Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΝΟΙΚΟΚΥΡΙΟ! συμβουλές, tips & μικρά μυστικά!


Recommended Posts

κοριτσια και εμενα μια βοηθεια....

εβαλα ενα πλυντηριο με ασπρα ρουχα στους 60 και στο μεγαλο προγραμμα με λευκαντικο,απορρυπαντικο και λιγο χλωρινη πλυντηριου και τωρα που τα εβγαλα.....δεν τα λες και ασπρα...

τι μπορω να κανω για να γινουν αυτο που λεμε"γαλα"???

οικολογική λύση: με λεμόνι. Ή τα αφήνεις να μουλιάσουν για κάποια ώρα σε νερό με χυμό λεμονιού ή βάζεις κατευθείαν στον κάδο του πλυντηρίου μαζί με το απορρυπαντικό μισό φλυτζάνι χυμό λεμονιού (από στυμένο κανονικό λεμόνι όχι χυμό αγοραστό γιατί συχνά δεν είναι από λεμόνι).

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Σας ευχαριστω πολυ και τις δυο.

Ρια στην Αθηνα ψαχνω μαγαζι με τετοια ειδη. θα γυρισουμε θεσσαλονικη.

υπαρχει περιπτωση να εχει το πρακτικερ ή το αλεξπακ;

Εγώ τέτοιο νάυλον με φουσκάλες βρίσκω σε "παραδοσιακά" καταστήματα σιδηρικών (χρώματα-σιδηρικά, που πουλάνε από κλειδαριές, χρώματα, βίδες μέχρι εργαλεία, βρύσες κλπ) που έχουν κι απλό νάυλον σε ρολό, χαρτόνι "κυματιστό" για συσκευασία, ρολό πλαστικό δίχτυ που βάζουμε για τα φυτά κλπ. όλα αυτά με το μέτρο.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια ήθελα να ρωτήσω με ποιό τρόπο να καθαρίσω τα μαξιλάρια. Τόσο τα βαμβακερά όσο και τα πουπουλένια...

 

Είναι ασφαλές να τα βάλεις στο πλυντήριο ή καταστρέφονται; Υπάρχει κάποιο μυστικό;

Link to comment
Share on other sites

Τα βαμβακερά βάλτα άφοβα (αν χωράνε στο πλυντήριό σου) αλλά ένα ένα και σε πρόγραμμα χωρίς πολλές στροφες στο στίψιμο. Μετά καλο στέγνωμα σε απλώστρα (όχι κρέμασμα). Τα πουπουλένια ούτε να το σκεφτείς, θα τα καταστρέψεις. Μάλλον σε καθαριστήριο θα γίνει η δουλειά.

KjMfp2.png

 

Together we stand, divided we fall

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια σας ευχαριστω παρα πολυ. ευτυχως εχει κοντα μαγαζι με σιδηρικα, χρωματα κτλ. θα ρωτησω τιμες. επισης βρηκα μεσω ιντερνετ ενα μαγαζι με ειδη συσκευασιας και πηρα τηλ και ειπαν οτι εχουν τετοιες "σακουλες" αλλα σε ρολο και πουλανε με το κιλο. αυτο με τις φουσκαλιτσες ειναι καλο νομιζω και για να μην χτυπηθουν, οχι μονο για να μην λερωθουν.

παντως η μετακομιση ειναι πολυ δαπανηρη και μεγαλο μανικι.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αθυτο με το λεμονι θα το δοκιμασω. θα βαλω ολα τα γαριασμενα μαζι και μια κουπα λεμονι μη σας πω μαζι με το απορρυπαντικο. ευχαριστουμε για το τιπ.

Link to comment
Share on other sites

Τα βαμβακερά βάλτα άφοβα (αν χωράνε στο πλυντήριό σου) αλλά ένα ένα και σε πρόγραμμα χωρίς πολλές στροφες στο στίψιμο. Μετά καλο στέγνωμα σε απλώστρα (όχι κρέμασμα). Τα πουπουλένια ούτε να το σκεφτείς, θα τα καταστρέψεις. Μάλλον σε καθαριστήριο θα γίνει η δουλειά.

 

θα συμφωνησω απολυτα με το κοκορακι. και εγω τα βαμβακερα τα βαζω μια χαρα στο πλυντηριο, στο προγραμμα με τα ευαισθητα. βαζω μαλιστα και αυτα του καναπε και αστραφτουν. χιχιχι. τα μαξιλαρια που εχω ειναι φθηνα του ικεα (τοτε αυτα μπορουσαμε να παρουμε, μολις ειχαμε μετακομισει απο θεσσαλονικη) και ξεπουπουλιαστηκαν με πλυσιματα. αλλα εχω παρει και κατι ακριβα απο μαγαζι (για τους ξενους) τρομαρα μου και αυτα δεν ξεπουπουλιαστηκαν. μια χαρα μενουν μετα απο καθε πλυσιμο.

 

πουπουλενια δεν εχω αλλα ειχε ο αδερφος μου ενα μπουφαν χειμωνιατικο με πουπουλα. η μανα μμου το επλενε στο πλυντηριο κανονικα στα ευαισθητα. βεβαια καθε φορα ξεπουπουλιαζοταν και απο λιγο αλλα καθαριζε μια χαρα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις

Σκέτο ξύδι ή διαλυμένο σε νερό και σε ποια αναλογία;

Εγω σκετο βαζω και μετα το ξεπλενω και στις βρυσες σε ενα σπιτι με ενοικιο που εμεινα και ηταν χαλια εβαζα πανακι βουτηγμενο με ξυδι τις τυλιγα και τις αφηνα λιγο μετα λιγο τρυψιμο και ελαμπαν.

Ελπιζω να βοηθησα

ky1Ap2.png?YVrPElRM
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω πολυ και τις δυο.

Ρια στην Αθηνα ψαχνω μαγαζι με τετοια ειδη. θα γυρισουμε θεσσαλονικη.

υπαρχει περιπτωση να εχει το πρακτικερ ή το αλεξπακ;

 

συγνωμη που αργησα....

εγω τα ειχα παρει απο ενα μαγαζι που ειναι στον Ταυρο-Πετραλωνα(στα συνορα!!!)επανω στην λεωφορο Χαμοστερνας ακριβος απο κατω απο την γεφυρα που περναει το τρενο(πετραλωνα-Ταυρος)

 

εκει ειναι το μαγαζι,ειναι λιγο μικρουλη αλλα θα το δεις,εχει απ'εξω ρολλα με χαρτονια,σακουλες και τετοια....ειχε πολυ καλες τιμες!!!

apHGp3.png
Link to comment
Share on other sites

γεια σας μανούλες νοικοκυρές κι απο μένα!λοιπον το θέμα σας είναι πολύ χρήσιμο,αλλά δυστυχώς δεν προλαβαίνω και να θέλω να το διαβάσω όλο ,γιατι απο τη μία έχω την Χρυσάνθη μου να την κυνηγάω όλη μέρα κι απο την άλλη μαζεύω κούτες γιατι σε λίγες μέρες ξεκινάμε μετακόμιση! θα ήθελα να μου πείτε αν ξέρετε:

1ον πως να καθαρίσω το ξύλινο τραπέζι του μπαλκονιού μου ?που ενω το πήραμε πέρυσι έχει ξεθωριάσει απο τον ήλιο,σκονίζεται πολύ κι έχει κ του κόσμου τα ψίχουλα χωμένα στις εσοχές του! αυτά θα τα κάνω με το πιεστικό με νερό,πως ομως (με τι) να το γυαλίσω?τι χρησιμοποιείται?

2ον όταν σφουγγαρίζω (ανεξάρτητα απο τι υγρό βάζω κάθε φορά) όλο μου αφήνει στάμπες στο πάτωμα? δοκίμασα να βαζω πολύ λίγη ποσότητα,δοκίμασα να βαλω μονο χλωρίνη,ή μονο υγρό πατώματος,αλλά πάλι αφήνει σημάδια..γιατΊ?

3IrTp3.png
Link to comment
Share on other sites

ειδικά η χλωρίνη αφηνει θαμπαδα στο πάτωμα, μην το κανεις με χλωρίνη. Επίσης το υγρό πιάτων κάνει πολύυυυυυυυυυυυυυυυ αφρο και θέλει ξεπλυμα. Οπότε να χρησιμοπιήσεις τα υγρά που είναι για το πάτωμα ή εναλλακτικά-οικολογικά ξυδάκι!

Καλή τύχη

Link to comment
Share on other sites

ειδικά η χλωρίνη αφηνει θαμπαδα στο πάτωμα, μην το κανεις με χλωρίνη. Επίσης το υγρό πιάτων κάνει πολύυυυυυυυυυυυυυυυ αφρο και θέλει ξεπλυμα. Οπότε να χρησιμοπιήσεις τα υγρά που είναι για το πάτωμα ή εναλλακτικά-οικολογικά ξυδάκι!

Καλή τύχη

 

δεν βάζω καλέ υγρό πιάτων!κανένα AZAX πατώματος παίρνω κι αυτό ακόμα θαμπάδα αφήνει...:?τι άλλο να δοκιμάσω? να βάλω λες ξύδι μέσα στον κουβά μαζί με το υγρό?

3IrTp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

sorry, δεν ξερω πως διαβασα υρο πιατων :confused: Το ξυδι το βαζουμε μοναχουλι του με νερό. Μήπως φταιει το πλακακι σου? Αν το περνουσες με στεγνο πανι λίγο πριν στεγνώσει? Ακουγεται πολύ κουραστικό αλλά δεν μπορω να σκεφτώ κατι άλλο

Link to comment
Share on other sites

Αν καταλαβα καλα μιλατε για ξυλινο πατωμα γιατι κ το δικο μου ξυλινο πατωμα αφηνει σταμπες οταν σφουγγαριζωκ εχω δοκιμασω κ νερο με ξυδι κ υγρα που ειναι μονο για ξυλινα πατωματα αλλα τιποτα οταν στεγνωνει εχει σταμπες...

 

Κ κατι αλλο ξερετε κανενα μυστικο να μυριζει ωραια το μπανιο? Εχω δοκιμασει διαφορα αλλα η μυρωδια χανεται μετα την τριτη μερα

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...
γεια σας μανούλες νοικοκυρές κι απο μένα!λοιπον το θέμα σας είναι πολύ χρήσιμο,αλλά δυστυχώς δεν προλαβαίνω και να θέλω να το διαβάσω όλο ,γιατι απο τη μία έχω την Χρυσάνθη μου να την κυνηγάω όλη μέρα κι απο την άλλη μαζεύω κούτες γιατι σε λίγες μέρες ξεκινάμε μετακόμιση! θα ήθελα να μου πείτε αν ξέρετε:

1ον πως να καθαρίσω το ξύλινο τραπέζι του μπαλκονιού μου ?που ενω το πήραμε πέρυσι έχει ξεθωριάσει απο τον ήλιο,σκονίζεται πολύ κι έχει κ του κόσμου τα ψίχουλα χωμένα στις εσοχές του! αυτά θα τα κάνω με το πιεστικό με νερό,πως ομως (με τι) να το γυαλίσω?τι χρησιμοποιείται?

2ον όταν σφουγγαρίζω (ανεξάρτητα απο τι υγρό βάζω κάθε φορά) όλο μου αφήνει στάμπες στο πάτωμα? δοκίμασα να βαζω πολύ λίγη ποσότητα,δοκίμασα να βαλω μονο χλωρίνη,ή μονο υγρό πατώματος,αλλά πάλι αφήνει σημάδια..γιατΊ?

 

To ξύλινο τραπέζι είχα δει την Κιμ και την Αγκι που το έκαναν ε λαδολέμονο (μισό ελαιόλαδο-μισο χυμό λεμόνι). Το λάδι "θρέφει το ξύλο και το λεμόνι απολυμαίνει και δίνει άρωμα. Ήταν ένα τραπέζι με παλιο λούστρο. Αν το δικό σου δεν έχει καθόλου λούστρο αστο καλύτερα μην ποτίσει

Για το πλακάκι δοκίμασε καυτό νερό με ξύδι. Το καυτό διαλύει τα λίπη (καυσαέρια) καί το ξύδι τα άλατα

ssttaa

Link to comment
Share on other sites

εμεις κανουμε 1 φορα το χρόνο, ειναι ψυγειοκαταψυκτης και δεν πιανει παγο υποτιθεται. Όταν φτασει ο καιρος για την αποψυξη κανει κατι περιεργους θορυβους γιατι προσπαθει απο μόνο του να σπασει τον παγο, οποτε το καταλαβαίνουμε. Το δικο σου ειναι τετοιο? Ή ειναι απο τα παλιοτερα?

Link to comment
Share on other sites

καινούργιο πριν 2 μήνες το πήραμε ενα μικρό της LIEBHER κατάψυξη πάνω,συντήρηση κάτω..το θέμα είναι πως σε 2 μήνες μέσα έχω κάνει απόψυξη 2 φορές και φοβάμαι μη χαλάσει.....τη μια φορά έβαλε ο Νίκος το μπουκάλι του νερού που παίρνει μαζί στη δουλειά μέσα και δεν πρόσεξε οτι ήταν ανοιχτή όλο το βράδυ η καταψυξη και γέμισε πάγο (10 μέρες χρήση) και τώρα εγω είχα βάλει απο αυτές τις παγοκυψέλες που κλείνουν αυτόματα μόνο που δεν είχε κλείσει!!!!οπότε έπιασε πάλι και ξαναέκανα...μ'ενοχλεί γιατί είναι μικρό που είναι απο μόνο του άμα πιάσει και λίγο πάγο δε χωράει τίποτα...δεν είναι κρίμα όμως να το καταστρέψω;γκρινιαζω στο Νίκο συνεχως να μην κάθεται με την πόρτα ανοιχτή ώσπου ν'αποφασίσει,και στο τέλος θα το καταστρέψω εγω μου φαίνεται...

io6Qp3.png

g3BCp2.png

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω ακουσει να χαλασει ψυγειο απο αποψυξη, τι να σου πω! Μονο ταλαιπωρια το θεωρώ. Άλλωστε οι δικοι μου εχουν ενοικιαζόμενα με κουζινακια μέσα και έχουμε 30 τετοια ψυγειάκια που τα αποψυχουμε καθε Σάββατο που έρχεται άλλο γκουπ, είναι 10ετιας τα ψυγεια. Φαντάζεσαι τι τα κάνουν οι τουρίστες? Δεν έχουν πάθει τίποτα (μην τα ματιάσω :P) οΠότε νομίζω αδικα ανησυχείς. Αν ωστόσο δεν ησυχάζεις ζητα απο εκει που το πήρες μερικές διευκρινήσεις :lol:

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια ΣΟΣ!!!Έχει λίγο καιρό που ξεκινήσαμε φρουτόκρεμα από φρέσκα φρούτα (μήλο-αχλάδι-μπανάνα) και έχουμε το εξής πρόβλημα,επειδή την μισή φρουτόκρεμα την τρώει το φανελάκι και η σαλιάρα μας,οι λεκέδες δεν βγαίνουν μετά...Τι σκιπ έχω δοκιμάσει,τι Αριέλ,τίποτα!!Καλά για το βρεφικό δεν το συζητάω κάν!Τι μπορώ να κάνω??Μόλις άπλωσα τα ρούχα και έχει καταστραφεί είναι άσπρο παντελονάκι από το καρπούζι που του έδωσα να δοκιμάσει..:(

n0tup2.png και θηλάζουμε!!!:D

 

06.02.2011 Ήρθες καρδιά μου...

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω ακουσει να χαλασει ψυγειο απο αποψυξη, τι να σου πω! Μονο ταλαιπωρια το θεωρώ. Άλλωστε οι δικοι μου εχουν ενοικιαζόμενα με κουζινακια μέσα και έχουμε 30 τετοια ψυγειάκια που τα αποψυχουμε καθε Σάββατο που έρχεται άλλο γκουπ, είναι 10ετιας τα ψυγεια. Φαντάζεσαι τι τα κάνουν οι τουρίστες? Δεν έχουν πάθει τίποτα (μην τα ματιάσω :P) οΠότε νομίζω αδικα ανησυχείς. Αν ωστόσο δεν ησυχάζεις ζητα απο εκει που το πήρες μερικές διευκρινήσεις :lol:

 

 

 

σ'ευχαριστώ με ανακούφισες!!!!γιατί στο πατρικό μου έκανα 1 στο τόσο δηλ. ξεπερνούσα το 3μηνο απο απόψυξη σε απόψυξη....

io6Qp3.png

g3BCp2.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια ΣΟΣ!!!Έχει λίγο καιρό που ξεκινήσαμε φρουτόκρεμα από φρέσκα φρούτα (μήλο-αχλάδι-μπανάνα) και έχουμε το εξής πρόβλημα,επειδή την μισή φρουτόκρεμα την τρώει το φανελάκι και η σαλιάρα μας,οι λεκέδες δεν βγαίνουν μετά...Τι σκιπ έχω δοκιμάσει,τι Αριέλ,τίποτα!!Καλά για το βρεφικό δεν το συζητάω κάν!Τι μπορώ να κάνω??Μόλις άπλωσα τα ρούχα και έχει καταστραφεί είναι άσπρο παντελονάκι από το καρπούζι που του έδωσα να δοκιμάσει..:(

 

Δυστυχώς αν δεν το πλύνεις αμέσως το ρούχο, τα φρούτα δεν βγαίνουν με τίποτα. Μου είχαν χαλάσει έτσι πόσες φορμίτσες. Καλύτερα να του βάζεις τις σαλιάρες που είναι σαν μπλουζάκια ή κάτι πρόχειρο όταν το ταίζεις φρουτόκρεμα.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...