Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΚΑΡΟΤΣΑΚΙΑ SOS


rena

Recommended Posts


Διαφημίσεις


DEN TO KSERW AUTO MPOREIS NA TO RWTHSEIS ME MHNIMA.THA SOU APANTHSOUN SXEDON AMESOS.PANTOS NOMIZW OTI DEN MPOREIS NA PARAGILEIS KATI POU DEN EINAI DIATHESIMO MONO NA TO KANEIS NA SOU TO HPENTHIMISOUN .ALLA KAI PALU DEN KSERW DEN MOU ETIXE.

 

Είχα την εντύπωση οτι εννοούσαν οτι θα το παραλάβω σε 25 ημέρες και οτι ισχύει η τιμή που αναγράφεται στο σάιτ την ημέρα παραγγελίας. δεν είναι έτσι?

cceXp3.png

pcTFp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

yogini na se rwthsw otan sou ta ferane ta pragmata sou ta ferane prwi h apogeuma?kala tha einai na mou ta feroune to prwi giati to apogeuma douleuw.

 

αν θυμάμαι καλά με πήραν τηλέφωνο. Σε κάθε περίπτωση όμως εφόσον έρχονται με κουριερ μπορεις να δώσεις οδηγία να έρθουν μονο πρωι.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν ξανακάνω εδώ μια ερώτηση που έβαλα σε άλλο παλιότερο τοπικ και είμαι υπόχρεη για κάθε απάντηση σας!:)

 

Κορίτσια ερώτηση:

 

το inglesina zippy το σκέτο (όχι το σύστημα) είναι για νεογέννητο? Δηλαδή η πλάτη του πέφτει εντελώς οριζόντια?

 

Έχω μπερδευτεί γιατί αλλού λένε (bimbomarket.gr, κατάλογος mothercare κλπ) ότι είναι για νεογέννητο και αλλού όχι (inglesina.com).

 

Μήπως τελικά μόνο το σύστημα κάνει για νεογέννητα επειδή υπονοεί ότι θα έχεις και το πορτ μπεμπε που είναι ούτως ή άλλως οριζόντιο? Rolling Eyes

gwggp2.png ISWTp2.png
Link to comment
Share on other sites

gia na leei oti kanei gia neogennita enoei oti peutei se orizontia thesh to kathisma .alla prosexe den allazei h thesh tou kathismatos (kitaei mono pros to dromo)malon auto theorouna sto ofisial sait oti den einai gia neogenita oti den kitazei h thesh pros thn mhtera gia na to prosxei opos prepei gia ta neogennita.einai dikh sou apofash an den se niazei auto kai apla se niazei na peutei telios h plath .

ylSkp1.pngrwLVp1.png
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν ξανακάνω εδώ μια ερώτηση που έβαλα σε άλλο παλιότερο τοπικ και είμαι υπόχρεη για κάθε απάντηση σας!:)

 

Κορίτσια ερώτηση:

 

το inglesina zippy το σκέτο (όχι το σύστημα) είναι για νεογέννητο? Δηλαδή η πλάτη του πέφτει εντελώς οριζόντια?

 

Έχω μπερδευτεί γιατί αλλού λένε (bimbomarket.gr, κατάλογος mothercare κλπ) ότι είναι για νεογέννητο και αλλού όχι (inglesina.com).

 

Μήπως τελικά μόνο το σύστημα κάνει για νεογέννητα επειδή υπονοεί ότι θα έχεις και το πορτ μπεμπε που είναι ούτως ή άλλως οριζόντιο? Rolling Eyes

 

Ξαπλώνει η πλατουλα του μεχρι πίσω οπότε κάνει και για νεογέννητο! Να δω πως το δένεις με τα ζωνάκια μονο τόσο μικρό γιατι βλέπω και το καθισμα αυτοκινήτου με τους ιμάντες και με πιάνει η ψυχή μου :D

Η πλάτη του έχει 3 θεσούλες για να ξέρεις....δεν το εχουμε κανει test drive αλλα το βλέπουμε μια χαρα!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αχ σας ευχαριστώ! yogini μου και είχα ένα άγχος ότι δεν ξαπλώνει τελείως...

 

κάνουμε κύκλους συνέχεια ανάμεσα σε pliko p3 switch pegperego - mac laren techno xlr - inglesina zippy...ανάλογα με τις μέρες μας!

 

τελικά καταλήξαμε ότι το το να γυρίζει για να κοιτάει την μαμά δεν είναι και τόσο σημαντικό κριτήριο (κυρίως τώρα που σκεφτόμαστε να πάρουμε και το καθισματάκι αυτοκινήτου οπότε τους πρώτους μήνες θα μπορώ να το κοιτάω ούτως ή άλλως προσαρμόζοντας το κάθισμα στο καρότσι).

 

Το pliko p3 switch pegperego λοιπόν με βάση την παραπάνω σκέψη δεν προσφέρει κάτι παραπάνω ίσα ίσα που είναι πιο μεγάλο και πιο βαρύ οπότε το αποφεύγουμε...

 

Το mac laren το είδαμε από κοντά αλλά δεν ενθουσιάστηκα. Δεν μου φάνηκε άνετο στο κλείσιμο και όταν το βάλαμε στο πορτ μπαγκαζ του πολο έμπαινε τσίμα τσίμα...δεν έχει και μπάρα, δεν μου αρέσουν και τα χρώματα που βγαίνει...

 

Έτσι σκεφτόμαστε να καταλήξουμε στο zippy που έχω ακούσει τόσα καλά λόγια και έχει και μπάρα, είναι το πιο κοντό από τα 3 όταν κλείνει (το σημαντικότερο) και πολύ ελαφρύ και ωραίο κλπ...τώρα που λέτε οτι πέφτει τελείως ανάσκελα νομίζω ότι είναι η ιδανικότερη επιλογή (είτε με είτε χωρίς το καθισματάκι αυτοκινήτου). Αρκεί φυσικά να πάμε σε ένα κατάστημα να το δούμε και από κοντά γιατί δεν το έχω δει καθόλου.

 

Πως σας φαίνεται ο συλλογισμός μου?

 

:)

gwggp2.png ISWTp2.png
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν ξανακάνω εδώ μια ερώτηση που έβαλα σε άλλο παλιότερο τοπικ και είμαι υπόχρεη για κάθε απάντηση σας!:)

 

Κορίτσια ερώτηση:

 

το inglesina zippy το σκέτο (όχι το σύστημα) είναι για νεογέννητο? Δηλαδή η πλάτη του πέφτει εντελώς οριζόντια?

 

Έχω μπερδευτεί γιατί αλλού λένε (bimbomarket.gr, κατάλογος mothercare κλπ) ότι είναι για νεογέννητο και αλλού όχι (inglesina.com).

 

Μήπως τελικά μόνο το σύστημα κάνει για νεογέννητα επειδή υπονοεί ότι θα έχεις και το πορτ μπεμπε που είναι ούτως ή άλλως οριζόντιο? Rolling Eyes

 

Ξαπλώνει η πλατουλα του μεχρι πίσω οπότε κάνει και για νεογέννητο! Να δω πως το δένεις με τα ζωνάκια μονο τόσο μικρό γιατι βλέπω και το καθισμα αυτοκινήτου με τους ιμάντες και με πιάνει η ψυχή μου :D

Η πλάτη του έχει 3 θεσούλες για να ξέρεις....δεν το εχουμε κανει test drive αλλα το βλέπουμε μια χαρα!

 

σε ξαναδιαβάζω και δεν καταλαβαίνω αυτό που λες με τα ζωνάκια? είναι τόσο στενά ώστε λες να το ενοχλεί στο καροτσάκι? πάντως όλα τα καροτσάκια χωρίς πορτ μπεμπε που ειναι για νεογέννητα τα ίδια δεν έχουν? :roll:

gwggp2.png ISWTp2.png
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν ξανακάνω εδώ μια ερώτηση που έβαλα σε άλλο παλιότερο τοπικ και είμαι υπόχρεη για κάθε απάντηση σας!:)

 

Κορίτσια ερώτηση:

 

το inglesina zippy το σκέτο (όχι το σύστημα) είναι για νεογέννητο? Δηλαδή η πλάτη του πέφτει εντελώς οριζόντια?

 

Έχω μπερδευτεί γιατί αλλού λένε (bimbomarket.gr, κατάλογος mothercare κλπ) ότι είναι για νεογέννητο και αλλού όχι (inglesina.com).

 

Μήπως τελικά μόνο το σύστημα κάνει για νεογέννητα επειδή υπονοεί ότι θα έχεις και το πορτ μπεμπε που είναι ούτως ή άλλως οριζόντιο? Rolling Eyes

 

Ξαπλώνει η πλατουλα του μεχρι πίσω οπότε κάνει και για νεογέννητο! Να δω πως το δένεις με τα ζωνάκια μονο τόσο μικρό γιατι βλέπω και το καθισμα αυτοκινήτου με τους ιμάντες και με πιάνει η ψυχή μου :D

Η πλάτη του έχει 3 θεσούλες για να ξέρεις....δεν το εχουμε κανει test drive αλλα το βλέπουμε μια χαρα!

 

σε ξαναδιαβάζω και δεν καταλαβαίνω αυτό που λες με τα ζωνάκια? είναι τόσο στενά ώστε λες να το ενοχλεί στο καροτσάκι? πάντως όλα τα καροτσάκια χωρίς πορτ μπεμπε που ειναι για νεογέννητα τα ίδια δεν έχουν? :roll:

 

Εννοώ οτι φοβάμαι να δενω τοσο μικρό μωρό με ιμάντες! Καλέ ηρέμησε ολα τα ίδια ειναι! Αντε καλές αγορές!

Link to comment
Share on other sites

yogini για αγορές δεν το βλέπω σύντομα...μάλλον θα γεννήσεις πρώτα με το καλό και μετά...έτσι για να μας λες κιόλας και τις live εμπειρίες σου από την χρήση του καροτσιού!! :wink:

gwggp2.png ISWTp2.png
Link to comment
Share on other sites

κοριτσια να ρωτήσω κάτι και εγώ που ψάχνω για καρότσι? αν παραγγείλω απο το bimbomarket θα μου κάνουν παράδοση στο σπίτι? και θα πληρώσω τα έξοδα αποστολής εκείνη την ώρα η θα χρεωθούν στην πιστωτική εξ αρχής?

Οταν ο ανθρωπος κάνει σχέδια η μοιρα κουνάει το κεφάλι και γελάει.........

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πήγαμε σε μαγαζί και είδαμε το zippy! Ενθουσιαστήκαμε και οι δυο και ιδίως ο αντρούλης μου. Για αυτόν το θέμα έληξε (εγώ αφήνω ένα περιθώριο ακόμη). Παίρνουμε το απλό το zippy μαζί με το καθισματάκι του αυτοκινήτου huggy έτσι ώστε να το βλέπουμε αν θελήσουμε τους πρώτους μήνες (αν και με το sling δεν νομίζω να το χρησιμοποιήσουμε πολύ το καρότσι το πρώτο τρίμηνο). Η πλάτη του καροτσιού έχει μια ελάχιστη κλίση στην οριζόντια θέση που όμως δεν είναι απαγορευτική γιατί όλα τα καρότσια ομπρέλα από 0+ την έχουν...κατά τα άλλα πολύ απλό στο άνοιγμα, ελαφρύ και στυλάτο...μάλιστα το συγκρίναμε σήμερα με το peg perego pliko p3, το loola της bebe comfort και το XLR της maclaren αλλά σε σχέση με αυτά το zippy δείχνει πιο ευέλικτο σύμφωνα με μας πάντα.

 

Είδαμε και το zippy lounge και προς στιγμήν ενθουσιαστήκαμε ακόμη περισσότερο με το ψευτο-πορτμπεμπε που έχει έτσι ώστε να κοιτάζει την μαμά όταν είναι πολύ μικρό και ξάπλα αλλά μάλλον δεν είναι και τόσο χρήσιμο. Έχει καμιά το zippy lounge να μας πει αν όντως είναι έτσι?

 

btw γιατί η τσάντα δεν συμπεριλαμβάνεται ποτέ στα καρότσια της inglesina? Εσείς που ψωνίσατε καρότσι σκέτο (και όχι πολυσύστημα από το bimbomarket σας είχε και την τσάντα μαζί?)

gwggp2.png ISWTp2.png
Link to comment
Share on other sites

ΠΑΙΔΙΑ ΤΟ ZIPPY ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΟ ΚΑΡΟΤΣΙ. ΤΟ ΠΗΡΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΙΤΑΛΙΑ , ΜΟΥ ΤΟ ΕΦΕΡΑΝ ΣΕ ΑΨΟΓΗ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ (ΤΟ ΤΡΙΟ) ΚΑΙ 230 ΕΥΡΩ ΦΤΗΝΟΤΕΡΑ ΑΠΟ ΕΛΛΑΔΑ. ΜΑΛΙΣΤΑ ΕΠΕΙΔΗ ΕΞΑΝΤΛΗΘΗΚΕ ΤΟ ΧΡΩΜΑ ΠΟΥ ΠΑΡΗΓΓΕΙΛΑ ΜΟΥ ΕΔΩΣΑΝ ΕΝΑ 30 ΕΥΡΩ ΑΚΡΙΒΟΤΕΡΟ ΧΩΡΙΣ ΧΡΕΩΣΗ. ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΟΡΓΑΝΩΜΕΝΟΙ.

ΤΟ ΚΑΡΟΤΣΙ ΣΟΥΠΕΡ. ΓΙΑ ΟΣΕΣ ΓΕΝΝΑΤΕ ΧΕΙΜΩΝΑ ΝΑ ΠΑΡΕΤΕ ΚΑΙ ΤΗΝ ΚΑΛΑΘΟΥΝΑ (ΕΙΝΑΙ ΣΤΟ ΤΡΙΟ ΜΕΣΑ) ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΜΕΝΟ ΤΟ ΜΩΡΟ. ΜΑΖΙ ΜΕ ΑΥΤΗΝ ΟΜΩΣ ΚΑΙ ΤΟ CAR KIT ΓΙΑ ΑΝ ΤΟ ΔΕΝΕΤΕ ΜΕ ΤΙΣ ΖΩΝΕΣ ΑΣΦΑΛΕΙΑΣ ΣΤΟ ΑΜΑΞΙ.

ΑΥΤΑ.

ΕΜΕΙΝΑ ΠΟΛΥ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΜΕΝΟΣ

INGLESINA ZIPPY TRIO, 510 EURO + CAR KIT AUTO 35 E KAI 40 E ΕΞΟΔΑ ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ ΜΕ ΚΟΥΡΙΕΡ ΔΥΟ ΜΕΓΑΛΕΣ ΚΟΥΤΕΣ.

ΤΟ ZIPPY ΘΑ ΣΑΣ ΚΑΛΥΨΕΙ ΜΕΧΡΙ ΤΟΥΣ 36 ΜΗΝΕΣ.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν ελπίζω να μην γίνομαι κουραστική με το zippy αλλά έχω εξελίξεις και θα ήθελα την άποψη σας.

 

Αφού το είδαμε από κοντά και είδαμε ότι χωράει πολύ άνετα στο πορτ μπαγκαζ μας (και περισσεύει και χώρος μάλιστα) ξετρελαθήκαμε με αυτό το καρότσι από όλες τι απόψεις (και ναι είναι και για νεογέννητο).

 

Το θέμα μου όμως είναι ότι ανακάλυψα ότι τελικά το χρώμα που μας αρέσει είναι το oliva το οποίο ανήκει στο μοντέλο zippy 2009. Τα zippy 2009 έχουν αρκετές διαφορές από αυτά του 2008.

 

Για τα χρώματα του 2009 δείτε εδώ http://www.inglesina.com/en/products/details.php?sectionid=17&itemid=422&category=&product=zippy (επίσης με μια πρώτη ματιά του 2009 ξεχωρίζει από τα γωνιακά χερούλια που ψηλώνουν κιόλας και από το διαφορετικό σχέδιο στον ποδόσακο).

 

Σύμφωνα με reviews το μοντέλο 2009 έχει εξελιχθεί ως προς τα εξής: "New features for 2009 include telescoping handles that twist inward for an easier one handed push, free footmuff, new wheel design and a more user friendly cup holder placement." (δείτε εδώ http://www.strollermama.com/inglesinazippystroller.html)

 

Από την άλλη όμως αυτό του 2009 είναι κατά περίπου 2 cm ψηλότερο όταν κλείνει και κατά 1 κιλό περίπου βαρύτερο (το γράφει στο επίσημο site της inglesina).:( :( :(

 

Αυτό του 2009 δεν υπάρχει ακόμη στην ελληνική αγορά για να πάμε να το δούμε και από κοντά. Πωλείται όμως ήδη στο bimbomarket και στο ebaby (σε αυτό έχουν και τα μοντέλα του 2008 ακόμη ενώ στο bimbo βρίσκεις πλέον μόνο του 2009).

 

Και η ερώτηση μου είναι η εξής: Έχει προμηθευτεί κάποιος το zippy του 2009 να μας πει εντυπώσεις σε σχέση με το παλιότερο του 2008? :roll::roll:

gwggp2.png ISWTp2.png
Link to comment
Share on other sites

Εγω μετα απο πολυ ψαξιμο κατεληξα στο quinny freestyle και θελω να ευχαριστησω τη Βικη η οποια με βοηθησε να καταληξω στο συγκεκριμενο καροτσι...και επισης ηταν ιδιαιτερα κατατοπιστικη στη διαδικασια της παραγγελιας μεσω internet

Vicky thanks :lol:

quinnyfreestyle.jpg

rPs2p2.png
Link to comment
Share on other sites

Jen το καρότσι zippy μοντέλο 2009 το έχω παραγγείλει απο το bimbomarket και θα έρθει σε περίπου είκοσι μέρες. Αν δεν βιάζεσαι μπορώ να σου πω εντυπώσεις και διαφορές απο αυτό του 2008.

cceXp3.png

pcTFp3.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπέρα,

Θέλω τα φώτα σας διότι έχω πελαγώσει...

Ενδιαφέρομαι για σετ τρίο (καρότσι, πορτ-μπεμπε, καθισμα αυτοκινήτου) και μάλλον έχω καταλήξει στο pliko switch της peg-perego.

Το άγχος μου αφορά στο κάθισμά αυτοκινήτου, διότι άκουσα απο κάποια φίλη ότι δεν ενδείκνειται για νεογέννητα διότι δεν είναι τελείως ξαπλωτό και μπορεί να δημιουργήσει πρόβλημα στην σπονδυλική στήλη και την πλάτη.Απο την άλλη δεν μπορώ να διανοηθώ ότι θα ρισκάρω την ακεραιότητα του παιδιού μου σε ένα πιθανό άτύχημα!!!

Γνωρίζει κάποια να με κατατοπήσει? Τι σας είπαν οι παιδίατροί?

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά...

z4X6p2.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπέρα,

Θέλω τα φώτα σας διότι έχω πελαγώσει...

Ενδιαφέρομαι για σετ τρίο (καρότσι, πορτ-μπεμπε, καθισμα αυτοκινήτου) και μάλλον έχω καταλήξει στο pliko switch της peg-perego.

Το άγχος μου αφορά στο κάθισμά αυτοκινήτου, διότι άκουσα απο κάποια φίλη ότι δεν ενδείκνειται για νεογέννητα διότι δεν είναι τελείως ξαπλωτό και μπορεί να δημιουργήσει πρόβλημα στην σπονδυλική στήλη και την πλάτη.Απο την άλλη δεν μπορώ να διανοηθώ ότι θα ρισκάρω την ακεραιότητα του παιδιού μου σε ένα πιθανό άτύχημα!!!

Γνωρίζει κάποια να με κατατοπήσει? Τι σας είπαν οι παιδίατροί?

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά...

 

Κανένα κάθισμα αυτοκινήτου δεν ειναι τελείως ξαπλωτό παρόλο που οι προδιαγραφές τους ειναι απο 0 μηνών...οπότε δεν υπάρχει πρόβλημα με αυτή τη μικρή κλίση που έχουν.

 

Ερώτηση για οσους εχουν ήδη κάθισμα αυτοκινήτου Inglesina:

Τοποθετήσαμε το κάθισμα με βάση τις οδηγίες πίσω απο την καρέκλα του οδηγού, περάσαμε τη ζώνη ασφαλείας κτλ αλλα η βάση δεν μένει τελειως ακίνητη! Εμεις νομίζαμε οτι με κάποιο τρόπο θα κοκάλωνε....έχουμε κάνει κανένα λάθος ή ετσι ειναι όλα;

Επίσης λεει οτι πάντα το παιδί θα κοιτάει ανάποδα...δηλαδή την πλάτη των καθισμάτων! Πάλι νομίζαμε οτι αυτό ειναι μονο για την αρχή!

Τα φώτα σας πλιζζζζζζζζζζζζζζζζζ

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...