Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πώς κόβεται το γάλα μετά τον τοκετό


sweety**

Recommended Posts

Καλημέρα σας,γέννησα πριν λίγες μέρες ,το γάλα ήρθε κανονικά,

Δυστυχώς με ενημέρωσαν από την δουλειά ότι είτε ξεκινάω μέσα Αυγούστου είτε περνώ το 9μηνο και ότι άδειες έχω να πάρω κ μόλις τελειώσει το χρονικό περιθώριο που δικαιούμαι απολυωμαι διότι θα με αντικατάστησει άλλη κοπέλα.

Δεν θέλω να χάσω τη δουλειά γτ είναι και δύσκολα τα πράγματα.

Ξέρω γ το χάπι αλλά το φοβάμαι λίγο έχω ακούσει ότι δεν πιάνει πάντα,ότι έχει παρενέργειες,μπορώ με κπ άλλο τρόπο να το κόψω??φυσικά?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Συγνώμη που δεν θα απαντήσω στην ερώτηση σου αλλά μου ανέβηκε λίγο το αίμα στο κεφάλι. Εκβιάζουν με απόλυση λεχώνα λίγων ημερών, να αφήσει το μωρό της πριν καλά καλά σαραντίσει; 

Είσαι σίγουρη ότι θέλεις να επιστρέψεις σε αυτή τη δουλειά και σε αυτούς τους ανθρώπους ως εργοδότες; Μήπως θα μπορούσες να βρεις κάτι άλλο δεδομένου ότι δικαιούσαι περίπου 12 μήνες συνολικά άδεια κ άρα θα έχεις περιθώριο χρόνου;

 

Χάπι μην πάρεις. Έχει παρενέργειες σπάνιες μεν, πολύ σοβαρές δε. 

Link to comment
Share on other sites

ξερω οτι μια γυναικα προστατευεται απο την απολυση για περιπου 18μ μετα τον τοκετο

φυσικα καταλαβαινω οτι δ θα θες να γυρισεις σε μια εργασια που δ σε θελουν,αλλα τουλ εχεις τον χρονο να βρεις κτ αλλο

ξερω ποσο δυσκολο ειναι

αλλα μην τους κανεις την χαρη

παρε την αδεια που δικαιουσαι,γυρισε οταν ειχες σκοπο,εχεις 1,5χρ να βρεις αλλη δουλεια.διασταυρωσε τα με λογιστη αυτα

οσο για τον θηλασμο ειναι θεμα ζητησης κ προσφορας.οσο δ βαζεις το μωρο,δ θα αυξανεις παραγωγη.δ πειραζεις το στηθος,δ κανεις αντλησεις.αν πρηστεις κ νιωθεις δυσφορια θα βγαλεις λιγο με το χερι να ανακουφιστεις.το χαπι ειναι περιττο

 

επισης ενα τηλ στην επιθεωρηση εργασιας θα το σκεφτομουν

ειναι ψυχρος εκβιασμος

Link to comment
Share on other sites

17 hours ago, vicky86 said:

ξερω οτι μια γυναικα προστατευεται απο την απολυση για περιπου 18μ μετα τον τοκετο

φυσικα καταλαβαινω οτι δ θα θες να γυρισεις σε μια εργασια που δ σε θελουν,αλλα τουλ εχεις τον χρονο να βρεις κτ αλλο

ξερω ποσο δυσκολο ειναι

αλλα μην τους κανεις την χαρη

παρε την αδεια που δικαιουσαι,γυρισε οταν ειχες σκοπο,εχεις 1,5χρ να βρεις αλλη δουλεια.διασταυρωσε τα με λογιστη αυτα

οσο για τον θηλασμο ειναι θεμα ζητησης κ προσφορας.οσο δ βαζεις το μωρο,δ θα αυξανεις παραγωγη.δ πειραζεις το στηθος,δ κανεις αντλησεις.αν πρηστεις κ νιωθεις δυσφορια θα βγαλεις λιγο με το χερι να ανακουφιστεις.το χαπι ειναι περιττο

 

επισης ενα τηλ στην επιθεωρηση εργασιας θα το σκεφτομουν

ειναι ψυχρος εκβιασμος

Κάνω μικρές αντλήσεις με το θηλαστρο όταν νιώθω δυσφορία που είναι αρκετά συχνά γτ πριζεται συνέχεια,άρα μπορώ να αφήνω μέσα στο στήθος γάλα χωρίς να πάθω μαστίτιδα?? Γτ το φοβαμαι πόλη κ αυτό!!

 

 

Καλησπέρα σας, ευχαριστώ γ τις απαντήσεις σας έχετε δίκιο έτσι είναι τα πραγματα.δικαιούμαι άδεια λοχείας και το 9μηνο μετά σωστά! 

Ήμουν ενήμερη γ όλο αυτό από όταν πήγα αλλά είναι αρκετά δύσκολα τα πράγματα κ δεν θέλω να το ρισκάρω γτ κ αυτή την δουλειά δυσκολεύτηκα πόλυ να βρω,έχει ένα καλό ότι είμαστε 6 κοπέλες και έχουμε πολύ καλό κλίμα μεταξύ μας εκτός του εργοδότη ο οποίος σε κάθε μία ανακοινώνει ότι θέλει να μάθει γ σχέδια περί εγκυμοσύνης 3 μήνες πριν κ εγώ όχι μόνο δεν του είπα 3 μήνες πριν π δεν είχα καν τέτοια σχέδια έτσι κ αλλιώς τότε αλλά του το είπα όταν ήμουν 1μιση μηνών,επίσης τα χρήματα είναι καλα σχετικά σε σχέση με όλα αυτά που γίνονται σε άλλες εργασίες  .(την άλλη την απέλυσε μόλις έμεινε έγκυος διότι την ειχε πάρει δοκιμαστικά αυτή παντρεύτηκε κ μετά οπότε του έλεγε γ ένσημα αυτός απέφευγε μέχρι π έμεινε έγκυος κ τελείωσε!!)

Από την ώρα που το ανακοίνωσα ρωταει αν θα επιστρέψω αμέσως αλλιώς να ψάξει γ κοπέλα στην θέση Μ π δεν είναι ευχάριστο να την απολύει όταν εγώ αποφασίσω να επιστρέψω. Ο άντρας Μ λέει να μην επιστρέψω καν άσχετα με το θηλασμό,αυτός βέβαια είναι πιο αισιόδοξος άνθρωπος σε όλα!! 

Οποιαδήποτε άλλα βοήθεια θα ήταν πολύτιμη!! Σας ευχαριστώ!!!

 

Επεξεργάστηκαν by sweety**
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

μην κανεις αντλησεις,αρκει λιγο με το χερι

στο πρωτο ειχα υπερπαραγωγη κ το μωρο τον πρωτο μηνα δ ετρωγε καλα,κ παλι δ επαθα μαστιτιδα.δ πιστευω οτι θα παθεις κτ τοσο ευκολα κ γρηγορα.δ θα το αφησεις να πρηστει κ να αρχισει να ποναει

αντιλαμβανομαι οτι ειδικα αν ειναι μικρο μερος,θα ειναι δυσκολο ακομη κ την επιθεωρηση να καλεσεις.αλλα δ ειναι ο εργαζομενος που πρεπει να "φοβαται"

οτι πχ θα εχεις την φημη περιεργης κ μπορει να δυσκολευτεις περισσοτερο

αλλα οι εργοδοτες θα επρεπε να ειναι πιο διακριτικοι.ειναι λιγο-πολυ γνωστο οτι πολλοι δ προτιμανε γυναικες,ειδικα σε αναπαραγωγικη ηλικια,η με υποχρεωσεις.αλλα αλλοι τουλ ειναι πιο διακριτικοι απο τον δικο σου.σιγα μην του ελεγα κ ποιες μερες προσπαθω

ουτε 1,5μ ησουν υποχρεωμενη να του το πεις.ουτε τα ενσημα ειναι θεμα μονο μετα τον γαμο

φανταζομαι δ μπορει να κατοχυρωσει καπως αυτο που ελεγε απο την αρχη,οταν σε ενημερωσε γι αυτα.δ ξερω τι παιζει με συμβασεις ορισμενου χρονου

στην τελικη ας προσλαβει κοπελα για εναν χρονο.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, vicky86 said:

μην κανεις αντλησεις,αρκει λιγο με το χερι

στο πρωτο ειχα υπερπαραγωγη κ το μωρο τον πρωτο μηνα δ ετρωγε καλα,κ παλι δ επαθα μαστιτιδα.δ πιστευω οτι θα παθεις κτ τοσο ευκολα κ γρηγορα.δ θα το αφησεις να πρηστει κ να αρχισει να ποναει

αντιλαμβανομαι οτι ειδικα αν ειναι μικρο μερος,θα ειναι δυσκολο ακομη κ την επιθεωρηση να καλεσεις.αλλα δ ειναι ο εργαζομενος που πρεπει να "φοβαται"

οτι πχ θα εχεις την φημη περιεργης κ μπορει να δυσκολευτεις περισσοτερο

αλλα οι εργοδοτες θα επρεπε να ειναι πιο διακριτικοι.ειναι λιγο-πολυ γνωστο οτι πολλοι δ προτιμανε γυναικες,ειδικα σε αναπαραγωγικη ηλικια,η με υποχρεωσεις.αλλα αλλοι τουλ ειναι πιο διακριτικοι απο τον δικο σου.σιγα μην του ελεγα κ ποιες μερες προσπαθω

ουτε 1,5μ ησουν υποχρεωμενη να του το πεις.ουτε τα ενσημα ειναι θεμα μονο μετα τον γαμο

φανταζομαι δ μπορει να κατοχυρωσει καπως αυτο που ελεγε απο την αρχη,οταν σε ενημερωσε γι αυτα.δ ξερω τι παιζει με συμβασεις ορισμενου χρονου

στην τελικη ας προσλαβει κοπελα για εναν χρονο.

Το θέμα είναι ότι πριζεται κ αρχίζει και πονάει εντός ώρας.κάνει καρουμπαλακια η σκληραίνει σε μεριές μεριές..π με το χέρι δεν έχω καταφέρει να βγάλω ..

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 3 λεπτά , sweety** είπε:

Το θέμα είναι ότι πριζεται κ αρχίζει και πονάει εντός ώρας.κάνει καρουμπαλακια η σκληραίνει σε μεριές μεριές..π με το χέρι δεν έχω καταφέρει να βγάλω ..

μιλα κ με κανεναν συμβουλο θηλασμου,εστω τηλ

εμενα για να βγαλω με το χερι με βοηθουσε οταν εκανα ντουζ,να πεφτει ζεστο νερο στην πλατη

μπορεις να βαλεις κ κρυες κομπρεσες μετα νομιζω

Link to comment
Share on other sites

Επειδή καταλαβαίνω ότι έχεις ήδη πάρει την απόφαση να επιστρέψεις, έχεις σκεφτεί να αντλείς γάλα και να το αφήνεις στο μωρό να πίνει αντί να του δίνεις φόρμουλα; Με ποιον θα είναι το μωρό; Πόσες ώρες θα λείπεις; 

Το ότι θα δουλεύεις δεν σημαίνει ότι πρέπει να κόψεις το γάλα. Μπορείς να θηλάζεις τις ώρες που είσαι σπίτι και όταν λείπεις να πίνει αντλημένο ή και φόρμουλα αν δεν αντέχεις τις αντλήσεις.

Το φασκόμηλο μειώνει την παραγωγή αλλά θέλει λίγο προσοχή αν έχεις υπόταση.

Τόσο κοντά στον τοκετό είναι φυσιολογικά τα πρηξίματα, δεν έχει ρυθμιστεί η παραγωγή, θα γίνει σιγά σιγά. Για να μην πάθεις μαστίτιδα θα πρέπει η παραγωγή να μειωθεί σταδιακά. Αν πχ τώρα αντλείς 100 μλ, να σταματήσεις την άντληση στα 90. Μετά από 3-5 μέρες να σταματήσεις στα 80 κοκ

Link to comment
Share on other sites

22 hours ago, sweety** said:

δεν είναι ευχάριστο να την απολύει όταν εγώ αποφασίσω να επιστρέψω. Ο άντρας Μ λέει να μην επιστρέψω καν άσχετα με το θηλασμό,αυτός βέβαια είναι πιο αισιόδοξος άνθρωπος σε όλα!!

 

Μπορεί να προσλάβει άτομο με σύμβαση ορισμένου χρόνου. Έτσι και οι δύο πλευρές θα είναι κατοχυρωμένες .  Λύση υπάρχει, ο εργοδότης σου απλά δεν θέλει να συμπεριφέρεται ανθρώπινα.

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

15 hours ago, Zuchi said:

Επειδή καταλαβαίνω ότι έχεις ήδη πάρει την απόφαση να επιστρέψεις, έχεις σκεφτεί να αντλείς γάλα και να το αφήνεις στο μωρό να πίνει αντί να του δίνεις φόρμουλα; Με ποιον θα είναι το μωρό; Πόσες ώρες θα λείπεις; 

Το ότι θα δουλεύεις δεν σημαίνει ότι πρέπει να κόψεις το γάλα. Μπορείς να θηλάζεις τις ώρες που είσαι σπίτι και όταν λείπεις να πίνει αντλημένο ή και φόρμουλα αν δεν αντέχεις τις αντλήσεις.

Το φασκόμηλο μειώνει την παραγωγή αλλά θέλει λίγο προσοχή αν έχεις υπόταση.

Τόσο κοντά στον τοκετό είναι φυσιολογικά τα πρηξίματα, δεν έχει ρυθμιστεί η παραγωγή, θα γίνει σιγά σιγά. Για να μην πάθεις μαστίτιδα θα πρέπει η παραγωγή να μειωθεί σταδιακά. Αν πχ τώρα αντλείς 100 μλ, να σταματήσεις την άντληση στα 90. Μετά από 3-5 μέρες να σταματήσεις στα 80 κοκ

Ναι το έχω σκεφτεί αλλά το θέμα μου είναι το τι γίνεται με το γάλα που θα πρέπει να βγάζω όταν θα είμαι στην δουλειά,θα δουλεύω 8ωρο σίγουρα Σιν 3 τέταρτα να πάω Σιν 3 τέταρτα να γυρίσω,θα είναι με την μαμά Μ το μωρό για αρχή τουλάχιστον!ευτυχώς γτ δεν ξέρω αν περνούν σε παιδικό τόσο μωρα αλλά Μ φαίνεται κ λίγο κρίμα γτ είναι τοσοδουλια!!

Link to comment
Share on other sites

On 24/7/2023 at 1:44 ΜΜ, sweety** είπε:

Ναι το έχω σκεφτεί αλλά το θέμα μου είναι το τι γίνεται με το γάλα που θα πρέπει να βγάζω όταν θα είμαι στην δουλειά,θα δουλεύω 8ωρο σίγουρα Σιν 3 τέταρτα να πάω Σιν 3 τέταρτα να γυρίσω,θα είναι με την μαμά Μ το μωρό για αρχή τουλάχιστον!ευτυχώς γτ δεν ξέρω αν περνούν σε παιδικό τόσο μωρα αλλά Μ φαίνεται κ λίγο κρίμα γτ είναι τοσοδουλια!!

Θα έχεις μαζί σου ένα τσαντάκι με παγοκύστες να βάζεις το γάλα. Θα το πηγαίνεις σπίτι, θα το βάζεις στο ψυγείο στη συντήρηση και θα το πίνει το μωρό την επόμενη μέρα. Μέχρι να πάει το μωρό 4 μηνών θα πρέπει να αποστειρώνεις το θηλαστρο, μετά τους 4 μήνες αρκεί το απλό πλύσιμο (εφόσον δεν θα μπαίνει κατάψυξη το γάλα).

 

Εγώ το έκανα αυτό με μεγαλύτερο μωρό βέβαια. Έκανα μια άντληση στη δουλειά, το πήγαινα σπίτι και το έπινε την επόμενη μέρα. Βοηθούσε κ εμένα η άντληση για να μην βαραίνει το στήθος.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...