Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΝΟΙΚΟΚΥΡΙΟ! συμβουλές, tips & μικρά μυστικά!


Recommended Posts

Καλημέρα, έχω 3 τρόπους να σου προτείνω: 1) με ατμοκαθαριστή μπορείς να κάνεις μεγάλες επιφάνειες με λερώματα ελαφριά πχ. σημάδια από χέρια βρώμικα, το σφουγγαράκι για τους τοίχους της Scotts bright (έτσι νομίζω γράφεται) που υπάρχει στα σούπερ μάρκετ που κάνει πολύ καλή δουλειά σε έντονους λεκέδες ή μολύβια στους τοίχους και τέλος το πιο σπαστικό, αλλά ανέξοδο αν δεν έχεις ατμοκαθαριστή, σαπούνισμα με σφουγγάρι. :rolleyes:

74Qtp3.png2SeRp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Eγώ έχω κρατήσει το κουβαδάκι με τη μπογιά που είχα βάψει τους τοίχους, κανονικά αραιωμένο, και απλά το ανοίγω, βουτάω όπως είναι έτοιμο το πινέλο, βάφω τοπικά και ούτε γάτα ούτε ζημιά. Δε φαίνονται ούτε μπαλώματα ούτε τίποτα. Συγκεκριμένα το έκανα πριν μια βδομάδα και το σπίτι άλλαξε όψη!

Εχω δοκιμάσει και το σφουγγαράκι που γράφει η άλλη κοπέλα αλλά δε καθαρίζει όλες τις βρωμιές. Πιο πολύ ώρα χαλάς με το τρίψε -τρίψε, παρά με το πινέλο. Και το αποτέλεσμα δε συγκρίνεται!

Link to comment
Share on other sites

Προσέξτε το σφουγγαράκι γιατί μπορέι να καθαρίζει τους λεκέδες αλλά όταν δεις τον τόιχο με το φως του ήλιου από πλάγια καταλαβαίνεις ότι αφήνει λεκέ και φαίνονται ακριβώς οι κινήσεις που έχεις κάνει. Έχω καεί!!! Από ΄τοτε σφουγγάρι και jif!

 

Με τον ατμοκαθαριστή πως το κάνεις? Χωρίς να τον καθαρίσεις τον τοίχο πρώτο κατευθείαν με τον ατμό?

Αφοράσαμε πρόσφατα έναν αλλά δεν τον έχουμε χρησιμοποιήσει και είμαι άσχετη.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Να πω και εγω????? Θα πω.... Αν θέλεις απλά να φρεσκάρεις τους τοίχους και όχι κάτι τοπικό, χρησιμοποιήσε αυτό που πλένουμε τα τζάμια. Αυτό που χρησιμοποιούν και τα συνεργεία καθαρισμού τζαμιών. Κορίτσια μου το είπε η πεθερά μου και σώθηκα...... Τους περνάω με αυτό (το βουτάω στον κουβα με το απορυπαντικό και λίγο στύψιμο με το χέρι) και μετά με στεγνό vetex και είναι σαν φρεσκοβαμμένοι... Αλλά επαναλαμβάνω είναι για φρεσκάρισμα και όχι για λεκέδες από μπογιές κτλ!!!

Link to comment
Share on other sites

Να πω και εγω????? Θα πω.... Αν θέλεις απλά να φρεσκάρεις τους τοίχους και όχι κάτι τοπικό, χρησιμοποιήσε αυτό που πλένουμε τα τζάμια. Αυτό που χρησιμοποιούν και τα συνεργεία καθαρισμού τζαμιών. Κορίτσια μου το είπε η πεθερά μου και σώθηκα...... Τους περνάω με αυτό (το βουτάω στον κουβα με το απορυπαντικό και λίγο στύψιμο με το χέρι) και μετά με στεγνό vetex και είναι σαν φρεσκοβαμμένοι... Αλλά επαναλαμβάνω είναι για φρεσκάρισμα και όχι για λεκέδες από μπογιές κτλ!!!

θεικο ετσι και γρηγορα και δεν σου κοβονται τα χερια και δεν αφηνει και γραμμες!!!

my 3 little stars are my reason to be2946785n7mfu4of95.gif

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι φρέσκο... με ένα μωρομάντιλο! ;) Κάνει θαύματα! ;)

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

μωρομαντηλα σιγουρα για φρεσκο λεκε...

(κ οχι μονο πανω σε τοιχους...κ γω τα χρησιμοποιω παντου..)

 

για δαχτυλιες-γρατσουνιες κ γενικα βρωμιες σε τοιχους αλλα κ κασοματα (λευκα οπως ειναι τα δικα μου) κ.α. χρησιμοποιω παντα το θαυματουργο σφουγγαρακι -γομα που ειπαν κ παραπανω

 

elenaki ..για να μην αφηνει βρωμιες κ γραμμες οταν καθαριζεις με το σφουγγαρακι θελει συχνα βρεξιμο (το σφουγγαρακι) με καθαρο νερο να φευγουν οι βρωμιες κ μετα να ξανασυνεχιζεις μεχρι να τελειωσεις...και στο τελος με ενα καθαρο βρεγμενο βετεξ περασε εκει που καθαρισες για τυχον υπολειματα βρωμικου νερου οι γραμμες.(γιατι το βρωμικο νερο ειναι αυτο που αφηνει τις μακιες στο τελος-την εχω πατησει κ εγω στην αρχη πριν προσεξω οτι μαυριζει ευκολα το σφουγγαρακι):)

 

κ τελος αν η επιφανεια του τοιχου ειναι μεγαλη η ο λεκες δεν βγαινει σιγουρα συμφερει να εχεις λιγο χρωμα κ να περνας με πινελο οπως ειπε κ η ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 13..;);)

Link to comment
Share on other sites

klinex 4σε1!!!!!!!

ψεκαζεις , αφηνεις 3-4 λεπτα και περνας με βρεγμενο πανακι.

γλυτωσα απο το vim που ναι μεν εκανε δουλεια , αλλα για να το ξεβγαλω αρρωσταινα.

το συγκεκριμενο, διαλυει τα παντα και δεν εχει χλωριο;)

uDuOp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

εγω ΕΝΑ χω να πω...μικρο αλλα πολυ μεγαλο τελικα....

 

μακρυα απο χλωρινη........

 

εγω εχω μια στο σπιτι μου δεν θυμαμαι κ γω απο ποτε...στην αρχη εβαζα στο μπανιο...στα πατωματα...κ οπου ηθελα να βγαλω δυσκολη βρωμια η να απολυμανω....

 

τωρα ομως οχι...η χλωρινη απαγορευεται δια ροπαλου για πολλους κ διαφορους λογους...

 

χλωρινη μονο οταν ειναι πραγματικα αναγκη κ απαραιτητη --απο σπανια εως καθολου....

 

στο μπανιο δε βαζω πλεον χλωρινη...μονο detol...

εννοειτε κ στο παγκο της κουζινας μονο detοl αφου δεν θελει καν ξεπλυμα..(ουτε πριν εβαζα στο παγκο χλωρινη-μονο πατωματα κ μπανιο)

στο πατωμα απλο απορυπαντικο για σφουγγαρισμα...κ μερικες φορες κ λιγο ξυδακι μεσα...

 

εννοειται φυσικα οτι απαγορευεται να πλενουμε ποτηρια-πιατα κ γενικα σκευη κουζινας για να μην μυριζουν (αβγο-ψαρι) η για να τα απολυμανουμε ..οπως κανουν μερικες "νοικοκυρες καθαρες" που πλενουν μεχρι κ τα μπιμπερο...ημαρτον..ειναι για εκτελεση...(εδω οι γιατροι το απαγορευουν οπουδηποτε για χρηση αυτες πανε κ το βαζουν στα ποτηρια...):mad::-x:-x:-x:-x:-x:-x

ποτε βεβαια δεν χρησιμοποιουσα πολυ χλωρινη κ βεβαια ποτε δεν την χρησιμοποιουσα στο πιατα-ποτηρια...εκει βαζω ΞΥΔΑΚΙ κ ΚΡΥΟ νερο κ δεν μυριζουν ποτε..

 

Η ΧΛΩΡΙΝΗ ΔΕΝ ΔΑΙΛΕΙΕΤΕ ΕΥΚΟΛΑ Κ ΔΕΝ ΦΕΥΓΕΙ ΕΥΚΟΛΑ ΜΕ ΤΟ ΝΕΡΟ....φανταστητε να το χρησιμοποιειται στα ποτηρια κ πιατα σας...ειναι σκετος θανατος...χωρια το αναπνευστικο....μη το πιασω κ αυτο..!

 

γι'αυτο μακρυα απο χλωρινη κ γενικα δυνατα καθαριστικα....

Link to comment
Share on other sites

ε

εννοειται φυσικα οτι απαγορευεται να πλενουμε ποτηρια-πιατα κ γενικα σκευη κουζινας για να μην μυριζουν (αβγο-ψαρι) η για να τα απολυμανουμε ..οπως κανουν μερικες "νοικοκυρες καθαρες" που πλενουν μεχρι κ τα μπιμπερο...ημαρτον..ειναι για εκτελεση...(εδω οι γιατροι το απαγορευουν οπουδηποτε για χρηση αυτες πανε κ το βαζουν στα ποτηρια...):mad::-x:-x:-x:-x:-x:-x

 

 

:shock::shock::shock::shock::shock::shock::shock: Υπάρχει άνθρωπος που κάνει αυτό το πράγμα????

Όταν ο άνθρωπος κάνει σχέδια....ο Θεός γελάει!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Συγγνώμη αλλά ποιός πλένει με χλωρίνη τα πιάτα του και τα ποτήρια του?? Ακόμα και με ψάρι-αυγό να έχουν λερωθεί????

Ήμαρτον Κύριε....Με χλωρίνη??? Δηλαδή βάζω τα χεράκια μου να βγάλω τα ματάκια μου???:shock::shock::shock::shock:

Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη αλλά ποιός πλένει με χλωρίνη τα πιάτα του και τα ποτήρια του?? Ακόμα και με ψάρι-αυγό να έχουν λερωθεί????

Ήμαρτον Κύριε....Με χλωρίνη??? Δηλαδή βάζω τα χεράκια μου να βγάλω τα ματάκια μου???:shock::shock::shock::shock:

 

κ ομως stellinula πρωτα πρωτα εχω την εντυπωση (δεν ειμαι κ σιγουρη) οτι πρεπει να το εκανε παλιοτερα η πεθερα μου γιατι μια φορα ο δικος μου πηγε αν πλυνει τα πατηρια μας απο αβγο κ μου ζητησε χλωρινη κ επαθα εγκεφαλικο...του λεω που το ειδες εσυ αυτο?μου λεει ετσι κανουν για να μην μυριζουν ,, αρα απο τη μανουλα του θα το ειδε το καμαρι μου...κ εχω την εντυπωση οτι καποια στιγμη ειχα δει χλωρινη διπλα στο υγρο πιατων της,...

 

αλλα εκτος αυτου εχω μια γειτονισα που εχει 3 πιτσιρικια...ειναι πολυ φιλη της αδερφης μου...κ μου ελεγε η αδερφη μου οτι οταν τα παιδια της ηταν μικρα τους επλενε τα πιμπερο για καλυτερη αποστειρωση με χλωρινη..ειμαι βεβαιη οτι αυτο δεν θα το ειχε πει στο παιδιατρο της ..γιατι θα την ειχε καταγγειλει......σιγουρααααααααααααα....

Link to comment
Share on other sites

αλλα εκτος αυτου εχω μια γειτονισα που εχει 3 πιτσιρικια...ειναι πολυ φιλη της αδερφης μου...κ μου ελεγε η αδερφη μου οτι οταν τα παιδια της ηταν μικρα τους επλενε τα πιμπερο για καλυτερη αποστειρωση με χλωρινη..ειμαι βεβαιη οτι αυτο δεν θα το ειχε πει στο παιδιατρο της ..γιατι θα την ειχε καταγγειλει......σιγουρααααααααααααα....

 

Ρε αυτή τότε είναι δολοφόνα....Ξέρεις πόσες μικροποσότητες χλωρίνης έχουν καταπιέι τα παιδιά αυτα???? ΕΛΕΟΣ...και μόνο που το διαβάζω ανατριχιάζω και νευριάζω:evil::evil::evil:

Link to comment
Share on other sites

κ το ξαναλεω ..η χλωρινη κ γενικα τα δυνατα τοξικα καθαριστικα ΑΠΑΓΟΡΕΥΟΝΤΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ

 

η ξαδερφη μου απο αυτα τα σκατολοιδια./....χλωρινη κ ακουαφορτε πριν κοντα μια 6ετια πηγε να πεθανει...στο τσακ την προλαβαν σοτ νοσοκομειο...κ βεβαια η βλακεια της αυτη της κοστισε...της πειραξε τα πνευμονια...κ τωρα πλεον ειναι πολυ ευαισθητη στα πνευμονια κ ειναι πια μονιμα αλεργικη σε ολα αυτα...ετσι κ μυρισει χλωρινη πριζεται ολοκληρη κ καταληγει νοσοκομειο...απο εκεινη την πρωτη φορα ηδη εχει παει αλλεσ 3-4 φορες σχεδον πεθαμενη στο νοκομειο..κ οχι γιατι χρησιμοποιησε αυτη ξανα χλωρινη αλλα γιατι πηγε σε σπιτι που ειχαν χρησιμοποιηση χλωρινη κ τη μυρισε κ την επιασε παλι..

φαντασου τη ζημια της προκαλεσαι...

 

η κουνιαδα μου πηγε να παθει μια απ'τα ιδια αλλα το προλαβε κ ο γιατρος της απαγορευσε τη χλωρινη κ τοι αλλα δυνατο...!!!

 

παρομοια ζημια κανει κ η χρηση της στην λεκανη τουαλετας....εκει βλαπτει απευθειας τα εξωτερικα γεννητικα μας οργανα..αλλα πολυ δεν το γνωριζουν....

Link to comment
Share on other sites

Για τα διάφορα σκεύη και τα μπιμπερό, δεν το συζητώ, έχω πάθει φρίκη!!!

 

Σαφώς και η χλωρίνη δεν είναι καθόλου αθώα και καλό είναι όταν την χρησιμοποιούμε να φοράμε γάντια καθώς και να αερίζεται ο χώρος.

 

Αυτό που έπαθε όμως η ξαδέρφη σου, μάλλον ήταν αυτό που έπαθε και η μαμά μου. Καθάριζε το μπάνιο του εξοχικού, χρησιμοποιώντας (και καλά για καλύτερο αποτέλεσμα στην υγρασία που είχε πιάσει) ταυτόχρωνα χλωρίνη και υδροχλωρικό οξύ. Αυτό είναι θάνατος. Έπαθε λοιπόν κρίση άσθματος και κατέληξε στο νοσοκομείο, όπου διαπιστώθηκε ότι είχε πάθει εγκαύματα απο την εισπνοή του μίγματος στον λάρυγγα. Έκανε θεραπεία για πάρα πολύ καλό, με μάσκες κλπ και είχε πολύ καιρό ενοχλήσεις και βήχα. Τις πρώτες μέρες ούτε να μιλήσει δεν μπορούσε.....:confused:

Όταν ο άνθρωπος κάνει σχέδια....ο Θεός γελάει!

Link to comment
Share on other sites

κ το ξαναλεω ..η χλωρινη κ γενικα τα δυνατα τοξικα καθαριστικα ΑΠΑΓΟΡΕΥΟΝΤΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ

 

Κορίτσια, με πιάσατε πάνω στην φάση που ψάχνω κάτι για να αντικαταστήσω την χλωρίνη!

 

Εχετε ακούσει για το BORAX (η βόρακας)?

 

Λένε οτι έχει αντισηπτικές ιδιότητες.

 

Το βρίσκεις στο φαρμακείο.

 

Για δείτε αυτό

http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%92%CF%8C%CF%81%CE%B1%CE%BA%CE%B1%CF%82

 

 

Λένε οτι καθαρίζει και τον φούρνο :shock:

http://meacolpa.blogspot.com/2010/04/blog-post_7805.html

 

Βασικά όλα αυτά τα διάβασα στο τόπικ με τα "απορρυπαντικά"

και επειδη είμαι υπερ του οικολογικου-βιολογικού

ψήνομαι να το πάρω....

 

 

Επίσης σε ερώτησή μου τι μπορώ να βάζω στο πλυντήριο πιάτων αντί για κοινό απορρυπαντικό

πήρα αυτή την πολυ ενδιαφέρουσα απάντηση:

 

Στη θήκη του απορρυπαντικού βάζεις:

 

1. 1 κουταλιά μαγειρική σόδα

2. 1 κουταλιά βόρακα

3. 1/4 της κουταλιάς χονδρό θαλασσινό αλάτι

4. 2-3 σταγόνες αιθέριο έλαιο λεμονιού (ή γκρέιπφρουτ ή όποιο άλλο σ' αρέσει)

 

Βάζω ξύδι αντί του αντιστυλβωτικού και αλάτι Sonett.

Link to comment
Share on other sites

mom... αυτο που επαθε η μαμα σου επαθε κ η ξαδερφη μου..κριση ασθματος μονο που σε αυτην εγινε χρονια αλεργια κ οταν ξαναμυρισει χλωρινη η παρομοια απορυπαντικα η εντονες μυρωδιες τετοιων απορυπαντικων ειναι κατευθιαν για νοσοκομειο...κ καθε φορα πιο σοβαρα,..ο γιατρος της ειπε οτι αν δεν προσεχει μπορει να μην προλαβει καποια στιγμη...γι'αυτο φωναζω για την χλωρινη κ τετοια απορυπαντικα... εγω ακουαφορτε τωρα μπορει να χρησιμποιησω 2-3 φορες το χρονο και μονο στο μπαλκονι που ειναι ανοιχτα κ μετα αμεσως πολυ νερο...κ αυτο το εχω κοψει μη σου πω τωρα...

 

soevan07 ..για το πλυντηριο πιατων με πιανεις αδιαβαστη..γιατι δεν εχω..

 

το φουρνο καθαρισε τον με σοδα....

εμενα ο φουρνος μου ειναι πολυ παλιος κ δεν με πολυνοιαζει...κανω τα στραβα ματια..αλλα η αδερφη μου που εχει καινουριο της mile κ αυτη με σοδα τον κανει...

τον βορακα τον εχω ξαναακουσει αλλα δεν εχω ιδεα τι ειναι κ τι κανει..

 

τη χλωρινη κ βεβαια να την αντικαταστησεις....

με detol ειδικα σε παγκο κουζινας κ λεκανη τουαλετας...

με ξυδι μαζι με το απορυπαντικο για το σφουγγαρισμα...

με σοδα κ ξυδι για βρωμιες κ αλατα....

οριστε ολα οικολογικοτατα κ χωρις τυψεις για την υγεια μας....

 

δυαντα καθαριστικα βαζουμε πολυυυυυυυυυυυ σπανια...κ αν χρειαστει...μια φορα το χρονο σε κατι δυσκολο ας πουμε...κ μετα προσεχουμε να καθαριζουμε καλα με οικολογικα οπως παραπανω για να μην ξαναχρειαστουμε τα δυνατα απορυπαντικα..

για παραδειγμα εγω οταν νοικιασα το σπιτι που μενω το μπανιο ηταν γεματο αλατα κ βρωμιες..σε αθλια κατασταση...κ βεβαια σιχαινομουν να το χρησιμοποιησω καθαριζοντας το με απλα απορυπαντικα στην αρχη...

εκει εριξα πολυ χλωρινη....μετα στη λεκανη που ηταν μαυρη εριξα κ ακουαφορτε..(χωρις χλωρινη εννοειτε...) αλλα μονο για μια φορα οταν πηγα εδω κ 1.5 χρονο...

απο τοτε στην αρχη ξεγελιωμουν με λιγη χλωρινη στη λεκανη μια φορα το μηνα αλλα το ακοψα κ αυτο...γενικα την ακοψα τη χλωρινη...

κ κανω το μπανιο μονο με detol...azax..ξυδακι...μια φορα το μηνα viakal για να γυαλισουν οι μπαταριες..γιατι οσο κ να καθαριζω τα νερα αμεσως κ να τα περναω κ ξυδι επειδη ειναι παλια θελουν το viakal τους μια φορα το μηνα κ ισως κ αργοτερα για να γυαλισουν λιγο...τωρα εσενα αν ειναι καινουρια κ τα προσεχεις ισως δεν χρειαζεται κ τοσσο..

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια, γεια σας! Χρειάζομαι τη συμβουλή σας...

Ψάχνω για εταιρεία που να έρχεται στο σπίτι και καθαρίζει καναπέδες.

Εχω έναν ωραιότατο καναπέ σε χρώμα καφέ, το ύφασμα είναι σαν κοτλέ και τα αγοράκια μου, ζωή να χουν, τον έχουν λερώσει ουκ ολίγες φορές, αφήστε τη σκόνη που συσσωρεύεται. Τον καθαρίζω με ηλεκτρική κάθε εβδομάδα κια τίνάζω τα μαξιλάρια, αλλά δεν αρκεί!

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια χιλια συγνωμη αλλα ειναι πολλες οι σελιδες και δεν τις εχω διαβασει ολες.

υπαρχει καποιο σπιτικο οικολογικο καθαριστικο για πλυσιμο των πιατων στο χερι?

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια χιλια συγνωμη αλλα ειναι πολλες οι σελιδες και δεν τις εχω διαβασει ολες.

υπαρχει καποιο σπιτικο οικολογικο καθαριστικο για πλυσιμο των πιατων στο χερι?

Σπιτικό δεν ξέρω οικολογικό όμως ....το γνωστό πράσινο σαπούνι Αρκάδι η σκόνη με λίγο νερό αν την χτυπήσεις στο μούλτι έτσι ώστε να γίνει υγρό μπορείς να το χρησιμοποιήσεις και για τα πιάτα στο χέρι :P

 

Θέλω και εγώ να ρωτήσω

Ξέρει κάποια/ κάποιος πως καθαρίζουμε λευκά δερμάτινα παπούτσια ??? έχω ένα ζευγάρι της μικρής και φοβάμαι μην τα χαλάσω :roll::roll:

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...