Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΓΕΝΝΑ ΣΕ ΔΗΜΟΣΙΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ


antu

Recommended Posts

Καλημέρα και από εμένα στις μέλλουσες και wannabe μανούλες....

Όπως έχω γράψει παραπάνω σε αυτό το post, έχω μείνει πολύ ευχαριστημένη από την εμπειρία μου στο Έλενα το 2010.

Ακούγοντας όσα γράφετε για τις αυξήσεις τιμών, πήρα στο νοσοκομείο σήμερα και ρώτησα για κτ και διαμονή στο lux και στο μονόκλινο δωμάτιο με κάλυψη από το ΙΚΑ.

Μου είπαν ότι πλέον η κτ κοστίζει 1600 ευρώ και επιπλέον 125 ευρώ/μέρα για το lux και 55 ευρώ/μέρα για το μονόκλινο. Δεν ρώτησα για το δίκλινο.... το ΙΚΑ καλύπτει 100% τη Γ θέση.

Οπότε θεωρώ ότι το πρόβλημα υπάρχει στα άλλα ασφαλιστικά ταμεία τα οποία από ότι έχω καταλάβει δεν καλύπτουν τα νοσήλεια αλλά δίνουν ένα επίδομα τοκετού μόνο (;).

 

 

 

 

 

 

γεια!!ηθελα να σου πω οτι μπορει το ικα να καλυπτει το 100% απο τα νοσηλεια αλλα θα πρεπει εσυ να τα πληρωσεις απο τσεπη σου στο Ελενα και μετα να φτιαξεις τα χαρτια στο ικα για να παρεις την αναλογια του επιδοματος.πλεον τα ταμεια δεν καλυπτουν ολο το ποσο του τοκετου.απο 1/1/2012 θα εχουμε ενα ταμειο ολοι και θα δεις τι θα μασ κανουν τοτε....οπωσ πανε θα τα ιδιωτικοποιησουν ολα!!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Κορίτσια όσο κι αν δεν συμφωνούμε και δεν μας αρέσει τα δημόσια νοσοκομεία πάσχουν χρόνια τώρα και έχουν άπειρα χρέη. Θες οι σπατάλες στα υλικά, θες η κακή οργάνωση, θες οι μηδαμινές χρεώσεις, δεν ξέρω τι άλλο φταίει πάντως τα περισσότερα από τα δημόσια νοσοκομεία φτάσανε στα όρια τους, δεν έχουν μία. Όταν το κράτος δεν έχει λεφτά να πληρώσει ούτε τους μισθούς των νοσηλευτών είναι δυνατόν να αφήσει τα νοσήλεια και τις γέννες στο τζάμπα; Με έναν φίλο μας γιατρό που μιλήσαμε και μας περιέγραψε γενικά τη μελανή κατάσταση των πραγμάτων, αναγκαστήκαμε να συμφωνήσουμε σε μερικά πράγματα. Ωραία τα είχαμε υπολογίσει εμείς με 500 ευρώ το μονόκλινο στο Έλενα, ωστόσο τα έξοδα του νοσοκομείου, η πληρωμή του γιατρού, τα φάρμακα, οι συνεργάτες του, η διαμονή, το φαγητό κλπ. δεν μπορούν σε καμία περίπτωση να κοστολογηθούν στα 500 ευρώ, είναι πολύ παραπάνω. Όταν το κράτος δηλώνει αδυναμία να πληρώσει μισθούς και σου λέει ότι τα αποθέματα φτάνουν μέχρι Νοέμβριο ήταν δυνατόν να αφήσει τα νοσήλεια ίδια; Με λίγα λόγια ο φίλος μας μας είπε ότι αυτό ήταν αναμενόμενο και ότι δεν πρέπει να μας προκαλεί έκπληξη. Εγώ νομίζω ζούσαμε τόσα χρόνια σε μια αυταπάτη νομίζοντας ότι θα συνεχιστεί για πάντα και ξαφνικά ξυπνήσαμε από βαθύ ύπνο. Επίσης μας είπε ο γιατρός ότι και στην Ευρώπη στα δημόσια νοσοκομεία δεν υπάρχει πουθενά τζάμπα νοσηλεία. Εγώ θα έλεγα ότι το πρόβλημα είναι στα ασφαλιστικά ταμεία. Ακόμα κι αν το κράτος αύξησε τα νοσήλεια, τα ασφαλιστικά έχουν υποχρέωση να καλύψουν κάποια πράγματα, τόσα λεφτά τους δίνουμε κάθε μήνα. Για αυτό ίσως θα έπρεπε να στρέψουμε τα βέλη μας προς το ΙΚΑ, το ΤΕΒΕ κλπ και όχι τόσο στην αύξηση των νοσηλείων αυτή καθαυτή.

Link to comment
Share on other sites

Βρήκα αυτό το άρθρο στη χθεσινή Ελευθεροτυπία

http://www.enet.gr/?i=arthra-sthles.el.home&id=318057

οποτε ειμαστε καμενη,ιτε παμε για γεννα ιτε για οποια δηποτε νοσηλεια κ θα πεθενουμε στους δρομους ,αρχιζω κ φοβαμαι πως μας εφτασαν σε αυτο το σημειο ρε γα@@@@ που να μην προλαβουν να χαρουν τπτ η παλιος κλεφτες.....
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα! Βρε κοριτσια απο ποτε ισχυει αυτο στο ΕΛΕΝΑ οτι πληρωνουμε χωρια την καισαρικη; Νομιζω οτι εχω γραψει και παραπανω στο ιδιο post οτι εγω γεννησα εκει στις 1/8 και πληρωσα για το lux με κτ 475ευρωπουλα + τον γιατρο μου! τα 1600 που αναφερει μια κοπελα πιο πανω για τι ειναι;

Αλλαξαν τοσο πολυ οι τιμες;;:shock: θα τρελαθω!

as1cJTh0g410000MTA3MzUzZHwwMDczMDVkfHRvIG5lcmFpZGFraSBtb3UgZWluYWk.gif
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

riki μου κι όμως άλλαξαν!!!!Για την ακρίβεια την προηγούμενη Δευτέρα τους ήρθε η εγκύκλιος!! Την καισαρική την έβαλαν παραπάνω- αφού τα παίρνουμε απ 'το ΙΚΑ, θα σκέφτηκαν- άσε να πληρώνει το ΙΚΑ.!!!Μέχρι να αποφασίσει και το ΙΚΑ να τα κόψει όλα και τότε αλοίμονό μας!!!!! Όσο για το Αλεξάνδρα, είχα πάρει τηλ και μου είπαν ότι δεν τους είχε πάει η εγκύκλιος ακόμα!!!!Τί να πω... και μη χειρότερα!!!!Μέχρι τον Μάρτιο που γεννάω εγώ φοβάμαι πως πολλά θ' αλλάξουν ακόμα!!!!

ebyKp3.png?H3UgLDY0

dev272pr___.png

Link to comment
Share on other sites

riki μου κι όμως άλλαξαν!!!!Για την ακρίβεια την προηγούμενη Δευτέρα τους ήρθε η εγκύκλιος!! Την καισαρική την έβαλαν παραπάνω- αφού τα παίρνουμε απ 'το ΙΚΑ, θα σκέφτηκαν- άσε να πληρώνει το ΙΚΑ.!!!Μέχρι να αποφασίσει και το ΙΚΑ να τα κόψει όλα και τότε αλοίμονό μας!!!!! Όσο για το Αλεξάνδρα, είχα πάρει τηλ και μου είπαν ότι δεν τους είχε πάει η εγκύκλιος ακόμα!!!!Τί να πω... και μη χειρότερα!!!!Μέχρι τον Μάρτιο που γεννάω εγώ φοβάμαι πως πολλά θ' αλλάξουν ακόμα!!!!

 

 

Δεν παμε καλα μου φαινεται! Τραγικες αλλαγες....μου φαινεται οτι το παιδακι μου θα μεινει μοναχοπαιδι!:roll:

Σου ευχομαι με το καλο να γεννησεις και μ'ενα πονο!

as1cJTh0g410000MTA3MzUzZHwwMDczMDVkfHRvIG5lcmFpZGFraSBtb3UgZWluYWk.gif
Link to comment
Share on other sites

γεια!!ηθελα να σου πω οτι μπορει το ικα να καλυπτει το 100% απο τα νοσηλεια αλλα θα πρεπει εσυ να τα πληρωσεις απο τσεπη σου στο Ελενα και μετα να φτιαξεις τα χαρτια στο ικα για να παρεις την αναλογια του επιδοματος.πλεον τα ταμεια δεν καλυπτουν ολο το ποσο του τοκετου.απο 1/1/2012 θα εχουμε ενα ταμειο ολοι και θα δεις τι θα μασ κανουν τοτε....οπωσ πανε θα τα ιδιωτικοποιησουν ολα!!!!!

 

Εγώ ήθελα να ρωτήσω πως το ΙΚΑ καλύπτει εξολοκλήρου την καισαρική όπως διάβασα παραπάνω αφού το επίδομα τοκετού είναι 1000ευρώ και τα νοσήλεια του νοσοκομείου 1540?

Γνωρίζει κάποιος? Γιατί μια φιλη με ΙΚΑ γεννάει σε λίγες μέρες και το μονο που της ειπαν ειναι οτι το επιδομα τοκετου ειναι 1000 ευρω.

Δώσ' μου τα χέρια σου να κρατήσω τη ζωή μου.Τάσος Λειβαδίτης.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ ήθελα να ρωτήσω πως το ΙΚΑ καλύπτει εξολοκλήρου την καισαρική όπως διάβασα παραπάνω αφού το επίδομα τοκετού είναι 1000ευρώ και τα νοσήλεια του νοσοκομείου 1540?

Γνωρίζει κάποιος? Γιατί μια φιλη με ΙΚΑ γεννάει σε λίγες μέρες και το μονο που της ειπαν ειναι οτι το επιδομα τοκετου ειναι 1000 ευρω.

 

Καλημέρα και καλό χειμώνα!!

Τα έχω ξαναγράψει, θα τα πω και τώρα...γέννησα πριν ένα χρόνο στο Ελενα με ΙΚΑ. Πλήρωσα μόνο τη διαφορά που προέκυψε επειδή ήμουν στο lux δωμάτιο, περίπου 400-450 ευρώ. Το ΙΚΑ με πλήρωσε 1500 ευρώ περίπου για τις 60 μέρες πριν τη γέννα, 1500 περίπου για τις 60 μέρες μετα (άδεια λοχείας) και 900 περίπου ευρώ ήταν το επίδομα ...δεν θυμάμαι ακριβώς τα ποσά. Επίσης, πήρα 970 ευρώ περίπου από τον ΟΑΕΔ. Το ΙΚΑ πλήρωσε το Ελενα και δεν χρειάστηκε να πληρώσω κάτι εγώ για να πάρω το εξιτήριο...μόνο αυτά τα 400-450 ευρώ που ανέφερα παραπάνω....

Τηλεφώνησα τις προάλλες στο Ελενα και μου είπαν ότι όντως άλλαξαν οι τιμές αλλά το ΙΚΑ συνεχίζει να τις καλύπτει....δεν μου είπαν ότι πρέπει εμείς να εξοφλούμε και μετά να τα παίρνουμε από το ΙΚΑ....

Αν έχω χρόνο θα ξαναπάρω τηλ σήμερα να μου πουν γιατί είναι κρίμα να τρομοκρατούμε η μία την άλλη...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αν βγάλεις άκρη πες μας με το λογιστήριο. Εμείς 2 φορές που ρωτήσαμε μας είπαν πως πρέπει να έχουμε τα λεφτά στο χέρι για το εξιτήριο. Στο λογιστήριο ρώτησε ο άντρας μου. Εγώ νομίζω δεν ξέρουν τι τους γίνεται, θα μας τρελλάνουν. Δηλαδή πρέπει να βάλει κανείς μέσο για να μάθει τι θα πληρώσει και πώς; Έλεος πια. Όσο για το ΙΚΑ, κι εκεί επικρατεί ένα χάος. Μάλλον δεν έγινε σωστή προετοιμασία από πλευράς Υπουργείου για αυτό ο καθένας λέει ότι θέλει.

Link to comment
Share on other sites

Αν βγάλεις άκρη πες μας με το λογιστήριο. Εμείς 2 φορές που ρωτήσαμε μας είπαν πως πρέπει να έχουμε τα λεφτά στο χέρι για το εξιτήριο. Στο λογιστήριο ρώτησε ο άντρας μου. Εγώ νομίζω δεν ξέρουν τι τους γίνεται, θα μας τρελλάνουν. Δηλαδή πρέπει να βάλει κανείς μέσο για να μάθει τι θα πληρώσει και πώς; Έλεος πια. Όσο για το ΙΚΑ, κι εκεί επικρατεί ένα χάος. Μάλλον δεν έγινε σωστή προετοιμασία από πλευράς Υπουργείου για αυτό ο καθένας λέει ότι θέλει.

 

 

Λοιπόοοον, μίλησα τώρα με το Έλενα και μου είπε μία (εξυπηρετικότατη) κυρία τα εξής :

To IKA καλύπτει 100 % την κτ στη Γ' θέση. Μόνο το ΟΓΑ και το ταμείο Απόρων καλύπτουν εξίσου 100 % την κτ. Για τα υπόλοιπα ταμεία δεν ρώτησα αλλά μου είπε ότι δεν την καλύπτουν 100 %.

Για φυσιολογικό τοκετό μου μίλησε για το "κλειστό πακέτο" στη Γ θέση το οποίο κοστίζει 900 ευρώ και καλύπτεται από το ΙΚΑ αλλά τα πληρώνει ο ασθενής κ παίρνει τα χρήματα μετά από το ΙΚΑ. Για κάθε επιπλέον μέρα χρεώνουν 80 ευρώ.. Μου είπε ότι αυτό ίσχυε πάντα και ότι δεν άλλαξε κάτι.

Τι να πω κορίτσια? Καλό κουράγιο σε όλες μας....Θα το σκεφτώ πολύ να κάνω δεύτερο παιδάκι....

Link to comment
Share on other sites

900 ευρω να τα δώσω αλλά τι εννοούν τα πέρνουμε από το ΙΚΑ μετα? Οτι πέρνουμε το επιδομα και τέλος ή πέρνουμε το επίδομα (990ευρω) και επιπλέον κάποιο μέρος ή όλο της γεννας? Αυτά δυστυχώς δεν τα ξεκαθαρίζουν και έχει επικρατήσει ένα χάος. Γιατί όπως και να το κάνουμε το επιδομα ήταν ένα βοήθημα αμα είναι τώρα να το χρησιμοποιούμε για την γέννα πάει. Και με το νέο ενιαίο ταμείο τι θα γίνει? Θα ισχύουν τα του ΙΚΑ ή των άλλων ταμείων?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και καλό χειμώνα!!

Τα έχω ξαναγράψει, θα τα πω και τώρα...γέννησα πριν ένα χρόνο στο Ελενα με ΙΚΑ. Πλήρωσα μόνο τη διαφορά που προέκυψε επειδή ήμουν στο lux δωμάτιο, περίπου 400-450 ευρώ. Το ΙΚΑ με πλήρωσε 1500 ευρώ περίπου για τις 60 μέρες πριν τη γέννα, 1500 περίπου για τις 60 μέρες μετα (άδεια λοχείας) και 900 περίπου ευρώ ήταν το επίδομα ...δεν θυμάμαι ακριβώς τα ποσά. Επίσης, πήρα 970 ευρώ περίπου από τον ΟΑΕΔ. Το ΙΚΑ πλήρωσε το Ελενα και δεν χρειάστηκε να πληρώσω κάτι εγώ για να πάρω το εξιτήριο...μόνο αυτά τα 400-450 ευρώ που ανέφερα παραπάνω....

Τηλεφώνησα τις προάλλες στο Ελενα και μου είπαν ότι όντως άλλαξαν οι τιμές αλλά το ΙΚΑ συνεχίζει να τις καλύπτει....δεν μου είπαν ότι πρέπει εμείς να εξοφλούμε και μετά να τα παίρνουμε από το ΙΚΑ....

Αν έχω χρόνο θα ξαναπάρω τηλ σήμερα να μου πουν γιατί είναι κρίμα να τρομοκρατούμε η μία την άλλη...

 

Εσύ προφανώς είσαι η ίδια εργαζόμενη έτσι δεν είναι? Η φίλη είναι προστατευόμενο μέλος στο βιβλιάριο υγείας του άντρα της. Δεν της είπαν τίποτα για επίδοματα των 3000ευρώ περίπου (1500 +1500) αλλά μόνο για το επίδομα τοκετού που είναι γύρω στα 1000.

Μπερδεμένα πράγματα πάντως. Το καλύτερο να ρωτήσει η ίδια ή ο άντρας της για να είναι σίγουροι, μη βρεθούν προ εκπλήξεων τα παιδιά.

Δώσ' μου τα χέρια σου να κρατήσω τη ζωή μου.Τάσος Λειβαδίτης.

Link to comment
Share on other sites

900 ευρω να τα δώσω αλλά τι εννοούν τα πέρνουμε από το ΙΚΑ μετα? Οτι πέρνουμε το επιδομα και τέλος ή πέρνουμε το επίδομα (990ευρω) και επιπλέον κάποιο μέρος ή όλο της γεννας? Αυτά δυστυχώς δεν τα ξεκαθαρίζουν και έχει επικρατήσει ένα χάος. Γιατί όπως και να το κάνουμε το επιδομα ήταν ένα βοήθημα αμα είναι τώρα να το χρησιμοποιούμε για την γέννα πάει. Και με το νέο ενιαίο ταμείο τι θα γίνει? Θα ισχύουν τα του ΙΚΑ ή των άλλων ταμείων?

 

Αυτό δεν το ρώτησα..έπαιρνα τηλέφωνο τώρα στο ΙΚΑ Ν.Κόσμου αλλά δεν απαντάνε...Θα πάρω ξανά αύριο το πρωί να το διευκρινίσω...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εσύ προφανώς είσαι η ίδια εργαζόμενη έτσι δεν είναι? Η φίλη είναι προστατευόμενο μέλος στο βιβλιάριο υγείας του άντρα της. Δεν της είπαν τίποτα για επίδοματα των 3000ευρώ περίπου (1500 +1500) αλλά μόνο για το επίδομα τοκετού που είναι γύρω στα 1000.

Μπερδεμένα πράγματα πάντως. Το καλύτερο να ρωτήσει η ίδια ή ο άντρας της για να είναι σίγουροι, μη βρεθούν προ εκπλήξεων τα παιδιά.

 

Εγώ εργάζομαι, έχω ένσημα ΙΚΑ από το 1999... Δεν το ξέρω αυτό που λες για το προστατευόμενο μέλος, θα το ρωτήσω και αυτό αύριο!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια γεια σας! Σταμάτησα να γράφω ξαφνικά λόγω ότι γεννησα! Έσπασαν τα νερά στις 12/10 ξημερώματα! Γεννησα στο Ελενας κ το μόνο που πρόλαβα να ενημερωθω κ αυτό πάνω στο χειρουργείο ( είχα πιάσει κ ψιλοκουβεντα τρομάρα μου με όλους κατα την διάρκεια τις κτ) ήταν ότι το ΙΚΑ σε καλύπτει (σε κτ) κ ΑΠΟ ότι κατάλαβα ίσως να είναι κ η μοναδική ΑΣΦΑΛΕΙΑ που το κάνει. Μπήκα σε μονοκλινο όπου μου είπαν ειναιι επιπλέον 55 ευρώ ανα ημέρα. Αύριο θα παει ο άντρας μου στο λογιστήριο κ θα ξέρω αναλυτικά να σας πω γιατί βγήκαμε Κυριακη κ το λογιστήριο ήταν κλειστό! Πάντως επικρατεί χαμός! Όλοι τα έχουν πάρει με όλους κ γενικότερα άκουγα το κλίμα ήταν πολύ τεταμένο!!

UJF8p2.png

aq8Pp2.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια γεια σας! Σταμάτησα να γράφω ξαφνικά λόγω ότι γεννησα! Έσπασαν τα νερά στις 12/10 ξημερώματα! Γεννησα στο Ελενας κ το μόνο που πρόλαβα να ενημερωθω κ αυτό πάνω στο χειρουργείο ( είχα πιάσει κ ψιλοκουβεντα τρομάρα μου με όλους κατα την διάρκεια τις κτ) ήταν ότι το ΙΚΑ σε καλύπτει (σε κτ) κ ΑΠΟ ότι κατάλαβα ίσως να είναι κ η μοναδική ΑΣΦΑΛΕΙΑ που το κάνει. Μπήκα σε μονοκλινο όπου μου είπαν ειναιι επιπλέον 55 ευρώ ανα ημέρα. Αύριο θα παει ο άντρας μου στο λογιστήριο κ θα ξέρω αναλυτικά να σας πω γιατί βγήκαμε Κυριακη κ το λογιστήριο ήταν κλειστό! Πάντως επικρατεί χαμός! Όλοι τα έχουν πάρει με όλους κ γενικότερα άκουγα το κλίμα ήταν πολύ τεταμένο!!

 

Να σας ζήσει το μωράκι και να είναι καλότυχο!!!!!

Περιμένουμε με αγωνία να μας πεις αύριο τι πληρώσατε!! Και εμένα που ρώτησα μου είπαν για το μονόκλινο +55 ευρώ όταν πρόκειται για κτ. Αρα σε αυτό συμφωνούμε!!! :)

 

Περιμένουμε ενημέρωση!!

Link to comment
Share on other sites

Να σας ζήσει το μωράκι και να είναι καλότυχο!!!!!

Περιμένουμε με αγωνία να μας πεις αύριο τι πληρώσατε!! Και εμένα που ρώτησα μου είπαν για το μονόκλινο +55 ευρώ όταν πρόκειται για κτ. Αρα σε αυτό συμφωνούμε!!! :)

 

Περιμένουμε ενημέρωση!!

 

 σε ευχαριστώ παρά πολύ! Εύχομαι το ίδιο κ σένα κ σε όλα τα κορίτσια εδώ μέσα που μου κράτησαν παρέα 9 μήνες! Το μονοκλινο είναι σχεδόν όπως τα Λουξ χωρίς την πλάσμα κ χωρίς το ανακαινισμένο μπάνιο. Όσοι με επισκέφθηκαν πάθανε πλάκα με το δωμάτιο! Νομιζαν ότι ήμουν στα λουκ δωμάτια. Δεν μπορώ να πω η εξυπηρέτηση ΑΠΟ τις νοσηλεύτριες πολύ καλή! Το μόνο που μένει είναι να δούμε τι θα χρεώσει το λογιστήριο!!

UJF8p2.png

aq8Pp2.png

Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητήρια για το μωράκι!!! Εύχομαι τα καλύτερα. Περιμένουμε μια πιο αναλυτική ενημέρωση τόσο για τις χρεώσεις όσο και για τη γενικότερη κατάσταση στο νοσοκομείο

Link to comment
Share on other sites

Να σας ζήσει το μωράκι και να είναι καλότυχο!!!!!

Περιμένουμε με αγωνία να μας πεις αύριο τι πληρώσατε!! Και εμένα που ρώτησα μου είπαν για το μονόκλινο +55 ευρώ όταν πρόκειται για κτ. Αρα σε αυτό συμφωνούμε!!! :)

 

Περιμένουμε ενημέρωση!!

δεν θα πληρωσει τιποτα καθωσς το ικα θα ακολουθησει την παλια πρακτικη για καισαρικη εως 31/12/2011 και μετα αφου γινει ενιαιο ταμειο με τα αλλα θα ακολουθησει τεβε και δημοσιο

Link to comment
Share on other sites

Αυτό δεν το ρώτησα..έπαιρνα τηλέφωνο τώρα στο ΙΚΑ Ν.Κόσμου αλλά δεν απαντάνε...Θα πάρω ξανά αύριο το πρωί να το διευκρινίσω...

 

Λογικό να μην το σηκώσουν στο ικα. 2-3 κλείνουν τα διοικητικά. Στα ιατρεία δεν τα γνωρίζουν αυτα.

 

Αν μάθεις κάτι αύριο πες μας. Ευχαριστούμε.

 

marpaps να σου ζησει το μωράκι σου!

Link to comment
Share on other sites

καλημερα κι απο μενα,

 

μετα απο όσα διαβασα εδω, πηγα προσωπικα στο ικα της περιοχής μου όπου μου ειπαν τα εξης : το Δημοσιο νοσοκομειο το πληρωνουμε κανονικα, εκτός αν απο τα ιατρεια του ΙΚΑ της περιοχής όπου ανηκει το νοσοκομειο παρω παραπεμπτικο για καισαρική!!! ΟΚ ως εδω!! ΑΛΛΑ, τα χρηματα θα τα πληρώσουμε στο ταμειο και μετα θα καταθεσουμε τα χαρτια μας στις παροχες του ΙΚΑ για να παρουμε πισω 1007Ε.

 

Μου φανηκε πολυ παραξενο όλο αυτο και ετσι πήρα και στα κεντρικα του ΙΚΑ οπου μια κυρια μου ειπε οτι αυτή ειναι η διαδικασια!!

 

Προσωπικα εχω μπερδευτει πολυ απο όλα αυτα! Προκειται να γεννησω σε 5 εβδομαδες. Τελικα που θα γεννησω??? προσπαθω να φτιαξω και το βαλιντζακι μ και δεν ξερω τι να βαλω μέσα!!!! Αν παω στο Αττικο θα παρω μαζι όοοοοοοοολη την προικα του μωρου κ την δικη μου( μου ειπαν πάρε απ ολα) , αν παω στο Ρεα μόνο δικα μου πραγματα!!

 

Τελικα θα είναι οικονομικότερα αν πάω στο ιδιωτικο???

ευχαριστω.....

 

ΩΩΩχχχχ πολλά είπα παλι!!!

The Boss 29/12/04

Frankie 20/05/08

Peekaboo 1/12/11

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον πηγε ο αντρας μου και πληρωσε μονο τα 220 (μονοκλινο 55 χ 4)επιπλεον του δωματιου. Εδωσε το βιβλιαριο ΙΚΑ που εχω ως ασφαλισμενη και του ζητησαν μονο αυτα (ουτε επιπλεον για εξετασεις η φαρμακα). Οποτε θεωρω οτι την ΚΤ την καλυπτει 100% το ΙΚΑ. Δεν μπορεσε να ρωτησει παραπανω γιατι γινοταν ο κακος χαμος και επιπλεον δεν του φανηκαν ιδιατερα ομιλητικοι...:roll: Κοριτσια σας ευχομαι να πανε ολα καλα και να εχετε μια καλη γεννα!! Το σημαντικοτερο ολων ειναι τα μωρακια μας να ειναι καλα και υγειη!:)

UJF8p2.png

aq8Pp2.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...