Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Τοκετός: Τι πρέπει να γνωρίζουμε!


Recommended Posts

Aλήθεια αυτό μου κάνει κι εμενα εντύπωση πως σχεδόν όλες ξέρετε οτι το μωρό ήταν τυλιγμένο και ποσες φορές κ.α Ο γιατρός μου προς το τέλος της εγκυμοσύνης δεν μου εκανε καθολου αναφορά σε αυτό το θέμα, ούτε το εξέτασε, μου ειπε οτι ειναι κατι φυσιολογικό να ειναι τυλιγμένα τα μωρά και οτι σε καμια περιπτωση δεν ειναι αυτό λογος για καισαρική.

Αυτό μου το είπε και μένα, ότι δεν πρέπει η περίδεση με το λώρο να είναι λόγος να βγάλεις έξω το μωράκι πριν την ώρα του (γιατί δεν έχουνε ωριμάσει οι πνεύμονες κτλ). Επίσης, μου εξήγησε ότι ο υπέρηχος δεν μας λέει και πολλά για την περίδεση, δεν γνωρίζουμε π.χ. πόσο μακρύς ή κοντός είναι ο λώρος πίσω από το παιδί. Και επίσης το μωρό μπορεί να τυλικτεί (και να ξετυλικτει) οποιαδήποτε στιγμή, πρέπει εμείς δηλαδή να κάνουμε κάθε λίγο και λιγάκι υπέρηχο και να τρώμε ακτινοβολία μήπως και έγινε περίδεση;;; Και τέλος, όπως ανέφερες υπάρχει και το θέμα της αρνητικής σκέψης, η οποία μόνο άγχος μπορεί να προκάλεσει στην έγκυο.

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 218
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Aλήθεια αυτό μου κάνει κι εμενα εντύπωση πως σχεδόν όλες ξέρετε οτι το μωρό ήταν τυλιγμένο και ποσες φορές κ.α Ο γιατρός μου προς το τέλος της εγκυμοσύνης δεν μου εκανε καθολου αναφορά σε αυτό το θέμα, ούτε το εξέτασε, μου ειπε οτι ειναι κατι φυσιολογικό να ειναι τυλιγμένα τα μωρά και οτι σε καμια περιπτωση δεν ειναι αυτό λογος για καισαρική.

Αυτό μου το είπε και μένα, ότι δεν πρέπει η περίδεση με το λώρο να είναι λόγος να βγάλεις έξω το μωράκι πριν την ώρα του (γιατί δεν έχουνε ωριμάσει οι πνεύμονες κτλ). Επίσης, μου εξήγησε ότι ο υπέρηχος δεν μας λέει και πολλά για την περίδεση, δεν γνωρίζουμε π.χ. πόσο μακρύς ή κοντός είναι ο λώρος πίσω από το παιδί. Και επίσης το μωρό μπορεί να τυλικτεί (και να ξετυλικτει) οποιαδήποτε στιγμή, πρέπει εμείς δηλαδή να κάνουμε κάθε λίγο και λιγάκι υπέρηχο και να τρώμε ακτινοβολία μήπως και έγινε περίδεση;;; Και τέλος, όπως ανέφερες υπάρχει και το θέμα της αρνητικής σκέψης, η οποία μόνο άγχος μπορεί να προκάλεσει στην έγκυο.

 

Σωστά, κι εμένα που είχε περίδεση ο πρώτος, το κατάλαβε ο γιατρός από τη βραδυκαρδία που έκανε την ώρα του τοκετού. Στον τελευταίο υπέρηχο δεν είχε κάνει ακόμα την περίδεση και δεν το ξέραμε, θα μπορούσε να γίνει περίδεσο οποτεδήποτε και μετά να λυθεί και να ξαναγίνει κλπ.

HXuSp2.pngaS46p2.png
Link to comment
Share on other sites

Έχω την εντύπωση ότι μια έμπειρη μαία μπορεί να είναι πολύ "καλύτερη" από έναν γιατρό. Πιστεύω ότι κανονικά ο γιατρός θα έπρεπε να παρεμβαίνει μόνο εκεί που υπάρχει πρόβλημα που δεν μπορεί να χειριστεί η μαία. Μάλλον στην Ελλάδα αυτό δεν ισχύει και δεν θα το δούμε εύκολα, διαβάζω ότι στο εξωτερικό οι μαίες έχουν πολύ πιο ενεργό ρόλο στους τοκετούς.

 

Υπέστην κι εγώ όλες τις άχρηστες και ίσως επικίνδυνες παρεμβάσεις που συνεπάγεται μια πρόκληση τοκετού, να μην τα επαναλαμβάνω. Το μόνο στο οποίο κατάφερα να επιμείνω για λιγες ώρες ήταν να μην με έχουν διαρκώς συνδεδεμένη στον καρδιοτοκογράφο και έκοβα μερικές βόλτες και πραγματικά αισθανόμουν καλύτερα. Μετά, με τρόμαξαν στο στυλ ότι δεν τους αρέσουν οι παλμοί του μωρού και ήθελαν να επισπεύσουν τον τοκετό με επισκληρίδιο και σπάσιμο νερών, οπότε με καθήλωσαν.

Κανονικά, για να γεννήσω, δεν χρειάζομαι γνώσεις, παρά μόνο ηρεμία και ένα ανεπηρέαστο ένστικτο (όπως τα ζώα) .. γνώσεις όμως χρειάζομαι και πολλές, για να αποφύγω τις αδικαιολόγητες παρεμβάσεις. Σε έναν τοκετό που βαίνει καλώς, δεν έχω λόγο να εμπιστευτώ οποιονδήποτε γιατρό παραπάνω από το σώμα μου. Ελπίζω σε επόμενο τοκετό να το επιβεβαιώσω! :roll:

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

Η Πεθιδίνη ειναι ενα ισχυρότατο ναρκωτικό και δυστυχώς εμαθα αργότερα οτι περνάει και στο παιδί και μπορει να ειναι νωχελικό μετα τον τοκετό οσον αφορά τον θηλασμό. Βεβαια εμενα ήταν νευρόσπαστο αλλα δεν ξερω τι μπορει να του προκάλεσε τελικώς.

Δεν μπορω να φανταστώ ομως αν μου μετριασε και τους πόνους...αν ηταν ακομα πιο δυνατοι οι πονοι δεν μπορω ουτε να το φανταστώ :(:(

Ειχα άσχημη εμπειρία ρε γμτ :(

 

Καλα εκεινη την ωρα οτι και να σου δώσουν το παιρνεις χωρις δευτερη κουβέντα! :D

ΦΕΡΕ ΟΤΙ ΕΧΕΙΣ ΜΑΓΚΑ!

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορω να φανταστώ ομως αν μου μετριασε και τους πόνους...αν ηταν ακομα πιο δυνατοι οι πονοι δεν μπορω ουτε να το φανταστώ :(:(

Ειχα άσχημη εμπειρία ρε γμτ :(

Απέφυγε την επόμενη φορά την πρόκληση και τους τεχνητούς πόνους. Εμένα την τελευταία ώρα μου έβαλε εκείνη την ορμόνη που επισπεύδει τον τοκετό (όνομα; δεν θυμάμαι!), γιατί ξάπλωσα στο κρεβάτι (πήγανε και οι στάσεις και οι οραματισμοί!), έκλεισα πεισματικά τα πόδια μου (και όταν πήγαν να μου τα ανοίξουν τους κλώτσησα :( ) και φώναζα να μ' αφήσουνε ήσυχη να κοιμηθώ (το κεφάλι του μωρού είχε φανεί). Αλλά οι πόνοι μετά δεν είχανε καμία σχέση με τους φυσικούς! Ήτανε άγριοι και συχνοί, δεν προλάμβαινα να πάρω ανάσα (που να κάνω αναπνοές και οραματισμούς!)... Δεν γινότανε αλλιώς όμως γιατί είχα πραγματικά εξαντληθεί μετά από 14 ώρες με σπασμένα νερά, περπάτημα, αναπνοές και ασκήσεις.

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλα αν δεν μου εβαζε πονους ακομα έγκυος θα ήμουν! Το πιστευω! Δεν ηθελε να βγει το σκατο το αισθανομουν κι εγω :lol::lol::lol::lol::lol:

Εφοσον δεν ειχα τις προυποθεσεις να γεννησω δεν γινοταν χωρις τεχνητους...ειπαμε να ειμαστε κατα των περιττων επεμβάσεων αλλα εκει δεν επαιρνε αλλο, μετα θα το ριψοκινδυνευα και η γιατρος μου το ξεκαθαρισε οτι δεν ρισκάρει τιποτα.

Παντως ειμαι 100% σιγουρη οτι αλλος γιατρος θα μου το ειχε παρει με καισαρική ωρες πριν

Link to comment
Share on other sites

Καλα αν δεν μου εβαζε πονους ακομα έγκυος θα ήμουν! Το πιστευω! Δεν ηθελε να βγει το σκατο το αισθανομουν κι εγω :lol::lol::lol::lol::lol:

 

Yoga δεν έκανες ειδική prenatal? Υποτίθεται κάνεις κατάλληλες ασκήσεις για να πάρει τη σωστή θέση και να εμπεδωθεί το μωρό.

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites

Καλα αν δεν μου εβαζε πονους ακομα έγκυος θα ήμουν! Το πιστευω! Δεν ηθελε να βγει το σκατο το αισθανομουν κι εγω :lol::lol::lol::lol::lol:

 

Yoga δεν έκανες ειδική prenatal? Υποτίθεται κάνεις κατάλληλες ασκήσεις για να πάρει τη σωστή θέση και να εμπεδωθεί το μωρό.

 

οχι απλα εκανα...ειμαι yoga instructor :lol:

Link to comment
Share on other sites

οχι απλα εκανα...ειμαι yoga instructor :lol:

 

Άσχετο, πού διδάσκεις yoga? Στείλε μου πμ αν θες γιατί αυτό τον καιρό είμαι στο ψάξιμο και δοκιμάζω διάφορες :)

Πάντως εμένα μου έκαναν pre-natal yoga κοπέλες που είναι μαίες και yoga instructor μαζί, και με βοήθησε πάρα πολύ. Μέχρι και breech babies γύριζαν με τις κατάλληλες ασκήσεις. Και παρακολούθησα και ειδικά σεμινάρια απ' αυτές με ειδικούς οραματισμούς και αναπνοές.

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμενα δε με εκοψε ο γιατρος, με εσκισε ομως πολυ η βεντουζα προς τα μπροστα, προς την κλειτοριδα. Αφορητος πονος και εκεινη την στιγμη και οταν μου καναν τα ραμματα, που ηταν πολλα, και μετα για καμια βδομαδα...

 

Χρησιμοποίησε εβμρυουλκό χωρίς περινεοτομή; Στην Ελλάδα;

 

Είναι δυνατόν να κάνουν περινεοτομές στο 98% των γυναικών όταν το 90% δεν είναι απαραίτητο και να μην κάνουν εκεί που είναι απαραίτητο; :shock:

Link to comment
Share on other sites

παρόλο που όλοι τους θεωρούνε ως κάτι το δεδομένο και ασφαλείς.

 

Ευτυχώς όχι όλοι!

 

Κάποια στιγμή ο γιατρός έκανε υπέρηχο για 3-4 δευτερόλεπτα, το κλείνει και λέει ένα ξερό ΟΚ.

 

Μαθημένη από αλλού του λέω ότι κι εγώ θέλω να δω και η απάντησή του ήταν:

- Δεν είναι για χόρταση, το χρησιμοποιούμε το ελάχιστο δυνατό γιατί δεν είμαστε σίγουροι ότι είναι ασφαλές, μέχρι να το διαπιστώσουν δεν θα κάνουμε πειράματα στο παιδί σου!

 

Εννοείται ότι το έψαξα μετά από αυτό και δεν ξανασχολίασα το αν κάνει ή όχι υπέρηχο και πόσο διαρκεί!

Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποίησε εβμρυουλκό χωρίς περινεοτομή;

 

Ετσι γεννησα τελικά και εγω . Το μωρό βγηκε αμέσως και μια χαρά χωρις περινεοτομή ! Δυστυχως επειδή πηγα τελικα χειρουργείο (θα τα γραψω καποια στιγμη αναλυτικά ) δεν περιμεναν να βγει μονος του ο πλακουντας και με ζόρισαν :(

VgL7.jpgIgLdp2.png
Link to comment
Share on other sites

Αφροδίτη, ο γιατρός δεν είχε κανένα λόγο να σου σπάσει τα νερά, ούτε να σου κάνει τεχνητούς. Η διαστολή σου προχωρούσε κανονικά, και τα νερά ακόμα κι αν δε σπάσουν καθόλου, δεν είναι πρόβλημα. Το μωρό μπορεί να γεννηθεί ακόμα και μέσα στο σάκο του, και να σπάσει τελευταία στιγμή.

Λογικό ήταν επίσης να μην αντέχεις τους πόνους και να χρειαστείς επισκληρίδιο, αφού σου έκανε (και χωρίς λόγο) πιό δυνατές τις συσπάσεις. Όταν οι πόνοι είναι φυσιολογικοί, είναι πιό εύκολο να τους αντέξεις.

Αν δε σου είχε κάνει τεχνητούς, και δεν σου πίεζαν την κοιλιά για να βγεί το μωρό, ίσως το παιδί να μην πέταγε το χεράκι του, και να μη σε έσκιζε.

 

Δε μπορώ να φανταστώ πως το φυλλικό οξύ έχει σχέση με την ταχύπνοια του μωρού. Πιό λογικό μου φαίνεται να την έπαθε, απ'το στρες λόγω παρεμβάσεων. Δε μπορώ να πω σίγουρα βέβαια, γιατί δεν ξέρω αρκετά γι'αυτό το θέμα. .

 

Δεν ξέρεις αρκετά Χλόη αλλά ξέρεις ότι δεν είναι απαραίτητο το σπάσιμο του σάκου, αυτό δεν θα έπρεπε να το γνωρίζει και ο γιατρός;

 

Για την ωκυτοκίνη που και αυτή προκαλεί τόσο πόνο, επίσης το ξέρεις και ο γιατρός φαίνεται ότι ή δεν το ξέρει ή τελικά προτιμά να φύγει πιο γρήγορα κι ας πονά η επίτοκος μέχρι τρέλλας κι ας υπόκειται όλους τους κινδύνους της παρέμβασης!

 

Αφροδίτη, με τόσες παρεμβάσεις που έκανε ο γιατρός δεν θα έπρεπε να είναι έκπληκτος για την ταχύπνοια και το γογγυσμό! Μάλλον καθόλου έκπληκτος δεν ήταν γι αυτό και σου πούλησε το παραμύθι για το φυλλικό! :twisted:

Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποίησε εβμρυουλκό χωρίς περινεοτομή;

 

Ετσι γεννησα τελικά και εγω . Το μωρό βγηκε αμέσως και μια χαρά χωρις περινεοτομή ! Δυστυχως επειδή πηγα τελικα χειρουργείο (θα τα γραψω καποια στιγμη αναλυτικά ) δεν περιμεναν να βγει μονος του ο πλακουντας και με ζόρισαν :(

 

Δεν το θεωρώ απιθανο, φυσικά και γίνεται αλλά στην Ελλάδα που κάνουν 98% περινεοτομές (το 2% είναι αυτό που δεν προλαβαίνουν), μου κάνει εντύπωση! Το διόρθωσα το ποστ κι έβαλα και τον γεωγραφικό προσδιορισμό για να γίνει κατανοητή η έκπληξή μου...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ουτε μου χορηγησανε πεθιδινη

 

Επειδή ξανα αναφέρθηκε, τι είναι η πεθιδίνη; Δεν θυμάμαι να μου χορήγησαν καμία ένεση εμένα.

 

Αυτό έλειπε! να σου χορηγούσαν! Μετά από τόσο ψάξιμο που έκανες για γιατρό!

 

Παυσίπονη ένεση είναι, η δική σου γυναικολόγος είμαι σίγουρη ότι δεν την χρησιμοποιεί αν δεν υπάρχει απόλυτη ανάγκη.

Link to comment
Share on other sites

Ρόζι μου είχες πολύ καλή γιατρό. Ένας άσχετος γιατρός μπορεί να κάνει μια εύκολη γέννα μαρτύριο!

Πιστεύω οτι αυτό το πάτημα στην κοιλιά απ'τη μαία, μπορεί να ήταν ο λόγος που σκίστηκες κι εσύ αρκετα... :?

 

Ευτυχώς που δεν έχεις αρκετές γνώσεις... :roll:

 

Έκανα ακριβώς την ίδια σκέψη αλλά είπα να μην είμαι εγώ που θα μιλήσω για bitchy μαία (ευχαριστώ Ρόζυ που το είπες μόνη σου, με βγάζεις από τη δύσκολη θέση, δεν ήμουν εκεί αλλά έτσι ένιωσα από την περιγραφή σου...) και για τις συνέπειες της παρέμβασης...

Link to comment
Share on other sites

 

Για να μην γίνονται παρεξηγήσεις να αναφέρω ότι έχω τελειώσει το ΤΕΙ Μαιευτικής και γνωρίζω κάποια πράγματα, όμως δεν έχω εργαστεί ποτέ σαν μαία, οπότε δεν έχω καθόλου εμπειρία και σαφώς δεν μπορώ να κρίνω αποφάσεις γιατρών και έμπειρων μαιών (εντάξει, εκτός ίσως από κάποια πράγματα που "βγάζουν μάτι" :lol: )

 

Το κακό είναι ότι οι περισσότερες παρεμβάσεις βγάζουν μάτι!

 

Από την πιο απλή (το να σε υποχρεώνουν να μείνεις σε μία συγκεκριμένη στάση) μέχρι το να κάνουν ρίξη υμένων, να βάζουν ωκυτοκίνη σε τοκετό που εξελίσσεται φυσιολογικά, να κόβουν χωρίς να χρειάζεται, να ...

 

Άσε που πολλές φορές έρχονται σε σύγκρουση οι πρακτικές που εφαρμόζουν:

 

ξεκινάει η διαστολή δεν υπάρχει ρίξη υμένων, κάνουν τεχνητή ρίξη δεν προχωράει ο τοκετός όσο γρήγορα θέλουν, λένε ότι ειναι απαραίτητη η ωκυτοκίνη γιατί με σπασμένα τα νερά (μόνα τους έσπασαν;;;) δεν μπορείς να περιμένεις πολύ (μόνο στην Ελλάδα ισχύει αυτό, οπουδήποτε αλλού μπορείς να περιμένεις)

Link to comment
Share on other sites

Παυσίπονη ένεση είναι, η δική σου γυναικολόγος είμαι σίγουρη ότι δεν την χρησιμοποιεί αν δεν υπάρχει απόλυτη ανάγκη.

Πάντως αν μου την έκανε την τελευταία ώρα που τα είχα χάσει (και μου είπε ότι είναι πολύ αργά για επισκληρίδιο) δεν θα με χάλαγε :)

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites

Έκανα ακριβώς την ίδια σκέψη αλλά είπα να μην είμαι εγώ που θα μιλήσω για bitchy μαία (ευχαριστώ Ρόζυ που το είπες μόνη σου, με βγάζεις από τη δύσκολη θέση, δεν ήμουν εκεί αλλά έτσι ένιωσα από την περιγραφή σου...) και για τις συνέπειες της παρέμβασης...

 

Γι' αυτό θέλω να γεννήσω στο σπίτι με τη γιατρό μου την επόμενη φορά, με εκνεύρισαν αυτές οι bitchy προϊσταμένες μαίες στο Μητέρα. Ακόμη και όταν ήμουνα στο ήσυχο σκοτεινό δωματιάκι με τη γιατρό, τη μαία και τον άντρα μου (και άλλη φορά δεν θέλω τόσο κόσμο, θα φύγει ο άντρας μου σίγουρα!) έμπαιναν που και που και φώναζαν "Ακόμη;;;" κι εγώ αγχωνόμουνα! Κατάλαβα όμως ότι έχουνε μεγάλη ευθύνη αυτές και θέλουνε να ακολουθούνται οι κανόνες του νοσοκομείου, π.χ. να κάνεις εισαγωγή μόλις σπάσουν τα νερά.

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites

ξεκινάει η διαστολή δεν υπάρχει ρίξη υμένων, κάνουν τεχνητή ρίξη δεν προχωράει ο τοκετός όσο γρήγορα θέλουν, λένε ότι ειναι απαραίτητη η ωκυτοκίνη γιατί με σπασμένα τα νερά (μόνα τους έσπασαν;;;) δεν μπορείς να περιμένεις πολύ (μόνο στην Ελλάδα ισχύει αυτό, οπουδήποτε αλλού μπορείς να περιμένεις)

 

48 ώρες είναι ασφαλισμένο μου είχε πει εμένα, το μωρό δεν πρόκειται να ξεμείνει από υγρό.

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites

Παυσίπονη ένεση είναι, η δική σου γυναικολόγος είμαι σίγουρη ότι δεν την χρησιμοποιεί αν δεν υπάρχει απόλυτη ανάγκη.

Πάντως αν μου την έκανε την τελευταία ώρα που τα είχα χάσει (και μου είπε ότι είναι πολύ αργά για επισκληρίδιο) δεν θα με χάλαγε :)

Μπορεί να μην σε χάλαγε αλλά την αποφεύγουν για την επίδραση στο μωρό...

Link to comment
Share on other sites

Ευτυχώς όχι όλοι!

 

Κάποια στιγμή ο γιατρός έκανε υπέρηχο για 3-4 δευτερόλεπτα, το κλείνει και λέει ένα ξερό ΟΚ.

Μπράβο του, εξαίρεση θα είναι! Έχω ακούσει κάτι για 3D υπέρηχους που βγάζεις και έγχρωμες φωτογραφίες (!), για περίπτωση που έιχανε κοπέλα 1 ώρα στον υπέρηχο μέχρι το μωρό να πάρει τη σωστή στάση για να κάνουνε την αυχενική διαφάνεια (τώρα γιατί ο γιατρός να υποβάλει σε τόση ακτινοβολία το μωράκι με κίνδυνο να του προκαλέσει σοβαρή βλάβη μόνο και μόνο για να υπολογίσει την πιθανότητα για το Down is beyond me...).

Και για τους υπέρηχους κάτι άλλο (είπαμε, μου είχε γίνει εμμονή και το έψαξα πολύ), να αποφεύγονται οπωσδήποτε οι ενδοκολπικοί και καλύτερα να μην γίνεται υπέρηχος πριν τον 5ο μήνα (στις περισσότερες χώρες αυτό ισχύει).

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites

 

48 ώρες είναι ασφαλισμένο μου είχε πει εμένα, το μωρό δεν πρόκειται να ξεμείνει από υγρό.

 

:) σωστά σου τα είπε! το αμνιακό υγρό παράγεται συνέχεια, γι αυτό το μωρό δεν ξεμένει!

 

Μετά τις 48 ώρες δεν είναι ασφαλές όχι λόγω έλλειψης αμνιακού αλλά φοβούνται λοιμώξεις κλπ.

Link to comment
Share on other sites

παρόλο που όλοι τους θεωρούνε ως κάτι το δεδομένο και ασφαλείς.

 

Ευτυχώς όχι όλοι!

 

Κάποια στιγμή ο γιατρός έκανε υπέρηχο για 3-4 δευτερόλεπτα, το κλείνει και λέει ένα ξερό ΟΚ.

 

Μαθημένη από αλλού του λέω ότι κι εγώ θέλω να δω και η απάντησή του ήταν:

- Δεν είναι για χόρταση, το χρησιμοποιούμε το ελάχιστο δυνατό γιατί δεν είμαστε σίγουροι ότι είναι ασφαλές, μέχρι να το διαπιστώσουν δεν θα κάνουμε πειράματα στο παιδί σου!

 

Εννοείται ότι το έψαξα μετά από αυτό και δεν ξανασχολίασα το αν κάνει ή όχι υπέρηχο και πόσο διαρκεί!

 

κι εμένα το ίδιο κάνει, δεν τον έχω ρωτήσει, αλλά σκεφτόμουνα ότι μάλλον δεν υπήρχε λόγος να υποβάλλουμε περισσότερο το μωρό σε μία περίεργη διαδικασία

1FdQp2.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...