο αν και ο γιατρος μου δεν το παραδεχτηκε.

Link to comment
Share on other sites

Όλο αυτό μου στοιχισε παρα πολυ... Και παρολο που κανοντας καισαρικη τομη ημουν μια χαρα απο την επομενη κιολας μερα, δεν ποναγα καθολου, σηκωθηκα κατευθείαν, αν κανω δευτερο παιδακι θα προσπαθησω να γεννησω φυσιολογικα αν γινεται βεβαια μετα απο καισαρικη, γιατι νομιζω οτι αν ειχα γεννησει φυσιολογικα μπορει και να μην εμπαινε στη θερμοκοιτιδα το παιδακι μου.

Αν είχες γεννήσει φυσιολογικά, έχεις σκεφτεί ότι μπορεί να μην είχες παιδάκι τώρα; Το λέω γιατί κι εγώ πέρασα κάτι ανάλογο με αυτό που περιγράφεις, και ούτε μια στιγμή δεν έχω σκεφτεί ότι θα ήταν καλύτερα να είχα ζήσει τη "χαρά" του φυσιολογικού τοκετού. Δεν κατάλαβα τίποτα από γέννα (έκανα ολική νάρκωση) αλλά δεν πειράζει. Μου φτάνει που βλέπω το πιθηκάκι μου κάθε μέρα, να με κοιτάει και να χαμογελάει.

 

Καλύτερα μωρό στην αγκαλιά (έστω και μετά από 15 μέρες) παρά αυτό που πέρασε μια φίλη μου που το γέννησε νεκρό λόγω επιπλοκών σε φ.τ. Άντε να της πεις αυτής τώρα πόσο θα της στοίχιζε η καισαρική... :-(

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα με τη θεωρία αυτή είναι ότι η φύση έχει προβλέψει να χάνονται πολύ περισσότερα έμβρυα κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης, του τοκετού και της λοχείας απ' ό,τι χάνονται με τις παρεμβάσεις της σύγχρονης ιατρικής (συμπεριλαμβανομένης και της καισαρικής). Αν επιστρέψουμε στη φύση και γεννάμε φυσιολογικά χωρίς πρόκληση και χωρίς επισκληρίδιο, έχει κανένας υπολογίσει πόσα περισσότερα μωράκια δεν θα επιζήσουν; Και μπορεί καμιά από εμάς, με το χέρι στην καρδιά, να πει ότι θα προτιμούσε να χάσει το μωρό της την ώρα της γέννας προκειμένου να μην γίνονται καισαρικές;

 

Αν υποθέσουμε ότι η καισαρική χρησιμοποιείται από το 320 π.Χ, όπως εικάζεται, μάλλον δεν έκανε και μεγάλη διαφορά στην περιγεννητική θνησιμότητα τις τελευταίες χιλιετίες... από τότε που χρησιμοποιήθηκε δλδ για πρώτη φορά, πολλά μωρά εξακολούθησαν να χάνονται στον τοκετό, είτε με τη μία μέθοδο είτε με την άλλη :wink:

Time flies like the wind; fruit flies like bananas
 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αν υποθέσουμε ότι η καισαρική χρησιμοποιείται από το 320 π.Χ, όπως εικάζεται, μάλλον δεν έκανε και μεγάλη διαφορά στην περιγεννητική θνησιμότητα τις τελευταίες χιλιετίες... από τότε που χρησιμοποιήθηκε δλδ για πρώτη φορά, πολλά μωρά εξακολούθησαν να χάνονται στον τοκετό, είτε με τη μία μέθοδο είτε με την άλλη :wink:

Όπως άλλωστε γινόταν και με όλες τις εγχειρήσεις...;) ευτυχώς τα τελευταία χρόνια η ιατρική έχει προοδεύσει και η καισαρική, αλλά και πολλές πολύ πιο δύσκολες επεμβασεις, είναι πλεόν ασφαλείς και θεωρούνται επεμβασεις ρουτίνας. Αλλιώς δεν θα ημαστε 6,5 δις πάνω στον πλανήτη...

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω ότι μπορούμε να συγκρίνουμε την καισαρική όπως γινόταν (αν γινόταν) το 320 π.χ. με την καισαρική όπως γίνεται τώρα. Στην χειρότερη περίπτωση όταν μιλάμε για καισαρική θα πρέπει να εννοούμε από το 1960 και μετά.

Link to comment
Share on other sites

Αν είχες γεννήσει φυσιολογικά, έχεις σκεφτεί ότι μπορεί να μην είχες παιδάκι τώρα; Το λέω γιατί κι εγώ πέρασα κάτι ανάλογο με αυτό που περιγράφεις, και ούτε μια στιγμή δεν έχω σκεφτεί ότι θα ήταν καλύτερα να είχα ζήσει τη "χαρά" του φυσιολογικού τοκετού. Δεν κατάλαβα τίποτα από γέννα (έκανα ολική νάρκωση) αλλά δεν πειράζει. Μου φτάνει που βλέπω το πιθηκάκι μου κάθε μέρα, να με κοιτάει και να χαμογελάει.

 

Καλύτερα μωρό στην αγκαλιά (έστω και μετά από 15 μέρες) παρά αυτό που πέρασε μια φίλη μου που το γέννησε νεκρό λόγω επιπλοκών σε φ.τ. Άντε να της πεις αυτής τώρα πόσο θα της στοίχιζε η καισαρική... :-(

 

Σιγουρα, δεν το συζητω καν! Απλα το περιεγραψα αυτο και τα συναισθηματα μου χωρις καν να θελω να σκεφτω τι θα συνεβαινε με φ.τ., περνωντας παντα σα δεδομενη τη θετικη εκβαση ενος φ.τ. σαν εμπειρια.

Link to comment
Share on other sites

Όπως άλλωστε γινόταν και με όλες τις εγχειρήσεις...;) ευτυχώς τα τελευταία χρόνια η ιατρική έχει προοδεύσει και η καισαρική, αλλά και πολλές πολύ πιο δύσκολες επεμβασεις, είναι πλεόν ασφαλείς και θεωρούνται επεμβασεις ρουτίνας. Αλλιώς δεν θα ημαστε 6,5 δις πάνω στον πλανήτη...

 

Η ασφάλεια που προσφέρει καλύπτει το ποσοστό που πραγματικά την έχει ανάγκη δηλ το 10 με 15% που παρουσιάζει επιπλοκές κ όχι το 50% που γίνεται στην χώρα μας. Διαφορετικά θα είχαμε υπεροχή ως χώρα σε μωρά που επιβιώνουν σε σχέση με άλλες χώρες που η καισαρική δεν έχει τόσο μεγάλα ποσοστά.

 

Για το υπόλοιπο 85% που έχει όλες τις προϋποθέσεις να γεννήσει κανονικά κ δεν υπάρχει κανένας κίνδυνος η καισαρική δεν έχει κάνει κάποια διαφορά στην ασφάλεια κ ούτε αποτελεί την καλύτερη επιλογή "ιατρικά" γιατί ακριβώς αποτελεί χειρουργική επέμβαση.

 

 

Όπως αναφέρεται κ εδώ http://www.babyspace.gr/Article/greek-woman-Cesarean/119-2890.html

 

"...Θα μπορούσε να ισχυριστεί κανείς ότι τα αυξημένα ποσοστά καισαρικών στη χώρα μας αντικατοπτρίζουν το υψηλό επίπεδο ασφάλειας που απαιτεί η σύγχρονη ιατρική πρακτική. Υπάρχουν όμως επιχειρήματα που καταρρίπτουν ένα τέτοιο ισχυρισμό.

 

Πρώτον, είναι αφελές να υποθέτουμε ότι οι γυναίκες και οι γιατροί άλλων ευρωπαϊκών χωρών δε λειτουργούν με παρόμοιο αίσθημα ασφάλειας όπως εμείς. Επιπλέον, είναι δύσκολο να σκεφτούμε ότι ο ελληνικός γυναικείος πληθυσμός διαφέρει πολύ από αυτόν των υπολοίπων χωρών σε θέματα ηλικίας της μέλλουσας μητέρας, φυσικής κατάστασης κλπ.

 

Λαμβάνοντας υπόψη ότι οι περισσότερες καισαρικές τομές εκτελούνται λόγω επαπειλούμενης υγείας του αγέννητου παιδιού, θα υπέθετε κανείς ότι, με τη δημοφιλή τακτική της καισαρικής στην Ελλάδα, εξασφαλίζουμε λιγότερες επιπλοκές. Παρόλα αυτά, η περιγεννητική και βρεφική θνησιμότητα στη χώρα μας δε διαφέρει από αυτή των υπολοίπων ευρωπαϊκών χωρών, καταρρίπτοντας τη φήμη της υπερασφαλούς πρακτικής. Είναι εμφανές ότι στην ελληνική επικράτεια εκτελούνται περισσότερες καισαρικές επεμβάσεις, εξασφαλίζοντας παρόμοιο επίπεδο ασφάλειας με τις υπόλοιπες χώρες της Ευρώπης."

"Great is the human who has not lost his childlike heart"-Mencius

Link to comment
Share on other sites

Πρώτον, είναι αφελές να υποθέτουμε ότι οι γυναίκες και οι γιατροί άλλων ευρωπαϊκών χωρών δε λειτουργούν με παρόμοιο αίσθημα ασφάλειας όπως εμείς.

Δεν ξέρω για τις άλλες ευρωπαϊκές χώρες γενικά και αόριστα, αλλά για τη Βρεταία που γνωρίζω από πρώτο χέρι, θα έλεγα ότι δεν είναι καθόλου αφελές! Στην τελική, αν στη Βρετανία λειτουργούν με υψηλό αίσθημα ασφάλειας, το μόνο συμπέρασμα που μπορώ να βγάλω είναι ότι δεν μας χρειάζονται γιατροί (ούτε τεστ παπ κάθε χρόνο, ούτε κολπικοί υπέρηχοι, ούτε χοριακές, ούτε πολλά άλλα πράγματα). Ευχαριστώ, δεν θα πάρω.

 

Επιπλέον, είναι δύσκολο να σκεφτούμε ότι ο ελληνικός γυναικείος πληθυσμός διαφέρει πολύ από αυτόν των υπολοίπων χωρών σε θέματα ηλικίας της μέλλουσας μητέρας, φυσικής κατάστασης κλπ.

Γιατί είναι δύσκολο να το σκεφτούμε; Αντιθέτως, πάλι συγκρίνοντας με τη Βρετανία, θα έλεγα ότι είναι προφανές, ειδικά το θέμα ηλικίας. Ενδεχομένως να υπάρχουν διαφορές και σε άλλους παράγοντες.

 

Παρόλα αυτά, η περιγεννητική και βρεφική θνησιμότητα στη χώρα μας δε διαφέρει από αυτή των υπολοίπων ευρωπαϊκών χωρών, καταρρίπτοντας τη φήμη της υπερασφαλούς πρακτικής. Είναι εμφανές ότι στην ελληνική επικράτεια εκτελούνται περισσότερες καισαρικές επεμβάσεις, εξασφαλίζοντας παρόμοιο επίπεδο ασφάλειας με τις υπόλοιπες χώρες της Ευρώπης."

Δηλαδή σαν να λέμε, είτε στην Αλβανία είσαι, είτε στη Γερμανία, είτε στην Ελλάδα, το ίδιο και το αυτό; Όπου και να γεννήσεις, όπως και να γεννήσεις, έχεις τις ίδιες πιθανότητες να γεννήσεις καλά; Αλήθεια, αυτό δείχνουν οι στατιστικές; Τότε να κλείσουμε μερικά νοσοκομεία... γιατί προφανώς πληρώνουμε γιατρούς και νοσοκόμες τζάμπα.

 

Και για ποιες επιπλοκές μιλάμε; Υπολογίζουμε μόνο τις μεγάλες επιπλοκές (περιγεννητικός θάνατος, αναπηρία νεογνού) ή συμπεριλαμβάνουμε και μικρο-επιπλοκές όπως η ταχύπνοια; Προσωπικά θα ήθελα να δω σύγκριση μεταξύ φ.τ. και καισαρικής που να λαμβάνει υπόψην μόνο τις σοβαρές επιπλοκές κατά τη γέννα (γιατί στην τελική αυτές μόνο μετράνε) και χωριστή σύγκριση για τον περιγεννητικό θάνατο, γιατί ξέρω 3 περιπτώσεις που το μωρό πέθανε στη γέννα ή λίγο μετά τη γέννα - και οι 3 με φυσιολογικό τοκετό.

Link to comment
Share on other sites

Το συμπέρασμα είναι σαφέστατο. Αν σε μια χώρα χρησιμοποιείται μια πιο ασφαλής μέθοδος σε μεγαλύτερο βαθμό από ότι σε άλλες ευρωπαϊκές θα περίμενε κανείς στη χώρα αυτή, να επιζούν περισσότερα μωρά. Αυτό όμως δεν ισχύει. Νομίζω ότι δεν χρειάζονται περισσότερες εξηγήσεις κ αναλύσεις για όποιον θέλει να καταλάβει.

 

Δεν λέγεται ούτε ότι είναι το ίδιο όλα τα νοσοκομεία της Ευρώπης ούτε ότι όπου κ να γεννήσεις έχεις τις ίδιες πιθανότητες να πάνε όλα καλά. Αυτά δεν αναφέρονται πουθενά.

 

 

Δεν θα μπω σε διαδικασία αντιπαράθεσης προσωπικών απόψεων μαζί σου γιατί την τελευταία φορά η κουβέντα κατέληξε σε αδιέξοδο αν θυμάσαι παρόλο που προσπάθησα να δώσω όχι δικές μου θέσεις αλλά στοιχεία από άρθρα κλπ. ώστε να προχωρήσει πέρα από προσωπικές εκτιμήσεις η κουβέντα...(http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=77663&page=2

 

Αν θεωρείς την καισαρική πιο ασφαλή μέθοδο από τον φυσιολογικό τοκετό όταν δεν υπάρχουν επιπλοκές -γιατί το άρθρο αυτό προσπαθεί να αντικρούσει- είναι δικαίωμά σου. Εγώ απλά διαφωνώ.

 

Αν θες να δεις οποιουδήποτε τύπου έρευνα κ σύγκριση μπορείς απλά να την παραθέσεις.

 

Εμένα τουλάχιστον θα με ενδιέφερε πολύ να δω στοιχεία που να αποδεικνύουν τα αντίθετα από όσα λέει το άρθρο.

 

Δεν θα απαντήσω όμως σε προσωπικές θέσεις γιατί πλέον παίρνει άλλη τροπή η συζήτηση κ δεν θέλω.

"Great is the human who has not lost his childlike heart"-Mencius

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα απαντήσω όμως σε προσωπικές θέσεις γιατί πλέον παίρνει άλλη τροπή η συζήτηση κ δεν θέλω.

Δεν είναι προσωπικές θέσεις. Είναι ερωτήματα που μου δημιουργούνται με βάση τις γνώσεις και την επαγγελματική εμπειρία που έχω πάνω σε θέματα μεθοδολογίας έρευνας και στατιστικής. Πραγματικά δεν ξέρω γιατί πρέπει να πάρει άλλη τροπή η συζήτηση. Εφόσον επιλέγεις να ποστάρεις σε δημόσιο φόρουμ, θα πρέπει να δεχτείς και τη γνώμη όσων δεν συμφωνούν μαζί σου, και να μην είσαι έτοιμη να μαλλιοτραβηχτείς με το παραμικρό.

 

Το καταλαβαίνω ότι δεν σου αρέσει να διαφωνούν με τις "έρευνες" που παραθέτεις, αλλά μην τα ρίχνουμε όλα στα προσωπικά! Δεν έχω τίποτα προσωπικό ούτε με σένα ούτε με τον "ερευνητή". Έχω όμως επιστημονικές ενστάσεις για τις "έρευνες" που παραθέτεις και τα συμπεράσματα στα οποία καταλήγεις.

 

Το να λες ότι η περιγεννητική θνησιμότητα είναι η ίδια είτε κάνεις φ.τ. είτε καισαρική δεν αποδεικνύει απολύτως τίποτα. Πρέπει να γίνει ανάλυση των στατιστικών δεδομένων που να λαμβάνει υπόψην την ηλικία της μητέρας, επιπλοκές εγκυμοσύνης, εμπειρία ιατρικού προσωπικού και άλλους παράγοντες που ενδέχεται να σχετίζονται με την περιγεννητική θνησιμότητα. Αλλιώς μιλάμε εντελώς αερολογικά για να αποδείξουμε αυτά που θέλουμε.

 

Επίσης το να λες ότι όλες οι γυναίκες σε όλες τις χώρες της Ευρώπης λειτουργούν με παρόμοιο αίσθημα ασφάλειας τη στιγμή που στη μία χώρα σε ξεγεννάει γιατρός και στην άλλη σε ξεγεννάει μαία, είναι σαν να λες ότι οι γιατροί της μιας χώρας είναι ίδιοι με τις μαίες μιας άλλης ή ότι δεν μας χρειάζονται γιατροί. Επιπλέον, όταν σε μια χώρα κάνουν τεστ παπ κάθε 6 μήνες και σε μια άλλη κάθε 3 χρόνια, δεν μπορώ να δεχτώ ότι το αίσθημα ασφάλειας είναι το ίδιο. Συνεπώς όταν κάποιος πάει να με πείσει για το αντίθετο ("είναι αφελές να υποθέτουμε ότι οι γυναίκες και οι γιατροί άλλων ευρωπαϊκών χωρών δε λειτουργούν με παρόμοιο αίσθημα ασφάλειας όπως εμείς") αμέσως υποψιάζομαι ότι λέει αρλούμπες.

 

Εσένα μπορεί να σου φαίνονται σοφά όλα αυτά που παραθέτεις, εμένα σε μεγάλο βαθμό μου φαίνονται παπαρολογίες. Όπως εσύ έχεις δικαίωμα να προβάλλεις αυτά που πιστεύεις, άλλο τόσο έχω εγώ δικαίωμα να κάνω κριτική σε αυτά που διαβάζω. Αν θες να πιστεύεις ότι έχω κάτι προσωπικό μαζί σου, με γεια σου και χαρά σου.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σε ολους και σε ολες.θα θελα και γω να παραθεσω την δικη μου αποψη σχετικα με το θεμα δεδομενου οτι η εμπειρια απο την γεννηση του μπεμπη μου ειναι πολυ προσφατη μολις πριν 14 μερες.τα σεναρια για καισαρικη η φυσιολογικο τοκετο τα χα και τα δυο πιθανα γιατι σιγουρα πολλα αλλαζουν σε μια εγκυμοσυνη σε μικρο χρονικο διαστημα.προσπαθεις να προετοιμασεις τον ευαυτο και στα δυο ενδεχομενα.γεννησα με φυσιολογικο τοκετο μετα απο 12 ωρες και ολα πηγαν καταπληκτικα.η εμπειρια του φυσιολογικου ειναι ανεπαληπτη αλλα και παλι καισαρικη να μου καναν δεδομενου της ασφαλειας του παιδιου το ιδιο θα λεγα.οταν ξερεις οτι οτι γινεται ειναι για να απακτησεις το παιδακι σου ειτε τα ραμματα ειναι στην κοιλια ειτε κατω ο ερχομος τα ανατρεπει ολα.ισως να ναι η ρομαντικη αποψη αυτη.οτι γινεται ναναι για καλο τους.καλη μας δυναμη!!

2gq862lerlo78vgo.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και απο εμένα!

Και εγώ έχω μια μπεμπούλα 6 μηνών την οποία γέννησα με φυσιολογικό τοκετό, το οποίο και δε μετάνιωσα γιατί είναι ανεπανάληπτο το συναίσθημα που νιώθεις και δε συγκρίνεται σαφώς με καμία εγχείριση!!

Παρόλα αυτά σαφώς και αν μου επέβαλλε ο γιατρός τη καισαρική τομή για λόγους υγείας του μωρού και δικιάς μου δε θα το ρίσκαρα, απλά και μόνο για να λέω οτι γέννησα φυσιολογικά.

Η ένστασή μου στο θέμα αυτό είναι κάποιες μέλλουσες μαμάδες επιλέγουν τη καισαρική τομή, όχι για κάποιο σοβαρό λόγο, απλά για να μη πονέσουν. Και το χειρότερο απ'όλα είναι οτι οι γυναικολόγοι πλέον ρωτάνε τη μέλλουσα μαμά πώς θέλει η ίδια να γεννήσει. Ακόμη επιλέγουν και οι περισσότεροι γιατροί με το έτσι θέλω τη καισαρική για λόγους οικονομικούς, για λόγους προγραμματισμού και για την ευκολία τους.

 

Link to comment
Share on other sites

και να μην είσαι έτοιμη να μαλλιοτραβηχτείς με το παραμικρό.

 

 

Δεν έχω καμία διάθεση να μαλλιοτραβηχτώ, όταν είπα ότι παίρνει άλλη τροπή η συζήτηση, δεν εννοούσα ότι θα τσακωθούμε.

 

Αυτός που επιθυμεί να μαλλιοτραβηχτεί όπως λες, φαίνεται απ' το πόσο ειρωνικός είναι, από τις εκφράσεις που χρησιμοποιεί...

 

Εσένα μπορεί να σου φαίνονται σοφά όλα αυτά που παραθέτεις, εμένα σε μεγάλο βαθμό μου φαίνονται παπαρολογίες.

 

κ από το γενικότερο ύφος του..π.χ

με γεια σου και χαρά σου.

 

Εγώ μιλάω ήπια κ με σεβασμό...

 

Ότι είχα να πω το είπα στο προηγούμενο μήνυμα μου...

 

Καληνύχτα...

"Great is the human who has not lost his childlike heart"-Mencius

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...