Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΜΕΙΩΜΕΝΟ ΩΡΑΡΙΟ ΜΕΤΑ ΤΗΝ 6ΜΗΝΗ ΑΔΕΙΑ ΤΟΚΕΤΟΥ


Recommended Posts

Το μειωμένο ωράριο είναι 1 ώρα για 30 μήνες. Αφού πήρες το 6μηνο του ΟΑΕΔ τότε σου έχουν μείνει 24 μήνες μειωμένου ωραρίου της 1 ώρας.

 

Αν συμφωνηθεί με τον εργοδότη το μειωμένο μπορεί να γίνει 2 ώρες για ένα χρόνο κι ύστερα 1 ώρα για 6 μήνες. Αν γίνει αυτό τότε εσένα σου έχουν μείνει 6 μηνες μεωμένου 2 ωρών κι 6 μήνες μειωμένου 1 ώρας.

 

Αυτό συμβαίνει γιατί το μειωμένο ξεκινάει από την λήξη της άδειας λοχείας.

Όλα αυτά τα λέει η Επιθεώρηση Εργασίας οπότε είναι ορθά.

 

Με άλλα λόγια συμφέρει να πάρει κανείς την άδεια αντί του μειωμένου ωραρίου πριν από την 6μηνη άδεια, ώστε να μη χάσει ούτε μία ώρα. Επίσης την κανονική άδεια πρέπει να την πάρεις κατά το έτος που τη δικαιούσαι οπότε "χάνεις" άλλου ενός μήνα συνήθως το μειωμένο

g4BDp3.pngyCdLp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 426
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Επαναφέρω το θέμα γιατί έχω μια απορία πάνω σ'αυτό.

Ο εργαζόμενος αποφασίζει αν θα πάρει τη (1 ώρα για 30 μήνες) ή τις (2ώρες για 1 χρόνο+1ώρα για 6μήνες);

Εγώ ας πούμε θέλω να πάρω τη 1 ώρα για 30 μήνες. Μπορεί ο εργοδότης να μου επιβάλει να πάρω τις 2 ώρες+1 ώρα;

 

O εργαζόμενος αποφασίζει τι θα πάρει αν δεν έχει πάρει το 6μηνο του ΟΑΕΔ. Αν το έχει πάρει τότε δικαιούται 1 ώρα μειωμένο για 24 μήνες. Καμία αλλαγή δεν γίνεται!

 

Αυτό το λέω γιατί εγώ έχω πάρει μετά την άδεια λοχείας:

1 μήνα την καλοκαρινή αδεια του 2008

6 μήνες την ειδική άδεια μητρότητας

 

Αν πήρες το 6μηνο, τότε μόλις επιστρέψεις στη δουλειά θα πάρεις για 24 μήνες 1 ώρα μειωμένο.

 

Με όλα αυτά λοιπόν φτάνει περίπου 1 χρόνος από τη λήξη της άδειας λοχείας και άρα τον εργοδότη μου τον συμφέρει να πάρω το σχήμα (1χρόνος εξάωρη-6μήνες εφτάωρη).

 

Το γνωρίζετε το θεματάκι τούτο;

 

Δεν μπορείς ούτε εσύ ούτε ο εργοδότης να σου δώσει 1 χρόνο εξάωρη κι 6 μήνες εφτάωρη γιατί έχεις πάρει το 6μηνο.

PhC7p3.pngXCt8p2.png
Link to comment
Share on other sites

Με άλλα λόγια συμφέρει να πάρει κανείς την άδεια αντί του μειωμένου ωραρίου πριν από την 6μηνη άδεια, ώστε να μη χάσει ούτε μία ώρα. Επίσης την κανονική άδεια πρέπει να την πάρεις κατά το έτος που τη δικαιούσαι οπότε "χάνεις" άλλου ενός μήνα συνήθως το μειωμένο

 

Ναι συμφέρει να πάρεις την άδεια αντί του μειωμένου γιατί έτσι δεν χάνεις τίποτα.

PhC7p3.pngXCt8p2.png
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ Pipi, με κάλυψες πλήρως.

Δεν τα γράφουν σε κανένα site που έψαξα. Εσύ πώς τα ξέρεις τόσο καλά; Τα έχεις ψάξει μόνη σου ή είσαι εργαζόμενη σε κάποιο εμπλεκόμενο φορέα;

Link to comment
Share on other sites

ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΚΑΤΙ ΑΔΕΙΑ ΑΝΑΤΡΟΦΗΣ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ 3 ΜΗΝΕΣ ΤΙ ΕΙΝΑΙ?

 

Είναι άνευ αποδοχών και λέγεται γονική άδεια ανατροφής.

Είναι μέχρι 3,5 μήνες μέχρι το παιδί να γίνει 3,5 ετών.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ευχαριστώ Pipi, με κάλυψες πλήρως.

Δεν τα γράφουν σε κανένα site που έψαξα. Εσύ πώς τα ξέρεις τόσο καλά; Τα έχεις ψάξει μόνη σου ή είσαι εργαζόμενη σε κάποιο εμπλεκόμενο φορέα;

 

Εργαζόμενη είμαι που πήρε το μειωμένο σε μέρες και για να το πάρει και να μην κάνει λάθος το έψαξε πάρα πολύ. :lol: Στην εταιρία που δουλεύω είναι λίγο παγαπόντηδες. Θα με έριχαν στις άδειες αν το άφηνα πάνω τους.

Κυρίως μιλούσα με επιθεώρηση εργασίας γιατί από αλλού δεν πρόκειται να βρεις άκρη.

PhC7p3.pngXCt8p2.png
Link to comment
Share on other sites

pippi με μπέρδεψες λίγο με κάποια πράγματα που γράφεις. Δεν με ξεμπερδεύεις? Ή όποια άλλη κοπέλα...

Από την μια γράφεις ότι συμφέρει να πάρεις την άδεια 3.5 μηνών αντί του μειωμένου σε μέρες γιατί έτσι δεν χάνεις τίποτα. (κατανοητό). Από την άλλη όμως γράφεις ότι εφόσον πάρεις το εξάμηνο, δικαιούται 1 ώρα για 24 μήνες, με καμία αλλαγή.

1) εγώ ξέρω κοπέλες που και πήραν το εξάμηνο και έκατσαν 3.5 μήνες ισόχρονη άδεια.

2) το μειωμένο ( 1 ώρα για 30 μήνες ή 2 ώρες για 24 ή 3.5 μήνες άδεια) το συζητάς με τον εργοδότη και αποφασίζετε από κοινού? Είναι απόφαση καθαρά του εργοδότη?

3) Αν πάρεις τις 3.5 μήνες άδεια τις παίρνεις πριν ή μετά το εξάμηνο του Οαεδ?

4) Την άδεια την κανονική μου την φετινή (που είναι 25 μέρες) νομίζω ότι αναφέρεται από ΟΑΕΔ ότι πρέπει να την πάρω πριν το εξάμηνο κι όχι μετά. Σωστά?Κι αν πάρω τους 3.5 μήνες πώς θα γίνει χρονικά? παίρνω τις 63 μέρες λοχείας, μετά παίρνω τις 25 μέρες αδείας μου, μετά παίρνω τους 3.5 μήνες ισόχρονης άδειας και μετά το εξάμηνο του οαεδ???Αυτή είναι η σειρά?

Γίνεται ένας ψιλοχαμός, έεε??

Ευχαριστώ εκ των προτέρων...

Link to comment
Share on other sites

1) εγώ ξέρω κοπέλες που και πήραν το εξάμηνο και έκατσαν 3.5 μήνες ισόχρονη άδεια.

 

Αν έγινε κάτι τέτοιο δεν το ξέρω αλλά αντιτίθεται με το τι μου είπαν από την Επιθεώρηση Εργασίας και με το τι ισχύει. Θα σου εξηγήσω το γιατί. Το μειωμένο ωράριο ξεκινά την επόμενη μέρα της λήξης της άδειας λοχείας. Αν πάρεις το 6μηνο τότε χάνεις 6 μήνες μειωμένου.

 

2) το μειωμένο ( 1 ώρα για 30 μήνες ή 2 ώρες για 24 ή 3.5 μήνες άδεια) το συζητάς με τον εργοδότη και αποφασίζετε από κοινού? Είναι απόφαση καθαρά του εργοδότη?

 

Το μειωμένο ωράριο το δικαιούσαι ότι κι αν γίνει. Το να μαζευτεί το μειωμένο σε μήνες πρέπει να συζητηθεί και να αποφαστεί από κοινού με τον εργοδότη. Μπορεί να το αρνηθεί (σαν 3,5 μήνες μαζεμένο εννοώ).

 

3) Αν πάρεις τις 3.5 μήνες άδεια τις παίρνεις πριν ή μετά το εξάμηνο του Οαεδ?

 

Πριν το 6μηνο. Το γράφει και στην υπεύθυνη δήλωση που κάνεις για να πάρεις το 6μηνο.

 

4) Την άδεια την κανονική μου την φετινή (που είναι 25 μέρες) νομίζω ότι αναφέρεται από ΟΑΕΔ ότι πρέπει να την πάρω πριν το εξάμηνο κι όχι μετά. Σωστά?Κι αν πάρω τους 3.5 μήνες πώς θα γίνει χρονικά? παίρνω τις 63 μέρες λοχείας, μετά παίρνω τις 25 μέρες αδείας μου, μετά παίρνω τους 3.5 μήνες ισόχρονης άδειας και μετά το εξάμηνο του οαεδ???Αυτή είναι η σειρά?

 

Ναι ακριβώς έτσι. Πρέπει να πάρεις όλες τις άδειες και το 6μηνο να είναι το τελευταίο που θα μείνει.

PhC7p3.pngXCt8p2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

geia sas koritsia h loxei teleiwse 12 /09 pira meta thn kalokairini kai meta to eksamino opou ksekinise 10/10 ara me auta pou lete exw faei 7 mhnes apo to meiwmeno.(6 oaed kai 1 h kaokairini)

 

an katalaba kala to meiomeno ksekina amesws meta thn adeia loxeias aneksartita ti adeies tha parw meta.

 

ara an kanw xrisi 2wro gia 12 mhnes tha eina 2wro pia gia 5 mhnes kai 1 wra gia 6 apo thn stigmh pou tha epistrepsw sthn douleia.

sas parakalw an mporeite na me voithisete.

an1cCvQ0g410010Nzc3NzlkaHwxNTc1NzYzZGF8SCBWYXNpbGlrb3VsYSBtb3UgZWluYWk.gif
Link to comment
Share on other sites

an katalaba kala to meiomeno ksekina amesws meta thn adeia loxeias aneksartita ti adeies tha parw meta.

 

Ναι καλά κατάλαβες.

 

ara an kanw xrisi 2wro gia 12 mhnes tha eina 2wro pia gia 5 mhnes kai 1 wra gia 6 apo thn stigmh pou tha epistrepsw sthn douleia.

sas parakalw an mporeite na me voithisete.

 

Κι αυτό είναι σωστό.

PhC7p3.pngXCt8p2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

καλες μου μανουλες θελω τα φωτα σας!

σε μια εβδομαδα υστερα απο το 6μηνο ξεκιναω δουλεια,θελω να σχολαω 2ωρες νωριτερα για 1 χρονο, θα πρεπει πανω σε αυτο να συμφωνησει και ο εργοδοτης μου?δηλαδη εχει δικαιωμα να διαφωνησει και θα πρεπει να σχολαω 1ωρα νωριτερα? thanks :o

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κατ' αρχάς αφού πήρες το μειωμένο μετά το 6μηνο, έχεις χάσει 6 μηνες μειωμενου. Αυτό που μπορείς να πάρεις είναι α) 24 μήνες με 1 ώρα μειωμένο ή β) 6 μήνες μειωμένο 2 ωρών και 6 μήνες μειωμένο 1 ώρας. Κανονικά θα πρέπει να συνεννοηθείς με τον εργοδότη για το πως θα το πάρεις (με τι μορφή εννοώ).

PhC7p3.pngXCt8p2.png
Link to comment
Share on other sites

Pipi το θεμα ειναι οτι τις προαλλες τηλεφωνησα στην επιθεωρηση εργασιας και η επιθεωρητρια μου ειπε ειτε δικαιουμαι για 24μηνες να εργαζομαι 7 ωρες ειτε για 12 μηνες 6ωρο, τι ισχυει τελικα με τα μειωμενα εχω μπερδευτει! το προβλημα μου ειναι ποιος απο τους δυο μας αποφασιζει(εργοδοτης-υπαλληλος) για το τι θα δουλευω, υπερισχυει κανενος απο τους δυο μας η αποφαση ,γιατι αν εγω λεω ασπρο και αυτος μαυρο θα πλακωθουμε στο τελος!δεν ξερω μηπως ειμαι παραλογη τελικα?

Link to comment
Share on other sites

Θα πρέπει να συμφωνήσετε μεταξύ σας. Η αλήθεια είναι ότι ο εργοδότης αποφασίζει πως θα στο δώσει.

 

Το μειωμένο μπορείς να το πάρεις σαν:

1) 30 μήνες μειωμένο κατά 1 ώρα

2) 12 μήνες μειωμένο κατά 2 ώρες + 6 μήνες μειωμένο κατά 1 ώρα.

 

Αν πάρεις το 6μηνο τότε από τα παραπάνω αφαιρούνται οι 6 πρώτοι μήνες, δηλαδή:

1) 24 μήνες μειωμένο κατά 1 ώρα

2) 6 μήνες μειωμένο κατά 2 ώρες + 6 μήνες μειωμένο κατά 1 ώρα.

 

 

Αν διαλέξεις το 1, μετά το 6μηνο δεν μπορείς να αλλάξεις και να πάρεις το 2. Δεν το κάνουν αυτό. Εσύ έτσι όπως τα λες είναι σαν να πάρεις το 2 αντεστραμένο, πράγμα που δεν γίνεται. Είναι fix οι τρόποι που μπορείς να το πάρεις. Δεν αλλάζουν ούτε τροποποιούνται.

PhC7p3.pngXCt8p2.png
Link to comment
Share on other sites

Pipi να σε ρωτησω κι εγω κατι αν εχεις ρωτησει και γνωριζεις. Κατα την διαρκεια του 4 μηνου (ικα) και του 6μηνου(οαεδ), την κανονικη αδεια απο την εργασια μας την χανουμε??? Δλδ εγω με το που γυρισω στα μεσα του χρονου, θα δικαιουμαι 10 μερες αδεια , αντι για 21 μεχρι το τελος του 2009???

Link to comment
Share on other sites

τι να σου πω η επιθεωρηση ετσι μου τα ειπε ακριβως και τα μετεφερα εδω,τοτε προκειται για ασχετη στο αντικειμενο της, θα δειξει, σε ευχαριστω πολυ για τον χρονο σου pipi!

Link to comment
Share on other sites

Pipi να σε ρωτησω κι εγω κατι αν εχεις ρωτησει και γνωριζεις. Κατα την διαρκεια του 4 μηνου (ικα) και του 6μηνου(οαεδ), την κανονικη αδεια απο την εργασια μας την χανουμε??? Δλδ εγω με το που γυρισω στα μεσα του χρονου, θα δικαιουμαι 10 μερες αδεια , αντι για 21 μεχρι το τελος του 2009???

 

Δεν την χάνεις. Θα την πάρεις κανονικά. Απλά αν την πάρεις όλη μαζί στα μέσα του χρόνου, τότε δεν θα έχεις για τον υπόλοιπο χρόνο.

PhC7p3.pngXCt8p2.png
Link to comment
Share on other sites

τι να σου πω η επιθεωρηση ετσι μου τα ειπε ακριβως και τα μετεφερα εδω,τοτε προκειται για ασχετη στο αντικειμενο της, θα δειξει, σε ευχαριστω πολυ για τον χρονο σου pipi!

 

Δυστυχώς το έχω ψάξει πάρα πολύ και στο λέω με σιγουριά. Αν διαλέξεις τον ένα τρόπο δεν μπορείς να τον μεταβάλλεις ή τροποποιήσεις μετά το 6μηνο. Δηλαδή αν διαλέξεις να πάρεις τους 30 μήνες, μετά το 6μηνο δεν μπορείς να αλλάξεις γνώμη και να πεις "αα, μετάνοιωσα και θα τους πάρω έτσι". Κατάλαβες;

PhC7p3.pngXCt8p2.png
Link to comment
Share on other sites

Οκ ! Ευχαριστω!! Σκεφτομαι να περασω απο την επιθεωρηση εργασιας στο Περιστερι, (αν δεν κανω λαθος ειναι στο ΤΕΒΕ) και να δω μπας και υπαρχει καποια αποφαση για αυτο,γιατι ο λογιστης το θελει "γραπτως". Τι να πω ρε γμτ, αυτοι οι λογιστες δεν φτανει που ειναι ασχετοι, πρεπει να τρεχω εγω και για δουλεια δικια τους! :evil:

Link to comment
Share on other sites

Ο λογιστής σου το θέλει γραπτώς;;;;;;

Αφού τη δικαιούσαι, δεν τη χάνεις επειδή έχεις άλλες άδειες. Οι άδειες της εγκυμοσύνης/μητρότητας κλπ δεν υπερκαλύπτουν ούτε αντικαθιστούν την κανονική άδεια που δικαιούται ο κάθε εργαζόμενος. Ο λογιστής σου ή είναι ανόητος και δεν ξέρει που πάνε τα 4 ή πονηρός και θέλει να σε ρίξει.

PhC7p3.pngXCt8p2.png
Link to comment
Share on other sites

ναι pipi μου το καταλαβα αυτο που λες και ουτε ειχα σκοπο σε ασχετη στιγμη να πω τωρα αλλαζω θα δουλεψω αλλιως, αυτο που με στενοχωρει, αν καταλαβα καλα, οτι στις εναλλακτικες για τα ωραρια εξαρτιομαστε απο το τι θα πει ο εργοδοτης! καταλαβα σωστα?

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...