Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΔΙΑΚΟΠΗ ΚΑΠΝΙΣΜΑΤΟΣ


mata

Recommended Posts

Ελενα, ναι έστω κι αυτό είναι σημαντικό. Να νοιώσουμε ότι έχουμε πάρει την απόφαση και να καπνίζουμε χωρίς ενοχές!

Παρεπιμπτόντως, προχθές πήγα σε ένα γήπεδο που παίζουμε με τον μικρό ποδόσφαιρο και εκεί κάνανε και κάποιοι τζόκινγκ. Δεν ήταν αθλητές με προπονητή, απλοί άνθρωποι που πήγαν να αθληθούν ήταν. Εκαναν τόσους γύρους και φαινόταν ακούραστοι και πραγματικά τους ζήλεψα μια που μου αρέσει πολύ η γυμναστική. Μέσα μου σκέφτηκα: που να άντεχα εγώ να κάνω τόσους γύρους; ούτε τους μισούς δεν θα άντεχα. Μια που εκείνη την ημέρα, όπως και πολλές άλλες είχα καπνίσει περίπου 1 πακέτο στη δουλειά. Μάλλον αν έτρεχα μαζί τους θα με μάζευαν.... Και είμαι μόνο 30!!!¨Και η ειρωνία; Όλοι τους ήταν μεγαλύτεροι μου!!!! :cry::cry:

n3kPp3.png

zewgp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 945
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Χθες καθάρισα το φίλτρο του απορροφητήρα, και το έβαλα να μουλιάσει, οπότε το απογευμα που επινα καφέ βγήκα στο μπαλκόνι να καπνίσω!Χιόνιζε και είχε ψοφόκρυο. Φόρεσα μπουφάν, κασκόλ και γάντια και έκανα 3 τσιγάρα. Μου θύμισα τη διαφήμιση του Νικορετ. Αυτή είναι η κατάντια του καπνιστή!!!!

Παρεπιμπτόντως το φίλτρο δεν καθάρισε καλά και λέω, τώρα αυτά είναι λαδια ή είναι από τη νικοτίνη;;;Μάλλον έτσι κάπως θα έχουν γίνει και τα πνευμονάκια μου σκέφτηκα.... :cry::cry::cry:

n3kPp3.png

zewgp3.png

Link to comment
Share on other sites

Αχ αχ Ματα μου θα σε μαλωσω !!!

Αφου ειπαμε οτι θα κανουμε τετοια προσπαθεια... Σε παρακαλω πολύ μην ξαναπλησιασεις τον αποροφητήρα, παρα μονο για μαγείρεμα !!! :D

 

Ειναι μια πολυ καλη αρχη να πεις οτι ΔΕΝ καπνιζουμε σε κανενα σημειου εντος του σπιτιου !!!! Αληθεια το λεω, ειναι μια καλη αρχη !!! Μια το κρυο, μια η βροχη, μια η ελειψη ευκαιριας να βγεις, θα δεις.... βοηθαει πολυ...

Νομιζω σας το χω ξαναπει... απο 2 πακετα την ημερα, τωρα ο μεσος ορος μου ειναι 10 άντε 15 τσιγαρα και πολλα απο αυτα μισα !!! :wink:

Link to comment
Share on other sites

Μαριλένα μου καταλαβαίνω αυτό που λές αλλά δεν θέλω να κάνω ακόμα την προσπαθεια για να μην νοιώσω ότι καταπιέζομαι.Θέλω να ξεκινήσω από την ημέρα που όρισα. Επειδή το έχω τσεκάρει στον εαυτό μου, και δεν είναι αποδοτικό τουλάχιστον για μένα, αν ξεκινήσω να το μειώνω θα εξιδανικεύσω αυτά τα λίγα τσιγάρα που θα κάνω και μετά δεν θα θέλω να προσπαθήσω να το κόψω. θα επαναπαυτώ σε αυτά τα λίγα. Και φυσικά μετά θα με πάρει η κάτω βόλτα πάλι.

Είμαστε κοντά στο βουνό και στο μπαλκόνι έχει ψοφόκρυο. :shock: Δεν μπορώ να αρρωστήσω Χριστουγεννιάτικα και να βγαίνω έξω. Ούτως ή άλλως λίγος καιρός έμεινε για τις παρασπονδίες. Μετά τέλος όλα!!!! :D:D:D

n3kPp3.png

zewgp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλα Ματα μου... εσυ ξερεις καλυτερα.... εγω απλα σας εχω ξαναπει οτι διαφωνω με το καπνισμα μεσα στο σπιτι για τα παιδακια μας...

 

Να ηξερες πως τουρτουριζω εξω με υγρασια (παραθαλασια βλεπεις) και 5 βαθμους..... ΑΛΛΑ μεσα στο σπιτι πλεον μου φαινεται κατι το πολυ βρωμικο... δεν ξερω αλλα νομιζω οτι ΠΟΤΕ δεν θα μπορεσω να ξανακαπνισω σε σπιτι μεσα... χαχαχα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πάντως ο άντρας μου τώρα που το έκοψε, του μυρίζω τσιγαρίλα ακόμη περισσότερο. Και αυτό είναι κάτι που μου το λένε πολλοί που το έκοψαν.¨Οτι πλέον τους μυρίζει από ένα χιλιόμετρο!!!!Οπότε σκέφτομαι ότι θα νοιώθω μετά και καλύτερα πλησιάζοντας τον. Γιατί τώρα με τρώνε τα ερωτηματικά αν μυρίζω. Και ας πλένω τα δόντια μου, και ας κάνω γαργάρες με λίστεριν και ας βάζω τις κολωνίτσες μου. Μάλλον μάταιο....

n3kPp3.png

zewgp3.png

Link to comment
Share on other sites

Ακούσατε και για την αύξηση τιμών των τσιγάρων ετσι δεν είναι; ¨Οχι ότι και και δώρο να μας τα έκαναν δεν θα έπρεπε ούτως ή άλλως να το κόψουμε, αλλά δεν είναι και ένας λόγος στους 1000 τελικά που πρέπει να το κόψουμε;;;Εκτός από την υγεία μας...κλαίει και η τσέπη μας. Ωραία δεν θα είναι, όταν θα ακούμε τις συνέπειες αλλά και και την αύξηση τιμών κάθε χρόνο να μην μας αγγίζουν;;;;;; :D:D:D Φαντάζομαι....υπέροχα!!!!!

n3kPp3.png

zewgp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Προχθές μια συνάδελφος μου, μου έλεγε για μια οικογενειακή τους φίλη που έπαθε χρόνια αποφρακτική πνευμονοπάθεια. Είναι καλύτερα τώρα και το παλεύει, αλλά φαντάζεστε τί της είπε ε; Κόψτο όσο είναι καιρός. Εγώ το έκοψα τώρα αλλά έκανε τη ζημιά του ήδη...

n3kPp3.png

zewgp3.png

Link to comment
Share on other sites

http://www.myworld.gr/browse/8219

 

αν δεν μας πείσει η αύξηση της τιμής του τσιγάρου διαβάστε κι αυτό :!::!::!:

Το δικαίωμά σας να ομιλείτε,δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά

Link to comment
Share on other sites

Σε μένα ισχύει η αποβολή πτυέλων. Βήχα δεν έχω ιδιαίτερα,αλλά που και που όπως όλοι οι καπνιστές. Όσο για το σχετικό λαχανιασμα μετά από ένα πακετάκι όλο και με πιανει.... Καλό το άρθρο, Σαμ. Ευχαριστούμε... ¨οπως καταλαβαίνετε, είναι καλύτερα να μην γνωρίσουμε ποτε αυτά τα συμπτω΄ματα. Ας σπεύσουμε λοιπόν..σε λίγες μέρες να σωθούμε, όσο είναι νωρίς!!!!!! :roll::wink:

n3kPp3.png

zewgp3.png

Link to comment
Share on other sites

Ερχονται στιγμές που σκέφτομαι ότι θα βαριέμαι να βγαίνω έξω και να μην καπνίζω ή όταν πίνω στο σπίτι το ΣΚ καφέ, σκέφτομαι ότι κάτι θα αισθάνομαι ότι μου λείπει, αλλά μετά λέω στον εαυτό μου, ότι μάλλον αυτό θα το νοιώθω για ένα διάστημα και μετά θα μου φύγει...ε, για την έξοδο θα πάρω κανένα κομπολογάκι. Για το σπίτι , έχω πολλά να κάνω όλο και κάτι θα βρίσκω... :D

n3kPp3.png

zewgp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλά ε, περιττό να σας πώ, ότι τώρα που καθομαι αυτές τις μέρες εχω καπνίσει όλη την εταιρία της μάρκας τσιγάρων μου!!!!Τα δώρα για τους υπαλλήλους τους, μάλλον τα πλήρωσαν από μένα φέτος!!!Δώρο όμως δεν μου έστειλαν. Ελπίζω να μην τα πληρώσω εγώ του χρόνου πάλι. :?

n3kPp3.png

zewgp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μια από τα ίδια mata μου ! Μου αρέσει που υποτίθεται το έχω μειώσει κι όλας ! Αντε να δούμε κοντοζυγώνει ο καιρός . Την προσπάθεια θα την κάνω τώρα για τα αποτελέσματα είδωμεν ..... :)

Link to comment
Share on other sites

Ελενα μου, δυστυχώς η μείωση αποδίδει για πολύ ελάχιστους. Για τους υπόλοιπους, (όπως είμαι κι εγώ), πάντα υπάρχει μια καλή δικαιολογία, για να καπνίσεις παραπάνω. Και μετά διαπιστώνεις ότι κάπνισες πολύ παραπάνω και πιστεύεις ότι πάλι θα το μειώσεις, αλλά αργείς πολύ για να το ξαναμειώσεις... Η προσπάθεια θα γίνει και μια που είμαστε ολόκληρη ομάδα, θα είναι καλύτερα τα αποτελέσματα!!!!!! :D:D:D

n3kPp3.png

zewgp3.png

Link to comment
Share on other sites

Χθες που δεν ήμουν καλά και ανέβασα πυρετό δεν κάπνισα καθόλου φυσικά. Μήπως να βγαίνω στις 6/1 να απλώνω ρούχα με κανένα καλοκαιρινό μπλουζάκι έτσι για να άρπάξω κανένα κρυωματάκι και να μην θέλω να καπνίσω μετά για να το κάνω και πιο εύκολο για την επομενη μέρα που είναι ο στόχος;;;;; :lol::lol::lol::lol::lol:

n3kPp3.png

zewgp3.png

Link to comment
Share on other sites

Χθες πήγαμε στον κουνιάδο μου να φάμε γιατί γιόρταζε. Ήταν και μια φίλη του εκεί η οποία έκοψε το κάπνισμα εδώ και κανένα 10μηνο. Της λέω πώς το αποφάσισες βρε Δήμητρα;;Σημειωτέον, ότι κάπνιζε πολύ. Μου λέει, κάποια στιγμή, είχα ταβλιαστεί κάτω στο πάτωμα δεν μπορούσα να αναπνεύσω καλά και δεν έίχα δύναμη να σηκώσω ούτε το κινητό μου.Μετά απο αυτό πήγα στο γιατρό, και μου είπε ότι είναι από το τσιγάρο. Είναι 40 ετών περίπου, και κάπνιζε γύρω στα 23 χρόνια ένα πακέτο περίπου την ημέρα. Και μου λέει:Ε, δεν χρειαζόταν να πάθω τίποτα χειρότερο για να το κόψω. Έχω και ένα παιδί που με χρειάζεται γιατί έχει μόνο εμένα στον κόσμο. Θα το παραβλέψω για το τσιγάρο;;

Πείστηκα για ακόμα μια φορά μέσα απο τη μαρτυρία της, ότι πρέπει να το κάνουμε και για τον εαυτό μας, αλλά και για τα παιδιά μας, που μας έχουνε ανάγκη!!!

n3kPp3.png

zewgp3.png

Link to comment
Share on other sites

Έκοψα το κάπνισμα και στις δύο εγκυμοσύνες και αμέσως μετά το ξανάρχιζα. Αυτό επιβεβαιώνει αφενός το ότι όλα είναι στο μυαλό και μπορούμε όταν θέλουμε να το κόψουμε αφετέρου το ότι αν δεν το κόβω το ρημάδι είναι γιατί δεν θέλω.

 

Έτσι κατέληξα στο συμπέρασμα ότι καπνίζω γιατί το θέλω και μ'αρέσει. Από εκεί και πέρα το πρόβλημα είναι ότι ίσως δεν δίνω τόση βάση στην προφύλαξη της δικής μου υγείας τόσο όσο στην προφύλαξη της υγείας των παιδιών μου που όσο ήταν στην κοιλιά μου δεν ήθελα να φουμάρουν καπνό. Θα μου πείτε και το παθητικό κάπνισμα τα βλάπτει, θα ήταν κίνητρο να το κόψεις ξανά. Μου είχε πει παλαιότερα μια κουβέντα κάποιος και μου'χει σφηνωθεί. Όταν άρχισα ξανά το κάπνισμα μετά τον ερχομό της Δανάης μου μου λέει αυτός ο κάποιος "η μυρωδιά της μητέρας, η γεύση της, η αύρα της όταν μυρίζει τσιγαρίλα είναι το μεγαλύτερο έγκλημα, στερείς από το παιδί το πιο σημαντικό πράγμα". Εξάλλου αν δεν φροντίζω τον εαυτό μου είναι σαν να αδιαφορώ για το μεγάλωμα των παιδιών μου έμμεσα αλλά λογικά.

 

Μου είναι όμως απαραίτητο το ρημάδι, τουλάχιστον με τον καφέ, μετά το φαγητό για να ελαφρύνει το στομάχι μου, όταν στρεσάρομαι. Παρόλο που στις εκσκαφές λαχανιάζω και βήχω σαν γέρικη φοράδα, μου κόβεται η ανάσα στις σκάλες και με πιάνει πόνος στο στήθος εγώ εκεί, το βιολί μου, τσιγαράκι. Ελπίζω σύντομα να συνετιστώ, ίσως προσπαθήσω να γίνω πιο αυστηρή με τον εαυτό μου.

Link to comment
Share on other sites

Έχεις την ευκαιρία να μπεις στην ομάδα μας Κατερινάκι!!!Ίσως σε βοηθήσει η ομαδική προσπάθεια μας!!!!Και πού ξερεις, μπορεί να έχεις καλά αποτελέσματα!!!!!

n3kPp3.png

zewgp3.png

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσακια για αλλη μια φορα θα πω κατι.... αφου μου δωθηκε η ευκαιρια... Κατερίνα ελπιζω να μην καπνιζεις ΜΕΣΑ στο σπιτι !!! Ειναι οτι εγκληματικοτερο μπορεις να κανεις!

 

Ματα οπως θα διαβασες ειμαι αρρωστη και τοοοοοοοοοοοοοοοοσο χαλια που απο την Παρασκευη το βραδυ εως τωρα εχω καπνισει 3 τσιγαρα σε δοσεις!!! Μακαρι να ηταν η αφορμη να το εκοβα... αλλα εκει το μυαλο μου ! Θα το παλεψω !!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...