Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΔΙΑΚΟΠΗ ΚΑΠΝΙΣΜΑΤΟΣ


mata

Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 945
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Χρήσιμο Αφροδιτάκι!!Παρ'ολο που τον γιο μου δεν τον κατατάσσω στην κατηγορία παθητικών καπνιστών μια που δεν καπνίζω μέσα στο σπίτι εκτός από κάποιες φορές στον απορροφητήρα, χρήσιμο για όσους καπνίζουν κανονικότατα στο σπίτι και εκθέτουν τα παιδιά στον καπνό. Και το είχα δει αρκετές φορές. :cry:

n3kPp3.png

zewgp3.png

Link to comment
Share on other sites

Χρήσιμο Αφροδιτάκι!!Παρ'ολο που τον γιο μου δεν τον κατατάσσω στην κατηγορία παθητικών καπνιστών μια που δεν καπνίζω μέσα στο σπίτι εκτός από κάποιες φορές στον απορροφητήρα, χρήσιμο για όσους καπνίζουν κανονικότατα στο σπίτι και εκθέτουν τα παιδιά στον καπνό. Και το είχα δει αρκετές φορές. :cry:

 

Και πάλι μυρίζει στον απορροφητήρα συντοπίτισσα!Εγώ προτιμώ την τουαλέτα! :wink:

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσακια σορρυ αλλα εγω που καπνιζω φανατικα και ακομα δεν θελω καν να το κοψω,,,, θα σας πω οτι δεν ειναι αποδεκτο ουτε στον απορροφητηρα, ουτε στην τουαλέτα!!! Και μονο το γεγονος οτι καπνιζουμε και υπαρχει η μυρωδια και τα υπολειμματα καπνου κλπ στο δερμα μας και στα ρουχα μας κλπ κανουν τα παιδια μας παθητικους καπνιστες σε ελαχιστο βεβαια σταδιο... Απο εκει και περα ΟΠΟΥ κι αν καπνιζουμε εντος του σπιτιου, ειναι κακο !!! Παει και τελειωσε αυτο !!!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ καπνίζω στο μπαλκόνι.... Φρίκη παιδιά. Με το κρύο που έχει δεν μπορώ να κάνω όλο το τσιγάρο, άσε που πολλές φορές δεν το παίρνω απόφαση να βγώ γιατί έχει πολύ κρυο. Αυτό έχει ως αποτέλεσμα να μη καπνίζω σχεδόν καθόλου τις ώρες που είμαι στο σπίτι.

 

Αλλα όλα αυτά που λέμε είναι σαχλαμάρες. Εγώ καπνίζω στο μπαλκόνι και εγώ στο απορροφητήρα... Αν θέλουμε το καλό των παιδιών μας το κόβουμε... ένα και ένα κάνουν δύο.

 

dev277pr___.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αυτο που λες Τζο, ειναι το σωστοτερο... αλλα απο εκει και περα να κανουμε οτι μπορουμε, εφοσον δεν το κοβουμε... Πραγματικα δεν ειναι το ιδιο να καπνιζεις στο μπαλκονι με το να καπνιζεις στον απορροφητηρα, το τζακι κλπ... Καμμια σχεση !

Link to comment
Share on other sites

Εχω να προτεινω κάτι... Τι λέτε να κανουμε μια ομαδικη προσπαθεια για κόψιμο καπνίσματος???

Αλλα οχι μεμονομένα.. Όλοι μαζί οι καπνίζοντες του φορουμ..

Πιστευω πως όλοι συμφωνούμε πως μας κανει κακό, και σε μας και στα παιδια μας... Γιατι είτε καπνίζουμε στο σπιτι ειτε στο μπαλκονι, τα μορια νικοτίνης που μεταφερονται με τα ρουχα και το δερμα μας πάλι πανε στο παιδι μας..

Βεβαια λέω να το αφήσουμε για μετα τις γιορτες :P μια και θα το ριξουμε γενικα εξω...

Προτείνω 1 Γεναρη να ξεκινήσουμε...

Να ανοιξουμε και ενα τοπικ να λέμε ποσα καπνισοαμε σημερα, γιατι δυστηχως δεν ειναι το ιδιο ευκολο για καποιον που καπνιζει 5 τσιγαρα την ημερα και για καποιον που καπνιζει 2 πακετα (εγω πχ..)

Τι λετε? Εισαστε μεσα?

Και φυσικα αν καποιοι δεν τα καταφερουμε όλοι δεν πειραζει... μπορει χαρη σε αυτη την κινηση να κανουμε καλο σε καποιους αλλους..

O5Lop2.png

kIP3p2.png

Link to comment
Share on other sites

ΤΩΡΑ ΕΝΘΟΥΣΙΑΣΤΗΚΑ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :D:D:D:D:D:D:D Μπράβο Dora μου!!!!!!Αν κάνουμε όλοι μαζί το ξεκίνημα πιστεύω ότι θα ενθαρύνουμε η μια την άλλη και δεν θα νοιώθει καμιά οτι είναι μόνη της στη σχετικά δύσκολη προσπάθεια!!! Το έχω δει και σε κάποιο φόρουμ που διάβαζα όταν ήθελα την τελευταία φορά να κόψω το κάπνισμα και πραγματικά είχαν επηρεαστεί πολλοι και το έκοβαν κι αυτοί. Είναι σημαντική αυτή η αλληλουποστήριξη. Ασε που όταν θέλουμε να ανάβουμε τσιγάρο θα τρεχουμε να γράφουμε για να λέμε πώς νοιώθουμε και να μην το κρατάμε μέσα μας.

Φυσικά και συμφωνώ για μετά τις γιορτές. Όπως έχω ήδη γράψει έτσι έχω αποφασίσει κι εγώ. Ε, να μην έχουμε το σύνδρομο στέρησης αυτές τις γιορτινές μέρες!

Όσο για τα κορίτσια που λένε ότι είναι επίσης βλαβερό στον αποροφητήρα, μπορεί να είναι αλλά το μπαλκόνι μας έχει συνήθως αέρα και δεν αντέχω βρε παιδιά. Οποτε αν το κόψουμε μειώνουμε όλες τις πιθανότητες να βλάπτουμε τα παιδιά μας, αλλά και εμάς φυσικά.

Λοιπόν συνοψίζοντας, θέλω να σας πώ ότι χαίρομαι αφανταστα που αυτό το τόπικ, έδωσε την αφορμή να το σκεφτούν έστω και ορισμένες μανούλες, εκτός από μένα και πράγματι θα χαρώ πραγματικά αν μπορέσουμε να το κόψουμε όλες μαζί. Συνήθως χαίρομαι και με τα ευχάριστα που συμβαίνουν στους γύρω μου. Και επειδή σας έχω συμπαθήσει όλες σας τόσους μήνες που μιλάμε θα χαρώ πραγματικά αν συμβεί αυτό το ευχαριστο και απαλαγείτε και εσείς!!

Άντε κορίτσια έχετε περιθώριο και οι άλλες να το σκεφτείτε μέχρι τον Ιανουάριο!!!Ένας νέος καθαρός χρόνος, μας περιμένει!!! :D:D:D:D:D:D:D:D:D

n3kPp3.png

zewgp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κι εγω που δεν το εχω παρει αποφαση ακομα, λεω ΝΑΙ... ΘΑ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΩ !!!

Ειμαι απαισιοδοξη και το εννοω... αλλα ποτε δεν ξερεις .... ο Αγιος Βασιλης μπορει να μου φερει ισχυροτερη θεληση και αισιοδοξια...

Οποτε δειτε το τοπικ που θα ανοιξω.... για να επηρεαστουμε ακομα καλυτερα !!!

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :D:D:D:D:D:D:D

4 γίναμε!!!!!!!!!!!!!!!!!Η προσπάθεια μετράει και που ξέρετε......μπορεί να τα καταφέρετε ακόμα και εσείς που είστε απαισιοδοξες και να γίνετε αισιόδοξες και αποφασιστικές και σε άλλα πράγματα!!!!!!!!Μπράβο Μαριλένα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :D:D:D:D:D:D:D

n3kPp3.png

zewgp3.png

Link to comment
Share on other sites

Mata μου , εγω είμαι με 1000 μέσα στην προσπάθεια!!!!

Πολύ καλό κίνητρο μάλιστα που θα το κάνουμε ολές μαζί!!!

Για να δούμε !!! :D:roll:

Eίναι προτιμότερο σε ένα παιδί να περισσεύει η αγάπη παρά να του λείπει....

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο μπράβο!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Συνοψίζοντας, δίνω και κάποια χρήσιμα λίνκ που είχαν γραφτεί σε προηγούμενες σελίδες, αλλά και κάποια καινούργια!!!!

 

http://www.lungcancer.gr/

http://www.medlook.net/category.asp?category=60

http://www.bococ.org.cy/index.php?s_id=366

http://www.healthvisitor.gr/smokingstop.html

http://www.men24.gr/html/ent/830/ent.8830.asp

http://www.anapnoi.net/No%20smoking%20zone/kapnisma.htm

http://www.e-child.gr/SecondHandSmoking.asp

http://e-physician.blogspot.com/2006/03/blog-post.html

n3kPp3.png

zewgp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κοριτσακια μου σας ευχομαι μεσα απο την καρδια μου να τα καταφερετε εγω δυστυχως δεν μπορω :cry: στην δουλεια δεν καπνιζω κανω το πρωι ενα και μετα 5 το απογευμα αλλα ειμαι τοσο πιεσμενη αυτη την περιοδο που δεν ........ και στις δυο εγκυμοσινες το εκοψα μαχαιρι αλλα μετα παλι :cry: ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ ΚΟΡΙΤΣΑΚΙΑ ΜΟΥ !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ Η ΖΩΗ ΜΟΥ !

ΓΙΑΝΝΗΣ 28/08/2004

ΧΡΙΣΤΙΝΑ 16/09/2006

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ ΚΟΡΙΤΣΑΚΙΑ ΜΟΥ !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 

Ζαχαρένια μου, σ'ευχαριστούμε!!!!Μπορείς πάντως να το ξανασκεφτεις μέχρι τον Ιανουάριο!Καινούργιος χρόνος έρχεται και πού ξέρεις μπορεί να συμπεριληφθεί κι αυτό στις ευχές σου και στις επιθυμίες σου!!!! :D:D:D:D:D:D:D

n3kPp3.png

zewgp3.png

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια δεν υπαρχει λογος να ξεκινησουμε την ιδια μερα ολες... Καλο ειναι απο τωρα να μπαινουμε στην ψυχολογια της διακοπης... Εγω ας πουμε τωρα καθυστερω οσο μπορω να παω για τσιγαρο (ευτυχως που εκτος απο τα παιδια και τις δουλειες υπαρχει και το φορουμ και το τσατ) και λεω μεσα μου... ΕΓΩ ΣΕ ΛΙΓΟ ΚΑΙΡΟ ΔΕΝ ΘΑ ΤΟ ΕΧΩ ΑΝΑΓΚΗ !!! ΔΕΝ ΘΑ ΚΑΠΝΙΖΩ !!! Δεν ξερω αν θα τα καταφερω.... ελπιζω ομως !!!

Link to comment
Share on other sites

Kαι γω κάπως έτσι λειτουργώ Μαριλένα μου ! Προσπαθώ όσο μπορώ να το αποφεύγω. Αλλά τα Σ/κ συνήθως του δίνω και καταλαβαίνει ! Ήδη το έχω μειώσει αρκετά όμως !

Link to comment
Share on other sites

5 είμαστε εμένα με ξεχάσατε ! Αλλά είχαμε πει mata μου απο 07/01 μην μου το αλλάζεις τώρα !!! :D

 

Κορίτσι μου, εννοείται ότι εγώ παραμένω στην ημερομηνία που δήλωσα!!!!! Αν σε βολεύει ξεκινάμε την ίδια μέρα!!!Και κατά το βράδυ που θα έχουμε ψιλονευράκια τηλεφονιόμαστε κιόλας να τα πούμε και αν θέλεις ρίχνουμε και κανένα κλάμα για εκτόνωση!!!!!!!!! :lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol:

n3kPp3.png

zewgp3.png

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως σήμερα έκανα μόνο 1! :wink:

 

Kαι γώ 1,5 Στελλίτσα ως τώρα ... αλλά αυτή την στιγμή κρατιέμαι με νύχια και με δόντια για το επόμενο !!!

 

Πάντως το σημαντικό είναι ότι αφού προσπαθούμε ήδη να το ελατώσουμε και το έχουμε βάλει στο μυαλό μας και το ανακοινώνουμε το πρώτο βήμα το έχουμε ήδη κάνει ! :)

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...