Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΓΕΝΝΑ ΣΕ ΔΗΜΟΣΙΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ


antu

Recommended Posts

Το ξερω mommu αλλα μερικα ατομα δυστηχως δεν καταλαβαινουν! Τα βαζουν στο μυαλο τους οπως εκεινες συμφερει! αν διαβασεις προσεκτικα τι εχω γραψει θα καταλαβεις τι εννοω! δεν αναφερομαι σε καμια κοπελα εδω μεσα και λεω την γνωμη που εχω εγω για τα ιδιωτικα και απο προσωπικες εμπειριες που εχω απο καποια αλλα ατομα γνωστα μου που ψαχνουν να βρουν γιατρο συμφωνα με νοσοκομειο που βρισκεται για να λενε οτι απλα βρισκοντε σε ιδιωτικο! εκει τρελαινομαι εγω! ετσι κι αλλιως ο καθενας κρινει με την τσεπη του για το που θα εναι ή με την θεση που θα ηθελε να ειναι! Αυτα!! :wink:

Σου ευχομαι να γεννησεις με το καλο και να κρατησεις στην αγκαλια σου ενα υγιεστατο μωρακι!!

 

riki καλη μου μην ασχολεισαι αφου δεν επικοινωνει...αστο! Ολες το πιασαμε το νοημα.:cool:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Σου ευχομαι να γεννησεις με το καλο και να κρατησεις στην αγκαλια σου ενα υγιεστατο μωρακι!!

 

Σ΄ ευχαριστώ πολύ riki , τα καλύτερα σε εσένα, αλλά και σε κάθε μανούλα που κρατάει αγκαλιά το μωράκι της, και σε όσες περιμένουν με αγωνία και λαχτάρα το δικό τους!:D

 

Όσο για τα υπόλοιπα δεν έπρεπε να τοποθετηθώ καθόλου, μόλις διάβασα αυτό από μήνυμα του διαχειριστή σε άλλο θέμα.:mrgreen:

 

"Επίσης ο σχολιασμός της συμπεριφοράς των μελών, και η παρέμβαση για την εξομάλυνση διαφορών είναι αποκλειστικά θέμα της διαχείρισης και των συντονιστών του forum της ΕΕΕΓ "

----------------------

Link to comment
Share on other sites

Σ΄ ευχαριστώ πολύ riki ' date=' τα καλύτερα σε εσένα, αλλά και σε κάθε μανούλα που κρατάει αγκαλιά το μωράκι της, και σε όσες περιμένουν με αγωνία και λαχτάρα το δικό τους!:D

 

Όσο για τα υπόλοιπα δεν έπρεπε να τοποθετηθώ καθόλου, μόλις διάβασα αυτό από μήνυμα του διαχειριστή σε άλλο θέμα.:mrgreen:

 

[i']"Επίσης ο σχολιασμός της συμπεριφοράς των μελών, και η παρέμβαση για την εξομάλυνση διαφορών είναι αποκλειστικά θέμα της διαχείρισης και των συντονιστών του forum της ΕΕΕΓ [/i]"

 

 

 

:mrgreen::mrgreen::mrgreen:

as1cJTh0g410000MTA3MzUzZHwwMDczMDVkfHRvIG5lcmFpZGFraSBtb3UgZWluYWk.gif
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω κατι ρε κοριτσια....αν ξερετε....επισκληριδιο στο νοσοκομειο, τουλαχιστον σε μας εδω δεν κανουν αλλα αν το ζητησω και την πληρωσω δεν γινεται?

Link to comment
Share on other sites

Και την αυχενικη μαζί με το PAPP-A ' date=' όπως και την Β΄επιπέδου/Α-test, τις έκανα σε ιδιωτική κλινική, γιατί εκεί ήταν και ο πιστοποιημένος γιατρός.

Απο το ΙΚΑ μου είπαν πως μόνο 8 ευρώ δικαιολογούνται, και πως μόνο με ένσταση και αν, μπορώ να πάρω όλο η μερικό ποσό επιστροφή.

Μια γνωστή, που ο γιατρός της βρίσκεται σε νοσοκομείο και την παρακολουθούσε εκεί, πλήρωσε μόνο 8 ευρώ μέσω ΙΚΑ, αλλά δεν γνωρίζω άλλες λεπτομέρειες δυστυχώς.[/quote']

Εγω την αυχενικη την εκανα στο γιατρο μου που ειναι ιδιωτης και ειναι πιστοποιημενος η PAPP-A πηγε στην Αθηνα.(απο το ικα μου εδωσαν 9 ευρω και ειχα δωσει 140ευρω)Την Α-test την εκανα σε ιδιωτικο μικροβιολογικο(εδωσα 60ευρω και θα παρω 25 ευρω μου ειπαν) και την β επιπεδου θα παω Αθηνα στην εμβρυογεννετικη στο Νικολαιδη.Κανονικα αυτα επρεπε να τα καλυπτουν 100% γιατι ειναι απαραιτητες εξετσεις και οχι εξετασεις πολυτελειας.Θα παω στο ικα να ρωτησω πως γινεται η ενσταση και θα την κανω!!!!!Γιατι να τους τα χαρισω??????????????Τοσες εισφορες πληρωνουμαι!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγω την αυχενικη την εκανα στο γιατρο μου που ειναι ιδιωτης και ειναι πιστοποιημενος η PAPP-A πηγε στην Αθηνα.(απο το ικα μου εδωσαν 9 ευρω και ειχα δωσει 140ευρω)Την Α-test την εκανα σε ιδιωτικο μικροβιολογικο(εδωσα 60ευρω και θα παρω 25 ευρω μου ειπαν) και την β επιπεδου θα παω Αθηνα στην εμβρυογεννετικη στο Νικολαιδη.Κανονικα αυτα επρεπε να τα καλυπτουν 100% γιατι ειναι απαραιτητες εξετσεις και οχι εξετασεις πολυτελειας.Θα παω στο ικα να ρωτησω πως γινεται η ενσταση και θα την κανω!!!!!Γιατι να τους τα χαρισω??????????????Τοσες εισφορες πληρωνουμαι!!!!!!!!

 

Ακριβώς, όχι μόνο στο να γεννιούνται παιδιά που έχει τόση ανάγκη αυτός ο τόπος , αλλά άμεση προτεραιότητα και μέριμνα στο να γεννιούνται πάνω από όλα υγιή, και με την μικρότερη δυνατή ταλαιπωρία για τις μέλλουσες μητέρες!

 

 

Για την διαδικασία στο ΙΚΑ θα σου πω εγώ τι έκανα, προ ΕΟΠΥΥ όμως, είχα πάρει όλες τις εξετάσεις , το πόρισμα και τους υπέρηχους τα οποία σου δίνονται μετά το πέρας της εξέτασης, βγάζεις φωτοτυπία το πόρισμα ,τους υπέρηχους δεν χρειάστηκε, και κρατάνε επίσης την πρωτότυπη απόδειξη , αν θέλεις βγάλε την φωτοτυπία να την έχεις, όπως και θεωρημένο το βιβλιάριο σου.

Βασικό, θυμάμαι πως χρειάστηκε να μου γράψει παραπεμπτικό γιατρός του ΙΚΑ πριν, στο Προστασίας Μάνας Και Παιδιού, αλλιώς δεν τις δέχονται.

Μετά πήγα στο υγειονομικό γραφείο του ΙΚΑ, και κατάθεσα τα δικαιολογητικά, αν θέλεις μπορείς να ζητήσεις έναν πρόχειρο αριθμό πρωτοκόλλου επί τόπου, έτσι σαν απόδειξη πως όντως βρέθηκες από εκεί.

 

Πριν προχωρήσεις στην ένσταση, πρέπει να έχει κατατεθεί το (αξιοθρήνητο ) ποσό σε λογαριασμό της τραπέζης που έχεις δηλώσει.

 

Μετά, πηγαίνεις κατευθείαν στην/στον προϊσταμένη/νο, ως εγκυούλα δεν χρειάζεται να περιμένεις σε ουρές, τσεκάρει το ιστορικό μέσω του υπολογιστή, και φυσικά ζητάς την ένσταση, μετά στο επίσημο πρωτόκολλο για αριθμό, από εκεί σου κλείνουν ραντεβού.

 

Όλα τα παραπάνω, πριν την εκπνοή του 2011, προ ΕΟΠΥΥ, και σε υποκατάστημα του ΙΚΑ στην Θεσσαλονίκη!

 

Καλή επιτυχία, κουράγιο και με το καλό το μωράκι σου! :)

----------------------

Link to comment
Share on other sites

Το βοηθημα που λέει το άρθρο για το ΕΟΠΠΥ στο τέλος, που καταβάλετε εφαπαξ είναι αυτό που δεν θα πέρνουμε ή κάτι άλλο;

 

Επίσης λίγο ασχετο αλλά έχετε ακούσει τι γίνεται με τα φάρμακα πλέον; Θα πληρώνουμε τελικά και θα πηγαίνουμε στο ΙΚΑ να πέρνουμε τα χρήματα; Και τα εμβόλια των παιδιών το ίδιο;

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω κατι ρε κοριτσια....αν ξερετε....επισκληριδιο στο νοσοκομειο, τουλαχιστον σε μας εδω δεν κανουν αλλα αν το ζητησω και την πληρωσω δεν γινεται?

 

 

 

Στο νοσοκομειο της πολης μου(μονο γι αυτο γνωριζω), το ζητας κ το πληρωνεις...εγω δεν ζητησα (ειχαμε συμφωνησει με το γιατρο πως αν δεν αντεχα θα εκανα), ηταν υποφερτοι οι πονοι, δεν ζητησα, (στον πρωτο γιο ειχα κανει σε κλινικη ομως).....ρωτησε το γιατρο σου κ ενημερωσε τον νωριτερα.να μην εχεις καμια απορια κ αγχος.

Link to comment
Share on other sites

καλημερα κοριτσια....

εχω λιγο χρονο να σας πω τον πονο μου....

τον δευτερο μου γιο τον γεννησα σε δημοσιο νοσοκομειο.

εμεινα απολυτα ευχαριστημενη κ απο γιατρο, μαιες, καθαριοτητα(ειναι σχετικα καινουριο) κλπ.

ποτε ομως δεν σκεφτηκα να κρινω καποια μαμα για την επιλογη της σχετικα με το μαιευτηριο.οπου αισθανεται η καθεμια μας ασφαλης.αυτο ελεγα παντα.

 

χθες πηγα να επισκευθω ξαδελφη μου που γεννησε στο ιασω.

ολα πηγαν καλα, της ευχηθηκαμε τα καλυτερα, ολα καλα, μεχρι που ανοιγει συζυτηση για το νοσοκομειο.οτι ειναι χαλια, δεν προσφερει τιποτα κλπ.

της λεω δεν εχεις προσωπικη εμπειρια, εγω που γεννησα εκει προσφατα δεν εχω τρελα παραπονα(δεν ειπαμε οτι ειναι κ τελεια, αλλα εγω δεν εκρινα τη δικη της αποφαση για το ιδιωτικο)

οχι μου λεει εσυ δεν ειχες λεφτα κλπκλπκλπ:mad::-x:-x:-x κ ολα τα ελεγε μπροστα σε 10 ατομα.

φανταζεστε τα νευρα μου.....

της εξηγω οτι (κ τα εχω γραψει κ σε αλλο ποστ κ της τα ειχα πει κ πριν γεννησω) ειχα τρεις επιλογες

το ιασω 1 ωρα μακρια με το αυτοκινητο(δεν θα αντεχα αφου γενναω γρηγορα με φυσιολογικο τοκετο---αφηστε το αγχος μου κλπκλπτι να κανω δεν μπορουσα:oops::oops::oops:εκεινη εκανε εκει προγραμματισμενη καισαρικη-της ειπα κ εγω αν ειχα καισαρικη προγραμματισμενη δεν θα ειχα προβλημα για εκει.

 

κλινικη(που η πρωτη γιατρος με τρομοκρατησε για να παω ιασω με δηλωσεις τυπου αν παθεις εσυ κατι κ το μωρο στομ νοσοκομειο θα σε τρεχω----οποτε γιατι να μην παω μονη μου κ να πληρωσω οτι χρειαστει μονο στο νοσοκομειο?

κ το νοσοκομειο που πηγα εκει οχι απο τσιγκουνια αλλα για περισσοτερη ασφαλεια σε σχεση με την κλινικη της πολης μου.να δωσω 4 χιλιαρικα κ να φοβαμαι???????(ειχα κ μικρο μωρο λωροδεμενο, ισως χρειαζοταν θερμοκοιτιδα κλπ---οποτε το νοσοκομειο ηταν εξοπλισμενο)

 

βρε κοριτσια γιατι να δεχομαστε επιθεσεις κ να πρεπει να απολογουμαστε κιολας????//

 

κ της ειπα καλα εκανες κ γεννησες εδω νιωθεις ασφαλης κλπκλπκλπ

ασε το νοσοκομειο τι σε νοιαζει?αφου δεν γεννησες εκει....κ εγω τι σου φταιω?αυτη ηταν η επιλογη μου.να ανοιγα εγω συζητηση να πω.εκεινη γιατι να με κατηγορει χωρις να εχω πει ποτε κατι σε εκεινη(κ τη στηριζα στην αποφαση της αφου πρωτο της κ ξερω κ εγω απο πρωτα---το πρωτο κ εγω σε κλινικη φοβομουν ειχα κ αποβολη πριν το γιο μου κλπκλπ) τι να πω βρε κοριτσια, συγχιστηκα....

δεν νομιζω να ειμαι οφ τοπικ.....συγνωμη αν ειμαι ηθελα να το μοιραστω.

λεω την εμπειρια μου μετα απο γεννα σε δημοσιο κ πως με αντιμετωπισαν...:oops::mad::-x:-x

Link to comment
Share on other sites

καλημερα κοριτσια....

εχω λιγο χρονο να σας πω τον πονο μου....

τον δευτερο μου γιο τον γεννησα σε δημοσιο νοσοκομειο.

εμεινα απολυτα ευχαριστημενη κ απο γιατρο, μαιες, καθαριοτητα(ειναι σχετικα καινουριο) κλπ.

ποτε ομως δεν σκεφτηκα να κρινω καποια μαμα για την επιλογη της σχετικα με το μαιευτηριο.οπου αισθανεται η καθεμια μας ασφαλης.αυτο ελεγα παντα.

 

χθες πηγα να επισκευθω ξαδελφη μου που γεννησε στο ιασω.

ολα πηγαν καλα, της ευχηθηκαμε τα καλυτερα, ολα καλα, μεχρι που ανοιγει συζυτηση για το νοσοκομειο.οτι ειναι χαλια, δεν προσφερει τιποτα κλπ.

της λεω δεν εχεις προσωπικη εμπειρια, εγω που γεννησα εκει προσφατα δεν εχω τρελα παραπονα(δεν ειπαμε οτι ειναι κ τελεια, αλλα εγω δεν εκρινα τη δικη της αποφαση για το ιδιωτικο)

οχι μου λεει εσυ δεν ειχες λεφτα κλπκλπκλπ:mad::-x:-x:-x κ ολα τα ελεγε μπροστα σε 10 ατομα.

φανταζεστε τα νευρα μου.....

της εξηγω οτι (κ τα εχω γραψει κ σε αλλο ποστ κ της τα ειχα πει κ πριν γεννησω) ειχα τρεις επιλογες

το ιασω 1 ωρα μακρια με το αυτοκινητο(δεν θα αντεχα αφου γενναω γρηγορα με φυσιολογικο τοκετο---αφηστε το αγχος μου κλπκλπτι να κανω δεν μπορουσα:oops::oops::oops:εκεινη εκανε εκει προγραμματισμενη καισαρικη-της ειπα κ εγω αν ειχα καισαρικη προγραμματισμενη δεν θα ειχα προβλημα για εκει.

 

κλινικη(που η πρωτη γιατρος με τρομοκρατησε για να παω ιασω με δηλωσεις τυπου αν παθεις εσυ κατι κ το μωρο στομ νοσοκομειο θα σε τρεχω----οποτε γιατι να μην παω μονη μου κ να πληρωσω οτι χρειαστει μονο στο νοσοκομειο?

κ το νοσοκομειο που πηγα εκει οχι απο τσιγκουνια αλλα για περισσοτερη ασφαλεια σε σχεση με την κλινικη της πολης μου.να δωσω 4 χιλιαρικα κ να φοβαμαι???????(ειχα κ μικρο μωρο λωροδεμενο, ισως χρειαζοταν θερμοκοιτιδα κλπ---οποτε το νοσοκομειο ηταν εξοπλισμενο)

 

βρε κοριτσια γιατι να δεχομαστε επιθεσεις κ να πρεπει να απολογουμαστε κιολας????//

 

κ της ειπα καλα εκανες κ γεννησες εδω νιωθεις ασφαλης κλπκλπκλπ

ασε το νοσοκομειο τι σε νοιαζει?αφου δεν γεννησες εκει....κ εγω τι σου φταιω?αυτη ηταν η επιλογη μου.να ανοιγα εγω συζητηση να πω.εκεινη γιατι να με κατηγορει χωρις να εχω πει ποτε κατι σε εκεινη(κ τη στηριζα στην αποφαση της αφου πρωτο της κ ξερω κ εγω απο πρωτα---το πρωτο κ εγω σε κλινικη φοβομουν ειχα κ αποβολη πριν το γιο μου κλπκλπ) τι να πω βρε κοριτσια, συγχιστηκα....

δεν νομιζω να ειμαι οφ τοπικ.....συγνωμη αν ειμαι ηθελα να το μοιραστω.

λεω την εμπειρια μου μετα απο γεννα σε δημοσιο κ πως με αντιμετωπισαν...:oops::mad::-x:-x

Ενα εχω να σου πω κοπελα μου γραψτειν κανονικα....Συμφωνω απολυτα με ολα οσα ειπες και εγω στο νοσοκομειο θα γεννησω οχι απο τσιγκουνια αλλα γιατι δεν θελω να τους δωσω τοσα λεφτα, εκτος απο την αμοιβη του γιατρου που....ενταξει...την καταλαβαινω.Το μονο κακο ειναι οτι ο γιατρος μου, που του εχω απολυτη εμπιστοσυνη και νιωθω ασφαλης κοντα του,δυστυχως ειναι ιδιωτης και δεν θα μπορεσω να τον εχω εκεινη την ωρα και αυτο με αγχωνει αρκετα μπορω να πω.Η καθεμια κανει την επιλογη της αν ημουνα κι εγω η Ωναση δεν θα το συζηταγα καν θα πηγαινα εκει που ειναι ο γιατρος μου(αλλα μονο και μονο επειδη θα ηταν αυτος εκει οχι γι αλλο λογο μακαρι να ηταν στο δημοσιο).Εμενα δεν με ενδιαφερει αν ειναι δημοσιο η ιδιωτικο αυτο που με νοιαζει ειναι να ειναι ανθρωπινο το περιβαλλον και κυριως να υπαρχουν ΓΙΑΤΡΟΙ!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ακριβώς' date=' όχι μόνο στο να γεννιούνται παιδιά που έχει τόση ανάγκη αυτός ο τόπος , αλλά άμεση προτεραιότητα και μέριμνα στο να γεννιούνται πάνω από όλα υγιή, και με την μικρότερη δυνατή ταλαιπωρία για τις μέλλουσες μητέρες!

 

 

Για την διαδικασία στο ΙΚΑ θα σου πω εγώ τι έκανα, προ ΕΟΠΥΥ όμως, είχα πάρει όλες τις εξετάσεις , το πόρισμα και τους υπέρηχους τα οποία σου δίνονται μετά το πέρας της εξέτασης, βγάζεις φωτοτυπία το πόρισμα ,τους υπέρηχους δεν χρειάστηκε, και κρατάνε επίσης την πρωτότυπη απόδειξη , αν θέλεις βγάλε την φωτοτυπία να την έχεις, όπως και θεωρημένο το βιβλιάριο σου.

Βασικό, θυμάμαι πως χρειάστηκε να μου γράψει παραπεμπτικό γιατρός του ΙΚΑ πριν, στο Προστασίας Μάνας Και Παιδιού, αλλιώς δεν τις δέχονται.

Μετά πήγα στο υγειονομικό γραφείο του ΙΚΑ, και κατάθεσα τα δικαιολογητικά, αν θέλεις μπορείς να ζητήσεις έναν πρόχειρο αριθμό πρωτοκόλλου επί τόπου, έτσι σαν απόδειξη πως όντως βρέθηκες από εκεί.

 

Πριν προχωρήσεις στην ένσταση, πρέπει να έχει κατατεθεί το (αξιοθρήνητο ) ποσό σε λογαριασμό της τραπέζης που έχεις δηλώσει.

 

Μετά, πηγαίνεις κατευθείαν στην/στον προϊσταμένη/νο, ως εγκυούλα δεν χρειάζεται να περιμένεις σε ουρές, τσεκάρει το ιστορικό μέσω του υπολογιστή, και φυσικά ζητάς την ένσταση, μετά στο επίσημο πρωτόκολλο για αριθμό, από εκεί σου κλείνουν ραντεβού.

 

Όλα τα παραπάνω, πριν την εκπνοή του 2011, προ ΕΟΠΥΥ, και σε υποκατάστημα του ΙΚΑ στην Θεσσαλονίκη!

 

Καλή επιτυχία, κουράγιο και με το καλό το μωράκι σου! :)[/quote']

Σε ευχαριστω πολυ θα το ψαξω.Και σε σενα με το καλο το μωρακι σου.Αντε κοντευεις:D:D:D:D:D

Link to comment
Share on other sites

Στο νοσοκομειο της πολης μου(μονο γι αυτο γνωριζω), το ζητας κ το πληρωνεις...εγω δεν ζητησα (ειχαμε συμφωνησει με το γιατρο πως αν δεν αντεχα θα εκανα), ηταν υποφερτοι οι πονοι, δεν ζητησα, (στον πρωτο γιο ειχα κανει σε κλινικη ομως).....ρωτησε το γιατρο σου κ ενημερωσε τον νωριτερα.να μην εχεις καμια απορια κ αγχος.

Σε ευχαριστω πολυ.Να σε ρωτησω και κατι αλλο,αν ξερεις, επειδη εχω ιδιωτη γιατρο ποτε πρεπει να ξεκινησω να παω να με παρακολουθει γιατρος του νοσοκομειου? Λεω να παω μετα το β επιπεδου που θα το κανω τελος του μηνα.Τι λες?Α!και κατι αλλο...ο γιατρος που θα διαλεξω να με παρακολουθει αυτος θα ειναι και στη γεννα η οποιον πετυχω εκεινη την ωρα??????

Link to comment
Share on other sites

καλημερα κοριτσια....

εχω λιγο χρονο να σας πω τον πονο μου....

τον δευτερο μου γιο τον γεννησα σε δημοσιο νοσοκομειο.

εμεινα απολυτα ευχαριστημενη κ απο γιατρο, μαιες, καθαριοτητα(ειναι σχετικα καινουριο) κλπ.

ποτε ομως δεν σκεφτηκα να κρινω καποια μαμα για την επιλογη της σχετικα με το μαιευτηριο.οπου αισθανεται η καθεμια μας ασφαλης.αυτο ελεγα παντα.

 

χθες πηγα να επισκευθω ξαδελφη μου που γεννησε στο ιασω.

ολα πηγαν καλα, της ευχηθηκαμε τα καλυτερα, ολα καλα, μεχρι που ανοιγει συζυτηση για το νοσοκομειο.οτι ειναι χαλια, δεν προσφερει τιποτα κλπ.

της λεω δεν εχεις προσωπικη εμπειρια, εγω που γεννησα εκει προσφατα δεν εχω τρελα παραπονα(δεν ειπαμε οτι ειναι κ τελεια, αλλα εγω δεν εκρινα τη δικη της αποφαση για το ιδιωτικο)

οχι μου λεει εσυ δεν ειχες λεφτα κλπκλπκλπ:mad::-x:-x:-x κ ολα τα ελεγε μπροστα σε 10 ατομα.

φανταζεστε τα νευρα μου.....

της εξηγω οτι (κ τα εχω γραψει κ σε αλλο ποστ κ της τα ειχα πει κ πριν γεννησω) ειχα τρεις επιλογες

το ιασω 1 ωρα μακρια με το αυτοκινητο(δεν θα αντεχα αφου γενναω γρηγορα με φυσιολογικο τοκετο---αφηστε το αγχος μου κλπκλπτι να κανω δεν μπορουσα:oops::oops::oops:εκεινη εκανε εκει προγραμματισμενη καισαρικη-της ειπα κ εγω αν ειχα καισαρικη προγραμματισμενη δεν θα ειχα προβλημα για εκει.

 

κλινικη(που η πρωτη γιατρος με τρομοκρατησε για να παω ιασω με δηλωσεις τυπου αν παθεις εσυ κατι κ το μωρο στομ νοσοκομειο θα σε τρεχω----οποτε γιατι να μην παω μονη μου κ να πληρωσω οτι χρειαστει μονο στο νοσοκομειο?

κ το νοσοκομειο που πηγα εκει οχι απο τσιγκουνια αλλα για περισσοτερη ασφαλεια σε σχεση με την κλινικη της πολης μου.να δωσω 4 χιλιαρικα κ να φοβαμαι???????(ειχα κ μικρο μωρο λωροδεμενο, ισως χρειαζοταν θερμοκοιτιδα κλπ---οποτε το νοσοκομειο ηταν εξοπλισμενο)

 

βρε κοριτσια γιατι να δεχομαστε επιθεσεις κ να πρεπει να απολογουμαστε κιολας????//

 

κ της ειπα καλα εκανες κ γεννησες εδω νιωθεις ασφαλης κλπκλπκλπ

ασε το νοσοκομειο τι σε νοιαζει?αφου δεν γεννησες εκει....κ εγω τι σου φταιω?αυτη ηταν η επιλογη μου.να ανοιγα εγω συζητηση να πω.εκεινη γιατι να με κατηγορει χωρις να εχω πει ποτε κατι σε εκεινη(κ τη στηριζα στην αποφαση της αφου πρωτο της κ ξερω κ εγω απο πρωτα---το πρωτο κ εγω σε κλινικη φοβομουν ειχα κ αποβολη πριν το γιο μου κλπκλπ) τι να πω βρε κοριτσια, συγχιστηκα....

δεν νομιζω να ειμαι οφ τοπικ.....συγνωμη αν ειμαι ηθελα να το μοιραστω.

λεω την εμπειρια μου μετα απο γεννα σε δημοσιο κ πως με αντιμετωπισαν...:oops::mad::-x:-x

 

Μην ασχολείσαι και στεναχωριέσαι. Και γω στο ιδιωτικό θα πήγαινα αν δεν στράβωνα με τον γιατρό. Μάλιστα το ήξερα εξαρχής και φυσικά πριν μείνω έγκυος είχαμε κάνει τον προγραμματισμό μας και είχα μαζέψει τα χρήματα. τελικά στράβωσα με τον γιατρό και αλλαξα. Και γω αντίστοιχη περιπτωση έχω, που προσπαθεί να βγάλει τον δικο μου γιατρό (του δημοσιου) σκάρτο ενώ έχει και δικη της φίλη, στενή που γέννησε σε αυτόν και έμεινε ευχαριστημένη όπως και από το νοσοκομείο.

 

Επειδή είναι δημόσιο το θεωρεί βρώμικο. Εντάξει αποψη της είναι αλλά βρε πουλάκι μου εχω προσωπική πείρα και δεν ήταν βρώμικο το νοσοκομείο γιατί σων και ντε να το βγάλεις βρώμικο; Και γω λέω ψέματα η φίλη σου;

 

Αντιθέτως εγώ μπορώ να ισχυριστώ ότι το δικό της νοσοκομείο είναι βρωμικο και όχι μόνο με όσα είδα περιμένοντας 3 ώρες να κάνω την επέμβαση μου και έκασα κι έναν σκασμό λεφτά. Αλλά δεν με νοιάζει να ασχοληθώ. Επιλεξε αυτό που θεωρούσε καλύτερο για εκείνη και καλά έκανε. Και γω πάλι επέλεξα κάτι για δικό μου συμφέρον και νιώθω πολύ καλά για την επιλογή μου και δικαιωμένη. οτι και να λένε οι άλλοι δεν με νοιάζει. Μην ασχολείσαι καθόλου. να είσαι καλά εσύ και τα παιδάκια σου έχει σημασία.

Link to comment
Share on other sites

Και ναι οταν πηγα να γεννησω και ζητησα το lux μου το εδωσαν και χωρις να λαδωσω!

Συγγνώμη αν είμαι off topic, αλλά επειδή μου μπαίνουν ιδέες, όσες γεννήσατε στο "Έλενα" και θέλατε το lux, έπρεπε να λαδώσετε; Να'χω δηλ.+αυτό υπόψη μου; :( Υπήρχε κάποια που δεν βρήκε το δωμάτιο που ήθελε; Ευχαριστώ!

χθες πηγα να επισκευθω ξαδελφη μου που γεννησε στο ιασω. ολα καλα, μεχρι που ανοιγει συζυτηση για το νοσοκομειο.οτι ειναι χαλια, δεν προσφερει τιποτα κλπ. μου λεει εσυ δεν ειχες λεφτα κλπ

Κακώς συγχύστηκες κοπέλα μου και κακώς σ'έβαλε η ξαδέρφη σου στη διαδικασία ν'απολογηθείς για τις επιλογές σου. Στα δημόσια δεν πηγαίνει μόνο ο κόσμος που'χει οικονομικό πρόβλημα, έχουν πολύ καλούς γιατρούς και (χτύπα ξύλο) σε κάτι πιο σοβαρό τα ιδιωτικά στα δημόσια στέλνουν τον κόσμο. Εσύ έμεινες ικανοποιημένη απ'την εμπειρία σου; Τελείωσε! Πιστεύω η ξαδέρφη σου περισσότερο τα'πε από ζήλεια γιατί δε σκέφτηκε και αυτή νωρίτερα το πόσα θα μπορούσε να γλυτώσει.

Εμείς πάντως είχαμε συστάσεις και για ιδιωτικό και για δημόσιο. Επιλέξαμε το δημόσιο γιατί θεωρήσαμε καλύτερο τα λεφτά που θα γλυτώσουμε απ'το ιδιωτικό να τα δώσουμε για τις ανάγκες του παιδιού μετά. Μέχρι στιγμής (7 μήνες) έχουμε μείνει πολύ ικανοποιημένοι και δεν το΄χουμε μετανιώσει. Φυσικά όμως αφήνω πάντα μια "πισινή" μέχρι που να γεννήσω για να'χω πλήρη άποψη.

Από κει και πέρα όμως δε κάθησα ποτέ να κρίνω όσες επιλέγουν τα ιδιωτικά, ούτε απ΄την τσέπη μου τα παίρνουν και καλά κάνουν. Το θέμα είναι να γεννηθεί καλά το παιδάκι όπου και να γεννηθεί.

Ap1rp3.png
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω ολες κοριτσια, δεν προλαβαινω να απαντησω προσωπικα σε ολες.ευχαριστω που με καταλαβαινετε...

και εγω συμφωνω κ το καλυτερο (δημοσιο η ιδιωτικο) το κρινει η καθε μανουλα αναλογα με τη δικη της επιλογη κ που νιωθει η καθε μια πιο ασφαλης.

δεν υπαρχει σωστο η λαθος για μενα κ ποτε δεν την ειπα σε καμια φιλη η συγγενη μου, αλλα επειδη δεν τους τα λεω με βρισκουν μαλακη κ μου τα λενε...

το μονο που εχει σημασια ειναι να ειναι καλα το παιδι κ η μαμα!

να χαιρομαστε τα παιδακια μας κ με το καλο στις μελλουσες μανουλες!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σε ευχαριστω πολυ.Να σε ρωτησω και κατι αλλο,αν ξερεις, επειδη εχω ιδιωτη γιατρο ποτε πρεπει να ξεκινησω να παω να με παρακολουθει γιατρος του νοσοκομειου? Λεω να παω μετα το β επιπεδου που θα το κανω τελος του μηνα.Τι λες?Α!και κατι αλλο...ο γιατρος που θα διαλεξω να με παρακολουθει αυτος θα ειναι και στη γεννα η οποιον πετυχω εκεινη την ωρα??????

 

 

καλα ειναι, να πας οσο πιο νωρις μπορεις.(εγω ετρεχα στον ογδοο--ελεγα γιοα κλινικη κ με αυτα που ειπε η γιατρος ετρεχα στο νοσοκομειο)....

σου ανοιγουν καρτελα με το ιστορικο σου κ ολες εξετασεις κ υπερηχους, ωστε αν σε αναλαβει καποιος αλλος τη στιγμη της γεννας να εχει πληρη ενημερωση.

αν δεν εχει εφημερια ο γιατρος, σου οποιος ειναι.(εκτος αν τον καλεσεις εσυ τοτε δεν ξερω αλλα δεν πρεπει να δωσεις κατι εφοσον ειναι εκτος νοσοκομειου εκεινη την ωρα?εγω ειχα κλιεισει ολο το μηνα.δεν εβγαινε το παιδι κ ειπε ελα αυριο εχω εφημερια να κανουμε προκληση.40+1 γεννησα.ημουν τυχερη ηταν σε εφημερια)

αλλα κ να με επιαναν οι πονοι δεν θα καλουσα τον γιατρο, ηξερα οτι ολοι τους ειναι καλοι κ τους εμπιστευομουν.συζυτουσα κ με τις αλλες κοπελες κ η καθεμια μου ελεγε καλα λογια κ για τον δικο μου κ για τους αλλους.παντα εφημερευει κ διανυκτερευει το νοσοκομειο μας κ παντα υπαρχει γιατρος κ μαιες.γι αυτο δεν αγχονομουν.

με το καλο σου ευχομαι.

Link to comment
Share on other sites

dimpap_4 απότι ξέρω από άλλη φίλη που γέννησε στο ελενα και ζήτησε μονοκλινολουξ δεν λάδωσε. Αν ύπαρχει διαθέσιμο στο δίνουν. αλλωστε το πληρώνεις, τους συμφέρει να στο δώσουν από το να κάθεται κλειστό.
Link to comment
Share on other sites

Εαν υπαρχει διαθεσιμο δωματιο στο δινουν, δεν τιθεται θεμα λαδωματος!!!

Και να ξερεις λουξ υπαρχουν παντα διαθεσιμα, στα απλα μονοκλινα υπαρχει ενα θεματακι αλλα και παλι βρισκεις...;)

bjTVp2.pngDG1bp2.png
Link to comment
Share on other sites

 

χθες πηγα να επισκευθω ξαδελφη μου που γεννησε στο ιασω.

ολα πηγαν καλα, της ευχηθηκαμε τα καλυτερα, ολα καλα, μεχρι που ανοιγει συζυτηση για το νοσοκομειο.οτι ειναι χαλια, δεν προσφερει τιποτα κλπ.

της λεω δεν εχεις προσωπικη εμπειρια, εγω που γεννησα εκει προσφατα δεν εχω τρελα παραπονα(δεν ειπαμε οτι ειναι κ τελεια, αλλα εγω δεν εκρινα τη δικη της αποφαση για το ιδιωτικο)

οχι μου λεει εσυ δεν ειχες λεφτα κλπκλπκλπ:mad::-x:-x:-x κ ολα τα ελεγε μπροστα σε 10 ατομα.

Χαλάρωσε λεχώνα είναι η γυναίκα μόλις γέννησε, δικαιούται να πει και 5 βλακείες (εγώ είπα στον άντρα μου μπόλικες στο μαιευτήριο).

Αλήθεια η ξαδέρφη γέννησε σε λουξ, μονόκλινο ή στο τρίκλινο του λαού;

Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη αν είμαι off topic, αλλά επειδή μου μπαίνουν ιδέες, όσες γεννήσατε στο "Έλενα" και θέλατε το lux, έπρεπε να λαδώσετε; Να'χω δηλ.+αυτό υπόψη μου; :( Υπήρχε κάποια που δεν βρήκε το δωμάτιο που ήθελε; Ευχαριστώ!

 

Κακώς συγχύστηκες κοπέλα μου και κακώς σ'έβαλε η ξαδέρφη σου στη διαδικασία ν'απολογηθείς για τις επιλογές σου. Στα δημόσια δεν πηγαίνει μόνο ο κόσμος που'χει οικονομικό πρόβλημα, έχουν πολύ καλούς γιατρούς και (χτύπα ξύλο) σε κάτι πιο σοβαρό τα ιδιωτικά στα δημόσια στέλνουν τον κόσμο. Εσύ έμεινες ικανοποιημένη απ'την εμπειρία σου; Τελείωσε! Πιστεύω η ξαδέρφη σου περισσότερο τα'πε από ζήλεια γιατί δε σκέφτηκε και αυτή νωρίτερα το πόσα θα μπορούσε να γλυτώσει.

Εμείς πάντως είχαμε συστάσεις και για ιδιωτικό και για δημόσιο. Επιλέξαμε το δημόσιο γιατί θεωρήσαμε καλύτερο τα λεφτά που θα γλυτώσουμε απ'το ιδιωτικό να τα δώσουμε για τις ανάγκες του παιδιού μετά. Μέχρι στιγμής (7 μήνες) έχουμε μείνει πολύ ικανοποιημένοι και δεν το΄χουμε μετανιώσει. Φυσικά όμως αφήνω πάντα μια "πισινή" μέχρι που να γεννήσω για να'χω πλήρη άποψη.

Από κει και πέρα όμως δε κάθησα ποτέ να κρίνω όσες επιλέγουν τα ιδιωτικά, ούτε απ΄την τσέπη μου τα παίρνουν και καλά κάνουν. Το θέμα είναι να γεννηθεί καλά το παιδάκι όπου και να γεννηθεί.

 

 

εγω επελεξα απλο μονοκλινο και οχι δεν λαδωσα,δεν υπηρχε περιπτωση να λαδωσω για κατι τετοιο.εαν δεν ειχε δεν με πειραζε,θα πηγαινα σε δικλινο.νοσηλευτηκα 3 φορες στο ελενα σε μονοκλινο(μαλιστα την πρωτη φορα ειχα ζητησει δικλινο αλλα επειδη δεν ειχαν διαθεσιμο με εβαλαν σε μονοκλινο)

 

οσες γνωστες μου διαλεξαν λουξ ουτε και αυτες ειχαν θεμα,βρηκαν χωρις λαδωμα....

Kht7p2.png

 

3iVPp3.png

 

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω πολυ.Να σε ρωτησω και κατι αλλο,αν ξερεις, επειδη εχω ιδιωτη γιατρο ποτε πρεπει να ξεκινησω να παω να με παρακολουθει γιατρος του νοσοκομειου? Λεω να παω μετα το β επιπεδου που θα το κανω τελος του μηνα.Τι λες?Α!και κατι αλλο...ο γιατρος που θα διαλεξω να με παρακολουθει αυτος θα ειναι και στη γεννα η οποιον πετυχω εκεινη την ωρα??????

 

Καλησπερα και με το καλο να υποδεχτεις το μωρακι σου!:P

Καλο θα ηταν να αρχιζεις να ψαχνεις για γιατρο γιατι καποιοι οταν ειναι η γυναικα σε προχωρημενη εγκυμοσυνη δεν αναλαμβανουν! (οχι ολοι ομως)

Οσο για το γιατρο αν επιλεξεις καποιον συγκεκριμενο και κλεινεις ραντεβου μαζι του,κραταει το ιστορικο σου κλπ κλπ ΝΑΙ θα ειναι μαζι σου!

 

Γεννησα σε δημοσιο,ειχα τον γιατρο μου και ηταν μαζι μου σε ολη την διαρκεια της γεννας μου!;)

as1cJTh0g410000MTA3MzUzZHwwMDczMDVkfHRvIG5lcmFpZGFraSBtb3UgZWluYWk.gif
Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη αν είμαι off topic, αλλά επειδή μου μπαίνουν ιδέες, όσες γεννήσατε στο "Έλενα" και θέλατε το lux, έπρεπε να λαδώσετε; Να'χω δηλ.+αυτό υπόψη μου; :-( Υπήρχε κάποια που δεν βρήκε το δωμάτιο που ήθελε; Ευχαριστώ!

 

 

Οχι δεν λαδωνεις και να μην το εχεις αυτο υποψιν σου! Καποιες που ειναι κατα του δημοσιου το ισχυροζοντε αυτο! Οταν κανεις την εισαγωγη και εκει σε ρωτανε τι δωματιο θα ηθελες.. τους λες και μετα την γεννα σου σε πανε. Αν υπαρχει πληροτητα (που αυτο ειναι σπανιο) αλλα λεμε αν...τοτε σε βαζουνε στην αμεσως πιο κατω θεση,δηλαδη απλο μονοκλινο ή δικλινο και μολις αδειασει σε μεταφερουν αμεσως στην θεση που εχεις επιλεξει!

Με το καλο!

as1cJTh0g410000MTA3MzUzZHwwMDczMDVkfHRvIG5lcmFpZGFraSBtb3UgZWluYWk.gif
Link to comment
Share on other sites

καλα ειναι, να πας οσο πιο νωρις μπορεις.(εγω ετρεχα στον ογδοο--ελεγα γιοα κλινικη κ με αυτα που ειπε η γιατρος ετρεχα στο νοσοκομειο)....

σου ανοιγουν καρτελα με το ιστορικο σου κ ολες εξετασεις κ υπερηχους, ωστε αν σε αναλαβει καποιος αλλος τη στιγμη της γεννας να εχει πληρη ενημερωση.

αν δεν εχει εφημερια ο γιατρος, σου οποιος ειναι.(εκτος αν τον καλεσεις εσυ τοτε δεν ξερω αλλα δεν πρεπει να δωσεις κατι εφοσον ειναι εκτος νοσοκομειου εκεινη την ωρα?εγω ειχα κλιεισει ολο το μηνα.δεν εβγαινε το παιδι κ ειπε ελα αυριο εχω εφημερια να κανουμε προκληση.40+1 γεννησα.ημουν τυχερη ηταν σε εφημερια)

αλλα κ να με επιαναν οι πονοι δεν θα καλουσα τον γιατρο, ηξερα οτι ολοι τους ειναι καλοι κ τους εμπιστευομουν.συζυτουσα κ με τις αλλες κοπελες κ η καθεμια μου ελεγε καλα λογια κ για τον δικο μου κ για τους αλλους.παντα εφημερευει κ διανυκτερευει το νοσοκομειο μας κ παντα υπαρχει γιατρος κ μαιες.γι αυτο δεν αγχονομουν.

με το καλο σου ευχομαι.

Στο δικο μας το νοσοκομειο υπαρχουν μονο δυο.Ενας αντρας και μια γυναικα.Για την γυναικα μου εχουν πει τα χειροτερα 10 στους 10 ειναι αρνητικοι και για τον αντρα δεν λενε και τα καλυτερα αλλα ειναι λιγοτερο το ποσοστο ειναι 3 στους 10.Το ξερω οτι πρεπει να του δωσω κατι και θα το κανω αν μου πει ok θα ειμαι.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και με το καλο να υποδεχτεις το μωρακι σου!:P

Καλο θα ηταν να αρχιζεις να ψαχνεις για γιατρο γιατι καποιοι οταν ειναι η γυναικα σε προχωρημενη εγκυμοσυνη δεν αναλαμβανουν! (οχι ολοι ομως)

Οσο για το γιατρο αν επιλεξεις καποιον συγκεκριμενο και κλεινεις ραντεβου μαζι του,κραταει το ιστορικο σου κλπ κλπ ΝΑΙ θα ειναι μαζι σου!

 

Γεννησα σε δημοσιο,ειχα τον γιατρο μου και ηταν μαζι μου σε ολη την διαρκεια της γεννας μου!;)

Μολις τελειωσω και το β επιπεδου θα κλεισω ραντεβου.Ελπιζω να μην απογοητευτω απο το γιατρο γιατι δεν εχω πολλες επιλογες,συγκεκριμενα δεν εχω αλλη επιλογη γιατι την αλλη γιατρο δεν την θελω και γιατι μου εχουν πει τα χειροτερα αλλα και εγω απο τη φατσα και μονο δεν την γουσταρω!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

καλημερα ρε κοριτσια... προς τι ολη αυτη η διαμαχη?

εδω ειμαστε για να λεμε τις εμπειριες μας κ οχι να κατακρινουμε ποιος γεννησε σε ιδιωτικο κ ποιος σε δημοσιο... ο καθενας βασει την τσεπη του κ τις αποψεις του επιλεγει που θα γεννησει...

εγω για παραδειγμα γεννησα το πρωτο σε κλινικη (μονοκλινο για την ακριβεια) κ το δευτερο σε δημοσιο... οτι βολευει τον καθενα κανει... γι αυτο υπαρχουν κ οι 2 λυσεις! οσο για το φακελακι δεν παιρνουν μονο οι γυναικολογοι των δημοσιων ... αλλα ολες οι ειδικοτητες δυστυχως....

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...