Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΚΑΡΟΤΣΑΚΙΑ SOS


rena

Recommended Posts

Πιστεύω ότι τα μωρακια δεν πρέπει να κοιμούνται στα πορτ μπεμπε που τα βγάζουμε βόλτα. Εγώ δεν θα το εκανα. Το ίδιο κρεβατακι που κοιμάται να βγαίνει και έξω για βόλτα.

Εμείς πήραμε Stokke. Το πορτ μπεμπε αρκετά μεγάλο. Και το καροτσι είναι αρκετά μεγάλο. Αλλα στο δρόμο είναι πολυ άνετο. Στρίβει πολυ εύκολα. Την παραμικρή κίνηση και στρίβει αμέσως. Ανεβαίνω τα πεζοδρόμια μια χαρα, μονη μου. Και έχουμε κάνει απίστευτες βόλτες.

Επίσης πολυ καλο με αυτο το καροτσι, είναι ότι ρυθμίσεις τα πάντα. Εγώ που είμαι κοντουλα κατάβαση το χερουλι. Ο άντρας μου το ανεβάζει. Εγώ βάζω πιο χαμηλά το πορτ μπεμπε και βάζω-βγάζω το μωρό άνετα. Ο άντρας μου το ανεβάζει και δεν χρειάζεται να σκηβει.

Πάντως είναι πολυ άνετο στην οδήγηση. Αν το βρείτε σε Κατάστημα δοκιμαστετο. Ειδικά όταν έχει το μωρό μέσα και έχει βάρος πηγαίνει ακόμα καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


[quote=maria- elpida;

 

ναι εννοειται! μα τι αλλο θα μπορουσε να ειναι το καροτσι απο προσωπικη αποψη??? αναλογα πως το χρησιμοποιει ο καθενας.... εγω λυπηθηκα τα λεφτα γιατι δεν χρησιμοποιησα σχεδον καθολου αυτη την αγορα που εκανα! δε σημαινει οτι καποιον αλλο δε μπορει να τον βολεψει....εξαλλου η perego ειναι απ τις καλυτερες μαρκες της αγορας....ισως να φταιει οτι εγω και τα δυο τα γεννησα κατακαλοκαιρο και σκαγανε εκει μεσα! ακομα στη σοφιτα τα εχω !

απλα τα εγραψα για να καταλαβει η κοπελα οτι αν δε δωσει 500 ευρω ντε και καλα δε σημαινει οτι θα ειναι λιγοτερο καλυτερη η αγορα της- αυτο μονο!

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω ότι τα μωρακια δεν πρέπει να κοιμούνται στα πορτ μπεμπε που τα βγάζουμε βόλτα. Εγώ δεν θα το εκανα. Το ίδιο κρεβατακι που κοιμάται να βγαίνει και έξω για βόλτα.

 

 

συμφωνω απολυτως

Link to comment
Share on other sites

ισως να φταιει οτι εγω και τα δυο τα γεννησα κατακαλοκαιρο και σκαγανε εκει μεσα! ακομα στη σοφιτα τα εχω !

απλα τα εγραψα για να καταλαβει η κοπελα οτι αν δε δωσει 500 ευρω ντε και καλα δε σημαινει οτι θα ειναι λιγοτερο καλυτερη η αγορα της- αυτο μονο!

τωρα που λες κατακαλοκαιρο, και εγω ιουνιο γενναω και σκεφτηκαμε να παρουμε 3σε1 για να μπορουμε να βγαζουμε το μωρακι μας εξω το καλοκαιρι και να ειναι ανετο στην καλαθουνα και οχι στο αβολο για πολλες ωρες καθισματακι αυτοκινητου.

λες να ειναι πολυ ζεστο? το ειχες δοκιμασει στα μωρα σου?

Επισης δεν βρισκω προβλημα να κοιμαται το παιδι στην καλαθουνα, γιατι το βασικο καροτσι επισης δεν θα κοιμαται?

668bab1939.png

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

τωρα που λες κατακαλοκαιρο, και εγω ιουνιο γενναω και σκεφτηκαμε να παρουμε 3σε1 για να μπορουμε να βγαζουμε το μωρακι μας εξω το καλοκαιρι και να ειναι ανετο στην καλαθουνα και οχι στο αβολο για πολλες ωρες καθισματακι αυτοκινητου.

λες να ειναι πολυ ζεστο? το ειχες δοκιμασει στα μωρα σου?

Επισης δεν βρισκω προβλημα να κοιμαται το παιδι στην καλαθουνα, γιατι το βασικο καροτσι επισης δεν θα κοιμαται?

 

κατ αρχην στο καθισματακι αυτοκινητου απαγορευεται να βαλεις το νεογεννητο - εμενα ο γιατρος με αφησε μετα τον τριτο μηνα που στηριζε το κεφαλι του

εγω τη δοκιμασα την ιστορια με το πορτ μπεμπε που μπαινει στο καροτσι και εκλαιγε του σκασμου - τελικα τον βολεψα με λεπτη κουβερτουλα στο κανονικο καροτσι οπου ειχε και οπτικη επαφη και του αρεσε πιο πολυ - αναλογα το παιδι παντα

οσο για την καλαθουνα, εγω μιλαω για τη νυχτα....ποτε δεν τους εβαλα ουτε τον ενα ουτε τον αλλο, τους εβαζα στο κρεβατακι τους διπλα μου....με την κουνουπιερα τους, τα καγκελακια τους να παιρνουν αερα....η καλαθουνα αν βγει εξω ειναι μες τα μικροβια μετα....στο καροτσι θα κοιμηθει οταν ειναι εξω, αλλα θα γυρισεις, θα βγαλεις τα ρουχα, θα κανετε μπανακι, μετα δε μπορεις να το ξαναβαλεις εκει μεσα....εγω και χωρια πορτ μπεμπε που ειχα σπιτι υφασματινο, παλι δεν εμπιστευομουν τη νυχτα να το βαλω εκει....ξερεις ποσα παιδακια εχουν φαει τουμπες απο πορτ μπεμπε και ρηλαξ???? γνωμη μου παντα ετσ??? οτι σε βολευει πανω απ ολα........

Link to comment
Share on other sites

σε οσα μαγαζια πηγα μας ειπαν οτι το παιδακι μπορει να μπει στο καθισματακι αυτοκινητου απο 0 μηνων αλλα οχι για πανω απο 3 ωρες,

δηλαδη αν πας ταξιδι, θα το βαλεις αλλα σιγουρα στις 3 ωρες θα το σηκωσεις για να φαει ή για αλαγμα.

τωρα για την καλαθουνα, δεν ειπα για βραδυ και η φιλη μου την ημερα την χρησιμοποιουσε οπως και αρκετοι γνωστοι μας τα βαζουν τα παιδακια τους.

επισης αυτο που λες για τα μικροβια δεν θα διαφωνησω ουτε και εχω ακομα προσωπικη εμπειρια αλλα στον δρομο που τωρα τελευταια κοιταω συνεχεια καροτσια βλεπω πολυ συχνα πορτ-μπεμπε στα καροτσια.

τι να σου πω Στελιτσα, οι γνωμες απο οτι βλεπω διιστανται και μαλλον εχουν δικιο ολοι..

θα δειξει η πραξη..

ευχαριστω για τις συμβουλες σου!

668bab1939.png

 

 

Link to comment
Share on other sites

ναι την ημερα εννοειται μπορεις να χρησιμοποιησεις το πορτ μπεμπε του καροτσιου αλλιως γιατι να το πουλανε? αλλα τη νυχτα με τιποτα.... επισης οταν δεις το μωρο το νεογεννητο πως κρεμεται το κεφαλακι του μπρος πισω στο καθισματακι αυτοκινητου, να εισαι σιγουρη δε θα το βαλεις μετα....κι εμεις γι αυτο το αγορασαμε, γιατι ελεγε 0-9 μηνες, αλλα ματαια

τωρα ειναι και τιθελε ο καθενας....ξερω και ατομα που παιρνουν το μωρο με καθισματακι αυτοκινητου απ την κλινικη,αμα δεις πως τους μαλωνουν οι μαιες....

τεσπα εγω σου ειπα τι εγινε με μενα, εσυ αποφασιζεις και ευχομαι καλη γεννα και γερο χαμογελαστο μωρακι και μετα θα τα βολεψεις ολα καλη μου!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Το πορτ μπεμπε το χρησιμοποιούμε και εμείς, αλλα για βόλτες έξω. Για το χειμώνα, εμάς μας έχει βολέψει αρκετά. Για καλοκαίρι δεν ξέρω. Ίσως να έχετε δίκαιο και να είναι πολυ ζεστό.

Εμάς μας είπαν στο μαιευτήριο να φύγει το μωρο σε καθυσμα αυτοκινήτου. Μάλιστα στη Γερμανία, δεν σε αφήνουν να το πάρεις αλλιώς.

Τώρα, κατα πόσο έχουν δίκαιο οι Γερμανοί, δεν ξέρω.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κοριτσια το της xlr mac claren το εχει βρει καμια σε καλυτερη τιμη απο 490 :shock:ευρω?Λεω γι αυτο που εχει μαξιλαρακι extra στο κεφαλακι,χρωματος καφε-γαλαζιο.

<<φυσης ουδεν ποιει ματην>>

αν ητανε η γνωση ψωρα θα θηλαζε ολη η χωρα

Link to comment
Share on other sites

Το πορτ μπεμπε το χρησιμοποιούμε και εμείς, αλλα για βόλτες έξω. Για το χειμώνα, εμάς μας έχει βολέψει αρκετά. Για καλοκαίρι δεν ξέρω. Ίσως να έχετε δίκαιο και να είναι πολυ ζεστό.

Εμάς μας είπαν στο μαιευτήριο να φύγει το μωρο σε καθυσμα αυτοκινήτου. Μάλιστα στη Γερμανία, δεν σε αφήνουν να το πάρεις αλλιώς.

Τώρα, κατα πόσο έχουν δίκαιο οι Γερμανοί, δεν ξέρω.

 

απιστευτο μου φαινεται! μα δε στηριζει το νεογεννητο ουτε κεφαλι ουτε πλατουλα ουτε σπονδυλικη στηλη....σαν 8αρι ειναι εκει μεσα! και οδηγωντας το κεφαλακι παει κι ερχεται.... κι να πω....εμενα ο παιδιατρος μου ειπε ουτε για πλακα

Link to comment
Share on other sites

Δες στο www.pramworld.co.uk. Εμείς πήραμε το δικό μας από εκεί σε καφέ-ροζ. Μας βγήκε 250 λίρες περίπου μαζί με τα μεταφορικά.

 

Μπηκα αλλα το xlr techno το εχει ροζ κ κοκκινο,ειναι κοριτσιστικα....Δε νομιζω να κανω λαθος ριξε μια ματια κι εσυ κ πες μου....Οποια αλλη κοπελα ξερει πως να βρω το γαλαζιο καφε σε παρομοια τιμη ας μου πει γιατι εχω ξετρελαθει μ αυτο αλλα δε μπορω να το παρω 400+ ευρω

<<φυσης ουδεν ποιει ματην>>

αν ητανε η γνωση ψωρα θα θηλαζε ολη η χωρα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

απιστευτο μου φαινεται! μα δε στηριζει το νεογεννητο ουτε κεφαλι ουτε πλατουλα ουτε σπονδυλικη στηλη....σαν 8αρι ειναι εκει μεσα! και οδηγωντας το κεφαλακι παει κι ερχεται.... κι να πω....εμενα ο παιδιατρος μου ειπε ουτε για πλακα

 

Εμάς το κάθισμα αυτοκινήτου έχει ειδικό μαξιλαρακι για νεογέννητο. Του κρατάει το κεφαλακι πολυ σταθερά. Καλα-καλα δεν μπορεί να το γυρίσει. Μετα το αφαιρεις.

Και δεν έχουμε πάρει κανένα κάθισμα εξεζητημενο. Maxi cosi, cabriofix.

Link to comment
Share on other sites

τρελαινομαι για το stokke!!!!!

αλλα εχω ενα πολυ σοβαρο προβλημα, δεν αρεσει του αντρα μου..

οποτε αντιο αγαπημενο καροτσι!

 

Έχει κάτι πολυ ωραία καρότσια στα Lapin. Τρικυκλο και νομίζω ότι ήταν της bebeconfort.

Είχε το πιο ωραίο κάθισμα αυτοκινήτου.

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια το της xlr mac claren το εχει βρει καμια σε καλυτερη τιμη απο 490 :shock:ευρω?Λεω γι αυτο που εχει μαξιλαρακι extra στο κεφαλακι,χρωματος καφε-γαλαζιο.

 

για κοιτα εδω

http://www.bambinodirect.co.uk/Maclaren_Techno_XLR_2009_-_Coffee_Brown-Sky_Blue_218-171/version.asp

 

στις πληροφοριες λεει οτι συμπεριλαμβανεται και το μαξιλαρακι ( head hugger).Αλλα δεν ξερω ποσο ειναι τα μεταφορικα

"Ο φανατισμός είναι η μόνη μορφή θέλησης που μπορεί να διαπνέει τους αδύναμους"

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσι μου βρηκε το ιδιο μια κοπελα πιο πανω κι ερχετε με 268 λιρες.φθηνοτερα δηλαδη...με 300 ευρω το εχω(.Αυτο με το μαξιλαρι με προβληματιζει εαν θα υπαρχει αλλα πιστευω οτι θα υπαρχει σιγουρα...τι στο καλο...το μισο θα στελνουν κ ολα τα αλλα θα πρεπει να τα αγορασεις?Για ομπρελα κ.λ.π το καταλαβαινω οτι ειναι extra αλλα το μαξιλαρι που εχει,ποδοσακο κ κουκουλα βροχης...ειναι το βασικο μερος!Απ το itsababy θα μας το παρουμε οταν με το καλο το αποφασισουν

<<φυσης ουδεν ποιει ματην>>

αν ητανε η γνωση ψωρα θα θηλαζε ολη η χωρα

Link to comment
Share on other sites

απιστευτο μου φαινεται! μα δε στηριζει το νεογεννητο ουτε κεφαλι ουτε πλατουλα ουτε σπονδυλικη στηλη....σαν 8αρι ειναι εκει μεσα! και οδηγωντας το κεφαλακι παει κι ερχεται.... κι να πω....εμενα ο παιδιατρος μου ειπε ουτε για πλακα

 

συγγνωμη που επεμβαινω...αλλα το μωρο σε ενα καλο καρεκλακι αυτοκινητου 0-13 κιλων στηριζει μια χαρα το κεφαλακι του και δεν ειναι καθολου σαν 8αρι.Τουλαχιστον με το δικο μου παιδι δεν παρατηρησα κατι τετοιο και μπηκε στο καρεκλακι του 5 ημερων για ταξιδι 45 λεπτων απο το μαιευτηριο στο σπιτι μας.

Ο παιδιατρος σου που συμβουλεψε κατι τετοιο πως σου ειπε οτι ειναι ασφαλες να μεταφερεις το παιδι σου απο το μαιευτηριο??

Η απορια μου ειναι πραγματικη και καθολου ειρωνικη!!!

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσι μου βρηκε το ιδιο μια κοπελα πιο πανω κι ερχετε με 268 λιρες.φθηνοτερα δηλαδη...με 300 ευρω το εχω(.Αυτο με το μαξιλαρι με προβληματιζει εαν θα υπαρχει αλλα πιστευω οτι θα υπαρχει σιγουρα...τι στο καλο...το μισο θα στελνουν κ ολα τα αλλα θα πρεπει να τα αγορασεις?Για ομπρελα κ.λ.π το καταλαβαινω οτι ειναι extra αλλα το μαξιλαρι που εχει,ποδοσακο κ κουκουλα βροχης...ειναι το βασικο μερος!Απ το itsababy θα μας το παρουμε οταν με το καλο το αποφασισουν

 

ωχ δεν το ειχα δει το post με την οικονομικοτερη τιμη:oops:

 

Πιστευω οτι θα συμπεριλαμβανονται αυτα που αναφερεις αλλωστε την ιδια τιμη ειχε με το site που σε παρεπεμψα εγω απλα το itababy εχει και εκπτωση.Παντως δεν χανεις τιποτα να στειλεις ενα e-mail για διευκρινηση γιατι εμεις με το δικο μας καροτσι την ψιλοπατησαμε.Βρηκαμε το concord σε ενα γερμανικο site 100-150 ευρω φθηνοτερο αλλα τελικα ελειπε ενα προστατευτικο απο τις ζωνες του ωμου.Δεν ειναι σπουδαιο αλλα εξηγει την μειωμενη τιμη.

"Ο φανατισμός είναι η μόνη μορφή θέλησης που μπορεί να διαπνέει τους αδύναμους"

Link to comment
Share on other sites

ωχ δεν το ειχα δει το post με την οικονομικοτερη τιμη:oops:

 

Πιστευω οτι θα συμπεριλαμβανονται αυτα που αναφερεις αλλωστε την ιδια τιμη ειχε με το site που σε παρεπεμψα εγω απλα το itababy εχει και εκπτωση.Παντως δεν χανεις τιποτα να στειλεις ενα e-mail για διευκρινηση γιατι εμεις με το δικο μας καροτσι την ψιλοπατησαμε.Βρηκαμε το concord σε ενα γερμανικο site 100-150 ευρω φθηνοτερο αλλα τελικα ελειπε ενα προστατευτικο απο τις ζωνες του ωμου.Δεν ειναι σπουδαιο αλλα εξηγει την μειωμενη τιμη.[/quote

 

τους στειλεμε αλλα δε λεει κ πολλα....Αυτα εδω μας εγραψε Hello,

The maclaren techno xlr comes with a foot muff head hugger and seat liner.

There are components you can buy to go with this model,

Soft carry cot

Car seat

These components altogether make it into a travel system.

The shipping to Greece is £35 per box.

 

 

Προφανως εχει raincover αλλα δε το ανεφερε γιατι γι αυτα τα δυο ρωτησα.Δε καταλαβαινω τι ακριβως λεει οτι περιλαμβανει στη σελιδα...δε ξερω ολες τις λεξεις....αν καποια γνωριζει ας μου πει,εδω ειναι η σελιδα http://www.itsababy.co.uk/prams-pushchairs/strollers-buggies/maclarentechno-xlr-coffee-sky-blue

<<φυσης ουδεν ποιει ματην>>

αν ητανε η γνωση ψωρα θα θηλαζε ολη η χωρα

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα κοριτσια και απο μενα,θελω μια βοηθεια σε κατι γιατι θα με βγαλουν χαζη και παρανοικη (η κουνιαδα μου ολα αυτα),συζητουσαμε για πορτ μπεμπε και καλαθουνα και εξηγουσα πως αν βγαζεις εξω το μωρο απι νωρις για βολτα με το καροτσι και το πορτμπεμπε δεν μπορεις οταν γυρισεις στο σπιτι να αφησεις το μωρο εκει μεσα να καθεται ολη μερα, μεσα στην σκονη....η διαφωνια ηταν γιατι να παρω καλαθουνα.....λεω κατι παραλογο;εγω θελω την καλαθουνα για μεσα στο σπιτι μεχρι 3-4 μηνων και για εξω να εχω το πορτ μπεμπε,και θα αφηνω λιγο στην αρχη το μωρο στην καλα θουνα να κοιμαται γιατι δεν χωραει η κουνια διπλα στο κρεβατι μου, μετα απο 3-4 μηνων θα την σταματησω την καλαθουνα.ειμαι παραλογη.....;;;

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα κοριτσια και απο μενα,θελω μια βοηθεια σε κατι γιατι θα με βγαλουν χαζη και παρανοικη (η κουνιαδα μου ολα αυτα),συζητουσαμε για πορτ μπεμπε και καλαθουνα και εξηγουσα πως αν βγαζεις εξω το μωρο απι νωρις για βολτα με το καροτσι και το πορτμπεμπε δεν μπορεις οταν γυρισεις στο σπιτι να αφησεις το μωρο εκει μεσα να καθεται ολη μερα, μεσα στην σκονη....η διαφωνια ηταν γιατι να παρω καλαθουνα.....λεω κατι παραλογο;εγω θελω την καλαθουνα για μεσα στο σπιτι μεχρι 3-4 μηνων και για εξω να εχω το πορτ μπεμπε,και θα αφηνω λιγο στην αρχη το μωρο στην καλα θουνα να κοιμαται γιατι δεν χωραει η κουνια διπλα στο κρεβατι μου, μετα απο 3-4 μηνων θα την σταματησω την καλαθουνα.ειμαι παραλογη.....;;;

τι κάθεσαι και σκάς για την κουνιάδα σου κάνε αυτό που πιστεύεις εσύ πιο σωστό για σένα και το μωρό σου άσε τους άλλους να λένε,κοιταξέ εσύ τι χρειάζεσαι γιατί μόνη σου θα το περάσεις οι υπόλοιποι λοιποί συγγενείς θα είναι επισκέπτες που ο καθένας θα λέει το μακρύ και το κοντό του.Για την καλαθούν ρώτα και τον παιδίατρο καλύτερα αν μπορείς να βάζεις το μωρό να κοιμάται τόσες ώρες γιατί άλλο η καλαθούνα του jumbo και άλλο της licno .......

ΟΣΟ ΠΕΡΝΑΕΙ Ο ΚΑΙΡΟΣ ΔΕΝΟΜΑΙ ΠΙΟ ΠΟΛΥ ΜΑΖΙ ΤΟΥΣ,ΠΩΣ ΘΑ ΞΕΠΕΡΑΣΤΕΙ ΤΟ ΟΙΔΙΠΟΔΕΙΟ ???????????????

1ος Αγγελος :31/10/08 ;)

2ος Αγγελος :01/04/10.:P

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...