Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Τοκετός: Τι πρέπει να γνωρίζουμε!


Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 218
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Στέλνω ένα ποστ γιατί θέλω να παρακολουθώ το θέμα... Καλά, τα έχω δει όλα με αυτά που διαβάζω... Μα καλά, εντελώς κρετίνοι είναι ορισμένοι γιατροί;;;;

 

Νομίζω πως το θέμα είναι και πάλι οικονομικό. Γεννες χρονοβόρες=γέννες ασύμφορες οικονομικά. Χάνει ο γιατρός χρόνο και ως γνωστόν ο χρόνος είναι χρήμα... Απασχολείται και για ώρα πολλή η αίθουσα τοκετών... χάνει και το μαιευτήριο χρήμα... Επιχειρήσεις είναι είπαμε!!! :evil: Με αυτή τη λογική οι παρεμβάσεις στη φυσιολογική εξέλιξη του τοκετού είναι αναπόφευκτες! Δυστυχώς!

 

Όταν διάβαζα στην Πάουλα της Ιζαμπέλ Αλιέντε την περιγραφή για το πώς γέννησε η γυναίκα του γιου της στο σπίτι, άρχισα να σκέφτομαι αυτό το ενδεχόμενο και για μένα.

 

Δυστυχώς ζω σε νησί και κανείς δεν αναλάμβανε την ευθύνη... σου λέει μπορεί κάτι να πάει στραβά. Έχουμε μαία εδώ κι έχει ξεγεννήσει κάποιες γυναίκες που δεν έφυγαν εγκαίρως για Αθήνα. Στο καπάκι τις φορτώσανε σε ελικόπτερο και της στείλανε στο μαιευτήριο για εξετάσεις... οπότε να μου λείπει το βίσσινο!!!

bennettstevenspalestinewall2.jpg

Το τείχος στη λωρίδα της Γάζας, έτος 2009. Ενα κομμάτι γης τέσσερις φορές πιο πυκνοκατοικημένο από την Αττική, αποτελεί τη μεγαλύτερη φυλακή του κόσμου... Τα παιδιά στην Παλαιστίνη

Link to comment
Share on other sites

Στέλνω ένα ποστ γιατί θέλω να παρακολουθώ το θέμα...

 

Κάτω από τα ποστ σε κάθε σελίδα έχει ένα λίνκ "Παρακολούθηση της θεματικής ενότητας". Αν το πατήσεις, δεν χρειάζεται να γράψεις ποστ :wink:

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

Έχουμε μαία εδώ κι έχει ξεγεννήσει κάποιες γυναίκες που δεν έφυγαν εγκαίρω για Αθήνα. Στο καπάκι τις φορτώσανε σε ελικόπτερο και της στείλανε στο μαιευτήριο για εξετάσεις... οπότε να μου λείπει το βίσσινο!!!

 

Τι εννοείς βρε Δήμητρα, οι νησιώτισσες πρέπει να έρθουνε στην Αθήνα να γεννήσουνε;;; Πάλι άσχετη φαίνομαι, αλλά δεν το ξανάκουσα αυτό!

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites

Έχουμε μαία εδώ κι έχει ξεγεννήσει κάποιες γυναίκες που δεν έφυγαν εγκαίρω για Αθήνα. Στο καπάκι τις φορτώσανε σε ελικόπτερο και της στείλανε στο μαιευτήριο για εξετάσεις... οπότε να μου λείπει το βίσσινο!!!

 

Τι εννοείς βρε Δήμητρα, οι νησιώτισσες πρέπει να έρθουνε στην Αθήνα να γεννήσουνε;;; Πάλι άσχετη φαίνομαι, αλλά δεν το ξανάκουσα αυτό!

 

Όχι μόνο οι νησιώτισσες αλλά οι γυναίκες από κάθε μέρος της Ελλάδας στο οποίο κανένας δε μερίμνησε να κάνει νοσοκομείο!!!

 

σε κάποια νησιά υπάρχει νοσοκομείο αλλά δεν είναι βέβαιο ότι υπάρχει και μαιευτήριο. Στα περισσότερα φυσικά υπάρχει μόνο αγροτικός γιατρός που εννοείται δεν έχει καμία πείρα ώστε να ξεγεννησει μία γυναίκα. Στην Τήνο π.χ. γνωρίζω πως υπάρχουν μόνο δύο αγροτικοί γιατροί. Σε ορισμένα μικρά νησάκια δεν υπάρχουν καν αγροτικοί γιατροί!!! :(

 

Νοσοκομεία απ' όσο ξέρω υπάρχουν μόνο στα νησιά του Ιονίου, στη Ρόδο, την Κρήτη, την Κω, την Νάξο, τη Λέσβο, τη Χίο, τη Σάμο, τη Σύρο... Μπορεί και να μου διαφεύγουν ενα δυο. Φαντάσου όμως ότι στην Ελλάδα υπάρχουν πάνω από 100 κατοικημένα νησιά για να καταλάβεις τι ακριβώς γίνεται σε αυτή τη χωρα!!! Άσε, τι νά λέμε τώρα... για κλάματα είμαστε!!! :cry:

bennettstevenspalestinewall2.jpg

Το τείχος στη λωρίδα της Γάζας, έτος 2009. Ενα κομμάτι γης τέσσερις φορές πιο πυκνοκατοικημένο από την Αττική, αποτελεί τη μεγαλύτερη φυλακή του κόσμου... Τα παιδιά στην Παλαιστίνη

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα!

Η δική μας περίπτωση ήταν αρκετά καλή σαν εμπειρία αν και μου έκαναν και εμένα όλα τα ¨απαραίτητα¨: επισκληρήδιο, ωοκυτοκίνη, σπασιμο νερών , περινεοτομή. Γέννησα αρκετά γρήγορα αν και με 5-λεπτους πόνους , είχα διαστολή 1 ,πήγαμε στο μαιευτήριο στις 0700 και στις 1014 είχα γεννήσει. Και εμένα η μαία μου πάταγε τη κοιλιά, την πρώτη φορά όταν μου είπε να σπρώξω δεν ένιωθα τίποτα και δε μπορούσα να συνεργαστώ αλλά χρειάστηκαν μόνο δυο προσπαθειες μου για να βγει η μικρή.

Σε γενικές όμως γραμμές εγώ ένιωθα ευχαριστημένη γιατί μάλλον μετά από όλα αυτά που διαβασα μάλλον τυχερή είμαι που πήγαν όλα καλά και γέννησα τόσο γρήγορα!

 

Εχω αγχωθεί λοιπόν για την επόμενη φορά. Θα πω την αλήθεια φυσικά οτι την επισκληρήδιο εγώ τη ζήτησα γιατί πόναγα ακόμα και με τους 5-λεπτους πόνους και φοβήθηκα για το μέλλον. Για την ωοκυτοκίνη δεν ήξερα, και κατά το σπασιμο των νερών δε πόνεσα.

 

Η περινεοτομή είναι αλήθεια οτι μου στοιχισε αλλά παρόλο που πόναγα δεν άντεχα και χωρίς παυσίπονα . Δε μπορούσα να κάτσω όμως όταν μου έφερναν το μωρό να θηλάσω.

 

Η αλήθεια είναι οτι είχα και έχω μεγάλη εμπιστοσύνη στο γιατρό και η μαία μου τα παρουσίασε αυτά όταν συναντηθήκαμε ως τη φυσιολογική εξέλιξη - την ωοκυτοκίνη δεν μου την ανέφερε ωστόσο. κατά τα άλλα η μαία ήταν πολύ καθησυχαστική , έδειχνε να έχει τα πάντα υπό έλεγχο μέχρι να έρθει ο γιατρός.

 

τώρα φυσικά θελώ να συζητήσω κάποια πράγματα με το γιατρό γιατί ειδικά η περινεοτομή σε ένα μωρό 2550 δε ειμαι σίγουρη οτι ήταν απαραίτητη!

 

Αγχώθηκα ρε κορίτσια όμως πολύ γιατί τώρα ούτε άγνοια κινδύνου έχω όυτε δε ξέρω τι να περιμένω!

 

Αυτά !

Ειστε η ζωη μου: Θεοδώρα 3ων, Στελα 2, Μπεμπης-Αποστολος!

Νεκταριε Σ' ΑΓΑΠΩ!!!

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι δεν έχει νόημα να συζητάς για παρεμβάσεις με ένα γιατρό που ξέρει να κάνει μόνο παρεμβατικούς τοκετούς. Το πιθανότερο είναι να σου πει αυτό που είπε ένας γιατρός στη Rosie, ότι αυτά είναι πρωτάκουστα πράγματα...

 

Αν δεν τα έχει ξανακούσει...

Link to comment
Share on other sites

Έχουμε μαία εδώ κι έχει ξεγεννήσει κάποιες γυναίκες που δεν έφυγαν εγκαίρω για Αθήνα. Στο καπάκι τις φορτώσανε σε ελικόπτερο και της στείλανε στο μαιευτήριο για εξετάσεις... οπότε να μου λείπει το βίσσινο!!!

 

Τι εννοείς βρε Δήμητρα, οι νησιώτισσες πρέπει να έρθουνε στην Αθήνα να γεννήσουνε;;; Πάλι άσχετη φαίνομαι, αλλά δεν το ξανάκουσα αυτό!

 

Ω ναι, δυστυχώς!!! Γι'αυτό και οι περισσότερες γεννούν με προγραμματισμένο ραντεβού :(

Ζω κι εγώ σε νησί, θες από επιλογή, θες από ανάγκη δεν έχει τόσο σημασία.

Υπο Κ.Σ. οι επιλογές μου για να γεννήσω ήταν δύο:

1. Στο εδώ νοσοκομείο, αλλά με το ρίσκο να μην έχει γιατρό όταν θα γεννούσα 2. Με τον καλύτερο "τοπικό" γυναικολόγο, με προγραμματισμένο τοκετό-καισαρική στο Ιασώ.

 

Για καλή μου τύχη διάλεξα την...τρίτη επιλογή. Άλλαξα γιατρό στον 3ο μήνα, εψαξα πολύ, ήμουν και τυχερή και ειχα την τύχη να γεννήσω με ομοιοπαθητικό γυναικολόγο, που σέβεται τη φυσιολογική διαδικασία και τη γυναίκα. Από αυτα που γράφεις Rosie κατάλαβα ότι είχαμε την ίδια γιατρό :D , οπότε αντιλαμβάνεσαι γιατί με θεωρώ "καλότυχη"

Αυτό που επέλεξα ωστόσο δεν ήταν το απλούστερο και ευκολότερο γιατί αναγκαστικά πέρασα όλο τον 9ο μήνα της εγκυμοσύνης φιλοξενούμενη στην Αθήνα περιμένοντας να γεννήσω ... και δε γεννούσα με τίποτα! :lol: (Γέννησα με μια εβδομάδα παράταση :) ). Φυσικά στην εγκυμοσύνη μου ήμουν υποχρεωμένη μία ή δύο φορές κάθε μήνα να πηγαινοέρχομαι αυθημερόν στην Αθήνα αεροπορικώς για να με παρακολουθεί η γιατρός μου, πράγμα ουδόλως εύκολο και ανέξοδο!

 

Γέννησα όμως τελικά απόλυτα φυσιολογικά, όπως ακριβώς επιθυμούσα:

Δεν έζησα όλα αυτά τα "υπέροχα" όπως κλίσμα, ξύρισμα, ωκυτοκίνη, ορούς, καρδιοτοκογράφους , ένταση, αγχος κλπ.

Μέχρι τη φάση των εξωθήσεων μπορώ να πω πως δεν είχα αντιληφθεί τον πονο, γιατί περπατούσαμε, έφαγα, κουβεντιάζαμε κλπ

Υποδέχθηκα την κόρη μου σε ένα κλίμα απόλυτης ζεστασιάς, με χαμηλά φώτα, πολλη φροντίδα απο τη γιατρό, τη μαία και το σύζυγο που ηταν παρών σε όλη τη διαδικασία, με τραγούδια και μπαλόνια στο δωματιάκι των ωδίνων.

 

Μακρηγόρησα και με συγχωρείτε, αλλά ήθελα τελικά να πω το εξής, με αφορμη και ανάλογη συζήτηση που είχατε στο θέμα για τα εμβόλια, που παρακολουθώ με πολυ ενδιαφερον.

Σίγουρα τα νησιά και η επαρχία γενικότερα απαιτουν γερά νεύρα και αποτελούν ένα ειδικό καθεστώς διαβίωσης, αλλά νομίζω ότι καθένας μας ακολουθεί μια στάση ζωής που υπαγορεύει ευκολότερες ή δυσκολότερες επιλογές, ανεξάρτητα από τον τόπο διαμονής.

Θέλω να πω, πως πολλές γυναίκες ζουν στην Αθήνα, ωστόσο οι καισαρικές δίνουν και παίρνουν, το ίδιο και η επικληρίδιος, τα μπιμπερό, τα εμβόλια, οι αντιβιώσεις κλπ κλπ, παρότι η πρόσβαση στη γνώση και στις εναλλακτικές μεθόδους είναι για αυτές απείρως ευκολότερη.

 

Ας μη γελιόμαστε, επιλογές που ξεφεύγουν από το κοινώς γνωστό και διαδεδομενο και που προϋποθέτουν αμφισβήτηση είναι "δύσκολες" είτε ζεις σε αστικό κέντρο είτε πολύ περισσότερο στην επαρχία.

 

Αυτά τα ...ολίγα :roll: προς το παρόν και θα επανέλθω με σχετικές απορίες στο φλέγον για μένα θέμα των εμβολίων.

1184280.png
Link to comment
Share on other sites

Για καλή μου τύχη διάλεξα την...τρίτη επιλογή. Άλλαξα γιατρό στον 3ο μήνα, εψαξα πολύ, ήμουν και τυχερή και ειχα την τύχη να γεννήσω με ομοιοπαθητικό γυναικολόγο, που σέβεται τη φυσιολογική διαδικασία και τη γυναίκα. Από αυτα που γράφεις Rosie κατάλαβα ότι είχαμε την ίδια γιατρό :D , οπότε αντιλαμβάνεσαι γιατί με θεωρώ "καλότυχη"

Αυτό που επέλεξα ωστόσο δεν ήταν το απλούστερο και ευκολότερο γιατί αναγκαστικά πέρασα όλο τον 9ο μήνα της εγκυμοσύνης φιλοξενούμενη στην Αθήνα περιμένοντας να γεννήσω ... και δε γεννούσα με τίποτα! :lol: (Γέννησα με μια εβδομάδα παράταση :) ). Φυσικά στην εγκυμοσύνη μου ήμουν υποχρεωμένη μία ή δύο φορές κάθε μήνα να πηγαινοέρχομαι αυθημερόν στην Αθήνα αεροπορικώς για να με παρακολουθεί η γιατρός μου, πράγμα ουδόλως εύκολο και ανέξοδο!

 

Γέννησα όμως τελικά απόλυτα φυσιολογικά, όπως ακριβώς επιθυμούσα:

Δεν έζησα όλα αυτά τα "υπέροχα" όπως κλίσμα, ξύρισμα, ωκυτοκίνη, ορούς, καρδιοτοκογράφους , ένταση, αγχος κλπ.

Μέχρι τη φάση των εξωθήσεων μπορώ να πω πως δεν είχα αντιληφθεί τον πονο, γιατί περπατούσαμε, έφαγα, κουβεντιάζαμε κλπ

Υποδέχθηκα την κόρη μου σε ένα κλίμα απόλυτης ζεστασιάς, με χαμηλά φώτα, πολλη φροντίδα απο τη γιατρό, τη μαία και το σύζυγο που ηταν παρών σε όλη τη διαδικασία, με τραγούδια και μπαλόνια στο δωματιάκι των ωδίνων.

 

Μακρηγόρησα και με συγχωρείτε, αλλά ήθελα τελικά να πω το εξής, με αφορμη και ανάλογη συζήτηση που είχατε στο θέμα για τα εμβόλια, που παρακολουθώ με πολυ ενδιαφερον.

Σίγουρα τα νησιά και η επαρχία γενικότερα απαιτουν γερά νεύρα και αποτελούν ένα ειδικό καθεστώς διαβίωσης, αλλά νομίζω ότι καθένας μας ακολουθεί μια στάση ζωής που υπαγορεύει ευκολότερες ή δυσκολότερες επιλογές, ανεξάρτητα από τον τόπο διαμονής.

Θέλω να πω, πως πολλές γυναίκες ζουν στην Αθήνα, ωστόσο οι καισαρικές δίνουν και παίρνουν, το ίδιο και η επικληρίδιος, τα μπιμπερό, τα εμβόλια, οι αντιβιώσεις κλπ κλπ, παρότι η πρόσβαση στη γνώση και στις εναλλακτικές μεθόδους είναι για αυτές απείρως ευκολότερη.

 

Ας μη γελιόμαστε, επιλογές που ξεφεύγουν από το κοινώς γνωστό και διαδεδομενο και που προϋποθέτουν αμφισβήτηση είναι "δύσκολες" είτε ζεις σε αστικό κέντρο είτε πολύ περισσότερο στην επαρχία.

 

Αυτά τα ...ολίγα :roll: προς το παρόν και θα επανέλθω με σχετικές απορίες στο φλέγον για μένα θέμα των εμβολίων.

 

Κοριτσάκι μου τα καλα εδω τα επαινουμε οποτε πες μας ονομα γιατρου και που γέννησες πλιζ!

Link to comment
Share on other sites

Έχουμε μαία εδώ κι έχει ξεγεννήσει κάποιες γυναίκες που δεν έφυγαν εγκαίρω για Αθήνα. Στο καπάκι τις φορτώσανε σε ελικόπτερο και της στείλανε στο μαιευτήριο για εξετάσεις... οπότε να μου λείπει το βίσσινο!!!

 

Τι εννοείς βρε Δήμητρα, οι νησιώτισσες πρέπει να έρθουνε στην Αθήνα να γεννήσουνε;;; Πάλι άσχετη φαίνομαι, αλλά δεν το ξανάκουσα αυτό!

 

Αν εξαιρέσουμε μεγάλα και οργανωμένα νησιά όπως η Κρήτη, Ρόδος, Χίος, Λέσβος, Κέρκυρα και καποια ακόμη, στα υπόλοιπα η κατάσταση είναι δραματική.

 

Τα περισσότερα κάπως μεγάλα νησιά (για τα μικρά δεν το συζητώ) έχουν κέντρο υγείας, όμως και νοσοκομείο να έχουν όπως πχ η Νάξος, δεν σημαίνει τίποτα γιατί εκεί το νοσοκομείο α) δεν έχει οργανωμένο χειρουργείο

β)δεν μπορεί να χορηγήσει ούτε μία μονάδα αίματος γιατί δεν υπάρχει τράπεζα και δεν υπάρχει αιματολόγος για να προετοιμάζεται το αίμα...

γ)αν προκύψει κάτι έκτακτο και στείλουν γρήγορα ελικόπτερο, τότε η μαμά θα είναι στο νοσοκομείο σε περίπου ένα τρίωρο, κάτι που μπορεί να σημαίνει ακόμη και απώλεια της μαμάς ή του παιδιού... :?

 

Οι περισσότερες νησιώτισες αναγκάζονται να ζούνε τουλάχιστον ένα μήνα σε μεγάλο αστικό κέντρο περιμένοντας να γεννήσουν...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Νομίζω ότι δεν έχει νόημα να συζητάς για παρεμβάσεις με ένα γιατρό που ξέρει να κάνει μόνο παρεμβατικούς τοκετούς. Το πιθανότερο είναι να σου πει αυτό που είπε ένας γιατρός στη Rosie, ότι αυτά είναι πρωτάκουστα πράγματα...

 

Αν δεν τα έχει ξανακούσει...

 

δικιο έχεις όπως πάντα , αλλά ρε γ.... δεν έχω παράπονο από εκείνον και γενικά τον εμπιστεύομαι σε οτι μου πει, τώραθα μου πεις τότε τι μας πρήζεις ;;; Είναι αυτή η αμφιβολία και η αβεβαιότητα που σου προσφέρει απλά η γνώση ... :? . Πάντως θα του κάνω τη συζήτηση γιατί εκτος από τον εαυτό μου θεωρώ οτι το οφείλω και στο παιδάκι μου.

 

Οσο για τη Νάξο που συζητούσατε επειδή τυγχάνει να ξέρω , το 99% για να μη πω το 100 % των περιπτώσεων ανεβαίνουν στην Αθήνα να γεννήσουν γιατί το κέντρο υγείας αδυνατεί να εξυπηρετήσει¨φυσικά¨ τέτοιου είδους περιστατικά!

Ειστε η ζωη μου: Θεοδώρα 3ων, Στελα 2, Μπεμπης-Αποστολος!

Νεκταριε Σ' ΑΓΑΠΩ!!!

Link to comment
Share on other sites

Πάντως εμένα κάθε φορά άκουγε την καρδούλα του με το doppler (νομίζω έτσι ονομάζεται). Οπότε αν κάτι δεν πάει καλά φυσικά θα πρέπει να σου κάνει υπέρηχο.

 

Σημείωση, ότι και στη γέννα αυτό χρησιμοποιούσε σε τακτά χρονικά διαστήματα αφού δεν είχα καρδιοτογράφο.

 

Doppler γινεται με το μηχανημα του υπέρηχου . Δεν νομιζω να εννοεις αυτο ..

Συνήθως στους μή παρεμβατικους τοκετους (και στη διαρεια της εγκυμοσυνης) χρησιμοποιείται ο καρδιοτ/φος .

VgL7.jpgIgLdp2.png
Link to comment
Share on other sites

Οσο για τη Νάξο που συζητούσατε επειδή τυγχάνει να ξέρω , το 99% για να μη πω το 100 % των περιπτώσεων ανεβαίνουν στην Αθήνα να γεννήσουν γιατί το κέντρο υγείας αδυνατεί να εξυπηρετήσει¨φυσικά¨ τέτοιου είδους περιστατικά!

 

Το κέντρο υγείας έχει αναβαθμιστεί πλέον σε νοσοκομείο αλλά δεν είναι πλήρως εξοπλισμένο υλικοτεχνικά και δεν έχει προσωπικό. Του λείπουν πολλά. Τοκετούς κάνουν γιατί υπάρχουν και κάποιοι μετανάστες στον νησί που οικονομικά αδυνατούν να κάνουν κάτι καλύτερο. Παρακολουθούνται από τις μαίες και το γιατρό του νοσοκομείου, είναι ενημερωμένες πλήρως για το ρίσκο (οι πιθανότητες να μην πάει κάτι καλά είναι 10-20%, ανάλογα) που ιατρικώς δεν είναι μικρό το ποσοστό. Θα μπορούσε να περιοριστεί σε λίγο κάτω από 10% αν είχαν καλύτερη προετοιμασία, αλλά δεν έχουν...

Link to comment
Share on other sites

Αυτά τα ...ολίγα :roll: προς το παρόν και θα επανέλθω με σχετικές απορίες στο φλέγον για μένα θέμα των εμβολίων.

 

100% την ίδια είχαμε, δεν υπάρχει άλλη τόσο "ριζοσπαστική" :)

Για τα εμβόλια, κάνε αν μπορείς μια αρχική συζήτηση μαζί της. Εγώ και ο άντρας μου μ' αυτήν συζητήσαμε πρώτα το θέμα πριν γεννήσω, και μετά μου σύστησε την ομοιοπαθητικό που βλέπει το γιο μας.

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites

Doppler γινεται με το μηχανημα του υπέρηχου . Δεν νομιζω να εννοεις αυτο ..

Όχι, είναι μια μικρή συσκευούλα με την οποία ακούς την καρδούλα του μωρού. Φαντάζομαι ότι κάποια ακτινοβολία την έχει, αλλά καμία σχέση με τον υπέρηχο που δίνει και εικόνα. Σε προχωρημένη εγκυμοσύνη, μπορεί να χρησιμοποιηθεί και το στηθοσκόπιο.

 

Συνήθως στους μή παρεμβατικους τοκετους (και στη διαρεια της εγκυμοσυνης) χρησιμοποιείται ο καρδιοτ/φος .

Σε μη παρεμβατικούς τοκετούς, δεν χρησιμοποιείται ο καρδιοτοκογράφος! Πώς γίνεται να έχεις κάτι τέτοιο πάνω σου και να κινείσαι ελεύθερα αλλάζοντας συνέχεια στάσεις; Και υπάρχουν και άλλα προβλήματα στη χρήση του κατά τον τοκετό.

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Για να δω αν λεμε το ιδιο πραγμα ....

 

Τι ειναι ο καρδιοτ/φος ? Πως ειναι ??

 

Εγω παντως οταν ξεκινησε ο τοκετος μου (εξελιχτηκε αλλιως στην πορεια) ημουν συνδεμένη με το καρδιοτ/φο (εχει μακρια καλωδια) και η σταση που ειχα ήταν στο πλαι με το ενα ποδι σηκωμένο .

VgL7.jpgIgLdp2.png
Link to comment
Share on other sites

Ειμαι κι εγω μια νησιωτισσα που επρεπε να ειμαι στην Αθηνα τον τελευταιο μηνα της εγκυμοσυνης.Να μην αναφερθω στο συστημα του νοσοκομειου εδω γιατι θα μας παρει χρονο.Το σιγουρο ειναι οτι ειναι σημαντικο να το αποφυγει οποιαδηποτε γυναικα θελει να γεννησει με συνθηκες του 21ου αιωνα και με ΦΤ και φυσικα να θηλασει μετα.

Θα ηθελα παρα πολυ να γεννησω στο σπιτι μου με καποιον ανθρωπο που θα μπορουσα να εμπιστευτω αλλα κι αυτο δεν μπορει να γινει αφου χρειαζεσαι κι ενα νοσοκομειο standby.Επισης στο νησι δεν υπαρχει η πολυτελεια για prenatal yoga ή οτιδηποτε οποτε ειχα κλεισει ραντεβου με μαια οταν θα ημουν Αθηνα να με βοηθησει με αναπνοες κλπ(δεν προλαβα)

Ανεβηκα στην Αθηνα μολις μπηκα στον 9ο.Ειχα και συσπασεις συχνα.Την 5η κιολας ημερα ξυπνησα το πρωι 7,30 με πονακια .Σηκωθηκα να παω τουαλετα και αμεσως εσπασαν τα νερα.Ετοιμαστηκαμε λοιπον με τον αντρα μου να παμε στο Μητερα.Μεσα στο αυτοκινητο τα νερα ετρεχαν συνεχεια.Κατα τις 8,30 εκανα εισαγωγη και φυσικα περασα απο την απαραιτητη περιποιηση.Τα πονακια οσο περνουσε η ωρα δυναμωναν και γινονταν πιο συχνα.

Η μαια μου με πηρε πανω και με βοηθουσε πολυ ολη την ωρα περπατουσαμε και καποιες στιγμες εσκυβα προς το κρεβατι κανοντας ανασες.Μου ελεγαν οτι θ αργησουμε αλλα το παιδι ειχε αλλα σχεδια.Οι πονοι δυναμωναν και το παιδι κατεβαινε πολυ γρηγορα.Ειπα οτι δεν ηθελα περινεοτομη αλλα μου ειπε ο γιατρος οτι το μωρο ειναι σχετικα προωρο και μικρο και δε θελει να ρισκαρει και γι αυτο θα πρεπει να μου κανει.Καποια στιγμη μετα απο 2 ωρες αν θυμαμαι καλα ζητησα να μου κανουν επισκληριδιο γιατι οι πομοι ηταν αρκετα δυνατοι και θυμαμαι μου εκαναν περιπου 20 λεπτα πριν γεννησω.Το θυμαμαι αυτο γιατι δεν με επιασε αμεσως .Παντως ειχα πληρη ελεγχο των εξωθησεων.Δεν ειχε σταματησει ο πονος απλα εκαιγε λιγοτερο.Δεν φωναξα καθολου σε ολη τη διαρκεια και προσπαθουσα να κανω οτι μου ελεγε η μαια.Εσπρωχνα μεχρι που φανηκε το κεφαλι.Ο αντρας μου διπλα μου.Μπηκαμε στο χειρουργειο και μετα απο ενα δυνατο σπρωξιμο ο γιος μου γλιστρησε στα χερια του γυναικολογου και αυτος μου τον εδωσε αμεσως!12,05

Τωρα μου εκανε τομη αλλα δεν ξερω αν σκιστηκα κιολας.Εκεινη τη στιγμη νομιζω εβαλαν κι αλλη δοση επισκληριδιου.Η μαια εσπρωξε κι εμενα στην κοιλια.Το θεμα ειναι οτι με τον πλακουντα εγω ειχα το μωρο μου αγκαλια και ο γιατρος τον ψαρευε .Η μαια εσπρωχνε και οταν τον εβγαλαν με εραβε για πολλη ωρα.Κατι δεν του πηγαινε καλα αφου το ελεγε και με τη μαια.Περασε πολυς καιρος για να καθισω.Πονουσα πολυ και τα ραμματα δεν ελεγαν να θρεψουν.

Η αληθεια ειναι οτι ακομα εχω προβλημα απο τα ραμματα.Το σεξ ποναει.Πηγα σε εναν γυναικολογο εδω και μου εδειξε οτι εχει δυο τραβηγματα η περιοχη .Δεν ξερω αν το εξηγω σωστα.Πως οταν τραβαει μια κλωστη σε υφασμα???Καπως ετσι.Και πρεπει μαλλον να αφαιρεθουν για να μην ποναω.Επισης μου ειπε οτι ειναι πολυ χοντρα και αγαρμπα.Δε θα σχολιασω οτι ο γιατρος αυτος πληρωθηκε πολυ ακριβα και στην ουσια με πετσοκοψε.

Για την επομενη εγκυμοσυνη μου ομως μπορω να πω οτι φοβαμαι αρκετα.Εχω την αισθηση οτι απλα ειμαστε τυχεροι και πηγαν ολα καλα με το μωρο!

03HJp2.png
Link to comment
Share on other sites

Για να δω αν λεμε το ιδιο πραγμα ....

 

Τι ειναι ο καρδιοτ/φος ? Πως ειναι ??

 

Εγω παντως οταν ξεκινησε ο τοκετος μου (εξελιχτηκε αλλιως στην πορεια) ημουν συνδεμένη με το καρδιοτ/φο (εχει μακρια καλωδια) και η σταση που ειχα ήταν στο πλαι με το ενα ποδι σηκωμένο .

 

Καρδιοτοκογράφο είχες. Κανονικά δεν πρέπει να χρησιμοποιείται στον τοκετό γιατί αποτέλεί παρέμβαση στη φυσική διαδικασία του τοκετού, όπου η μαμά πρέπει να είναι ελεύθερη να κινείται και να παίρνει όποια στάση την βολεύει (εγώ π.χ. ήμουνα σε βαθύ κάθισμα την πιο πολλή ώρα).

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites

Καλε ναι...να μας πειτε το ονομα της γιατρου.......σε δημοσια νοσοκομεια δεν ξεγενναει ε?

 

 

Παντως ο ορος ειναι πραγματικα βασανιστηριο.......με πονεσε πολυ οταν μου τον καρφωσαν στο χερι και πονουσα καθ ολη τη διαρκεια του τοκετου......αφου σκεφτομουν τι τραβανε οι γυναικες με πολυωρους τοκετους (εγω ημουν τυχερη βασανιστηκα μονο 2 ωρες)

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Για να δω αν λεμε το ιδιο πραγμα ....

 

Τι ειναι ο καρδιοτ/φος ? Πως ειναι ??

 

Εγω παντως οταν ξεκινησε ο τοκετος μου (εξελιχτηκε αλλιως στην πορεια) ημουν συνδεμένη με το καρδιοτ/φο (εχει μακρια καλωδια) και η σταση που ειχα ήταν στο πλαι με το ενα ποδι σηκωμένο .

 

Καρδιοτοκογράφο είχες. Κανονικά δεν πρέπει να χρησιμοποιείται στον τοκετό γιατί αποτέλεί παρέμβαση στη φυσική διαδικασία του τοκετού, όπου η μαμά πρέπει να είναι ελεύθερη να κινείται και να παίρνει όποια στάση την βολεύει (εγώ π.χ. ήμουνα σε βαθύ κάθισμα την πιο πολλή ώρα).

 

Εγω παλι με τον τροπο που μου χρησιμοποιηθηκε δεν ειδα καμια παρέμβαση αντιθέτως ήταν για μας βοηθεια . Μπηκα στο δωματιο ωδινων με 8 διαστολή και οταν βολευτηκα οπως ήθελα μου το εβαλαν .

 

Επισης εγω πηγα στο νοσοκομειο και νοσηλευτηκα 1 εβδομαδα ακριβως γιατι ειχα παθολογικό καρδιοτ/φα .

VgL7.jpgIgLdp2.png
Link to comment
Share on other sites

Παντως ο ορος ειναι πραγματικα βασανιστηριο.......με πονεσε πολυ οταν μου τον καρφωσαν στο χερι και πονουσα καθ ολη τη διαρκεια του τοκετου......αφου σκεφτομουν τι τραβανε οι γυναικες με πολυωρους τοκετους (εγω ημουν τυχερη βασανιστηκα μονο 2 ωρες)

 

Αχ, Βέρα, κανονικά ο ορός δεν πονάει καθόλου, κάτι λάθος έκαναν! Ασθενείς έχουν ορό για μέρες και δεν διαμαρτύρονται καθόλου. Εγώ με τον ορό στο χέρι μια χαρά κρατούσα το μωρό για να το θηλάσω. Με το χέρι του ορού το κράταγα!

Link to comment
Share on other sites

Αγλαια κι εγω δεν περιμενα να ποναει τοσο.......ελεγα τι τραβανε δλδ οσοι εχουν συνεχεια ενα ορο στο χερι? :roll:

 

Εμενα μου τον καρφωσαν στην παλαμη, δεν ξερω αν δεν επρεπε....ηταν και νεα κοπελα η μαια ισως να μην ειχε εμπειρια.........

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Εγω στον τοκετο έζησα την πιο μοναδική εμπειρία της ζωής μου. Το Σάββατο το απογευμα 39+1 εβδομαδες (μετα απο μια τελευταια επαφη με τον συζ :lol: ) είδα ένα μεγάλο κομμάτι βλέννα και κατάλαβα πως μαλλον ξεκινάει ο τοκετος. Την Κυριακή το απόγευμα αρχισα να έχω κάτι περιοδικά πονάκια σαν έντονους πόνους περιόδου κατα τις 8 το απόγευμα που έρχονταν κάθε 10-15 λεπτά. Στις 3 το πρωι ήταν κάθε 4-7 λεπτά και μου είπε ραντεβου στο ΙΑΣΩ σε μια ωρα!

Στο νοσοκομειο δεν με ξυρισαν, δεν μου έκαναν κλίσμα, δεν μου πήραν ούτε αίμα, ούτε μου έβαλαν ορο...!

Μέχρι τις 13.00 το μεσημέρι ήμουν στην αιθουσα ωδίνων μαζί με τον άντρα μου και τον γιατρο μου με πέριδικές συσπάσεις κάθε 3-4 λεπτά και διαστολη 1 :cry: .

Εν το μεταξυ έκανα την χαλάρωση που μου είχε μάθει ο γιατρος μου.

Τοτε αποφασισαμε μαζι με τον γιατρο να βάλουμε ορο για να επιταχυνουμε λίγο την διαδικασια γιατι μου είπε πως η μητρα μου είχε αδρανήσει και ή να περιμένουμε να έρθει φυσιολογικά η διαστολή ίσως και την επόμενη ημέρα ή να το βοηθήσουμε.

Επέλεξα το δευτερο γιατί ήμουν ήδη 30 ώρες αυπνη (Την Κυριακή δεν είχαμε βάλει κώλο κάτω όλο βόλτες ήμασταν).

Μου έβαλαν τη μιση δόση οτοκίνης στις 13.30 έκανα τελεια διαστολή στις 15.00. Κατοπιν έκανα εξωθήσεις στην αίθουσα ωδίνων γιατι η μητρα μου δεν αντιδρούσε και έπρεπε να κατεβάσω εγώ το μωρο με εξωθήσεις. Μια φίλη μου έκανε καισαρικη γι' αυτο το λόγο :twisted:

Μπηκα στην αιθουσα τοκετού στις 15.15.

Ο μπέμπικος μου γεννήθηκε στις 15.35 με 3 τελικες εξωθήσεις.

ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ ΕΜΠΕΙΡΙΑ!

ΟΙ ΠΟΝΟΙ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΟΤΟΚΙΝΗ ΗΤΑΝ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΙΜΟΙ

ΔΕΝ ΕΚΑΝΑ ΟΥΤΕ ΠΕΡΙΝΕΟΤΟΜΗ ΟΥΤΕ ΡΑΜΜΑΤΑ!!!

ΘΗΛΑΣΑ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΑΙΘΟΥΣΑ ΤΟΚΕΤΟΥ ΚΑΙ Ο ΜΠΕΜΠΗΣ ΕΠΙΑΣΕ ΑΜΕΣΩ ΤΗΝ ΘΗΛΗ ΜΟΥ!

ΤΗΝ ΩΡΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΗΘΗΚΕ Ο ΜΙΚΡΟΣ ΑΚΟΥΓΑΜΕ ΤΗ ΘΑΛΑΣΣΑ ΤΟΥ ΣΠΑΝΟΥΔΑΚΗ

ΤΟ ΕΧΩ ΟΛΟ ΓΡΑΜΜΕΝΟ ΣΕ VIDEO

Ο ΑΝΤΡΑΣ ΜΟΥ ΕΚΟΨΕ ΤΟΝ ΟΜΦΑΛΙΟ ΛΩΡΟ ΕΝΩ ΤΟΝ ΤΡΑΒΟΥΣΑ ΕΓΩ ΜΕ ΤΗΝ ΚΑΜΕΡΑ :lol: !

Η ΜΟΝΑΔΙΚΗ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΠΟΝΕΣΑ ΗΤΑΝ ΟΤΑΝ ΜΕ ΕΠΙΑΣΕ ΚΡΑΜΠΑ ΣΤΟ ΠΟΔΙ :twisted: ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΑΙΘΟΥΣΑ ΤΟΚΕΤΟΥ

(Μου λέει ο γιατρος σπρώξε, του λέω έχω κράμπα πονάω πολύ κάντε μου λίγο μασαζ στο πόδι:?, ασε μας ρε συ μου λέει και σπρώξε έχει βγει το μωρο :lol:

Δεν είχα εύκολο τοκετο 19 ώρες συνολικά είναι αρκετές αλλά είμαι σιγουρη πως άλλος γιατρος θα με είχε παει για καισαρική λόγω της αδράνειας. Επίσης αφου μείναμε στην αίθουσα τοκετου περίπου 45 λεπτά (θηλασμος, χάδια, φωτο κλπ) μου λέι ο γιατρος θα σε βγάλουμε (καθιστη και χαμογελαστη πάνω στο φορείο εγω) να σε δουν οι δικοί σου και μετά θα σε ανεβάσω κατευθείαν στο δωμάτιο δεν θα μείνεις στην αίθουσα ανάνηψης. Το λέω στους δικούς μου μου λένε καλά εντάξει πάω στο δωμάτιο και έρχονται μετά απο 1 ΩΡΑ :twisted: . Μου λένε μας είπε η προισταμένη πως σας κρατάνε 2 ώρες κάτω. Και εγώ με καμάρι ναι αλλά δεν έχουν τον δικό μου γιατρό :lol:

Τα καλυτερα ερχονται...

2sgpp2.pngn2LTp3.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...