Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΚΑΡΟΤΣΑΚΙΑ SOS


rena

Recommended Posts

Ενδιαφέρομαι για ένα μικρό, ελαφρύ καρότσι, να μπαίνει εύκολα στο αυτοκίνητο. Βασικό κριτήριο να ξαπλώνει η πλάτη για να μπορεί να κοιμηθεί το μωρό. Έχετε να μου προτείνετε κάποιο?

 

Επειδή τα έχω ψάξει πολύ τα καρότσια το πιο ελαφρύ καρότσι είναι της Maclaren, δεν πιάνει χώρο και μπαίνει εύκολα στο αυτοκίνητο, έχει δηλαδή αυτά που ψάχνεις και η τιμή του είναι στα 184 €. Η πλάτη όμως δεν ξαπλώνει σε οριζόντια θέση και αυτό ήταν πρόβλημα. Εγώ το πήρα αρχές καλοκαιριού σαν δεύτερο καρότσι γιατί το πρώτο που είχα ένα της chicco ήταν θεόβαρο!!΄Δυστυχώς όμως μου το έκλεψαν:shock:

 

Αυτό που πήρα λοιπόν τώρα της chicco το LITE WAY ρυθμίζεται σε 5 θέσεις και ξαπλώνει τελείως. Είναι το πιο ελαφρύ μετά το maclaren και το μοναδικό από τα καρότσια τύπου ομπρέλα που μπορεί να κοιμηθεί τελείως ξαπλωμένο ένα παιδάκι. Κοστίζει 135 € εγω το πήρα στο Mothercare, υπάρχει σε μπλε και σε κόκκινο. Μπορείς να το δείς στην ιστοσελίδα του ΛΗΤΩ. Είναι πολύ όμορφο.:-D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγώ μετά απο πολύ ψάξιμο κατέληξα στο Zibos Z8.Με βολεύει πάρα πολύ μέχρι στιγμής.Ξαπλώνει τελείως πίσω,και κάνει για νεογέννητο,κλέινει έυκολα με μια κίνηση,έιναι ελαφρύ και μπορείς να το προσαρμόσεις να βλέπει εσένα το μωρό για τους πρώτους μήνες ,και μετά μπροστά στο δρόμο.Κάνει μόνο 200 ευρώ και μαζί παίρνεις ποδόσακο και αδιάβροχο κάλυμα.Έχει δηλαδή όσα πλεονεκτήματα έχει της Peg Perego αυτό που είναι απο 0-3 χρονών,σε πολύ καλύτερη τιμή..:)

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα κορίτσια

ξέρετε μεγαλα καταστήματα με καροτσάκια στον Πειραιά η καπου κοντα του?

βασικα μου εχει κατσει να παω να δω το buzz 3 και θελω να παω να το δω!!!

(πηγα στα mothercare του πειραια και δεν το ειχαν)

τελειο καροτσι εμφανισιακά.

βεβαια όλες μα ολες εδω μεσα λετε οτι ειναι βαρυ και πιανει πολυ χωρο.

2 βασικά μειονεκτήματα δηλαδή.

και οι έμπυρες μανουλες λενε..''πηρα ενα ακριβό καρότσι και τελικά βολεύτηκα το 2ο το φτηνο''

σας μπερδεψα??

2 πραγματα θελω να μαθω μεγαλα καταστήματα + εντυπωσεις για buzz.

filiaaa

 

2 πράγματα είναι άπειρα: το Σύμπαν και η ανθρώπινη ηλιθιότητα·Για το πρώτο δεν είμαι και τόσο σίγουρος...

Albert Einstein

Link to comment
Share on other sites

καλημερα!

για την καθε μια μανουλα το ιδανικο ειναι διαφορετικο.οποτε παρε οποιο σου αρεσει παραπανω.

εμενα μου ελεγε η κουμπαρα μου πως το πιο αχρηστο ητανε ο καροτσι και να μην παρω καποιο ακριβο..εμενα τι πιο χρησιμο μου ειναι το καροτσι τελικα!!! αλλος τροπος ζωης..

εμεις πηραμε της bebe confort to τριροδο.μεγαλο, χωραει ισα ισα στο πορτ μπαγαζ...σχετικα βαρυ να το βαλεις βγαλεις..

αλλα ειναι τοσο ωραιο στον δρομο που δεν το αλλαζω με κανενα ελαφρυ!!! εχουμε ριζει βολτες.εχω περασει εμποδια.αναβοκατεβαινω παιχνιδακι τα πεζοδρομια κτλ.εχει αναρτησεις το μωρο δεν καταλαβαινει τιποτα...

εμενα δεν με νοιαζει τοσο το βαρος(στην πλατη θα το εχω??) οσο να ειναι ευκολο στον δρομο..να μην το σερνω αλλα να πηγαινει μονο του(πως να το εξηγησω???)οσο βαρος εχει ουτε το μισο δεν νιωθεις οταν το χειριζεσαι...

παρε αυτο που θα σου αρεσει..ολα τα αλλα ειναι υποκειμενικα τελικα!!

καλες αγορες!!!!!!

ΤΟ ΝΙΝΙ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΡΕΛΑ!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

venetia αυτο εννοεις???

http://www.bebeconfort.com/collection-2009/UK/prom_poussette_high_trek.htm

 

αν ναι πηρατε κ καθισματακι αυτοκινητου της ιδιας εταιρειας??? θα μπορουσες να μου πεις ποιο??? κουμπωνει πανω στο καροτσι ή οχι???

εμενα μ αρεσει πολυ το αυτο το hi-trek,το loola και το stokke...(το τελευταιο πολυ αγαπημενο...) αλλα ειναι ολα πολυ πολυ ακριβα...

ευχαριστω......:P

pasxalitsa v

το καλύτερο δώρο της ζωής μας...είναι ΕΔΩ!!!

kALOp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εκτός από τα Bugaboo , Oλλανδικά είναι και τα Mutsy , τα οποία δεν πολυκυκλοφορούν στην Ελλάδα (μόνο στα Αλουέτ) , με πολλές επιλογές.

Για το μοντέλο που μου άρεσε το 4rider ,το αρνητικό είναι ότι η θέση του δεν είναι τελείως fully recline.To στρίψιμο (handling)είναι παρόμοιο με το χαμαιλέων της Bugaboo.

http://www.mutsy.nl/products

 

Kαλή εναλλακτική του Stokke είναι τα Joolz , ίσως και καλύτερα , αλλά δεν υπάρχουν στην Ελλάδα.

http://www.my-joolz.com/

Εκτός από την υψηλή θέση ,έχουν αναρτήσεις και στους 4 τροχούς κάτι το οποίο είναι πολύ χρήσιμο για τους ελληνικούς δρόμους.Όχι μόνο για να μη ξυπνάει το μωρό αλλά για να μη γίνεται φραπές.

Αρνητικό είναι ότι είναι σαν το Skate της Pegperego , δηλαδή είναι το καθισματάκι είναι ταυτόχρονα και port-bebe.

Link to comment
Share on other sites

Εκτός από τα Bugaboo , Oλλανδικά είναι και τα Mutsy , τα οποία δεν πολυκυκλοφορούν στην Ελλάδα (μόνο στα Αλουέτ) , με πολλές επιλογές.

Για το μοντέλο που μου άρεσε το 4rider ,το αρνητικό είναι ότι η θέση του δεν είναι τελείως fully recline.To στρίψιμο (handling)είναι παρόμοιο με το χαμαιλέων της Bugaboo.

http://www.mutsy.nl/products

 

Kαλή εναλλακτική του Stokke είναι τα Joolz , ίσως και καλύτερα , αλλά δεν υπάρχουν στην Ελλάδα.

http://www.my-joolz.com/

Εκτός από την υψηλή θέση ,έχουν αναρτήσεις και στους 4 τροχούς κάτι το οποίο είναι πολύ χρήσιμο για τους ελληνικούς δρόμους.Όχι μόνο για να μη ξυπνάει το μωρό αλλά για να μη γίνεται φραπές.

Αρνητικό είναι ότι είναι σαν το Skate της Pegperego , δηλαδή είναι το καθισματάκι είναι ταυτόχρονα και port-bebe.

 

 

Για το Joolz νομιζω οτι κανεις καποιο λαθος, εχει εξτρα port-bebe.

Κοιτα λιγο εδω:

http://www.bebe24.de/index.php?cPath=1_26

Link to comment
Share on other sites

Για το Joolz νομιζω οτι κανεις καποιο λαθος, εχει εξτρα port-bebe.

Κοιτα λιγο εδω:

http://www.bebe24.de/index.php?cPath=1_26

 

Nαι έχεις δίκιο Oλυμπία.Δεν το είδα στα αξεσουάρ του επίσημου site.

Kαλό , αλλά ακριβό.

Link to comment
Share on other sites

Nαι έχεις δίκιο Oλυμπία.Δεν το είδα στα αξεσουάρ του επίσημου site.

Kαλό , αλλά ακριβό.

 

Εχω την τυχη να ζω στη Γερμανια και αυτα τα καροτσακια (Joolz, Bugaboo, Stokke, Brio κτλ.) τα βλεπω καθημερινα στο δρομο, μην νομιζεις οτι επειδη ειναι ακριβα ειναι και βολικα. Τα περισσοτερα απο αυτα εινα μονο Design.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλησπερα κορίτσια

ξέρετε μεγαλα καταστήματα με καροτσάκια στον Πειραιά η καπου κοντα του

θελω να δω το buzz αλλά και άλλα.

 

2 πράγματα είναι άπειρα: το Σύμπαν και η ανθρώπινη ηλιθιότητα·Για το πρώτο δεν είμαι και τόσο σίγουρος...

Albert Einstein

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα κορίτσια

ξέρετε μεγαλα καταστήματα με καροτσάκια στον Πειραιά η καπου κοντα του

θελω να δω το buzz αλλά και άλλα.

Mπορείς να πάς στο Λητώ είναι στην Πειραιως στο ύψος της γέφυρας του Μοσχάτου έχει τα πάντα!

pcs9p3.pngTYJ2p2.png
Link to comment
Share on other sites

καλημερα!

για την καθε μια μανουλα το ιδανικο ειναι διαφορετικο.οποτε παρε οποιο σου αρεσει παραπανω.

εμενα μου ελεγε η κουμπαρα μου πως το πιο αχρηστο ητανε ο καροτσι και να μην παρω καποιο ακριβο..εμενα τι πιο χρησιμο μου ειναι το καροτσι τελικα!!! αλλος τροπος ζωης..

εμεις πηραμε της bebe confort to τριροδο.μεγαλο, χωραει ισα ισα στο πορτ μπαγαζ...σχετικα βαρυ να το βαλεις βγαλεις..

αλλα ειναι τοσο ωραιο στον δρομο που δεν το αλλαζω με κανενα ελαφρυ!!! εχουμε ριζει βολτες.εχω περασει εμποδια.αναβοκατεβαινω παιχνιδακι τα πεζοδρομια κτλ.εχει αναρτησεις το μωρο δεν καταλαβαινει τιποτα...

εμενα δεν με νοιαζει τοσο το βαρος(στην πλατη θα το εχω??) οσο να ειναι ευκολο στον δρομο..να μην το σερνω αλλα να πηγαινει μονο του(πως να το εξηγησω???)οσο βαρος εχει ουτε το μισο δεν νιωθεις οταν το χειριζεσαι...

παρε αυτο που θα σου αρεσει..ολα τα αλλα ειναι υποκειμενικα τελικα!!

καλες αγορες!!!!!!

Και εμείς αυτης της γνώμης είμαστε!!!!Πήραμε το speedy της Quinny και είναι άψογο!!!

Μας λέγανε πως είναι μεγάλο αλλά αυτό μας αρέσει πολύ γιατί ο μπέμπης βολευεται και κοιμάται εκεί!!!Είναι πολύ ελαφρύ και στριβει απίστευτα (είναι 3ροδο) και έχει και αναρτήσεις!!!!Και η αλήθεια είναι πως έχει και desing αλλά δεν μασάει σε τίποτα.Μαζί με το καθησματάκι αυτοκινήτου maxi cosi ήταν μία απο τις καλύτερες αγορές!!!

pcs9p3.pngTYJ2p2.png
Link to comment
Share on other sites

spyros το joolz μου αρεσε το αλλο οχι κ τοσο...

olympia γιατι τα θεωρεις αβολα??? θεωρω μεγαλο πλεονεκτημα να ειναι ψηλα το παιδι σε ενα καροτσι και να βλεπει...οπως και την ανεση...

η αληθεια ειναι πως δεν το εχω ψαξει πολυ γιατι ακομα ειναι νωρις...δυστυχως...(και ετσι δεν μπορω να εχω ολοκληρωμενη αποψη...)

εσεις τι καροτσι εχετε???

pasxalitsa v

το καλύτερο δώρο της ζωής μας...είναι ΕΔΩ!!!

kALOp3.png

Link to comment
Share on other sites

spyros το joolz μου αρεσε το αλλο οχι κ τοσο...

olympia γιατι τα θεωρεις αβολα??? θεωρω μεγαλο πλεονεκτημα να ειναι ψηλα το παιδι σε ενα καροτσι και να βλεπει...οπως και την ανεση...

η αληθεια ειναι πως δεν το εχω ψαξει πολυ γιατι ακομα ειναι νωρις...δυστυχως...(και ετσι δεν μπορω να εχω ολοκληρωμενη αποψη...)

εσεις τι καροτσι εχετε???

 

Ναι έχεις δίκιο ότι είναι πολύ καλά που το παιδί κάθεται ψηλά.

Αλλά δεν νομίζεις ότι τα καθίσματα είναι πολύ μικρά για τα παιδία;

Δεν νομίζω ότι είναι και τόσο άνετα για το παιδί εκεί μέσα στριμωγμένο.

Όταν είναι μωρά είναι καλά τι γίνεται όμως όταν μεγαλώνουν;

Εγώ είχα το Quinny Speedi το οποίο έχει ένα τεράστιο κάθισμα και ο γιος μου καθόταν σαν πάσας εκεί μέσα μέχρι 4 χρόνων, πίστεψε μα το παιδί μου είναι μεγαλόσωμο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

χθές αποκτήσαμε το καρότσι της bebeconfort , loola με creatis απο τα edit admin!!

 

και μάλιστα σε πολυ καλή τιμή. Απο τα ebaby το αγόραζα 10 ? φθηνότερα και μάλιστα με την κουνουπιέρα που μας δώσανε ηρθε στην ίδια τιμή. Οπότε και να μας συμβεί κάτι και σερβις έχουμε και προτιμούμε ελληνικά.... Καλές μας βόλτες....

Link to comment
Share on other sites

kalispera. tha ithela kai egw ta fota sas. tha ginoume se ligo kai emeis neoi goneis kai skeftomaste na paroume gia karotsaki to pliko p3 tri fix ths peg perego pou exei karotsi port bebe kai kathisma autokinitou. den tha thela na parw kati pou telika den tha volepsi kai tha klaime ta lefta mas. to exei parei kapios apo sas na mas pei thn gnwmh tou?

GhvGp2.png

 

 

Link to comment
Share on other sites

kardoula εμείς έχουμε πάρει το pliko p3 αλλά μόνο το καθισματάκι αυτοκινήτου και το καρότσι.Σήμερα που το δοκίμαζα για να δω πώς δουλεύει μου φάνηκε μια χαρά,εύκολο στη χρήση και με πολλές δυνατότητες.

Τώρα για πραγματική χρήση δεν ξέρω να σου πω,αλλά γενικά έχω διαβάσει-ακούσει ότι της peg perego είναι από τα καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites

χθές αποκτήσαμε το καρότσι της bebeconfort , loola με creatis απο τα και μάλιστα σε πολυ καλή τιμή. Απο τα ebaby το αγόραζα 10 ? φθηνότερα και μάλιστα με την κουνουπιέρα που μας δώσανε ηρθε στην ίδια τιμή. Οπότε και να μας συμβεί κάτι και σερβις έχουμε και προτιμούμε ελληνικά.... Καλές μας βόλτες....

 

Mε ολο το θαρρος, επειδη ειδα οτι γενικα υποστηριζεις αυτο το μαγαζι, σου λεω οτι υπαρχει κ αλλο ελληνικο με καλυτερες τιμες,Ειναι το babynet.gr κ 2-3 ειδη maxi cosi που κοιταξα για μια φιλη μου που θελει αλλα δεν εχει ιντερνετ, εκει τα εχει φθηνοτερα.

Πχ το καθισμα ο ντοσας το δινει 170 ενω εκει 162, η Βάση "easy base 189 ενω το βαβυνετ 153.Δε κοιταω αλλα γιατι δεν μ ενδιαφερει αλλη εταιρια.

 

ΥΓ: οχι, ΕΓΩ δεν εχω καμια σχεση με το babynet.gr

tyazp2.png

C9SDp2.png

 

Και το κοριτσακι μας ηρθε στις 10/10/11.

Link to comment
Share on other sites

na rwtiso giati epimenete na kanete magkes tous ellines magazatores otan mporeite na ta vreite poly pio ftina meso internet apo to eksoteriko mazi me ta eksoda apostolis? den eftase epitelous o kairos na katalavoun oti den mporoun na mas klevoun allo kai oti eimaste oi pio xamilomisthoi se olh thn eurwph me tis pio psiles times sthn agora?

GhvGp2.png

 

 

Link to comment
Share on other sites

καρδουλα, και εγω μαζι σου, αλλα δεν μπορω να βλεπω συνεχεια τις ιδιες και ιδιες διαφημισεις εδω μεσα.Εμεις (η φιλη μου μαλλον γιατι εγω ηδη εχω το μαξι κοσι) εννοειται οτι θα το παρουμε απ εξω κ συγκεκριμενα απο το bimbomarket.

tyazp2.png

C9SDp2.png

 

Και το κοριτσακι μας ηρθε στις 10/10/11.

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας!Σε λίγο καιρό θα γίνω για πρώτη φορά θεία (η αδερφή μου γεννάει το Φεβρουάριο) και θα ήθελα να κάνω δώρο για το μωρο ένα καροτσάκι. Ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει καροτσάκι που να βγαίνει με κάθισμα αυτοκινήτου μόνο χωρίς πορτ-μπεμπε. Μήπως συμφέρει καλύτερα ολόκληρο το σύστημα και ας έχουμε ήδη πορτ-μπεμπε?

Επίσης ξέρει κανείς το σύστημα της chicco trio scoop?

Είναι αυτό εδώ. Με προβληματίζει η χαμηλή τιμή του. Έχει κανένας αυτό το καρότσι?

 

Μοιαζει με αυτο που ειχα αγορασει εγω πριν απο 8 χρονια, αλλα πιο εξελιγμενο. Ενα θα σου πω. Ακομη το εχω και εχω και τα 3 κομματια και αφου το χρησιμοποιησα και στο δευτερο παιδι και το εδωσα και στην αδελφη μου. Το ριλαξ, μπαινει και στο αυτοκινητο ως καθισμα.

Να δεις αν ξαπλωνει κανονικα και μηπως ειναι στενο.

Αλλα δε νομιζω, σαν το ιδιο μοντελο μου φαινεται...

Πριν γράψεις, σκέψου!

Πριν κατακρίνεις, περίμενε!

Πριν προσευχηθείς, συγχώρα!

Πριν παραιτηθείς, προσπάθησε!

Link to comment
Share on other sites

ΕΓΙΝΑ ΠΡΟΣΦΑΤΑ ΝΕΑ ΜΑΝΟΥΛΑ:P ΚΙ ΕΤΣΙ ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΟΝ ΕΡΧΟΜΟ ΤΟΥ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΓΙΝΟΥΝ ΚΑΙ ΟΙ ΑΠΑΡΕΤΗΤΕΣ ΑΓΟΡΕΣ.ΕΧΟΥΜΕ ΠΑΡΕΙ ΓΙΑ ΤΙΣ ΒΟΛΤΕΣ ΜΑΣ ΛΟΙΠΟΝ ΤΟ PEG PEREGO UNO(ΑΝ ΚΑΙ ΕΓΩ ΗΘΕΛΑ ΑΛΛΟ)ΑΛΛΑ ΓΙΑ ΜΗΝ ΔΙΑΦΩΝΙΣΩ ΑΣΧΗΜΑ ΜΕ ΤΟΝ ΑΝΤΡΑ ΜΟΥ ΚΑΤΑΛΗΞΑΜΕ ΣΕ ΑΥΤΟ! ΣΗΜ.ΗΘΕΛΑ ΤΟ MACLAREN XLR. ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ ΓΙΑ ΟΠΟΙΑ ΞΕΡΕΙ ΚΙ ΑΝ ΑΞΙΖΕ ΓΙΑ ΤΟ ΜΩΡΑΚΙ ΜΑΣ Η ΑΓΟΡΑ!:?

Tα παιδιά μου είναι η ολη μου η ζωή! http://www.youtube.com/watch?v=uAghZEicc1E:grin:

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας!Σε λίγο καιρό θα γίνω για πρώτη φορά θεία (η αδερφή μου γεννάει το Φεβρουάριο) και θα ήθελα να κάνω δώρο για το μωρο ένα καροτσάκι. Ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει καροτσάκι που να βγαίνει με κάθισμα αυτοκινήτου μόνο χωρίς πορτ-μπεμπε. Μήπως συμφέρει καλύτερα ολόκληρο το σύστημα και ας έχουμε ήδη πορτ-μπεμπε?

Επίσης ξέρει κανείς το σύστημα της chicco trio scoop?

Είναι αυτό εδώ. Με προβληματίζει η χαμηλή τιμή του. Έχει κανένας αυτό το καρότσι?

 

 

Εγω το παρηγγειλα απο το bimbomarket τον Ιουλιο στο κιτρινο χρωμα. Ηρθε μεσα σε 4-5 μερες στο σπιτι με speedex. Ειμαι πολυ ευχαριστημενη προς το παρον. Μενουμε σε μεζονετα και ο μπεμπης εχει χορτασει να κοιμαται στο πορτ μπεμπε οταν χρειαστει κατα την διαρκεια της ημερας που ειμαστε στο κατω πατωμα. Οταν παμε καπου με το αυτοκινητο τον βαζω στο καρεκλακι του αυτοκινητου (αγορασα και την βαση) και οταν φτανουμε το βγαζω και το κουμπωνω στο σκελετο και ειναι σαν καροτσακι. Στις αρχες το μετεφερα με το πορτ μπεμπε γιατι φοβομουν το καρεκλακι αυτοκινητου επειδη ηταν πολυ μικρος ακομα και τον εδενα με ειδικο συστημα που το πηρα εξτρα. Οσο για το κανονικο καροτσι που κοιταει μπροστα δεν το συναρμολογησα ποτε για την ωρα αφου ειναι μεχρι 3 ετων και εχουμε καιρο. Ειναι πολυ καλο σε ποιοτητα δεν ζητουσα κατι παραπανω.

lcWup3.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...