Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Δωρεά Οργάνων


Sam

Θα θέλατε να γίνετε δωρητής οργάνων?  

302

  1. 1. Θα θέλατε να γίνετε δωρητής οργάνων?

    • ναι - είμαι ήδη δωρητής οργάνων
      74
    • ναι θα ήθελα αλλά δεν έχω προλαβει να ασχοληθώ/δεν εχω ενημερωθει για την διαδικασια
      209
    • το σκέφτομαι, δεν έχω αποφασίσει ακόμα
      104
    • όχι δεν θα το ήθελα
      112


Recommended Posts

Βουλγαρία κάνουν αποτέφρωση. Προσπαθεί και ο Μπουτάρης να κάνει στη Θεσσαλονίκη, αν τα καταφέρει βλέπουμε :)

Ξεκίνησε να γίνει και στην Αθήνα αλλά το ακύρωσαν ένα τσούρμο φανατισμένοι.

 

Για τα άλλα (ΑΝΣ) απαντώ στο μήνυμα περι αναισθησιολόγου.

 

 

Γενικά:

Οπωσδήποτε δεν απαιτείται από κανέναν να γνωρίζει τα πάντα. Ίσα ίσα, δεν μπορούμε να τα ξέρουμε όλα!

Αυτό που κατακρίνω είναι το να γίνεται η απροκάλυπτα η ίδια η άγνοια επιχείρημα σε στυλ: επειδή ΔΕΝ ΞΕΡΩ τι κάνει ο αναισθησιολόγος σε μια μεταμόσχευση, ΑΡΑ «κάτι παίζει». Αν δεν ξέρει όποιος δεν ξέρει ας ρωτήσει έναν αναισθησιολόγο να μάθει, η ας ψάξει στη βιβλιογραφία. Το να λες δεν ξέρω (φυσικό είναι να μην ξέρεις, αν ήξερες πιθανόν να ήσουν αναισθησιολόγος η κάποια άλλη ιατρική ειδικότητα) και επειδή δεν ξέρω κάτι περίεργο συμβαίνει είναι απλά τραγικό.

 

Δεν πείθεσαι διότι δε γνωρίζεις πιθανότατα πως δουλεύει το νευρικό σύστημα. Ορισμένες λειτουργίες δεν είναι καν στον εγκέφαλο. Το ότι ορισμένα νευρικά κύτταρα απομένουν ζωντανά δεν σημαίνει ότι τα κύτταρα τα οποία είναι υπεύθυνα για τις ανώτερες πνευματικές λειτουργίες (σκέψη συνείδηση μνήμη κλπ) είναι επίσης ζωντανά. Στον εγκεφαλικό θάνατο έχουν πεθάνει και πιθανόν ήδη αποσυντίθενται μέσα στο κρανίο του (εγκεφαλικά νεκρού). Χωρίς οξυγόνο πεθαίνουν σε 4-5 λεπτά, πόσο μάλλον σε 24ώρες (αν θυμάμαι καλά) που είναι το μίνιμουμ πριν διαγνωστεί εγκεφαλικός θάνατος.

 

Λαΐδα πιθανότατα το παλικάρι ήταν σε φυτική κατάσταση μέχρι που κατέληξε (εγκεφαλικός θάνατος). Γιατί να μην ήταν στη ΜΕΘ; Το ότι είναι σε φυτική κατάσταση δε σημαίνει ότι δεν είναι σε κρίσιμη κατάσταση, λόγω επιπόλαιων τραυμάτων πχ, η ότι δε χρίζει παρακολούθησης.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 498
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Είμαι χρόνια αιμοδότρια και το θεωρώ τουλάχιστον καθήκον ΟΛΩΝ μας. Είναι το λιγότερο που μπορούμε να κάνουμε για την κοινωνία(από ανθρωπιστικής πλευράς!!)

 

Όταν γέννησα, έκανα δωρεά ομφαλοπλακουντιανού αίματος.Δυστυχώς, μέχρι πριν λίγα χρόνια ήταν μια πολύ καλή επιχείρηση κι όλοι τα κρατούσαν για τα παιδιά τους πληρώνοντας αδρά για κάτι παντελώς άχρηστο-χωρίς να θέλω να θίξω κανέναν, κι εγώ το ίδιο θα είχα κάνει αν γεννούσα νωρίτερα!!!

Για τον λόγο αυτό και ήταν πάρα πολύ λίγες οι δωρεές.Τώρα που είμαι έγκυος, πάλι θα κάνω την δωρεά χωρίς 2η σκέψη. Ως προς το συγκεκριμένο τομέα, μπορώ να επιβεβαιώσω ότι υπάρχει λίστα αναμονής κατά περίπτωση κι όχι σύμφωνα με την τσέπη του καθενός. Αυτά ισχύουν για τα παράνομα κυκλώματα, τα οποία δεν ξέρω πως λειτουργούν,αλλά δυστυχώς υπάρχουν!!!

Στην Ελλάδα ΔΥΣΤΥΧΩΣ ενημερωνόμαστε για μεταμόσχευση ΜΟΝΟ όταν την χρειαζόμαστε για τους ίδιους ή για δικούς μας ανθρώπους!!!

Δεν έχω εγγραφεί ακόμα επισήμως για δωρεά οργάνων, αλλά κι εγώ έχω "διατάξει" τον άντρα μου και τους δικούς μου σε περίπτωση μη επιστροφής να κάνουν δωρεά σε όσα όργανα είναι εντάξει.

Είναι η μητέρα μου εγγεγραμμένη για δωρεά και δεν σας κρύβω ότι είχα σοκαριστεί όταν το έκανε, στην σκέψη ότι κάτι μπορεί να πάθει και να της πάρουν τα όργανα χωρίς να μας ρωτήσουν!!!

Πέρυσι που πέθανε μια θεία μου-ήταν εγκεφαλικά νεκρή- οι κόρες της αποφάσισαν να δωρίσουν τα ΠΑΝΤΑ-δέρμα, μάτια,σπλήνα, χολή...η γυναίκα είχε μόνο θέμα με την καρδιά της!Στην αρχή σοκαρίστηκα, αλλά όταν μπήκα στην διαδικασία να το σκεφτώ, είδα πόσο μεγάλο καλό έκαναν και σε πόσους ανθρώπους.

ebyKp3.png?H3UgLDY0

dev272pr___.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

πήρα τώρα στον ΕΟΜ τηλέφωνο και μου είπαν οτι λόγω της αντίδρασης του κόσμου ο νόμος τροποποιήθηκε και ισχύει ότι παλιά, δηλαδή να ερωτούνται οι συγγενείς, εκτός κι αν έχει αρνηθεί εγγράφως ο τέζα που δηλώνει ότι δεν θέλει να μεταμοσχευτούν τα όργανα του οπότε δεν έχει κανεις άλλος λόγο.

Ελπίζω να μην μου είπαν μπαρούφες γιατι ετοιμαζόμουν φουριόζα να πάω στο αστυνομικό τμήμα σήμερα :lol:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πήρα τώρα στον ΕΟΜ τηλέφωνο και μου είπαν οτι λόγω της αντίδρασης του κόσμου ο νόμος τροποποιήθηκε και ισχύει ότι παλιά, δηλαδή να ερωτούνται οι συγγενείς, εκτός κι αν έχει αρνηθεί εγγράφως ο τέζα που δηλώνει ότι δεν θέλει να μεταμοσχευτούν τα όργανα του οπότε δεν έχει κανεις άλλος λόγο.

Ελπίζω να μην μου είπαν μπαρούφες γιατι ετοιμαζόμουν φουριόζα να πάω στο αστυνομικό τμήμα σήμερα :lol:

Aληθεια σου ειπαν, ομως εξακολουθουμε να κανουμε αιτηση αρνησης,ωστε να αποφυγουμε μελλοντικες ''εκπληξεις''.Υπαρχει παντα η πιθανοτητα να προσπαθησουν να το ξαναπερασουν στη ζουλα.
Link to comment
Share on other sites

ναι, βέβαια, μην τυχόν στερήσει κανείς από τα σκουληκάκια κανένα νεφρό και σωθεί κανένας άνθρωπος...

 

μ'αρέσει που έχετε στην υπογραφή σας τον ύμνο της αγάπης του αποστόλου παύλου..

Link to comment
Share on other sites

μ'αρέσει που έχετε στην υπογραφή σας τον ύμνο της αγάπης του αποστόλου παύλου..

εκτος απο αυτον εχω και 20 χρονια ιατρικης εμπειριας αν ενδιαφερεστε.
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

το πρόβλημα μου ειναι καθαρά στο "με το έτσι θέλω". Φυσικά και αν έρθει ποτέ τέτοια στιγμή θα συναινέσουν οι δικοί μου στην δωρεά...
Ακριβως αυτο.Η συναινεση δεν εικαζεται αλλα δηλωνεται.Σε ολες τις ευνομουμενες χωρες.
Link to comment
Share on other sites

Ακριβως αυτο.Η συναινεση δεν εικαζεται αλλα δηλωνεται.Σε ολες τις ευνομουμενες χωρες.

αυτό που λέτε είναι λάθος.

σε ελάχιστες χώρες "δηλώνεται". Όπως και στην ελλάδα (και πριν και μετά τον επίμαχο νόμο), η συναίνεση του νεκρού εικάζεται θετική και ρωτιούνται οι συγγενείς. Αλλιώς θα ζητούσαν αποδεικτικό συναίνεσης του νεκρού, όπως πχ κάρτα ΕΟΜ, ή, υπεύθυνη δήλωση με θεωρημένη υπογραφή.

Ανατρέξτε στη νομοθεσία και στις αιτιολογικές εκθέσεις.

Link to comment
Share on other sites

Καλλιτεκνα, τι λεει η ιατρικη σου εμπειρια επανω στο θεμα και σε κανει να αρνεισαι?? (αν θελεις βεβαια, το απαντας).

Εγω ειμαι δοτης οργανων και ποτε δεν σκεφτηκα οτι καποιος θα με φαει λαχανο για να μου παρει κανα νεφρο....

Απο την αλλη σκεφτομαι αν ποτε χρειαζοταν μεταμοσχευση το παιδι μου, πως θα ζητουσα να το βοηθησουν αν εγω δεν προτιθεμαι να βοηθησω κανεναν?

Link to comment
Share on other sites

Ευστοχες αποριες Λαιδα,γι αυτο και η παγκοσμια ιατρικη κοινοτητα,συζηταει,μελεταει και αναλυει γιατι εκτος απο το πρακτικο κομματι υπαρχει και το ηθικο.Το προβλημα που τιθεται δεν ειναι αν ειμαστε υπερ η κατα των μεταμοσχευσεων(με αυτη την υπεραπλουστευση ολοι ειμαστε υπερ)αλλα αν ο εγκεφαλικος θανατος ειναι οντως θανατος η ιατρικη επινοηση.Επισης αν δεχτουμε οτι ειναι,τα κριτηρια του τηρουνται αυστηρα?Η αυτοδιαθεση και η συναινεση μπορουν να εκφραστουν μεσω τριτων?Οποιος εχει χρονο αξιζει να διαβασει το παρακατω και φυσικα να αναζητησει και μονος του πηγες ενημερωσης ωστε να παρει την οριστικη του αποφαση οποιαδηποτε κι αν ειναι αυτη. http://www.transplantation.gr/article_patients.asp?patient_id=&medicine_id=6&category_id=&article_id=256

Link to comment
Share on other sites

Στο παραπάνω λινκ υπάρχουν 3 σελίδες φιλοσοφία. Η ιατρική γίνεται με όργανα, όχι σε αίθουσες φιλοσοφίας. Υπάρχει σήμα στο ηλεκτροεγκεφαλογράφημα; αυτή είναι η ερώτηση. Άλλοι γιατροί έχουν την άποψη ότι αν δεν υπάρχει σήμα ο εγκέφαλος είναι αμετάκλητα νεκρός. Υπάρχει περίπτωση ανθρώπου με ίσιο ηλεκτροεγκεφαλογράφημα που να ανένηψε, έστω και μετά απο καιρό; Συνδιασμένη με βαριά εγκεφαλική κάκωση; αυτά είναι τα ερωτήματα, όχι φιλοσοφία για το αν ο θάνατος είναι θάνατος.

Ακόμα και ο αντίλογος που παρατίθεται στο παραπάνω λίνκ αναφέρει ότι ο εγκεφαλικός θάνατος επιφέρει την οριστική και αμετάκλητη απώλεια της συνείδησης.

 

Το ηθικό ερώτημα πρέπει να τίθεται στην εξής βάση: μόνο στις ΗΠΑ, μια χώρα του πλανήτη με το 5% του πληθυσμού και άψογο ιατρικό σύστημα, πεθαίνουν 3000 άτομα ετησίως από έλλειψη μοσχευμάτων. Το να αφήνεις ανθρώπους να πεθαίνουν για ηθικολογίες τύπου ο νωτιαίος μυελός δεν έχει πεθάνει (ε, και; ακόμα και μια μύγα/κουνούπι έχει περισσότερη συνείδηση, γιατί είναι ζωντανός ο εγκέφαλος τους.) για 1 η 2 ημέρες ακόμα, είναι απάνθρωπο για αυτούς που πεθαίνουν. Δεν μπορώ να καταλάβω την ηθική/φιλοσοφία που τοποθετεί ψηλότερα έναν ζωντανό άνθρωπο με πλήρη διαύγεια που ελπίζει να μην πεθάνει μέσα στο μήνα, από ένα πτώμα το οποίο η τεχνολογία και μόνο επιτρέπει να μην σαπίζει ήδη.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ειναι μεγαλο, το κοιταζω ενα ενα ...

Οσον αφορα αυτα τα θεματα:

 

Ο εγκεφαλικός θάνατος είναι και θα παραμείνει εκτεθειμένος σε φιλοσοφική αμφισβήτηση, τα δε βαθύτερα αίτια αμφισβήτησης του είναι τα εξής:

α) Ο εγκεφαλικός θάνατος, σε αντίθεση με τον ως τώρα γνωστό φυσικό θάνατο, είναι ιατρογενής έννοια, συνεπεία όχι της φυσιολογικής εξέλιξης του ανθρώπινου οργανισμού αλλά της τεχνολογίας.

 

β) Η υποψία ότι ο εγκεφαλικός θάνατος επινοήθηκε για να εξυπηρετήσει μια σκοπιμότητα, τις μεταμοσχεύσεις, που μπορεί μεν να είναι θεμιτή και καλή, αφού θεραπεύει, δεν παύει όμως να αποτελεί σκοπιμότητα.

 

γ) Ο δικαιολογημένος φόβος ότι η αχαλίνωτη χρησιμοθηρία και ο ευδαιμονισμός οδηγούν σε ασέβεια απέναντι στο νεκρό σώμα και στο γεγονός του θανάτου.

 

δ) Η σύγχυση μεταξύ του εγκεφαλικού θανάτου και του κώματος ή της χρόνιας φυτικής κατάστασης.

ε) Ο φόβος ότι τα κριτήρια του εγκεφαλικού θανάτου δεν είναι ακριβή και συνεπώς η διάγνωση μπορεί να είναι εσφαλμένη και η κατάσταση αναστρέψιμη και

 

στ)Η αντίληψη ότι οι εγκεφαλικά νεκροί ενδεχομένως να διατηρούν κάποιες ανώτερες λειτουργίες, τα δε εγκεφαλονωτιαία αντανακλαστικά αποτελούν αποδείξεις μη οριστικής επέλευσης του θανάτου.

 

Το μονο που με 'τρομαζει' ειναι το δ και το ε.

Αλλα σκεφτομαι οτι με την ιδια λογικη δεν θα πρεπει να χειρουργουμαι γιατι παντα υπαρχει η πιθανοτητα λαθους. Πως μπορω να τους εμπιστευομαι οταν με χειρουργουν, με θεραπευουν και οχι οταν προσπαθουν να μην πεθανω? Μαλλον η επιφυλλαξη αυτη εχει να κανει με την εντονη αρνηση του θανατου που εχουμε ολοι μεσα μας.

Υπαρχουν τοσοι και τοσοι που περιμενουν ενα μοσχευμα. Νομιζετε οτι αυτοι δεν εχουν δικους τους γιατρους? Δεν εχει κανενας χρηματα ωστε να 'αγορασει' συνειδησεις και να σωθει? Σιγουρα καποιοι απο αυτους εχουν αυτην την δυνατοτητα.Για να υπαρχουν ακομη στη λιστα μεταμοσχευσεων δεν θα ειναι τοσο απλα τα πραγματα.

Απο την αλλη , ο καθενας μας δεν εχει εναν γιατρο εμπιστοσυνης? εναν μονο??Νομιζω οτι ολοι εχουμε και οτι ου μη γενοιτο, και εκεινος θα μας διαβεβαιωσει για το τι πρεπει να κανουμε.

 

Πιστευω στην επιστημη και στα δυναμη και του μυαλου και του σωματος μας. Αλλα πιστευω και στον θεο.

Αν δεν υπηρχαν αυτα τα μηχανηματα που μας κρατουν στη ζωη, δεν θα ειχαμε ουτε δυνατοτητα μεταμοσχευσης αλλα ουτε και δυνατοτητα περαιτερω περιθαλψης. Για καποιον δηλαδη που η κατασταση ειναι αναστρεψιμη , τα μηχανηματα αυτα ειναι ο λογος που μπορει και ανακαμπτει καποια στιγμη. Οποτε για εμενα δεν υπαρχει ηθικο θεμα. Οπως θα προσπαθησω να μεινω στη ζωη μεσω αυτων των μηχανηματων, ετσι θα χαρω να δωσω ζωη σε καποιον αλλον, αν δεν τα καταφερω....

Link to comment
Share on other sites

ΕΠισης θα ηθελα να αναφερω και δυο ερωτηματα που εθεσα προσωπικα στον εαυτο μου. πρωτον σχετικα με τα τεχνητα οργανα.

Αν πεθαινα και ειχα την δυαντοτητα να σωθω με ενα τεχνητο μοσχευμα, θα το εκανα? ΦΥΣΙΚΑ! Εκει δεν ενοχλειται η βιοηθικη?

Δευτερον, σε περιπτωση που επασχε καποιος πολυ αγαπημενος μου, θα εδινα δικο μου μοσχευμα? ΜΕ ΧΑΡΑ! (αν ηταν για τα παιδια μας δε, θα παρακαλουσαμε να τα παρουν με ευθανασια, φανταζομαι ).

 

Αρα για εμενα δεν υπαρχει θεμα ηθικης. Υπαρχει φοβος....Και ειναι σεβαστος, ολοι φοβομαστε. Αν το ψαξουμε λιγο παραπανω ομως ισως διαπιστωσουμε οτι ο εγκεφαλικος θανατος θα υπαρξει η οχι ανεξαρτητα απο την συναινεση στην δωρεα οργανων. Ειναι κατι ασχετο. Δυστυχως συμβαινει και αυτος.

Μετα απο τον εγκεφαλικο θανατο, περναμε στην δωρεα η οχι.

Ο φοβος μας λοιπον ειναι μην τυχον το 'μετα' βιαστουν να το φερουν στο τωρα.

Αντι να αρνουμαστε λοιπον την δωρεα, θα ηταν προτιμοτερο κατα τη γνωμη μου να ζητησουμε να εξαντλησει τις οποιες δυνατοτητες η επιστημονικη κοινοτητα, ωστε να εξασφαλιστει οτι το 'μετα' ειναι στην ωρα του.

Link to comment
Share on other sites

Να απαντήσω και εγώ; :)

 

Ο εγκεφαλικός θάνατος είναι και θα παραμείνει εκτεθειμένος σε φιλοσοφική αμφισβήτηση, τα δε βαθύτερα αίτια αμφισβήτησης του είναι τα εξής:

α) Ο εγκεφαλικός θάνατος, σε αντίθεση με τον ως τώρα γνωστό φυσικό θάνατο, είναι ιατρογενής έννοια, συνεπεία όχι της φυσιολογικής εξέλιξης του ανθρώπινου οργανισμού αλλά της τεχνολογίας.

το ίδιο και κάθε σύγχρονη ιατρική πράξη (είναι συνέπεια της εξέλιξης της τεχνολογίας. Από το πιο απλό χειρουργείο (αναισθησία με τεχνολογικά εξελιγμένα χημικά που προκαλούν τοπική), μέχρι τις εκατομμύρια ακτινογραφίες σε καθημερινή βάση. Αν μιλάγαμε μόνο για φυσιολογική εξέλιξη του ανθρώπινου οργανισμού, ούτε σήματα καπνού δε θα μπορούσαμε να κάνουμε για τηλεπικοινωνίες, πόσο μάλλον ίντερνετ. Έχουμε αγκαλιάσει την τεχνολογία σε απίστευτο βαθμό, και ας μην το παραδέχονται ορισμένοι. Πού είναι το κακό;

 

 

β) Η υποψία ότι ο εγκεφαλικός θάνατος επινοήθηκε για να εξυπηρετήσει μια σκοπιμότητα, τις μεταμοσχεύσεις, που μπορεί μεν να είναι θεμιτή και καλή, αφού θεραπεύει, δεν παύει όμως να αποτελεί σκοπιμότητα.

Αμπελοφιλοσοφίες. Και η ακτινογραφία το ίδιο, για τα κατάγματα.

 

γ) Ο δικαιολογημένος φόβος ότι η αχαλίνωτη χρησιμοθηρία και ο ευδαιμονισμός οδηγούν σε ασέβεια απέναντι στο νεκρό σώμα και στο γεγονός του θανάτου.

Τα νεκρά σώματα υπόκεινται σε περιποίηση από το γραφείο κηδειών ώστε να είναι εμφανίσιμα και «ήρεμα». Αυτό δεν είναι ασέβεια;

Καλός ο σεβασμός στους νεκρούς, αλλά ο σεβασμός στους ζωντανούς υπερέχει. Η μεταμοσχεύσεις δε γίνονται για διασκέδαση, αλλά για να ζήσουν άνθρωποι.

(Το ότι ο «σεβασμός» υπό αυτή την έννοια είναι ηθικολογικό δημιούργημα κενό περιεχομένου, το αφήνω στην άκρη)

 

δ) Η σύγχυση μεταξύ του εγκεφαλικού θανάτου και του κώματος ή της χρόνιας φυτικής κατάστασης.

Αυτό αφορά τον πληθυσμό φαντάζομαι, γιατί για την ιατρική κοινότητα, είναι ξεκάθαρα.

ε) Ο φόβος ότι τα κριτήρια του εγκεφαλικού θανάτου δεν είναι ακριβή και συνεπώς η διάγνωση μπορεί να είναι εσφαλμένη και η κατάσταση αναστρέψιμη

Τότε πως εξηγείται ότι δεν έχει επανέλθει ΚΑΝΕΙΣ που να έχει διαγνωστεί με εγκεφαλικό θάνατο;

 

στ)Η αντίληψη ότι οι εγκεφαλικά νεκροί ενδεχομένως να διατηρούν κάποιες ανώτερες λειτουργίες, τα δε εγκεφαλονωτιαία αντανακλαστικά αποτελούν αποδείξεις μη οριστικής επέλευσης του θανάτου.

Αυτό δεν είναι αντίφαση με το α; είτε απεχθανόμαστε την τεχνολογία, είτε ορισμένα ηλεκτρικά σήματα σε ορισμένα κύτταρα ερμηνεύονται ως «ζωή» ενώ το σώμα φουσκώνει και ξεφουσκώνει αποκλειστικά λόγω ενός μηχανήματος. Αν προσπαθήσουμε να το δούμε αποστασιοποιημένα, ακόμα και το κοτόπουλο/ψάρι που τρώμε σε εβδομαδιαία βάση εκατομμύρια άνθρωποι έχει ανώτερη πνευματική λειτουργία από την μηδενική του εγκεφαλικά νεκρού. Είναι μια επιλεκτική ηθικολογία η οποία ίσως είναι καλή για αίθουσες φιλοσοφίας, όμως σίγουρα όχι για ιατρικές αίθουσες που άνθρωποι περιμένουν το μόσχευμα που θα διώξει τη γκιλοτίνα από το κεφάλι τους.

Link to comment
Share on other sites

ΕΠισης θα ηθελα να αναφερω και δυο ερωτηματα που εθεσα προσωπικα στον εαυτο μου. πρωτον σχετικα με τα τεχνητα οργανα.

Αν πεθαινα και ειχα την δυαντοτητα να σωθω με ενα τεχνητο μοσχευμα, θα το εκανα? ΦΥΣΙΚΑ! Εκει δεν ενοχλειται η βιοηθικη?

Δευτερον, σε περιπτωση που επασχε καποιος πολυ αγαπημενος μου, θα εδινα δικο μου μοσχευμα? ΜΕ ΧΑΡΑ! (αν ηταν για τα παιδια μας δε, θα παρακαλουσαμε να τα παρουν με ευθανασια, φανταζομαι ).

 

Αρα για εμενα δεν υπαρχει θεμα ηθικης. Υπαρχει φοβος....Και ειναι σεβαστος, ολοι φοβομαστε. Αν το ψαξουμε λιγο παραπανω ομως ισως διαπιστωσουμε οτι ο εγκεφαλικος θανατος θα υπαρξει η οχι ανεξαρτητα απο την συναινεση στην δωρεα οργανων. Ειναι κατι ασχετο. Δυστυχως συμβαινει και αυτος.

Μετα απο τον εγκεφαλικο θανατο, περναμε στην δωρεα η οχι.

Ο φοβος μας λοιπον ειναι μην τυχον το 'μετα' βιαστουν να το φερουν στο τωρα.

Αντι να αρνουμαστε λοιπον την δωρεα, θα ηταν προτιμοτερο κατα τη γνωμη μου να ζητησουμε να εξαντλησει τις οποιες δυνατοτητες η επιστημονικη κοινοτητα, ωστε να εξασφαλιστει οτι το 'μετα' ειναι στην ωρα του.

 

Συμφωνω απόλυτα!

Το "τέλος" της ζωής προσδιορίζεται ενδεχομένως διαφορετικά από τη φιλοσοφία, τη θρησκεία, την ιατρική, τη νομική. Κρίσιμη όμως είναι η θέση της ιατρικής για το αν ο συγκεκριμένος ασθενής έχει 0 συνείδηση και 0 πιθανότητες να "επιστρέψει".

Σίγουρα μπορεί να υπάρχει σε αυτό το πεδίο μία "γκρίζα ζώνη", όπως και διχογνωμία των ιατρών. Νομίζω όμως ότι στην Ελλάδα οι γιατροί αντιμετωπίζουν με προσοχή και περίσκεψη τις περιπτώσεις αυτές. Και είναι κρίμα να θεωρούμε ότι οι γιατροί υπηρετούν σκοπιμότητες, αφού το μόσχευμα δεν πρόκειται να πωληθεί αλλά να δοθεί στον άγνωστο πρώτο συμβατό λήπτη από την παγκόσμια λίστα αναμονής. Άρα για ποια σκοπιμότητα μιλάμε όταν απλά προσπαθούν να υπηρετήσουν το λειτούργημά τους, να σώσουν δλδ. μια ανθρώπινη ζωή; Η σκοπιμότητα, νομίζω, χαρακτηρίζει την "αντίθετη όχθη", τους πολέμιους της δωρεάς οργάνων (γιατί πραγματικά διεξάγουν "πόλεμο"). Πιστεύω ότι όσοι πολεμούν τόσο σκληρά την ίδια την ιδέα της δωρεάς οργάνων (προσοχή, δεν εννοώ συγκεκριμένα στοιχεία του γενικού πλαισίου) λειτουργούν έτσι γιατί προτιμούν τη διαιώνιση της σημερινής απαράδεκτης κατάστασης όπου το μόσχευμα είναι αγαθό προς πώληση και οι φτωχοί πληθυσμοί (βλ. Ινδία) τροφοδότες της λευκής φυλής.

Link to comment
Share on other sites

ναι, βέβαια, μην τυχόν στερήσει κανείς από τα σκουληκάκια κανένα νεφρό και σωθεί κανένας άνθρωπος...

 

Το'χω πει και θα τα ξαναπώ............το να με βάζουν σώνει και καλά δότη οργάνων γιατί έτσι γουστάρουν με χαλάει τα μάλλα.

Τσαμπουκαλεύονται αυτοί με τα νεφρά μου? Θα τσαμπουκαλευτώ κι εγώ η ίδια με το συκώτι μου αμα λάχει.

 

Προσωπικά είμαι υπέρ της δωρεάς - έχω πει του άντρα μου αν τον "αφήσω στην ησυχία του" κάποια στιγμή να πει στους γιατρούς να τα βγάλουν όλα............να μη βρει ο παπάς να θάψει τίποτε λέμε.

Αλλά όχι επειδή γουστάρει κάποιος να το κάνει νομοσχέδιο.

 

Εφόσον όμως χρειάζεται γραπτή συναίνεση συγγενών το "σώσανε" κάπως (λέμε τώρα).

 

 

Ψιτ απελέυθερε σου έχω ένα καλό

 

Τιμοκατάλογο ανθρωπίνων οργάνων κατέθεσαν στηΒουλή, οιΓ.Δημαράς και Γ.Αβραμίδης.

http://www.newsit.gr/default.php?pname=Article&art_id=216127&catid=5

[B][SIZE="3"]Τα δικαιώματά μας συκοφαντήθηκαν ως προνόμια [/SIZE][/B](κλεμμένο το'χω, δεν είναι δική μου σοφία)
Link to comment
Share on other sites

Harlow απλώς να επισημάνω ότι το προσωνύμιο του κόμματος των ανωτέρω είναι «οι ψεκασμένοι», η και «οι καμένοι» εξαιτίας του βαρέως συνομωσιολογικού προφίλ και των αλλεπάλληλων γκαφών που κάνουν ως βουλευτική ομάδα. Αν δεις τη βουλευτική τους δραστηριότητα θα διασκεδάσεις αρκετά.

Link to comment
Share on other sites

Θα ηθελα και εγω να σας ρωτησω.

 

 

Σε ποιες χωρες της Ευρωπης , υπαρχει αντιστοιχος νομος?

Στις βορειες χωρες υπαρχει?

 

Η Δωρεα οργανων, ειναι πολυ ωραια πραξη, όταν γινεται εθελοντικα.

Όμως η αναγκαστικη δωρεα οργανων, είναι η μεγιστη καταπατηση της προσωπικη ελευθεριας του ατομου, που ολοι εχουμε δικαιωμα.

 

Και το ιδιο το ατομο πρεπει να εχει αποφασισει αν θελει να είναι δωρητης, οχι οι συγγενεις. Και για να να αποφασισει πρεπει πρωτα να εχει ενημερωθει.

 

Υπαρχει σωστη ενημερωση για ολο τον κοσμο ???? Και από ποιον φορεα?

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει σωστη ενημερωση για ολο τον κοσμο ???? Και από ποιον φορεα?

Εδώ και 10 χρόνια από τον ΕΟΜ, στα πλαίσια βέβαια των οικονομικών του δυνατοτήτων. Στην τελευταία απογραφή είχαν μοιραστεί φυλλάδια για τη Δωρεά σε μεγάλο τμήμα του πληθυσμού. Φαίνεται από την παρούσα συζήτηση πόσοι έριξαν έστω και μία ματιά.

 

για τα υπόλοιπα που λες, υπάρχουν νομοθεσίες σε όλες τις χώρες. διάβασε τη συζήτηση αν θέλεις.

Link to comment
Share on other sites

Αναφερομαι για την ενημερωση της υποχρεωτικης δωρεας οργανων απο τον Ιουνιο 2013 και οχι για την εθελοντικη.

 

Για την εθελοντικη δωρεα οργανων , Eυχαριστω πολυ . Ολοι το γνωριζουμε .

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...