Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Δεν κανει τσισα το βραδυ, 3,5 μηνών - είναι ουρολοίμωξη, κάτι άλλο;


Recommended Posts

Καλησπερα σας,

Εδω και περιπου 2 εβδομαδες η μικρη μου 3,5 μηνων δεν κανει τσισα της ολο το βραδυ. Θηλαζω ολη μερα και το βραδυ πινει ξενο 120 με 140 ml.

Ολη μερα κανει κανονικα τσισα της, αλλαζω περι τις 8 πανες πανω κατω και το βραδυ οταν πιει το γαλα της κανει 1,2 φορες τσισα της, την αλλαζω και μετα το πρωι (παει σερι τον υπνο 8 ωρες περιπου) η πανα ειναι στεγνη.

Απο κιλα ειναι καλη 7,1 και απο διαθεση επισης.

Της εκανα σημερα γενικη ουρων, βγηκαν μικροοργανισμοι σπανιοι, αλλα ο παιδιατρος ειπε να κανουμε και καλλιεργεια για να αποκλεισουμε την ουρολοιμωξη. Αν ολα καλα απο εκει (αναμενω σημερα τα αποτελεσματα) τοτε ισως χρειαστει να παμε σε παιδονεφρολογο μου ειπε, χωρις να μου πει τι μπορει να συμβαινει.

Εχω τρομαξει πολυ η αληθεια ειναι και δεν μπορω να καταλαβω τι ειναι αυτο!!

Εχει τυχει σε καποια κατι παρομοιο;; 

Ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


On 6/30/2022 at 2:04 PM, freeway82 said:

Καλησπερα σας,

Εδω και περιπου 2 εβδομαδες η μικρη μου 3,5 μηνων δεν κανει τσισα της ολο το βραδυ. Θηλαζω ολη μερα και το βραδυ πινει ξενο 120 με 140 ml.

Ολη μερα κανει κανονικα τσισα της, αλλαζω περι τις 8 πανες πανω κατω και το βραδυ οταν πιει το γαλα της κανει 1,2 φορες τσισα της, την αλλαζω και μετα το πρωι (παει σερι τον υπνο 8 ωρες περιπου) η πανα ειναι στεγνη.

Απο κιλα ειναι καλη 7,1 και απο διαθεση επισης.

Της εκανα σημερα γενικη ουρων, βγηκαν μικροοργανισμοι σπανιοι, αλλα ο παιδιατρος ειπε να κανουμε και καλλιεργεια για να αποκλεισουμε την ουρολοιμωξη. Αν ολα καλα απο εκει (αναμενω σημερα τα αποτελεσματα) τοτε ισως χρειαστει να παμε σε παιδονεφρολογο μου ειπε, χωρις να μου πει τι μπορει να συμβαινει.

Εχω τρομαξει πολυ η αληθεια ειναι και δεν μπορω να καταλαβω τι ειναι αυτο!!

Εχει τυχει σε καποια κατι παρομοιο;; 

Ευχαριστω!

Ούτε το δικό μου παιδί έβρεχε τη νύχτα την πανα του. Ποτέ. Ποτέ δεν πρόβληματισε ούτε την παιδίατρο ούτε εμενα. Να σου ζήσει!!

Link to comment
Share on other sites

@freeway82 και μένα η μπέμπα μου από πολύ μικρή δεν κάνει τσισα το βράδι.δεν θυμάμαι ακριβώς από πόσο μηνών...αλλά το πρωί όταν ξυπνάει μετά από λίγο είναι ασηκωτη η πάνα...επίσης γενικά το καλοκαίρι δεν κάνει τόσα πολλά τσισα όσο το χειμώνα λόγω της ζέστης . Πέρυσι είχα θέμα (ήταν 5 μηνών περίπου) όπου δεν έβρεχε πολλές πάνες ,περίπου τέσσερις ενώ την θήλαζα κανονικά. Ο δικός μου παιδίατρος μου είχε πει τότε να την κάνω αρκετά ντουζ, να μην ταλαιπωρω πολύ μέσα στη ζέστη και να της δίνω χαμομήλι( της φρεζυντερμ βιολογικό) φυσικά ποτέ δεν το ήπιε ,δεν το ήθελε,απλά αύξησα κι άλλο τους θηλασμους και την έκανα πολλά ντουζακια..εύχομαι όλα καλά να πάνε με το μωράκι σου και να μην είναι τίποτα.να μας ενημερωσεις

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια σας ευχαριστω πολυ καο για τις ευχες και για τις απαντησεις σας.

Λοιπον την Πεμπτη με καλεσε η μικροβιολογος που της ειχα πει να προχωρησει σε καλλιεργεια και μου ειπε οτι θα χρειαστει νεο δειγμα ουρων γιατι ειχαν περασει πολλες ωρες και μπορει να ειχε επιμολυνθει το δειγμα.

Με ρωτησε τι ακριβως συμβαινει με το μωρο και της εξηγησα. Της ειπα οτι πινει το γαλα της το βραδυ 21.30 με 22.00, κανει 2 φορες τσισα την αλλαζω μετα κοιμαται σερι εως το πρωι και η πανα ειναι στεγνη. Και μου ειπε, κανε και ενα γευμα εξτρα πριν κοιμηθεις. Και το εκανα. Δηλαδη γυρω στη 1 το βραδυ πριν κοιμηθω την θηλασα, σχεδον κοιμισμενη για κανα 10 λεπτο γιατι μετα κοιμοταν στπ στηθος. Το πρωι της Παρασκευης ειχαμε τσισα!!! Εκανα το ιδιο Παρασκευη βραδυ, παλι το πρωι του Σαββατου ειχαμε τσισα. Χθες το ξαναεκανα αλλα το πρωι σημερα παλι στεγνη η πανα. 

Δεν ξερω τι γινεται!!! Ολη μερα ομως μπολικα τσισα ευτυχως.

Αυριο θα της παω τα ουρα για καλλιεργεια και βλεπουμε!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...