Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΜΕΙΩΜΕΝΟ ΩΡΑΡΙΟ ΜΕΤΑ ΤΗΝ 6ΜΗΝΗ ΑΔΕΙΑ ΤΟΚΕΤΟΥ


Recommended Posts

eli σε εχουμε ζαλισει το ξερω αλλα κανουν ολοι τους κινεζους , δεν βρισκω ακρη βοηθεια !!!!!!!!!!

εχω εκτυπωσει την εγκυκλιο που ειχες στην αρχικη σελιδα , την εχω στειλει στην εργασια μου στην συνεχεια ξαναμιλησα με την επ. εργασιας και μου απαντησαν το απιστευτο " δεν ξερω για ποια εγκυκλιο μιλατε , εμεις δεν εχουμε ενημερωθει για τιποτα αλλα και απο εδω να ερθετε εμεις εχουμε δικες μας υπουργικες αποφασεις και ΔΕΝ ΠΑΡΑΔΕΧΟΜΑΣΤΕ ΤΙΣ ΑΠΟΦΑΣΕΙΣ ΤΟΥ ΙΚΑ , ΤΣΑΜΠΑ ΚΟΠΟΣ .ισχυει οτι σας ειπα , εφοσον πηρατε την αδεια του ΟΑΕΔ εχετε χασει το ενα 6μηνο " και μου εκλεισε το τηλ. ΤΟ ΠΙΣΤΕΥΕΙΣ????????

Η εργασια μου επισης μιλαει με την επ.εργασιας και απο εκει κατευθυνεται ακομη κα τωρα που διαβασε την εγκυκλιο που εστειλα ....

μα ειμαστε τελειως αλλου ?????????το γραφει ξεκαθαρα :η μητέρα δικαιούται αμέσως μετά τη λήξη της άδειας λοχείας την ως άνω ειδική άδεια προστασίας της μητρότητας, στη συνέχεια δε και το μειωμένο ωράριο που προβλέπεται από το άρθρο 9 της ΕΓΣΣΕ του έτους 1993, όπως έχει τροποποιηθεί και ισχύει.

δεν γραφει πουθενα το υπολοιπο του μειωμενου ωραριου.....

στειλε μου την συμβουλη σου γιατι πανε να με ριξουν και τρελαινομαι...........

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 426
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλημέρα

 

"ΕΘΝΙΚΗ ΓΕΝΙΚΗ ΣΥΛΛΟΓΙΚΗ ΣΥΜΒΑΣΗ ΕΡΓΑΣΙΑΣ

ετών 2002 και 2003.

 

 

Άρθρο 6. - Άδεια φροντίδας παιδιού.

1. Οι μητέρες εργαζόμενες δικαιούνται, για χρονικό διάστημα τριάντα μηνών από τη λήξη της άδειας τοκετού, είτε να προσέρχονται αργότερα, είτε να αποχωρούν νωρίτερα κατά μία ώρα κάθε ημέρα.

Εναλλακτικά, με συμφωνία του εργοδότη, το ημερήσιο ωράριο των μητέρων μπορεί να ορίζεται μειωμένο κατά δύο ώρες ημερησίως για τους πρώτους 12 μήνες και σε μία ώρα για έξι (6) επί πλέον μήνες."

 

 

αυτο ισχυει και για τους συμβασιουχους....?

1kOup2.pngTxJmp3.png
Link to comment
Share on other sites

και εμένα αυτό μου είπαν και μάλιστα είναι ΑΝΕΝΔΟΤΟΙ, δεν μπορώ να τους πιέσω και πολύ γιατί έλειπα τόσο καιρό, και εκεί πατάνε. Ότι το μειωμένο ξεκινάει από την λήξη άδειας λοχείας και όχι από την λήξη του 6μηνου.

Link to comment
Share on other sites

Έτσι πάντως είχα ακούσει και εγώ πως το μειωμένο ισχύει αμέσως μετά την άδεια λοχείας και για αυτό, πήρα την άδεια μου ως εξής για να μην χάσω ούτε μία ώρα.

Άδεια τοκετού - Άδεια λοχείας - ισόχρονη άδεια ( το μειωμένο ωράριο συμπεικνωμένο σε ημέρες 3,5 μήνες στο σύνολο) και μετά θα πάρω την κανόνική μου άδεια και μετά την άδεια του ΟΑΕΔ ( 6 μήνες ). Αλλά εμένα δεν μου δημιούργησαν κανένα απολύτως πρόβλημα ίσα ίσα.

Και θυμάμαι ότι και στην κόρη μου ( τότε δεν υπήρχε το εξάμηνο ) είχα πάρει την άδεια λοχείας και μετά 1 μήνα ανευ αποδοχων και μετά πήρα το υπόλοιπο του μειωμένου ωραρίου

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΠΑΙΔΙΑ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ.Η ΓΥΝΑΙΚΑ ΜΟΥ ΓΥΡΝΑΕΙ ΣΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑ ΓΥΡΩ ΣΤΑ ΜΕΣΑ ΙΑΝΟΥΑΡΙΟΥ.ΜΕΤΑ ΘΑ ΠΑΡΕΙ ΤΟ ΜΕΙΩΜΕΝΟ ΩΡΑΡΙΟ.ΕΝΑΙ ΑΠΟ ΟΣΟ ΞΕΡΩ ΓΙΑ 1 1/2 ΧΡΟΝΟ ΜΕΙΩΣΗ ΩΡΑΡΙΟΥ 2 ΩΡΩΝ!!!ΜΙΑ ΣΥΝΑΔΕΛΦΙΣΣΑ ΤΗΣ ΠΟΥ ΓΥΡΙΣΕ ΣΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑ 4 ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟΥ 2009 ΚΑΙ ΕΝΩ ΕΚΑΝΕ ΜΕΧΡΙ ΤΩΡΑ ΜΕΙΩΜΕΝΟ ΤΗΣ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 19/6 ΞΕΚΙΝΑΕΙ ΝΑ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΜΙΑ ΩΡΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΔΙΟΤΙ ΤΟ 6ΜΗΝΟ ΠΟΥ ΕΚΑΤΣΕ ΣΥΜΨΗΦΙΖΕΤΑΙ ΜΕ ΤΟ ΜΕΙΩΜΕΝΟ ΩΡΑΡΙΟ!!!ΙΣΧΥΕΙ ΑΥΤΟ???ΞΕΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ????????ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΥ Η ΝΟΜΟΘΕΣΙΑ ΓΙΑ ΤΟ ΜΕΙΩΜΕΝΟ ΩΡΑΡΙΟ????ΟΠΟΙΟΣ ΜΠΟΡΕΙ ΑΣ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΓΙΑΤΙ ΠΑΝΕ ΝΑ ΜΑΣ ΤΑ ΦΑΝΕ ΑΠΟ ΠΑΝΤΟΥ!!!!

 

ΚΑΙ ΝΑ ΣΥΜΠΛΗΡΩΣΩ ΟΤΙ ΤΗΣ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ ΚΑΛΑ ΝΑ ΠΑΘΕΙ ΑΦΟΥ ΠΗΡΕ ΤΟ 6ΜΗΝΟ ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ(Η ΕΤΑΙΡΙΑ ΔΛΔ)ΑΝ ΘΕΛΑΜΕ ΤΟ ΔΙΝΑΜΕ!!!ΔΛΔ ΜΑΣ ΚΑΝΟΥΝ ΚΑΙ ΧΑΡΗ ΟΙ ΑΛΗΤΕΣ!!!!!!!

ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΒΟΗΘΗΣΤΕ ΜΕ!!!

ΜΠΕΜΠΟΥΛΗ ΕΙΣΑΙ Η ΖΩΗ ΜΑΣ!!!1Σ ΑΓΑΠΑΜΕ ΠΟΛΥ ΠΟΛΥ

Link to comment
Share on other sites

δεν εχει καμια σχεση το εξάμηνο με το μειωμένο ωράριο, όμως -αν δεν κάνω λάθος- το μειωμένο ωράριο ξεκινάει να μετράει από τη λήξη της άδειας λοχείας

για δες εδώ: http://www.kepea.gr/aarticle.php?id=86

επίσης το εξάμηνο δε χρειάζεται να το εγκρίνει ο εργοδότης

να ρωτάς και την επιθεώρηση εργασίας, πρέπει να ξέρεις τα δικαιώματά σου

εχετε μπλέξει με άσχετους μου φαίνεται, καλά ξεμπερδέματα!

EXXQp3.pngAIzKp2.png
Link to comment
Share on other sites

ναι, το μειωμενο ωραριο αρχίζει να μετράει απο την μερα που ξεκιναει και η εξαμηνη άδεια. Όσο για αυτό που είπαν για το οτι αν θελουν δινουν το εξαμηνο, πες τους ''το άλλο με τον Τοτό το ξέρουν''? !!πλακα μας κάνουν?μην μασατε, οι περισσότεροι τα λένε για εκφοβισμό

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
Καλημέρα...

Μου φαίνεται ότι θα παρακαλέσω το ΙΚΑ να στείλει την εγκύκλιο σε όόόόόλες τις Επιθ.Εργασίας & κατόπιν σε όόόόόόόόόόλους μα όόόόόόόόόόλους τους εργοδότες !!!

 

ΚΑΤ123, σου είχα πει αρχικά το εξής :

 

 

 

δλδ, για να πιάσουμε Οκτώβριο θα πρέπει για 6 μήνες να συννενοηθείτε για 1/2 μέρα... (να το ξεκαθαρίσουμε αυτό)

Τώρα, προφανώς η κοπέλα στη δουλειά σου πάει να κάνει γαργάρα το 6μηνο (όπως & πολλοί πολλοί άλλοι όπως διαπιστώνω...).

Εκείνο που μπορείς να κάνεις είναι αυτό που πρότεινα & αλλού...

 

 

 

Η εγκύκλιος του ΙΚΑ είναι από τον Μάρτιο του 2009 & (άντε γιατί είμαι καλή), ίσως να μην είναι ενημερωμένοι όλοι... & όπως πολύ συγκεκριμένα λέει στην συνέχεια της ειδικής άδειας δικαιούσαι το μειωμένο σου "που προβλέπεται από το άρθρο 9 της ΕΓΣΣΕ του 1993, όπως έχει τροποποιηθεί & ισχύει".

Το "όπως έχει τροποποιηθεί & ισχύει" αναφέρεται στον 1 χρόνο -2 ώρες & 6 μήνες -1 ώρα (ΕΓΣΣΕ 2002-2003 άρθρο 6)...

 

http://www.gsee.gr/userfiles/file/EGSSE/egsse2002-2003.pdf

 

Οπότε με την εγκύκλιο του ΙΚΑ & την ΕΓΣΣΕ θα πας στην υπεύθυνη μισθοδοσίας της εταιρίας σου να διεκδικήσεις & το 6μηνο που δικαιούσαι...

 

Καλά ξεμπερδέματα & μην μασάς !!!

 

Eli καλά τα λες, μακάρι να είναι έτσι και τα κορίτσια να τα καταφέρουν να διεκδικήσουν αυτά που λες. Στη ΓΣΕΕ όμως βλέπω οτι μιλάει για 30 μήνες μετά τον τοκετό ή μετά από συμφωνία με τον εργοδότη 12 μηνες και 6 μήνες. Δεν αναφέρει άδεια λοχείας κτλ. ούτε άδεια 6μήνου, που τότε φυσικά δεν υπήρχε.

 

Υπάρχει περίπτωση ο εργοδότης σου να πληρώνει τζάμπα;;; Σόρρυ αστειεύομαι !!!!!!

g4BDp3.pngyCdLp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

επιασα χθες ξανα δουλεια με 4μηνη συβαση ορισμενου χρονου.δεν μας δινουν μειωμενο.7.30-15.00 αυστηρως,και αναρωτιεμαι,οι συμβασιουχοι δεν εχουν δικαιωμα στη μητροτητα...?τα δικα μας παιδια γιατι να τα ξυπναμε απο τις 6 το πρωι...αγανακτησα ποια 10 χρονια συμβασιουχος,μονο υποχρεωσεις δικαιωμα κανενα.........

1kOup2.pngTxJmp3.png
Link to comment
Share on other sites

Ναι συμφέρει να πάρεις την άδεια αντί του μειωμένου γιατί έτσι δεν χάνεις τίποτα.

 

Pipi εμενα το Γραφειο προσωπικου μου λεει να παρω πρωτα την αδεια λοχειας, μετα την ετησια του 2008 (γιατι λεει δεν μπορω να την μεταφερω το 2009), μετα το μειωμενο ωραριο συμπυκνωμενο σε μερες, και τελος να παρω το 6αμηνο του ΟΑΕΔ.

 

Αλλα επειδη θα παρω πρωτα την ετησια και μετα το μειωμενο σε ημερες χανω περιπου ενα μηνα απο το μειωμενο. Συμφωνεις ή πιστευεις οτι με δουλευουν; ευχαριστω πολυ, αλεξ

Link to comment
Share on other sites

Αυτό δεν ισχύει. Εγώ θα πάρω κανονικά το 6μηνο και μετά κανονικά το μειωμένο. Για την ακρίβεια, έκανα συμφωνία μετά το 6μηνο να πάρω μαζεμένο το μειωμένο, που αντιστοιχεί σε 3,5 μήνες άδεια.

Να απευθυνθείτε στην επιθεώρηση εργασίας

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Να κάνω και εγώ μια ερώτηση. Η γυναίκα μου μόλις επέστρεψε στη δουλειά μετά το εξάμηνο και έχει ξεκινήσει το μειωμένο. Την πιέζουν να έρχεται αργότερα στη δουλειά και όχι να φεύγει το απόγευμα νωρίς. Εμεις όμως θέλουμε να φεύγει το απόγευμα νωρίς. Ειδα στο νόμο οτι λέει οτι ο εργαζόμενος έχει δικαίωμα για καθυστέρημένη άφιξη είτε προαναχώρηση.

Μπορούν να της το επιβάλλουν ή ο εργαζόμενος αποφασίζει;

as1cCBT0g410010MzgybGR8NDUzbHxIIG1wZW1wYSBtYXMgZWluYWk.gif

 

an1cRfv003D1200MDAwMjAwMGR8Mzk5MTQzMjJqZGF8TyBGaWxpcHBha29zIG1hcyBlaW5haQ.gif

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Να ρωτησω κατι τωρα γιατι μπερδευτηκα...........

Μετα το 6μηνο μπορεις να παρεις το μειωμενο σαν αδεια (3μηνες) ????

Πρεπει να το ειχες δηλωσει πριν το 6μηνο στον ΟΑΕΔ ή δεν εχει καμια σχεση ???

Link to comment
Share on other sites

koritsia an kserete voithisteme ego to miomeno tha to perno mia mera tin evdomada diladi kathe paraskevi den tha pigeno stin doulia kserete poso kairo tha to perno??kai alli mia erotisi pote exi dikeoma na mas dioksoun apo tin doulia?ego tora gyrnao meto kalo 10/1/2010

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Μιας και σας βρήκα εχω και εγω 3 ερωτησούλες.

 

1. Βρέθηκε μήπως άκρη με το μειωμένο ωράριο μετά το 6μηνο του οαεδ????? οι 2 ωρες για ποσο καιρο είναι τελικά???

2. Κατα τη διαρκεια του μειωμένου πληρωνόμαστε κανονικά?

3. Εργάζομαι σε μαγαζί και εχω πρωι απόγευμα. Μπορώ να ζητήσω απο τον εργοδότη να μην πηγαίνω τα απογευματα (Τριτη Πεμπτη Παρασκευη απο 3 ωρες) ενω Δευτερα και Τετάρτη να δουλευω κανονικά?. Ουσιαστικά θα κερδίζει μια ωρα την εβδομάδα. Κια αν δεν το δεχτεί μπορω να ''απαιτήσω'' να φευγω νωρίτερα το βράδυ 2 ωρες (να πηγαίνω δηλαδη μόνο για μια ώρα το απογευμα?

Τα καλυτερα ερχονται...

2sgpp2.pngn2LTp3.png

Link to comment
Share on other sites

...γενικες απαντησεις οτι ξερω...

 

το μειωμενο μπορεις να το παρεις πριν το εξαμηνο αν παρεις το εξαμηνο δεν μπορεις να παρεις επειτα το μειωμενο...

 

το μειωμενο ωραριο ξεκιναει απο την ληξη αδειας λοχειας!!!!αρα στο εξαμηνο που καθομαστε χανουμε ηδη 6 μηνες μειωμενο ωραριο...

 

καρατσεκαρισμενο απο επιθεωρηση...ο νομος το εχει φλου πιο πανω που αναφερει η κοπελια χωρις να διευκρινιζεται και αυτο γιατι για το μειωμενο ο νομος δεν εχει αλλαξει ειναι μετα την ληξη της αδειας οποτε τωρα αυτοματα συνεχιζεται απο το εξαμηνο...

 

ειναι για 1 χρονο 2 ωρες και για ενα εξαμηνο 1 ωρα μειωμενο...αν εχουμε παρει το εξαμηνο εχουμε 6 μηνες μονο κατα 2 ωρες και αλλους 6 μηνες κατα 1 ωρα...(εγω εχασα ηδη 7,5 μηνες μειωμενο ωραριο..με την αδεια του 2008 που εβαλα μαζι με το εξαμηνο)

 

πληρωνεσαι κανονικα ναι ..

 

 

αυτα εν ολιγης...

Διομήδης 27/09/05

Γιώργος 18/10/08

Πολυχρόνης 03/07/10

 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Ερωτηση SOS θα ήθελα άμεση βοήθεια...

Εργάζομαι σε κατάστημα πρωι απόγευμα και ξεκινησα σήμερα το μειωμένο ωράριο. Ο εργοδότης μου θέλει να πηγαινω μια ώρα αργότερα για δουλεια το πρωι αλλά εγω θέλω να πηγαινω αργότερα το απογευμα ωστε να προλαβαινει να ερχεται ο άντρας μου να τον κρατάει (το πρωι πληρώνω γυναικα αρα δεδν με ενδιαφερει να κάνω χρήση το πρωι). Δεν υπάρχει υποχώρηση και εγω δεν έχω εναλλακτική... Σε αυτες τις περιπτώσεις ξέρει κανεις ποιος υπερισχύει????

Τα καλυτερα ερχονται...

2sgpp2.pngn2LTp3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ! ΕΡΓΑΖΟΜΑΙ ΜΕ STAGE ΣΤΟ ΟΑΕΔ ΚΑΙ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ ΕΧΩ ΑΝΑΛΑΒΕΙ ΤΗΝ ΕΞΑΜΗΝΗ ΑΔΕΙΑ. Η ΕΓΚΥΚΛΙΟΣ ΠΟΥ ΜΑΣ ΕΧΕΙ ΕΡΘΕΙ ΛΕΕΙ ΤΑ ΕΞΗΣ:

-ΚΑΤ'ΑΡΧΗΝ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΔΕΙΑΡΚΕΙΑ ΤΗΣ ΕΞΑΜΗΝΗΣ ΜΠΑΙΝΟΥΝ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΕΝΣΗΜΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΟΑΕΔ.

-ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΡΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΚΥΡΙΑ ΤΗΝ ΕΞΑΜΗΝΗ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΠΡΩΤΑ ΝΑ ΕΧΕΙ

ΛΗΞΕΙ Η ΛΟΧΕΙΑ.ΜΕΤΑ Η ΙΣΟΧΡΟΝΗ ΑΔΕΙΑ(ΔΗΛ.ΤΟ ΜΕΙΩΜΕΝΟ ΩΡΑΡΙΟ ΣΕ ΜΕΡΕΣ)ΚΑΙ ΜΕΤΑ Η ΚΑΝΟΝΙΚΗ ΑΔΕΙΑ (ΜΕ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΣΕΙΡΑ)

Η ΙΣΟΧΡΟΝΗ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΗ. ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΚΥΡΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΠΑΡΕΙ ΤΟ ΜΕΙΩΜ.ΩΡΑΡΙΟ ΣΑΝ ΑΔΕΙΑ ΠΡΙΝ ΤΗΝ ΕΞΑΜ. ΑΛΛΑ ΝΑ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΤΟ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΕΙ ΟΤΑΝ ΕΠΙΣΤΡΕΨΕΙ ΣΤΗΝ ΕΡΓΑΣΙΑ ΤΗΣ.

Η ΔΙΑΡΚΕΙΑ ΠΟΥ ΘΑ ΕΧΕΙ ΤΟ ΜΕΙΩΜ.ΩΡΑΡ.ΣΑΝ ΩΡΕΣ Η ΣΑΝ ΙΣΟΧΡΟΝΗ.

ΑΔΕΙΑ ΕΞΑΡΤΑΤΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΣΥΜΒΑΣΗ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΥΠΟΓΡΑΨΕΙ ΚΑΘΕ ΚΥΡΙΑ.

(ΑΡΜΟΔΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΕΠΙΘΕΩΡΗΣΗ,)ΚΑΙ ΞΕΚΙΝΑΕΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΜΕΡΑ ΕΠΙΣΤΡΟΦΗΣ ΣΤΗΝ ΕΡΓΑΣΙΑ.

-ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΛΗΞΗ ΚΑΙ ΤΗΣ ΚΑΝΟΝΙΚΗΣ ΑΔΕΙΑΣ ΜΕΣΑ ΣΕ 60 ΗΜΕΡΕΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΑΙΤΗΣΗ ΣΤΟΝ ΟΑΕΔ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΞΑΜΗΝΗ. Η ΕΞΑΜ.ΑΔΕΙΑ ΟΜΩΣ ΞΕΚΙΝΑΕΙ ΚΑΙ ΜΕΤΡΑΕΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ ΠΟΥ ΤΕΛΕΙΩΝΕΙ Η ΚΑΝΟΝΙΚΗ ΑΔΕΙΑ.ΟΠΟΤΕ ΔΕΝ ΕΠΙΣΤΡΕΦΕΙ ΣΤΗΝ ΕΡΓΑΣΙΑ ΤΗΣ ,ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΥΜΕΝΗ

-Η ΕΞΑΜ.ΑΔΕΙΑ ΜΠΟΡΕΙ ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ ΣΤΙΓΜΗ ΝΑ ΔΙΑΚΟΠΕΙ ΜΕ ΜΙΑ ΑΙΤΗΣΗ ΠΡΟΣ ΤΟΝ ΟΑΕΔ.Η ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΗ ΕΡΓΑΣΙΑ ΚΑΙ ΠΛΗΡΩΜΗ ΤΗΣ ΕΞΑΜ.ΑΠΟ ΤΟΝ ΟΑΕΔ ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΤΟ ΟΤΙ ΘΑ ΦΑΝΟΥΝ ΣΤΑ ΕΝΣΗΜΑ ΤΟΥ ΙΚΑ , Ο ΟΑΕΔ Κ Α Ν Ε Ι Σ Υ Χ Ν Ο Υ Σ Ε Λ Ε Γ Χ Ο Υ Σ(ΠΡΟΣΟΧΗ) ΓΙΑ ΝΑ ΔΙΑΠΙΣΤΩΣΕΙ ΕΑΝ Η ΑΣΦΑΛΙΣΜΕΝΗ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ Η ΣΤΗΝ ΕΡΓΑΣΙΑ.

ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΑ...ΑΠΟΡΙΕΣ ΔΕΚΤΕΣ :?:

Matina tha ithela na se rotiso to exis mia kai douleveis se afto to kommati: meta ton toketo pira kanonika tin adeia loxeias tou IKA kai meta tin etisia adeia apo tin douleia mou opou molis eleixe ki afti xekinisa amesos to 6mino tou OAED to opoio kai dianio afti tin stigmi. Stin douleia mou epistrefo 28 Febrouariou tou 2010. Dikaioume meiomeno orario otan epistrepso stin douleia mou?gia posous mines? kai poses ores tin imera?(eimai id. ipallilos grafeiou me proslipsi plirous apasxolisis).

S'efxaristo ek ton proteron, Marilia

CLuLp2.png?mOpxZzau
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα. Αν θυμαμε καλα ειναι 1ωρα για 2 χρονια η 2ωρες για 1 χρονο.Μπορεις να το παρεις κ ολο μαζι,αν θελει ο εργοδοτης,ειναι 3,5μηνες,αυτο εκανα εγω,γυρισα στη δουλεια οταν το παιδι μου ηταν 14μ.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...