Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κολυμβητήριο για 2χρονο σε ανατολική Αττική, ή Μουσικοκινητικη


Recommended Posts

Καλημέρα!

Όπως εχω γραψει και αλλου, η μικρη μας, σχεδον 2μισι ετων, δεν ειναι και το πιο κινητικο παιδι του κοσμου, και η παιδιατρος μας συστησε να παει κολυμβητηριο. Εχουμε διαφορες αποριες, οπως αν σε αυτη την ηλικια παει σε baby swimming ή σε τμημα χωρις γονεις. Αλλα κυριως αν γνωριζει καποιος κολυμβητηριο γι'αυτες τις ηλικιες στην Ανατολικη Αττικη, για να απευθυνθουμε εκει να μας κατατοπισουν. Ανατολικη Αττικη εννοω χοντρικα τις περιοχες Παλληνη-Πικερμι-Σπατα-Λουτσα-Ραφηνα-Νεα Μακρη. Το μονο που βρηκα ειναι ο Ωκεανος στο Πικερμι, αλλα εχει μια ανακοινωση οτι ξεκινησαν τα τμηματα απο 5 ετων και ανω, υποθετω λογω κορωνοϊου. Οριακα θα μπορουσαμε και λιγο πιο περα, πχ Μαραθωνα ή Γερακα-Γλυκα Νερα, πχ εχω δει τα Χελωνακια στην Αγια Παρασκευη, αλλα δεδομενου οτι η προπονηση ειναι μονο 20 λεπτα (απ'ο,τι καταλαβα), θα ειμαστε κανα 45λεπτο στο δρομο πηγαινε-ελα για μονο 20 λεπτα προπονηση.

 

Τελος, εγω που δεν ειμαι πολυ των αθληματων, θα προτιμουσα να πηγαινε μουσικοκινητικη. Κι εχουμε μια, καλη απ'ο,τι ξερω, σχολη μπαλετου κοντα μας. Αλλα εχω μια απορια και επ'αυτου. Εχω δει μουσικοκινητικη και σε σχολες μπαλετου και σε ωδεια. Ειναι κατι διαφορετικο; Στα ωδεια ας πουμε εχει πιο πολλη εμφαση στη μουσικη (πχ μουσικη προπαιδεια-συστημα Orff, κρουστα οργανα, τραγουδι κλπ) και στις σχολες χορου πιο πολλη εμφαση στην κινηση-χορο; Ή ειναι το ιδιο πραγμα; Ηξερα των ωδειων με τα κρουστα οργανακια και τα τραγουδια αλλα δεν μου κολλαει να τα κανουν αυτα σε σχολη μπαλετου. Υποθετω πως καποιος απο εσας θα ξερει. 

Ευχαριστω πολυ!

Η παιδιατρος παντως μεταξυ των δυο προτιμα κολυμβητηριο :cry:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 82
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 26 λεπτά , little lamb είπε:

Καλημέρα!

Όπως εχω γραψει και αλλου, η μικρη μας, σχεδον 2μισι ετων, δεν ειναι και το πιο κινητικο παιδι του κοσμου, και η παιδιατρος μας συστησε να παει κολυμβητηριο. Εχουμε διαφορες αποριες, οπως αν σε αυτη την ηλικια παει σε baby swimming ή σε τμημα χωρις γονεις. Αλλα κυριως αν γνωριζει καποιος κολυμβητηριο γι'αυτες τις ηλικιες στην Ανατολικη Αττικη, για να απευθυνθουμε εκει να μας κατατοπισουν. Ανατολικη Αττικη εννοω χοντρικα τις περιοχες Παλληνη-Πικερμι-Σπατα-Λουτσα-Ραφηνα-Νεα Μακρη. Το μονο που βρηκα ειναι ο Ωκεανος στο Πικερμι, αλλα εχει μια ανακοινωση οτι ξεκινησαν τα τμηματα απο 5 ετων και ανω, υποθετω λογω κορωνοϊου. Οριακα θα μπορουσαμε και λιγο πιο περα, πχ Μαραθωνα ή Γερακα-Γλυκα Νερα, πχ εχω δει τα Χελωνακια στην Αγια Παρασκευη, αλλα δεδομενου οτι η προπονηση ειναι μονο 20 λεπτα (απ'ο,τι καταλαβα), θα ειμαστε κανα 45λεπτο στο δρομο πηγαινε-ελα για μονο 20 λεπτα προπονηση.

 

Τελος, εγω που δεν ειμαι πολυ των αθληματων, θα προτιμουσα να πηγαινε μουσικοκινητικη. Κι εχουμε μια, καλη απ'ο,τι ξερω, σχολη μπαλετου κοντα μας. Αλλα εχω μια απορια και επ'αυτου. Εχω δει μουσικοκινητικη και σε σχολες μπαλετου και σε ωδεια. Ειναι κατι διαφορετικο; Στα ωδεια ας πουμε εχει πιο πολλη εμφαση στη μουσικη (πχ μουσικη προπαιδεια-συστημα Orff, κρουστα οργανα, τραγουδι κλπ) και στις σχολες χορου πιο πολλη εμφαση στην κινηση-χορο; Ή ειναι το ιδιο πραγμα; Ηξερα των ωδειων με τα κρουστα οργανακια αλλα δεν μου κολλαει να τα κανουν αυτα σε σχολη μπαλετου. Υποθετω πως καποιος απο εσας θα ξερει. 

Ευχαριστω πολυ!

Η παιδιατρος παντως μεταξυ των δυο προτιμα κολυμβητηριο :cry:

δυστυχως δ ξερω να σου απαντησω παρα μονο για μουσικοκινητικη στο μπαλετο.αν κ εμας λεγοταν μπαλετικη προπαιδεια κ ξεκινουσε απο 3,5.δ ειχε οργανα κλπ,ηταν απλα παιδικα τραγουδια που εδειχνε η κυρια κινησεις που εμοιαζαν μπαλετο,αλλα οχι με ορολογια,αλλα ονοματα να ιντριγκαρουν τα παιδακια

αν πιστευεις οτι θα της αρεζε ο χορος κ ισως να θελησει να συνεχισει,δες κ σε σχολη χορου

αναμεσα στο κολυμβητηριο κ την μουσικοκινητικη ισως να προτιμουσα κ εγω την κολυμβηση.ειναι εξαιρετικη ασκηση,θα μαθει κολυμπι,συγχρονισμο,γενικα μ αρεσει

εχω δει παιδακια που πηγαιναν baby swimming κ πραγματικα εκαναν δουλεια.νομιζω σ εκεινο το γκρουπ θα μπει λογω ηλικιας

μουσικοκινητικη συνηθως πανε απο μικροτερα κ κυριως ελλειψης αλλης εναλλακτικης

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Ο χορος της αρεσει πολυ, μολις ακουσει μουσικη χορευει μεχρι να ξεβιδωθει! Μεγαλη επιτυχια εχουν τα "καλυτερα μας χρονια" και ο "τροχος της τυχης", χαχα! 

Στο baby swimming αν ενταχθει πρεπει να μπαινουμε κι εμεις ή μονο στα πιο μωρα γινεται αυτο; Για να πω την αληθεια, με χαλαει λιγο κι αυτο, μου φαινεται τεραστια διαδικασια να μπω κι εγω, μετα ντους κλπ (κι ακομα περισσοτερο για μονο ενα εικοσαλεπτο). Ντρεπομαι λιγο βεβαια γιατι καταλαβαινω οτι για τη μικρη ειναι καλυτερα να ειμαστε κι εμεις. Στη μουσικοκινητικη και στο κανονικο κολυμβητηριο (οχι baby) επιτρεπεται να ειμαστε εκει απ'εξω να μας βλεπει υποθετω. Δεν ειναι οτι θελω να φευγω δηλαδη, δεν με πειραζει να ειμαι εκει, το ξεντυμα και το ντους βαριεμαι απλα.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 18 λεπτά , little lamb είπε:

Ο χορος της αρεσει πολυ, μολις ακουσει μουσικη χορευει μεχρι να ξεβιδωθει! Μεγαλη επιτυχια εχουν τα "καλυτερα μας χρονια" και ο "τροχος της τυχης", χαχα! 

Στο baby swimming αν ενταχθει πρεπει να μπαινουμε κι εμεις ή μονο στα πιο μωρα γινεται αυτο; Για να πω την αληθεια, με χαλαει λιγο κι αυτο, μου φαινεται τεραστια διαδικασια να μπω κι εγω, μετα ντους κλπ (κι ακομα περισσοτερο για μονο ενα εικοσαλεπτο). Ντρεπομαι λιγο βεβαια γιατι καταλαβαινω οτι για τη μικρη ειναι καλυτερα να ειμαστε κι εμεις. Στη μουσικοκινητικη και στο κανονικο κολυμβητηριο (οχι baby) επιτρεπεται να ειμαστε εκει απ'εξω να μας βλεπει υποθετω. Δεν ειναι οτι θελω να φευγω δηλαδη, δεν με πειραζει να ειμαι εκει, το ξεντυμα και το ντους βαριεμαι απλα.

αχ αληθεια δ ξερω.εδω εχουμε απλο κολυμβητηριο απο 4χρ

λογικα σε baby μπαινεις κ εσυ,αν θυμαμαι καλα απο την κουμπαρα μου.πηγαινε τον μικρο της απο 6μ,απλα δ εκαναν περυσι λογω ιου,κ θα συνεχιζαν φετος,κλεινει τα 3σε λιγο ο μικρος

παλιοτερα ειχα δει μουσικοκινητικη κ σε καποια τμηματα απο 18μ ηταν μεσα ο γονιος,συμμετειχε υποστηρικτικα

οποτε εξαρταται το καθε μερος.απλα τωρα λογω κ των μετρων συνηθως ειναι πιο περιορισμεμα τα πραγματα

Link to comment
Share on other sites

Συνήθως στο baby swimming από 2 1/2 και πάνω μπαίνουν μόνα τους, μέχρι τότε μπαίνουν με τον έναν γονέα. Ενδεχομένως για αυτό να μην έχουν ανοίξει. Γενικά δύσκολο να βρεις τέτοια εποχή, συνήθως κλείνουν τις θέσεις από Ιούνιο Ιούλιο.

22 minutes ago, little lamb said:

 

Στο baby swimming αν ενταχθει πρεπει να μπαινουμε κι εμεις ή μονο στα πιο μωρα γινεται αυτο; Για να πω την αληθεια, με χαλαει λιγο κι αυτο, μου φαινεται τεραστια διαδικασια να μπω κι εγω, μετα ντους κλπ (κι ακομα περισσοτερο για μονο ενα εικοσαλεπτο).

Λόγω covid τα αποδυτήρια παραμένουν κλειστά, δεν θα κάνετε μπάνιο εκεί έτσι και αλλιώς.

Επίσης πρέπει να υπολογίσεις και τα χρήματα του σελφ τεστ που θα κάνεις στο παιδί προκειμένου να μπει γιατί χωρίς αρνητικό τεστ δεν μπαίνει κανείς στην πισίνα, και εσείς με πιστοποιητικό .

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 29 λεπτά , little lamb είπε:

Ο χορος της αρεσει πολυ, μολις ακουσει μουσικη χορευει μεχρι να ξεβιδωθει! Μεγαλη επιτυχια εχουν τα "καλυτερα μας χρονια" και ο "τροχος της τυχης", χαχα! 

Στο baby swimming αν ενταχθει πρεπει να μπαινουμε κι εμεις ή μονο στα πιο μωρα γινεται αυτο; Για να πω την αληθεια, με χαλαει λιγο κι αυτο, μου φαινεται τεραστια διαδικασια να μπω κι εγω, μετα ντους κλπ (κι ακομα περισσοτερο για μονο ενα εικοσαλεπτο). Ντρεπομαι λιγο βεβαια γιατι καταλαβαινω οτι για τη μικρη ειναι καλυτερα να ειμαστε κι εμεις. Στη μουσικοκινητικη και στο κανονικο κολυμβητηριο (οχι baby) επιτρεπεται να ειμαστε εκει απ'εξω να μας βλεπει υποθετω. Δεν ειναι οτι θελω να φευγω δηλαδη, δεν με πειραζει να ειμαι εκει, το ξεντυμα και το ντους βαριεμαι απλα.

Στο κολυμβητήριο που πήγαιναν παλιά τα δικά μου (δεν ξέρω αν ισχύει παντού αυτό), μέχρι τα 3 ήταν αυστηρά στην μικρή πισίνα με συνοδό. Χωρίς συνοδό επιτρεπόταν μόνο μετά τα 3 και εφόσον το παιδί είχε καθαρίσει τελείως από την πάνα, ανεξαρτήτως επιπέδου, ακόμα και αρχάρια δηλαδή γίνονταν κανονικά δεκτά με τις παραπάνω προϋποθέσεις.

 

Επίσης, είχα μια συνάδελφο που πήγαινε σε ένα κέντρο δημιουργικής απασχόλησης στην Ραφήνα, στο LafLab και έκανε το παιδάκι της mini sports. Έχουν κάνει και τα δικά μου αποσπασματικά σε άλλο κέντρο και ήταν πολύ ωραία.

 

 

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, little lamb said:

Καλημέρα!

Όπως εχω γραψει και αλλου, η μικρη μας, σχεδον 2μισι ετων, δεν ειναι και το πιο κινητικο παιδι του κοσμου, και η παιδιατρος μας συστησε να παει κολυμβητηριο. Εχουμε διαφορες αποριες, οπως αν σε αυτη την ηλικια παει σε baby swimming ή σε τμημα χωρις γονεις. Αλλα κυριως αν γνωριζει καποιος κολυμβητηριο γι'αυτες τις ηλικιες στην Ανατολικη Αττικη, για να απευθυνθουμε εκει να μας κατατοπισουν. Ανατολικη Αττικη εννοω χοντρικα τις περιοχες Παλληνη-Πικερμι-Σπατα-Λουτσα-Ραφηνα-Νεα Μακρη. Το μονο που βρηκα ειναι ο Ωκεανος στο Πικερμι, αλλα εχει μια ανακοινωση οτι ξεκινησαν τα τμηματα απο 5 ετων και ανω, υποθετω λογω κορωνοϊου. Οριακα θα μπορουσαμε και λιγο πιο περα, πχ Μαραθωνα ή Γερακα-Γλυκα Νερα, πχ εχω δει τα Χελωνακια στην Αγια Παρασκευη, αλλα δεδομενου οτι η προπονηση ειναι μονο 20 λεπτα (απ'ο,τι καταλαβα), θα ειμαστε κανα 45λεπτο στο δρομο πηγαινε-ελα για μονο 20 λεπτα προπονηση.

 

Τελος, εγω που δεν ειμαι πολυ των αθληματων, θα προτιμουσα να πηγαινε μουσικοκινητικη. Κι εχουμε μια, καλη απ'ο,τι ξερω, σχολη μπαλετου κοντα μας. Αλλα εχω μια απορια και επ'αυτου. Εχω δει μουσικοκινητικη και σε σχολες μπαλετου και σε ωδεια. Ειναι κατι διαφορετικο; Στα ωδεια ας πουμε εχει πιο πολλη εμφαση στη μουσικη (πχ μουσικη προπαιδεια-συστημα Orff, κρουστα οργανα, τραγουδι κλπ) και στις σχολες χορου πιο πολλη εμφαση στην κινηση-χορο; Ή ειναι το ιδιο πραγμα; Ηξερα των ωδειων με τα κρουστα οργανακια και τα τραγουδια αλλα δεν μου κολλαει να τα κανουν αυτα σε σχολη μπαλετου. Υποθετω πως καποιος απο εσας θα ξερει. 

Ευχαριστω πολυ!

Η παιδιατρος παντως μεταξυ των δυο προτιμα κολυμβητηριο :cry:

Εννοείται κολυμβητήριο. Μην το σκέφτεσαι καν. Ούτε εγώ είμαι των αθλημάτων, αλλά το παιδί μου θέλω να είναι, γι'αυτό κάνει κολυμβητήριο από τα 1,5, μίνι σπορτς από πέρσι και μάλλον θα ξεκινήσουμε τζούντο.

Στο δικό μας κολυμβητήριο ξεκινάει από 1,5 το baby swimming και δεν μπαίνουν γονείς μέσα. Μόνο η δασκάλα. Οι γονείς είναι παρόντες στο χώρο φυσικά.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή νομίζω ότι σε κάθε κέντρο ισχύουν άλλα πράγματα, θα πρότεινα να πάρεις τηλέφωνα και να ρωτήσεις. Στη γειτονιά που είχα ρωτήσει για baby swimming προ κορονοϊού, ήταν αυστηρά με συνοδό. Σήμερα έχω ραντεβού για δοκιμαστικό σε μουσικοκινητική και όταν ρώτησα για σελφ τεστ στο παιδί, μου είπαν ότι δεν θα χρειάζεται. 

 

Εφόσον βλέπετε μια απροθυμία στην αδρή κινητικότητα, κι εγώ κολυμβητήριο θα πρότεινα ασυζητητί. Είναι μεγαλύτερη ταλαιπωρία, αλλά και τα οφέλη είναι πολύ περισσότερα. 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

@little lamb ξέρω ότι η Ελληνογερμανική Αγωγή (Παλλήνη) "νοικιάζει" την πισίνα της τα απογεύματα σε διαφορους συλλόγους/σχολές της ευρύτερης περιοχής, με μια αναζήτηση λογικα θα βρεις στοιχεία.

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, kotsifikos είπε:

Λόγω covid τα αποδυτήρια παραμένουν κλειστά, δεν θα κάνετε μπάνιο εκεί έτσι και αλλιώς.

Επίσης πρέπει να υπολογίσεις και τα χρήματα του σελφ τεστ που θα κάνεις στο παιδί προκειμένου να μπει γιατί χωρίς αρνητικό τεστ δεν μπαίνει κανείς στην πισίνα, και εσείς με πιστοποιητικό .

 

Δεν το ηξερα αυτο! Δεν δικαιουται δωρεαν τεστ ομως, ετσι δεν ειναι; Ειναι παιδι του 2019.

 

6 ώρες πρίν, Deena είπε:

Επίσης, είχα μια συνάδελφο που πήγαινε σε ένα κέντρο δημιουργικής απασχόλησης στην Ραφήνα, στο LafLab και έκανε το παιδάκι της mini sports. Έχουν κάνει και τα δικά μου αποσπασματικά σε άλλο κέντρο και ήταν πολύ ωραία.

 

 

Θα το ψαξω αυτο. Τι ειναι δηλαδη; Σαν αθληματα στιβου ή ενοργανης ας πουμε; Ισως ειναι και καλυτερο απο κολυμβηση, γιατι στη θαλασσα μια χαρα ορεξη εχει, στη στερια ειναι το προβλημα. (Αλλος ενας λογος που προτιμω μουσικοκινητικη) Το προβλημα ειναι σε σκαρφαλωματα, ανεβοκατεβασμα σκαλας κλπ. Τρεξιμο ας πουμε τωρα κανει, απλα οχι πολυ γρηγορα, και σιγουρα εκτος σπιτιου και παιδικης χαρας δεν απομακρυνεται περα απο εναμισι-δυο μετρα απο εμας. Θα μου πειτε καλο ειναι αυτο, αλλα το λεω σαν δειγμα της κινητικοτητας της.

 

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 23 λεπτά , little lamb είπε:

 

Δεν το ηξερα αυτο! Δεν δικαιουται δωρεαν τεστ ομως, ετσι δεν ειναι; Ειναι παιδι του 2019.

 

 

Θα το ψαξω αυτο. Τι ειναι δηλαδη; Σαν αθληματα στιβου ή ενοργανης ας πουμε; Ισως ειναι και καλυτερο απο κολυμβηση, γιατι στη θαλασσα μια χαρα ορεξη εχει, στη στερια ειναι το προβλημα. (Αλλος ενας λογος που προτιμω μουσικοκινητικη) Το προβλημα ειναι σε σκαρφαλωματα, ανεβοκατεβασμα σκαλας κλπ. Τρεξιμο ας πουμε τωρα κανει, απλα οχι πολυ γρηγορα, και σιγουρα εκτος σπιτιου και παιδικης χαρας δεν απομακρυνεται περα απο εναμισι-δυο μετρα απο εμας. Θα μου πειτε καλο ειναι αυτο, αλλα το λεω σαν δειγμα της κινητικοτητας της.

 

 

 

 

 

 

Έτσι όπως τα λες, θα της κάνουν καλό τα mini sports νομίζω, είναι mini tennis, στίβος, ποδόσφαιρο, μπάσκετ κλπ, κοινώς πηδάνε εμπόδια, κλωτσάνε μπάλες, ρίχνουν μπαλάκια σε καλάθια κλπ

 

Αν έμενες σε άλλη περιοχή θα σου πρότεινα και το προγραμμα play and learn των Gymboree  ή του MyPlayce, γκουγκλαρε και θα καταλάβεις.

 

Επισης πολύ καλό σχετικό προγραμμα είναι και το replayce της Πρεζερακου στο Ολυμπιακό στάδιο.

Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, kotsifikos said:

Λόγω covid τα αποδυτήρια παραμένουν κλειστά, δεν θα κάνετε μπάνιο εκεί έτσι και αλλιώς.

Επίσης πρέπει να υπολογίσεις και τα χρήματα του σελφ τεστ που θα κάνεις στο παιδί προκειμένου να μπει γιατί χωρίς αρνητικό τεστ δεν μπαίνει κανείς στην πισίνα, και εσείς με πιστοποιητικό .

Στο baby, σε μας τουλάχιστον, ούτε τεστ θέλει,  δείχνει ο σύνοδος πιστοποιητικό ή τεστ και τα αποδυτήρια μπορείς να χρησιμοποιείς. Στο young (μετά τα 4), δείχνεις τη σχολική κάρτα και απαγορεύεται να κατεβείτε στα αποδυτήρια.

Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, Yovanna said:

Στο baby, σε μας τουλάχιστον, ούτε τεστ θέλει,  δείχνει ο σύνοδος πιστοποιητικό ή τεστ και τα αποδυτήρια μπορείς να χρησιμοποιείς. Στο young (μετά τα 4), δείχνεις τη σχολική κάρτα και απαγορεύεται να κατεβείτε στα αποδυτήρια.

Νομίζω τελικά πως ο κάθε σύλογος-ομάδα κάνει αυτό που θέλει, σε εμάς ζητούν, βέβαια δεν έχεις άδικο σε αυτό που λες γιατί έτσι και αλλιώς μετά τα 4 είναι υποχρεωτικό.

Εγώ έχω το πιστοποιητικό για τον γιο μου και έτσι και αλλιως δεν κάνει το τεστ υποχρεωτικά, όμως καλού κακού μία φορά την εβδομάδα του το κάνω για να είμαι σίγουρη, με αυτά που βλέπω φοβάμαι λίγο.

Link to comment
Share on other sites

Ειδα τα gymboree και my place, τελεια ειναι, αλλα οντως καμια σχεση οι περιοχες. Οπως και το οακα μας πεφτει μακρια. Θα ρωτησω στο laf lab που ειναι κοντα. Ψαχνω και για κολυμβητηριο αλλα δεν βρισκω κατι. Βρισκω δηλαδη αλλα ανοιχτες πισινες. Θα ρωτησω βεβαια στο Oceanos αλλα επειδη γραφει οτι ανοιξαν για ανω των 5 ετων υποθετω ισχυει. Στην Ελληνογερμανικη που ειπατε κανουν το προγραμμα Υδρια του οακα, ειναι μια επιλογη κι αυτο. Η παιδιατρος μας ανεφερε το panda sto nero αλλα και τα Βριλησια μακρια ειναι...

 

Να ρωτησω και κατι αλλο: στο baby swimming πρεπει να μπαινει παντα ο ιδιος γονιος ή μπορει μια ο ενας μια ο αλλος; Και αυτα που ειδα καπου για μαγιο-πανα με διπλη επενδυση και απο μεσα αδιαβροχη πανα ισχυουν παντου; Αδιαβροχη πανα εννοουν αυτες του σουπερμαρκετ ή κατι πιο ειδικο;

 

Απο τιμες πιο οικονομικο ειναι το κολυμβητηριο ή το μινι σπορ; Το κολυμβητηριο εχει κι ολον αυτο τον εξοπλισμο (συν τα τεστ).

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 4 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα! 

Τελικά ρωτήσαμε για μινι σπορ αλλα ειναι απο τριων και ανω, κι ετσι καναμε δοκιμαστικο σε μια μουσικοκινητικη αγωγη απο μια σχολη μπαλετου και σε ενα ψυχοκινητικο παιχνιδι απο ενα αλλο κεντρο. Τεινουμε προς τη μουσικοκινητικη και ηθελα να ρωτησω τα εξης:

1. Οσοι εχετε κανει κατι τετοιο, τι τιμες παιζουν; Εδω ειναι 40 ο μηνας με δυο 45λεπτα τη βδομαδα 

2. Οσοι το κανατε σε σχολη μπαλετου, ειχαν στολη απο τοσο μικρη ηλικια; Μας λενε πως θα βαλουν, με κοστος φυσικα, και μας φαινεται λιγο υπερβολη. Τα μαθηματα ως τωρα τον πρωτο μηνα που εκανε το τμημα (εμεις μία φορα μονο πηγαμε) τα εκαναν με τα απλα ρουχα τους + παπουτσακια μπαλετου.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 16 λεπτά , little lamb είπε:

Καλησπέρα! 

Τελικά ρωτήσαμε για μινι σπορ αλλα ειναι απο τριων και ανω, κι ετσι καναμε δοκιμαστικο σε μια μουσικοκινητικη αγωγη απο μια σχολη μπαλετου και σε ενα ψυχοκινητικο παιχνιδι απο ενα αλλο κεντρο. Τεινουμε προς τη μουσικοκινητικη και ηθελα να ρωτησω τα εξης:

1. Οσοι εχετε κανει κατι τετοιο, τι τιμες παιζουν; Εδω ειναι 40 ο μηνας με δυο 45λεπτα τη βδομαδα 

2. Οσοι το κανατε σε σχολη μπαλετου, ειχαν στολη απο τοσο μικρη ηλικια; Μας λενε πως θα βαλουν, με κοστος φυσικα, και μας φαινεται λιγο υπερβολη. Τα μαθηματα ως τωρα τον πρωτο μηνα που εκανε το τμημα (εμεις μία φορα μονο πηγαμε) τα εκαναν με τα απλα ρουχα τους + παπουτσακια μπαλετου.

 

 

 

ειχαμε κτ που διοργανωνε κτ σε συλλογος πολυ οικονομικο

καποια γυμναστηρια εχουν πολυ οικονομικα εδω(αλλα προσωπικα δ μου αρεσε το προγραμμα τους,κ δ θα πηγαινα κ για αυτοαμυνα που εχουν εκει,αλλα σε συλλογο)

οι σχολες χορου ειναι σε αυτην την τιμη,κ φαντασου ειμαστε κ επαρχια

μαλιστα αυξηθηκε που πλεον παει 3φορες την εβδομαδα

ομως ειναι 60'

υπολογισε εγγραφη καθε χρονο

κ μπαλαρινακια επισης ανα χρονια περιπου.καποια λιγα παιδακια παιρνουν απο αλλα μαγαζια,αλλα δ μου αρεσαν τοσο ποιοτικα εκεινα τα παπουτσακια απο τα αλλα μαγαζια.πρωτη χρονια οι περισσοτεροι πηραν επισης απο την σχολη κορμακι.καποιοι ομως παιρνουν κ απο αλλα μαγαζια πολυ πιο οικονομικα.στο κορμακι ειδικα δ υπαρχει θεμα.επειδη τα φοραμε κανα 2χρονιες εχω παρει μονο απο την σχολη.

στο συγχρονο πανε με καλτσες,κολαν,μπλουζακι

επισης παντα μας λεγανε ας ξεκινησει 1-2βδομαδες,κ εφοσον συνεχισει,μετα μπαλαρινακια,κ λιγο πιο μετα κ το κορμακι

γενικα εμας ειναι λιγο πιο μπαλετικο,αλλα ξεκινησε κ 3,5

Link to comment
Share on other sites

Τα παπουτσακια τα δινουν δωρεαν, απο παλιοτερα παιδια. Για τη στολη θα τους παρουν μετρα τωρα, μετα απο ενα μηνα μαθηματων. Αλλα μας ειπαν να μην παρουμε μονοι μας, θα παρει ολο το τμημα την ιδια λεει, γι'αυτο μας φανηκε υπερβολη. Κι οταν εκανα εγω μικρη μπαλετο ετσι ηταν, αλλα ημουν 6 ετων και κανονικο μπαλετο

Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, little lamb said:

Τα παπουτσακια τα δινουν δωρεαν, απο παλιοτερα παιδια. Για τη στολη θα τους παρουν μετρα τωρα, μετα απο ενα μηνα μαθηματων. Αλλα μας ειπαν να μην παρουμε μονοι μας, θα παρει ολο το τμημα την ιδια λεει, γι'αυτο μας φανηκε υπερβολη. Κι οταν εκανα εγω μικρη μπαλετο ετσι ηταν, αλλα ημουν 6 ετων και κανονικο μπαλετο

Δεν μπορείτε να πάρετε δικά σας παπουτσια; Δεν θα μου άρεσε να φοράει άλλων παιδιών. Η στολή τι σας πειράζει; Πλάκα θα έχουν με τις στολιτσες τους. Αρέσουν αυτά στα παιδιά. Υποθέτω θα είναι περισσότερο χορευτική η φάση. Η τιμή μια χαρά. Εμείς είχαμε κάνει σε ωδείο και πληρώναμε παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

οχι εμας δ παιρνουν μετρα.απλα φερνουν καποια απο εταιριες με ρουχα χορου.κ απλα υπαρχει μια ομοιομορφια

στην αρχη ροζ,μετα γαλαζια,φετος μωβ.ξεμειναν με 2γαλαζια,μια η κορη μου,κ καποια με φουξ

εγω αν την παρω μπορει να αγορασω κ ενα απλο μωβ απο αλλο μαγαζι με μιση τιμη.τα πρωτα ειχαν κ λιγο τουτου

οκ ωραιο να ειναι ολα το ιδιο,λογικο να το θελει κ η σχολη,οπως πχ εχουν πιασμενα κ τα μαλλια,αλλα δ υπαρχει θεμα αν καποιο διαφερει

εγω απλα θα ελεγα τουλ να δουμε αν θα ερθει με ενα μαθημα λιγο επιφοβο

καλο αυτο με τα μπαλαρινακια,σε μας δ ισχυει

ακριβες ηταν κ οι στολες για τις παραστασεις,ομως ηταν φοβερη ποιοτητα,πανεμορφες.κ τις εβαλε αρκετα σαν στολες

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 38 λεπτά , Yovanna είπε:

Δεν μπορείτε να πάρετε δικά σας παπουτσια; Δεν θα μου άρεσε να φοράει άλλων παιδιών. Η στολή τι σας πειράζει; Πλάκα θα έχουν με τις στολιτσες τους. Αρέσουν αυτά στα παιδιά. Υποθέτω θα είναι περισσότερο χορευτική η φάση. Η τιμή μια χαρά. Εμείς είχαμε κάνει σε ωδείο και πληρώναμε παραπάνω.

 

Απλα αν ειναι πανω απο 15-20 ευρω η στολη μας φαινεται λιγο υπερβολη για τοσο μικρα. Δεν ειναι κανονικο μπαλετο εξαλλου. Δεν ξερω τιμη, θα μας πουν την επομενη φορα. Απλα βαζουν εγγραφη, βαζουν στολη, βαζουν το'να βαζουν τ'αλλο, μας φανηκε λιγο too much για μια απλη δραστηριοτητα ενος διχρονου για λιγη κοινωνικοποιηση και λιγη κινηση. Αλλο το κανονικο μπαλετο.

Παπουτσια ναι αν θες παιρνεις απ'οπου θες, αλλα παρεχουν και δωρεαν σε οποιον θελει. Αλλα οντως πιο λογικο θα ηταν να παρειχαν τα κορμακια απο παλιοτερα παιδια, που εχουν και λιγοτερη φθορα εξαλλου!

 

πρίν από 45 λεπτά , vicky86 είπε:

ακριβες ηταν κ οι στολες για τις παραστασεις,ομως ηταν φοβερη ποιοτητα,πανεμορφες.κ τις εβαλε αρκετα σαν στολες

 

Για τις παραστασεις τις αγοραζετε; Οταν πηγαινα εγω μικρη δεν τις αγοραζαμε. Τις φορουσαμε μονο για την παρασταση. Ή τις ειχε η σχολη ή τις νοικιαζαμε, δεν ξερω. Μαλλον τις ειχε η σχολη. Νοικιασμα καναμε στους παραδοσιακους χορους που εκανα μεχρι προσφατα.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 21 λεπτά , little lamb είπε:

 

Απλα αν ειναι πανω απο 15-20 ευρω η στολη μας φαινεται λιγο υπερβολη για τοσο μικρα. Δεν ειναι κανονικο μπαλετο εξαλλου. Δεν ξερω τιμη, θα μας πουν την επομενη φορα. Απλα βαζουν εγγραφη, βαζουν στολη, βαζουν το'να βαζουν τ'αλλο, μας φανηκε λιγο too much για μια απλη δραστηριοτητα ενος διχρονου για λιγη κοινωνικοποιηση και λιγη κινηση. Αλλο το κανονικο μπαλετο.

Παπουτσια ναι αν θες παιρνεις απ'οπου θες, αλλα παρεχουν και δωρεαν σε οποιον θελει. Αλλα οντως πιο λογικο θα ηταν να παρειχαν τα κορμακια απο παλιοτερα παιδια, που εχουν και λιγοτερη φθορα εξαλλου!

 

 

Για τις παραστασεις τις αγοραζετε; Οταν πηγαινα εγω μικρη δεν τις αγοραζαμε. Τις φορουσαμε μονο για την παρασταση. Ή τις ειχε η σχολη ή τις νοικιαζαμε, δεν ξερω. Μαλλον τις ειχε η σχολη. Νοικιασμα καναμε στους παραδοσιακους χορους που εκανα μεχρι προσφατα.

ναι ανεβαζει αρκετα το κοστος.εμας εχουν 20τα μπαλαρινακια κ 20το κορμακι.δ νομιζω να ειναι ακριβοτερα εσας

δ ξερω αν θα επαιρνα στην θεση σου απο την πρωτη χρονια.εγω τα πηρα.δ ηξερα αν θα παει δευτερη χρονια καν

πραγματι το κορμακι ειχε λιγοτερη φθορα.τα μπαλαρινακια ως τωρα γινονταν χαλια.προς το παρον φοραει τα περσινα που εβαλε ουτε 2μ αλλα της ειναι οριακα

ναι τις αγοραζαμε τις στολες.ηταν καθε χρονο αρκετα διαφορετικη

(ασχετο,η μαμα μου εχει δικη της παραδοσιακη στολη.εκεινη κ η γιαγια μου την εκαναν.προσφατα την εδωσε σε εναν συλλογο

ασχετο2,ξερεις ποσο εχει αυτη η τουτου που φορανε οι μεγαλες μπαλαρινες κατω απο φορεματα;400€:shock:ασε για κτ τιμες που ακουω τον μηνα στα μεγαλα τμηματα)

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 41 λεπτά , little lamb είπε:

Απλα αν ειναι πανω απο 15-20 ευρω η στολη μας φαινεται λιγο υπερβολη για τοσο μικρα. Δεν ειναι κανονικο μπαλετο εξαλλου. Δεν ξερω τιμη, θα μας πουν την επομενη φορα. Απλα βαζουν εγγραφη, βαζουν στολη, βαζουν το'να βαζουν τ'αλλο, μας φανηκε λιγο too much για μια απλη δραστηριοτητα ενος διχρονου για λιγη κοινωνικοποιηση και λιγη κινηση. Αλλο το κανονικο μπαλετο.

νομίζω ότι οι σχολές χορού έχουν μια επαγγελματική νοοτροπία από νωρίς σε όλα τα τμήματα. επίσης βασίζονται πολύ κ στην εμφάνιση, δεν θα το πω ντε κ καλά με την έννοια της  φιγούρας, αλλά παίζει ρόλο η ομοιομορφία γι αυτούς κ γενθκα το αισθητικό κομμάτι. Επιλογή μουσικοκινητική σε ωδείο δεν έχετε; 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 27 λεπτά , Έσπερος είπε:

νομίζω ότι οι σχολές χορού έχουν μια επαγγελματική νοοτροπία από νωρίς σε όλα τα τμήματα. επίσης βασίζονται πολύ κ στην εμφάνιση, δεν θα το πω ντε κ καλά με την έννοια της  φιγούρας, αλλά παίζει ρόλο η ομοιομορφία γι αυτούς κ γενθκα το αισθητικό κομμάτι. Επιλογή μουσικοκινητική σε ωδείο δεν έχετε; 

 

Η μουσικοκινητικη των ωδειων απ'ο,τι ξερω δεν ειναι τοσο "κινητικη", ειναι κυριως κρουστα οργανα, ρυθμος, τραγουδι κλπ και κινησεις με βαση το ρυθμο. Εμεις χρειαζομαστε κατι καθαρα κινητικο αυτη τη στιγμη και αυτο το προγραμμα ή το ψυχοκινητικο παιχνιδι ειναι ετσι.

 

Ξεχασα να αναφερω οτι στα 2μισαχρονα θα ειμαστε μεσα και οι γονεις. Απο 3 και πανω ειναι μονα (στο ιδιο τμημα). Γι'αυτο μου φανηκε λιγο υπερβολη η στολη γιατι ακομα ουσιαστικα ειναι σαν παιχνιδι μαζι με τον γονιο.

Καποια παιδακια παντως που μαλλον οι μαμαδες τους ονειρευονταν το μπαλετο, ηρθαν απο την αρχη με δικα τους κορμακια και τουτου! Εγω την ειχα με μπλουζα και κολαν εντελως unisex σχεδιο, χαχα!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Αυτή την εβδομάδα ξεκινήσαμε μουσικοκινητική- προπαιδεία. Του μικρου του άρεσε πολύ. Είναι κ για γονείς. Εμένα με καλύπτει που του αρέσει. Γενικα ξέρω πολλούς γονείς που το λατρεύουν και κάποιους αλλους που τους εκνευρίζει η υπεύθυνη (κι εμένα με εκνευρίζει κάπως αλλά στην αλληλεπίδραση με τα παιδιά μ αρέσει ο τρόπος της, με τους μεγάλους είναι κάπως επιτηδευμένη). Άποψη για το περιεχόμενο του μαθήματος δεν έχω γιατί δεν είμαι ειδική οπότε δεν ξέρω τι να περιμενω. Θα προσπαθήσω να βρω υλικο για τη μέθοδο που ακολουθείται μήπως καταλάβω κάτι αλλά και μάπα να είναι ως προς το μουσικό κομμάτι (όπως λέει μια φίλη μου μουσικός για την συγκεκριμένη, αν μπορώ να δώσω βάση σε άνθρωπο με αντικρουόμενα συμφέροντα) αν ο μικρός περναει καλά δεν με πειράζει. Τον παρατηρώ κ πώς λειτουργεί σε άλλον χώρο κ πώς αλληλεπιδρά με τη δασκάλα κ μου φαίνεται χρησιμο κ μπορεί να κάνουμε κ καμία γνωριμία. μπορεί να χαλαρώσω λίγο κ να μην είμαι στην τσίτα μην τυχόν κ δεν ακούσει αμέσως κάτι ή πειράξει κάτι που δεν πρέπει, αν βλέπω να το κάνουν κ αλλά παιδιά. 

  • Μου αρέσει 4
Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...