Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Η ΝΟΣΟΣ ΤΩΝ ΧΟΙΡΩΝ-ΚΙΝΔΥΝΟΣ ΕΠΙΔΗΜΙΑΣ.....


ΜΠΟΥΚΙΤΣΑ

Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Dimitrali

    Dimitrali 111 δημοσιεύσεις

  • vera

    vera 70 δημοσιεύσεις

  • yogini

    yogini 69 δημοσιεύσεις

  • DALIA

    DALIA 66 δημοσιεύσεις

Οι θάνατοι από την νέα γρίπη είναι 46 στο σύνολο των 700.000 κρουσμάτων (καταγεγραμμένα κρούσματα φανταστείτε πόσα άλλα δεν έχουν καν υπολογιστεί)

700.000 άτομα νόσησαν από την νέα γρίπη και την ξεπέρασαν, διαμορφώνοντας το ποσοστό θνησιμότητα στο 0,0065% αυτό είναι το ποσοστό που κινδυνεύει κάποιος να πεθάνει από την γρίπη.

Το 70% των θανάτων είχε και κάποιο άλλο σοβαρό πρόβλημα υγείας, καρκίνο, πνευμονολογική η καρδιολογική πάθηση κτλ, οπότε εφόσον είναι κάποιος υγιείς το ποσοστό θνησιμότητας του γίνετε 0,00197%,

 

ο μόνος λόγος για τον οποίο δεν κάνουμε το εμβόλιο. ο μόνος.

δεν έχω μπει καν στη διαδικασία να σκεφτώ για πιθανές παρενέργιες, συνομοσίες αμερικάνων που θέλουν να μας ξεκάνουν, ιλουμινάτους:lol::lol: κ.τ.λ , αν τα ποσοστά ήταν μεγαλύτερα κατά πάσα πιθανότητα ναι θα εμβολιαζόμουν...

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

Πριν γράψω μια πάρα πολύ απλή μέθοδο αντιμετώπισης της νέας γρίπης ακόμα και εάν κάποιος έχει κολλήσει και είναι στις πρώτες μέρες να σας αναφέρω κάτι το οποίο είναι πάρα πολύ προφανές και σχεδόν κανένας δεν αναφέρει.

 

Οι θάνατοι από την νέα γρίπη είναι 46 στο σύνολο των 700.000 κρουσμάτων (καταγεγραμμένα κρούσματα φανταστείτε πόσα άλλα δεν έχουν καν υπολογιστεί)

700.000 άτομα νόσησαν από την νέα γρίπη και την ξεπέρασαν, διαμορφώνοντας το ποσοστό θνησιμότητα στο 0,0065% αυτό είναι το ποσοστό που κινδυνεύει κάποιος να πεθάνει από την γρίπη.

Το 70% των θανάτων είχε και κάποιο άλλο σοβαρό πρόβλημα υγείας, καρκίνο, πνευμονολογική η καρδιολογική πάθηση κτλ, οπότε εφόσον είναι κάποιος υγιείς το ποσοστό θνησιμότητας του γίνετε 0,00197%, πώς γίνετε λοιπόν να σε πιέζουν να κάνεις ένα δοκιμαστικό εμβόλιο όταν η πιθανότητα να πεθάνεις από την «πανδημία» της γρίπης κυμαίνετε σε τόσο χαμηλά ποσοστά?

Επίσης ρωτήστε ένα γιατρό να σας πει πότε συνήθως φαίνονται οι νευρολογικές παρενέργειες τους φαρμάκου 6 μήνες μετά πως μπορούμε λοιπόν να μιλάμε για ένα ασφαλές φάρμακο όταν το διάστημα είναι τόσο μικρό.

Δικέ μου άνθρωπε!!!!:lol::lol::lol:

Τα έχω γράψει όλα αυτά σε αυτό αλλά και σε άλλο τόπικ...:-D Καλά κάνεις και τα τονίζεις κι εσύ γιατί θεωρώ όλη αυτή την ιστορία πολύ κακό για το τίποτα...

Σε ευχαριστούμε και για τα υπόλοιπα ενδιαφέροντα. Το μόνο που δε γνώριζα ως τώρα ήταν τα "μπουκώματα" με αλατόνερο!

bennettstevenspalestinewall2.jpg

Το τείχος στη λωρίδα της Γάζας, έτος 2009. Ενα κομμάτι γης τέσσερις φορές πιο πυκνοκατοικημένο από την Αττική, αποτελεί τη μεγαλύτερη φυλακή του κόσμου... Τα παιδιά στην Παλαιστίνη

Link to comment
Share on other sites

αυτή την εκδοχή πάντως δεν την έχω ξανακούσει:D

 

Κι όμως, υπάρχει νεότερη έρευνα, λέει, που δείχνει πως ο εμβολιασμός με το κοινό εποχικό εμβόλιο της γρίπης παρέχει καποιο ποσοστό προστασίας.

 

http://www.enet.gr/?i=news.el.article&id=89209

bennettstevenspalestinewall2.jpg

Το τείχος στη λωρίδα της Γάζας, έτος 2009. Ενα κομμάτι γης τέσσερις φορές πιο πυκνοκατοικημένο από την Αττική, αποτελεί τη μεγαλύτερη φυλακή του κόσμου... Τα παιδιά στην Παλαιστίνη

Link to comment
Share on other sites

Κι εμείς είμασταν στο να εμβολιαστούμε ή όχι. Εγώ θηλάζω και το απέκλεισα κι ο 2χρονος γιος μου τελικά την κόλλησε, έκανε 1 μέρα 38,5 πυρετό, έβηχε λίγο, λίγη καταρροή και μετά από 1 24ωρο είναι απόλυτα υγιής. Το εμβόλιο του πνευμονιόκοκκου το είχε κάνει το Σεπτέμβρη κι ακόμα 1 τον Οκτώβρη.

Αν κολλήσαμε κι εμείς θα δείξει. Πάντως πλέον δεν με πανικοβάλει ο ιός. Μόνο φοβάμαι για τα δίδυμα όπως όμως θα φοβόμουν και για οποιαδήποτε άλλη ίωση.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

[/size][/font]

 

Δικέ μου άνθρωπε!!!!:lol::lol::lol:

 

Τα έχω γράψει όλα αυτά σε αυτό αλλά και σε άλλο τόπικ...:-D Καλά κάνεις και τα τονίζεις κι εσύ γιατί θεωρώ όλη αυτή την ιστορία πολύ κακό για το τίποτα...

 

Σε ευχαριστούμε και για τα υπόλοιπα ενδιαφέροντα. Το μόνο που δε γνώριζα ως τώρα ήταν τα "μπουκώματα" με αλατόνερο!

 

:D Έχει λογική αυτό με το αλατόνερο, άλλωστε για αυτό λένε πολύ καλό πλύσιμο στα χέρια και ότι μεταφέρετε μόνο απο την μύτη και το στόμα.

 

Ένας φίλος παθολόγος μου είπε κάτι πολύ βασικό για την εγκυμοσύνη και το εμβόλιο, εδώ μου λέει μετράνε τα depon και τα φάρμακα που μπορει να πάρει μια γυναίκα είναι μετρημένα στα δάκτυλα πως της λες να κάνει ένα εμβόλιο που είναι σε πειραματικό στάδιο?

Link to comment
Share on other sites

Έχουν γίνει μερικές καλές ερωτήσεις. Απʼ ότι ξέρω:....... Όμως το σίγουρο είναι ότι όσο και περιορισμένη τελικά να αποδειχτεί η αποτελεσματικότητα του εμβολίου (ίσως και κάτω του 50%) ο εμβολιασμός ενός σημαντικού ποσοστού του πληθυσμού θα σώσει πολλές ζωές, ακόμα και σε αυτούς που τελικά δεν εμβολιάστηκαν.

έγραψες ό,τι σκεφτομαι πολυ ωραια. thank you

Πριν γράψω μια πάρα πολύ απλή μέθοδο αντιμετώπισης της νέας γρίπης ακόμα και εάν κάποιος έχει κολλήσει και είναι στις πρώτες μέρες να σας αναφέρω κάτι το οποίο είναι πάρα πολύ προφανές και σχεδόν κανένας δεν αναφέρει.Οι θάνατοι από την νέα γρίπη είναι 46 στο σύνολο των 700.000 κρουσμάτων (καταγεγραμμένα κρούσματα φανταστείτε πόσα άλλα δεν έχουν καν υπολογιστεί)

700.000 άτομα νόσησαν από την νέα γρίπη και την ξεπέρασαν, διαμορφώνοντας το ποσοστό θνησιμότητα στο 0,0065% αυτό είναι το ποσοστό που κινδυνεύει κάποιος να πεθάνει από την γρίπη.

Το 70% των θανάτων είχε και κάποιο άλλο σοβαρό πρόβλημα υγείας, καρκίνο, πνευμονολογική η καρδιολογική πάθηση κτλ, οπότε εφόσον είναι κάποιος υγιείς το ποσοστό θνησιμότητας του γίνετε 0,00197%, πώς γίνετε λοιπόν να σε πιέζουν να κάνεις ένα δοκιμαστικό εμβόλιο όταν η πιθανότητα να πεθάνεις από την «πανδημία» της γρίπης κυμαίνετε σε τόσο χαμηλά ποσοστά?

Επίσης ρωτήστε ένα γιατρό να σας πει πότε συνήθως φαίνονται οι νευρολογικές παρενέργειες τους φαρμάκου 6 μήνες μετά πως μπορούμε λοιπόν να μιλάμε για ένα ασφαλές φάρμακο όταν το διάστημα είναι τόσο μικρό.

Ήδη ΗΠΑ και Βρετανία αναφέρουν λιγότερα κρούσματα

και στην Ελλάδα υπήρχε μια σχετική μείωση με την εβδομάδα 21-27 να αναφέρετε ως η κορύφωση του πανδημικού κύματος.Επίσης επιβεβαιωμένα ο ιός δεν μεταφέρετε στον έμβρυο και δεν υπάρχει έγκυος η οποία να έχει πεθάνει από τον ιό στα τόσες χιλιάδες κρούσματα.Η επιλογή για το τι θα κάνει ο κάθε ένας είναι προσωπική καλό είναι να προσέχουμε αλλά όχι και να πανικοβαλλόμαστε για κάποια τέτοια θέματα.

Ναι τα ποσοστα όντως αυτο λένε. Αν κουφια η ωρα όμως πάθει καποιος δικος μας κατι τοτε δεν θα μας ενδιαφερει τα ποσοστα αλλα τι θα μπορουσαμε να κανουμε. Επίσης για τις παρενεργειες θα φανουν στα 3 πρωτα 24ωρα . Έτσι τουλαχιστον λένε οι γιατροι!! Από εκει και πέρα όμως μεχρι να πεθανουμε θα εμφανιζουμε αντιδρασεις για όλα αυτα που φαγαμε, ήπιαμε και εισπνευσαμε.Και ειδικα για ό,τι τοξικο μπηκε στον οργανισμο μας (εμβόλια, φαρμακα κλπ)

Στο να μην πανικοβαλλόμαστε, πρεπει να συμπληρωσω ότι είνα αναγκαιο όχι μόνο για το φοβο της γριπης αλλα και για το φοβο του εμβολιου. Όταν λεμε οι παρενεργειες θα φανουν σε 6 μηνες,, και μερικες μανουλες το έκαναν στα παιδια τους, είναι σα να λέμε σε καποιον παχυσαρκο να κανει το εμβολιο γιατι σιγουρα θα πεθανει.

Κι όμως, υπάρχει νεότερη έρευνα, λέει, που δείχνει πως ο εμβολιασμός με το κοινό εποχικό εμβόλιο της γρίπης παρέχει καποιο ποσοστό προστασίας.http://www.enet.gr/?i=news.el.article&id=89209
ναι και εγω το έχω ακουσει αυτο. Το απλο αντιγριπικο και αυτο του πνευμονιόκοκκου προσφερει πολύ μεγαλη εναλλακτικη προστασια.
Link to comment
Share on other sites

Επίσης για τις παρενεργειες θα φανουν στα 3 πρωτα 24ωρα . Έτσι τουλαχιστον λένε οι γιατροι!!

 

Δεν είμαι τόσο σίγουρη γι αυτό. Ο παθολόγος μου ( ο οποίος σημειωτέον είναι από αυτούς που "χτυπιούνται" υπέρ του εμβολίου) μου είπε πως οι σπάνιες πολύ σοβαρές παρενέργειες φαίνονται μετά το δίμηνο. Βασικά μιλούσε για το σπάνιο σύνδρομο Guillain-Barre.

u6JW.jpg66cGp2.png
Link to comment
Share on other sites

Οι γιατροί που συμβουλευτηκα μου ειπαν ότι για να παθει καποιος Guillain-Barre, δεν θα έρθει έτσι ξαφνικά χωρίς καμια άλλη ενδειξη. Τα τρια πρωτα 24ωρα λέει θα φανεί το τυχον κακό αποτελεσμα του εμβολιίου, που ίσως οδηγησει σε Guillain-Barre, και έτσι μας ειπε να έχουμε το νου μας ουτως ωστε να προλαβουμε τυχον άσχημες καταστασεις. Σε τετοια περιπτωση, με καποια φαρμακευτικη αγωγη, μάλλον θα τη γλιτωσουμε. Όταν ρωτησα για το διμηνο που άκουσα ότι πρεπει να περιμενουμε για να δουμε αν θα μας 'κατσικωθει' και αυτο το συνδρομο, μου απάντησε ότι αυτα είναι ραδιο - αρβυλα. Αν θα διαβασουμε στις οδηγιες του συγκεκριμενου εμβολιου, γραφει ότι δεν πρεπει καποιος να το κανει,αν μεσα στο τελευταιο διμηνο, έχει εμφανισει καποια νεςυρολογικη πάθηση τυπου Guillain-Barre.

Link to comment
Share on other sites

Οι γιατροί που συμβουλευτηκα μου ειπαν ότι για να παθει καποιος Guillain-Barre, δεν θα έρθει έτσι ξαφνικά χωρίς καμια άλλη ενδειξη. Τα τρια πρωτα 24ωρα λέει θα φανεί το τυχον κακό αποτελεσμα του εμβολιίου, που ίσως οδηγησει σε Guillain-Barre, και έτσι μας ειπε να έχουμε το νου μας ουτως ωστε να προλαβουμε τυχον άσχημες καταστασεις. Σε τετοια περιπτωση, με καποια φαρμακευτικη αγωγη, μάλλον θα τη γλιτωσουμε. Όταν ρωτησα για το διμηνο που άκουσα ότι πρεπει να περιμενουμε για να δουμε αν θα μας 'κατσικωθει' και αυτο το συνδρομο, μου απάντησε ότι αυτα είναι ραδιο - αρβυλα. Αν θα διαβασουμε στις οδηγιες του συγκεκριμενου εμβολιου, γραφει ότι δεν πρεπει καποιος να το κανει,αν μεσα στο τελευταιο διμηνο, έχει εμφανισει καποια νεςυρολογικη πάθηση τυπου Guillain-Barre.

 

Εμένα πάλι μου είπε ακριβώς το αντίθετο!! Ότι ράδιο- αρβύλα είναι αυτά που λένε για εμφάνιση του συνδρόμου τις πρώτες μέρες! Κι αυτό μου το είπε για να με πείσει να κάνω το εμβόλιο, δεδομένου του φόβου μου από τις παρενέργειες που είχα απο το κοινό αντιγριπικό! Πως δηλαδή, τα συμπτώματα που είχα με τα μουδιάσματα κλπ δεν μπορεί να ήταν από το εμβόλιο καθώς τα νευρολογικά προβλήματα φαίνονται μετά τις 6 εβδομάδες! Το αποτέλεσμα πάντως ήταν, όχι μόνο να μη με πείσει να εμβολιαστώ, αλλά να σκέφτομαι κι όλας το πότε θα κλείσω το δίμηνο απ'το προηγούμενο εμβόλιο!

u6JW.jpg66cGp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

τι να σου πω... για αυτο έχει διχαστει ο κόσμος, γατι δεν ξερουν τι τους γινεται.Αληθεια, ξερετε αν μέχρι σημερα έχει εφανιστει αυτο το συνδρομο σε εμβολιασθεντα??

Link to comment
Share on other sites

το περιβόητο εμβόλιο καλύπτει και αυτη τη μεταλλαξη σε μεγαλο ποσοστό.

το εμβόλιο ή καλύπτει τη μετάλλαξη ή δεν την καλύπτει. Να την καλύπτει εν μέρη δεν γίνεται.

 

Αν η μετάλλαξη ήταν ασήμαντη και την κάλυπτε το εμβόλιο, νομίζω ότι δεν θα την ανέφεραν καν.

 

Νομίζω ότι στους ιούς της γρίπης οι μεταλλάξεις αναφέρονται μόνο αν είναι σημαντικές.

Link to comment
Share on other sites

Τα εμβόλια γρίπης που χρησιμοποιούνται στην Ευρώπη περιέχουν μόνο νεκρούς ιούς, οπότε είναι αδύνατον να προκαλέσουν αρρώστια.

Ποιων εταιρειών είναι αυτά τα εμβόλια;

Έτσι όπως το γράφεις φαίνεται ότι κυκλοφορούν και άλλα εμβόλια που δεν περιέχουν νεκρούς ιούς αλλά εξασθενημένους ζωντανούς. Ποια είναι αυτά και πού κυκλοφορούν;

Link to comment
Share on other sites

Ποιων εταιρειών είναι αυτά τα εμβόλια;

Έτσι όπως το γράφεις φαίνεται ότι κυκλοφορούν και άλλα εμβόλια που δεν περιέχουν νεκρούς ιούς αλλά εξασθενημένους ζωντανούς. Ποια είναι αυτά και πού κυκλοφορούν;

να μπω λιγο σφηνα στην κουβεντα σας :D

στην Αμερικη χρησιμοποιουν χρησιμοποιουν αλλο εμβολιο απο αυτο που εχουμε στην Ευρωπη. ισως αυτο εννοει ο/η dianelos.

 

εγω ειμαι στην Αγγλια, δεν υπαρχει κανενας πανικος εδω με τα εμβολιο κ τον ιο. τον αντιμετωπιζουν σαν ενα ιο γριπης. εμβολιο δεν θα κανω, δεν το θεωρω ασφαλες :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

κ εδω στη γερμανια ετσι το αντιμετωπιζουν.κανενας πανικος.ουτε τα καναλια λενε ολη την ωρα τις ιδιες μπουρδες.ασε που σταματησαν να ασχολουνται τα ΜΜΕ κ οι εφημεριδες.μονο στην ελλαδα υπαρχει ο αδικιολογιτος πανικος :roll: γιατι αραγε??

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εγω ειμαι στην Αγγλια, δεν υπαρχει κανενας πανικος εδω με τα εμβολιο κ τον ιο. τον αντιμετωπιζουν σαν ενα ιο γριπης. εμβολιο δεν θα κανω, δεν το θεωρω ασφαλες :rolleyes:

 

Ναι, ακριβώς το ίδιο μου είπε τις προάλλες

 

ένας γνωστός που έχει την κόρη του στην Αγγλία με διδακτορικό στην βιολογία και κάνει την πρακτική της σε νοσοκομείο!!

Link to comment
Share on other sites

το εμβόλιο ή καλύπτει τη μετάλλαξη ή δεν την καλύπτει. Να την καλύπτει εν μέρη δεν γίνεται.

 

Αν η μετάλλαξη ήταν ασήμαντη και την κάλυπτε το εμβόλιο, νομίζω ότι δεν θα την ανέφεραν καν.

 

Νομίζω ότι στους ιούς της γρίπης οι μεταλλάξεις αναφέρονται μόνο αν είναι σημαντικές.

 

A virus mutation at position 222 of the amino acid sequence of the haemagglutinin protein of the pandemic virus was recently reported in a few viruses from Norway. The mutation is D222G (aspartic acid to glycine), which, according to a public accessible gene sequence database "GenBank", has also been detected sporadically in viruses from several other countries like Brazil, China, Japan, Mexico, Italy, Finland, France, Ukraine, US and Hong Kong. since April 2009. This change in the virus has been found in mild as well as severe cases. WHO, through its Global Influenza Surveillance Network (GISN) is monitoring virus mutations that are of potential public health importance.

Systematic surveillance conducted by the GISN including WHOCCs for reference and research on influenza, continues to detect sporadic incidents of H1N1 pandemic viruses that show resistance to the antiviral oseltamivir. Antiviral susceptibility testing was carried out by WHO CCs and GISN labs on specimens and isolates of pandemic H1N1 viruses from at least 31 countries. 102 cases of oseltamivir resistant pandemic H1N1 have been reported from GISN so far.

All of these viruses show the same H275Y mutation. All these viruses remain sensitive to zanamivir. Worldwide, more than 10,000 clinical specimens (samples and isolates) of the pandemic H1N1 virus have been tested and found to be sensitive to oseltamivir.

All pandemic H1N1 2009 influenza viruses analysed to date were antigenically and genetically closely related to the vaccine virus A/California/7/2009.

 

Πηγή: http://www.who.int/csr/disease/swineflu/laboratory11_12_2009/en/index.html

.....δε νομίζω τάκη....

Link to comment
Share on other sites

το εμβόλιο ή καλύπτει τη μετάλλαξη ή δεν την καλύπτει. Να την καλύπτει εν μέρη δεν γίνεται.Αν η μετάλλαξη ήταν ασήμαντη και την κάλυπτε το εμβόλιο, νομίζω ότι δεν θα την ανέφεραν καν.

Νομίζω ότι στους ιούς της γρίπης οι μεταλλάξεις αναφέρονται μόνο αν είναι σημαντικές.

ίσως να μην το διατυπωσα καλά...:oops:...είμαι και μωρομάνα... με έχει φαει το ξενυχτι ;). Λοιπόν, έτσι είπε λοιμοξιολογος του ΛΑΙΚΟ στην τηλεοραση. Τον ρωτησαν για μεταλλαξεις και την αποτελεσματικότητα του εμβολιου και ειπε ότι αν και έχουν παρατηρηθει κρουσματα στην Ιταλία και στη Γαλλία, αφ' ενος και ανταποκρινονται οι ασθενεις στα αντιικα φαρμακα ( γιατι μια μετάλλαξη μπορει και να σημαινει ότι τα αντιικα δε μπορουν να προσφερουν τιποτα) αλλά και το εμβόλιο προσφερει την απαραιτητη προστασια. Τουλάχιστον προς το παρόν και για τις συγκεκριμενες μεταλλαξεις.

Link to comment
Share on other sites

εγω ειμαι στην Αγγλια, δεν υπαρχει κανενας πανικος εδω με τα εμβολιο κ τον ιο. τον αντιμετωπιζουν σαν ενα ιο γριπης. εμβολιο δεν θα κανω, δεν το θεωρω ασφαλες :rolleyes:

μα στις περισσοτερες ευρωπαικες χωρες τουλάχιστον έτσι το αντιμετωπιζουν νομίζω. Αν δεν έχεις καποιο πρόβλημα γιατι να κανεις το εμβόλιο?? Ούτε εγω το θεωρω ασφαλες, αλλά αν το ρισκο να πάθεις κατι από τη γριπη είναι μεγαλυτερο από το να πάθεις κατι από το εμβόλιο, νομιζω ότι η λογικη μου επιβαλλει να κανω το εμβόλιο.

κ εδω στη γερμανια ετσι το αντιμετωπιζουν.κανενας πανικος.ουτε τα καναλια λενε ολη την ωρα τις ιδιες μπουρδες.ασε που σταματησαν να ασχολουνται τα ΜΜΕ κ οι εφημεριδες.μονο στην ελλαδα υπαρχει ο αδικιολογιτος πανικος :roll: γιατι αραγε??

Και αυτοι εδω οι δικοι μας ψιλοσταματησαν νομιζω...τώρα έπιασαν την 'επέλαση του χιονια'!!!

Link to comment
Share on other sites

Είμαι και εγώ νέα μανούλα όπως μπορείτε να δείτε και με έχει αγχώσει και τρελλάνει η παιδιατρός μας να κάνουμε εγώ και ο άντρας μου το εμβόλιο για να μην κολλήσουμε και το μωρό σε περίπτωση που νοσήσουμε, εμείς δεν υπάρχει περίπτωση να το κάνουμε λόγο των παρενεργειών που φοβόμαστε απο όσα ακούμε και η αντιμετώπιση της παιδιάτρου ήταν οτι θα έχουμε πολύυυυυυ σοβαρό πρόβλημα σε περίπτωση που κολλήσει ο μικρός μας (παναγίτσα μου χτυπάω ξύλο).

Με έχει φτάσει σε τέτοιο σημείο που δεν θέλω να έρχεται κανένας στο σπίτι και εννοείτε οτι δεν θέλω να βγάζω το παιδί έξω, δεν θέλω να πλησιάζει κανείς το μωρό μην τυχόν και κολλήσει την παλιογρίπη και το μυαλό μου πηγαίνει στο κακό κάθε φορά που το παιδί είναι μπουκωμένο άσχετα αν ξέρω οτι το μπούκωμα οφείλετε στις βλέννες.

Ούφ θα σκάσω, με έχει αγχώσει πάρα πολύ η παιδίατρος με το τί μπορεί να συμβεί σε περίπτωση που κολλήσει ο μικρός μου (φτου φτου παναγίτσα μου).

Link to comment
Share on other sites

Πριν γράψω μια πάρα πολύ απλή μέθοδο αντιμετώπισης της νέας γρίπης ακόμα και εάν κάποιος έχει κολλήσει και είναι στις πρώτες μέρες να σας αναφέρω κάτι το οποίο είναι πάρα πολύ προφανές και σχεδόν κανένας δεν αναφέρει.

Οι θάνατοι από την νέα γρίπη είναι 46 στο σύνολο των 700.000 κρουσμάτων (καταγεγραμμένα κρούσματα φανταστείτε πόσα άλλα δεν έχουν καν υπολογιστεί)

700.000 άτομα νόσησαν από την νέα γρίπη και την ξεπέρασαν, διαμορφώνοντας το ποσοστό θνησιμότητα στο 0,0065% αυτό είναι το ποσοστό που κινδυνεύει κάποιος να πεθάνει από την γρίπη.

Το 70% των θανάτων είχε και κάποιο άλλο σοβαρό πρόβλημα υγείας, καρκίνο, πνευμονολογική η καρδιολογική πάθηση κτλ, οπότε εφόσον είναι κάποιος υγιείς το ποσοστό θνησιμότητας του γίνετε 0,00197%, πώς γίνετε λοιπόν να σε πιέζουν να κάνεις ένα δοκιμαστικό εμβόλιο όταν η πιθανότητα να πεθάνεις από την «πανδημία» της γρίπης κυμαίνετε σε τόσο χαμηλά ποσοστά?

Επίσης ρωτήστε ένα γιατρό να σας πει πότε συνήθως φαίνονται οι νευρολογικές παρενέργειες τους φαρμάκου 6 μήνες μετά πως μπορούμε λοιπόν να μιλάμε για ένα ασφαλές φάρμακο όταν το διάστημα είναι τόσο μικρό.

Ήδη ΗΠΑ και Βρετανία αναφέρουν λιγότερα κρούσματα

και στην Ελλάδα υπήρχε μια σχετική μείωση με την εβδομάδα 21-27 να αναφέρετε ως η κορύφωση του πανδημικού κύματος.

Διαβάστε τώρα πως με μια απλή καθημερινή κίνηση μπορείτε να προστατευτείτε από την νέα γρίπη. Απλές συμβουλές για την αποτροπή μετάδοσης/προσβολής από τη "γρίπη των χοίρων"

Τα μόνα σημεία εισόδου του ιού είναι τα ρουθούνια και το στόμα/λαιμός. Σε μια παγκόσμια επιδημία γρίπης όπως η τρέχουσα, όσες προφυλάξεις κι αν πάρεις είναι σχεδόν αδύνατο να αποφύγεις την επαφή με τον ιό Η1Ν1. Το πρόβλημα δεν είναι τόσο η επαφή με τον ιό, όσο ο πολλαπλασιασμός του.

Όσο είναι κανείς ακόμα υγιής και δεν δείχνει κάποιο σύμπτωμα μόλυνσης από τον ιό Η1Ν1, μπορεί να πάρει μερικά πολύ απλά μέτρα για να αποτρέψει τον πολλαπλασιασμό του ιού και την ανάπτυξη δευτερογενών μολύνσεων, αντί να αποθηκεύει αντιιικά φάρμακα όπως το Ν95 ή το Tami-flu.

Συχνό πλύσιμο των χεριών.

Κρατήστε τα χέρια μακριά από το πρόσωπο. Αντισταθείτε σε όποιο "πειρασμό" να ακουμπήσετε το πρόσωπο, εκτός από το φαγητό ή το πλύσιμο.

Κάντε γαργάρα με αλατόνερο δυο φορές τη μέρα. Αν δεν σας αρέσει το αλατόνερο χρησιμοποιείστε αντιβακτηριακό στοματικό διάλυμα. Ο ιός Η1Ν1 κάνει 2-3 μέρες μετά την αρχική μόλυνση για να πολλαπλασιαστεί στη στοματική/ρινική κοιλότητα και να εμφανίσει τα χαρακτηριστικά συμπτώματα. Η γαργάρα με το αλατόνερο, κατά κάποιο τρόπο, έχει την ίδια επίδραση σε ένα υγιή άνθρωπο με αυτή που έχει το Tami-flu σε έναν ασθενή. Μην υποτιμάτε αυτή την απλή, φθηνή και ισχυρή μέθοδο πρόληψης.

Όμοια προς το παραπάνω, καθαρίστε τα ρουθούνια σας μια φορά τη μέρα με ζεστό (όχι καυτό !) αλατόνερο. Το δυνατό φύσημα της μύτης και ο καθαρισμός των ρουθουνιών με μπατονέτα βουτηγμένη σε αλατόνερο είναι πολύ αποτελεσματικός τρόπος για τη μείωση του πληθυσμού του ιού.

Ενισχύστε το ανοσοποιητικό σας σύστημα με τροφές πλούσιες σε βιταμίνη C (π.χ. ακτινίδια, πορτοκάλια, μανταρίνια). Αν χρειάζεστε συμπλήρωμα με ταμπλέτες βιταμίνης C, βεβαιωθείτε ότι περιέχουν και ψευδάργυρο που επιταχύνει την απορρόφηση της βιταμίνης από τον οργανισμό.

Πιείτε όσα περισσότερα ζεστά ροφήματα (π.χ. τσάι, καφέ, κλπ) μπορείτε. Ξεπλένουν τον ιό από το στόμα/λαιμό όπου πολλαπλασιάζεται και τον οδηγούν στο στομάχι, όπου δεν μπορεί να επιβιώσει ή να πολλαπλασιαστεί.

ειδικά τα κομμάτια 2 και 3 είναι πάρα πολύ βασικά.

Το συγκεκριμένο κείμενο αρχικά είναι από κάποιο αμερικάνικο πανεπιστήμιο και δεν πρόκειται να το βρείτε σε κανένα από τα μεγάλα ειδησεογραφικά site για ευνόητους λόγους.

Επίσης επιβεβαιωμένα ο ιός δεν μεταφέρετε στον έμβρυο και δεν υπάρχει έγκυος η οποία να έχει πεθάνει από τον ιό στα τόσες χιλιάδες κρούσματα.

Η επιλογή για το τι θα κάνει ο κάθε ένας είναι προσωπική καλό είναι να προσέχουμε αλλά όχι και να πανικοβαλλόμαστε για κάποια τέτοια θέματα.

 

Όσο και αν συμφωνώ μαζί σου στα περισσότερα σημεία, θέλω να σου κάνω κάποιες ερωτήσεις.. (σκέψου καθημερινά πόσοι άνθρωποι ψάχνουν να βρουν στοιχεία για τον ιό...)

Είσαι γιατρός ? ή καλύτερα με τι ιδιότητα μας λες όλα αυτά ? μπορείς να μας πεις τις πηγές σου ?

από ποιο αμερικανικό πανεπιστήμιο είναι όλα αυτά ?

θεωρώ παραπλανητικό κάποιος να χειρίζεται τόσο καλά τη γλώσσα και στην πραγματικότητα να προσπαθεί να κατευθύνει μερίδα ανθρώπων χωρίς αυτοί να γνωρίζουν την ακριβή σου ιδιότητα..

 

για φαντάσου να άρχισα να έγραφα εγώ αλλά πολύ καλά διατυπωμένα φάτε σκόρδο, πιείτε ρακί και δεν θα έχετε απολύτως κανένα πρόβλημα:lol::lol:

anyway συνεχίστε παρακαλώ.....

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

Dalia αυτα που έγραψε ο yiannis κυκλοφορουν παντου στο ιντερνετ απο τις πρωτες μερες για προφύλαξη απο την πανδημια. Τα εχω παρει και με μειλ και τα εχει πει και η Γιαμαρελου σε μια εκπομπή.

Link to comment
Share on other sites

Είμαι και εγώ νέα μανούλα όπως μπορείτε να δείτε και με έχει αγχώσει και τρελλάνει η παιδιατρός μας να κάνουμε εγώ και ο άντρας μου το εμβόλιο για να μην κολλήσουμε και το μωρό σε περίπτωση που νοσήσουμε, εμείς δεν υπάρχει περίπτωση να το κάνουμε λόγο των παρενεργειών που φοβόμαστε απο όσα ακούμε και η αντιμετώπιση της παιδιάτρου ήταν οτι θα έχουμε πολύυυυυυ σοβαρό πρόβλημα σε περίπτωση που κολλήσει ο μικρός μας (παναγίτσα μου χτυπάω ξύλο).

Με έχει φτάσει σε τέτοιο σημείο που δεν θέλω να έρχεται κανένας στο σπίτι και εννοείτε οτι δεν θέλω να βγάζω το παιδί έξω, δεν θέλω να πλησιάζει κανείς το μωρό μην τυχόν και κολλήσει την παλιογρίπη και το μυαλό μου πηγαίνει στο κακό κάθε φορά που το παιδί είναι μπουκωμένο άσχετα αν ξέρω οτι το μπούκωμα οφείλετε στις βλέννες.

Ούφ θα σκάσω, με έχει αγχώσει πάρα πολύ η παιδίατρος με το τί μπορεί να συμβεί σε περίπτωση που κολλήσει ο μικρός μου (φτου φτου παναγίτσα μου).

καλημερα. Εγω που εχω κανει το εμβόλιο για τον ίδιο λόγο που έχεις και εσυ, μαλλον δεν θα το έκανα στην περιπτωση σου...:roll:. Καταρχην αν το κανεις τωρα, θα έχεις αντισωμτα όταν το μωρακι σου ειναι τριων μηνων, οπότε τα πραγμτα ειναι σιγουρα πιο ευκολα νομιζω από το να το ειχες νεογεννητο. Δευτερον, αφου φοβασαι τόσο πολύ για τις παρενεργειες, θα ήταν μεγαλη ψυχολογική πίεση να το κανεις. Εγω για να ειμαι ειλικρινης δε φοβομουν τόσο. Τέλος εγω πήγα στην δουλεια μετα από 15 μερες που γεννησα, αρχες Δεκεμβριου, στην κορυφωση του πανδημικου κυματος. Αν εμενα στο σπίτι μου δεν θα φοβομουν μην κολλησω, θα προσεχα.

Έτσι και αλλιως όμως ειναι η περιοδος τετοια που υπαρχουν πολλες ιωσεις, και το εμβόλιο που έκανα, πάλι δεν πάω πουθενα, και δεν φερνω κανενα σπίτι που δεν ειμαι σιγουρη για την υγεια του. Το εμβόλιο ήταν μόνο για τη συγκεκριμενη γριπη, επειδη ειμαι στους δρόμους και επειδη η μεταδοτικότητα του ήταν ιδιαιτερα υψηλη.

Καλη συνεχεια και κανενα μωρακι (φτου φτου!! :)) να μην κολλησει!

Link to comment
Share on other sites

Dalia αυτα που έγραψε ο yiannis κυκλοφορουν παντου στο ιντερνετ απο τις πρωτες μερες για προφύλαξη απο την πανδημια. Τα εχω παρει και με μειλ και τα εχει πει και η Γιαμαρελου σε μια εκπομπή.

 

yogini μου δεν διαφωνώ, ειδικά για τις προφυλάξεις ( εκτός του αλατόνερου ) τα αναρτήσανε όλα τα υπόλοιπα και στον παιδικό....αν δεν απατώμαι όμως στην αρχή του θέματος που βάζαμε διάφορα mail υπήρξαν αντιδράσεις για το κατά πόσο ισχύουν όλα αυτά που κυκλοφορούν σαν chain mail ή διάφορα βιντεάκια...

τα είπα και πιο πάνω ότι στα περισσότερα εγω συμφωνώ αλλά εγώ δεν είμαι όλοι όσοι διαβάζουν το θέμα και εγώ επίσης δεν είμαι από εκείνους που με έχει προβληματίσει έστω και λίγο η συγκεκριμένη γρίπη.

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...