Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΓΕΝΝΑ ΣΕ ΔΗΜΟΣΙΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ


antu

Recommended Posts

Συγνώμη να ρωτήσω πως καταφέρατε και κλείσατε ραντεβού στο νοσοκομείο για εξετάσεις εννοώ τους υπερήχους για την αυχενική διαφάνεια και τον β'επιπέδου?

Διότι στην 1η μου εγκυμοσύνη ήθελα να πάω στο Παπαγεωργίου (μέσω Ικα) να κάνω τον υπέρηχο β' και αφού μετά από ατελείωτες ώρες στο ακουστικό κατάφερα να πιάσω γραμμή απαντάει μία ευγενική κοπέλα της εξηγώ τι θέλω να κάνω και η απάντησή της ήταν πως δεν γίνεται.Με δίνει στο τηλ.την Προϊσταμένη η οποία ευθαρσώς (κατ'εμε) μου ανακοινώνει πως "για να κάνω τον συγκεκριμένο υπέρηχο έπρεπε να με παρακολουθεί γιατρός μέσα από το νοσοκομείο και να μου κλείσει αυτός ραντεβού ένα 3μηνο πιο μπροστά για να υπάρχει διαθέσιμο διαφορετικά δεν μπορούσαν και το βασικό δεν υπήρχε κενό."

Στην 2η εγκυμοσύνη δεν ασχολήθηκα καθόλου με τα νοσοκομεία έκανα τις εξετάσεις μου σε ιδιωτικά εργαστήρια και με τις δαπάνες και τις ενστάσεις που έκανα στο ΙΚΑ πήρα όλα τα χρήματά μου πίσω.

Τα συμπεράσματα δικά σας...

 

Μια απο τα ίδια και εγώ, και αυτό που σου είπε τηλεφωνικά η προϊσταμένη εμένα μου το είπε κατ ιδίαν, ευγενικά ομολογουμένως.

25 αυτού του μήνα έχω και εγώ την ένσταση που εκκρεμεί για την αυχενική, Μπορείς να μου πεις λεπτομέρειες σχετικά; έπρεπε να βρίσκεσαι εσύ η ο σύζυγος εκεί, είναι καλύτερα απο το να βγει "ερήμην" απόφαση; , και πήρες όλο το ποσό με την πρώτη;

 

edit: Να προσθέσω πως η εμπειρία μου στην αυχενική και στην β' επιπέδου ήταν άψογη από κάθε άποψη, ( επαγγελματικότητα και συμπεριφορά γιατρού, χρόνος αναμονής, άμεσο ραντεβού, περιβάλλον) πλην του οικονομικού, θα μου πείτε πως συνήθως αυτά τα πράγματα είναι συνυφασμένα, και δίκιο θα έχετε.

----------------------

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Συγνώμη να ρωτήσω πως καταφέρατε και κλείσατε ραντεβού στο νοσοκομείο για εξετάσεις εννοώ τους υπερήχους για την αυχενική διαφάνεια και τον β'επιπέδου?

εγκαιρως δλδ σχεδον 1,5 μηνα πριν. στο ελενας μου εδωσαν απο τον πρωτο κιολας υπερηχο ενα κατεβατο εξετασεων και διπλα ειχαν γραψει ποτε πρεπει να γινουν αναλογα με τη βδομαδα που διανυω. καθε φορα που ολοκληρωνα μια εξεταση εκλεινα ραντεβου για την μεθεπομενη φορα διοτι ειχα φροντισει ηδη να κλεισω για την επομενη ;)

Και εγώ έτσι ακριβώς κάνω στο Έλενα. Μου γράφει η γιατρός πότε πρέπει να γίνει η κάθε εξέταση και 2 μήνες πριν την ημερομηνία που πρέπει να γίνει, παίρνω τηλ. να κλείσω το ραντεβού. Το μόνο άσχημο είναι ότι περιμένεις και μισή ώρα μέχρι να πετύχεις γραμμή :(

Ap1rp3.png
Link to comment
Share on other sites

εγώ στο Έλενα είχα πάει αμέσως με το χαρτί στο σπιτάκι που κλείνουν τα ραντεβού και έκλεισα τα πάντα, δεν δοκίμασα καν με το τηλέφωνο, πήρα τις εκτυπώσεις και εξυπηρετήθηκα κυρία!

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα είναι συνηθως η αυχενική στα δημόσια επειδή συνήθως μαθαίνουμε την εγκυμοσυνη κάπου 5-6 εβδομάδων και έτσι δεν έχουμε πολύ χρόνο. Για τα υπόλοιπα όμως αρκεί να ξέρουμε πότε πρέπει να γινουν και κλέινεις άμεσα ραντεβού. συνήθως πρέπει να πας από κει γιατί με το τηλέφωνο είναι λίγο δύσκολο να πιάσεις γραμμη. Ομως κάθε φορά που κάνεις μια εξέταση κλείνεις το ραντεβού για την επόμενη και ξεμπερδεύεις. Εγώ έτσι κάνω.

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη να ρωτήσω πως καταφέρατε και κλείσατε ραντεβού στο νοσοκομείο για εξετάσεις εννοώ τους υπερήχους για την αυχενική διαφάνεια και τον β'επιπέδου?

Διότι στην 1η μου εγκυμοσύνη ήθελα να πάω στο Παπαγεωργίου (μέσω Ικα) να κάνω τον υπέρηχο β' και αφού μετά από ατελείωτες ώρες στο ακουστικό κατάφερα να πιάσω γραμμή απαντάει μία ευγενική κοπέλα της εξηγώ τι θέλω να κάνω και η απάντησή της ήταν πως δεν γίνεται.Με δίνει στο τηλ.την Προϊσταμένη η οποία ευθαρσώς (κατ'εμε) μου ανακοινώνει πως "για να κάνω τον συγκεκριμένο υπέρηχο έπρεπε να με παρακολουθεί γιατρός μέσα από το νοσοκομείο και να μου κλείσει αυτός ραντεβού ένα 3μηνο πιο μπροστά για να υπάρχει διαθέσιμο διαφορετικά δεν μπορούσαν και το βασικό δεν υπήρχε κενό."

Στην 2η εγκυμοσύνη δεν ασχολήθηκα καθόλου με τα νοσοκομεία έκανα τις εξετάσεις μου σε ιδιωτικά εργαστήρια και με τις δαπάνες και τις ενστάσεις που έκανα στο ΙΚΑ πήρα όλα τα χρήματά μου πίσω.

Τα συμπεράσματα δικά σας...

 

Ισως να υπαρχει προβλημα σε μεγαλα νοσοκομεια, εδω δεν εχουμε τετοιο προβλημα... Σε καθε ραντεβου σου κλεινουν το επομενο αναλογα με το τι θα χρειαστεις την επομενη φορα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

αννετα υπερβαλεις.... αν σε πιασουν οι πονοι κ πας στο νοσοκομειο που εφημερευει μια χαρα θα σε ξεγεννησουν χωρις να πληρωσεις - λαδωσεις κανεναν... απλα η διαφορα ειναι η εξης : πολυ απλα δεν θα σου κανουν επισκληριδιο γτ ειναι πολυτελεια, οι μαναδες γεννησαν χωρις να κανουν κ φυσικα αν θες επισκληριδιο πρεπει να πληρωσεις...

εγω γεννησα με δικο μου γιατρο (που βεβαια τον πληρωσα) αλλα μεσα γνωρισα πολλες κοπελες που τους πιασαν πονοι κ πηγαν στο νοσοκομειο που εφημερευε... οσο για το δωματιο πολυ απλα ειναι τα πραγματα:

με το ικα δικαιουσαι 4κλινο αν θελεις αναβαθμιση πληρωνεις την διαφορα , αν δεν θελεις κανεναν διπλα σου πας σε μονοκλινο... κ φυσια ηπατητιδα η διπλανη σου μπορει να χει κ στην ιδιωτικη κλινικη!!!

οσον αφορα το αν πρεπει να πληρωνουμε εξτρα τους γιατρους οντως ειναι τραγικο λαθος... αλλα εγω καθοτι φοβιτσιαρα δεν ηθελα να εχω την ωρα του τοκετου οποιον τυχει που ουτε καν τον γνωριζω.. (οχι πως δεν θα μου κανε καλη δουλεια)

κ κατι ακομα γνωριζω κοπελα που εκανε καισαρικη στο γενεσις κ ή λογω μη αποστειρωμενων εργαλειων ή τελος παντων απο καποιο μικροβιο επαθε μολυνση στα ραμματα κ χρειαστηκε να την ανοιξουν ξανα κ βεβαι το 2ρο επελεξε να το γεννησει παπαγεωργιου με αλλον γιατρο!

οποτε τα μικροβια υπαρχουν παντου ανεξαρτητου τσεπης... κ τα λαθη δυστυχως ειναι παλι ανθρωπινα ανεξαρτητου τσεπης...

Link to comment
Share on other sites

εγώ στο Έλενα είχα πάει αμέσως με το χαρτί στο σπιτάκι που κλείνουν τα ραντεβού και έκλεισα τα πάντα, δεν δοκίμασα καν με το τηλέφωνο, πήρα τις εκτυπώσεις και εξυπηρετήθηκα κυρία!

σωστο και αυτο !!! δυο ραντεβου εκτακτα που χρειαστηκα ενδοκρινολογο πηγα στο σπιτακι με παραπεμπτικο γιατρου και εκλεισα ραντεβου αμεσα!!! :D

Link to comment
Share on other sites

κ κατι ακομα γνωριζω κοπελα που εκανε καισαρικη στο γενεσις κ ή λογω μη αποστειρωμενων εργαλειων ή τελος παντων απο καποιο μικροβιο επαθε μολυνση στα ραμματα κ χρειαστηκε να την ανοιξουν ξανα κ βεβαι το 2ρο επελεξε να το γεννησει παπαγεωργιου με αλλον γιατρο!

οποτε τα μικροβια υπαρχουν παντου ανεξαρτητου τσεπης... κ τα λαθη δυστυχως ειναι παλι ανθρωπινα ανεξαρτητου τσεπης...

 

Οντως ισχύει αυτό που λες. Ξαδέλφη του άντρα μου γέννησε σε ιδιωτική κλινική στην Θεσσαλονίκη (δεν γνωρίζω ποια γιατί δεν είμαι από κει και δεν έχω συγκρατήσει το όνομα). Το παιδάκι της κόλλησε ενδονοσοκομειακό μικρόβιο και τραβιόταν με αντιβιώσεις και εξετάσεις πάνω από μηνα.Αυτό είναι κάτι που τυχαίνει και σε δημοσίο και σε ιδιωτικό. Η διαφορά είναι ότι το ιδιωτικό μπορεί πιο εύκολα να το καλύψει ενώ στο δημόσιο θα είχε γίνει χαμός.

Link to comment
Share on other sites

Οντως ισχύει αυτό που λες. Ξαδέλφη του άντρα μου γέννησε σε ιδιωτική κλινική στην Θεσσαλονίκη (δεν γνωρίζω ποια γιατί δεν είμαι από κει και δεν έχω συγκρατήσει το όνομα). Το παιδάκι της κόλλησε ενδονοσοκομειακό μικρόβιο και τραβιόταν με αντιβιώσεις και εξετάσεις πάνω από μηνα.Αυτό είναι κάτι που τυχαίνει και σε δημοσίο και σε ιδιωτικό. Η διαφορά είναι ότι το ιδιωτικό μπορεί πιο εύκολα να το καλύψει ενώ στο δημόσιο θα είχε γίνει χαμός.[/QUOTE]

Νομίζω πως λάθος το γράφεις στο δημόσιο θα υπήρχε αλληλοκάλυψη γιατί εκεί κοιτούν τα μωρά όλοι οι γιατροί δλδ μπαίνουν μέσα στην αίθουσα νεογνών από φοιτητές μέχρι καθηγητές και το νοσηλευτικό προσωπικό,ενώ στην ιδιωτική οι γιατροί είναι συγκεκριμένοι και εννοείται πως μπορείς να καταλογίσεις τις όποιες ευθύνες συγκεκριμένα ,δεν θέλουν να δυσφημιστούν για αμέλεια.

 

Ισως να υπαρχει προβλημα σε μεγαλα νοσοκομεια, εδω δεν εχουμε τετοιο προβλημα... Σε καθε ραντεβου σου κλεινουν το επομενο αναλογα με το τι θα χρειαστεις την επομενη φορα.

Εννοώ πως με τον τρόπο τους σε σπρώχνουν στους γιατρούς του νοσοκομείου δημιουργώντας τις πελατειακές σχέσεις ενώ είναι υποχρεωμένοι να μας εξυπηρετήσουν στα εργαστήριά τους

 

Και εγώ έτσι ακριβώς κάνω στο Έλενα. Μου γράφει η γιατρός πότε πρέπει να γίνει η κάθε εξέταση και 2 μήνες πριν την ημερομηνία που πρέπει να γίνει, παίρνω τηλ. να κλείσω το ραντεβού. Το μόνο άσχημο είναι ότι περιμένεις και μισή ώρα μέχρι να πετύχεις γραμμή :(

 

Ίσως στο Ελενα να είναι πιο ξεκάθαρα τα πράγματα,εδώ Θεσ/νικη ισχύουν τα παραπάνω που έγραψα στην travellingmum.

 

Μια απο τα ίδια και εγώ' date=' και αυτό που σου είπε τηλεφωνικά η προϊσταμένη εμένα μου το είπε κατ ιδίαν, ευγενικά ομολογουμένως.

[b']25 αυτού του μήνα έχω και εγώ την ένσταση που εκκρεμεί για την αυχενική, Μπορείς να μου πεις λεπτομέρειες σχετικά; 1)έπρεπε να βρίσκεσαι εσύ η ο σύζυγος εκεί, είναι καλύτερα 2)απο το να βγει "ερήμην" απόφαση; , και πήρες όλο το ποσό με την πρώτη;

[/b]

 

1)μπορεί να παραστεί και ο σύζυγός σου με την ταυτότητά σου απλά να έχει μία σχετική γνώμη.

 

2)σε αυτήν την περίπτωση μπορεί να σε απορρίψουν και να μην πάρεις τίποτα πίσω

 

3)η αίθουσα του ικα ευόσμου υπήρχε ένα τραπέζι και γύρω-γύρω βρίσκονταν γύρω στα 10-12 άτομα εγώ λίγο σοκαρίστηκα την πρώτη φορά.Θέλει να δείχνεις πως έχεις αυτοπεποίθηση και βασικά ο τόνος της φωνής να είναι επιβλητικός και ευγενικός.

 

4)Το τελικό ποσό της επιστροφής μου το στείλανε με επιστολή μετά από 1-1.5 μήνα αλλά το πήρα όλο και από τις 2 εγκυμοσύνες.

 

Αυτά πιστεύω να σε βοήθησα.

ΟΣΟ ΠΕΡΝΑΕΙ Ο ΚΑΙΡΟΣ ΔΕΝΟΜΑΙ ΠΙΟ ΠΟΛΥ ΜΑΖΙ ΤΟΥΣ,ΠΩΣ ΘΑ ΞΕΠΕΡΑΣΤΕΙ ΤΟ ΟΙΔΙΠΟΔΕΙΟ ???????????????

1ος Αγγελος :31/10/08 ;)

2ος Αγγελος :01/04/10.:P

Link to comment
Share on other sites

Τι δες καλε, μας έκανες τα μούτρα κρέας!κι εγω λυπάμαι που το 2012 υπάρχουν τέτοιοι φασιστες που δεν δέχονται διαφορετικές απόψεις!στο κάτω κάτω εάν δεν συμφωνείς, να αγνοήσεις τις απόψεις μου, που ούτως η άλλως έχουν θεμέλια και ειναι και η αλήθεια, είτε σου αρέσει είτε όχι.Εάν θες να κανείς πειράματα με την υγεία σου η του μωρού σου δεν έχεις παρα ΝΑ το αποδείξεις όταν με το καλο ΕΣΥ γεννήσεις!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τα έθεσες σωστά τα πράγματα στην απάντηση σου, αλλα ακριβώς εκεί πατάνε στην ανάγκη οι γιατροί και χαίρομαι που το επισημανες, στο ότι προτιμάει κανείς τον γιατρο του παρα τον εφΗμερευοντα, οπότε...πληρώνεις αναγκαστικά...παντού όμως.Έπειτα, υπάρχουν δημόσια και δημόσια.σαφώς και μπορεί κανείς να γεννήσει κι εντελώς δωρεάν στα εφημερευοντα.Ποιος όμως τολμάει κάτι σκεπτόμενος πιθανές επιπτώσεις, η έχοντας αμφιβολίες, ειδικά για την πρώτη φορά που γίνεται μητέρα η πατέρας!Μακάρι τα πράγματα να ήταν διαφορετικά και να δικαιούμαστε όλοι την καλύτερη δυνατή αντιμετώπιση σε έναν τοκετο σε δημόσιο νοσοκομειο.Στο κάτω κάτω ειναι ένα δημόσιο αγαθό που το πληρώνουμε όλοι, οπότε σίγουρα το δικαιούμαστε!

Link to comment
Share on other sites

 

1)μπορεί να παραστεί και ο σύζυγός σου με την ταυτότητά σου απλά να έχει μία σχετική γνώμη.

 

2)σε αυτήν την περίπτωση μπορεί να σε απορρίψουν και να μην πάρεις τίποτα πίσω

 

3)η αίθουσα του ικα ευόσμου υπήρχε ένα τραπέζι και γύρω-γύρω βρίσκονταν γύρω στα 10-12 άτομα εγώ λίγο σοκαρίστηκα την πρώτη φορά.Θέλει να δείχνεις πως έχεις αυτοπεποίθηση και βασικά ο τόνος της φωνής να είναι επιβλητικός και ευγενικός.

 

4)Το τελικό ποσό της επιστροφής μου το στείλανε με επιστολή μετά από 1-1.5 μήνα αλλά το πήρα όλο και από τις 2 εγκυμοσύνες.

 

Αυτά πιστεύω να σε βοήθησα.

 

Τόσα πολλά άτομα, γιατί άραγε;:roll: Στο ΙΚΑ Νεαπόλεως είναι το δικό μου ραντεβού, και πραγματικά με βοήθησες πολύ με τις απαντήσεις σου, νομίζω όμως πως, αν μια φορά ήταν δύσκολα τότε που διεκπαίρωσες εσύ την διαδικασία, πόσο μάλλον τώρα, που δεν πληρώνουν γενικά, και τα ταμεία έχουν συγχωνευθεί, δεν ευελπιστώ πως θα γίνει κάτι, ειδικά τώρα, υπολείπεται και η ένσταση για την β΄επιπέδου, αλλά πιθανόν να μην την κάνω.

 

Πάντως σ΄ ευχαριστώ πολύ, καλή χρονιά και να χαίρεσαι τα παιδάκια σου!:)

----------------------

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως λάθος το γράφεις στο δημόσιο θα υπήρχε αλληλοκάλυψη γιατί εκεί κοιτούν τα μωρά όλοι οι γιατροί δλδ μπαίνουν μέσα στην αίθουσα νεογνών από φοιτητές μέχρι καθηγητές και το νοσηλευτικό προσωπικό,ενώ στην ιδιωτική οι γιατροί είναι συγκεκριμένοι και εννοείται πως μπορείς να καταλογίσεις τις όποιες ευθύνες συγκεκριμένα ,δεν θέλουν να δυσφημιστούν για αμέλεια.

 

Δεν αντιλέγω σε αυτό που λες. Θεωρω οτι και στις δυο περιπτώσεις μπορεί να αλληλοκαλυφθουν μεταξύ τους οι γιατροι. Ομως στο δημόσιο θα γίνει περισσότερος ντόρος με τα καναλια κλπ. Αυτό εννούσα.

 

Γενικά παντού μπορεί να σου τύχει το κακό και μακρυα από όλους και όλες. Απλά δεν είναι καλό να ισωπεδώνουμε τα δημόσια ή τα ιδιωτικά (δεν το λέω για σένα). Το ότι κάποια γυναίκα επιλέγει το ένα και κάποια άλλη το άλλο δεν σημαίνει ότι η μια νοιάζεται για το παιδί της περισσότερο από την άλλη. Και στα δυο υπάρχουν μικρόβια και στα δυο υπάρχουν καλοί και κακοί επαγγελματιες.

Link to comment
Share on other sites

Δεν αντιλέγω σε αυτό που λες. Θεωρω οτι και στις δυο περιπτώσεις μπορεί να αλληλοκαλυφθουν μεταξύ τους οι γιατροι. Ομως στο δημόσιο θα γίνει περισσότερος ντόρος με τα καναλια κλπ. Αυτό εννούσα.

 

Γενικά παντού μπορεί να σου τύχει το κακό και μακρυα από όλους και όλες. Απλά δεν είναι καλό να ισωπεδώνουμε τα δημόσια ή τα ιδιωτικά (δεν το λέω για σένα). Το ότι κάποια γυναίκα επιλέγει το ένα και κάποια άλλη το άλλο δεν σημαίνει ότι η μια νοιάζεται για το παιδί της περισσότερο από την άλλη. Και στα δυο υπάρχουν μικρόβια και στα δυο υπάρχουν καλοί και κακοί επαγγελματιες.

 

οχι κάθε άλλο αλλά στο ιδιωτικό έχεις απαιτήσεις ενώ στο δημόσιο είναι λίγο τρέχα γύρευε.το λέω αυτό όχι μόνο από περιστατικά που άκουσα αλλά από περιπτώσεις δικών μου κοντινών ασχετα από τις εγκυμοσύνες.

 

σοκαρίστηκα τρελά όταν πήγα στο ιπποκράτειο να δω την φίλη μου που είχε γεννήσει το 2007 (τα έχω γράψει και σε άλλα ποστ) να πηγαίνει η μαμά με την ταυτότητα για να πάρει το μωρό και όοοολος ο κόσμος από πάνω τους τήρηση ωραρίου 0(μηδέν)απαράδεκτο μόνο αυτό μου έφτανε για να απορρίψω το ιπποκράτειο στο παπαγεωργίου είναι αλλιώς τα πράγματα.

ΟΣΟ ΠΕΡΝΑΕΙ Ο ΚΑΙΡΟΣ ΔΕΝΟΜΑΙ ΠΙΟ ΠΟΛΥ ΜΑΖΙ ΤΟΥΣ,ΠΩΣ ΘΑ ΞΕΠΕΡΑΣΤΕΙ ΤΟ ΟΙΔΙΠΟΔΕΙΟ ???????????????

1ος Αγγελος :31/10/08 ;)

2ος Αγγελος :01/04/10.:P

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

αννετα απο μονη μου σχολιασα οτι ειναι τραγικο το οτι πληρωσα τον γιατρο.... ομως τουλαχιστον γλιτωσα την αμοιβη της κλινικης... για 2κλινο πληρωσα 129 € ενω στο γενεσις ηθελα γυρω στα 2000ε ... ε η διαφορα ειναι μεγαλη! κ επειδη το πρωτο το γεννησα στο γενεσις (σε μονοκλινο παρακαλω) σε διαβεβαιωνω εξισου ευχαριστημενη εμεινα κ απο το παπαγεωργιου...!

Link to comment
Share on other sites

Τόσα πολλά άτομα' date=' γιατί άραγε;:roll: Στο ΙΚΑ Νεαπόλεως είναι το δικό μου ραντεβού, και πραγματικά με βοήθησες πολύ με τις απαντήσεις σου, νομίζω όμως πως, αν μια φορά ήταν δύσκολα τότε που διεκπαίρωσες εσύ την διαδικασία, πόσο μάλλον τώρα, που δεν πληρώνουν γενικά, και τα ταμεία έχουν συγχωνευθεί, δεν ευελπιστώ πως θα γίνει κάτι, ειδικά τώρα, υπολείπεται και η ένσταση για την β΄επιπέδου, αλλά πιθανόν να μην την κάνω.

 

Πάντως σ΄ ευχαριστώ πολύ, καλή χρονιά και να χαίρεσαι τα παιδάκια σου!:)[/quote']

την 1η ήταν κάπως, μετά πήρα το κολάι και ποιος με έπιανε....

ότι και να γίνει την ένσταση να την κάνεις μην την αφήνεις γιατί 'ισως έτσι φιλοτιμηθούν και αλλάξουν την τιμολογιακή τους πολιτική.όσα και να πάρεις πίσω μην χαρίζεις τίποτα εδώ στις εισφορές σου σου κρατάνε και το τελευταίο σεντ για να σου παρέχουν μηδενική δημόσια υγεία.

μπορεί να μας φουσκώνουν το κεφάλι με τα πόσα χρωστάνε τα ταμεία αλλά αυτά δεν "μπήκαν" μέσα από εσένα αλλά από την αναλγησία και την εθελοτυφλία των αρμοδίων ελεγκτικών υπαλλήλων.στο όνομα της κρίσης θυσιάζουν τα πάντα αλλά η διαφθορά ζει και βασιλεύει.

ευχαριστώ για τις ευχές.

ΟΣΟ ΠΕΡΝΑΕΙ Ο ΚΑΙΡΟΣ ΔΕΝΟΜΑΙ ΠΙΟ ΠΟΛΥ ΜΑΖΙ ΤΟΥΣ,ΠΩΣ ΘΑ ΞΕΠΕΡΑΣΤΕΙ ΤΟ ΟΙΔΙΠΟΔΕΙΟ ???????????????

1ος Αγγελος :31/10/08 ;)

2ος Αγγελος :01/04/10.:P

Link to comment
Share on other sites

 

 

οχι κάθε άλλο αλλά στο ιδιωτικό έχεις απαιτήσεις ενώ στο δημόσιο είναι λίγο τρέχα γύρευε.το λέω αυτό όχι μόνο από περιστατικά που άκουσα αλλά από περιπτώσεις δικών μου κοντινών ασχετα από τις εγκυμοσύνες.

 

σοκαρίστηκα τρελά όταν πήγα στο ιπποκράτειο να δω την φίλη μου που είχε γεννήσει το 2007 (τα έχω γράψει και σε άλλα ποστ) να πηγαίνει η μαμά με την ταυτότητα για να πάρει το μωρό και όοοολος ο κόσμος από πάνω τους τήρηση ωραρίου 0(μηδέν)απαράδεκτο μόνο αυτό μου έφτανε για να απορρίψω το ιπποκράτειο στο παπαγεωργίου είναι αλλιώς τα πράγματα.

 

Ισως από το 2007 να άλλαξαν τα πράγματα δεν ξέρω εγώ το 2009 γέννησα το πρώτο. Βέβαια στην Αθήνα δεν ξέρω από θεσσαλονίκη τι ισχυει. Εγω είχα κανονικά το μωρό στο δωμάτιο μαζί μου και με τις επικέψεις ήταν αυστηροί αλλά κάπου είναι και δικό μας θέμα να μην έρχονται όλοι στο μωρούλι. Εμείς είχαμε πολύ κόσμο σ σημείο να κουραστώ εγώ. Τωρα λέω του άντρα μου να μην ειδοποιήσουν όλο το κόσμο και γενικά να μην επιτρέψουν και οι δικοί μου τις πολλές επισκέψεις. πρέπει και μεις να βάλουμε κάπου φρένο τι να σου κάνει και το νοσοκομείο. Πάντως στα ωράρια ήταν πολύ τυπικοί.

 

Για τις απαιτήσεις τώρα μάλλον στον άνθρωπο είναι. τα ξαδέλφια μας που ανιμετώπισαν πρόβλημα με ενδονοσοκομειακό μικρόβιο στο νεογεννητο τους σε ιδιωτική κλινικη δεν ζήτησαν κάτι και δεν το έψαξαν παραπάνω. είχαν σοκαριστεί κιόλας. Πρώτο τους παιδάκι εκεί που έλεγαν πάμε σπίτι μας αρρωστησε το μωρό. Ασε ήταν χάλια η κατάσταση. μέσα στην στεναχωριά τους δεν το έψαξαν. Και στην αρχή δεν τους έλεγαν τι έχει το παιδί και ταλαιπωρήθηκε ακόμα πιο πολύ.

 

Γενικά τώρα τα δημόσια ασχετα από γέννες κλπ σίγουρα έχουν ελλείψεις και προβλήματα αλλά αμα έχεις κάτι σοβαρό σε δημόσιο δεν θα πας; Εχουν όσο να πεις καλούς γιατρούς και μπορουν να αντιμετωπίσουν πολλές καταστασεις.Οταν χρειάατηκα να αφαιρέσω τον θυροειδή μου για κακοήθεια σε δημόσιο πήγα και ας μου χαν πει για ιδιωτη που ήθελε 3000 και χιλιαρικα μόνο για την αμοιβη του. Μου είχαν πει ότι θα μείνω στο νοσοκομείο μόνο 1 μέρα. Στο δημόσιο έμεινα 5 μέρες με σωληνάκια στο λαιμό για να είμαστε σίγουροι ότι θα φύγουν όλα τα υγρα και θα καθαρίσει καλά για να μην έχω φλεγμονές. Πήρα τις αντιβιώσεις μου κανονικα επειδή εχω ένα θέμα με την καρδια, μου μετρούσαν καθημερινά το ασβεστιο επειδή έτσι πρέπει. Αν είχα πάει στο ιδιωτικό αυτά πως θα τα έκανα δεν ξέρω.

 

Και ο γιατρός ήταν καταπληκτκός. Ναι τον πλήρωσα αλλά του άξιζαν τα λεφτα. Εκανε φοβερή δουλειά και δεν με ξέχασε μετά. Μέχρι και στο τηλέφωνο με έπερνε να δει πως είμαι και να μιλήσει με την ενδοκρινολόγο μου, να της πει τι βρήκε όταν με άνοιξε και να δώσει οδήγιες για την συνέχεια. Δεν έπρεπε να πάρω φαρμακα για να κάνω τις θεραπειες ώστε να κάψουμε τα καρκινικά κύτταρα που απέμειναν.

 

Γενικά από την εμπειρία μου (δυστυχώς έχω και από δημόσιο και από ιδιωτικό) στα δημόσια έχω μείνει πιο ευχαριστημένη. Ελπίζω να μην στραβώσει κάτι τώρα που θα ξαναγεννησω. κατά τα άλλα δεν θα ήθελα να ξαναπάω σε νοσοκομείο για κανένα λόγο ώστε να διαπιστώσω διαφορές ή ομοιότητες μεταξύ τους!:D

 

Καλά να είμαστε έχει σημασία και να γεννησουμε τα παιδάκια μας χωρίς προβλήματα είτε επιλέξουμε δημόσιο είτε ιδιωτικό.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, τελικά υπάρχουν δημόσια και δημόσια, επιμένω.Δεν είμαι κάτοικος Θεσσαλονίκης, οκ μπορεί εκει να ειναι σε καλύτερη μοίρα τα πράγματα.Εδω όμως στην αθηνα πχ δεν αναρωτιεστε γιατί όλοι τρέχουν να γεννήσουν Έλενα και Αττικό και όχι ας πούμε κρατικό Νίκαιας η στο τζανειο?Δεν ειναι τυχαία κάποια πράγματα, οπωςπχ γνωστές μου που δεν γεννανε στο δημόσιο Κυπαρισσία αλλα πανε στης Καλαμάτας.Για αυτο δεν ειναι ότι πίνουμε νερό στο όνομα των δημοσίωνπου φέρονται ως ιδιωτικά γιατί απλούστατα οι δημόσιοι γιατροί τα έχουν κάνει τσιφλίκια τους και ζητάνε αμοιβές καθόλου ευκαταφρονητες!και όλες δυστυχώς οι περιπτώσεις που ακούω για να γεννήσουν σε καλα δημόσια, ειναι χωρίς καμμια εξαίρεση με παχυλές αμοιβές, ειλικρινά!Τι να πούμε, οποίος προλάβει τον κύριον είδε!ειναι δίκαιο να μη μπορω εγω να χρησιμοποιήσω νοσοκομειο που έχω δίπλα μου γιατί έχουν καβατζωθει οι θέσεις απο κάποιους που λαδωσαν χοντρά, που δε φταίνε κι αυτοί αφού τους παει εκβιαστικά το ΣΎΣΤΗΜΑ!

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειάζεται γνωριμίες να βρεις έναν γιατρό (δηλαδή να είναι σων και ντε πατσανάκης κάποιου δικού σου κλπ). Και γω όταν έφυγα από τον ιδιωτη που με είχε ξεζουμίσει 5 χρόνια ΧΟΝΤΡΑ και μου ζήτησε μόνο για την αμοιβη του 2000ευρω εψαξα βρήκα γιατρό στο ΑΤΤΙΚΟ. Πήγα να δω τι λέει και αν αξίζει. Μου άρεσε και εμεινα εκεί. Δεν πήγα συστημένη απλά εμαθα γιαυτόν έκλεισα ραντεβού και πήγα. Πλήρωσα 1200 το 2009 και τώρα θα δώσω 1000. Στο νοσοκομείο τότε 300 ευρω περίπου τώρα τίποτα. Πολύ λιγότερα απότι μου έβγαινε στο ιδιωτικό και ξέρω ότι αν χρειαστώ κάτι έξτρα δεν θα το χρεωθώ αλλά μου το καλύπτει η ασφάλεια. Ξέρω εξαρχής ότι θα χρειαστώ εξετάσεις θυροειδή του παιδιού λόγω του ότι έχω υποβληθεί σε αφαιρεση. Αυτές είναι πανάκριβες στο ιδιωτικο ενώ στο δημόσιο θα γίνουν δωρεαν. Και δεν θα τρέχω στο παιδων γιατί πρέπει να γίνουν τις πρώτες μέρες ζωής του μωρού και φυσικά δεν γίνονται στο ΙΚΑ ή σε άλλα κέντρα, όπως καταλαβαίνετε.

 

Και το έλενας πάντως είναι πλέον πολύ καλό νοσοκομείο. Με τα νεα δωμάτια αξίζει να πας ακόμα και αν δεν έχεις δικό σου γιατρό αλλά να πας σε εφημερεύον. Θα πληρώσεις μια μικρή διαφορά για το σωμάτιο αλλά απότι μου χουν πει γνωστές που γέννησαν εκεί είναι σούπερ. Επιπλέον ξέρω ότι στο ελενας υπάρχει γιατρός που σε αναλαμβάνει στην εγκυμοσυνη και δεν ζητάει χρήματα. Γνωστη μου πήγε σε αυτόν που το άκουσε από άλλη γυναίκα χωρίς να είναι γνωστός της ή κάτι σχετικό.

 

Για άλλα νοσοκομεία της Αθηνας δεν ξέρω πολλα. Εχω γνωστες που γέννησαν στο Αρεταίειο με δικό τους γιατρο και δεν είχαν κάποιο πρόβλημα. Επίσης μια άλλη θα πάει στο Θριάσειο και απόσο ξέρω εκεί έχουν γεννήσει και οι αδελφές της. Με δικό τους γιατρό βέβαια αλλά είναι ευχαριστημενες.

 

Το καλό που έχεις αν πας με δικό σου γιατρό στο δημόσιο είναι ότι νιώθεις περισσότερο ασφαλής. Μπορεί να είναι και ψευδαίσθηση βέβαια αλλά την ώρα της γέννας σου χρειάζεται να ξέρεις ότι ο γιατρός σε ξέρει γιαυτό και οι περισσότερες αποδεχόμαστε το να δώσουμε 1000 ευρω στον γιατρό (αλλα ποσα του τύπου 1500-2000 μου φαίνονται αρκετά για γιατρό δημοσίου). Καλώς ή κακώς δεν το αναλύω γιατί φταίω πρώτα εγώ που δέχομαι να τον πληρώσω και μετά εκείνος. Αλλά είμαι ευχαριστημένη για τα χρήματα που γλιτώνω και από το ότι εμπιστεύομαι τον γιατρό μου γι' αυτό και δεν το ψάχνω πιο πολύ.

 

Επίσης να πω ότι δεν γνώριζα ότι μπορείς να γεννήσεις στο κρατικό Νικαιας ή το τζάνειο, δεν έχω και γνωστές που να έχουν πάει εκεί η αλήθεια είναι. Αννεττα τι εννοείς έχουν καβατζωθεί οι θέσεις και δεν μπορείς να πας; Πήγες σε κάποιο νοσοκομείο και αρνήθηκαν να σε αναλάβουν; Εχουν δικαίωμα να το κάνουν αυτό;

Link to comment
Share on other sites

.Εδω όμως στην αθηνα πχ δεν αναρωτιεστε γιατί όλοι τρέχουν να γεννήσουν Έλενα και Αττικό και όχι ας πούμε κρατικό Νίκαιας η στο τζανειο?Δεν ειναι τυχαία κάποια πράγματα, οπωςπχ γνωστές μου που δεν γεννανε στο δημόσιο Κυπαρισσία αλλα πανε στης Καλαμάτας.Για αυτο δεν ειναι ότι πίνουμε νερό στο όνομα των δημοσίωνπου φέρονται ως ιδιωτικά γιατί απλούστατα οι δημόσιοι γιατροί τα έχουν κάνει τσιφλίκια τους και ζητάνε αμοιβές καθόλου ευκαταφρονητες!και όλες δυστυχώς οι περιπτώσεις που ακούω για να γεννήσουν σε καλα δημόσια, ειναι χωρίς καμμια εξαίρεση με παχυλές αμοιβές, ειλικρινά!Τι να πούμε, οποίος προλάβει τον κύριον είδε!ειναι δίκαιο να μη μπορω εγω να χρησιμοποιήσω νοσοκομειο που έχω δίπλα μου γιατί έχουν καβατζωθει οι θέσεις απο κάποιους που λαδωσαν χοντρά, που δε φταίνε κι αυτοί αφού τους παει εκβιαστικά το ΣΎΣΤΗΜΑ!

anneta θα σου το ξαναπω αν σε πιασουν πονοι την μερα που εφημερευει το ελενα ή το αττικο που λες οτι ειναι της προτιμησης σου εννοειτε οτι θα σε δεχτουν ανεξαρτητου καβατζωμα θεσεως... απλα οσες εχουν δικο τους γιατρο μπορουν να ξεγεννησουν σε δημοσιο νοσοκομειο αποκλειοστικα κ μονο αν εφημερευει με ραντεβου για προκληση... δεν ξερω αν εχεις καταλαβει πως λειτουργει το συστημα ακριβως...

δηλδη πχ εχω γιατρο στο ελενα κ θελω να γεννησω εκει φυσιολογικα : το ελενα εφημερευει πχ την τριτη αν δεν με πιασουν πονοι μου λεει ο ντακτορας ελα για προκληση, αν μου πιασουν ομως οι πονοι την δευτερα που δεν εφημερευει ΔΕΝ μπορω να κανω εισαγωγη κ γενναω κλινικη ή σε οποιο εφημερευει εκεινη την μερα (με οποιον γιατρο τυχη) εσυ που δεν εχεις γιατρο στο ελενα δεν εχεις καποιον να σε κανονισει προκληση την ημερα που εφημερευει ΑΛΛΑ αν σε πιασουν πονοι πχ την τριτη που εφημερευει δεν θα σου πουν συγνωμη κοπελια αλλα δεν υπαρχει θεση , θα σε δεχουν κανονικα... ;) ;) ;)

Link to comment
Share on other sites

Ναι αν εφημερεύει το νοσοκομείο (ειδικά το ελενα νομίζω έχει μέρα παρά μέρα εφημερια) και πας γεννας κανονικά και εντελώς δωρεαν εκτός αν αλλάξει δωμάτιο που και εδώ δεν είναι καβατζωμένα γιατί τα ζητάς αφού γεννήσεις, οπότε δεν τα έχουν κρατημένα. Μάλιστα αν είναι εκεί μια κοπέλα που έχει γιατρό δικό της θα γεννήσετε με τον ίδιο και εσύ δεν θα πληρώσεις καν. Δεν μπορούν να σου πουν δεν σε δέχομαι.

 

Τωρα για την πρόκληση που λες μελισσούλα δεν ξέρω τι ισχύει στην Θεσσαλονική εδώ δεν ισχυει αν έχεις δικό σου γιατρό πας οποτε είναι αλλά τον πληρώνεις (στο πρώτο μου γέννησα φυσιολογικά επειδή με έπιασαν οι πόνοι δεν ξέρω αν είχε εφημερία το νοσοκομείο απλά πήγα και γεννησα (δεν ξέρω αν παίζει ρόλο ότι πήγα ξημερώματα και γέννησα το πρωί οπότε η εισαγωγή έγινε τότε). Διαφορετικά πας σε όποιο εφημερεύει. Δηλαδή πάλι μπορεί να πας στο ελενα πχ αν εφημημερεύει και δεν πληρώνεις και φράγκο!! Πάντως δεν καβατζώνονται οι θέσεις απ'όσες έχουν δικό τους γιατρό και επομένως δεν μπορεί να πάει όποια κοπέλα θέλει. Η διαφορά έχει να κάνει με την εφημερία. Μια κοπέλα που δεν έχει γιατρό δικό της θα πάει στην εφημερια και θα πάει τσάμπα ενώ η αλλη θα πάει όποτε είναι αλλά θα πληρώσει τον γιατρό.

 

Εαν δεν πληρώναμε τους γιατρούς απλά θα πηγαίναμε σε όποιο εφημερεύει με όποιον γιατρό υπήρχε εκείνη την ώρα και δεν θα δίναμε φράγκο. ακόμα και στις μέρες μας υπάρχουν τόσες γυναίκες που το κάνουν και καλά κάνουν.

Link to comment
Share on other sites

Εαν δεν πληρώναμε τους γιατρούς απλά θα πηγαίναμε σε όποιο εφημερεύει με όποιον γιατρό υπήρχε εκείνη την ώρα και δεν θα δίναμε φράγκο. ακόμα και στις μέρες μας υπάρχουν τόσες γυναίκες που το κάνουν και καλά κάνουν.

 

Συμφωνώ αλλά με τόσα που ακούω από μαίες,νοσηλεύτριες για το πώς αντιμετωπίζουν όσες δεν πληρώνουν...σαν αρνιά σε σφαγείο, βγάλ'το να τελειώνουμε, έχουμε κι άλλες δουλειές να κάνουμε.Το iso9002 τους λείπει!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...