Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Θα προχωρούσατε σε υιοθεσία αν βλέπατε οτι δεν μπορούσατε να αποκτήσετε το δικό σας παιδάκι;  

930

  1. 1. Θα προχωρούσατε σε υιοθεσία αν βλέπατε οτι δεν μπορούσατε να αποκτήσετε το δικό σας παιδάκι;

    • Σίγουρα ναι!
      1188
    • Σίγουρα οχι!
      28
    • Ισως μετα απο πολύ σκέψη και αρκετές προσπάθειες!
      396


Recommended Posts

αν και εχω την κορη μου και ελπιζω να κανω και ενα δευτερο αν φτιαξουν οικονομικα κυριως τα πραγματα εχω την ελπιδα οτι θα υιοθετησω ενα ακομα παιδακι να τα εχω 3 και τεταρτο δεν θα με χαλαγε αλλα δυσκολο το κοβω

 

επισης ο συζηγος εχει ενσταση στο κομματι αν εχεις την δυνατοτητα να κανεις εσυ παιδι γιατι να υιοθετησεις!!!!!!!!

Η οικογενοια μου ειναι ολη μου η ζωη

 

328e.jpg328ep3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Διαφημίσεις


επισης ο συζηγος εχει ενσταση στο κομματι αν εχεις την δυνατοτητα να κανεις εσυ παιδι γιατι να υιοθετησεις!!!!!!!!

 

 

Οι περισσότεροι άντρες σκέφτονται έτσι. Ο δικός μου πάλι λέει πως ένα υιοθετιμένο παιδί δεν θα μπορεί να το αγαπήσει....

Βλακείες, πιστεύω πως αν έρθει το παιδί στο σπίτι θα αλλάξουν γνώμη. Εδώ σκύλο έχεις και αν παθει κάτι στεναχωριέσαι. Το παιδί δεν θα αγαπήσεις?

sj3dp3.png
Link to comment
Share on other sites

Θα το έκανα σίγουρα αν μου έλεγαν έστω και ότι θα δυσκολευτώ να μείνω έγκυος..αντί να καταφύγω σε φάρμακα και εξωσωματικές, θα υιοθετούσα..Επίσης, αν φτιάξουν ποτέ τα οικονομικά μου και αποκτήσω δικά μου παιδιά, θα ήθελα και να υιοθετήσω ένα..Όσο το σκέφτομαι, ότι αυτό το παιδάκι υπάρχει ΉΔΗ και υποφέρει ΉΔΗ γιατί δεν έχει οικογένεια, ενώ τα δικά μου δεν υπάρχουν ακόμα, και θα έχουν όλα τα καλά, νιώθω ότι αυτό το παιδάκι θα το αγαπούσα περισσότερο από το δικό μου!!

Link to comment
Share on other sites

Αναρωτιέμαι αν οι απαντήσεις θα ήταν οι ίδιες στην περίπτωση που ερωτούνταν μόνο όσοι δεν μπορούν να κάνουν παιδιά (και όχι αυτοί που έχουν και απαντούν θεωρητικά - θα προχωρούσατε σε υιοθεσία). Δηλαδή θα ήθελα να δω τι θα απαντούσαν 100 άτεκνα ζευγάρια αν τους ρωτούσαμε: θα προχωρήσετε σε υιοθεσία; Θα ξεκινούσε το 70% διαδικασίες υιοθεσίας ή το ποσοστό θα ήταν πολύ μικρότερο;

 

Εγώ δεν θα υιοθετούσα, όπως δεν θα έκανα και εξωσωματική. Δεν έχω καμία αντίρρηση οποιασδήποτε μορφής, απλά δεν θα το έκανα. Μάλιστα ο άντρας μου έχει υιοθετημένο αδερφό, έχω φίλο που είναι υιοθετημένος, και γνωρίζω τουλάχιστον 3 άτομα στο φιλικό μου περιβάλλον που έχουν υιοθετήσει παιδάκια. Τώρα που το σκέφτομαι, ίσως η υιοθεσίες δεν είναι τόσο σπάνιες όσο νομίζουμε....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ που δεν έχω παιδιά και πάνω απο ένα χρόνο τώρα δεν έχω μείνει έγκυος, λέω ΝΑΙ θα υιοθετούσα ευχαρίστως ένα παιδί. Αποκλείω εντελώς την εξωσωματική και προτιμώ την υιοθεσία. Δεν με ενδιαφέρει καθόλου αν το παιδί μου θα έχει το DNA μας, αλλά μόνο οτι θα βοηθήσουμε έναν ακόμη άνθρωπο.

sj3dp3.png
Link to comment
Share on other sites

Πολύ ευχαρίστως αλλά όχι με αυτόν τον άντρα :lol: Δεν του περνάει από το μυαλό ούτε καν σαν σκέψη.Και σίγουρα όχι με τρία δικά μου παιδιά.Εκ των πραγμάτων είναι δύσκολο να αναθρέψεις τέσσερα παιδιά,πόσο μάλλον όταν η αναμονή για το τέταρτο είναι χρόνια.Αν ήμουν η Angelina δεν θα το σκεφτόμουν καθόλου.

[/url]

 

Link to comment
Share on other sites

ηδη το σκεφτομαστε με τον αντρα μου αν αργοτερα ειμαστε καλα οικονομικα να υιοθετησουμε ενα παιδακι που δεν εχει γονεις, και ας μην ειναι μωρο (για μεγαλυτερα παιδακι ειναι πιο ευκολο καθως οι περισσοτεροι θελουν μωρα, επισης δε χρειαζεται μετα να ψαχνεις να βρεις τροπο να τους πεις οτι ειναι υιοθετημενα).

αν δε μπορουσαμε να κανουμε παιδια δεν ξερω καν αν θα εμπαινα στη διαδικασια εξωσωματικης

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

κοριτσια συχαρητηρια σε ολες μας και μονο που το προσπαθουμε με τοσο παθος και πιστηαλλα θα ηθελα απεγνωσμενα βοηθεια............καποια να μου πει τον τροπο που θελω να υοθετησω παιδακι τριτου κοσμου ακομα και μαυρακι η κινεζακι,οτιδηποτε.....ψυχουλα να ειναι που εχει αναγκη απο αγαπη και ζεστασια και θα κανω τα παντα.βαρεθηκα να προσπαθω στην ελλαδα και στο κατω κατω τα παιδια τριτου κοσμου εχουν μεγαλη αναγκη απο πολλα.βοηθειαααααααα πεστε μου τον τροπο .και κατι ακομα εχω ενα παιδακι απο την πρωτη μου εξωσωματικη και προσπαθησα αλλες 5 αποτηχημενες συνεχιζω και προσπαθω και δεν θα σταματησω και ξερετε γιατι .................απλα η καθε ανασα του ειναι και μια δικια μου πνοη...........οταν θα ξαπλωστε διπλα του την ωρα που κοιματε και το μυριστε θα νιωσετε ζωντανη, πληρη,γεματη,χαρουμενη,και απεριγραυτα ομορφα...........τολμιστε οτι περνα απο το χερι σας καντετο και θα σας ξεπληρωσει στο ακαιρεο

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...

Κοριτσια και εγω με τον αντρα μου εχουμε υιοθετησει ενα κοριτσακι. Το υιοθετησαμε πριν 2 χρονια περιπου, οταν ηταν 1 μηνων. Τωρα ειναι 2 χρονων. Η Κατερινα μας ειναι ενα πανεμορφο κοριτσακι με ξανθα μαλλακια και γαλαζια ματακια :P!!! Επισης ειμαστε στην διαδικασια της υιοθετησης μιας μπεμπας απο την Αφρικη. Την εχουμε δει σε φωτογραφια και ειναι ενα μαυρο, γλυκο, πανεμορφο μωρακι. Οταν την υιοθετησουμε επισημως θελουμε να την φερουμε στο σπιτι μας στην Ελλαδα, θα μιλαει Ελληνικα και θα μεγαλωσει σαν Ελληνιδα.;) Τωρα ειναι ακομα πολυ μικρη, μολις 15 ημερων και υπολογιζουμε οτι το πολυ σε 1,5 μηνα θα την εχουμε φερει στην Ελλαδα:P

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια και εγω με τον αντρα μου εχουμε υιοθετησει ενα κοριτσακι. Το υιοθετησαμε πριν 2 χρονια περιπου, οταν ηταν 1 μηνων. Τωρα ειναι 2 χρονων. Η Κατερινα μας ειναι ενα πανεμορφο κοριτσακι με ξανθα μαλλακια και γαλαζια ματακια :P!!! Επισης ειμαστε στην διαδικασια της υιοθετησης μιας μπεμπας απο την Αφρικη. Την εχουμε δει σε φωτογραφια και ειναι ενα μαυρο, γλυκο, πανεμορφο μωρακι. Οταν την υιοθετησουμε επισημως θελουμε να την φερουμε στο σπιτι μας στην Ελλαδα, θα μιλαει Ελληνικα και θα μεγαλωσει σαν Ελληνιδα.;) Τωρα ειναι ακομα πολυ μικρη, μολις 15 ημερων και υπολογιζουμε οτι το πολυ σε 1,5 μηνα θα την εχουμε φερει στην Ελλαδα:P

Μπράβο και πάλι μπράβο (κι όσα κι αν πω λίγα θα είναι)!!

 

Η υιοθεσία της μπέμπας από την Αφρική πως γίνεται?

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραία και πολύ θεωρητικά όλα αυτά. ΟΜΩΣ... η διαδικασία μιας υιοθεσίας είναι πολύ χρονοβόρα. Αν ήταν εύκολες οι υιοθεσίες, δεν θα υπήρχαν τόσα παιδάκια στοιβαγμένα στα ιδρύματα να περιμένουν.

 

Όχι το να κάνεις την αίτηση και να μαζέψεις τα δικαιολογητικά, αλλά το να περιμένεις μέχρι και 8 μήνες για να σε ειδοποιήσουν ότι εγκρίθηκε κι ύστερα πόσους ακόμα μέχρι να σε "ξεσκονίσουν" οι κοινωνικοί λειτουργεί και φυσικά με την προϋπόθεση ότι δεν θέλεις απαραίτητα μωρό, αλλά παιδάκι οποιουδήποτε φύλλου άνω των 2 ετών κι ότι έχεις αξιολογηθεί με καλό βαθμό, γιατί αν στο μεταξύ υπάρχει ζευγάρι που σε έφαγε στη βαθμολογία, φυσικά παίρνει το παιδί πρώτο κι εσύ μένεις στο περίμενε και πάλι. Και μπορεί να περάσουν και 5 και 6 χρόνια. Όλα αυτά βέβαια για τις κρατικές υιοθεσίες. Γιατί με 10-15 χιλιάρικα, βρίσκεις έναν δικηγόρο υιοθεσιών κι έχεις ένα νεογέννητο μωράκι μέσα σε 2-3 μήνες, άντε 5 το πολύ. Αλλά οποιος έχει σήμερα 15 χιλιάρικα, μπορεί να κάνει και 4 εξωσωματικές.

 

Είχαμε ήδη ξεκινήσει τη διαδικασία για υιοθεσία, κι έμεινα έγκυος στο μεταξύ. Είχαμε πει πως δεν πειράζει, αν έρθει κι ένα παιδάκι μαζί με το βιολογικό, ακόμα καλύτερα. Όμως ΔΕΝ ΔΙΝΟΥΝ υγιή παιδιά σε ζευγάρι απου εχουν ήδη παιδί. Ειδικά αν έχεις μείνει έγκυος στο μεταξύ, το ίδρυμα παγώνει την άιτηση και την ξανακινεί μόνο σε περίπτωση που η εγκυμοσύνη δεν προχωρήσει. Σου λένε μάλιστα ότι μόλις γεννήσεις πρέπει να ειδοποιήσεις για να διαγραφεί η αίτησή σου. Αν βέβαια θέλεις παιδάκι με πρόβλημα υγείας, εκεί αλλάζει το πράμα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πολύ ωραία και πολύ θεωρητικά όλα αυτά. ΟΜΩΣ... η διαδικασία μιας υιοθεσίας είναι πολύ χρονοβόρα. Αν ήταν εύκολες οι υιοθεσίες, δεν θα υπήρχαν τόσα παιδάκια στοιβαγμένα στα ιδρύματα να περιμένουν.

 

Όχι το να κάνεις την αίτηση και να μαζέψεις τα δικαιολογητικά, αλλά το να περιμένεις μέχρι και 8 μήνες για να σε ειδοποιήσουν ότι εγκρίθηκε κι ύστερα πόσους ακόμα μέχρι να σε "ξεσκονίσουν" οι κοινωνικοί λειτουργεί και φυσικά με την προϋπόθεση ότι δεν θέλεις απαραίτητα μωρό, αλλά παιδάκι οποιουδήποτε φύλλου άνω των 2 ετών κι ότι έχεις αξιολογηθεί με καλό βαθμό, γιατί αν στο μεταξύ υπάρχει ζευγάρι που σε έφαγε στη βαθμολογία, φυσικά παίρνει το παιδί πρώτο κι εσύ μένεις στο περίμενε και πάλι. Και μπορεί να περάσουν και 5 και 6 χρόνια. Όλα αυτά βέβαια για τις κρατικές υιοθεσίες. Γιατί με 10-15 χιλιάρικα, βρίσκεις έναν δικηγόρο υιοθεσιών κι έχεις ένα νεογέννητο μωράκι μέσα σε 2-3 μήνες, άντε 5 το πολύ. Αλλά οποιος έχει σήμερα 15 χιλιάρικα, μπορεί να κάνει και 4 εξωσωματικές.

 

Είχαμε ήδη ξεκινήσει τη διαδικασία για υιοθεσία, κι έμεινα έγκυος στο μεταξύ. Είχαμε πει πως δεν πειράζει, αν έρθει κι ένα παιδάκι μαζί με το βιολογικό, ακόμα καλύτερα. Όμως ΔΕΝ ΔΙΝΟΥΝ υγιή παιδιά σε ζευγάρι απου εχουν ήδη παιδί. Ειδικά αν έχεις μείνει έγκυος στο μεταξύ, το ίδρυμα παγώνει την άιτηση και την ξανακινεί μόνο σε περίπτωση που η εγκυμοσύνη δεν προχωρήσει. Σου λένε μάλιστα ότι μόλις γεννήσεις πρέπει να ειδοποιήσεις για να διαγραφεί η αίτησή σου. Αν βέβαια θέλεις παιδάκι με πρόβλημα υγείας, εκεί αλλάζει το πράμα.

 

Με έχεις καλύψει σε μεγάλο βαθμό. Τα περισσότερα από εμάς, τα ζευγάρια που παλεύουν χρόνια με τις εξωσωματικές, δεν το κάνουν γιατί έχουν τη λαχτάρα να αποκτήσουν παιδί με το δικό τους DNA, αλλά γιατί σαν διαδικασία είναι πιο εύκολη, ας το πούμε.

Link to comment
Share on other sites

:D

Μπράβο και πάλι μπράβο (κι όσα κι αν πω λίγα θα είναι)!!

 

Η υιοθεσία της μπέμπας από την Αφρική πως γίνεται?

 

 

H υιοθεσια ενος παιδιου απο αλλη χωρα ειναι πολυ πιο απλη απο την υιοθεσια ενος παιδιου απο την Ελλαδα. Εμεις καταρχας απευθυνθηκαμε στην Πρεσβεια της χωρας της μικρης και καναμε αιττηση για υιοθεσια. Μας εστειλαν να συμπληρωσουμε κατι χαρτια για να δουν αν ειμαστε καταλληλοι γονεις. Τους στειλαμε τα χαρτια και μας ηρθε μια επιστολη οτι ειμαστε καταλληλοι για την υιοθεσια της μικρης. Τωρα εκαναν και αυτοι διαφορα νομικα πραγματα (ξερεις...) και περιμενουμε να δουμε τι αλλο θα μας ζητησουν... Το μονο που ξερουμε ειναι οτι σε περιπου 1,5 θα την εχουμε στην Ελλαδα!!!:P Ειναι πολυ πιο απλη η διαδικασια απο οτι στην Ελλαδα. Ανυπομονω να περασει 1,5 μηνας αλλα μου φενεται σαν ενας ολοκληρος αιωνας...:D Την μικρη θα την βαφτισουμε με ελληνικο ονομα (Νικη, ξερουμε κιολας πιο θα ειναι το ονομα της) επειδη ειναι τοσο μικρη που δεν προλαβαν να την βαφτισουν στην Αφρικη!!!:D Οταν την παρουμε στο σπιτι θα το γραψω για να μοιραστω την χαρα μου με ολες σας!!!:D:p

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο σας!!! Ελπίζω όλα να πάνε καλά και σύντομα να έχετε και τη μικρούλα κοντά σας. Ωστόσο να πω πως η πράξη σας είναι Θεάρεστη!!!!

 

Manoulina σε ευχαριστω πολυ για τα καλα σου λογια!!! Μου αρεσει πολυ να κανω πραγματα που να κανουν χαρουμενους τους αλλους!!!:P Ευχομαι και σε σενα αν εχεις παιδια η αν προκειται να κανεις στο μελλον ολα να πανε καλα!!!!!!!!:-D

Link to comment
Share on other sites

:D

 

 

H υιοθεσια ενος παιδιου απο αλλη χωρα ειναι πολυ πιο απλη απο την υιοθεσια ενος παιδιου απο την Ελλαδα. Εμεις καταρχας απευθυνθηκαμε στην Πρεσβεια της χωρας της μικρης και καναμε εττηση για υιοθεσια. Μας εστειλαν να συμπληρωσουμε κατι χαρτια για να δουν αν ειμαστε καταλληλοι γονεις. Τους στειλαμε τα χαρτια και μας ηρθε μια επιστολη οτι ειμαστε καταλληλοι για την υιοθεσια της μικρης. Τωρα εκαναν και αυτοι διαφορα νομικα πραγματα (ξερεις...) και περιμενουμε να δουμε τι αλλο θα μας ζητησουν... Το μονο που ξερουμε ειναι οτι σε περιπου 1,5 θα την εχουμε στην Ελλαδα!!!:P Ειναι πολυ πιο απλη η διαδικασια απο οτι στην Ελλαδα. Ανυπομονω να περασει 1,5 μηνας αλλα μου φενεται σαν ενας ολοκληρος αιωνας...:D Την μικρη θα την βαφτισουμε με ελληνικο ονομα (Νικη, ξερουμε κιολας πιο θα ειναι το ονομα της) επειδη ειναι τοσο μικρη που δεν προλαβαν να την βαφτισουν στην Αφρικη!!!:D Οταν την παρουμε στο σπιτι θα το γραψω για να μοιραστω την χαρα μου με ολες σας!!!:D:p

Είναι τόσο απλή διαδικασία? Μπράααααβο!

 

Να σου ζήσουν τα παιδιά σου!!

Link to comment
Share on other sites

elena p δεν περάσατε από ψυχολόγους,κοινωνιολόγους και δεν ξέρω κι εγώ τι άλλο;Τόσο εύκολα γίνονται οι υιοθεσίες από τις αφρικανικές χώρες;

Με το καλό να υποδεχτείτε και το δεύτερο κοριτσάκι σας :-)

[/url]

 

Link to comment
Share on other sites

Ερωτευτηκα παλι τον αντρα μου οταν σε μια συζητηση μας (ασχετο, απο το σχολειο του παιδιου ξεκινησαμε) μου προτεινε εαν τα οικονομικα μας πανε καλα(κανουμε ενα μεγαλο βημα αυτο τον καιρο στα επαγγελματικα μας) να αποκτησουμε και ενα τριτο παιδακι, οχι βιολογικα δικο μας αλλα απο υιοθεσια. Με συγκινησε παρα πολυ αυτη του η κουβεντα.

Βεβαια μιλαω εκ του ασφαλους γιατι εχω ηδη 2 βιολογικα παιδια μου χωρις ποτε να εχω μπει σε διαδικασιες ιδιαιτερης προσπαθειας.

Πιστευω πως ενας απο τους λογους που κανουμε παιδια ειναι και ο προσωπικος μας εγωισμος(αρχικα τουλαχιστον γιατι μετα τον ερχομο του παιδιου αλλαζει ολη η κοσμοθεωρια), επομενως το να αποδεχθει καποιος πως δεν μπορει να διαιωνισει τα δικα του γονιδια ειναι πολυ δυσκολο, ειδικα αν ειναι και γυναικα που πρεπει να συνηθισει την ιδεα πως ποτε δεν θα ζησει την εμπειρια της εγκυμοσυνης και της γεννας.

Προσωπικα θαυμαζω απεριοριστα τους ανθρωπους που υιοθετουν παιδια και τους προσφερουν μια ευκαιρια ζωης, που τους τη στερησαν καποιοι αλλοι-ηθελημενα η μη.

 

Ναι Πολίτσα, και εγώ θα τον ερωτευόμουνα ξανά αν μου πρότυνε κάτι τέτοιο!!!

Μπραβο του και μπράβο σας!! Κι εγώ θα ήθελα να υιοθετίσω και τρίτο μιας και τα 2 που έχω τα έκανα με εξωσωματική και μάλιτσα με ξένα ωάρια μιας και με τα δικά μου δεν μπορούσα!

Χαίρομαι πολύ να ακούω όλα αυτά τα καλά ΄μηνυματα

Link to comment
Share on other sites

elena p δεν περάσατε από ψυχολόγους,κοινωνιολόγους και δεν ξέρω κι εγώ τι άλλο;Τόσο εύκολα γίνονται οι υιοθεσίες από τις αφρικανικές χώρες;

Με το καλό να υποδεχτείτε και το δεύτερο κοριτσάκι σας :-)

 

Ναι, φυσικα και τους επισκεφτηκαμε, απλα εγω εγραψα τα βασικα πραγματα που καναμε. Ειμαστε ακομα στη μεση της διαδικασιας, εχουμε και αλλα πραγματα να κανουμε. Σε ευχαριστω πολυ για το τελευταιο και ευχομαι να εισαι και εσυ μια χαρα με τα παιδια σου (αν εχεις)!!!:P

Link to comment
Share on other sites

Ελπίζω να μην σε πρόσβαλλα με την ερώτηση μου.Απλά δεν έχω ιδέα από υιοθεσίες.Σε ευχαριστώ πολύ!Έχω ένα κοριτσάκι και περιμένω άλλα δύο μωράκια :-) Με το καλό να έρθει και για την δική σου κορούλα η αδερφούλα της!

[/url]

 

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα ναι και αν και έχουμε σκοπό να κάνουμε πολλά παιδιά σκεφτόμαστε ακόμα και να υοθετήσουμε αργότερα, είναι όμως μεγάλο θέμα και δεν θέλει απερισκεψίες!

Ο Νεότερος 2 μηνών!! Ο Μεσαίος 2 χρονών!! Ο Πρωτότοκος 3 χρονών!!

ΕΙΜΑΙ ΕΝΑΣ ΤΡΕΙΣ-ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΟΣ ΜΠΑΜΠΑΣ!

Αλλά θέλω και μια κόρη!!!

image.php?type=sigpic&userid=43205&dateline=1428960816

Link to comment
Share on other sites

Ελπίζω να μην σε πρόσβαλλα με την ερώτηση μου.Απλά δεν έχω ιδέα από υιοθεσίες.Σε ευχαριστώ πολύ!Έχω ένα κοριτσάκι και περιμένω άλλα δύο μωράκια :-) Με το καλό να έρθει και για την δική σου κορούλα η αδερφούλα της!

 

Φυσικα και δεν με προσβαλες με την ερωτηση σου!:P Ανν δεν ρωτησεις, πως θα μαθεις; Ευχομαι και σε σενα με το καλο να σου ερθουν τα νεα σου παιδακια!!! Να σου ζησουν!!!:-)

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...