Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Δωρεά Οργάνων


Sam

Θα θέλατε να γίνετε δωρητής οργάνων?  

302

  1. 1. Θα θέλατε να γίνετε δωρητής οργάνων?

    • ναι - είμαι ήδη δωρητής οργάνων
      74
    • ναι θα ήθελα αλλά δεν έχω προλαβει να ασχοληθώ/δεν εχω ενημερωθει για την διαδικασια
      209
    • το σκέφτομαι, δεν έχω αποφασίσει ακόμα
      104
    • όχι δεν θα το ήθελα
      112


Recommended Posts

Εχω γεννηθει με τρια νεφρα.οποιος και να ερχοταν και ηξερα οτι θα μπορουσα να τον σωσω θα το εκανα χωρις καμμια σκεψη.και απο το να με φανε τα σκουλικια προτιμω να σταματησει η ταλαιπωρια σε καποιους αλλους

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 498
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Η Δωρεά Οργάνων μετά το τέλος της ζωής....

 

αυτό το τέλος τη ζωής είναι πολύυ σχετικό επείσης

για δείτε έδώ (επιστήμονες επικοινωνούν με εγκεφαλικά νεκρούς):

και ρωτώ εγώ τι σόι νεκρός είναι αφού επικοινωνεί;;;;;

 

http://www.in2life.gr/wellbeing/health/articles/178299/article.aspx

Link to comment
Share on other sites

Η Δωρεά Οργάνων μετά το τέλος της ζωής....

 

αυτό το τέλος τη ζωής είναι πολύυ σχετικό επείσης

για δείτε έδώ (επιστήμονες επικοινωνούν με εγκεφαλικά νεκρούς):

και ρωτώ εγώ τι σόι νεκρός είναι αφού επικοινωνεί;;;;;

 

http://www.in2life.gr/wellbeing/health/articles/178299/article.aspx

 

Και εγώ ερωτώ γιατι δεν κατάλαβα....

Ποιά είναι η άποψή σου? Ότι δεν πρέπει να είμαστε δότες?

Link to comment
Share on other sites

Η Δωρεά Οργάνων μετά το τέλος της ζωής....

 

αυτό το τέλος τη ζωής είναι πολύυ σχετικό επείσης

για δείτε έδώ (επιστήμονες επικοινωνούν με εγκεφαλικά νεκρούς):

και ρωτώ εγώ τι σόι νεκρός είναι αφού επικοινωνεί;;;;;

 

http://www.in2life.gr/wellbeing/health/articles/178299/article.aspx

 

 

Δωρητές Οργάνων γίνονται ασθενείς που είναι εγκεφαλικά νεκροί με την έννοια οτι η κατάστασή τους δεν είναι αναστρέψιμη.

Link to comment
Share on other sites

Αν ειχα φτασει στο σημειο να ειμαι εγκεφαλικα νεκρη δεν θα με ενδιεφερε να συνεχισω να ζω σαν φυτο. Γιατι η εννοια της ζωης χρειαζεται και μια στοιχιωδη αξιοπρεπεια για να υφισταται η εννοια του ζω,αισθανομαι,χαιρομαι, συμμετεχω στη ζωη.

 

Σε αυτη την περιπτωση δεν ειναι προτιμοτερο μια οικογενεια που ψαχνει απεγνωσμενα μοσχευμα για το παιδι της η οποιονδηποτε να εχει μια πιθανοτητα μεσω εμου να ζησει ουσιαστικα και ανθρωπινα????

 

Ζω τι σημαινει αναπνεω απλα???

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αν ειχα φτασει στο σημειο να ειμαι εγκεφαλικα νεκρη δεν θα με ενδιεφερε να συνεχισω να ζω σαν φυτο.

αυτό όμως εκφράζει εσένα...

μπορεί να μην εκφράζει τον εγκεφαλικά νεκρό συγγενή στο οποίο εμείς οι εντελώς ζωντανοί, καλούμαστε να δώσουμε συγγατάθεση για τον τερματισμό της ζωής του...

Link to comment
Share on other sites

.

Ποιά είναι η άποψή σου? Ότι δεν πρέπει να είμαστε δότες?

θα γινόμουν ζωντανός δότης

δηλαδή για να δώσω όργανα με τον οποίων την απουσία μπορώ να συνεχίσω να ζω: μυελός των οστών, κομμάτι ήπατος, ένα νεφρό

 

για νεκρός δότης θα δεχόμουν να δώσω μόνο αμφιβλιστροειδή ματιών ο οποίος μπορεί να αφεραιθεί κάποιοες ώρες μετά την παύση της καρδιακής λειτουργείας

Link to comment
Share on other sites

εγκεφαλικα νεκρος σημαινει οτι το ατομο εχει πεθανει, αλλα η καρδιακη λειτουργια συνεχιζεται μονο λογω μηχανικης υποστηριξης. Μιλαμε για καποιον που βρισκεται στην εντατικη, δεν αναπνεει, και δεν μπορει απο μονη της να λειτουργησει η καρδια. Ουτε και υπαρχει ελπιδα να γινει αυτο. Ειναι στις περιπτωσεις που πλεον παιρνεται η αποφαση να κλεισουν τα μηχανηματα. Αυτο δεν εχει καμια σχεση με την δωρεα οργανων, γινεται τακτικα σε μοναδες εντατικης θεραπειας, γιατι δυστυχως καθημερινα συνανθρωποι μας φευγουν απο την ζωη.

Link to comment
Share on other sites

Αυτο δεν εχει καμια σχεση με την δωρεα οργανων, γινεται τακτικα σε μοναδες εντατικης θεραπειας, γιατι δυστυχως καθημερινα συνανθρωποι μας φευγουν απο την ζωη.

ναι αλλά οι δότες δεν είναι εγκεφαλικά νεκροί;

Link to comment
Share on other sites

ναι αλλά οι δότες δεν είναι εγκεφαλικά νεκροί;

 

αν κοιταξεις το λινκ http://www.organdonation.nhs.uk/ukt/statistics/latest_statistics/latest_statistics.jsp

θα δεις οτι υπαρχουν 3 κατηγοριες απο δοτες,

DBD donors, DCD donors & Living donors

 

αυτο σημαινει οτι υπαρχουν ζωντανοι δοτες, που δινουν ενα νεφρο ή μερος απο το συκωτι συνηθως, υπαρχουν brain dead, δηλαδη εγκεφαλικα νεκροι, και cardiac dead, δηλαδη ατομα που η καρδια εχει σταματησει να χτυπα, ηρθε το ασθενοφορο, προσπαθησε να κανει ανανηψη και ειτε απετυχε, ειτε πετυχε αλλα το ατομο αργοτερα ξανασταματησε την καρδιακη λειτουργια και η ανανηψη απετυχε.

 

οπως δειχνουν ξεκαθαρα τα στατιστικα στοιχεια, η περισσοτερες μεταμοσχευσεις γινονται απο ζωντανους δοτες, γιατι πολυ απλα, αυτα τα οργανα ειναι και τα καλυτερα για μεταμοσχευση

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ζωντανοι δοτες, που δινουν ενα νεφρο ή μερος απο το συκωτι συνηθως,

αυτό γίνεται συνήθως από συγγενείς δότες λήπτες και όχι αγνώστους

cardiac dead, δηλαδη ατομα που η καρδια εχει σταματησει να χτυπα, ηρθε το ασθενοφορο, προσπαθησε να κανει ανανηψη και ειτε απετυχε, ειτε πετυχε αλλα το ατομο αργοτερα ξανασταματησε την καρδιακη λειτουργια και η ανανηψη

δεοντολογικά κολήματα υπάρχουν και σε αυτό το είδος θανάτου γιατί εύκολα γενιέται η ερώτηση πόσες ανανήψεις είναι αρκετές για να θεωρηθεί κάποιος ότι πέθανε;

(στο νοσοκομείο γνώρισα άρρωστο που του χρειάστηκαν τρεις ανανήψεις και τελικά επέζησε, όχι φυτό αποσωληνώθηκε και έφυγε περπατώντας)

 

πάντως αν η καρδιά είναι σταματημένη (και παραμένη σταματημένη) τα όργανα είναι ακατάλληλα για μεταμόσχευση

Link to comment
Share on other sites

Θα το πω για να το χωνέψουμε:

 

Όσο δεν υπάρχει εθελοντισμός θα ανθεί το εμπόριο και η κλοπή οργάνων.-

Το Ήλεκτράκι μου και ο Οδυσσέας μου, οι ηλιαχτίδες μου!

..................................................................................

Ο Θεός πέθανε...

Ο Μαρξ πέθανε...

κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...

Link to comment
Share on other sites

πάντως αν η καρδιά είναι σταματημένη (και παραμένη σταματημένη) τα όργανα είναι ακατάλληλα για μεταμόσχευση

 

αυτο δεν ισχυει, τουλαχιστον εδω στην αγγλια, οπως ξεκαθαρα δειχνουν και τα στατιστικα στοιχεια. Επιπλεον ερευνες δειχνουν οτι μακροπροθεσμα δεν υπαρχει σημαντικη διαφορα αναμεσα σε νεφρα απο εγκεφαλικα ή καρδιακα νεκρο δοτη.

Link to comment
Share on other sites

Θα το πω για να το χωνέψουμε:

 

Όσο δεν υπάρχει εθελοντισμός θα ανθεί το εμπόριο και η κλοπή οργάνων.-

 

το εμποριο οργανων ειναι παρανομο και χρειαζεται προσφορα και ζητηση.

 

Υπηρξαν οικογενειες που πηγαν σε χωρες της ασιας επειδη εφτασαν σε απελπιστικο σημειο με την αιμοκαθαρση και νομιζαν οτι θα μπορουσαν να "αγορασουν" την λυση. Δυστυχως, επειδη και αυτα τα ιατρικα κεντρα θελουν τα εσοδα, δεν δινουν μεγαλη σημασια στο να "ταιριαξουν" σωστα τα οργανα, δηλαδη να βρουν εναν συμβατο δοτη, οι μεταμοσχευσεις αποτυγχαινουν, και με τα παραπανω αντισωματα οποιαδηποτε μελοντικη μεταμοσχευση γινεται ακομα πιο δυσκολη. Αν κανεις ειναι ενημερωμενος, θα καταλαβει οτι αυτο μονο "λυση" δεν ειναι....

Link to comment
Share on other sites

οταν ρωτησα κατι φιλες που ειναι χειρουργοι οχι ενεργα εδω και χρονια, μου ειπαν πως ο αγκεφαλικα νεκρος ειναι νεκρος. και αν καποια οργανα λειτουργουν ειναι καθαρα επειδη υποστηριζοντε απο μηχανηματα. οι ανθρωποι που τους εχουμε τελιωμενους και ξαφνικα γινετε ''θαυμα'' ειναι απο κωμα και οχι απο εγκεφαλικη νεκρωση.επισης ο εγκεφαλικα νεκρος δε θυμαμαι την ορολογια που μου ειπαν αλλα σημαινει πως ο εγκεφαλος δεν ειναι με μερικη δυσλειτουργια αλλα ολικη νεκρωση. τοτε χαρακτηριζετε καποιος εγκεφαλικα νεκρος.

Λοιπον...ως εδω νομιζω ειναι κατανοητο ετσι? θα ρωτησω εγω τωρα κατι που θα συμφωνησουν οι κοπελες που ειναι ας πουμε ειναι κατα του να γινεις δοτης η απλα αναρωτιουντε.Να πω ομως πως εγω ρωταω απλα και μονο γιατι θελω πολυ να γινω αλλα εχω αποριες.

ρωτω εγω τωρα. για αυτο που ειπα παραπανω.. αν καποιος ειναι σε κωμα πχ. πως ξεουμε οτι καποιος απο κει για καποιο ''χ'' συμφερον δε θα πει οτι δεν την παλευει και οτι δεν ειναι ηδη εγκεφαλικα νεκρος? θελω να ρωτησω ποια η διαδικασια που μας βεβαιωνει για την κατασταση του ασθενους χωρις να μας μεινουν αμφιβολιες?

1-2-3MPOMPIRES!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ρωτω εγω τωρα. για αυτο που ειπα παραπανω.. αν καποιος ειναι σε κωμα πχ. πως ξεουμε οτι καποιος απο κει για καποιο ''χ'' συμφερον δε θα πει οτι δεν την παλευει και οτι δεν ειναι ηδη εγκεφαλικα νεκρος? θελω να ρωτησω ποια η διαδικασια που μας βεβαιωνει για την κατασταση του ασθενους χωρις να μας μεινουν αμφιβολιες?

 

Υπαρχουν τετοιοι γιατροι σε μοναδες εντατικης θεραπειας? και για ποιον λογο να το κανουν? για να παρει ενα μοσχευμα καποιος στην αλλη ακρη της χωρας?

 

Δεν ξερω πως ειναι στην ελλαδα, παντως εδω ειναι αλλοι οι γιατροι στις μοναδες εντατικης θεραπειας, αλλο εντελως τμημα του συστηματος υγειας που ασχολειται με τις μεταμοσχευσεις και τον προσδιορισμο του που θα παει το οργανο, και αλλα εντελως τα τμηματα που θα δεχτουν το οργανο.... ο ενας δεν γνωριζει τι γινεται στο τμημα του αλλου. Αλλωστε ο καθε γιατρος (ή ομαδα γιατρων ενος τμηματος) κοιταζει πως να εχει τα καλυτερα αποτελεσματα για το τμημα του. πχ σε μια μεθ, θα κοιταξουν να εχουν οσο το δυνατον λιγοτερους θανατους.

Επισης, στην ελλαδα δεν ζητανε την συγκαταθεση των συγγενων για να κλεισουν τα μηχανηματα? μπορει οι γιατροι να εχουν την γνωμη οτι δεν υπαρχει ελπιδα, αλλα αν οι συγγενεις επιμενουν, δεν εχουν νομικα το δικαιωμα να κανουν ο,τι θελουν

Πραγματικα δεν μπορω να καταλαβω πως ενας γιατρος θα σκεφτοταν κατι τετοιο, και ποιο οφελος θα ειχε.

Link to comment
Share on other sites

 

 

Επισης, στην ελλαδα δεν ζητανε την συγκαταθεση των συγγενων για να κλεισουν τα μηχανηματα?

 

 

Πραγματικα δεν μπορω να καταλαβω πως ενας γιατρος θα σκεφτοταν κατι τετοιο, και ποιο οφελος θα ειχε.

 

αυτο που λες για τους συγγενεις ομως ισχυει ακομη και αν ειμαστε δηλωμενοι ως δοτες? αυτο δε το γνωριζω ειλικρινα..

 

οσο για τους γιατρους λεω την ακραια περιπτωση που λενε καποιοι για κυκλωματα..

 

αχχχ δε ξερω. θελω πολυ να γινω και απλα υπαρχουν καποια πραγματα που ακουω και με φοβιζουν. το να το πω στα δικα μου ατομα δε με καλυπτει πληρως. φφφ δε ξερω..

1-2-3MPOMPIRES!!!

Link to comment
Share on other sites

αυτο που λες για τους συγγενεις ομως ισχυει ακομη και αν ειμαστε δηλωμενοι ως δοτες? αυτο δε το γνωριζω ειλικρινα..

 

οσο για τους γιατρους λεω την ακραια περιπτωση που λενε καποιοι για κυκλωματα..

 

δοτης ή οχι, τι σημασια εχει? ο γιατρος ειναι γιατρος, αυτο που τον ενδιαφερει ειναι να κανει καλα τον ασθενη του - ειτε απο ενδιαφερον και αγαπη για το επαγγελμα του, ειτε για "δοξα" και να εχει καλη φημη το τμημα του....

 

αλλωστε το δυσκολο θεμα του να "κλεισει" καποιος τα μηχανηματα, να μην κανει συνεχεια ανανηψεις, δεν εχει δικαιωμα η οικογενεια (ή ο ασθενης αν γνωριζει εκ των προταιρων οτι η αρρωστια του θα τον φτασει σε ενα τετοιο σημειο) να πει οτι θελουν να το παλεψουν οσο παει - ή να αφησουν το ατομο να αναπαυτει? Αυτο δεν εχει να κανει με το αν καποιος ειναι δοτης ή οχι.

 

Δεν μπορω να καταλαβω τι κυκλωματα θα μπορουσαν να υπαρχουν, αλλωστε για να παρει καποιος ενα μοσχευμα πρεπει να δουν πως θα αντιδρασει το αιμα του δοτη με το αιμα του ληπτη. Αυτη η εξεταση ειναι πολυ σημαντικη, γιατι απο αυτην εξαρταται το αν θα γινει τελικα το χειρουργειο ή οχι. Αρα πως να γνωριζει καποιος εκ των προτερων που θα παει τελικα το οργανο? Στην πραξη δεν ειναι εφικτο.

 

Η νομοθεσια ειναι πολυ αυστηρη, οποιαδηποτε εμπορια οργανων ειναι εντελως παρανομη, και δεν βλεπω τον λογο που θα ηθελε καποιος γιατρος να χασει την δουλεια του και να παει φυλακη. Αλλωστε στην ελλαδα εχετε και τα φακελακια ουτως ή αλλως....

Link to comment
Share on other sites

Η πραγματικοτητα ειναι οτι οι μεταμοσχευσεις σωζουν ζωες. Η δωρεα παλι ειναι ενα δυσκολο θεμα στο οποιο ο καθενας μπορει να παρει μια αποφαση.

 

Μπορει καποιος να μην συμφωνει για θρησκευτικους ή αλλους λογους, και αυτο ειναι απολυτα σεβαστο. Αλλα ειμαστε τυχεροι που ζουμε στον δυτικο κοσμο, η νομοθεσια μας προστατευει απο οποιαδηποτε "εκμεταλλευση" - μαλιστα εδω στην αγγλια οταν δηλωνεις οτι θελεις να δωσεις τα οργανα σου, διευκρινιζεις ποια, και φυσικα μπορεις ανα πασα στιγμη να αλλαξεις γνωμη.

 

Η δωρεα οργανων ειναι πολυ σημαντικη, και ευχομαι η ιστορια του δικου μου παιδιου να σας εχει βαλει σε σκεψεις. Μπορει στο τελος να μην βγουμε νικητες, αλλα φυσικα εχουμε εμπιστοσυνη στους γιατρους και στο συστημα υγειας, και αν ερθει και η ωρα για να χτυπησει το τηλεφωνο, θα ειναι ισως μια λυση για καποια χρονια, να μπορει να μεγαλωσει και να εχει μια καπως φυσιολογικη ζωη το παιδι μας.

Link to comment
Share on other sites

 

εδω στην αγγλια οταν δηλωνεις οτι θελεις να δωσεις τα οργανα σου, διευκρινιζεις ποια, και φυσικα μπορεις ανα πασα στιγμη να αλλαξεις γνωμη.

 

.

 

ναι αυτο ειναι αλλο...πριν λιγο κοιτουσα παλι τη σελιδα του ε.ο.μ. και ειδα τη δηλωση.δε λεει τιποτα τετοιο. απλα δεινεις τα στοιχεια σου.. λεει ομως οτι μπορεις να αλλαξεις γνωμη. (παλι καλα)

1-2-3MPOMPIRES!!!

Link to comment
Share on other sites

https://www.organdonation.nhs.uk/ukt/RegistrationForm.do

εδω δηλωνεις ξεκαθαρα τι θελεις να δωσεις....

 

και παλι το να δηλωσει καποιος οτι επιθυμει να δωσει μετα τον θανατο του δεν σημαινει απαραιτητα οτι θα γινει κιολας. Πολλες φορες τα οργανα ειναι ακαταλληλα για μεταμοσχευση, ιδιως σε ατομα μεγαλης ηλικιας, ή ατομα που ειχαν προβλημα με την υπερταση (και εδω οι κυριες αιτιες θανατου σχετιζονται με την υπερταση)

Link to comment
Share on other sites

ναι αυτο ειναι αλλο...πριν λιγο κοιτουσα παλι τη σελιδα του ε.ο.μ. και ειδα τη δηλωση.δε λεει τιποτα τετοιο. απλα δεινεις τα στοιχεια σου.. λεει ομως οτι μπορεις να αλλαξεις γνωμη. (παλι καλα)
καλε σουπερμαμα το εχεις παρει με κακο ματι ολο αυτο.!:shock::shock:

 

φυσικα και μπορεις να αλλαξεις γνωμη!προς θεου!!.και αν εισαι δοτης,και ερθει η δυσκολη στιγμη,μπορουν οι συγγενεις να αρνηθουν τη ληψη των οργανων.στην Ελλαδα ζουμε αλλωστε.εδω αποφασιζουν οι γονεις μας τι ονομα θα δωσουμε στα αγγελουδια μας....!!:mrgreen::mrgreen:

0GFrp3.png
Link to comment
Share on other sites

καλε σουπερμαμα το εχεις παρει με κακο ματι ολο αυτο.!:shock::shock:

 

φυσικα και μπορεις να αλλαξεις γνωμη!προς θεου!!.και αν εισαι δοτης,και ερθει η δυσκολη στιγμη,μπορουν οι συγγενεις να αρνηθουν τη ληψη των οργανων.στην Ελλαδα ζουμε αλλωστε.εδω αποφασιζουν οι γονεις μας τι ονομα θα δωσουμε στα αγγελουδια μας....!!:mrgreen::mrgreen:

 

χαχαχα!!! σωστοκαι αυτο! δε ξρω αν καταλαβες καλα. ξερω οτι μπορεις να αλλαξεις γνωμη. ειπα οτι δεν ειδα καπου να λεει οτι επιλεγεις για ποια οργανα θες να γινεις δοτης

1-2-3MPOMPIRES!!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...