Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Τιμή προγεστερόνης - Φυσιολογική;;;


Recommended Posts

καλισπερα σε ολουσ και συγχαριτιρια για το site.. εγω εχω χαμηλη προγεστερονη.... και μαλιστα και τις 2 φορεσ που εκανα τιν εξεταση... και ο γιατρος μου ειπε οτι δεν κανω ωορηξια.... εγω περιτο να σα πω οτι 2 μερες ημουν χαλια!!:( γιατι προσπαθουμε να κανουμε παιδι... αλλα εχουμε μονο 3 μηνεσ που προσπαθουμε... μηπωσ να μην απογοιτευομαι??? και κατι ακομα ομωσ... για 3 χρονια επερνα αντισιλιπτικα χαπια...(οχι για προφιλαξη αλλα γιατι δεν εχω σταθερο κυκλο) μηπως πεζει ρολο και αυτο???και ο γιατρος μου ειπε οτι ειναι δεν πιανεισ παιδι χωρισ ωοριξια..μου εχει δωσει κατι χαπια(τα Clomiphene citrate) τωρα... αλλα δεν χερω... ηδη εχω αρχισει και φοβαμαι πολυ!!! αν καποιος ξερει να μου δωσει μια συμβουλη θα το εκτιμουσα παρα πολυ!!!

ααα... και μην ξεχασω να σας πω οτι εχω πολυκιστικες ωοθηκες.... και τι δεν εχω... αλλα κουραστικα επιτελους με αυτα τα χαπια....

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Διαφημίσεις


κοριτσια παω την Δευτερα για εξέταση προγεστερονης και δεν προλαβα να μιλησω για το αν πρεπει να γινει πρωι η εξεραση , πρεπει να ειμαι νηστική...έχετε να μου πειτε κάτι ή παω οτι ωρα να ναι και δεν χρειαζεται ιδιαιτερες οδηγιες?

ZTVZp2.png

VP8fp2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

κατια81 τον προηγούμενο μήνα ξεκίνησα θεραπεία με σερπαφαρ. Και έκανα εξέταση προγεστερόνης την 22η μέρα και η τιμή ήταν 53!!!

Ωστόσο δεν έγινε σύλληψη και μου ήρθε περίοδος.

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Καλησπέρα κορίτσια κι από μένα.Και μεις έχουμε 2 χρόνια προσπαθειών για παιδι,χωρίς αποτέλεσμα ως τωρα.Ολα καλα μας λένε κι απ την πλευρα του συζύγου κι απ τη δική μου,έχουμε κάνει όλες τις εξετάσεις,με μοναδικό εύρημα οριακή προγεστερόνη,γύρω στο 9.Η γιατρός μου ωστόσο λέει ότι δεν είναι απαγορευτική για σύλληψη κι ότι δε μου δίνει χάπια ενίσχυσης ωορρηξίας γιατί αυτά είναι για πολυκυστικές ωοθήκες που δεν έχω.Αυτή τη βδομάδα θα κάνουμε την πρώτη μας σπερματέγχυση,σε φυσικό κύκλο.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

καλημερα!ειμαι 6 εβδομαδων εκανα εξετασεις εχθες για να δουμε την τιμη προγεστερονης η οποια ηταν 38.37 και η γιατρος μου προτεινε να παρω τα outrogestan.Πρωτη φορα εγκυος με γιατρο που μεχρι πριν λιγο δεν γνωριζα καν...αν μπορει καποια απο εσας να μου πει τη γνωμη της........

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 χρόνια μετά...

Καλησπερα σε ολες σας! Θελω τα φωτα σας! Κανω ωορηξια τελεια οπως μου ειπε ο γυναικολος μου βαση της τιμης της προγεστερονης αλλα εχω πολυ πολυ χαμηλη αμη και υψηλη fsh. Τι γινετε σε αυτη την περιπτωση εχω θεμα γονιμοτητας; Τι μετραει πιο πολυ ; Η προγεστερονη η οι αλλες τιμες;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...

Καλησπερα!

Για να μην ανοιξω νεο θεμα βρηκα αυτο το παλιό δεν πειραζει. 

Λοιπον ο κυκλος μου ειναι σταθερά καθε 25 με 26 μερες. Κυριως 25. Εκανα εξεταση προγεστερονης αλλα απο λαθος την εκανα 21η μερα και οχι 18η που ειναι για κυκλο 25 ημερων.  Βγηκε 10. Ο γιατρος μου ειπε οτι ειναι καλη γιατι αν την ειχα κανει όταν επρεπε δηλ 18η ημερα θα ηταν πανω απο 10 αφου μετα φθίνει οσο πλησιαζει η περιοδος. Μου ειπε οτι δεν χρειαζεται να παρω χάπια. Με μια τιμη σαν αυτη μπορει να υποστηριχθει συλληψη? Ξαναλεω οτι θα εβγαινε λιγο πιο πανω απο 10 αν την εκανα 18η μέρα απλα δεν μπορω να σσς πω ακριβως γιατι δεν ξερω με τι ρυθμο πεφτει.

eHHwp3.png

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, danae2014 είπε:

Καλησπερα!

Για να μην ανοιξω νεο θεμα βρηκα αυτο το παλιό δεν πειραζει. 

Λοιπον ο κυκλος μου ειναι σταθερά καθε 25 με 26 μερες. Κυριως 25. Εκανα εξεταση προγεστερονης αλλα απο λαθος την εκανα 21η μερα και οχι 18η που ειναι για κυκλο 25 ημερων.  Βγηκε 10. Ο γιατρος μου ειπε οτι ειναι καλη γιατι αν την ειχα κανει όταν επρεπε δηλ 18η ημερα θα ηταν πανω απο 10 αφου μετα φθίνει οσο πλησιαζει η περιοδος. Μου ειπε οτι δεν χρειαζεται να παρω χάπια. Με μια τιμη σαν αυτη μπορει να υποστηριχθει συλληψη? Ξαναλεω οτι θα εβγαινε λιγο πιο πανω απο 10 αν την εκανα 18η μέρα απλα δεν μπορω να σσς πω ακριβως γιατι δεν ξερω με τι ρυθμο πεφτει.

Γεια σου Δανάη! Όλα είναι σχετικά! Ούτε η 18η μέρα παίζει να μην ήταν η σωστή αν δεν γνωρίζεις μέρα ωορρηξίας και πόσες μέρες αργότερα αδιαθετεις! Επίσης αν δεν έκανες fsh στην αρχή του κύκλου δεν ξέρεις τι "ποιότητα" είχε η ωορρηξία ώστε να αξιολογήσεις αυτό το 10 η το λίγο παραπάνω.  Πάντως αν το "έπιασες" σε πτωτική τάση αργά στον κύκλο ναι ισχύει ότι ειναι οκ και σε επικείμενη εγκυμοσύνη θα ανέβει και δεν θα έχεις θέμα. Προσωπικά 27η μέρα με τεστ θετικό ειχα 14,5 και 2 μέρες μετά 19 αν θυμάμαι καλά και δεν ξαναμετρησαμε ούτε πήρα συμπλήρωμα γιατί ανέβαινε. 

Κράτα το

Κράτα το

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

καλημέρα σε όλες!

είμαι στον 5ο μήνα προσπαθειών, αν και επίσημα θα έλεγα ότι πάει και αυτός γιατι δεν μας έκατσε ούτε τώρα οπότε μετά την περίοδο θα πάμε για τον 6ο κύκλο προσπαθειών για το δεύτερο παιδάκι μας. Επανέλαβα την προγεστερόνη και σε αυτόν τον κύκλο 4 μέρες πριν την περίοδο (κύκλος 26 ημερών) και βγήκε 8,36. Ο γιατρός μου είπε ότι ειναι μια χαρά και απλώς δεν είναι μεγάλη η τιμή γιατί δεν έμεινα έγκυος.

Είχα πάει να παρακολουθήσω υπερηχογραφικά την ωορρηξία μου τον μήνα αυτόν και είδαμε ότι την 14η μέρα δηλ 17/7 (επαναλαμβάνω ο κύκλος είναι 25 με 26 μέρες) είχα ένα ωοθυλάκιο 17,5 χιλ. περιπου και μου είπε οτι λογικά τις επόμενες 2 μέρες θα γίνει η ωορρηξία, δηλ. στις 19/7 γι αυτο και μου ειχε πει να κανω την προγεστερονη μια εβδομαδα μετα για να δουμε τι θα βγει. Και ετσι και εκανα και βγηκε το αποτελεσμα που εγραψα πιο πανω. Μου λεει λοιπον οτι ειναι οκ και οτι δεν εχω ορμονικο προβλημα απλά δεν εμεινα εγκυος γι αυτο και επεσε αντι να ανεβει η ορμονη.

Εν τω μεταξυ εγω εχω την εντυπωση οτι πρεπει να αργησα να κανω ωορρηξια γιατι την 18η ημερα παρατηρησα υγρα σαν ασπραδι αυγου και ειχα και πονους κτλ. Γενικα πιστευω οτι κανω πιο μετα ωορρηξια δηλ οχι στην μεση του κυκλου αλλα πιο μετα. Τελοσπαντων σας ευχομαι καλο καλοκαιρι και αν καποια εχει να προσθεσει κατι ή εχει κατι να πει σαν εμπειρια που θα μπορουσε να μου φανει χρησιμη θα το εκτιμουσα πολυ!

eHHwp3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...

Καλησπέρα σε όλους. Ήθελα να λύσω μια απορία μου, μέχρι να μου τη λύσει ο γιατρος. Έκανα την 21η μέρα του κύκλου μου (σε κύκλο 28-29 ημερών), εξετάσεις για την προγεστερονη και μου βγήκε αποτέλεσμα 45 (το οποίο αναφέρει μέσα στο χαρτί ότι πρέπει να είσαι στο 1ο τρίμηνο με αυτή την τιμή). Σαν φυσιολογικές τιμές δίνει από 1.7-27 στην ωχρινικη φάση. Κ λέω εγώ τώρα είναι απλά ανεβασμένη για άλλο λόγο ή μπορεί να υπάρχει εγκυμοσύνη; Σας ευχαριστώ πολύ. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 εβδομάδες μετά...
On 10/8/2020 at 3:49 ΠΜ, Maria1717 είπε:

Καλησπέρα σε όλους. Ήθελα να λύσω μια απορία μου, μέχρι να μου τη λύσει ο γιατρος. Έκανα την 21η μέρα του κύκλου μου (σε κύκλο 28-29 ημερών), εξετάσεις για την προγεστερονη και μου βγήκε αποτέλεσμα 45 (το οποίο αναφέρει μέσα στο χαρτί ότι πρέπει να είσαι στο 1ο τρίμηνο με αυτή την τιμή). Σαν φυσιολογικές τιμές δίνει από 1.7-27 στην ωχρινικη φάση. Κ λέω εγώ τώρα είναι απλά ανεβασμένη για άλλο λόγο ή μπορεί να υπάρχει εγκυμοσύνη; Σας ευχαριστώ πολύ. 

Τελικα ηταν εγκυμοσυνη;εμενα την 21 η βγηκε 38

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...