Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΓΕΝΝΑ ΣΕ ΔΗΜΟΣΙΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ


antu

Recommended Posts

κικιλευτέρης πότε πήγες τελευταία φορά στο ιπποκρατειο στο παιδιατρικό?γιατί οταν πήγα εγώ γινόταν το έλα να δεις από αλλοδαπούς όσοι είχαν ασφάλεια είχαν τα βιβλιάρια στα χέρια τους όλοι οι άλλοι τίποτα και τελος παντων μπορούσες να διακρίνεις τι ακριβώς άνθρωποι ήταν.αυτό που έγραψα μου το είπε άτομο (νοσηλεύτρια) μέσα στο Ιπποκράτειο στο τμήμα γυναικολογίας δε νομίζω πως είναι ανυπόστατο.

Γλυκός είσαι λάθος, στη δουλειά μου η κυρία που ερχόταν να καθαρίσει δεν είχε ένσημα ούτε αυτή ούτε και ο άντρας της κι όμως όταν χρειάστηκαν το νοσοκομείο τους περιθάλψανε κανονικότατα ,μεσολάβησε ο άντρας μίας κυρίας που καθάριζε το σπίτι της ήταν γιατρός(ο σύζυγος χειρουργήθηκε από έμφραγμα).

Στην Αμερική ακολουθούν τέτοιο σύστημα ειλικρινά σε αφήνουν στη μοίρα σου άσχετα αν ο Ομπάμα πήγε να περάσει κάτι διαφορετικό και όλοι οι γερουσιαστές τον απορρίψανε γιατί είπαν πως δεν θα αντέξει το σύστημά τους. Τυχαίο ?δε νομίζω κάτι θα ξέρουν,το δικό μας γιατί πρέπει να αντέξει δλδ και στην τελική γιατί πρέπει να με ξεσκίσουν στην φορολογία εμένα για να καλύψουν τα κενά εγώ τι φταίω να πληρώνω συνέχεια?κουράστηκα πια

Δεν έχετε αναρωτηθεί γιατί γεμίσαμε ξαφνικά με ανθρώπους που καθαρίζουν τα παρμπριζ στα φανάρια?τους φορτώνουν αξημέρωτα σ'ένα βανάκι από την Βουλγαρία τους φέρνουν εδώ για μεροκάματο και το βράδυ πάλι πίσω .

Την αλληλεγγύη μου θα την δείξω σε οργανωμένες καταστάσεις π.χ στα χωριά SoS,στο χαμόγελο του παιδιού σε αυτά και όχι στον επαίτη/ισσα κατ'επαγγέλματος που προσπαθεί να με συγκινήσει μ'ένα μωρό στην αγκαλιά ή μ'ένα κομμένο χέρι.

Και τέλος εκεί που σταματάει η αλληλεγγύη ξεκινάει η εκμετάλλευση.

Τα κακοποιά στοιχεία υπάρχουν παντού αλλά η πείνα και η ανέχεια είναι κακός συμβουλάτορας.

Τώρα αν κάποιοι λέτε πως ντρέπεστε, συγνώμη αλλά αυτό πιστεύω και δεν αλλάζω γνώμη εύκολα,κάποιοι άλλοι χαρακτηρίστε με και Μέρκελ δεν με πειράζει καθόλου.

αυτά φιλικά.

ΟΣΟ ΠΕΡΝΑΕΙ Ο ΚΑΙΡΟΣ ΔΕΝΟΜΑΙ ΠΙΟ ΠΟΛΥ ΜΑΖΙ ΤΟΥΣ,ΠΩΣ ΘΑ ΞΕΠΕΡΑΣΤΕΙ ΤΟ ΟΙΔΙΠΟΔΕΙΟ ???????????????

1ος Αγγελος :31/10/08 ;)

2ος Αγγελος :01/04/10.:P

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


ακουσα σημερα το πρωι οτι αποσυρθηκε ο νομος και δεν θα πληρωνουν καθολου οι γυναικες για γεννα στο δημοσιο. Μακαρι να ειναι αληθεια....

Link to comment
Share on other sites

Πλέον τα ιδιωτικά μαιευτηρια Λητω Ιάσω έκαναν σύμβαση με τον ΕΟΠΥ και θα πληρώνουν μόνο το γιατρο στα ιδιωτικα.θα γενναμε στα ιδιωτικά με τις καλυτερες παροχές κ συνθήκες κ θα πληρώνουμε μόνο το γιατρο μας .ευτυχώς τώρα θα κλείσουν τα δημόσια με τον νέο νομό καιρός ήταν να ασχοληθούν με το συμφέρον του πολίτη .

 

 

απο ποτε ισχυει αυτο κοριτσια;;θα πληρωνουμε το γιατρο μας κ το δωματιο θα ειναι καλυμενο απο το ικα;;οτι δωματιο θελουμε θα εχουμε ή αν παρουμε πιο ακριβο πχ δικλινο θα πληρωσουμε τη διαφορα;;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

σε απάντηση της evakap εγω ξερω οτι εβγαλε μια διευκρινιστικη εγκυκλιο σχετικα με την μαιευτικη περίθαλψη το υπουργειο εργασιας και κοινωνικης ασφάλισης που εχει αποδεκτες ολα τα ασφαλιστικα ταμεια καθως και μια εγκυκλιο το ικα ο οπαδ δεν εχει βγαλει τιποτα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημερα κοριτσια.Να ρωτησω κατι αν ξερετε.....Στο δημοσιο νοσοκομειο σε φυσιολογικο τοκετο κανουν επισκληριδιο?Ευχαριστω

 

Εξαρτάται πού θα γεννήσεις. Εμένα στο Αρεταίειο μου έκαναν. Στο Έλενας που γέννησε μια φίλη, ο γιατρός της είχε πει ότι αν θελει επισκληρίδιο πρεπει να του το πει για να έχει αγοράσει το φάρμακο. Δεν καταλαβα τι εννοούσε. Πάντως η κοπέλα, επειδή γέννησε με το που μπήκε στο μήνα της και δεν είχε συννενοηθεί με το γιατρό τελικά γεννησε χωρίς επισκληρίδιο.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κοριτσια.Να ρωτησω κατι αν ξερετε.....Στο δημοσιο νοσοκομειο σε φυσιολογικο τοκετο κανουν επισκληριδιο?Ευχαριστω

 

όχι δεν κάνουν και αν διαβάσεις αρκετά πιο πίσω ποστ θα δεις πως το αναφέρω.

ΟΣΟ ΠΕΡΝΑΕΙ Ο ΚΑΙΡΟΣ ΔΕΝΟΜΑΙ ΠΙΟ ΠΟΛΥ ΜΑΖΙ ΤΟΥΣ,ΠΩΣ ΘΑ ΞΕΠΕΡΑΣΤΕΙ ΤΟ ΟΙΔΙΠΟΔΕΙΟ ???????????????

1ος Αγγελος :31/10/08 ;)

2ος Αγγελος :01/04/10.:P

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη τι εγκυκλιο?εγω ειμαι ικα και αν μπορεις εξηγησε μου λιγο γιαυτην την εγκυκλλιο

Η εγκύκλιος του Ι.Κ.Α. αριθμ. πρωτ.: Γ32/1289/25.11.2011

 

Καταβολή του βοηθήματος τοκετού

 

ΑΘΗΝΑ 25-11-2011

Α.Π. Γ32/1289

 

ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ

ΙΔΡΥΜΑ ΚΟΙΝΩΝΙΚΩΝ ΑΣΦΑΛΙΣΕΩΝ

ΕΝΙΑΙΟ ΤΑΜΕΙΟ ΑΣΦΑΛΙΣΗΣ ΜΙΣΘΩΤΩΝ

ΔΙΟΙΚΗΣΗ

ΓΕΝ. Δ/ΝΣΕΙΣ ΥΠΗΡ. ΥΓΕΙΑΣ & ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΩΝ ΥΠΗΡΕΣΙΩΝ

Δ/ΝΣΕΙΣ ΥΓΕΙΝ. ΥΠΗΡΕΣΙΩΝ & ΠΑΡΟΧΩΝ

ΤΜΗΜΑΤΑ ΚΛΕΙΣΤΗΣ ΠΕΡΙΘΑΛΨΗΣ & ΠΑΡΟΧΩΝ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ

Ταχ. Δ/νση: Αγ. Κων/νου 8, 10241 ΑΘΗΝΑ

Τηλέφωνο : 210 5215218 210 5215275

 

ΓΕΝΙΚΟ ΕΓΓΡΑΦΟ

 

ΘΕΜΑ: "Καταβολή του βοηθήματος τοκετού."

 

Επειδή το τελευταίο χρονικό διάστημα και συγκεκριμένα από 1-10-2011 ημερομηνία εφαρμογής στα Νοσοκομεία του ΕΣΥ του Κλειστού Ενοποιημένου Νοσηλίου (KEN), διατυπώθηκαν ερωτήματα από τις κατά τόπους Μονάδες Υγείας και Υποκ/τα ΙΚΑ, σχετικά με την συνέχιση καταβολής του βοηθήματος τοκετού παράλληλα με την κάλυψη των KEN στα Νοσοκομεία, διευκρινίζουμε τα ακόλουθα:

 

Το ΙΚΑ μέχρι σήμερα (σχετ. το άρθρο 31 παρ.7 του Α.Ν. 1846/1951, όπως αυτό αντικαταστάθηκε από το άρθρο 5 παρ. 10 του Ν. 825/7:cool: κατέβαλε αντί μαιευτικής περίθαλψης το βοήθημα τοκετού.

 

Από 1-10-2011 ημερομηνία ισχύος της Υ4α/οικ.85649/27-7-11 Κ. Υ.Α. τα Νοσοκομεία χρεώνουν απευθείας τη δαπάνη μαιευτικής περίθαλψης στο ΙΚΑ (για φυσιολογικό τοκετό και καισαρική) και όχι στον ασφ/νο.

 

Κατά συνέπεια, το βοήθημα τοκετού το οποίο δίνονταν αντί μαιευτικής περίθαλψης, δεν θα αποδίδεται πλέον στους δικαιούχους δεδομένου ότι, από την παραπάνω ημερομηνία η μαιευτική περίθαλψη καλύπτεται πλήρως από το ΙΚΑ χωρίς καμία επιβάρυνση του ασφ/νου. 

 

Για μαιευτική περίθαλψη που πραγματοποιείται σε ιδιωτικά μαιευτήρια ή κλινικές στις οποίες δεν έχουν εφαρμογή τα Κ.Ε.Ν., καταβάλλεται κανονικά το βοήθημα τοκετού (1007 ευρώ) στους δικαιούχους.

 

Ο ΔΙΟΙΚΗΤΗΣ

ΡΟΒΕΡΤΟΣ ΣΠΥΡΟΠΟΥΛΟΣ

 

αν το θες με το λογοτυπο του ικα μπες ικα διαυγεια στις εγκυκλιους και θα σου το βγαλει.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

γεια σας και απο μένα...θέλω να ρωτήσω πόσο είναι το κόστος γέννας αναλυτικά για ιπποκράτειο και παπαγεωργίου για ασφαλισμένη του ικα-στο σύζυγο ασφαλισμένη- για φυσιολογικό τοκετό και καισαρική ( νοσηλεία κλπ)?

 

Στέλλα, Θεσνίκη.

Link to comment
Share on other sites

Η εγκύκλιος του Ι.Κ.Α. αριθμ. πρωτ.: Γ32/1289/25.11.2011

 

Καταβολή του βοηθήματος τοκετού

 

ΑΘΗΝΑ 25-11-2011

Α.Π. Γ32/1289

 

ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ

ΙΔΡΥΜΑ ΚΟΙΝΩΝΙΚΩΝ ΑΣΦΑΛΙΣΕΩΝ

ΕΝΙΑΙΟ ΤΑΜΕΙΟ ΑΣΦΑΛΙΣΗΣ ΜΙΣΘΩΤΩΝ

ΔΙΟΙΚΗΣΗ

ΓΕΝ. Δ/ΝΣΕΙΣ ΥΠΗΡ. ΥΓΕΙΑΣ & ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΩΝ ΥΠΗΡΕΣΙΩΝ

Δ/ΝΣΕΙΣ ΥΓΕΙΝ. ΥΠΗΡΕΣΙΩΝ & ΠΑΡΟΧΩΝ

ΤΜΗΜΑΤΑ ΚΛΕΙΣΤΗΣ ΠΕΡΙΘΑΛΨΗΣ & ΠΑΡΟΧΩΝ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ

Ταχ. Δ/νση: Αγ. Κων/νου 8, 10241 ΑΘΗΝΑ

Τηλέφωνο : 210 5215218 210 5215275

 

ΓΕΝΙΚΟ ΕΓΓΡΑΦΟ

 

ΘΕΜΑ: "Καταβολή του βοηθήματος τοκετού."

 

Επειδή το τελευταίο χρονικό διάστημα και συγκεκριμένα από 1-10-2011 ημερομηνία εφαρμογής στα Νοσοκομεία του ΕΣΥ του Κλειστού Ενοποιημένου Νοσηλίου (KEN), διατυπώθηκαν ερωτήματα από τις κατά τόπους Μονάδες Υγείας και Υποκ/τα ΙΚΑ, σχετικά με την συνέχιση καταβολής του βοηθήματος τοκετού παράλληλα με την κάλυψη των KEN στα Νοσοκομεία, διευκρινίζουμε τα ακόλουθα:

 

Το ΙΚΑ μέχρι σήμερα (σχετ. το άρθρο 31 παρ.7 του Α.Ν. 1846/1951, όπως αυτό αντικαταστάθηκε από το άρθρο 5 παρ. 10 του Ν. 825/7:cool: κατέβαλε αντί μαιευτικής περίθαλψης το βοήθημα τοκετού.

 

Από 1-10-2011 ημερομηνία ισχύος της Υ4α/οικ.85649/27-7-11 Κ. Υ.Α. τα Νοσοκομεία χρεώνουν απευθείας τη δαπάνη μαιευτικής περίθαλψης στο ΙΚΑ (για φυσιολογικό τοκετό και καισαρική) και όχι στον ασφ/νο.

 

Κατά συνέπεια, το βοήθημα τοκετού το οποίο δίνονταν αντί μαιευτικής περίθαλψης, δεν θα αποδίδεται πλέον στους δικαιούχους δεδομένου ότι, από την παραπάνω ημερομηνία η μαιευτική περίθαλψη καλύπτεται πλήρως από το ΙΚΑ χωρίς καμία επιβάρυνση του ασφ/νου. 

 

Για μαιευτική περίθαλψη που πραγματοποιείται σε ιδιωτικά μαιευτήρια ή κλινικές στις οποίες δεν έχουν εφαρμογή τα Κ.Ε.Ν., καταβάλλεται κανονικά το βοήθημα τοκετού (1007 ευρώ) στους δικαιούχους.

 

Ο ΔΙΟΙΚΗΤΗΣ

ΡΟΒΕΡΤΟΣ ΣΠΥΡΟΠΟΥΛΟΣ

 

αν το θες με το λογοτυπο του ικα μπες ικα διαυγεια στις εγκυκλιους και θα σου το βγαλει.

 

Καλησπέρα και από μένα,

όσον αφορά τα βοήθημα τοκετού που δίνετε από το ΙΚΑ, και αφού ενημερώθηκα σχετικά με το δελτίου τύπου από το υπουργείο Υγείας, ρώτησα στο ΙΚΑ της περιοχής μου στο Ηράκλειο Κρήτης και μου είπανε ότι μπορεί να το έχουνε πει απο το υπουργείο αλλά ακόμα δεν τους έχει έρθει κάποια σχετική εγκύκλιο.. μου είπε ότι το επίδομα είναι 1007 ευρώ, και ότι πρώτα θα πληρώσω τα νοσήλεια στο νοσοκομείο (ή κλινική) και μέτα θα πάρω τα χρήματα αύτα.. οπότε καταλαβαίνετε..τουλάχιστον είναι κάπως καθυσηχαστικό ότι θα τα πάρουμε κι αυτά έτσι όπως έχουμε γίνει.....:?:?

Link to comment
Share on other sites

Πλέον τα ιδιωτικά μαιευτηρια Λητω Ιάσω έκαναν σύμβαση με τον ΕΟΠΥ και θα πληρώνουν μόνο το γιατρο στα ιδιωτικα.θα γενναμε στα ιδιωτικά με τις καλυτερες παροχές κ συνθήκες κ θα πληρώνουμε μόνο το γιατρο μας .ευτυχώς τώρα θα κλείσουν τα δημόσια με τον νέο νομό καιρός ήταν να ασχοληθούν με το συμφέρον του πολίτη .

 

 

Τι είναι αυτό πάλι βρε κορίτσια. Περιμένο το 2ο παιδάκι μου αρχές φεβρουαρίου στο Ιασω. Δεν θα πληρώσω στο μαιευτηριο; Που το λέει αυτό; Να το δω και να μην το πιστέψω!!!

Link to comment
Share on other sites

Τι είναι αυτό πάλι βρε κορίτσια. Περιμένο το 2ο παιδάκι μου αρχές φεβρουαρίου στο Ιασω. Δεν θα πληρώσω στο μαιευτηριο; Που το λέει αυτό; Να το δω και να μην το πιστέψω!!!

Επείδη γενικότερα υπάρχει μία ομίχλη πάνω σε αυτό το θέμα, πιστεύω ότι θα πληρώσουμε πρώτα στη κλινική είτε σε κρατικό νοσοκομείο (εγώ γεννάω στο ΠΑΓΝΗ Ηρακλείου) είτε σε ιδιωτική κλινική και μετά θα πάρουμε το βοήθημα τοκετού το οποίο είναι standard 1007 ευρώ.

Link to comment
Share on other sites

Μάθατε ποιά ήταν η γυναικολόγος σε δημόσιο μαιευτήριο της Αθήνας που "πιάστηκε" με φακελάκι 1,300?

Πολύ θα ήθελα να ξέρω ποιά ήταν και πού έκανε πιάτσα!

 

Τουλάχιστον στα ιδιωτικά παίρνεις ΝΟΜΙΜΑ απόδειξη, είναι γύρω σου οι μαίες, οι νοσηλεύτριες και γιατροί και βαράνε προσοχές αν τους χρειαστείς!

 

Αίσχος πιά με αυτόν τον εκβιασμό στα Δημόσια!

 

Κανονικά ΟΛΕΣ πρέπει να τους καταγγέλουν μπας και διορθωθεί το χάλι σε αυτή τη χώρα!

 

Είχα περίπτωση κοπελας που γεννούσε, της ζήτησαν 1200, την άφησαν μόνη να πονάει σαν τρελή, και όταν ζητούσε επισκληρίδιο, της ζήτησαν άλλα 300 γιατί το ....φάρμακο ήταν ακριβό!

 

ΑΙΣΧΟΣ!

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κοριτσια.Να ρωτησω κατι αν ξερετε.....Στο δημοσιο νοσοκομειο σε φυσιολογικο τοκετο κανουν επισκληριδιο?Ευχαριστω

 

Μα και βέβαια βρε κοπέλα μου, έλεος πια... δεν είναι και τόσο τριτοκοσμικά όσο τα παρουσιάζουν κάποιες... εγώ που δοκίμασα και τα δύο (κλινική στο πρώτο και δημόσιο στο δεύτερο) έχω να πω ότι το δημόσιο ήταν καλύτερο. Οι μαίες ήταν εξαιρετικές, το δωμάτιο πεντακάθαρο, το φαγητό καλό και το ωράριο τηρούνταν με αυστηρότητα, όχι όπως στις κλινικές που γίνεται πάρτι δίπλα στα νεογέννητα...

Link to comment
Share on other sites

Μάθατε ποιά ήταν η γυναικολόγος σε δημόσιο μαιευτήριο της Αθήνας που "πιάστηκε" με φακελάκι 1,300?

Πολύ θα ήθελα να ξέρω ποιά ήταν και πού έκανε πιάτσα!

 

Τουλάχιστον στα ιδιωτικά παίρνεις ΝΟΜΙΜΑ απόδειξη, είναι γύρω σου οι μαίες, οι νοσηλεύτριες και γιατροί και βαράνε προσοχές αν τους χρειαστείς!

 

Αίσχος πιά με αυτόν τον εκβιασμό στα Δημόσια!

 

Κανονικά ΟΛΕΣ πρέπει να τους καταγγέλουν μπας και διορθωθεί το χάλι σε αυτή τη χώρα!

 

Είχα περίπτωση κοπελας που γεννούσε, της ζήτησαν 1200, την άφησαν μόνη να πονάει σαν τρελή, και όταν ζητούσε επισκληρίδιο, της ζήτησαν άλλα 300 γιατί το ....φάρμακο ήταν ακριβό!

 

ΑΙΣΧΟΣ!

 

εγω δεν καταλαβαινω γιατι το να γεννησει καποια με τον εφημερευοντα γιατρο θεωρειται απειλη και εκβιασμος!!!!!!! :confused::confused::confused::confused::confused:

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...