Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Η ΝΟΣΟΣ ΤΩΝ ΧΟΙΡΩΝ-ΚΙΝΔΥΝΟΣ ΕΠΙΔΗΜΙΑΣ.....


ΜΠΟΥΚΙΤΣΑ

Recommended Posts

Της γρίπης επίλογος

 

 

Γράφει: Κρεμαστινός Δημήτριος, Καθηγητής Καρδιολογίας

 

 

 

Είναι πολλοί που ακόμα ρωτούν τι πράγματι συνέβη με τη γρίπη που πέρασε. Είναι άλλοι που απορούν γιατί ξοδεύτηκαν τόσα πολλά σε μία περίοδο οικονομικής δυσπραγίας και άλλοι που διερωτώνται ότι, καλά, θα γίνουν τα ίδια και με την επόμενη επιδημία γρίπης αφού κανείς δεν θέλει να κάνει μία στοιχειώδη αυτοκριτική.

 

Είναι πράγματι αλήθεια ότι αντιδράσαμε σαν κράτος υπερβολικά.

 

Είναι πράγματι σωστό ότι ξοδεύτηκαν πολύ περισσότερα απʼ ότι ξόδεψε όλος ο άλλος κόσμος και είναι σχεδόν βέβαιο ότι θα επαναληφθούν τα ίδια λάθη με την επόμενη επιδημία γρίπης αφού όλοι οι εμπλεκόμενοι για διάφορους λόγους ο καθένας επιθυμούν όλη αυτή η ιστορία να ξεχασθεί. Όμως την κύρια ευθύνη φέρουν αυτοί που έκαναν τον βασικό αρχικό σχεδιασμό, οι οποίοι συνέστησαν επιτροπές Εθνικές, Πανελλήνιες κ.τ.λ. για την αντιμετώπιση της γρίπης με υποπαραρτήματα σε κάθε περιφέρεια και σε κάθε νομαρχία. Αντί δηλαδή να εφαρμόσουν τις ολιγόλογες οδηγίες του Παγκόσμιου Οργανισμού Υγείας άνοιξαν τους ασκούς του Αιόλου, δηλαδή τα μέσα ενημέρωσης, με αποτέλεσμα τους γελοίους διαπληκτισμούς για το ανύπαρκτο πραγματικά θέμα της γρίπης που επικάλυπτε τα πραγματικά προβλήματα του τόπου.

 

Θυμηθείτε την προμήθεια και αγορά ειδικών καμερών στα αεροδρόμια με στόχο να συλλάβουν τους γριπωμένους ταξιδιώτες για να αποτραπεί η είσοδος του ιού στη χώρα!

 

Θυμηθείτε πόσα χρήματα δαπανήθηκαν για το ειδικό προσωπικό των καμερών και τις Πανελλήνιες συσκέψεις για να αντιμετωπισθεί η γρίπη, θυμηθείτε την τρομολαγνία των μέσων ενημέρωσης με τους δημοσιογράφους να φορούν μάσκες στα δελτία ειδήσεων και τους ειδικούς να προαναγγέλλουν μεταλλάξεις του ιού και τα αλλεπάλληλα κύματά του, που θα εξολόθρευαν όλους τους Έλληνες!

 

Αποτέλεσμα όλων αυτών ήταν να παραγγείλει ο τότε Υπουργός Υγείας διπλάσιες δόσεις εμβολίων από τον συνολικό πληθυσμό της χώρας όταν ο Παγκόσμιος Οργανισμός Υγείας διακήρυττε ότι αρκεί μόνο το 1/3 του πληθυσμού να εμβολισθεί για να δημιουργηθεί ασπίδα ανοσίας για όλο τον πληθυσμό. Αναλογικά η Αμερική θα έπρεπε να προμηθευτεί 600 εκατομμύρια δόσεις εμβολίου για να καλύψει όλο τον πληθυσμό της!

 

Άγνοια, αφέλεια, συμφέροντα οργανωμένα; Ο καθένας ας κρίνει.

 

Όμως θα πρέπει να δοθεί και μία επιστημονική απάντηση από πλευράς των σοβαρών επιστημόνων της χώρας που τότε συνιστούσαν ψυχραιμία και ότι οι εμβολιασμοί θα πρέπει να περιορισθούν στο επίπεδο εμβολιασμού μιας κοινής γρίπης.

 

Το επιχείρημα ότι ο ιός θα μεταλλαχθεί και θα γίνει επιθετικότερος ήταν έωλολο, γιατί όλα τα επιστημονικά περιοδικά παράθεταν την εξέλιξη του ιού Η1Ν1 από το 1917 που προκάλεσε τη θανατηφόρα Ισπανική γρίπη μέχρι σήμερα ο ιός αυτός προκάλεσε μικρές ή μεγάλες επιδημίες που όμως όλες ήταν ηπιότερες της αρχικής γρίπης. Γιατί λοιπόν ο ιός να μεταλλαγεί επί το χειρότερο τώρα;

 

Όταν διατυπωνόταν το επιχείρημα ότι ο καλός καιρός της Ελλάδος μας προφυλάσσει, την ίδια εποχή όλη η δυτική Ευρώπη ζούσε με πολικές θερμοκρασίες χωρίς πουθενά να παρατηρηθεί έξαρση της γρίπης. Γιατί λοιπόν να συνέβαινε κάτι διαφορετικό στην Ελλάδα;

 

Τέλος, όταν στο διεθνή επιστημονικό τύπο δημοσιεύονταν ότι η εξέλιξη της επιδημίας στην Αυστραλία χωρίς να εμβολιασθεί ο πληθυσμός της είχε θνητότητα και επιπλοκές λιγότερες από την κοινή γρίπη, αντίστοιχα στην Ελλάδα τα μέσα ενημέρωσης ανακοίνωναν καθημερινά θανάτους από τη γρίπη και ότι έκλειναν τα σχολεία με τους μαθητές να πηγαίνουν κανονικά στα φροντιστήρια και στις καφετέριες!

 

Τι είχε συμβεί; Στην πλειονότητα των θανάτων από γρίπη υπήρχε άλλο βασικό νόσημα π.χ. καρδιακή ανεπάρκεια, καρκίνος, νοσήματα που καταστέλλουν το ανοσοποιητικό σύστημα κλπ. Οι άνθρωποι αυτοί ούτως ή άλλως χάνονται από λοιμώξεις. Την ίδια εποχή που κάποιοι από αυτούς χάνονται από γρίπη δεκαπλάσιος αριθμός αρρώστων χάνονται από τα άλλα μικρόβια. Αυτό δεν το ανακοίνωσε κανένας.

 

Έτσι λοιπόν χτίσθηκε ο μύθος της θανατηφόρας γρίπης που έπληξε τη χώρα…

 

Του χρόνου ο ιός αυτός αδρανοποιημένος θα περιέχεται μέσα στο κοινό εμβόλιο της γρίπης και θα το κάνουν αυτοί που το κάνουν κάθε χρόνο, δηλαδή τα άτομα υψηλού κινδύνου.

 

Άραγε το πάθημα αυτής της γρίπης θα γίνει μάθημα για την επόμενη;

 

Παρόλα αυτά, ευτυχώς ο κόσμος αντέδρασε θετικά και μόνο 350.000 από τα 11 εκατομμύρια Έλληνες εμβολιάσθηκαν κατά του ιού.

 

http://www.iatronet.gr/article.asp?art_id=11292

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Dimitrali

    Dimitrali 111 δημοσιεύσεις

  • vera

    vera 70 δημοσιεύσεις

  • yogini

    yogini 69 δημοσιεύσεις

  • DALIA

    DALIA 66 δημοσιεύσεις

Τι είχε συμβεί; Στην πλειονότητα των θανάτων από γρίπη υπήρχε άλλο βασικό νόσημα π.χ. καρδιακή ανεπάρκεια' date=' καρκίνος, νοσήματα που καταστέλλουν το ανοσοποιητικό σύστημα κλπ. Οι άνθρωποι αυτοί ούτως ή άλλως χάνονται από λοιμώξεις. Την ίδια εποχή που κάποιοι από αυτούς χάνονται από γρίπη δεκαπλάσιος αριθμός αρρώστων χάνονται από τα άλλα μικρόβια. [b']Αυτό δεν το ανακοίνωσε κανένας.[/b]

 

Eδώ ο γιατρός κάνει λάθος ( ίσως και εσκεμμένο ποιος ξέρει ;) ) άπειρες φορές διαβάσαμε και στο νετ και στις εφημερίδες το παραπάνω, μέχρι και αναφορές εδώ μέσα από μη ειδικούς έγιναν.

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

εχμ εχμ......οπως και κανενας επισης δεν ανεφερε οτι και σε αυτο το στελεχος γριππης οπως και στην κοινη η πιο κοινη επιπλοκη που μπορει να προκαλεσει θνησιμοτητα ειναι η πνευμονια και οτι αν σωνει και και καλα ΘΕΣ να εμβολιαστεις αρκει το απλο εμβολιο κατα της πνευμονιας και εισαι καλυμμενος. Και αυτο μας το ειπε η παιδιατρος οταν την ρωτησα για το εμβολιο και για την μικρη. Γελαγε μεχρι μεθαυριο.....με τον και καλα δηθεν 'θανατηφορο ιο' και αυτη ηταν που μου ειπε οτι οντως η κοινη γριππη εχει πολλα περισσοτερα θυματα καθε χρονο. Απατεωνες αλλα αυτο ξεκιναει απο το εξωτερικο και ΜΕΤΑ ερχομαστε εμεις με τις βλακειες μας ως χωρα.

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites

Εννοει προφανως αυτους που ανακοινωναν τους θανατους απο την γριπη, τους επισημους φορεις, δεν ελεγαν δλδ πως ναι μεν τοσοι πεθαναν απο αυτη τη γριπη, αλλα αυτο συμβαινει καθε χρονο με την εποχικη..........και πως πριν αυτη την γριπη δεν ακουγαμε καθε μερα οτι πεθαναν τοσα ατομα απο την εποχιακη γριπη (επειδη ειχαν καποιο ιστορικο κλπ). Λεει αυτο που λεγαμε κι εμεις κι αλλοι τοσο καιρο........θανατοι υπαρχουν καθε χρονο απο την εποχιακη γριπη απλα δεν υπηρχε καθημερινο δελτιο ανακοινωσης.........

 

 

Και περα απο την εποχικη γριπη υπαρχουν χιλιαδες αλλα μικροβια που μπορουν να προκαλεσουν θανατο σε καποιον με σοβαρο νοσημα...

 

Εκει που δεν συμφωνω ειναι οτι τα μεσα φταινε που γιγαντωσαν το προβλημα κι εσπειραν τον πανικο....δεν το καναν μονα τους....... εκαναν αυτο που τους παρακινησαν να κανουν για να υποστηριξουν τον μαζικο εμβολιασμο και την επιμονη της επιτροπης εμβολιασμου να χρησιμοποιησει τα εμβολια της.....

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

εχμ εχμ......οπως και κανενας επισης δεν ανεφερε οτι και σε αυτο το στελεχος γριππης οπως και στην κοινη η πιο κοινη επιπλοκη που μπορει να προκαλεσει θνησιμοτητα ειναι η πνευμονια και οτι αν σωνει και και καλα ΘΕΣ να εμβολιαστεις αρκει το απλο εμβολιο κατα της πνευμονιας και εισαι καλυμμενος. Και αυτο μας το ειπε η παιδιατρος οταν την ρωτησα για το εμβολιο και για την μικρη. Γελαγε μεχρι μεθαυριο.....με τον και καλα δηθεν 'θανατηφορο ιο' και αυτη ηταν που μου ειπε οτι οντως η κοινη γριππη εχει πολλα περισσοτερα θυματα καθε χρονο. Απατεωνες αλλα αυτο ξεκιναει απο το εξωτερικο και ΜΕΤΑ ερχομαστε εμεις με τις βλακειες μας ως χωρα.

 

Δεν πιανει ολα τα μικροβια που προκαλουν πνευμονια αυτο το εμβολιο......υπαρχει συγχυση κι εκει.......δλδ μερικοι το προτειναν κι αλλοι ελεγαν οτι δεν καλυπτει και δεν αξιζει τον κοπο να το κανεις..........ζαρια παιδι μου....ζαρια.....

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Απλα τα λεει κι αυτος τωρα.........οταν γινοταν της ποπης το καγκελο, δεν τολμουσε να μιλησει δημοσια γιατρος γιατι θα τον ελουζε η αφηνιασμενη γιαμαρελου με το επιτελειο της. Εγω αυτη θα ηθελα να μας κανει ενα απολογισμο. που προκαλεσε τοσο πανικο σε κοσμο και εγκυους....ουτε λιγο ουτε πολυ ελεγε οτι απαξ και νοσησει εγκυος θα πεθανει σε ενα 24ωρο απο πνευμονια.......

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Απλα τα λεει κι αυτος τωρα.........οταν γινοταν της ποπης το καγκελο, δεν τολμουσε να μιλησει δημοσια γιατρος γιατι θα τον ελουζε η αφηνιασμενη γιαμαρελου με το επιτελειο της. ...

 

 

Vera είχε κάνει και δημόσια δηλώσεις μεγαλοστέλεχος του νοσοκομείου Αγ. Δημήτριος στη Θεσσαλονίκη, ο άνθρωπος είναι μεγάλος σε ηλικία και μετά από λίγες μέρες τον "παραίτησαν":?...

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

Ακριβως αυτο......κι ο Κρεμαστινος κατι πηγε να πει και λυσσαξε να τον φαει η αλλη, βριζανε οποιο γιατρο ειχε λογικη αποψη.........ειναι απιστευτο το πογκρομ που παιχτηκε τον χειμωνα.......γι αυτο πολυ θα την ηθελα να την ακουσω την παλιο$%&@#$$$

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Παντως φιλη μου που την ξερει προσωπικα γιατι ειναι συναδερφοι, μου πε πως ηταν απιστευτα κι ανακριβη οσα ελεγε, πως δεν μπορουσε να πιστεψει οτι αυτο το ατομο ελεγε τετοια πραγματα και πως πεσανε πολλα χρηματα και εκ των ανωθεν πιεσεις πανω σε γιατρους για να παιξουν το παιχνιδι τους.

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

 

Παρόλα αυτά, ευτυχώς ο κόσμος αντέδρασε θετικά και μόνο 350.000 από τα 11 εκατομμύρια Έλληνες εμβολιάσθηκαν κατά του ιού.

 

Το θέμα είναι ότι από αυτές τις 350.000 δεν ήταν όλοι σε ομάδες υψηλού κινδύνου, ενώ άτομα σε ομάδες υψηλού κινδύνου δεν έκαναν το εμβόλιο. Αν το εμβόλιο στοχεύονταν σε ομάδες υψηλού κινδύνου θα είχαμε λιγότερους θανάτους γιατί σε σύγκριση π.χ. με τη Σουηδία ή το Βέλγιο που έχουν παρόμοιο πληθυσμό είχαμε πενταπλάσιους θανάτους με εξακριβωμένη προσβολή από τον ιό και μιλάμε σχεδόν πάντα για άτομα με προβλήματα υγείας.

 

Ήταν λάθος η υπερβολή ως προς τους κινδύνους της γρίπης γιατί ήδη το νότιο ημισφαίριο είχε περάσει τη γρίπη χωρίς να πέφτουν κάτω σαν τις μύγες. Η υπερβολή δημιούργησε αντίδραση και φόβο ως προς τον επιχειρούμενο μαζικό εμβολιασμό του πληθυσμού και τελικά άτομα που ίσως χρειάζονταν το εμβόλιο δεν το έκαναν.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ξερεις ομως τι λενε? οτι με τα εμβολια ισχυει ακριβως το αντιθετο......οι ομαδες υψηλου κινδυνου ειναι αυτες που κινδυνευουν περισσοτερο απο τις παρενεργειες των εμβολιων γιατι εχουν πιο ασθενη οργανισμο και αντιθετως, δεν θα επρεπε να κανουν τα εμβολια.........βγαλε ακρη!

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Εχω προσωπικα παραδειγματα πανω σε αυτο, φιλη γιατρο με παιδι επιρρεπες σε πνευμονιες και αλλη που δουλευει στον Εοφ και εχει και παιδι και συζυγο που ανηκουν σε ομαδα υψηλου κινδυνου και δεν εμβολιασαν αμφοτερες ουτε τα παιδια (και συζυγο) ουτε και τον εαυτο τους........και μαλιστα το παιδι της μιας (που εχει θεμα με την καρδια) περασε την γριπη τελικα (χωρις να παθει κατι το σοβαρο, χρειαστηκε μονο να παρει ταμιφλου λογω υψηλου πυρετου) ......σε αυτα τα ατομα ειναι πολυ πιο πιθανο να τα βλαψουν οι παρενεργειες του εμβολιου παρα η ιδια η αρρωστια......

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Δεν το έχω ψάξει με τα εμβόλια γενικότερα και έχω ακολουθήσει την κρατούσα άποψη και έχω κάνει τα περισσότερα εμβόλια στα παιδιά μου αν και δεν τους κάνω της εποχικής γρίπης γιατί δεν το θεωρώ απαραίτητο.

 

Δεν μπορώ να καταλάβω όμως πως κάποιοι γονείς που κάνουν το εμβόλιο της εποχικής γρίπης στα παιδιά τους θεώρησαν το εμβόλιο του Η1Ν1 κάτι πιο επικίνδυνο. Δηλ. φέτος που ο Η1Ν1 θα συμπεριλαμβάνεται στο εμβόλιο της εποχικής γρίπης θα σταματήσουν να κάνουν το εμβόλιο της εποχικής γρίπης στα παιδιά τους;

 

Τα προσωπικά παραδείγματα οπωσδήποτε μας επηρεάζουν αν γνωρίζουμε αυτά τα άτομα, αλλά οπωσδήποτε εγώ δεν μπορώ να ασπαστώ την άποψη των φίλων σου. Αν ήμουν σε παρόμοια περίπτωση θα το έκανα το εμβόλιο του Η1Ν1 στο παιδί μου αν ήταν σε ομάδα υψηλού κινδύνου. Πρέπει να είσαι κατά των εμβολίων γενικότερα για να πεις δεν θα το κάνω. Γιατί το να κάνεις όλα τα εμβόλια και να μην κάνεις το ένα είναι εκτός λογικής.

 

Ήδη δημιουργείται θέμα με το εμβόλιο του τραχήλου της μήτρας και κάπου διάβαζα ότι θα παρασκευαστεί εμβόλιο για τον ίδιο ιό και για τα αγόρια. Ποια είναι η ευθύνη των γονιών που τα παιδιά τους μπαίνουν στην εφηβεία; Με τις πρώτες σεξουαλικές επαφές ο ιός μεταδίδεται. Μήπως να κρύβονται στην άμμο με την ψευδή ελπίδα ότι το παιδί τους απέχει ή θα έχει μόνον ένα σύντροφο που και αυτός θα έχει μόνον έναν σύντροφο;

Link to comment
Share on other sites

Α τα προσωπικα παραδειγματα ειναι απλα προσωπικα, τα ανεφερα γιατι επροκειται για γιατρους και για υπαλληλο του εοφ που οσο να ναι κατι ηξεραν και πηραν αυτη την αποφαση..........οτι υπαρχει ιατρικως αυτη η αποψη, εναι γεγονος και ειχε ακουστει απο ιατρους και κατα τη διαρκεια της γενικης παλαβομαρας.......

 

Παντως το φετινο εμβολιο της γριπης των χοιρων δεν ειναι ακριβως ιδιο με της εποχικης.......διεφερε αρκετα και θεωρειτο πειραματικο. Μη κοιτας που το ανεφεραν ως επιχειρημα για να πειστουν να το κανουν οι ανθρωποι......δεν ηταν το ιδιο πραγμα. Δεν ξερω του χρονου τι ακριβως θα συμβαινει και πως θα το συγχωνευσουν στο εποχικο........

 

Και για το εποχικο εχω εκφρασει την αποψη μου, θεωρω επικινδυνο να κανεις ΚΑΘΕ χρονο ενα εμβολιο, οποιοδηποτε εμβολιο ειναι αυτο, ειναι μεγαλη επιβαρυνση για τον οργανισμο (περα απο τους ιους , μιλαω για τα χημικα προσθετα, βαρεα μεταλλα κλπ) δΕΝ το κανω ουτε δε μενα ουτε στην οικογενεια.....εδω ενα εμβολιο κανουμε και δεν ξερουμε τι μας ξημερωνει..........

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Ναι δεν ήταν το ίδιο γιατί ήταν σχεδιασμένο για μαζικό εμβολιασμό. Μετά την γρίπη των πτηνών, το 2006 νομίζω, προετοίμασαν οι εταιρείες εμβόλια κατάλληλα για μαζικό εμβολιασμό και κάναν δοκιμές για 2-3 χρόνια με τον ιό της γρίπης των πτηνών και ένα στέλεχος ακόμη της γρίπης. Επομένως έχουν έτοιμη τη φόρμουλα για μαζικά εμβόλια δηλ. χημικά πρόσθετα, κλπ (και βαρέα μέταλλα) αλλά χωρίς τον ιό και στα οποία προσθέτουν ότι ιό παραστεί ανάγκη. Όντως δεν είχε δοκιμαστεί με τον Η1Ν1 και από αυτή την άποψη ήταν πειραματικό. Αλλά το θέμα είναι φοβόμαστε το υπόστρωμα του εμβολίου ή τον Η1Ν1; Πάντως τα εποχικά εμβόλια της γρίπης κλείνουν κάθε Απρίλιο οπότε ο Η1Ν1 έχει συμπεριληφθεί στο φετινό. Και αν πέρισυ είχε εμφανιστεί Φεβρουάριο και όχι Απρίλιο θα είχε μπει και στο περσινό και θα είχαμε γλυτώσει το θόρυβο.

 

Πάντως αν εμφανιστεί σύντομα π.χ. η γρίπη των πτηνών που έχει μεγάλη θνητότητα, πάλι το ίδιο υπόστρωμα θα χρησιμοποιήσουν (με τα ίδια χημικά και βαριά μέταλλα) για να παρασκευάσουν το εμβόλιο. Αν η γρίπη των πτηνών εμφανίσει μεγαλύτερη εξάπλωση νομίζω δεν θα προλαβαίνουμε ποιος θα πρωτοεμβολιαστεί. Επομένως οι αντιδράσεις των περισσοτέρων σχετίζονται με τον επικείμενο κίνδυνο και όχι τόσο με την επικινδυνότητα των εμβολίων.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ετσι ειναι, γιατι δεν εχουμε ιδεα ποσο βλαβερα ειναι τα συστατικα των εμβολιων....εγω προσωπικα φοβαμαι περισσοτερο αυτα (και μαλιστα αν θα τα επιβαρυνομαι καθε χρονο) παρα για τους ιους που περιεχουν.

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Ετσι ειναι, γιατι δεν εχουμε ιδεα ποσο βλαβερα .

 

...όπως και πολλά άλλα βλαβερά που κυκλοφορούν πολύ κοντά μας.

εγώ πάλι θεωρώ ότι όλοι έχουμε ιδέα πόσο βλαβερά μπορεί και να γίνουν τα εμβόλια και απλά ο καθένας κάνει ότι θεωρεί καλύτερα για τον εαυτό του και το παιδί του.

Δεν μπορώ σε καμία περίπτωση να φανταστώ ότι θα έλεγα "...αν είχα κάνει το εμβόλιο"..

ο λόγος που δεν κάναμε το εμβόλιο της γουρουνογρίπης είναι διότι δεν πείστηκα για την επικυνδινότητα της και όχι από φόβο παρενεργιών

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

..ο λόγος που δεν κάναμε το εμβόλιο της γουρουνογρίπης είναι διότι δεν πείστηκα για την επικυνδινότητα της και όχι από φόβο παρενεργιών

 

Νομίζω ότι συμφωνούμε ότι ο πιο πολύς κόσμος έτσι σκέφτηκε.

 

Οσο για τα εμβόλια πριν μπω σε αυτό το φόρουμ δεν με είχε απασχολήσει η επικινδυνότητά τους εξ' ου και έχω κάνει τα περισσότερα στα παιδιά μου οπότε τώρα είναι λίγο μάταιο να αναθεωρήσω. Οπωσδήποτε αν έκρινα ότι υπάρχει σημαντικός κίνδυνος θα τους έκανα και άλλα εμβόλια αλλά π.χ. της εποχικής γρίπης ή του πνευμονιόκοκκου δεν τους τα έχω κάνει. Αλλά το να φοβάμαι τον Η1Ν1 και αντί να κάνω αυτό το εμβόλιο να κάνω εποχικής γρίπης και πνευμονιόκοκκου (και μάλιστα το βρεφικό) δεν είναι στη λογική μου.

 

Πάντως βρίσκω ενδιαφέρον το σκεπτικό της σύνδεσης των εμβολίων με τις αλλεργίες και δεν απορρίπτω την πιθανότητα των παρενεργειών. Όπως είπα έχουμε να κάνουμε το εμβόλιο για τον καρκίνο του τραχήλου, που μπορεί να γίνεται και στα αγόρια αργότερα οπότε θα το ψάξω γιατί έχουμε λίγο χρόνο.

Link to comment
Share on other sites

Morchelina na το ψαξεις παρα πολυ γι αυτο το εμβολιο......θεωρειται και αχρηστο και επικινδυνο.......αχρηστο γιατι αφορα απλα εναν ιο που θεραπευει το ιδιο το ανοσοποιητικο μας και τον εχουν συνδεσει με τον καρκινο τραχηλου (ενω υπαρχουν διαγνωστικα τεστ για τον καρκινο ΕΑΝ εμφανιστει λογω του ιου, γιατι δεν εμφανιζεται μονο λογω του ιου) και επικινδυνο γιατι εχει βγαλει σοβαρες παρενεργειες και θανατους.

 

Εχω δυο γυναικολογους (η μια γυναικα) που δεν το συστηνουν σε κανενα και δεν το εκαναν στα κοριτσια τους. Δεν ξερω αν υπαρχουν εκτενεις αναφορες για το gardasil στα τοπικ των εμβολιων, αλλα εχω διαβασει πολλα τελευταια και ειναι ολα αρνητικα (δεν θυμαμαι αν τα ποσταρα οταν ατ διαβασα)..........ειναι κι αποριας αξιον που θελουν να το κανουν και στα αγορια (προφανως να διπλασιασουν τα κερδη)......

 

Ο χρυσος κανονας στα εμβολια ειναι λιγα και τα απαραιτητα........δεν χρειαζεται να κανουμε οτι καπνιζει στις φαρμακευτικες για να αυξανουν το τζιρο τους (αν διαβασεις τι εμβολια εχουν σκοπο να βγαλουν στην αγορα θα σου φυγει το καφασι, μεχρι και για το τσιγαρο!)

 

Κι εγω στον πρωτο μου γιο εκανα σχεδον ολα τα εμβολια γιατι ημουν εντελως ανιδεη, αλλα δεν θεωρω καθολου ματαιο το να ειμαι ενημερωμενη εστω και αργα.....

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Ετσι ειναι, γιατι δεν εχουμε ιδεα ποσο βλαβερα ειναι τα συστατικα των εμβολιων....εγω προσωπικα φοβαμαι περισσοτερο αυτα (και μαλιστα αν θα τα επιβαρυνομαι καθε χρονο) παρα για τους ιους που περιεχουν.

 

Έτσι ακριβώς το σκέφτομαι και εγώ.

Επίσης πιο πολύ φοβάμαι τις μακροχρόνιες ίσως συνέπειες των συστατικών των εμβολίων παρά έναν πυρετό λίγες μέρες μετά το εμβόλιο.

Link to comment
Share on other sites

Ακριβως μπαμπουρακι.......οι μακροχρονιες ειναι οι χειροτερες και δεν μπορεις και να αποδωσεις την παραμικρη ευθυνη (στο εμβολιο ωστε να διορθωθει)...αναγκαζεσαι να τις υποστεις.

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Επίσης, αν έχω καταλάβει καλά είναι και χειρότερες.. μιλάμε για τα χειρότερα σενάρια..

ενώ ένας πυρετός από τον ιό δεν είναι και κάτι ούτε φοβερό ούτε παράλογο.

Link to comment
Share on other sites

Πλέον έχω πειστεί και εγώ ότι τα εμβόλια δεν είναι και ότι πιο αθώο κυκλοφορεί επάνω στον πλανήτη. Παρόλα αυτά και στην περίπτωση που εμβολιάσεις αλλά και στην περίπτωση που δεν εμβολιάσεις είναι μην σου τύχει γιατί άμα σου τύχει και στις 2 περιπτώσεις χτυπάς το κεφάλι σου στον τοίχο.

Αναγκαστικά παίζεις με πιθανότητες, βάζεις όλες τις παραμέτρους κάτω και αποφασίζεις.

Σε καμία περίπτωση δεν θεωρώ τον εαυτό μου ανίδεο, αμόρφωτο και χαμηλού επιπέδου όπως έχω χαρακτηριστεί άπειρες φορές λόγω του ότι εμβολίασα το παιδί μου.

Συμφωνώ με τη vera όχι στον μη απαραίτητο εμβολιασμό, αλλά σε καμία περίπτωση δεν θα επέλεγα στο καθόλου εμβολιασμό.

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

Πολύ ορθό θα ήταν πριν αναθεματίζουμε τα εμβόλια και πριν πειστούμε 100% ότι για όλα τα κακά της μοίρας του έτους 2010 φταίνε μόνο αυτά να κάτσουμε λίγο και αναλογιστούμε και ένα σωρό άλλους παράγοντες που μπορεί και…

Π.χ μόλυνση περιβάλλοντος, χημικές ουσίες, διατροφή, αύξηση υποβοηθούμενης γονιμότητας, κάποια από αυτά.

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

Πολύ ορθό θα ήταν πριν αναθεματίζουμε τα εμβόλια και πριν πειστούμε 100% ότι για όλα τα κακά της μοίρας του έτους 2010 φταίνε μόνο αυτά να κάτσουμε λίγο και αναλογιστούμε και ένα σωρό άλλους παράγοντες που μπορεί και…

Π.χ μόλυνση περιβάλλοντος, χημικές ουσίες, διατροφή, αύξηση υποβοηθούμενης γονιμότητας, κάποια από αυτά.

 

αυτό το 100% σε τίποτα δεν μπορούμε να το φτάσουμε...

κλαψ!

βεβαίως φταίνε και άλλα πολλά, να για αυτό είμαι σίγουρη !!!!!!!!! :-)

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...