Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΓΕΝΝΑ ΣΕ ΔΗΜΟΣΙΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ


antu

Recommended Posts

Δεν ξέρω να σου πω γι' αυτό δεν έχω εμπειρια. Ξέρω μόνο μια κοπέλα που πήγε σε εφημερεία και γέννησε φυσιολογικά. Είναι και στον γιατρό που θα πέσεις κακα τα ψέματα. Δεν πιστεύω ότι όλοι είναι το ίδιο σκάρτοι. Αλλωστε στο ιδιωτικό είσαι σίγουρη ότι δεν θα σε αντιμετωπίσουν έτσι; Και το λέω γιατί 1ον ο ιδιωτης γιατρός μου είχε την καισαρική και την έχει για πλάκα και 2ον άπό δικό μου άνθρωπο που είναι στον χώρο ξέρω ότι οι γιατροί κανονιζουν τις καισαρικές γιατι τους βολεύει. Αλλά δεν είναι όλοι ίδιοι.

 

Επιπλέον αυτό που σκέφτομαι είναι ότι στο πρώτο παιδί μου ήμουν διατεθιμένη να δώσω 5χιλιάδες ευρω και παραπάνω στο ιδιωτικό και δεν θα με ένοιαζε κιόλας. Βρήκα τον γιατρό στο δημόσιο και μου στοίχισε 1200ευρω συν 300 το νοσοκομείο σύνολο 1500. Δεν με ένοιαξε και δεν με νοιάζει που τον πλήρωσα και θα τον ξαναπληρώσω. Θα έδινα πολλά περισσότερα στον ιδιωτη οπότε βγήκα κερδισμένη. Είχα μια αξιοπρεπή γέννα, έναν εκπληκτικό γιατρό, άψογες συνθηκες στο νοσοκομείο οπότε το αφήνω το χρηματικό στην άκρη. Αν δεν είχα θα πήγαινα σε εφημερία εννοείται. Και το πρώτο μου παιδάκι επειδή γέννησα πολύ γρήγορα μέχρι να έρθει ο γιατρός μου, με είχε ο εφημερεύον. ο γιατρός με πρόλαβε στο τσακ. Θα μπορούσα να είχα γεννήσει με τον εφημερεύον ο οποίος επίσης ήταν φοβερος και καθόλου δεν είχα φοβηθεί.

 

Ασε που στο ελενας υπάρχει γιατρός που δεν πέρνει χρήματα. Νομίζω ότι υπάρχουν τουλάχιστον δυο. Οπότε αν ψάξεις μπορεις να βρεις εναν τέτοιο γιατρό και να μην τον πληρώσεις. Μια γνωστη εχει πάει σε αυτόν που σου λέω. Εχει ακόμα πολύ καιρό μπροστά μιας που είναι 2,5 μηνων τώρα αλλά του έκανε κουβέντα για λεφτά και δεν της ζήτησε. Και φιλη της ήταν σε αυτον και πάλι δεν πήρε λεφτα.Εγώ όταν το έμαθα ήμουν ήδη 6 μηνων και ευχαριστημένη απο τον δικό μου γιατρό οπότε δεν μπήκα στην διαδικασία να αλλάξω.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγω πάλι ξέρω ότι μπορούν να σου πουν ακόμη κι αν εφημερευει ότι δεν έχουμε κρεβατι, πήγαινε σε άλλο που εφημερευει κι όπως σου ξαναανεφερα δεν ειναι όλα τα δημόσια ίδια.Το ξέρω κι εννοείται ότι στο εφημερευοντα μπορείς να γεννήσεις δωρεάν αλλα όπως είπε και η κοπελλα πριν δεν ξέρεις τι φρούτο θα πετύχεις.Αυτές ειναι οι αμφιβολίες μου κατάλαβες?επίσης με ενδιαφέρει και η επισκληρηδιος και όλες οι καλύτερες δυνατές συνθήκες τοκετού και θέλω να τις έχω.Οπότε έχω καταλήξει σε ιδιωτική κλινικη καθώς ο γιατρός ειναι πολυ σημαντικός και ο δικός μου συνεργάζεται με ιδιωτική.Απο τη στιγμη που δεν μπορει να μου εγγυηθεί κανείς την ώρα του άγχους μου ότι μπορώ να βρω στη δημόσια κλινικη που θέλω θέση, θα πάω όρου μένα σε αυτη που επιθυμώ.Αυτά.

Link to comment
Share on other sites

Με συγχωρείς αλλα φαίνεται απολύτως σίγουρο όπως το λες ότι τα κρεβάτια δεν καβατζωνονται όταν εγω ξέρω εντελώς το αντίθετο απο γνωστή μου που γέννησε στο Έλενα με προγραμματισμένη καισαρικη πριν πέντε χρόνια.Επομένως παντού γίνονται αυτά.

Link to comment
Share on other sites

το καλοκαιρι γέννησε ξαδελφη μου στο ελενας σε εφημερια και δεν είχε πρόβλημα. στο αττικο επειδή είχαμε ρωτησει για μονοκλινο το 2009 που γέννησα μας είχε πει ο γιατρός ότι αυτό θα το ρωτήσουμε όταν γεννησω με το καλό στις κοπέλες τις κλινικής γιατί δεν τα κλείνουν τα δωμάτια και πάνε με σειρά προτεραιοτητας. Πολλά έχουν αλλάξει σε 5 χρόνια αλλά προς το καλύτερο αλλα προς το χειρότερο. Αν σε ενδιαφέρει το δημόσιο μην το διαγραφεις ψάχτο. Και γω σε ιδιωτη ήμουν στην αρχη και έφυγα. δεν φανταζόμουν ότι θα έμενα τόσο ευχαριστημένη αλλά να που έμεινα και πήγα πάλι.

 

3000 ευρω με την αμοιβη του γιατρού (για Αθηνα μιλάμε έτσι) Ο πρώτος γιατρός που είχα 2000ευρω ηθελε συν το νοσοκομείο κάπου 2200-2500 (1500 ζητούσε ένας άλλος και 2000 ενας τρίτος). επίσης οι τιμοκαταλογοι των ιδιωτικών συνηθως υπάρχουν στο ιντερνετ ή τους ζητας και στους στέλνουν. Ε πάνω κάτω 2000 ευρω σου βγαίνει το δωμάτιο με το ΦΠΑ (4κλινο). Βάλε ειπλέον μαία(κάπου 300ευρω), 150 ευρω οι πρώτες εξετάσεις του παιδιού, εχουν και μια χρέωση για υγειονομικό υλικό που δεν υπολογιζεται στο δωμάτιο, ε ετσι σιγά σιγά ανεβαίνει το ποσό αρκετα. από τα 1000που θα δώσω τώρα σαφώς είναι περισσότερα για μένα στο ιδιωτικο. Συν ότι έχω κάποια θέματα υγείας που απαιτούν να με δει καρδιολόγος, να πάρω αντιβιωση και επιπλέον να κάνει το παιδί εξετάσεις θυροειδή εξτρα τις πρώτες μέρες. Αυτα ανεβάζουν το κόστος ακόμα περισσότερο αν επιλέξω το ιδιωτικό γιαυτό και πήγα εξαρχης στο δημόσιο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ειναι απολυτα λογικο κ αποδεκτο καθε μελλουσα μανουλα να κανει την επιλογη της ως προς δημοσιο η ιδιωτικο μαιευτηριο οπως εκεινη κρινει σωστο....λαθη παντου μπορουν να γινουν....προς θεου μακρια απο μας άλλα κ στα ιδιωτικα κ στα δημοσια γινονται.....κ οι γιατροι......θεωρω αστεια τη νοοτροπια μας που ο γιατρος του ιδιωτικου ειναι καλυτερος απο του δημοσιου.....

δηλ ο γιατρος γνωστης μου (που μου λεει πως δεν εμπιστευομαι γιατρους του νοσοκομειου....μονο το δικο μου....) που μεχρι προτινος δουλευε στο δημοσιο κ τωρα ξεγεννα στην κλινικη τωρα απεκτησε κυρος????20 χρονια που δουλευε στο νοσοκομειο δεν ηταν καλος???αυτα ειναι αστεια....στο δικο μας νοσοκομειο παντα υπαρχει τουλαχιστον 1 γιατρος να εφημερευει(τη νυχτα) την ημερα ειναι πολλοι.....υπαρχουν κ μαθητευομενοι αλα ποτε μονοι τους.

 

Το πρωτο μου παιδι το γεννησα στην κλινικη....ειχα τη γιατρο μου (κ στο ενεργητικο μου μια παλινδρομη διδυμη κυηση) πρωτο παιδι, φοβομουν κ ευτυχως ολα πηγαν καλα....βεβαια τα χρηματα πολλααα αλλα το ηξερα...σε γενικες γραμμες ευχαριστημενη απο καθαριοτητα κλπ

απο τις μαιες ομως πολλα παραπονα που δεν στηριζαν το θηλασμο (κ το μπουκαλι συννεφο...δεν μου εδειχναν τι να κανω ο παιδιατρος μου εγραψε συμπληρωμα απο την αρχη με το που θα παω σπιτι ...κ εβλεπα πολυ λιγο το μωρο.....πολιτικη της κλινικης κ εμφανιζα απο την πρωτη στιγμη σημαδια επιλοχειου καταθλιψης:(:(:()

Στο δευτερο παιδι ξεκινησα με την ιδια γιατρο.....μεχρι τον εβδομο που .....

να σας εξηγησω ειμαι στην επαρχια με 3 επιλογες.....η το δημοσιο που παντα εφημερευει(ενα εχουμε) η η κλινικη που εκ των υστερων καταλαβα οτι υπαρχουν σημαντικες ελλειψεις στην υποδομη κλπ, κ το Ιασω στην διπλανη πολη(1 ωρα με το αυτοκινητο.)

Μεχρι τον εβδομο ελεγα θα παω παλι στην κλινικη....με τη γιατρο μου κλπ....μεχρι που μου λεει η γιατρος πως στην κλινικη φοβοταν, πως δεν υπαρχει η υποδομη κλπκλπλ κ καλυτερα να παμε στο ιασω:confused::confused::confused::confused:

παγωσα.....το ιασω ειναι σαν νοσοκομειο ειπε κλπ αλλα εγω κ νευριασα με τη συμπεριφορα της αλλα κ σκεφτομαι......να δωσω 3 με 4 χιλιαρικα κ να φοβαμαι στην κλινικη για το ιασω ουτε λογος .......πολυ μακρια κ αγχωδης εγω στο αυτοκινητο θα εμενα:)

Πηγα στο νοσοκομειο στον εβδομο μηνα κ με ανελαβαν....ευτυχως που πηγα εκει ειχαμε περιτυλιξεις στο λαιμο του μωρου, συσπασεις προωρες κλπ ειχα τη σιγουρια του νοσοκομειου κ αχρειαστα να ηταν κ θερμοκοιτηδες κλπ αφου φαινοταν πολυ μικρο το μωρο.....φτανω στην τελευταια μερα της πητ παω κ τιποτα....ο μικρος ειχε βολευτει.....ελα αυριο μου λεει ο γιατρος που με παρακολουθουσε να κανουμε προκληση.ειχε εφημερια...ολα πηγαν υπεροχα.....οι μαιες πολυ καλες ο γιατρος πολυ υπομονετικος(ειπε για επισκληριδιο δεν ηθελα ηθελα να το νιωσω)....ειχαν κ ορεξη για αστεια.....ολα καλα.....κ απο χρηματα....κατι ψιλα στις μΑαιες που εδειξαν το μωρο κ 230 το δωματιο!

με μαιες που υποστηριζαν το θηλασμο, το παιδι το επαιρναν μονο για το μπανακι του, καθαριοτητα 2 φορεες τη μερα στο δωματιο, αυστηρο επισκεπτηριο, κλπκλπκλπ

παρα πολυ ευχαριστημενη απο το νοσοκομειο..απο το γιατρο που με παρακολουθουσε παντα....κ ετυχα στην εφημερια του...πανω απο ολα ηταν ανθρωπο....ολοι τους....κ ολες οι εξετασεις δικες μου κ του μωρου τα καλυπτε το ικα...

κ κατι αλλο μας νοιαζονταν οι μαιες κ χωρις να ειμαστε σε κλινικες....κ παντα διπλα μας αν θελαμε κατι....

Link to comment
Share on other sites

Αννετα αν σε ενδιαφέρει το δημόσιο γιατί δεν βρίσκεις γιατρό εκεί; Δεν θέλεις να αλλάξεις ή δεν θες να πληρώσεις τον γιατρό του δημοσίου. Συγνώμη που πέρνω το θάρρος να σε ρωτήσω αλλά δεν έχω καταλάβει που είναι το πρόβλημα.

 

Οσο για την επισκληρίδιο γιατί λέτε βρε κορίτσια ότι δεν κάνουν στο δημόσιο; οταν γέννησα κανονικά ήρθε η αναισθησιολόγος και με ρώτησε αν θέλω να κάνω και περιμέναμε να φτάσω στην διαστολή που πρέπει για να την κάνουν. Επειδή όμως εξελίχθηκε γρήγορα ο τοκετός εφτασα στην διαστολή 8 και δεν έκανα. Ηρθε η γυναικα όμως και με ρώτησε αν θέλω να κάνω απλά κοντεύω να γεννησω και θα καθυστερούσα με την επισκλ. Δεν ποναγα και πολύ και έτσι της είπα να μην μου κάνουν και σε 20 λεπτά από εκείνη την ώρα γέννησα. Και ηταν δωρεαν η επισκληριδιος το 2009 το είχαμε ρωτησει στο λογιστήριο του ΑΤΤΙΚΟ.

 

Τελος πάντων όπως και να χει ούτε όλα τα δημόσια είναι χάλια ούτε όλα τα διιωτικά τέλεια. Νομίζω ο γιατρος παιζει τον μεγαλύτερο ρολο. Η εμπιστοσύνη που του έχουμε. Καταλαβαίνω τις κοπέλες που "σπάζονται" με τις αμοιβες των γιατρών στο δημόσιο. Μακάρι να μην πληρωνε καμια μας. Και έχει δίκιο μια κοπέλα που δεν έχει την δυνατοτητα να πληρώσει τον γιατρό και σου λέει μα έχω ασφαλεια γιατί να πληρωσω ή να στερηθώ της περιθαλψης γιατί δεν πλήρωσα. Δίκιο έχει. εγώ το λέω θα πλήρωνα στον ιδιωτη και στο ιδιωτικό και δεν θα το έψαχνα κιόλας. Βρηκα εξίσου καλό γιατρο (και καλύτερο) με άψογες συνθηκες στο νοσοκομείο και με πολύ λιγότερα χρήματα οπότε δεν το σκέφτομαι καν για την αμοιβη του γιατορύ. Σε έναν ιδανικό κόσμο ναι δεν θα πλήρωνα και θα πήγαινα στο δημόσιο όπως κάνουν στο εξωτερικό και ολα θα ήταν μια χαρά (βεβαια δεν θα είχα δικό μου γιατρό αλλά όποιον ήταν εκεί)

Link to comment
Share on other sites

Τι δες καλε, μας έκανες τα μούτρα κρέας!κι εγω λυπάμαι που το 2012 υπάρχουν τέτοιοι φασιστες που δεν δέχονται διαφορετικές απόψεις!στο κάτω κάτω εάν δεν συμφωνείς, να αγνοήσεις τις απόψεις μου, που ούτως η άλλως έχουν θεμέλια και ειναι και η αλήθεια, είτε σου αρέσει είτε όχι.Εάν θες να κανείς πειράματα με την υγεία σου η του μωρού σου δεν έχεις παρα ΝΑ το αποδείξεις όταν με το καλο ΕΣΥ γεννήσεις!

 

 

Ευχαριστω για τον χαρακτηρισμο! Προτιμω φασιστας κ στην γη παρά στον κοσμο μου κ μην χαρακτηρισω τι (δεν ειναι του στιλ μου ). Διαβασε καλυτερα το μην μου κ θα καταλαβεις οτι δεν το παιζω ανετη με το θεμα της υγειας του μωρου, απλά ξερω πως αυτο που πιστευεις ειναι περα για περα ουτοπικο! Παντως μερικες φορες η αγνοια ειναι καλυτερη γνωση...καληνυχτα σου λοιπον!:mrgreen::mrgreen::mrgreen:

 

Δεν μπορω να καταλαβω ορισμενα ατομα που δεν μπορουν να κατανοησουν ουτε 3 γραμμες τι θελουν και μπαινουν σε φορουμς!:mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

Σιδερένια, μια και μιλάμε πλέον σε προσωπικό επίπεδο και όχι γενικά, δεν έχω πρΟβλημα με τα δημόσια νοσοκομια εάν δεις κι απο την αρχη τη τοποθέτηση μου.Ίσα ίσα εύχομαι να μπορούσα να χρησιμοποιήσω τις παροχές τους χωρίς να βάλω κανένα γνωστό.το δικό μου πρΟβλημα ειναι ότι θα πάω αναγκαστικά λόγω προβλήματος σε καισαρικη προγραμματισμένη, και ο μόνος γιατρός που ξέρω καλύτερα, χωρίς να βάζω το χέρι μου στη φωτιά για κανέναν όμως, ειλικρινά, ειναι ο ιδιώτης που αναφέρω, ο οποίος όμως έχει πολυ οικονομικές τιμές, το ίδιο και το μαιευτήριο(Ρέα),χωρίς συνοστισμο στα δωμάτια,ενώ δεν επιβαρυνομαι περισσότερο.Φυσικά στο τέλος θα μπορώ να εκφερω άποψη επί του γενικού .Ωστόσο,για αυτα τα 1500 ευρώ διάφορα και με αυτα που ακούω απο εμπειρίες άλλων, αρνούμαι να ρισκαρω αλλαγες καθώς είμαι με δυσκολίες στην εγκυμοσυνημου.Εγω απλά στην αρχη της κουβεντας αγανακτησα λίγο με το ύφος κάποιων που γράφοντας, έσπευσαν να βγάλουν χαζες όσες κοπέλες πήγαν ιδιωτικά και αυτο το ΅εγω είμαι η έξυπνη΅ ύφος και δεν πληρωσα τίποτα, καταλαβαίνεις.Εξάλλου δεν αναγράφεται αναλυτικά η κάθε περίπτωση, ούτε εμείς ξέρουμε τι συνεννοήσεις έγιναν πραγματικά .Κι εγω έχω γνωστό στο αρεταιειο που γέννησαν εκει κι όλα τέλεια.Τον ρωτάς τι πλήρωσε σου λέει τίποτα φυσικά, ενω ξέρω ότι μέσω ανώτερων κινήθηκαν εκει μέσα και φυσικά κι αμοιβή.Θέλω να σου πω, ακούγονται υπερβολές, ούτε είπα πουθενά ότι τα ιδιωτικά ειναι τα καλύτερα.Και όπως επισήμαναν κι άλλες κοπέλες, λάθη γίνονται παντού.Απλά λόγω κατάστασης κι άγχους δεν θα προβω σε αμφιβολες αλλαγές.Αυτα.Σε ευχαριστω πάντως για το ενδιαφέρον.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σιδερένια, μια και μιλάμε πλέον σε προσωπικό επίπεδο και όχι γενικά, δεν έχω πρΟβλημα με τα δημόσια νοσοκομια εάν δεις κι απο την αρχη τη τοποθέτηση μου.Ίσα ίσα εύχομαι να μπορούσα να χρησιμοποιήσω τις παροχές τους χωρίς να βάλω κανένα γνωστό.το δικό μου πρΟβλημα ειναι ότι θα πάω αναγκαστικά λόγω προβλήματος σε καισαρικη προγραμματισμένη, και ο μόνος γιατρός που ξέρω καλύτερα, χωρίς να βάζω το χέρι μου στη φωτιά για κανέναν όμως, ειλικρινά, ειναι ο ιδιώτης που αναφέρω, ο οποίος όμως έχει πολυ οικονομικές τιμές, το ίδιο και το μαιευτήριο(Ρέα),χωρίς συνοστισμο στα δωμάτια,ενώ δεν επιβαρυνομαι περισσότερο.Φυσικά στο τέλος θα μπορώ να εκφερω άποψη επί του γενικού .Ωστόσο,για αυτα τα 1500 ευρώ διάφορα και με αυτα που ακούω απο εμπειρίες άλλων, αρνούμαι να ρισκαρω αλλαγες καθώς είμαι με δυσκολίες στην εγκυμοσυνημου.Εγω απλά στην αρχη της κουβεντας αγανακτησα λίγο με το ύφος κάποιων που γράφοντας, έσπευσαν να βγάλουν χαζες όσες κοπέλες πήγαν ιδιωτικά και αυτο το ΅εγω είμαι η έξυπνη΅ ύφος και δεν πληρωσα τίποτα, καταλαβαίνεις.Εξάλλου δεν αναγράφεται αναλυτικά η κάθε περίπτωση, ούτε εμείς ξέρουμε τι συνεννοήσεις έγιναν πραγματικά .Κι εγω έχω γνωστό στο αρεταιειο που γέννησαν εκει κι όλα τέλεια.Τον ρωτάς τι πλήρωσε σου λέει τίποτα φυσικά, ενω ξέρω ότι μέσω ανώτερων κινήθηκαν εκει μέσα και φυσικά κι αμοιβή.Θέλω να σου πω, ακούγονται υπερβολές, ούτε είπα πουθενά ότι τα ιδιωτικά ειναι τα καλύτερα.Και όπως επισήμαναν κι άλλες κοπέλες, λάθη γίνονται παντού.Απλά λόγω κατάστασης κι άγχους δεν θα προβω σε αμφιβολες αλλαγές.Αυτα.Σε ευχαριστω πάντως για το ενδιαφέρον.

 

Εντάξει εδώ τιθεται θέμα εμπιστοσύνης στον γιατρό οπότε δεν έχεις και πολλά να κάνεις. δεν θες να αλλάξεις γιατρό και τον ακολουθείς όπου πας λογικό και σεβαστο. Και γω στο πρώτο φοβόμουν να αλλάξω γιατρό γιατί έχω ένα ιστοικό και ο γιατρός εκείνος με ήξερε 5 χρόνια και με παρακολουθούσε. γιαυτό και είχα πει ότι θα πληρώσω οτι είναι. αλλά τελικά στις 6 εβδομάδες με άρχισε σε διάφορα "κολπάκια" για να δώσω κι άλλα λεφτα πέρα των 4500-5000 που ήταν τα βασικά και είπα δεν γίνεται. με το ιστορικό μου ζήτω που κάηκα στο ιδιωτικό. έψαξα και βρήκα αλλον γιατρό σε δημόσιο τουλάχισον οτι χρειαστώ να μου το καλύψει το ΙΚΑ.

 

ο γιατρός μου δεν ήταν γνωστός ή άλλου. Κάποια γνωστή γέννησε μαζί του τον συστησε σε μια άλλη κι εκείνη σε μένα. Πάνω κάτω όπως κάνουμε κι εδώ που προτείνουμε σε κάποια ποστ γιατρούς. Εκλεισα ραντεβού να τα πούμε από κοντά, μου άρεσε και έμεινα εκεί. Στο νοσοκομείο γνωστό δεν είχα, μόνο τον γιατρό. ευτυχώς ολα πήγαν καλά και δεν έχω παράπονα. Και είμαι ευχαριστημένη που τελικά γλίτωσα αρκετά χρήματα από τον ιδιωτη (που το λέω ξανα θα τα εδινα και θαλεγα και ευχαριστώ αν δεν είχα δει τα "κολπάκια")

 

τώρα που έχω την δυνατότητα να πάω σε άλλο γιατρό στο ελενας και να μην πληρώσω ούτε καν τα 1000 ευρω που θα δώσω (πάλι δεν είναι γνωστός ο γιατρός απλά ο συγκεκριμένος δεν ζητάει λεφτά) ειπαμε με τον άντρα μου ότι για 1000 ευρω δεν αλλάζω. τον ξέρουμε τον γιατρό μου, τον εμπιστευομαστε, δεν έχουμε παράπονο πάμε εκεί και τέλος.

Link to comment
Share on other sites

καποιες καισαρικες οντως προγραμματιζονται αλλα αν η δυνατοτητα του νοσοκομειο ειναι πχ για 100 ατομα, δεν γινετε να κλεισουν ραντεβου σε 100 γτ αφηνουν παντα θεσεις για απροοπτα... οι εφημερειες ειναι απο τις 8 πμ εως 7πμ της αλλα μερας αν εσενα σε ποιασουν πονοι αργα το βραδυ κ εχει γεμισει το νοσοκομειο θα σε παραπεμψουν στο αλλο νοσοκομειο που εφημερευει , αν ομως σε πιασουν λιγες ωρες μετα την εναρξη της εφημερειας το αποκλειο να μην υπαρχει κρεβατι..

Link to comment
Share on other sites

Αννεττα τωρα πρόσεξα για την γνωστή σου. δεν ξέρω για πιο λόγο δεν έλεγαν ότι πλήρωσαν τον γιατρό. εδω μέσα πάντως δεν κρυβόμαστε και το λέμε κανονικά και λέμε και τα ποσα. αλλωστε δεν έχει και νόημα να πω δεν πλήρωσα, να σου πω ο τάδε είναι γιατρος μου να πας και να σου ζητησει χρήματα. δεν κερδίζω κάτι δηλαδη έτσι ούτε βοηθάω καμια μανούλα.

 

Καλά για το ότι έβαλαν γνωστούς δεν ξέρω τι να πω. ισως ηθελαν να έχουν συμπεριφορά ιδιωτικού; δεν ξέρω. στο ΑΤΤΙΚΟ πάντως καμια μας στο δωμάτιο δεν είχε γνωστό στο νοσοκομείο και σε όλες οι κοπέλες και οι γιατροί μας φέρνονταν άψογα. Και επειδή πριν λίγες μέρες γέννησε άλλη μια γνωστή μου εκεί, μου είπε τα καλύτερα πάλι. Απλά μερικοί άνθρωποι νιώθουν ίσως πιο ασφαλείς αν έχουν δικό τους άνρθωπο μέσα και έχουν την ψευδαίσθηση ότι τους "πρόσεξαν" περισσότερο. Μπορεί και να ισχυει αλλά αν μου φέρνονται κι εμένα καλά, ερχονται όταν τους χρειάζομαι και βοηθανε δεν βρίσκω λόγο να βάλω γνωστους. Και μετά να μην το λέω κιόλας.

 

Τωρα για τις κοπέλες που γεννάμε σε δημοσίο και ισως μιλώντας (δεν βοηθάει και πολύ ο γραπτώς λόγος) δίνουν την εντύπωση ότι αν πάς στο ιδιωτικό είσαι "χαζός" δεν νομίζω ότι το εννοουν (δεν έχω διαβάσει όλα τα ποστ του θέματος βέβαια και δεν ξέρω αν κάποια το έχει πει). Αλλά και κοπέλες που επιλέγουν το ιδιωτικό πολλές φορές έχουν μια συμπεριφορά του στυλ εσύ η "παρακατιανή" που πήγες στο δημόσιο και ήταν χάλια, τι μου λες τώρα, και βρώμικα κλπ κλπ. Δεν το λέω για σένα Αννεττα αλλά γιατί έχω γνωστή μου που έχει τέτοια συμπεριφορά και καταντάει εκνευριστικό και προσβλητικο. εχω κάνει δυο επεμβάσεις στο ιδιωτικό και πραγματικά δεν είχε διαφορά με το ΑΤΤΙΚΟ. Δεν είμαστε παιδιά κατώτερου Θεού όσες πάμε στο δημόσιο και φυσικά καταλαβαίνω την γυναίκα που θα πάει όπου είναι ο γιατρός της γιατί τον εμπιστεύεται κα ας πληρώσει κάτι παραπανω.

 

Τελος κάθε γυναίκα κάνει την επιλογή της με σκοπό να έχει το καλύτερο αποτέλεσμα για τον εαυτό της και το παιδί της πρώτα. Και φυσικά στα πλαίσια των δυνατοτήτων της. δεν θα έπρεπε καμια να κρίνει την άλλη για το τι επιλέγει. Ψευδαίσθηση μπορεί να αποτελεί το ότι έχω δικό μου γιατρό στο δημόσιο και άρα θα με προσέξει, όπως και το οτι πληρώνω το ιδιωτικό και είμαι ασφαλής. Την ώρα της γέννας η καθε μια από μας θέλει να νιώθει ηρεμία και ασφαλεια γιαυτό και επιλέγουμε αυτό που μας τα εξασφαλίζει.

 

Με το καλό να γεννησουμε όλες, τα μωράκια μας, να είναι γερά και καλότυχα. Και μεις οι μανούλες να ταλαιπωρηθούμε όσο γίνεται λιγότερο στην γέννα!

Link to comment
Share on other sites

Με έχεις καλύψει πλήρως και πραγματικά δεν έχω κάτι να προσθέσω.Ευχαριστω για τις απαντήσεις σας, όλα να μας πανε καλα!ήθελα να σας παράλειψη επίσης στο subforum για το Αττικό μιας και αναφέρθηκε στην κουβέντα μας, όπου υπάρχουν αρκετά ενδιαφέρουσες κατατοπιστικες μαρτυρίες.καλο βράδυ!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγω παντως κοριτσια γεννησα τον Αυγουστο στο ΕΛΕΝΑ και εμεινα καταευχαριστημενη! Τι να πω; απο τον γιατρο μου; που ηταν αψογος σε ολα..απο το νοσηλευτικο προσωπικο;απο το δωματιο; ειχα παρει το lux και ηταν λες και ημουν στο καλυτερο ξενοδοχειο! και ολο το κοστος; 1200 ευρω,γιατρος και νοσοκομειο μαζι!! Αντιθετα οταν πηγα να επισκεφτω μια φιλη πριν 2 μηνες σε γνωστο μεγαλο ιδιωτικο,οταν μπηκα στο δωματιο ηταν λες και εμπαινα σε καμια χαβουζα!! 3κλινο ο ενας πανω στον αλλον να γινεται ο κακος χαμος στους διαδρομους και στο σαλονι λες και βρισκοντουσαν σε γηπεδο! χαλια χαλια χαλια και οχι τπτ αλλο πληρωσε και 4000 ευρω στην σημερινη εποχη γι'αυτο το χαλι! Προσωπικα προτιμω να χαλαλισω αυτα τα λεφτα για το παιδακι μου παρα για αυτα τα νοσοκομεια για να λεω ταχα μου οτι γεννησα σε ιδιωτικο!! :roll:

as1cJTh0g410000MTA3MzUzZHwwMDczMDVkfHRvIG5lcmFpZGFraSBtb3UgZWluYWk.gif
Link to comment
Share on other sites

Αφού είχες γνωστό γιατρο σε δημόσιο, ορθώς επραξες.εγω πάντως θα πάω ιδιωτικά κι όχι ΅ταχα μου για να κοκορευομαι ΅οτι γέννησα σε ιδιωτικό.Τους λόγους για την επιλογή μου τους αναφέρω πιο πριν στη συζήτηση.Γενικά να προσεχείς τέτοιου είδους σχόλια γιατί ειναι άδικα και θα μπορούσα κι εγω να ισχυριστω τα ίδια για εσένα που γέννησες σε δημόσια κλινικη, χωριά το ότι συντελείς στη μαύρη οικονομία της Ελλάδας με τέτοιους γιατρούς που παίρνουν χοντρά λεφτά ενω πληρώνονται απο το κράτος για τον τοκετο σου, ενω στερείς μια θέση απο άλλη εγκυμονουσα που θέλει να γαννησει στο δημόσιο χωρίς χρηματισμό γιατρών γιατί δεν έχει.ΕΣΥ λοιπόν που είσαι αρχοντισα και βρηκεσκαι μονοκλινο εντελώς αξιοκρατικά, στη θέση σου θα μετραγα τα λόγια μου και θα κοίταξα τη δουλειά μου χωρίς να το διατυμπανιζω κιόλας.Στο κάτω κάτω αν είχες κότσια ας γενναγες σε τετρακλινο δημοσίου γιατί το μονοκλινο το πλήρωσες για να το έχεις, και μετα μας έλεγες αν οι εντυπώσεις σου ήταν τόσο άριστες, αρχοντισα ΕΣΥ!

Link to comment
Share on other sites

Σιδερένια είδες τώρα τι εννοούσαν προηγουμένως?βλέπεις άλλη μια έξυπνη?Δεν μπορει να πει κανείς την άποψη του χωρίς να το παίζει έξυπνος σε αυτη τη χώρα?Βρήκε lux δωμάτιο κιόλας!απλά πήγε και της το έδωσαν!ημαρτον πια!Έλεος!Να τα βλέπουμε οι χαζες οι υπόλοιπες βρε που δεν θελουμε το καλο των παιδιών μας!

Link to comment
Share on other sites

την 1η ήταν κάπως, μετά πήρα το κολάι και ποιος με έπιανε....

ότι και να γίνει την ένσταση να την κάνεις μην την αφήνεις γιατί 'ισως έτσι φιλοτιμηθούν και αλλάξουν την τιμολογιακή τους πολιτική.όσα και να πάρεις πίσω μην χαρίζεις τίποτα εδώ στις εισφορές σου σου κρατάνε και το τελευταίο σεντ για να σου παρέχουν μηδενική δημόσια υγεία.

μπορεί να μας φουσκώνουν το κεφάλι με τα πόσα χρωστάνε τα ταμεία αλλά αυτά δεν "μπήκαν" μέσα από εσένα αλλά από την αναλγησία και την εθελοτυφλία των αρμοδίων ελεγκτικών υπαλλήλων.στο όνομα της κρίσης θυσιάζουν τα πάντα αλλά η διαφθορά ζει και βασιλεύει.

ευχαριστώ για τις ευχές.

 

Την ημέρα που έχω το ραντεβού με την επιτροπή, θα περάσω να κάνω την ένσταση και για την βʼ επιπέδου, (την τελευταία φορά είχα συγχυστεί πολύ, και τώρα έχω βαρύνει, γι΄ αυτό το λόγο και μόνο είπα πως θα το αφήσω )αλλά πραγματικά πλέον δεν ευελπιστώ σε κανένα φιλότιμο, αυτό μας πέθανε εδώ και καιρό, και πολύ δύσκολο να αναγεννηθεί από τις όποιες στάχτες του, εννοώντας πάντα , τους απρόσωπους δημόσιους φορείς.

 

Και έτσι είναι, όπως το λες για τις εισφορές, εκεί μόνο διεκδικούν και μας ταλαιπωρούν στο έπακρο, μέχρι να μας αποκαρδιώσουν και να μας αγανακτήσουν.

(Μεμονωμένοι υπάλληλοι με φιλότιμο, υπάρχουν, που θέλουν να βοηθήσουν με κάθε νόμιμη διαδικασία, είναι και αυτό ένα γεγονός που δεν το παραβλέπουμε, είναι κάτι που έχω βιώσει προσωπικά).

----------------------

Link to comment
Share on other sites

Αφού είχες γνωστό γιατρο σε δημόσιο, ορθώς επραξες.εγω πάντως θα πάω ιδιωτικά κι όχι ΅ταχα μου για να κοκορευομαι ΅οτι γέννησα σε ιδιωτικό.Τους λόγους για την επιλογή μου τους αναφέρω πιο πριν στη συζήτηση.Γενικά να προσεχείς τέτοιου είδους σχόλια γιατί ειναι άδικα και θα μπορούσα κι εγω να ισχυριστω τα ίδια για εσένα που γέννησες σε δημόσια κλινικη, χωριά το ότι συντελείς στη μαύρη οικονομία της Ελλάδας με τέτοιους γιατρούς που παίρνουν χοντρά λεφτά ενω πληρώνονται απο το κράτος για τον τοκετο σου, ενω στερείς μια θέση απο άλλη εγκυμονουσα που θέλει να γαννησει στο δημόσιο χωρίς χρηματισμό γιατρών γιατί δεν έχει.ΕΣΥ λοιπόν που είσαι αρχοντισα και βρηκεσκαι μονοκλινο εντελώς αξιοκρατικά, στη θέση σου θα μετραγα τα λόγια μου και θα κοίταξα τη δουλειά μου χωρίς να το διατυμπανιζω κιόλας.Στο κάτω κάτω αν είχες κότσια ας γενναγες σε τετρακλινο δημοσίου γιατί το μονοκλινο το πλήρωσες για να το έχεις, και μετα μας έλεγες αν οι εντυπώσεις σου ήταν τόσο άριστες, αρχοντισα ΕΣΥ!

 

 

Απο οτι καταλαβαινω απο τα λεγομενα σου εισαι μια "γυναικουλα ψωναρα"!! Δεν με ξερεις προσωπικα για να με χαρακτηριζεις με τοσο ειρωνια για αυτα που γραφω..στο κατω κατω ειναι ενα φορουμ και ο καθενας μπορει να εκφραζει την αποψη του! Ο καθενας επιλεγει την θεση που θα παρει αναλογα με την τσεπη του! Εμενα η δικη μου αντεχε τα lux εσενα αριστοκρατησα μπορει να αντεχει το ιδιωτικο και δικαιωμα σου! Και ναι οταν πηγα να γεννησω και ζητησα το lux μου το εδωσαν και χωρις να λαδωσω! Και αν δεν σ'αρεσουν αυτα που γραφουμε επειδη δεν συμφωνουμε με σενα απλα μην τα διαβαζεις και να μην μπαινεις σε αυτη την ενοτητα!!!! ενταξει "κοριτσακι;;;;"

 

 

Ααααα και κατι αλλο: μαθε να διαβαζεις πρωτα και μετα να απαντας! Εγω δεν αναφερομουν σε σενα γιατι δεν σε εχω διαβασει καν! Γενικα μιλουσα...αλλα ξερεις..οποιος εχει την μυγα μυγιαζεται!!!

as1cJTh0g410000MTA3MzUzZHwwMDczMDVkfHRvIG5lcmFpZGFraSBtb3UgZWluYWk.gif
Link to comment
Share on other sites

Το θέμα το έχω παραθέσει και σε άλλες ενότητες σχετικές,θεωρώ πως και εδώ κολλάει.

 

Ενιαίος τρόπος συνταγογράφησης και παροχών υγείας με πρόσβαση σε ένα διευρυμένο δίκτυο ιδιωτών γιατρών σε ΙΚΑ, ΟΠΑΔ, ΟΑΕΕ και ΟΓΑ

 

ΔΗΜΟΣΙΕΥΘΗΚΕ: Παρασκευή 06 Ιανουαρίου 2012

 

Το 2012 βρήκε περισσότερους από εννέα εκατομμύρια ασφαλισμένους να μπαίνουν κάτω την ασφαλιστική ομπρέλα του Ενιαίου Οργανισμού Παροχής Υπηρεσιών Υγείας (ΕΟΠΥΥ). Στο πλαίσιο αυτό, έχουν καθιερωθεί ενιαίος τρόπος συνταγογράφησης και ενιαίες παροχές υγείας. Παράλληλα, οι ασφαλισμένοι έχουν πρόσβαση σε ένα διευρυμένο δίκτυο ιδιωτών ιατρών, οι οποίοι παρέχουν υπηρεσίες Πρωτοβάθμιας Φροντίδας Υγείας.

Ετσι, από την Πρωτοχρονιά υπό τον ΕΟΠΥΥ βρίσκονται όλοι οι άμεσα και έμμεσα ασφαλισμένοι του ΙΚΑ, του Ταμείου του Δημοσίου (ΟΠΑΔ) και του Οργανισμού Ασφάλισης Ελεύθερων Επαγγελματιών (ΟΑΕΕ). Στον Οργανισμό έχει ενταχθεί και ο ΟΓΑ, σημειώνεται ωστόσο ότι το πρώτο διάστημα θα είναι μεταβατικό σε ό, τι αφορά την κάλυψη των ασφαλισμένων του.

Είναι γεγονός ότι η έναρξη της λειτουργίας του νέου ενιαίου Ταμείου έγινε με προβλήματα (κινητοποιήσεις ιατρών και φαρμακοποιών). Ωστόσο τα συναρμόδια υπουργεία Υγείας και Εργασίας ευελπιστούν για τη σταδιακή ομαλοποίηση της κατάστασης, κάνοντας λόγο για μεγάλη τομή στην περίθαλψη των πολιτών, δεδομένου ότι επί δεκαετίες το ασφαλιστικό σύστημα στη χώρα μας ήταν κατακερματισμένο.

Στο πλαίσιο αυτό, «ΤΑ ΝΕΑ» παρουσιάζουν έναν οδηγό για τους ασφαλισμένους, ως πυξίδα για τα δικαιώματά τους στην ιατροφαρμακευτική περίθαλψη.

Αλλάζουν τα βιβλιάρια υγείας;

Οχι. Οι ασφαλισμένοι διατηρούν τα θεωρημένα ατομικά βιβλιάρια υγείας τους, τα οποία αποτελούν «διαβατήριο» για να κινούνται ελεύθερα στις δομές της δημόσιας και της ιδιωτικής υγείας. Κάθε ασφαλισμένος θα πρέπει να επιδεικνύει και τον Αριθμό Μητρώου Κοινωνικής Ασφάλισης (ΑΜΚΑ) κάθε φορά που επισκέπτεται ιδιώτη ιατρό, νοσοκομείο ή Κέντρο Υγείας.

 

Καταργούνται τα συνταγολόγια;

Οι ασφαλισμένοι δεν χρειάζονται πλέον το ατομικό τους συνταγολόγιο που τους χορηγούσε το εκάστοτε ασφαλιστικό ταμείο, π.χ. το ΙΚΑ. Αντίθετα, οι συμβεβλημένοι με τον ΕΟΠΥΥ ιατροί θα συνταγογραφούν πλέον στο ενιαίο συνταγολόγιο, το οποίο θα διατηρούν στο ιατρείο τους.

Οι μη συμβεβλημένοι ιατροί έχουν δικαίωμα συνταγογράφησης;

Σε περίπτωση κατά την οποία ο ασφαλισμένος επιθυμεί να επισκεφθεί ιδιώτη γιατρό ο οποίος δεν έχει συμβληθεί με τον ΕΟΠΥΥ, πρέπει να γνωρίζει ότι υπεγράφη Υπουργική Απόφαση σύμφωνα με την οποία και οι μη συμβεβλημένοι γιατροί δύνανται να συνταγογραφούν φαρμακευτικά σκευάσματα και παρακλινικές εξετάσεις που θα εκτελούνται αποκλειστικά σε συμβεβλημένα διαγνωστικά κέντρα, μόνο με την Ηλεκτρονική Συνταγογράφηση.

Θα πληρώνουν οι ασφαλισμένοι τον ιατρό του ΕΟΠΥΥ;

Για τους ιατρούς που είναι συμβεβλημένοι με το νέο Ταμείο, ο ασθενής δεν χρειάζεται να καταβάλει καμία αμοιβή. Η αποζημίωση του ιατρού (10 ευρώ ανά επίσκεψη) θα καταβάλλεται από τον ΕΟΠΥΥ, στο πλαίσιο της σύμβασης που έχουν υπογράψει. Αν όμως ο ασφαλισμένος επιλέξει μη συμβεβλημένο γιατρό, τότε θα επιβαρυνθεί ο ίδιος το κόστος της επίσκεψης.

Πόσοι ιατροί βρίσκονται στις υπηρεσίες των ασφαλισμένων του νέου Ταμείου;

Οι τουλάχιστον 9.000.000 ασφαλισμένοι του ΕΟΠΥΥ έχουν πρόσβαση στους 7.500 μόνιμους και συμβασιούχους ιατρούς του ΙΚΑ, ενώ ήδη έχουν ανανεώσει τις συμβάσεις τους τουλάχιστον 5.500 ιατροί, οι οποίοι διατηρούσαν συνεργασία με τα ταμεία ΟΠΑΔ και ΟΑΕΕ. Επιπλέον, το επόμενο διάστημα αναμένεται να υπογραφούν άλλες 5.000 συμβάσεις με νέους ιατρούς ελεύθερους επαγγελματίες. «Ελευθέρας» έχουν οι ασφαλισμένοι και στους ιατρούς των Κέντρων Υγείας και των Αγροτικών Ιατρείων.

 

Χρειάζεται ραντεβού για την επίσκεψη στον ιατρό;

Οι ασφαλισμένοι έχουν τη δυνατότητα να κλείνουν ραντεβού με τους ιατρούς του ΙΚΑ μέσω της τηλεφωνικής γραμμής «184», η οποία λειτουργεί από Δευτέρα έως και Παρασκευή, 07.00 - 19.00.

Πώς βρίσκει κανείς τους συμβεβλημένους ιατρούς;

Μέσω της ίδιας τηλεφωνικής γραμμής, δηλαδή «184», οι ασθενείς ενημερώνονται για τους ιατρούς του ΕΟΠΥΥ. Σημειώνεται ότι οι λίστες των συμβεβλημένων ιατρών είναι αναρτημένες και στα Κέντρα Εξυπηρέτησης Πολιτών (ΚΕΠ), καθώς και στις ιστοσελίδες του ΙΚΑ, του ΟΠΑΔ και του ΟΑΕΕ. (www.ika.gr, www.opad.gr, www.oaee.gr).

Εχουν πρόσβαση στο ΕΣΥ και στα Κέντρα Υγείας οι ασφαλισμένοι;

Ανοιχτές είναι οι πόρτες των νοσοκομείων και των Κέντρων Υγείας για τους ασφαλισμένους του ΕΟΠΥΥ. Ειδικότερα, οι ειδικευμένοι ιατροί των δημόσιων νοσοκομείων έχουν δικαίωμα να γράφουν φάρμακα στους ασφαλισμένους, μέτρο που πρόκειται να υλοποιηθεί εντός των επόμενων εβδομάδων. Το ίδιο ισχύει και για τα Κέντρα Υγείας, τα οποία έχουν ενσωματωθεί στο σύστημα Πρωτοβάθμιας Φροντίδας Υγείας.

Τι ισχύει για τις ιδιωτικές κλινικές;

Ο ΕΟΠΥΥ έχει υπογράψει σύμβαση με την Πανελλήνια Ενωση Ιδιωτικών Κλινικών, ανοίγοντας έτσι την πόρτα για τους ασθενείς σε 190 ιδιωτικές κλινικές της χώρας. Μάλιστα τομή αποτελεί, σύμφωνα με τους ειδικούς, το γεγονός ότι οι ασφαλισμένοι έχουν τη δυνατότητα να νοσηλεύονται σε όλα τα τμήματα των κλινικών και όχι σε ορισμένα - όπως ίσχυε μέχρι πρόσφατα, ανάλογα με τις συμβάσεις των Ταμείων.

Ποιος πληρώνει τον λογαριασμό;

Ο ΕΟΠΥΥ καταβάλλει τα νοσήλια απευθείας προς τα ιδιωτικά θεραπευτήρια, βάσει των Κλειστών Ενοποιημένων Νοσηλίων (ΚΕΝ), δηλαδή του τιμοκαταλόγου που ορίζει την αποζημίωση για το κόστος θεραπείας και νοσηλείας ανάλογα με την ασθένεια. Σημειώνεται ότι η αναβάθμιση θέσης, πέραν της τρίτης, δεν καλύπτεται από τον ΕΟΠΥΥ. Επιπλέον, η αμοιβή του ιατρού βαρύνει τον ασφαλισμένο.

Ποιους εξυπηρετούν οι δομές του ΙΚΑ;

Οι δομές του ΙΚΑ (πολυϊατρεία, ιατρεία και εργαστήρια) είναι ανοιχτές και για όλους τους ασφαλισμένους των Ταμείων που υπάγονται στον ΕΟΠΥΥ. Ετσι, οι ασφαλισμένοι μπορούν να κλείνουν ραντεβού με γιατρό αλλά και για εξετάσεις, π.χ. αιματολογικές ή διαγνωστικές.

Τα ιδιωτικά διαγνωστικά κέντρα είναι συμβεβλημένα με τον ΕΟΠΥΥ;

Περίπου 200 μεγάλα και μεσαία διαγνωστικά κέντρα αλλά και ιδιώτες που διατηρούν μικρά εργαστήρια έχουν υπογράψει σύμβαση. Συνεπώς, οι ασφαλισμένοι έχουν πρόσβαση και στον ιδιωτικό τομέα.

 

Πώς πληρώνονται οι εξετάσεις;

Για την πραγματοποίηση υπερηχογραφημάτων, ακτινογραφιών, μικροβιολογικών αναλύσεων και λοιπών εξετάσεων οι ασφαλισμένοι επιβαρύνονται με συμμετοχή 15%, εκτός αν υποβληθούν σε εξετάσεις εντός των δομών του οργανισμού ή του ΕΣΥ. Αντίθετα, οι ασθενείς πληρώνουν από την τσέπη τους το κόστος, σε περίπτωση που επιλέξουν μη συμβεβλημένο εργαστήριο. Σημειώνεται ότι αν πρόκειται για χειρόγραφα παραπεμπτικά και αν το κόστος της εξέτασης είναι από 100 ευρώ και άνω, χρειάζεται έγκριση του φορέα.

Τι σημαίνει ενιαίες παροχές για όλους τους ασφαλισμένους;

Οτι όλοι θα απολαμβάνουν ενιαίες υπηρεσίες υγείας, δηλαδή θα έχουν ισότιμη πρόσβαση στο σύστημα υγείας, αλλά και ενιαίες καλύψεις σε φάρμακα και περίθαλψη. Για παράδειγμα, ορίζεται ενιαίος κανονισμός παροχών για τους διαβητικούς - για τους ινσουλινοεξαρτώμενους πάσχοντες (τύπου ΙΙ) χορηγούνται έως 100 ταινίες μέτρησης σακχάρου ανά μήνα, έως 50 σκαρφιστήρες ανά μήνα ή 100 ανά δίμηνο, έως 50 βελόνες ανά μήνα και έως 30 ταινίες μέτρησης κετονών στο αίμα ανά έτος.

Οι ασφαλισμένοι πού απευθύνονται για την αποζημίωσή τους ή για άλλα αιτήματα;

Οι παροχές υγείας σε χρήμα (όπως αποζημίωση εργατικού ατυχήματος, επιδότηση ασθενείας, κυήσεως και λοχείας κ.λπ.) εξακολουθούν να αποζημιώνονται από τους φορείς στους οποίους είναι ήδη ασφαλισμένοι. Αντίστοιχα, θα απευθύνονται και για αιτήματα. Οι συγκεκριμένες υπηρεσίες θα εξετάζουν τα υποβαλλόμενα αιτήματα σύμφωνα με τον Ενιαίο Κανονισμό Παροχών Υγείας (δηλαδή, τον «τιμοκατάλογο) του ΕΟΠΥΥ.

Θα ενταχθούν και άλλα Ταμεία στον ΕΟΠΥΥ ;

Σύμφωνα με πρόσφατη ανακοίνωση των συναρμόδιων υπουργείων Υγείας και Εργασίας, στον ΕΟΠΥΥ σχεδιάζεται να ενταχθούν και άλλα τέσσερα ασφαλιστικά ταμεία: το ΕΤΑΑ (Ενιαίο Ταμείο Ανεξάρτητα Απασχολουμένων), ΤΑΥΤΕΚΩ, ΕΤΑΜ-ΜΜΕ και Οίκος Ναύτου.

Ο ΕΟΠΥΥ καλύπτει προληπτικές εξετάσεις;

Παρέχονται δωρεάν εξετάσεις για τη διάγνωση του καρκίνου του μαστού: κάθε δύο χρόνια σε γυναίκες ηλικίας 40 έως 50 ετών και κάθε χρόνο σε γυναίκες άνω των 50 ετών ή σε γυναίκες άνω των 35 ετών (αν ανήκουν στην ομάδα υψηλού κινδύνου). Επιπλέον παρέχεται δωρεάν τεστ ΠΑΠ κάθε χρόνο σε όλες τις γυναίκες. Επίσης, για την πρώιμη διάγνωση του καρκίνου του προστάτη, καλύπτεται το τεστ PSA κάθε δύο χρόνια σε άνδρες άνω των 50 ετών και κάθε χρόνο σε άνδρες ηλικίας άνω των 60 ετών.

 

Ποιες άλλες εξετάσεις κάνει ο ασφαλισμένος δωρεάν;

Για την πρόληψη των καρδιοπαθειών εξετάσεις χοληστερόλης ολικής και κλασμάτων υψηλής και χαμηλής πυκνότητας καθώς και τριγλυκεριδίων με σκοπό τη διάγνωση δυσλιπιδαιμιών, κάθε πέντε χρόνια σε άνδρες και γυναίκες 15 έως 30 ετών και κάθε τρία χρόνια στους ασφαλισμένους άνω των 30 ετών. Επίσης, για την πρώιμη διάγνωση του καρκίνου του παχέος εντέρου, καλύπτονται οι εξετάσεις για ανίχνευση αιμοσφαιρίνης στα κόπρανα και η κολονοσκόπηση για τους ασφαλισμένους άνω των 50 ετών, αλλά και άνω των 40 αν ανήκουν σε ομάδα υψηλού κινδύνου.

 

Τι ισχύει για τον εμβολιασμό των παιδιών;

Παρέχονται δωρεάν οι εμβολιασμοί των παιδιών και των ενηλίκων, σύμφωνα με το εγκεκριμένο από το υπουργείο Υγείας εθνικό πρόγραμμα εμβολιασμού.

Ποιες είναι οι παροχές του ΕΟΠΥΥ για τα νέα ζευγάρια που θέλουν να αποκτήσουν παιδί;

Παρέχονται δωρεάν οι εξετάσεις προγεννητικού ελέγχου (όπως είναι οι αιματολογικές για τη διαπίστωση ετεροζυγωτών μεσογειακής αναιμίας, ηλεκτροφόρηση αιμοσφαιρίνης, εξέταση DNA του εμβρύου, προσδιορισμός αντισωμάτων ερυθράς και έλεγχος καρυοτύπου του εμβρύου σε γυναίκες άνω των 35 ετών. Σε ό,τι αφορά τον τοκετό, καταβάλλεται εφάπαξ χρηματικό βοήθημα 900 ευρώ, 1.200 ευρώ για δίδυμη κύηση και 1.600 ευρώ για τρίδυμη κύηση.

Μπορούν οι ασφαλισμένοι να νοσηλευτούν στο εξωτερικό;

Ναι, αν ο ασφαλισμένος πάσχει από σοβαρό νόσημα, το οποίο δεν μπορεί να αντιμετωπιστεί έγκαιρα στην Ελλάδα ή δεν υπάρχουν τα κατάλληλα επιστημονικά μέσα. Ωστόσο, χρειάζεται έγκριση των Ειδικών Υγειονομικών Επιτροπών Εξωτερικού. Σημειώνεται ότι το Ταμείο αναλαμβάνει το αντίτιμο των εισιτηρίων μετάβασης (ασθενούς και συνοδού) και παρέχει 90 ευρώ ημερησίως για έξοδα διαμονής και διατροφής.

 

Πρόσφατα είναι τα νέα, τώρα τι θα αλλάξει,τι θα αναπροσαρμοστεί στην πορεία, άγνωστο!

----------------------

Link to comment
Share on other sites

Την ημέρα που έχω το ραντεβού με την επιτροπή' date=' θα περάσω να κάνω την ένσταση και για την βʼ επιπέδου, (την τελευταία φορά είχα συγχυστεί πολύ, και τώρα έχω βαρύνει, γι΄ αυτό το λόγο και μόνο είπα πως θα το αφήσω )αλλά πραγματικά πλέον δεν ευελπιστώ σε κανένα φιλότιμο, αυτό μας πέθανε εδώ και καιρό, και πολύ δύσκολο να αναγεννηθεί από τις όποιες στάχτες του, εννοώντας πάντα , τους απρόσωπους δημόσιους φορείς.

 

Και έτσι είναι, όπως το λες για τις εισφορές, εκεί μόνο διεκδικούν και μας ταλαιπωρούν στο έπακρο, μέχρι να μας αποκαρδιώσουν και να μας αγανακτήσουν.

(Μεμονωμένοι υπάλληλοι με φιλότιμο, υπάρχουν, που θέλουν να βοηθήσουν με κάθε νόμιμη διαδικασία, είναι και αυτό ένα γεγονός που δεν το παραβλέπουμε, είναι κάτι που έχω βιώσει προσωπικά).[/quote']

Να σε ρωτησω κατι...Ειναι ασχετο με την ενοτητα αλλα αν μπορεις και ξερεις πες μου......Την β επιπεδου την καλυπτει το ΙΚΑ?(Θα την κανω τελος του μηνα)Την αυχενικη?Γιατι τη εκανα πριν απο 9 εβδομαδες περιπου και απο το ικα θα παρω μονο 9 ευρω ετσι μου ειπαν.Οπως και για το Α-test...ο γυναικολογος μου μου ειπε οτι καλυπτεται απο το ικα, αλλα απο το ικα μου ειπαν προχτες οτι απο τα 60ευρω που στοιχισε θα παρω πισω περιπου τα 25ευρω

Link to comment
Share on other sites

Να σε ρωτησω κατι...Ειναι ασχετο με την ενοτητα αλλα αν μπορεις και ξερεις πες μου......Την β επιπεδου την καλυπτει το ΙΚΑ?(Θα την κανω τελος του μηνα)Την αυχενικη?Γιατι τη εκανα πριν απο 9 εβδομαδες περιπου και απο το ικα θα παρω μονο 9 ευρω ετσι μου ειπαν.Οπως και για το Α-test...ο γυναικολογος μου μου ειπε οτι καλυπτεται απο το ικα, αλλα απο το ικα μου ειπαν προχτες οτι απο τα 60ευρω που στοιχισε θα παρω πισω περιπου τα 25ευρω

 

Και την αυχενικη μαζί με το PAPP-A , όπως και την Β΄επιπέδου/Α-test, τις έκανα σε ιδιωτική κλινική, γιατί εκεί ήταν και ο πιστοποιημένος γιατρός.

Απο το ΙΚΑ μου είπαν πως μόνο 8 ευρώ δικαιολογούνται, και πως μόνο με ένσταση και αν, μπορώ να πάρω όλο η μερικό ποσό επιστροφή.

Μια γνωστή, που ο γιατρός της βρίσκεται σε νοσοκομείο και την παρακολουθούσε εκεί, πλήρωσε μόνο 8 ευρώ μέσω ΙΚΑ, αλλά δεν γνωρίζω άλλες λεπτομέρειες δυστυχώς.

----------------------

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια ψυχραιμία' date=' το θέμα ενδιαφέρει όλες μας, και είναι κρίμα να κλειδωθεί.;)[/quote']

 

Το ξερω mommu αλλα μερικα ατομα δυστηχως δεν καταλαβαινουν! Τα βαζουν στο μυαλο τους οπως εκεινες συμφερει! αν διαβασεις προσεκτικα τι εχω γραψει θα καταλαβεις τι εννοω! δεν αναφερομαι σε καμια κοπελα εδω μεσα και λεω την γνωμη που εχω εγω για τα ιδιωτικα και απο προσωπικες εμπειριες που εχω απο καποια αλλα ατομα γνωστα μου που ψαχνουν να βρουν γιατρο συμφωνα με νοσοκομειο που βρισκεται για να λενε οτι απλα βρισκοντε σε ιδιωτικο! εκει τρελαινομαι εγω! ετσι κι αλλιως ο καθενας κρινει με την τσεπη του για το που θα εναι ή με την θεση που θα ηθελε να ειναι! Αυτα!! :wink:

Σου ευχομαι να γεννησεις με το καλο και να κρατησεις στην αγκαλια σου ενα υγιεστατο μωρακι!!

as1cJTh0g410000MTA3MzUzZHwwMDczMDVkfHRvIG5lcmFpZGFraSBtb3UgZWluYWk.gif
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...