Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Δημόσια τράπεζα βλαστοκυττάρων


Recommended Posts

 

 

Καλησπέρα σε όλες τις μανούλες

θα ήθελα την πολυτιμη εμπειρίας σας. Είμαι αισίως στην 33η εβδομάδα κύησης και έχω σχεδόν αποφασίσει να δωρίσω τα βλαστοκύτταρα στην δημόσια τράπεζα.  Απο ότι έχω διαβάσει σου στέλνουν το κιτ αλλά μετά είσαι εσύ υπεύθυνος να τους το επιστρέψεις μετά τον τοκετό. 

Το πρόβλημα είναι ότι εγώ θα γεννήσω στην επαρχία Λαμία και ήθελα να ξέρω αν καποια μανούλα απο επαρχία έχει παρόμοια εμπειρία και μπορεί να μου δώσει οδηγίες ως προς την ασφαλή μεταφορά του υλικού (γίνεται μέσω κούριερ ή να πρέπει κάποιος δικός μου άνθρωπος να τρέχει αθήνα, και αν είναι αργία που θα φυλαχτούν μέχρι την πρώτη εργάσιμη που θα είναι ανοιχτή η δημόσια τράπεζα?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 84
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

 

έχε υπόψη σου ότι είναι ανοιχτά και Σαββατο - Κυριακή αλλά και αργίες... απλώς είναι λιγότερες ώρες... το τηλέφωνό τους είναι 2106597697, 2106597341, 21065973412.. πάντως από ότι λένε στο φυλλάδιό τους αυτοί που θα γεννήσουν εκτός Αττικής εφόσον δεν μπορούν να τα μεταφέρουν εντός του 1ου 24ωρου και σε καμία περίπτωση πέραν του 48ωρου, τα φυλλάσουν στο ψυγείο, και θα την μεταφέρουν σε ειδική συσκευασία (π.χ. ισοθερμική τσάντα, ψυγειάκι, κουτί από φελιζόλ) με δύο παγοκύστες που όμως δεν θα έρχονται σε άμεση επαφή με το αίμα.. από ότι καταλαβαίνω μάλλον courier δεν παίζει... πάρε ένα τηλ. να σου πουν με σιγουριά..

Link to comment
Share on other sites

Thanks gia th amesh apanthsh.

Vevaia h aporia mou afora perissotero o,ti den anaferei sto site ths kai sta fulladia ths h Dhmosia Trapeza, giati auta ta exw melethsei. Gia na ginw pio safhs, estw oti den mporei kanena suggeniko mou proswpo na ta3idepsei sthn A8hna kai na tous ta paei entos 48wrou, uparxei kapoia allh enallaktikh lush 'h oxi? Dhladh osoi menoun eparxia kai den mporoun na pane A8hna ('h 8esaloniki) den mporoun na dwrisoun to aima twn paidiwn tous?!

Link to comment
Share on other sites

maria_ko εγω θα γεννησω ιπποκρατειο και θα τα δωσω σε δημοσια τραπεζα συγκεκριμενα στο παπανικολαου σιγουρα εκει που αποφασισες να τα δωσεις μπορεις να ενημερωθεις γιατι πριν τους τα πας νομιζω σου δινουν μια ημερομηνια για ενημερωση και εκει ρωτας οτι θελεις αφου ενημερωθεις απο τους ειδικους,εννοειται πριν γεννησεις, θα σου δωσουν και ενα βαλιτσακι το οποιο θα εχει μεσα αυτα που θα τα κρατησουν δηλ.μπουκαλακια για να μπει το αιμα του λωρου,νομιζω απο σενα περνουν τα ξερω γιατι ενημερωθηκα προσφατα εδω στο παπανικολαου και μου τα δωσανε γι αυτο η συμβουλη μου ειναι να τους παρεις τηλ να κλεισεις ενα ραντεβου για ενημερωση και απο εκει και περα βλεποντας και κανοντας.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα σας. Να σας πω και εγώ την εμπειρία μου.Γέννησα στις 21/9 και έδωσα τα "βλαστοκύτταρα" (δεν είναι ο σωστός όρος) στη δημόσια τράπεζα. Πήγα με τον άντρα όταν μπήκα στο μήνα μου και παρακολουθήσαμε το σεμινάριο ενημέρωσης στα γραφεία τους στην Αθήνα, όπου να σας πω την αλήθεια ήταν πολύ κατατοπιστική η κυρία. Μας απάντησε σε όλες τις ερωτήσεις μας και με επιστημονικό τρόπο αλλά και με απλά ελληνικά.Στην ιδιωτική που είχα ρωτήσει, μέσα στο Μητέρα, έφυγα με πολλές απορίες και χωρίς εμπιστοσύνη.Τη συλλογή την έκανε η γιατρός μου με τη μαία, μηδέν εξτρα χρέωση και τα πήγε ο πεθερός μου την ίδια μέρα.Δεν ξέρω ποια είναι η αλήθεια σε όλα αυτά, απλά προτίμησα να προσφέρω κάτι που μακάρι κανείς να μην το χρειαζόταν, ώστε να προχωρούν και κάποιες έρευνες.Τέλος, όταν ο αδερφός μου , με 2 παιδιά, τα έδωσε σε ιδιωτική, του είπαν ότι τα κρατάνε για 20 χρόνια.Η γιατρός μου πάντως ήταν υπέρ της δημόσιας.Οποια μπορεί αξίζει να παρακολουθήσει το σεμινάριο.

Link to comment
Share on other sites

Πήγα με τον άντρα όταν μπήκα στο μήνα μου και παρακολουθήσαμε το σεμινάριο ενημέρωσης στα γραφεία τους στην Αθήνα.

Πού κάνουν αυτά τα σεμινάρια? Μπορείς να γράψεις την διεύθηνση ή το τηλ?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Επειδή σε μία βδομάδα μπαίνω στο μήνα μου και με ενδιαφέρει το θέμα μπορεί κάποια να μου δώσει ένα τηλέφωνο να μιλήσω για λεπτομέρειες?

Θα πρέπει απαράιτητα να προηγηθεί ενημέρωση κλπ?

Είμαι από επαρχία και είναι γενικώς δύσκολο να κατεβαίνω Αθήνα!

 

Αν κάποια μπορεί να βοηθήσει.......

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...