Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Δημόσια τράπεζα βλαστοκυττάρων


Recommended Posts

Οσο και αν προσπαθησα να επικοινωνήσω με την δημόσια τραπεζα βλαστοκυττάρων στην Θεσσαλονίκη, δεν μπορεσα να βρω καποιον για τηλεφωνική ενημέρωση.

Να παμε απο εκει δεν γίνεται διοτι μενουμε μακρια και ειμαι εγκυος. δεν το ρισκαρω να μετακινηθω.

Οποτε το αποριψαμε.

για αυτο υποθετω οτι δουλευουν οι ιδιωτικες.

ΔΙοτι οι δημοσιες δεν λειτουργουν. Εκτος αν Ελλάδα ειναι μονο Αθήνα και Θεσσαλονίκη.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 84
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

κοίτα νομίζω πως δεν κάνουν τηλεφωνική ενημέρωση αλλα αν τους έλεγες πως δεν μπορείς να μετακινηθείς πιθανόν να σ'ενημέρωνε κάποιος.Πάντως όντως το οτι δουλεύουν οι ιδιωτικές τραπεζες είναι επειδή ακριβώς δεν ενημερώνουν σωστά οι δημόσιες.Αν συνέβαινε αυτό όλοι θα ξέραμε πως τα βλαστοκύτταρα δεν μπορεί να τα χρησιμοποιήσει,αν χρειαστεί,το ίδιο το παιδί αλλα κάποιο αλλο που είναι συμβατό μ'αυτο.

fVLTp2.png

ο Αργύρης μου γεννήθηκε 10/10/10

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ Μαριρένα, όντως με αυτό το είδα. Την Τρίτη θα πάρω τηλ. στην δημόσια τραπεζα στην Αθήνα, για να με ενημερώσουν. Αποκλείεται να τα δώσω σε ιδιωτική, όμως αυτό που φοβάμαι είναι αυτό που αναφέρετε και εσείς, ότι μάλλον οι ιδιωτικές υπάρχουν επειδή δεν κάνουν σωστά την δουλειά τους οι δημόσιες. Το απεύχομαι αλλά πολύ το φοβάμαι. Γνωστή μου μου είπε ότι αναγκάστηκε να τα δώσει σε ιδιωτική γιατί η δημοσια δεν έχει προβλέψει για την μεταφορά των βλαστοκυττάρων στην τράπεζα αν είσαι εκτος Αθηνών. Πρέπει να το κανονίσεις εσύ λέει αυτό.

age.png

 

age.png

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ Μαριρένα, όντως με αυτό το είδα. Την Τρίτη θα πάρω τηλ. στην δημόσια τραπεζα στην Αθήνα, για να με ενημερώσουν. Αποκλείεται να τα δώσω σε ιδιωτική, όμως αυτό που φοβάμαι είναι αυτό που αναφέρετε και εσείς, ότι μάλλον οι ιδιωτικές υπάρχουν επειδή δεν κάνουν σωστά την δουλειά τους οι δημόσιες. Το απεύχομαι αλλά πολύ το φοβάμαι. Γνωστή μου μου είπε ότι αναγκάστηκε να τα δώσει σε ιδιωτική γιατί η δημοσια δεν έχει προβλέψει για την μεταφορά των βλαστοκυττάρων στην τράπεζα αν είσαι εκτος Αθηνών. Πρέπει να το κανονίσεις εσύ λέει αυτό.

 

Να ξέρεις πως θα σου το πούνε κιόλας, ο μόνος λόγος που δίνεις βλαστοκύτταρα προς το παρόν είναι για την λευκαιμία. Όλες οι υπόλοιπες ασθένειες είναι σε πειραματικό επίπεδο με αβέβαιες θεραπείες ακόμα. Και δεν μπορείς να χρησιμοποιήσεις το δικό σας δείγμα. Είπίσης, έχει κόστος €1100 + το κόστος του μαιευτήριου για να σου δώσει το δείγμα και πρέπει με δική σου ευθύνη να το μεταφέρεις στην Δημόσια Τράπεζα εντός 24 ωρών.

 

Τώρα για δωρεάν ομφαλοπλακουντιακού αίματος, πρέπει να πληρώσεις το μαιευτήριο να σου πάρει το αίμα για να τους το πας εντός 24ώρου. Η πράξη αυτή στα ιδιωτικά (όχι σε όλα) κοστίζει €300-€400.

beeeeezzzzz

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εάν κάνεις μόνο δωρεά του ομφαλιου αίματος δεν πληρώνεις τίποτε... εαν κρατήσεις για εσένα ένα είδος κύτταρα πληρώνεις μόνο γι' αυτό.. εάν δεν θέλεις να τα κρατήσεις δεν πληρώνεις.. κάνεις μόνο την δωρεά

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ θα τους τηλεφωνήσω από Δευτέρα, πάντως συμπλήρωσα και μία φόρμα διαδικτυακά για αποστολή υλικού συλλογής, αλλά βέβαια θα τους πάρω κιόλας.

 

μάλλον οι ιδιωτικές υπάρχουν επειδή δεν κάνουν σωστά την δουλειά τους οι δημόσιες
Αυτό κορίτσια, για το συγκεκριμένο θέμα ειδικά θα 'λεγα πως δυστυχώς δεν μπορούμε να το προεξοφλήσουμε. Καθότι είναι ένα ζήτημα για το οποίο δεν υπάρχει νομοθετικό πλαίσιο και κανείς δεν ελέγχει κανέναν.

 

Τώρα βέβαια, το ότι δεν έχουν προβλέψει ας πούμε τη μεταφορά εκτός Αθηνών είναι απαράδεκτο.

Επίσης, η μαία μας είπε πως εφόσον θέλουμε να τα δωρίσουμε θα πρέπει κατευθείαν μετά τη γέννα ο άνδρας μου να τους τα πάει. Κι αυτό μου φαίνεται κάπως απαράδεκτο.

Πάντως στο Ιασώ δεν σε χρεώνουν απλά για να τα συλλέξουν.

Εντάξει, είπαμε ρε παιδιά...

Link to comment
Share on other sites

εάν κάνεις μόνο δωρεά του ομφαλιου αίματος δεν πληρώνεις τίποτε... εαν κρατήσεις για εσένα ένα είδος κύτταρα πληρώνεις μόνο γι' αυτό.. εάν δεν θέλεις να τα κρατήσεις δεν πληρώνεις.. κάνεις μόνο την δωρεά

με κάλυψε αλλά να συμπληρώσω ότι αυτά που πληρωνεις και κρατας για εσενα είναι μια κατηγορια που βοηθα σε παθησεις οπως η σκληρυνση , χωρις βεβαια από οτι ξερω να θεραπευει ,, κα΄νει πιο ηπια τα συμπτωματα . Αν δεν θες δεν τα κρατας ομως ...

jHgFp3.png
Link to comment
Share on other sites

με κάλυψε αλλά να συμπληρώσω ότι αυτά που πληρωνεις και κρατας για εσενα είναι μια κατηγορια που βοηθα σε παθησεις οπως η σκληρυνση , χωρις βεβαια από οτι ξερω να θεραπευει ,, κα΄νει πιο ηπια τα συμπτωματα . Αν δεν θες δεν τα κρατας ομως ...

 

Αυτά που λέτε είναι τα μεσεγχυματικά??? Έτσι λέγονται? Στη δημόσια πληρώνεις για να τα κρατήσεις?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αυτά που λέτε είναι τα μεσεγχυματικά??? Έτσι λέγονται? Στη δημόσια πληρώνεις για να τα κρατήσεις?

ναι κάπως ετσι .. ναι αυτα πληρωνεις .. και εγω το σκεφτηκα πολύ και τελικα το εκανα..

jHgFp3.png
Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια καλησπερα. Ηθελα να σας ρωτησω αμα γνωριζετε. Μου ειπαν πως αμα φυλαξεις τα βλαστοκυτταρα σε ιδιωτικη τραπεζα, τοτε αν τυχον χρειαστει οποιοδηποτε μελος της οικογενειας να τα χρησιμοποιησει ειναι εφικτο.

Να ειμαι ειλικρινης σκεφτομαι να κανω την δωρεα σε δημοσια τραπεζα ωστε -αχρειαστα να ειναι- να μπορουν να εχουν οφελος κι αλλα μωρακια. Αυτο ομως που αναρωτιεμαι ειναι το εξης. Αν τυχον χρειαστει κατι, καποιο μελος της οικογενειας, τοτε υπαρχει προσβαση η ειναι μονο για το μωρακι?

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια καλησπερα. Ηθελα να σας ρωτησω αμα γνωριζετε. Μου ειπαν πως αμα φυλαξεις τα βλαστοκυτταρα σε ιδιωτικη τραπεζα, τοτε αν τυχον χρειαστει οποιοδηποτε μελος της οικογενειας να τα χρησιμοποιησει ειναι εφικτο.

Να ειμαι ειλικρινης σκεφτομαι να κανω την δωρεα σε δημοσια τραπεζα ωστε -αχρειαστα να ειναι- να μπορουν να εχουν οφελος κι αλλα μωρακια. Αυτο ομως που αναρωτιεμαι ειναι το εξης. Αν τυχον χρειαστει κατι, καποιο μελος της οικογενειας, τοτε υπαρχει προσβαση η ειναι μονο για το μωρακι?

 

Η βασική διαφορά δημόσιου - ιδιωτικού τρόπου φύλαξης είναι ότι στο δημόσιο τα δωρίζεις ,δεν σου ανήκουν πια, ανήκουν στην παγκόσμια τράπεζα, στον ιδιωτικό τα φυλάς για προσωπική χρήση (για όποιον και να πρόκειται από την οικογένεια)

Τώρα, με τη δημόσια φύλαξη υπάρχει αν κατάλαβα καλά κάποιο παραθυράκι να κρατήσεις για εσένα και την οικογένειά σου κάποιο είδος κυττάρων - αλλά αυτό δεν το ξέρω καλά ακόμα οπότε μην σε παραπληροφορήσω.

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια εχω κλεισει στις 16/03 ραντεβου στο παπανικολαου θεσσαλονικη για να ενημερωθω για τη φυλαξη βλαστοκυτταρων αλλα δεν ξερω αν επιβαρυνομαι κατι οικονομικο γνωριζει καμια σας?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κοριτσια εχω κλεισει στις 16/03 ραντεβου στο παπανικολαου θεσσαλονικη για να ενημερωθω για τη φυλαξη βλαστοκυτταρων αλλα δεν ξερω αν επιβαρυνομαι κατι οικονομικο γνωριζει καμια σας?

Για την ενημερωση δεν υπάρχει καμια επιβάρυνση.Σε ενημερώνουν, απαντουν στις απορίες σου και σου δίνουν το "σακουλάκι" το οποίο δεν σε υποχρεώνουν να χρησιμοποιησεις.Αν τελικά το αποφασίσεις.

Κάπου παραπάνω διάβασα για χρηση του ομφαλοπλακουντιάκού αιματος απο άτομα της οικογένειας.Περα των άλλων που έχουμε αναφέρει να σημειώσω(δεν θυμαμαι αν το έχουμε ξαναπει) οτι η ποσότητα απο το μωράκι που γεννιέται είναι τέτοια που επαρκεί μόνο για μεταμοσχευση σε άτομα βαση το σωματικο βάρος που αντιστοιχει σε παιδια 7-8 ετων ακόμα και αν μιλάμε για συμβατότητα 100%.Συνηθως για τις μεταμοσχεύσεις αυτές ψάχνουν στην παγκοσμια τραπεζα παραπάνω απο ένα συμβατό μοσχευμα!

QqmLp3.png
Link to comment
Share on other sites

Η βασική διαφορά δημόσιου - ιδιωτικού τρόπου φύλαξης είναι ότι στο δημόσιο τα δωρίζεις ,δεν σου ανήκουν πια, ανήκουν στην παγκόσμια τράπεζα, στον ιδιωτικό τα φυλάς για προσωπική χρήση (για όποιον και να πρόκειται από την οικογένεια)

Τώρα, με τη δημόσια φύλαξη υπάρχει αν κατάλαβα καλά κάποιο παραθυράκι να κρατήσεις για εσένα και την οικογένειά σου κάποιο είδος κυττάρων - αλλά αυτό δεν το ξέρω καλά ακόμα οπότε μην σε παραπληροφορήσω.

 

 

 

Δεν ενοω να κρατησω απο το δικο μας. Εστω ομως οτι το δινω στην δημοσια τραπεζα και μελλοντικα π.χ. χρειαστω κατι εγω, μπορω να απευθυνθω εκει και για εμενα η ειναι αποκλειστικα και μονο για το παιδι?

Link to comment
Share on other sites

Δεν ενοω να κρατησω απο το δικο μας. Εστω ομως οτι το δινω στην δημοσια τραπεζα και μελλοντικα π.χ. χρειαστω κατι εγω, μπορω να απευθυνθω εκει και για εμενα η ειναι αποκλειστικα και μονο για το παιδι?

Συγγνωμη που σου απαντω εγω...

Εννοειται οτι αν χρειαστεις εσυ, το παιδι σου ή οποιοσδηποτε μόσχευμα (φτου φτου φτου μακρια απ'ολους) πρωτα πρωτα στην δημοσια τραπεζα θα αναζητηθει.Και μετα στην παγκοσμια. Παρεχουν όπου υπαρχει αναγκη και βρεθει συμβατοτητα.

QqmLp3.png
Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια καλησπερα. Ηθελα να σας ρωτησω αμα γνωριζετε. Μου ειπαν πως αμα φυλαξεις τα βλαστοκυτταρα σε ιδιωτικη τραπεζα, τοτε αν τυχον χρειαστει οποιοδηποτε μελος της οικογενειας να τα χρησιμοποιησει ειναι εφικτο.

Να ειμαι ειλικρινης σκεφτομαι να κανω την δωρεα σε δημοσια τραπεζα ωστε -αχρειαστα να ειναι- να μπορουν να εχουν οφελος κι αλλα μωρακια. Αυτο ομως που αναρωτιεμαι ειναι το εξης. Αν τυχον χρειαστει κατι, καποιο μελος της οικογενειας, τοτε υπαρχει προσβαση η ειναι μονο για το μωρακι?

 

Ο καλύτερος τρόπος για να ενημερωθείς είναι να κλείσεις ραντεβού στο Παπανικολάου και να παρακολουθήσεις την ενημέρωση που γίνεται κάθε Τετάρτη.

 

Ισχύουν οι περιορισμοί του δείγματος όσον αφορά το βάρος έτσι όπως τα λέει η/o madrid05. Επιπλέον αν διαβάσεις και προηγούμενα ποστ θα διαπιστώσεις ότι η μεταμόσχευση από τον πάσχοντα σε συγγενικό άτομο έχει 1 στις 4 πιθανότητα ιστοσυμβατότητας.

 

Το πιο σημαντικό όμως είναι ότι δεν υπάρχει νοσοκομείο στην Ελλάδα που να αναλαμβάνει μεταμόσχευση ομφαλοπλακουντιακού αίματος που έχει φυλαχθεί σε ιδιωτική τράπεζα. Αυτό μου το επιβεβαίωσαν και στο Παπανικολάου, αλλά και μία εκπρόσωπος ιδιωτικής τράπεζας φύλαξης ΟΠΑ που μας ενημέρωσε στο σεμινάριο διατροφής που πραγματοποιήθηκε φέτος στο Βελλίδειο.

SR2pp3.png

Link to comment
Share on other sites

Δεν ενοω να κρατησω απο το δικο μας. Εστω ομως οτι το δινω στην δημοσια τραπεζα και μελλοντικα π.χ. χρειαστω κατι εγω, μπορω να απευθυνθω εκει και για εμενα η ειναι αποκλειστικα και μονο για το παιδι?

 

Ναι ακριβώς όπως το λέει η madrid05 η δημόσια τράπεζα είναι για όλους μας.

 

Βρε κορίτσια πάντως ξέρει καμία κανένα τηλέφωνο? Αυτή η ενημέρωση που λέτε για το Παπανικολάου μήπως μπορείτε να πείτε λίγες λεπτομέρειες.

Link to comment
Share on other sites

Oταν ηρθε η εποχη να γεννισω κοιταζα για το θεμα τον βλαστοκυτταρων το σηζητισα με το γηναικολογο μου και μου ειπε αν εισαι πλουσια και σου περισευουν κρατα βλαστοκκυταρα αν οχι κρατα τα λεφτα σου,διαβαζα στο ιντερνετ ρωταγα φιλους γνωστους ολους τελος παντον ολοι μου εδηναν διαφορετικη απαντηση.ετσι και εγω αποφασισα να τα δωσω σε καποιο δημοσιο νοσοκομειο για πιραματα η οτι να θελουν,η απαντηση ηταν οτι απο ιδιοτικες κληνηκες δεν δεχονται τιποτα!!!αντε βγαλε ακρη

 

Ο καλύτερος τρόπος για να ενημερωθείς είναι να κλείσεις ραντεβού στο Παπανικολάου και να παρακολουθήσεις την ενημέρωση που γίνεται κάθε Τετάρτη.

 

Ισχύουν οι περιορισμοί του δείγματος όσον αφορά το βάρος έτσι όπως τα λέει η/o madrid05. Επιπλέον αν διαβάσεις και προηγούμενα ποστ θα διαπιστώσεις ότι η μεταμόσχευση από τον πάσχοντα σε συγγενικό άτομο έχει 1 στις 4 πιθανότητα ιστοσυμβατότητας.

 

Το πιο σημαντικό όμως είναι ότι δεν υπάρχει νοσοκομείο στην Ελλάδα που να αναλαμβάνει μεταμόσχευση ομφαλοπλακουντιακού αίματος που έχει φυλαχθεί σε ιδιωτική τράπεζα. Αυτό μου το επιβεβαίωσαν και στο Παπανικολάου, αλλά και μία εκπρόσωπος ιδιωτικής τράπεζας φύλαξης ΟΠΑ που μας ενημέρωσε στο σεμινάριο διατροφής που πραγματοποιήθηκε φέτος στο Βελλίδειο.

 

Το ότι δεν δέχονται ιδιωτικής τράπεζας υλικό απ' ότι έχω καταλάβει είναι επειδή δεν υπάρχουν από τον νόμο προδιαγραφές φύλαξης ή έλεγχος για τις συνθήκες φύλαξης σε αυτές, οπότε δεν θέλει το δημόσιο νοσοκομείο να αναλάβει την ευθύνη αυτών των μοσχευμάτων...

Εγώ τα δώρισα στο Παπανικολάου, είχα ρωτήσει τότε και μία αιματολόγο δ/ντρια νοσοκομείου και μου είχε πει ακριβώς αυτά που γράφετε παραπάνω...

Link to comment
Share on other sites

το πολύ απλό... η κυρία Gluckman που μίλησε υπέρ της δημόσιας φύλαξης είναι πρόεδρος σε αμερικάνικη ιδιωτική εταιρεία!

 

Αυτό τι σημασία έχει? Ιδιωτική εταιρία με αντικείμενο τι? Σχετικό με το θέμα ή άσχετο? Και ακόμα και αν ναι, το ότι υποστηρίζει την δωρεά αντί για τη φύλαξη, δε λέει κάτι? Ότι δεν κερδοσκοπεί?

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...