Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΙΟΝΙΟΣ ΣΧΟΛΗ


marialina

Recommended Posts

Κλέινοντας να επαναλάβω. Το σχολείο αυτό ΔΕΝ είναι για να εντυπωσιάσετε τους φίλους σας με το στίβο, τα πάρκα, τις παιδικές χαρές και τα ατομικά tablets (του Δούκα).

 

.

Μπορούσες να ενημερώσεις χωρίς να προσβάλλεις τις επιλογές των άλλων. Αλήθεια, τι δουλειά έχουν οι φίλοι μας στα σχολεία των παιδιών μας, είτε μικρά είτε μεγάλα???? Αν εσύ έχεις τέτοιους φίλους..... ξαναδές τους:wink:.

Επίσης κάνε έναν κόπο να γνωρίσεις- έστω και μέσα από την ανωνυμία ενός φόρουμ- τους συνομιλητές σου πριν τους την 'πέσεις' για την Ιόνιο.

Προς άρση κάθε παρεξήγησης, δεν αναφέρομαι στο περιεχόμενο του μηνύματος, αλλά στο ύφος.....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Μπορούσες να ενημερώσεις χωρίς να προσβάλλεις τις επιλογές των άλλων. Αλήθεια, τι δουλειά έχουν οι φίλοι μας στα σχολεία των παιδιών μας, είτε μικρά είτε μεγάλα???? Αν εσύ έχεις τέτοιους φίλους..... ξαναδές τους:wink:.

Επίσης κάνε έναν κόπο να γνωρίσεις- έστω και μέσα από την ανωνυμία ενός φόρουμ- τους συνομιλητές σου πριν τους την 'πέσεις' για την Ιόνιο.

Προς άρση κάθε παρεξήγησης, δεν αναφέρομαι στο περιεχόμενο του μηνύματος, αλλά στο ύφος.....

 

Maya, η δική μου εντύπωση διαβάζοντας το συγκεκριμένο μήνυμα είναι ότι πληροφορεί τους συνομιλητές σε πολύ μεγάλο βαθμό για το συγκεκριμένο σχολείο, χωρίς να προσβάλλει. Η συγκεκριμένη φράση προφανώς αφορά κάποιους (σίγουρα λίγους) εκ των γονέων, που πιθανόν θέλουν να εντυπωσιάσουν το περιβάλλον τους με την επιλογή του σχολείου του παιδιού τους. Δεν μπορείς να παραβλέψεις ότι υπάρχει και αυτή η κατηγορία γονεών (δυστυχώς!!!).

Πάντως από το ύφος του μηνύματος εγώ προσωπικά συνάγω το συμπέρασμα ότι είναι καλογραμμένο, αρκετά λεπτομερές χωρίς να κατηγορεί ή να εκθειάζει το συγκεκριμένο σχολείο.

Γιατί είσαι τόσο επιθετική; :)

Link to comment
Share on other sites

Jchorafas,

 

ευχαριστούμε για την αναλυτική ενημέρωση. Μίλησα μαζί τους και δε θα κάνουν open day για δημοτικό, είναι το ίδιο μου είπαν και καλύτερα να πήγαινα κι εγώ το Σάββατο, απλά η συγκεκριμένη μέρα δε με εξυπηρετούσε. Συμφωνώ πως είναι καλύτερα αν το αποφασίσω να πάω κατ' ιδίαν...

 

Maya, υπερβάλλεις. Καλύτερα να μένουμε στην ουσία της πληροφόρησης και να μην παρεξηγούμαστε λες και είμαστε σε πάνελ με πολιτικούς....

Link to comment
Share on other sites

Δεν αντιλαμβάνομαι την αντίδραση της Maya και χαίρομαι που οι υπόλοιπες απαντήσεις δείχνουν πως η απάντησή μου έγινε κατανοητή στους υπόλοιπους.

 

Είναι γεγονός πως στην προσπάθειά τους να προσελκύσουν μαθητές, πολλά ιδιωτικά σχολεία προβάλλουν και τις εγκαταστάσεις και τις υπόλοιπες παροχές τους. Κάποια διδάσκουν Κινέζικα, κάποια έχουν αστεροσκοπείο και ναι, κάποια δίνουν tablets στα νήπια. Επίσης είναι γεγονός πως τα παιδιά, τα σχολεία τους, τα σπίτια και τα αυτοκίνητα, τα πάσης φύσεως gadget κλπ. χρησιμοποιούνται συχνά σαν αντικείμενα προβολής από πολλές οικογένειες.

 

Η δυνατότητα επιλογής είναι από τα καλά του ανταγωνισμού και η ιεράρχιση των προτεραιοτήτων είναι καθήκον του γονιού. Με βάση τις προτεραιότητες αυτές, κάποιοι θα πουν πως η κριτική μου είναι θετική και καποιοι πως είναι αρνητική για το σχολείο, αλλά αυτό αφορά τους κρίνοντες.

 

Δεν αντιλαμβάνομαι όμως πως αυτή η διαπίστωση μπορεί να είναι επιθετική προς τον οποιονδήποτε, αλλά ούτε θα μπω στην διαδικασία να ακολουθήσω την συγκεκριμένη συλλογιστική.

 

Επίσης όπως ίσως θα προσέξατε, ΥΠΕΘΕΣΑ πως η μεγάλη ιστορία του σχολείου και η πιστοποίηση του ΙΒΟ σημαίνουν κάτι για το επίπεδο της περεχόμενης εκπαίδευσης. Προφανώς δεν έχω άποψη επ'αυτού. Το συμπέρασμά μου ήταν πως αν η υπόθεση αυτή έχει βάση, τότε το πακέτο είναι θεωρητικά πλήρες και σε ανταγωνιστική τιμή (πάντα σε σχέση με τον ανταγωνισμό, που εγώ έχω δει), άρα για εμένα προσωπικά η Ιόνιος αποτελεί μια καλή και ισορροπημένη επιλογή.

 

Στην κριτική μου για την Ιόνιο παρέλειψα το disclaimer (δεν φαντάστηκα πως θα χρειαζόταν). Είμαι λοιπόν απλά ένας πατέρας που ψάχνει σχολείο για το παιδί του και θέλω να βοηθήσω άλλους αναγνώστες εδώ όπως έχω βοηθηθεί και εγώ από τις εμπειρίες άλλων. Επίσης δεν έχω κάποια επαγγελματική σχέση ή άλλη άμεση ή έμμεση με τη σχολή, ούτε εγώ προσωπικά, ούτε κανείς συγγενής μου, οποιουδήποτε βαθμού από όσο γνωρίζω (διότι αν ήταν έτσι δεν θα ήμουν εδώ να ρωτάω για την Ιόνιο, θα ρωτούσα αυτόν).

 

Καλή επιτυχία στις αναζητήσεις σας.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Διαφημίσεις

  • 1 month later...

ΚΑΤΑΓΓΕΛΙΑ!!!!!!!!!!!!!

Στην Ιόνιο Σχολή ζήτουν 1,000? το άτομο για να προσλάβουν οδηγούς για τα σχολικά!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 

Θα ήθελα να καταγγείλω το γεγονός, πως ενώ πρόκειται για ένα πρότυπο ιδιωτικό σχολείο με ιστορία άνω των 100 χρόνων στην εκπαίδευση και οι γονείς πληρώνουν αρκετές χιλιάδες ? ανά έτος για να φοιτούν τα παιδιά του εκέι, κάποιοι επιτήδιοι κερδοσκόποι οι οποίοι βρίσκονται στο τιμόνι της σχολής, επιθυμούν να βγάλουν κέρδος απο την ανάγκη κάποιων ανθρώπων να εργαστούν.

 

Ζητούν λοιπόν 1,000? από όσους εκδήλωσαν ενδιαφέρον να εργαστούν ως οδηγοί για τη νέα χρονιά στα σχολικά λεωφορεία για τους δώσουν τη δουλειά!!!!!!

Όποιος, έχει τα χρήματα και πληρώσει, θα πάρει τη δουλειά και δεν είναι ράδιο αρβύλα, έχει ήδη γινει καταγγελία στο συνήγορο του πολίτη απο 2 άτομα, απο τα οποία ζητήθηκε το ποσό για να εργαστούν εκεί.

 

 

ΝΤΡΟΠΗ!!!!!!!!!!!!έχω μόνο να πώ, γιατί κάποιο συνανθρωποί μας έχουν πραγματική ανάγκη για δουλειά και κάποιοι άλλοι στηρίζονται σε αυτή την ανάγκη για εύκολο κέρδος. Κρίμα που αμαυρώνεται κατ΄αυτό τον τρόπο η ιστορία και η πορεία του σχολείου...

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Σας καλημεριζω ως καινουργιο μελος,και ευχομαι σε ολους Καλη Χρονια με Υγεια σε μας και τα παιδια μας...δυστυχως το πρωτο post που θα κανω,ειναι για το σχολειο που περασα 6 χρονια ως μαθητρια και αποφοιτησα απο εκει.Δεν ξερω ουτε εχω ακουσει τις καταγγελιες για τους υποψηφιους οδηγους,ομως θα σας μεταφερω την δικη μου,και μονο εμπειρια,χωρις να θελω να επηρεασω την κριση του οποιου θελει να παει εκει το παιδι του.Εγω προσωπικα δεν θα πηγαινα εκει τα παιδια μου,οχι λογω του οικονομικου βαρους,αλλα λογω της πολυ κακης νοοτροπιας που βιωσα.Ακομη και χωρις διδακτρα,δεν θα ηθελα να μορφωθουν τα παιδια μου σε ενα αποστειρωμενο περιβαλλον,με κακομαθημενους και κακοτροπους συμμαθητες,που η μονη εννοια τους ειναι τα πολυ ακριβα ρουχα τους και η μονη συζητηση τους σε επιπεδο συναναστροφων,ειναι ποσα ακριβως χρηματα κερδιζει κατα μεσο ορο η καθε οικογενεια εκει...δυστυχως αυτα βιωσα,αυτα σας περιγραφω...

Link to comment
Share on other sites

Σας καλημεριζω ως καινουργιο μελος,και ευχομαι σε ολους Καλη Χρονια με Υγεια σε μας και τα παιδια μας...δυστυχως το πρωτο post που θα κανω,ειναι για το σχολειο που περασα 6 χρονια ως μαθητρια και αποφοιτησα απο εκει.Δεν ξερω ουτε εχω ακουσει τις καταγγελιες για τους υποψηφιους οδηγους,ομως θα σας μεταφερω την δικη μου,και μονο εμπειρια,χωρις να θελω να επηρεασω την κριση του οποιου θελει να παει εκει το παιδι του.Εγω προσωπικα δεν θα πηγαινα εκει τα παιδια μου,οχι λογω του οικονομικου βαρους,αλλα λογω της πολυ κακης νοοτροπιας που βιωσα.Ακομη και χωρις διδακτρα,δεν θα ηθελα να μορφωθουν τα παιδια μου σε ενα αποστειρωμενο περιβαλλον,με κακομαθημενους και κακοτροπους συμμαθητες,που η μονη εννοια τους ειναι τα πολυ ακριβα ρουχα τους και η μονη συζητηση τους σε επιπεδο συναναστροφων,ειναι ποσα ακριβως χρηματα κερδιζει κατα μεσο ορο η καθε οικογενεια εκει...δυστυχως αυτα βιωσα,αυτα σας περιγραφω...

 

Καλημέρα και καλώς ήρθες!

 

Νομίζω ότι αυτό που περιγράφεις είναι συνηθισμένο στα ιδιωτικά σχολεία. Φαντάζομαι ότι μιλάς για το γυμνάσιο και το λύκειο γιατί στο δημοτικό δε νομίζω να υπάρχουν τέτοια θέματα. Μία γνωστή μου πάεισ την Ιόνιο τα παιιδά της, 1η δημοτικού και 1η γυμνασίου (νομίζω), και είναι τρομερά ευχαριστημένη από τη δουλειά που γίνεται στο σχολείο. Γενικά πρέπει σε μαθησιακό επίπεδο να γίνεται σωστή δουλειά έτσι δεν είναι? Τώρα από εκεί και πέρα παντού υπάρχουν αυτά και δε φταίει το σχολείο. Το θέμα είναι το παιδί να είναι ισχυρό και να μη δίνει σημασία σε τέτοια πράγματα. Κάτι κερδίζεις κάτι χάνεις παντού. Τα σημόσια έχουν άλλα αρνητικά.

Εγώ την είχα δει την Ιόνιο για την κόρη μου που πάει πρώτη και μου φάνηκε ότι είχε πολύ ψηλά δίδιακτρα γι΄αυτό που προσφέρει. Εννοώ εγκαταστάσεις κυρίως γιατί το άλλο κομμάτι δεν το ξέρω. Και δε με ενδιαφέρουν πρωτίστως οι εγκαταστάσεις σε ένα σχολείο απλά αν είναι να πληρώσεις τόσα λεφτά δε μπορείς και να είσαι σε ένα σχολείο που έχει εγκαταστάσεις δημοσίου. Νομίζω στην Ιόνιο πληρώνεις και λίγο την περιοχή. Το γραφείο που μίλησα με τη διευθύντρια μου θύμισε τα δικά μου σχολικά χρόνια ... Οπότε δεν την έστειλα.

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα Βερα,εχεις εν μερει δικιο σε οτι λες,αλλα θα σου πω οτι υπαρχουν εξαιρετικα ιδιωτικα που προσεχουν πολυ και τους χαρακτηρες των παιδιων,και οχι μονο τα υπολοιπα,πχ στην Λεοντειο γινεται πολυ καλη δουλεια και εκπαιδευτικα,και σε επιπεδο διαμορφωσης χαρακτηρων και προσωπικοτητων,κατι που εμενα με ενδιαφερει εξισου με το μαθησιακο κομματι.Σε αυτο η Ιονιος εχει χασει το τρενο,και βεβαια συμφωνω μαζι σου για το θεμα των υποδομων που ειναι παλια κλπ...εν κατακλειδι δεν θα επελεγα την Ιονιο,οταν υπαρχουν οντως καλυτερα σχολεια..

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Διαφημίσεις

  • 1 month later...

Με άλλα λόγια με δυο δραστηριότητες, σχολικό και διευρυμένο μιλάμε για 7 χιλιάδες που δεν είναι μεν λίγα, αλλά συγκρινόμενα με αντίστοιχα πακέτα της Ελληνογερμανικής π.χ. (περίπου 11χιλ.) ή της Ερασμείου (περίπου 10χιλ.), Δούκα, Κωστέα-Γείτονα κλπ. είναι αρκετά ανταγωνιστική τιμή.

 

 

H Iόνιος Σχολή την οποια τυχαίνει να γνωρίζω από γνωστά παιδιά που πάνε εκεί δεν στοιχίζει 7.000 και με σχολικό και με διευρυμένο ωράριο και με δύο δραστηριότητες:confused::rolleyes:Από πότε ισχύει αυτό?? Αυτές οι παροχές που αναφέρονται από τον συγκεκριμένο κύριο στοιχίζουν πάνω από 12.000 +++

Δείτε λίγο τον πίνακα του υπουργείου στο παρατηρητήριο τιμών ιδιωτικών σχολείων για το 2013-14 http://gge.gov.gr/?page_id=3715 (Ιδιωτικά δημοτικά Αττικής). Τα σχολεία και την επόμενη σχολική χρονιά θα ακολουθούν αυτόν τον πίνακα, με ελάχιστες αποκλίσεις.

 

Δεν είναι δυνατόν να σπείρουμε ψευδείς ειδήσεις ότι δηλ. η Ιόνιος έκανε μείωση της τάξης των 5.000 ευρώ:o ενώ τα άλλα σχολεία που αναφέρει ο κύριος κρατούν σταθερές τις τιμές τους....

 

Ελεος πια με αυτή την παραπλανητική διαφήμιση !!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

καλησπέρα

Η ανιψιά μου πηγαίνει 1η δημοτικου στην Ιονιο, πληρώνουν 6.500 ευρω με μεσημεριανή μελέτη , μια δραστηριότητα , κολυμβητηριο, και σχολικό πρωι -μεσημέρι

Φαντάζομαι η κουνιάδα μου δεν εχει καποιο λόγο να ψεύδεται...

Όπως μου εχει αναφέρει δεν εχει ασχοληθεί καθόλου με μελέτη παιδιου

Είμαι και εγω σε αναζήτηση σχολείου και έχοντας επισκεφθεί μια φορά τις εγκαταστάσεις στο μαρούσι , μπορώ να πω ότι απογοητεύθηκα.

Δεν ξέρω αν συνδυάζονται όλα αλλά εχοντας δουλέψει σε υπερσύγχρονο ιδιωτικό, μου εκανε εντύπωση η παλαιότητα του κτιρίου..

Στο υπερσύγχρονο ιδιωτικό πάντως για να τα λέμε όλα το εκπαιδευτικό κομμάτι δεν αντιστοιχούσε στο κτιριακό!!

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον σου λέει ψέμματα.

 

Σύμφωνα με με τις τιμές που έχει δώσει η Ιόνιος στο Υπουργείο (http://gge.gov.gr/?page_id=3715):

 

Δημοτικό:

Δίδακτρα βασικού προγράμματος: 6846?

Υποχρεωτικά προγράμματα εκτός ΥΠΕΠΘ: 947?

Εξοδα μεταφοράς 1395? (μικρές αποστάσεις γιατί στις μεγάλες είναι 2055?)

Απογευματινή μελέτη: 920?

Δραστηριότητες 835? η μία (η ανιψιά σου κάνει δύο)

Σύνολο: 11778?

 

Δεν είναι καλό πράγμα η παραπληροφόρηση.

8HQvp2.png
Link to comment
Share on other sites

Φαντάζομαι ότι δεν θα υπήρχε το συγκεκριμένα φόρουμ αν απλά για ολα τα θέματα δίναμε λινκ στα επισημα site αναφοράς....

Επίσης κακό πράγμα ειναι η έλλειψη επιλογών!!!

Παραπληροφόρηση συνίσταται όταν κάποιος πληροφορεί ψευδώς....

Αν κάνουν καλύτερες τιμές απο κοντά ειναι άλλο θέμα!!!

Βέβαια αν κάποιος δεν θέλει να το γνωρίζει αυτό κατι δείχνει.

Και δεν ειναι το μόνο σχολείο που γνωρίζω κατι αντίστοιχο!!

Οποιος ενδιαφέρεται μπορεί να ρωτήσει...

Πηγές τις λέγαμε στο πανεπιστήμιο

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Στην Ιόνιο όντως κάνουν εκπτώσεις επί του επίσημου τιμοκαταλόγου.

 

Αν πραγματικά κατεβάζουν ασανσέρ την τιμή των διδάκτρων όταν πάει κάποιος από κοντά..... τότε λυπάμαι για το επίπεδο του σχολείου και που έχει φτάσει αυτό. Φημιζόταν πάντα για σοβαρό σχολείο. Οταν όμως φτάνει στο σημείο να "παζαρεύει" δίδακτρα, ανάλογα με το πόσο καλός είναι κάποιος γονιός στην "υποκριτική" και την "πειθώ" (ώστε νακαταφέρει να πάρει και τη μεγαλύτερη έκπτωση.....), τότε ειλικρινά λυπάμαι. Αν πράγματι κάποιος έχει οικονομικό θέμα και ήδη φοιτά εκεί, μπορεί να ζητήσει οικονομική ενίσχυση, εάν αυτό προβλέπεται από τον κανονισμό του σχολείου και αφού αυτό έχει επίσημα ανακοινωθεί εξαρχής ως πολιτική του σχολείου.

Το να πάει κάποιος καινούριος γονιός και να παζαρέψει την τιμή, το θεωρώ -το λιγότερο- φθηνό εκ μέρους του σχολείου, αν το δεχτεί. Αλλο θέμα να βγάλει μία απόφαση και να πει ρίχνω τις τιμές.... Αλλο θέμα να βγάλει ανακοίνωση ότι ανάλογα με τα οικονομικά στοιχεία κάθε οικογένειας προβλέπεται οικονομική ενίσχυση ως πολιτική του σχολείου (όπως γίνεται σε κάποια μεγάλα ακριβά σχολεία) και άλλο να παζαρεύει για να μην του φύγουν οι πελάτες.... και αναλόγως με το πόσες θέσεις κάλυψε να αυξάνει ή να μειώνει τα παζάρια.... Αυτό είναι φθηνό και δείχνει έλειψη σοβαρότητας.

Link to comment
Share on other sites

Πόσο κουραστικό να γκρινιάζει κάποιος και να κρίνει άλλους γονείς αν παίζουν θέατρο ή όχι....

Μου κάνει εντύπωση κάποιοι γονείς να κόπτονται για τα παιδιά τους και να κρίνουν με τόση ευκολία χωρίς να γνωρίζουν...

Η ουσία τελικά ήταν άλλη

Φοβερό πάντως να μπορείς να βγάζεις απωθημένα παντου..

Link to comment
Share on other sites

Πόσο κουραστικό να γκρινιάζει κάποιος και να κρίνει άλλους γονείς αν παίζουν θέατρο ή όχι....

Μου κάνει εντύπωση κάποιοι γονείς να κόπτονται για τα παιδιά τους και να κρίνουν με τόση ευκολία χωρίς να γνωρίζουν...

Η ουσία τελικά ήταν άλλη

Φοβερό πάντως να μπορείς να βγάζεις απωθημένα παντου..

 

  1. Oποιος νιώθει κουρασμένος και ενοχλείται από την γκρίνια ενός φόρουμ όπου όλοι λένε τις απόψεις τους, μπορεί απλά να μην λαμβάνει μέρος.
  2. Ο καθένας μας, είτε γονιός είτε όχι, όταν πάει να αγοράσει κάτι, είτε είναι απλό προϊόν είτε εκπαιδευτικό προϊόν, καλά κάνει και επιδιώκει το παζάρι, εφόσον "τον παίρνει" να το κάνει! Θα ήταν κουτός να μην το έκανε αν έχει ήδη πληροφορηθεί ότι ο πωλητής (εδώ: το σχολείο) δέχεται τέτοια παζάρια.
  3. Δεν κατηγόρησα τον γονέα που το επιδιώκει και το ελπίζει, αλλά την τακτική του σχολείου και τον τρόπο με τον οποίο το πλασάρει.
  4. Το αν κόπτεται κάποιος για το παιδί του, δεν έχει καμία σχέση με το τι κάνει ένα άσχετο σχολείο σε άσχετους γονείς και τι τακτική ακολουθεί. Δεν βλέπω το συσχετισμό....

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη για να καταλάβω:

 

Το χ σχολείο δηλώνει στον επίσημο φορέα 10,000 ευρώ δίδακτρα.

 

Κάνει μετά 50% έκπτωση; Με ποιά λογική

 

Αν την "πατήσεις" πληρώνεις 10, αν παζαρέψεις 5;

 

Είναι αυτή λογική;

 

Σημειωση: δεν έχω καμία πρεμούρα με την Ιόνιο.

 

Η bobonela με κάλυψε πλήρως.

8HQvp2.png
Link to comment
Share on other sites

Πάντως εμένα πέρσυ δε μου έκαναν κανένα σπουδαίο παζάρι. Αν θυμάμαι καλά μου είπαν ότι δε γίνεται. Μία φίλη μου που πήγαινε την κόρη της και μετά θα πήγαινε το γιο και θα έπαιρνε στο γυμνάσιο την κόρη στο δημόσιο, της έριξαν τόσο τα δίδακτρα που πάει και τα δύο παιδιά.

 

Αν θυμάμαι καλά ήταν πολύ μεγάλο το έξοδο μεταφοράς. Τα δίδακτρα δεν ήταν πολύ υψηλά (του στυλ 7000) αλλά η μεταφορά ήταν πάνω από 1000άρικο. Γενικώς εμένα η Ιόνιος δε μου άρεσε και χαίρομαι που δεν πήγα τη μικρή εκεί.

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites

Φαντάζομαι ότι δεν θα υπήρχε το συγκεκριμένα φόρουμ αν απλά για ολα τα θέματα δίναμε λινκ στα επισημα site αναφοράς....

Επίσης κακό πράγμα ειναι η έλλειψη επιλογών!!!

Παραπληροφόρηση συνίσταται όταν κάποιος πληροφορεί ψευδώς....

Αν κάνουν καλύτερες τιμές απο κοντά ειναι άλλο θέμα!!!

Βέβαια αν κάποιος δεν θέλει να το γνωρίζει αυτό κατι δείχνει.

Και δεν ειναι το μόνο σχολείο που γνωρίζω κατι αντίστοιχο!!

Οποιος ενδιαφέρεται μπορεί να ρωτήσει...

Πηγές τις λέγαμε στο πανεπιστήμιο

 

Οι πηγές, που λέγαμε στο πανεπιστήμιο, ήταν πάντα γραπτές. Γιατί "έπεα πτερόεντα".

Το φόρουμ λειτουργεί με λινκ, ακριβώς γιατί είναι φόρουμ ενημέρωσης και όχι κουτσομπολιού και χαλασμένου τηλεφώνου.

 

Αυτό που δεν έχεις καταλάβει είναι ότι τα δίδακτρα που κοινοποιούνται στη ΓΓΕ και αναρτώνται στο site της είναι τα μέγιστα επιτρεπτά. Αν κάποιο σχολείο τα υπερβεί, είτε φανερά είτε με "κρυφές" χρεώσεις, του επιβάλλονται πρόστιμα.

Για ποιο λόγο ένα σχολείο να δηλώνει στη ΓΓΕ δίδακτρα υψηλότερα των πραγματικών του; Έχει κάποια λογική αυτή η πρακτική;

Εγώ έναν μόνο λόγο μπορώ να φανταστώ: Θέλει να προσελκύσει παιδιά που προέρχονται από οικογένειες με μεγάλη οικονομική δυνατότητα. Αν ένας γονιός, που ενδιαφέρεται για το πλαίσιο που ανέφερες (δηλαδή: βασικό πρόγραμμα+σχολικό+απογευματινή ζώνη+δραστηριότητες) και διαθέτει περίπου 6.500 €, έβλεπε στο site της ΓΓΕ -το οποίο συμβουλευόμαστε ΟΛΟΙ- ότι αυτό το πρόγραμμα τιμολογείται στην Ιόνιο αντί 11.000 €, προφανώς ποτέ δεν θα έκανε καν τον κόπο να τηλεφωνήσει σε αυτό το σχολείο. Μία τέτοια διαφορά είναι τεράστια για να καλυφθεί από έναν γονιό που δεν έχει αντίστοιχη οικονομική δυνατότητα, όσο ενθουσιασμένος και να είναι με ένα σχολείο. Άρα, το σχολείο κοινοποιώντας τόσο αναντίστοιχα υψηλά δίδακτρα, καταφέρνει να προσελκύσει μόνο την "υψηλή πελατεία". ΑΝ υπάρχει μια τέτοια μεθόδευση, δύσκολα θα έδινα την εκτίμησή μου...

Θέλω να πιστεύω ότι κάτι τέτοιο δεν συμβαίνει εν προκειμένω.

Η Ιόνιος θεωρείται ιστορικό σχολείο αναγνωρισμένου κύρους που χαίρει γενικού σεβασμού.

 

Οπότε, αν θεωρείς ότι η κουνιάδα σου λέει πράγματι την αλήθεια, τότε θα έχει δοθεί κάποια υποτροφία στο παιδί της. Μπορεί, συμφορουμίτισσες, να μην γίνεται ατομική διαπραγμάτευση της τιμής (ένα τέτοιο παζάρι μου παραφαίνεται χυδαίο...) αλλά το παιδί να είναι άριστο και να απαλλάσσεται από τα δίδακτρα του βασικού προγράμματος. Είναι αρκετά σχολεία που, είτε μετά από εξετάσεις είτε λόγω κάποιου βαθμού ή επίδοσης, δίνουν τέτοιες υποτροφίες. Σε αυτήν την περίπτωση, τα 6.500 € που αναφέρεις αφορούν το σχολικό, τη δεύτερη ξένη γλώσσα, την απογευματινή ζώνη και τις δραστηριότητες.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 χρόνια μετά...

"Σήμερα Δευτέρα 27-11-2017 πραγματοποιήθηκε η τρίτη τριμερής συμφιλιωτική συνάντηση μεταξύ της Ιονίου Σχολής και των εκπαιδευτικών με θέμα το πλάνο αποπληρωμής δεδουλευμένων αποδοχών, σύμφωνα με ανακοίνωση του Υπουργείου Εργασίας.

Η συνάντηση έληξε με επιτυχία καθόσον από τα δυο μέρη κατατέθηκε έγγραφο συμφωνίας για το πλάνο αποπληρωμής των αποδοχών που οφείλονται από την Σχολή στο σύνολο των εργαζομένων της.

Το Υπουργείο Εργασίας θα παρακολουθεί σε τακτά χρονικά διαστήματα την εφαρμογή των συμφωνηθέντων."

 

Θελω να ρωτήσω αν όλο αυτό που έχει γίνει με την Ιόνιο έχει επηρεάσει την λειτουργία του σχολείου. Αν συνεχίζει να είναι ένα σχολείο καλό με καλούς εκπαιδευτικους η αν αρχίζει η πτώση. 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 χρόνια μετά...

Καλησπέρα σας! Θα ήθελα να μάθω κριτικές για την Ιόνιο σχολή.. υπάρχει κάποιος που πάει η πήγαινε τα παιδιά του; Έχω ένα γιο και θα πάει πρώτη δημοτικού όποτε θα ήθελα την γνώμη σας 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...