Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ικα δηλωση νεογεννητου και επιδομα λοχειας


Recommended Posts

καποιος/καποια να μας κατατοπισει;

 

αμκα πηρε και καναμε την δηλωση στο νοσοκομειο, εχουμε και ληξιαρχικη πραξη τυπωμενη απ το gov,

 

στο ικα/εφκα εκανα μια αιτηση με σχολιο "δηλωση νεογεννητου" αλλα δεν μου δινει δυνατοτητα να κλεισω ραντεβου,

για την γυναικα μου που πηγα να κανω για το "επιδομα μητροτητας" οπως το λεει δεν μου βγαζει διαθεσιμα ραντεβου,

να παμε απο εκει αλλα θα εξυπηρετηθουμε;

μονο μεσω ραντεβου λεει λογω covid, ασε που η γυναικα κραταει το παιδι, ο αντρας δουλευει,

μια βοηθεια;

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...

Διαφημίσεις


On 4/14/2021 at 6:44 PM, patrickdrd said:

καποιος/καποια να μας κατατοπισει;

 

αμκα πηρε και καναμε την δηλωση στο νοσοκομειο, εχουμε και ληξιαρχικη πραξη τυπωμενη απ το gov,

 

στο ικα/εφκα εκανα μια αιτηση με σχολιο "δηλωση νεογεννητου" αλλα δεν μου δινει δυνατοτητα να κλεισω ραντεβου,

για την γυναικα μου που πηγα να κανω για το "επιδομα μητροτητας" οπως το λεει δεν μου βγαζει διαθεσιμα ραντεβου,

να παμε απο εκει αλλα θα εξυπηρετηθουμε;

μονο μεσω ραντεβου λεει λογω covid, ασε που η γυναικα κραταει το παιδι, ο αντρας δουλευει,

μια βοηθεια;

 

Έχω την εντύπωση πως όλα αυτά γίνονται ηλεκτρονικά τώρα. Μπορείτε να στείλετε ερώτημα (ηλεκτρονικά) σχετικά με αυτό στο εφκα της περιοχής που ανήκετε και θα σας απαντήσουν εκεί.

Link to comment
Share on other sites

Για όλα τα επιδόματα μητρότητας (ΙΚΑ και ΟΑΕΔ) οι αιτήσεις γίνονται πλέον ηλεκτρονικά.

Η ασφάλιση του παιδιού γίνεται με τη δήλωση και την έκδοση αμκα. Αν τυχόν σας πει ο παιδίατρος ότι φαίνεται το μωρό ανασφάλιστο, τότε κάνετε πάλι ηλεκτρονικά αίτηση ασφάλισης έμμεσου μέλους στον εφκα. 

Δεν χρειάζεται να ταλαιπωρειθείτε ούτε εσείς, ούτε το μωράκι.

Να σας ζήσει!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...