Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Συνέχεια κουρασμένη!


despoina34

Recommended Posts

Just now, despoina34 said:

μεχρι 13 μηνων ποσες φορες ξυπνουσε δλδ?

παντα στηθος αλλα αν χασει τον υπνο της μπορεικ 2 ωρες να μην κοιμαται

7 - 10 φορές, περίπου. Θηλάζε και την έπαιρνε ο ύπνος έτσι. 11-12 μηνων αποθηλασε μετά κόπων και βασάνων, αλλά ήθελα να μείνω έγκυος στο δεύτερο και δεν είχα κύκλο λόγω θηλασμού, και πίστευα ότι θα κοιμαται καλύτερα, αμ δε! Τα ίδια έκανε και μετά. Σταδιακα άρχισε να το κόβει. Τα ίδια ακριβώς κάνει και η μικρή τώρα. 15 μηνών, αποθηλασε και αυτή στους 12, και τον τελευταίο μήνα κοιμάται κάπως καλύτερα, ξυπνάει δηλαδή 4-5 φορές σε ένα βράδυ. Πιστεύω το έχουμε και με αυτήν και στους 20 μηνες - 2 χρόνων θα κοιμηθεί. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 61
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, Belmar είπε:

 

Οπότε φαντάζομαι καποιες μέρες θα μένει τελικά ξύπνια και κάποιες όχι... Έχεις παρατηρήσει διαφορές στη γκρίνια τις μέρες που έχει κοιμηθεί και τις μέρες που έχει μείνει ξάγρυπνη;

Εγώ πάντως εφάρμοσα πολύ το μάρσιπο σε αντίσοιχες φάσεις γκρίνιας από αυπνία. Δεν ξέρω το βάρος της κόρης σου, αν μπορείς πάντως να την έχεις σε ένα μάρσιπο όσο κάνεις τις δουλειές σου, μπορεί να μειώσει πολύ τη γκρίνια. Αν, δε, κοιμηθεί εκεί και ξεκουραστεί, ίσως να είναι μια λύση.

ειναι 10350,κ δεν νομιζω πλεον να κατσει εκει,θα το δοκιμασω ομως,το χω σκεφτει

 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 48 λεπτά , despoina34 είπε:

Όχι όχι δν μπορώ πλέον να ακούω για άλματα κ δόντια. Εσύ καλά τα λες αλλά εμείς γενικά είμαστε έτσι. Γενικά υπάρχει Γκρίνια. Δόντια τώρα έβγαλε αλλά δύο κ πάλι δεν ηρέμησε. Οκ είναι σε φάση να περπατήσει. Σερί δεν κοιμήθηκε ποτέ. Εμένα με απασχολεί ότι τη μέρα δν δείχνει ξεκούραστη.. Αυτό είναι το θέμα μου κ όχι γιατί ξυπνάει το βράδυ. 

κοιτα ειναι μια ηλικια που συχνα εχουν γκρινια . κοιμαται μονη της? εννοω οτι εγω δεν μπορεσα να τον αφησω να κοιμηθει μονος του για αυτο το λογο γιατι αν εμενε κουνια θα ξυπναγε στο 2 ωρο . γενικα δες μηπως επειδη πεφτει για υπνο απο της 8 κ εσεις συνεχιζετε εξω να ζητε την ενοχλει... εμενα τον ενοχλουσε παρα πολυ οποτε πηγε πιο αργα ο βραδινος υπνος κ κοιμοταν καλητερα. επισης μπορει να θελει να κοιματε 2 φορες μεσα στην μερα απο λιγο κ να τρωει παραπανω φορες ταυτοχρονα . μπορει αυτο να σου μεταθεσει πιο αργα το. βραδυνο υπνο αλλα αν αυτο εχει αναγκη δεν μπορεις να κανεις πολλα.

Link to comment
Share on other sites

Just now, ninaki80 είπε:

κοιτα ειναι μια ηλικια που συχνα εχουν γκρινια . κοιμαται μονη της? εννοω οτι εγω δεν μπορεσα να τον αφησω να κοιμηθει μονος του για αυτο το λογο γιατι αν εμενε κουνια θα ξυπναγε στο 2 ωρο . γενικα δες μηπως επειδη πεφτει για υπνο απο της 8 κ εσεις συνεχιζετε εξω να ζητε την ενοχλει... εμενα τον ενοχλουσε παρα πολυ οποτε πηγε πιο αργα ο βραδινος υπνος κ κοιμοταν καλητερα. επισης μπορει να θελει να κοιματε 2 φορες μεσα στην μερα απο λιγο κ να τρωει παραπανω φορες ταυτοχρονα . μπορει αυτο να σου μεταθεσει πιο αργα το. βραδυνο υπνο αλλα αν αυτο εχει αναγκη δεν μπορεις να κανεις πολλα.

Εγώ στις 8μιση που κοιμάται ξαπλώνω μαζί της, οπότε δεν την ενοχλούμε. Έχω δοκιμάσει να κοιμηθεί πιο αργά. Ξυπνάει την ίδια ώρα κ δεν άλλαξε τπτ. Σήμερα παραδόξως το μεσημέρι κοιμήθηκε σχεδόν 1,5 σερί χωρίς ν ξυπνήσει καθόλου κ τ απόγευμα ήταν καλά. 

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Chrysoum είπε:

7 - 10 φορές, περίπου. Θηλάζε και την έπαιρνε ο ύπνος έτσι. 11-12 μηνων αποθηλασε μετά κόπων και βασάνων, αλλά ήθελα να μείνω έγκυος στο δεύτερο και δεν είχα κύκλο λόγω θηλασμού, και πίστευα ότι θα κοιμαται καλύτερα, αμ δε! Τα ίδια έκανε και μετά. Σταδιακα άρχισε να το κόβει. Τα ίδια ακριβώς κάνει και η μικρή τώρα. 15 μηνών, αποθηλασε και αυτή στους 12, και τον τελευταίο μήνα κοιμάται κάπως καλύτερα, ξυπνάει δηλαδή 4-5 φορές σε ένα βράδυ. Πιστεύω το έχουμε και με αυτήν και στους 20 μηνες - 2 χρόνων θα κοιμηθεί. 

Αφότου έκοψες τον θηλασμό κ στα 2 σου παιδιά τι τρόπο βρήκες για να κ ξανά κοιμούνται όταν ξυπνάνε την νύχτα? Το έχω απορία γιατί ακόμα θηλάζω τον μικρό κ ξυπνάει κάποιες φορές τη νύχτα οπότε ξανακοιμαται πίνοντας γάλα. Εκτός κ αν μεγαλώνοντας ξυπνάει κατευθείαν το πρωί που το ελπίζω!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, mama16 είπε:

Αφότου έκοψες τον θηλασμό κ στα 2 σου παιδιά τι τρόπο βρήκες για να κ ξανά κοιμούνται όταν ξυπνάνε την νύχτα? Το έχω απορία γιατί ακόμα θηλάζω τον μικρό κ ξυπνάει κάποιες φορές τη νύχτα οπότε ξανακοιμαται πίνοντας γάλα. Εκτός κ αν μεγαλώνοντας ξυπνάει κατευθείαν το πρωί που το ελπίζω!

Είπα να γράψω κι εγώ για να ακουσεις και μία ακομα εμπειρία. Εμείς αποθηλασαμε σταδιακα το βράδυ πριν τα δύο χωρίς να σταματήσει τον θηλασμό μέσα στην μέρα. Δεν τον θηλαζα αμέσως, του έδινα νερό σε παγουρινο, χαδακια, αγκαλιτσα κτλ στα ενδιάμεσα ξυπνηματα. Του ήταν πιο εύκολο να ξανακοιμηθει γιατί νυσταζε. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Mama_Anesti_ είπε:

Είπα να γράψω κι εγώ για να ακουσεις και μία ακομα εμπειρία. Εμείς αποθηλασαμε σταδιακα το βράδυ πριν τα δύο χωρίς να σταματήσει τον θηλασμό μέσα στην μέρα. Δεν τον θηλαζα αμέσως, του έδινα νερό σε παγουρινο, χαδακια, αγκαλιτσα κτλ στα ενδιάμεσα ξυπνηματα. Του ήταν πιο εύκολο να ξανακοιμηθει γιατί νυσταζε. 

Ευχαριστώ για την απάντηση, όλες οι εμπειρίες ευπρόσδεκτες! :) σηκωνόταν δλδ κ του έδινες νερό? Γιατί σε μένα όταν ξυπνάει, χωρίς να ανοίξει τα μάτια γκρινιάζει κ ψάχνει το στήθος μου, όταν καταλάβει ότι είναι κοντά στο στομα του το ανοίγει για να πιει κ κοιμάται σχεδόν αμέσως. Βέβαια σκέφτομαι να αρχίσω τον αποθηλασμο στα 2 περίπου, έχω ένα εξάμηνο μπροστά μου κ ίσως κοιμάται κ σερί πλέον

Link to comment
Share on other sites

Just now, mama16 said:

Αφότου έκοψες τον θηλασμό κ στα 2 σου παιδιά τι τρόπο βρήκες για να κ ξανά κοιμούνται όταν ξυπνάνε την νύχτα? Το έχω απορία γιατί ακόμα θηλάζω τον μικρό κ ξυπνάει κάποιες φορές τη νύχτα οπότε ξανακοιμαται πίνοντας γάλα. Εκτός κ αν μεγαλώνοντας ξυπνάει κατευθείαν το πρωί που το ελπίζω!

Η μεγάλη ήθελε μετά να κοιμάται αγκαλιά όταν ξυπνάγε, η μικρή θέλει να την ακουμπάω και να την χαϊδεύω λίγο οταν ξυπνάει. Δεν έγινε με την μια αυτό, τις πρώτες τρεις ημέρες έψαχναν το στήθος, αλλά μετά από 3 ημέρες ή μάλλον νύχτες σταμάτησαν. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Chrysoum είπε:

Η μεγάλη ήθελε μετά να κοιμάται αγκαλιά όταν ξυπνάγε, η μικρή θέλει να την ακουμπάω και να την χαϊδεύω λίγο οταν ξυπνάει. Δεν έγινε με την μια αυτό, τις πρώτες τρεις ημέρες έψαχναν το στήθος, αλλά μετά από 3 ημέρες ή μάλλον νύχτες σταμάτησαν. 

Προς το παρόν βουνό μου φαίνεται να μείνω ξάγρυπνη κάποιες μέρες για να τον μάθω να κοιμάται χωρίς στήθος!!

Link to comment
Share on other sites

Just now, mama16 said:

Προς το παρόν βουνό μου φαίνεται να μείνω ξάγρυπνη κάποιες μέρες για να τον μάθω να κοιμάται χωρίς στήθος!!

Το καταλαβαίνω απόλυτα, και εμένα βουνό μου φαινόταν. Στην δεύτερη αφού πλέον ήξερα πως θα πάει το σκεφτόμουν μήνες πριν με άγχος πως θα γίνει όταν έρθει εκείνη η στιγμή, είχαμε κιόλας μοιράσει το βράδυ με τον άντρα μου για να κοιμηθούμε λίγο. Τελικά το δεύτερο βράδυ κοιμήθηκε καλύτερα από ότι περίμενα και το τρίτο βράδυ απλά με έψαχνε να με ακούμπησει. Τώρα μου φαίνεται βουνό το να βγάζω το στήθος για να θηλάζει 5 φορές ανά βράδυ, απλώνω το χέρι και κοιμάται! 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

7 hours ago, Chrysoum said:

Το καταλαβαίνω απόλυτα, και εμένα βουνό μου φαινόταν. Στην δεύτερη αφού πλέον ήξερα πως θα πάει το σκεφτόμουν μήνες πριν με άγχος πως θα γίνει όταν έρθει εκείνη η στιγμή, είχαμε κιόλας μοιράσει το βράδυ με τον άντρα μου για να κοιμηθούμε λίγο. Τελικά το δεύτερο βράδυ κοιμήθηκε καλύτερα από ότι περίμενα και το τρίτο βράδυ απλά με έψαχνε να με ακούμπησει. Τώρα μου φαίνεται βουνό το να βγάζω το στήθος για να θηλάζει 5 φορές ανά βράδυ, απλώνω το χέρι και κοιμάται! 

 

Κοιμάται δλδ ακόμα μαζί σας;

Link to comment
Share on other sites

Just now, Belmar said:

 

Κοιμάται δλδ ακόμα μαζί σας;

Η μικρή ναι, κουραζομαι και μόνο στην σκέψη ότι θα χρειαστεί να σηκώνομαι τόσες φορές μέσα στο βράδυ. Έχουμε φτιάξει ένα μεγαλο κρεβάτι, ένα διπλό 160 και ένα μονο 90 εκ., τα έχουμε ενώσει και κοιμάται η μικρή στο μονο και εμείς στο διπλό. Αλλά είναι ένα κρεβάτι ουσιαστικά, απλά τεράστιο. Θα φύγει από το κρεβατι κάπου προς την άνοιξη, εάν μέχρι τότε κοιμάται σερί καλώς, αλλιώς θα πάει σε άλλο δωμάτιο με τον μπαμπά της 

Link to comment
Share on other sites

14 ώρες πρίν, despoina34 είπε:

Εγώ στις 8μιση που κοιμάται ξαπλώνω μαζί της, οπότε δεν την ενοχλούμε. Έχω δοκιμάσει να κοιμηθεί πιο αργά. Ξυπνάει την ίδια ώρα κ δεν άλλαξε τπτ. Σήμερα παραδόξως το μεσημέρι κοιμήθηκε σχεδόν 1,5 σερί χωρίς ν ξυπνήσει καθόλου κ τ απόγευμα ήταν καλά. 

Θα σου πω κάτι , δε ξέρω αν θα σας βοηθήσει, αλλά είναι κάτι που κάνω τους τελευταίους μήνες γιατί είχα θέμα με τους ημερήσιους ύπνους ( δε μπορούσα να την κοιμησω μέσα στη μέρα) και πιο μικρή κοιμόταν λιγότερο από ότι τώρα. Τους ημερήσιους ύπνους λοιπόν, τους συμπύκνωσα σε έναν μεγάλο το μεσημέρι. Γύρω στις δωδεκαμιση με μια πάρα νυστάζει, ενώ έχει ξυπνήσει οκτώ με οκτώμισι . Εκείνη την ώρα τη θηλάζω να κοιμηθεί. Ξυπνάει πάνω στο μισάωρο με σαράντα πέντε λεπτά όπως λες και συ, αλλά πάω πολύ γρήγορα και καπάκι τη θηλάζω με κλειστά παντζούρια και τη νανουριζω. Ξανακοιμαται τουλάχιστον άλλη μια ώρα ή και παραπάνω. Φτάνει να κάνει κοντά στις δύο ώρες ύπνο. Όχι πάντα, αλλά πολλές φορές . Και μετά το πηγαίνει σερί ως τις οκτώ το απόγευμα. Δοκίμασε το, μήπως χορταινει καλύτερα και είναι πιο ξεκούραστη και εσύ επίσης 

Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πρίν, mama16 είπε:

Ευχαριστώ για την απάντηση, όλες οι εμπειρίες ευπρόσδεκτες! :) σηκωνόταν δλδ κ του έδινες νερό? Γιατί σε μένα όταν ξυπνάει, χωρίς να ανοίξει τα μάτια γκρινιάζει κ ψάχνει το στήθος μου, όταν καταλάβει ότι είναι κοντά στο στομα του το ανοίγει για να πιει κ κοιμάται σχεδόν αμέσως. Βέβαια σκέφτομαι να αρχίσω τον αποθηλασμο στα 2 περίπου, έχω ένα εξάμηνο μπροστά μου κ ίσως κοιμάται κ σερί πλέον

Είχαμε ξεκινήσει ομαλή απομάκρυνση γύρω στους 19-20 δεν θυμάμαι ακριβως, δηλ κοιμόταν κάποιες φορές γυρνώντας απ την άλλη μετά το θηλασμό. Δεν ξέρω αν επαιξε κι αυτό ρόλο. 

 Ναι, τις περισσότερες φορές έπινε νερό και δεν ζητούσε γάλα, ή του έλεγα χαμηλόφωνα παραμυθακι. 

 

Αν το παιδί είναι έτοιμο θα δεχτεί πιο εύκολα εναλλακτικές που του προσφέρονται ομαλά και με σταθερότητα απ την μαμά. 

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Annitamik είπε:

Θα σου πω κάτι , δε ξέρω αν θα σας βοηθήσει, αλλά είναι κάτι που κάνω τους τελευταίους μήνες γιατί είχα θέμα με τους ημερήσιους ύπνους ( δε μπορούσα να την κοιμησω μέσα στη μέρα) και πιο μικρή κοιμόταν λιγότερο από ότι τώρα. Τους ημερήσιους ύπνους λοιπόν, τους συμπύκνωσα σε έναν μεγάλο το μεσημέρι. Γύρω στις δωδεκαμιση με μια πάρα νυστάζει, ενώ έχει ξυπνήσει οκτώ με οκτώμισι . Εκείνη την ώρα τη θηλάζω να κοιμηθεί. Ξυπνάει πάνω στο μισάωρο με σαράντα πέντε λεπτά όπως λες και συ, αλλά πάω πολύ γρήγορα και καπάκι τη θηλάζω με κλειστά παντζούρια και τη νανουριζω. Ξανακοιμαται τουλάχιστον άλλη μια ώρα ή και παραπάνω. Φτάνει να κάνει κοντά στις δύο ώρες ύπνο. Όχι πάντα, αλλά πολλές φορές . Και μετά το πηγαίνει σερί ως τις οκτώ το απόγευμα. Δοκίμασε το, μήπως χορταινει καλύτερα και είναι πιο ξεκούραστη και εσύ επίσης 

Αχ κορίτσι μου κατ αρχήν δεν αντέχει με τπτ να μην κοιμηθεί το πρωί. Δεν μπορώ να την κρατήσω ως το μεσημέρι. Σημεεα κοι ξθηκσ πάλι μισάωρο. Ήμουν δίπλα της, τη θήλασα μήπως συνεχίσει αλλά τπτ. Προσπαθώ αλλά δεν έχω αποτέλεσμα. Μακάρι να κοιμηθεί επιτέλους κ να ξεκουραστεί γρ δεν μας βλέπω καλά οικογενειακως

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, despoina34 είπε:

Αχ κορίτσι μου κατ αρχήν δεν αντέχει με τπτ να μην κοιμηθεί το πρωί. Δεν μπορώ να την κρατήσω ως το μεσημέρι. Σημεεα κοι ξθηκσ πάλι μισάωρο. Ήμουν δίπλα της, τη θήλασα μήπως συνεχίσει αλλά τπτ. Προσπαθώ αλλά δεν έχω αποτέλεσμα. Μακάρι να κοιμηθεί επιτέλους κ να ξεκουραστεί γρ δεν μας βλέπω καλά οικογενειακως

Δε ξέρω αν το είπε κάποια άλλη μαμά ήδη. Αν δοκιμάσετε να κοιμηθεί πιο νωρίς το βράδυ; Προσπαθώ να εφαρμόσω το no cry sleep solution ( τρελή επιτυχία- θηλάζει εννοείται σε όλους τους ύπνους, καμία διαφορά δεν υπάρχει) και λέει να κοιμίζεις νωρίς το μωρό. Κατά τις επτά αν θυμάμαι καλά. Καλά σε μας είναι ανέφικτο, νομίζω και σε σας, αλλά αν μπορέσεις να μεταθέσεις σιγά σιγά την ώρα του ύπνου πιο νωρίς,πχ οκτώ παρά ίσως θα είναι πιο ξεκούραστη

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, Annitamik είπε:

Δε ξέρω αν το είπε κάποια άλλη μαμά ήδη. Αν δοκιμάσετε να κοιμηθεί πιο νωρίς το βράδυ; Προσπαθώ να εφαρμόσω το no cry sleep solution ( τρελή επιτυχία- θηλάζει εννοείται σε όλους τους ύπνους, καμία διαφορά δεν υπάρχει) και λέει να κοιμίζεις νωρίς το μωρό. Κατά τις επτά αν θυμάμαι καλά. Καλά σε μας είναι ανέφικτο, νομίζω και σε σας, αλλά αν μπορέσεις να μεταθέσεις σιγά σιγά την ώρα του ύπνου πιο νωρίς,πχ οκτώ παρά ίσως θα είναι πιο ξεκούραστη

Κάποιες φορές κοιμαται κ από τις 8.παρατηρω ότι είναι λες κ έχει ένα ενσωματωμένο ρολόι μέσα της. Δλδ από τις 5 κ μετά ξυπανει σε στανατ ώρες συνεχεία.σλδ αν ξυπνήσει 5 κ κοιμηθεί σε ένα τεταρτο πχ, 6:10 ξαναξυπναει ο κόσμος να χαλάσει, στις 7 τα ίδια. Δεν ξέρω πως το κάνει αυτό. Εκεί χαλάει πολύ ο ύπνος της. Εγώ τι να κάνω για να μην ξυπνάει; δεν είναι εύκολο. Κ σηκώνεται με γκρίνια ενώ δείχνει ότι θα θελε να κοιμηθεί. Αχ ελπίζω να βρεθεί μια λύση γιατί κουραστηκα πολύ μ αυτό το θέμα. Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, despoina34 είπε:

Κάποιες φορές κοιμαται κ από τις 8.παρατηρω ότι είναι λες κ έχει ένα ενσωματωμένο ρολόι μέσα της. Δλδ από τις 5 κ μετά ξυπανει σε στανατ ώρες συνεχεία.σλδ αν ξυπνήσει 5 κ κοιμηθεί σε ένα τεταρτο πχ, 6:10 ξαναξυπναει ο κόσμος να χαλάσει, στις 7 τα ίδια. Δεν ξέρω πως το κάνει αυτό. Εκεί χαλάει πολύ ο ύπνος της. Εγώ τι να κάνω για να μην ξυπνάει; δεν είναι εύκολο. Κ σηκώνεται με γκρίνια ενώ δείχνει ότι θα θελε να κοιμηθεί. Αχ ελπίζω να βρεθεί μια λύση γιατί κουραστηκα πολύ μ αυτό το θέμα. Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις 

Υπάρχει και κάτι άλλο που δεν δοκίμασες; Ο καθένας μας έχει το δικό του εσωτερικό ρολόι ύπνου, άλλοι κοιμούνται βαριά και άλλοι ελαφριά. Άλλοι είναι νυχτοπουλια αλλά κοιμούνται με τις κότες.Έτσι και στα μωρά φαντάζομαι... εμένα πριν τον ύπνο την πιάνει υπερένταση πάντα. Όταν γκρινιάζει, μπορείς να την κοιμησεις ή την πιάνει υπερένταση; Υπομονή εύχομαι

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, despoina34 είπε:

Κάποιες φορές κοιμαται κ από τις 8.παρατηρω ότι είναι λες κ έχει ένα ενσωματωμένο ρολόι μέσα της. Δλδ από τις 5 κ μετά ξυπανει σε στανατ ώρες συνεχεία.σλδ αν ξυπνήσει 5 κ κοιμηθεί σε ένα τεταρτο πχ, 6:10 ξαναξυπναει ο κόσμος να χαλάσει, στις 7 τα ίδια. Δεν ξέρω πως το κάνει αυτό. Εκεί χαλάει πολύ ο ύπνος της. Εγώ τι να κάνω για να μην ξυπνάει; δεν είναι εύκολο. Κ σηκώνεται με γκρίνια ενώ δείχνει ότι θα θελε να κοιμηθεί. Αχ ελπίζω να βρεθεί μια λύση γιατί κουραστηκα πολύ μ αυτό το θέμα. Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις 

 

Από μόνη της μια ώρα αφύπνισης στις 6.00 το πρωί δεν είναι ασυνήθιστη πάντως σε τέτοια ηλικία, όσο βάρβαρη κι αν είναι για εμάς τους ενήλικες. Έτσι κι αλλιώς το ξημέρωμα ο ύπνος όλων είναι πιο ελαφρύς.

 

Άλλο βέβαια να κοιμάται σπαστά όλο το βράδυ.

 

Η χρόνια έλλειψη ύπνου είναι βασικός παράγοντας που δημιουργεί "γκρίνια" στα μωρά, αυτό είναι γεγονός. Θα έχεις καταλάβει και μόνη σου μάλλον ότι το "πρόβλημα" έγκειται στο ότι δεν καταφέρνει να κοιμηθεί χωρίς βοήθεια/παρέμβαση από εσένα, με αποτέλεσμα να ξυπνά συνεχώς και να σε αποζητά για να την ξανακοιμίσεις.

 

Υπάρχουν μωρά/παιδιά που καταφέρνουν να κοιμούνται συνεχόμενα και να ξεκουράζονται ακόμα κι αν χρειάζονται την βοήθεια του γονιού για να αποκοιμηθούν. Ο γιος μου ήταν έτσι ως μωρό, έως 18 μηνών περίπου τον κοιμίζαμε με διάφορους τρόπους (πρώτα στήθος, αργότερα μπιμπερό, αργότερα κούνημα, αργότερα αγκαλιά κλπ), κοιμόταν μεν με αρκετή δυσκολία αλλά τουλάχιστον άπαξ και κοιμόταν δεν ξυπνούσε συνέχεια, κοιμόταν αρκετά και ξεκουραζόταν.

 

Στην κόρη μου από την άλλη χρειάστηκε κάποια στιγμή να της "μάθουμε" να αποκοιμιέται μόνη της για να μπορέσει να κοιμηθεί ικανοποιητικά. Εννοείται ότι όλα τα παιδιά κάποια στιγμή θα κοιμηθούν, εξαρτάται από τις αντοχές του γονιού αν θα αποφασίσει να παρέμβει ή όχι.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Annitamik είπε:

Υπάρχει και κάτι άλλο που δεν δοκίμασες; Ο καθένας μας έχει το δικό του εσωτερικό ρολόι ύπνου, άλλοι κοιμούνται βαριά και άλλοι ελαφριά. Άλλοι είναι νυχτοπουλια αλλά κοιμούνται με τις κότες.Έτσι και στα μωρά φαντάζομαι... εμένα πριν τον ύπνο την πιάνει υπερένταση πάντα. Όταν γκρινιάζει, μπορείς να την κοιμησεις ή την πιάνει υπερένταση; Υπομονή εύχομαι

ολα τα δοκιμασα...Δεν ξερω τι αλλο...δεν μ αρεσει να γκρινιαζει !Δεν μπορω παντα να την κοιμισω δυστυχως

Link to comment
Share on other sites

Just now, Deena είπε:

 

Από μόνη της μια ώρα αφύπνισης στις 6.00 το πρωί δεν είναι ασυνήθιστη πάντως σε τέτοια ηλικία, όσο βάρβαρη κι αν είναι για εμάς τους ενήλικες. Έτσι κι αλλιώς το ξημέρωμα ο ύπνος όλων είναι πιο ελαφρύς.

 

Άλλο βέβαια να κοιμάται σπαστά όλο το βράδυ.

 

Η χρόνια έλλειψη ύπνου είναι βασικός παράγοντας που δημιουργεί "γκρίνια" στα μωρά, αυτό είναι γεγονός. Θα έχεις καταλάβει και μόνη σου μάλλον ότι το "πρόβλημα" έγκειται στο ότι δεν καταφέρνει να κοιμηθεί χωρίς βοήθεια/παρέμβαση από εσένα, με αποτέλεσμα να ξυπνά συνεχώς και να σε αποζητά για να την ξανακοιμίσεις.

 

Υπάρχουν μωρά/παιδιά που καταφέρνουν να κοιμούνται συνεχόμενα και να ξεκουράζονται ακόμα κι αν χρειάζονται την βοήθεια του γονιού για να αποκοιμηθούν. Ο γιος μου ήταν έτσι ως μωρό, έως 18 μηνών περίπου τον κοιμίζαμε με διάφορους τρόπους (πρώτα στήθος, αργότερα μπιμπερό, αργότερα κούνημα, αργότερα αγκαλιά κλπ), κοιμόταν μεν με αρκετή δυσκολία αλλά τουλάχιστον άπαξ και κοιμόταν δεν ξυπνούσε συνέχεια, κοιμόταν αρκετά και ξεκουραζόταν.

 

Στην κόρη μου από την άλλη χρειάστηκε κάποια στιγμή να της "μάθουμε" να αποκοιμιέται μόνη της για να μπορέσει να κοιμηθεί ικανοποιητικά. Εννοείται ότι όλα τα παιδιά κάποια στιγμή θα κοιμηθούν, εξαρτάται από τις αντοχές του γονιού αν θα αποφασίσει να παρέμβει ή όχι.

Πώς την μάθατε; Με ενδιαφέρει πολύ το θέμα, γιατί θα χρειαστεί σε λίγο καιρό και μένα να κοιμάται χωρίς το στήθος. Σίγουρα όλα τα παιδιά κάποια στιγμή θα μάθουν να κοιμούνται μόνα τους, αλλά έλα που δε γίνεται όλες οι μαμάδες δε γίνεται να είμαστε συνέχεια παρούσες μέχρι να φτάσουν τρία χρονών .

 

Just now, despoina34 είπε:

ολα τα δοκιμασα...Δεν ξερω τι αλλο...δεν μ αρεσει να γκρινιαζει !Δεν μπορω παντα να την κοιμισω δυστυχως

Ίσως απλά έτσι κοιμάται το παιδί. Να ρωτήσω κάτι; Μήπως είναι αυτό που λέει η @Deena; Σε αποζητά συνέχεια; Δηλαδή ακόμα και στον ύπνο. Εμένα έχει πάθει απίστευτη μαμαδιαση, την παίρνει αγκαλιά ο μπαμπάς και τσιριζει θέλει εμένα και μόνο εμένα. Θα πάθει ψυχολογικά τραύματα όταν πάω στη δουλειά, είμαι σίγουρη. Πάντως , το λέω και για σένα, μήπως είναι λόγω μαμαδιασης που δε κοιμάται και σε ψάχνει. Τι άλλο θα μπορούσες να δοκιμάσεις, αφού τα δοκίμασες όλα; Όλοι τελικά το ψάχνουμε με τον ύπνο των μωρών λίγο πολύ. Κουράγιο μάνα:)

Link to comment
Share on other sites

Just now, Deena είπε:

 

Από μόνη της μια ώρα αφύπνισης στις 6.00 το πρωί δεν είναι ασυνήθιστη πάντως σε τέτοια ηλικία, όσο βάρβαρη κι αν είναι για εμάς τους ενήλικες. Έτσι κι αλλιώς το ξημέρωμα ο ύπνος όλων είναι πιο ελαφρύς.

 

Άλλο βέβαια να κοιμάται σπαστά όλο το βράδυ.

 

Η χρόνια έλλειψη ύπνου είναι βασικός παράγοντας που δημιουργεί "γκρίνια" στα μωρά, αυτό είναι γεγονός. Θα έχεις καταλάβει και μόνη σου μάλλον ότι το "πρόβλημα" έγκειται στο ότι δεν καταφέρνει να κοιμηθεί χωρίς βοήθεια/παρέμβαση από εσένα, με αποτέλεσμα να ξυπνά συνεχώς και να σε αποζητά για να την ξανακοιμίσεις.

 

Υπάρχουν μωρά/παιδιά που καταφέρνουν να κοιμούνται συνεχόμενα και να ξεκουράζονται ακόμα κι αν χρειάζονται την βοήθεια του γονιού για να αποκοιμηθούν. Ο γιος μου ήταν έτσι ως μωρό, έως 18 μηνών περίπου τον κοιμίζαμε με διάφορους τρόπους (πρώτα στήθος, αργότερα μπιμπερό, αργότερα κούνημα, αργότερα αγκαλιά κλπ), κοιμόταν μεν με αρκετή δυσκολία αλλά τουλάχιστον άπαξ και κοιμόταν δεν ξυπνούσε συνέχεια, κοιμόταν αρκετά και ξεκουραζόταν.

 

Στην κόρη μου από την άλλη χρειάστηκε κάποια στιγμή να της "μάθουμε" να αποκοιμιέται μόνη της για να μπορέσει να κοιμηθεί ικανοποιητικά. Εννοείται ότι όλα τα παιδιά κάποια στιγμή θα κοιμηθούν, εξαρτάται από τις αντοχές του γονιού αν θα αποφασίσει να παρέμβει ή όχι.

ναι πως την μαθατε βασικα εμενα κοιματε αγκαλια (μετα τον βαζω σρο κρεβατι)αλλα το βραδυ ξυπναει ακομα 2 χρονων κ κατι κ με ζηταει δεν μενει ξυπνιος μολις δωσω στηθος ξανακοιματε αμεσως αλλα δεν ξερω πως να το σταματησω αυτο γιατι γινετε ολο μεσα στον υπνο του οποτε δεν καταλαβαινει κ απο λογια ειναι μισοκοιμισμενος.. 

Επεξεργάστηκαν by ninaki80
Link to comment
Share on other sites

Εκτός από το no cry sleep solution και το cry it out, υπάρχουν κι άλλες μέθοδοι εκπαίδευσης ύπνου που είναι κάπου ενδιάμεσα. Μια απ' αυτές είναι το fading το οποίο όπως διάβασα περιλαμβάνει σταδιακή υποχώρηση του γονέα με στόχο όσο λιγότερο κλάμα γίνεται. Δηλαδή κοιμίζεις το παιδί με τον τρόπο που το κοιμιζες απλά σιγά-σιγά μειώνεις το χρόνο. Το έχει εφαρμόσει καμία; Λένε ότι είναι πιο αποτελεσματικό από το no cry sleep solution.

Link to comment
Share on other sites

Είχα αρκετή ανοχή στο κλάμα κορίτσια, δεν ξέρω αν θα σας βοηθούσε η εμπειρία μου γιατί οι περισσότεροι διαφωνούν.

 

Επισης, το παιδί ήταν μικρό, 3 μηνών περίπου, από την γέννηση της και μέχρι τότε κοιμόταν ελάχιστα, 4-5 ώρες την ημερα συνολικά, είχε απίστευτη υπερένταση, δεν έτρωγε καλά,  είχε μαύρους κύκλους.

 

Διαβασα το on becoming babywise και το ακολούθησα σχεδόν κατά γράμμα, δεν είναι εύκολο να το περιγράψω σε ένα ποστ, επι εβδομάδες είχα αφιερωθεί αποκλειστικά στην προσπάθεια.

 

Εν ολίγοις, αφαίρεσα ερεθίσματα (θορύβους, φως) και αφού σιγουρευόμουν ότι δεν πεινάει/πονάει/είναι λερωμένη.....την άφηνα στην ησυχία της. Δεν έκανα απολύτως τίποτα για να την κοιμίζω, την έβαζα στο κρεβάτι με σκοτάδι και λευκούς ήχους και καθόμουν δίπλα της. Δεν έκλαψε ποτέ απαρηγόρητα και για πολλή ώρα, σίγουρα έκλαψε λιγότερο από τις φορές που προσπαθούσα να την κοιμίζω με χίλιους τρόπους, αλλά έκλαψε, για αυτό λέω ότι σίγουρα δεν είναι για όλους ο τρόπος αυτός.

 

Επροκειτο όμως για παιδί που πριν δεν κοιμόταν με κανέναν τρόπο, ούτε με αγκαλιά, ούτε στο μπιμπερό, ούτε με κούνημα, ούτε πάνω μας, με κανέναν απολύτως τρόπο, ούτε για 1 ώρα, σκόρπια μισάωρα μέσα στο 24ωρο...

 

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια δν ξέρω τι θα βοηθήσει. Είμαι τόσο κουρασμένη που πραγματικά αδυνατώ να εφαρμόσω μεθόδους. Κάτι το οποίο είναι τρομερά κουραστικό είναι ότι τις πρωινές ώρες ξυπνάει συνχνακ σε συγκεκριμένες ώρες. Σήμερα πχ κοιμήθηκε 8:15,ορωτη αφύπνιση 11.κοινηθηκε με στήθος περίπου στο 20λεπτο.μετα ξεκίνησε 1μιση να κουνιέται. Ξύπνησε 2 ο; τα κ ξανά κοιμήθηκε 3:10, την είχα πόση ώρα στο στήθος αλλά είχε χάσει τον ύπνο της. Ξαναξυπναει 5μιση κ εκεί αρχίζει το κακό. 6:10 πάλι, αυτή την ώρα ξυπνάει κάθε μέρα, 6μιση παλι, 7:15 πάλι. Τα νεύρα; μου απερίγραπτα. Αυτό το κάνει πολύ καιρό. Θα το αλλάξει μόνη της αλλά εγώ τι θα κάνω ως τότε; από τις 5μιση είναι ξύπνια κ έχασα κ 1,5 ώρα ύπνου όταν έμεινε ξύπνια 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...