Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Συζήτηση με τα παιδιά μας σχετική με το νηπιαγωγείο.


Recommended Posts

πρίν από 43 λεπτά , Έσπερος είπε:

δέκα παιδιά είστε; εγω τρελάθηκα με τα 25. δεν περίμενα λιγότερα από 20, αλλά το 25 πάει πολύ. όταν είναι τόσα πολλά, ακόμα κ ένα κάνει τη διαφορα, δεν μπορώ να φανταστώ τι θα τραβήξουν οι νηπιαγωγοί. 

Πέρυσι ήταν 10, φέτος είναι 13 μαζί αλλά μια νηπιαγωγός..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

1 hour ago, Έσπερος είπε:

Κι εμάς τα 25 είναι με μια. Η άλλη έχει τα υπόλοιπα 25…. 

Τραγικοί.. Θα έπρεπε να υπάρχουν τουλάχιστον 2 όταν μιλάμε για παιδάκια νηπιαγωγείου

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 21 λεπτά , mama16 είπε:

Τραγικοί.. Θα έπρεπε να υπάρχουν τουλάχιστον 2 όταν μιλάμε για παιδάκια νηπιαγωγείου

Εννοειται… Με 25 παιδιά ζοριζόμαστε στο γυμνάσιο, δεν μπορώ να φανταστώ τον χαμό με 25 νήπια, ειδικά τις πρώτες μέρες. κάποιος βοηθος έστω θα μπορούσε να υπάρχει, για πιο πρακτικά θέματα κ μια δεύτερη ματιά. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 49 λεπτά , Mama_Anesti_ είπε:

Εμάς 24 παιδιά προνήπια και νηπια είναι στο τμήμα μας. 

 

Κοιμήθηκαν τα παιδιά σας? Εμένα ακόμα! 

 

εμένα μόλις… πολύ στριφογύρισμα… ευτυχώς είμαστε δίπλα κ δεν έχουμε άγχος το πρωί. 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Mama_Anesti_ είπε:

Εμάς 24 παιδιά προνήπια και νηπια είναι στο τμήμα μας. 

 

Κοιμήθηκαν τα παιδιά σας? Εμένα ακόμα! 

 

Εμένα μόλις τώρα κοιμήθηκαν κ τα 2.. με αγανάκτησαν. Κ νόμιζα ότι θα κοιμηθούν πιο νωρίς γιατί ξύπνησαν νωρίτερα!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν σήμερα ή το παιδί ήταν οκ, ή οι δασκάλες είναι αλλού, ή θα σκοτώσω τον άντρα μου. Τον πήγα το πρωί ήρεμο και κεφάτο, απλώς όταν φτάσαμε ήθελε να μείνουμε στην αυλή. Τον πήγα σιγά σιγά προς τη πόρτα, γνωρίσαμε τη δασκάλα, του έδειξε που να αφήσει τσάντα κλπ, έκανε αυτός πάλι να βγει προς την αυλή, τέλος πάντων όσο ήταν ήρεμα τον αγκάλιασα κι έφυγα, έμεινα 2-3 λεπτά απ έξω, δεν άκουσα κανένα σπαραγμό, πήγα σχολείο. Μετά πήγε ο άντρας μου να τον πάρει γιατί είχε κανονίσει να σχολάσει νωρίς. Πήγε λοιπόν, τον βρήκε ήρεμο, η δασκάλα απλά χαιρέτησε κι έφυγε, δεν περίμενε να ρωτήσει τίποτα γιατί έκρινε ότι με τόσο κόσμο και πανικό δεν θα είχε χρόνο να μας μιλήσει και ούτως ή άλλως αν είχε γίνει κάτι καλύτερα να μην το λέγαμε μπροστά του (ο άντρας μου τα έκρινε αυτά, η δασκάλα μπαινόβγαινε στην τάξη για να παραδίδει τα παιδιά). Αυτά. Εγώ τώρα είμαι ακόμα σχολείο για διάφορα διοικητικά, κι έχω σκάσει. Δεν του είπε πολλά, ότι έφαγε, που μάλλον ήταν το πιο ενδιαφέρον απ όσα του συνέβησαν, ότι βγήκαν στην αυλή, ότι έχει πολλούς συμμαθητές κ ότι του άρεσε. Δεν φαίνεται λέει κλαμένος. Τουαλέτα δεν είχε πάει, πήγε μόλις γύρισαν. Τώρα θα κάνουν μια βόλτα εκτός αν θέλει να ξαπλώσει. Θα πάρω αργότερα τη δασκάλα να κλείσουμε ένα ραντεβού να μιλήσουμε κι ελπίζω να εκμαιεύσω κάτι γιατι θα με φάει η περιέργεια. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 15 λεπτά , Έσπερος είπε:

Λοιπόν σήμερα ή το παιδί ήταν οκ, ή οι δασκάλες είναι αλλού, ή θα σκοτώσω τον άντρα μου. Τον πήγα το πρωί ήρεμο και κεφάτο, απλώς όταν φτάσαμε ήθελε να μείνουμε στην αυλή. Τον πήγα σιγά σιγά προς τη πόρτα, γνωρίσαμε τη δασκάλα, του έδειξε που να αφήσει τσάντα κλπ, έκανε αυτός πάλι να βγει προς την αυλή, τέλος πάντων όσο ήταν ήρεμα τον αγκάλιασα κι έφυγα, έμεινα 2-3 λεπτά απ έξω, δεν άκουσα κανένα σπαραγμό, πήγα σχολείο. Μετά πήγε ο άντρας μου να τον πάρει γιατί είχε κανονίσει να σχολάσει νωρίς. Πήγε λοιπόν, τον βρήκε ήρεμο, η δασκάλα απλά χαιρέτησε κι έφυγε, δεν περίμενε να ρωτήσει τίποτα γιατί έκρινε ότι με τόσο κόσμο και πανικό δεν θα είχε χρόνο να μας μιλήσει και ούτως ή άλλως αν είχε γίνει κάτι καλύτερα να μην το λέγαμε μπροστά του (ο άντρας μου τα έκρινε αυτά, η δασκάλα μπαινόβγαινε στην τάξη για να παραδίδει τα παιδιά). Αυτά. Εγώ τώρα είμαι ακόμα σχολείο για διάφορα διοικητικά, κι έχω σκάσει. Δεν του είπε πολλά, ότι έφαγε, που μάλλον ήταν το πιο ενδιαφέρον απ όσα του συνέβησαν, ότι βγήκαν στην αυλή, ότι έχει πολλούς συμμαθητές κ ότι του άρεσε. Δεν φαίνεται λέει κλαμένος. Τουαλέτα δεν είχε πάει, πήγε μόλις γύρισαν. Τώρα θα κάνουν μια βόλτα εκτός αν θέλει να ξαπλώσει. Θα πάρω αργότερα τη δασκάλα να κλείσουμε ένα ραντεβού να μιλήσουμε κι ελπίζω να εκμαιεύσω κάτι γιατι θα με φάει η περιέργεια. 

Πως την πάτησες έτσι; Να ψάχνεις απεγνωσμένα να βρεις πρόβλημα στην προσαρμογή του παιδιού και να μη βρίσκεις; Πάρε άμεσα τη δασκάλα να κλείσεις ραντεβού μπας και σου πει τίποτα αρνητικό να έρθεις στα ίσια σου! :-P

Χωρίς πλάκα τώρα, μήπως πήρες το μάθημά σου να μη σπέρνεις την καταστροφή προκαταβολικά; Μια χαρά θα τα πάει το παιδί!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

τι να εκμαιευσεις βρε εσπερος;αν γινοταν κτ θα στο ελεγαν.μην τυχον κ κανεις ανακριση στο παιδι

τι να εκμαιευσεις βρε εσπερος;αν γινοταν κτ θα στο ελεγαν.μην τυχον κ κανεις ανακριση στο παιδι

Link to comment
Share on other sites

31 minutes ago, Έσπερος said:

Λοιπόν σήμερα ή το παιδί ήταν οκ, ή οι δασκάλες είναι αλλού, ή θα σκοτώσω τον άντρα μου. Τον πήγα το πρωί ήρεμο και κεφάτο, απλώς όταν φτάσαμε ήθελε να μείνουμε στην αυλή. Τον πήγα σιγά σιγά προς τη πόρτα, γνωρίσαμε τη δασκάλα, του έδειξε που να αφήσει τσάντα κλπ, έκανε αυτός πάλι να βγει προς την αυλή, τέλος πάντων όσο ήταν ήρεμα τον αγκάλιασα κι έφυγα, έμεινα 2-3 λεπτά απ έξω, δεν άκουσα κανένα σπαραγμό, πήγα σχολείο. Μετά πήγε ο άντρας μου να τον πάρει γιατί είχε κανονίσει να σχολάσει νωρίς. Πήγε λοιπόν, τον βρήκε ήρεμο, η δασκάλα απλά χαιρέτησε κι έφυγε, δεν περίμενε να ρωτήσει τίποτα γιατί έκρινε ότι με τόσο κόσμο και πανικό δεν θα είχε χρόνο να μας μιλήσει και ούτως ή άλλως αν είχε γίνει κάτι καλύτερα να μην το λέγαμε μπροστά του (ο άντρας μου τα έκρινε αυτά, η δασκάλα μπαινόβγαινε στην τάξη για να παραδίδει τα παιδιά). Αυτά. Εγώ τώρα είμαι ακόμα σχολείο για διάφορα διοικητικά, κι έχω σκάσει. Δεν του είπε πολλά, ότι έφαγε, που μάλλον ήταν το πιο ενδιαφέρον απ όσα του συνέβησαν, ότι βγήκαν στην αυλή, ότι έχει πολλούς συμμαθητές κ ότι του άρεσε. Δεν φαίνεται λέει κλαμένος. Τουαλέτα δεν είχε πάει, πήγε μόλις γύρισαν. Τώρα θα κάνουν μια βόλτα εκτός αν θέλει να ξαπλώσει. Θα πάρω αργότερα τη δασκάλα να κλείσουμε ένα ραντεβού να μιλήσουμε κι ελπίζω να εκμαιεύσω κάτι γιατι θα με φάει η περιέργεια. 

Μα τι να σου πει? δεν θα μπορεί να σου πει τίποτα, από μία μόλις ημέρα πως θα βγάλει συμπεράσματα? μετά τον πρώτο μήνα γίνεται ενημέρωση, μη περιμένεις κάθε ημέρα να σου δίνουν αναλυτική αναφορά για το τι έκανε το παιδί.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 6 λεπτά , kotsifikos είπε:

Μα τι να σου πει? δεν θα μπορεί να σου πει τίποτα, από μία μόλις ημέρα πως θα βγάλει συμπεράσματα? μετά τον πρώτο μήνα γίνεται ενημέρωση, μη περιμένεις κάθε ημέρα να σου δίνουν αναλυτική αναφορά για το τι έκανε το παιδί.

Αυτό ήθελα κι εγώ να γράψω. Να κλείσεις ραντεβού για να πεις τί? πως αποκλείεται να μην έκλαψε και πειτε μου αληθεια??

στην α' δημοτικού, παιδάκι που ήταν από πέρυσι με τα υπόλοιπα στο ίδιο σχολείο,χθες έκλαιγε όλη μέρα, η μαμά του απέξω από τα κάγκελα γιατί την ήθελε εκεί, και τελικά τον πήρε νωρίτερα και φύγανε. Μου το είπε η κόρη μου, σε φάση "ο καημένος στενοχωριόταν", και οκ είναι λογικό.

Αν ρωτήσεις εσύ στο προνήπιο αν έκλαιγε το παιδί σου, μπορεί να ακούσεις ότι όλα έκλαιγαν, και τι εγινε?

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 35 λεπτά , Έσπερος είπε:

Λοιπόν σήμερα ή το παιδί ήταν οκ, ή οι δασκάλες είναι αλλού, ή θα σκοτώσω τον άντρα μου. Τον πήγα το πρωί ήρεμο και κεφάτο, απλώς όταν φτάσαμε ήθελε να μείνουμε στην αυλή. Τον πήγα σιγά σιγά προς τη πόρτα, γνωρίσαμε τη δασκάλα, του έδειξε που να αφήσει τσάντα κλπ, έκανε αυτός πάλι να βγει προς την αυλή, τέλος πάντων όσο ήταν ήρεμα τον αγκάλιασα κι έφυγα, έμεινα 2-3 λεπτά απ έξω, δεν άκουσα κανένα σπαραγμό, πήγα σχολείο. Μετά πήγε ο άντρας μου να τον πάρει γιατί είχε κανονίσει να σχολάσει νωρίς. Πήγε λοιπόν, τον βρήκε ήρεμο, η δασκάλα απλά χαιρέτησε κι έφυγε, δεν περίμενε να ρωτήσει τίποτα γιατί έκρινε ότι με τόσο κόσμο και πανικό δεν θα είχε χρόνο να μας μιλήσει και ούτως ή άλλως αν είχε γίνει κάτι καλύτερα να μην το λέγαμε μπροστά του (ο άντρας μου τα έκρινε αυτά, η δασκάλα μπαινόβγαινε στην τάξη για να παραδίδει τα παιδιά). Αυτά. Εγώ τώρα είμαι ακόμα σχολείο για διάφορα διοικητικά, κι έχω σκάσει. Δεν του είπε πολλά, ότι έφαγε, που μάλλον ήταν το πιο ενδιαφέρον απ όσα του συνέβησαν, ότι βγήκαν στην αυλή, ότι έχει πολλούς συμμαθητές κ ότι του άρεσε. Δεν φαίνεται λέει κλαμένος. Τουαλέτα δεν είχε πάει, πήγε μόλις γύρισαν. Τώρα θα κάνουν μια βόλτα εκτός αν θέλει να ξαπλώσει. Θα πάρω αργότερα τη δασκάλα να κλείσουμε ένα ραντεβού να μιλήσουμε κι ελπίζω να εκμαιεύσω κάτι γιατι θα με φάει η περιέργεια. 

 

Καλή αρχή και καλή σχολική χρονιά!

 

Για να μην σε πάρουν τηλέφωνο προφανώς το παιδί δεν αντιμετώπισε καμία δυσκολία ή σε κάθε περίπτωση δεν συνέβη κάτι ασύνηθες που δεν μπόρεσαν να το αντιμετωπίσουν.

 

Κατά τα άλλα, ραντεβού καλό θα ήταν να κάνεις αφού περάσει ικανό χρονικό διάστημα, όχι ακόμα. 

 

Επίσης, τα παιδιά σχεδόν ποτέ δεν λένε με λεπτομέρειες τί γίνεται στο σχολείο, κανόνας αυτό!

Link to comment
Share on other sites

Μα έχω σκάσει. Δεν ξέρω αν έκλαψε, αν έπαιξε με παιδάκια (μάλλον όχι), δεν ξέρω τι έκαναν, δεν ξέρω αν άνοιξε μόνος του το τάπερ, στην τσάντα πάντως ήταν φυλαγμένο ανοιχτό, δεν ξέρω γενικα πώς τα πήγε! δοκιμασα κ στο τηλ, ή μιλούσαν ή δεν απαντούσαν, θα κρατηθώ να μη γίνω φορτική κ θα μάθω αύριο. Ευτυχώς έφαγε το φαγητό που είχα κάνει. Τώρα που θα γυρίσω θα προσπαθήσω να μη ρωτήσω πολλά. ο άντρας μου δν ρώτησε. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

9 minutes ago, Έσπερος said:

Μα έχω σκάσει. Δεν ξέρω αν έκλαψε, αν έπαιξε με παιδάκια (μάλλον όχι), δεν ξέρω τι έκαναν, δεν ξέρω αν άνοιξε μόνος του το τάπερ, στην τσάντα πάντως ήταν φυλαγμένο ανοιχτό, δεν ξέρω γενικα πώς τα πήγε! δοκιμασα κ στο τηλ, ή μιλούσαν ή δεν απαντούσαν, θα κρατηθώ να μη γίνω φορτική κ θα μάθω αύριο. Ευτυχώς έφαγε το φαγητό που είχα κάνει. Τώρα που θα γυρίσω θα προσπαθήσω να μη ρωτήσω πολλά. ο άντρας μου δν ρώτησε. 

Αλήθεια τώρα περιμένεις η δασκάλα να σου τα πει με τέτοιες λεπτομέρειες? ούτε η δασκάλα θα σου τα πει αλλά ούτε και το παιδί σου.

 

 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 13 λεπτά , Έσπερος είπε:

Μα έχω σκάσει. Δεν ξέρω αν έκλαψε, αν έπαιξε με παιδάκια (μάλλον όχι), δεν ξέρω τι έκαναν, δεν ξέρω αν άνοιξε μόνος του το τάπερ, στην τσάντα πάντως ήταν φυλαγμένο ανοιχτό, δεν ξέρω γενικα πώς τα πήγε! δοκιμασα κ στο τηλ, ή μιλούσαν ή δεν απαντούσαν, θα κρατηθώ να μη γίνω φορτική κ θα μάθω αύριο. Ευτυχώς έφαγε το φαγητό που είχα κάνει. Τώρα που θα γυρίσω θα προσπαθήσω να μη ρωτήσω πολλά. ο άντρας μου δν ρώτησε. 

Εγώ προσωπικά καταλαβαίνω, αλλά μην βιάζεσαι να τα μάθεις όλα αυτά με όλες τις λεπτομέρειες και με την μία.

 

Εγώ θα ρωτούσα αν πέρασε καλά και ποιο από τα πράγματα που έκαναν του άρεσε περισσότερο. Αυτά για σήμερα και τίποτα άλλο.

 

Θα έκανα και μια σύντομη ερώτηση στην δασκάλα αύριο πρωί, αν πήγαν όλα καλά και εάν έκλαψε καθόλου.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 13 λεπτά , Έσπερος είπε:

Μα έχω σκάσει. Δεν ξέρω αν έκλαψε, αν έπαιξε με παιδάκια (μάλλον όχι), δεν ξέρω τι έκαναν, δεν ξέρω αν άνοιξε μόνος του το τάπερ, στην τσάντα πάντως ήταν φυλαγμένο ανοιχτό, δεν ξέρω γενικα πώς τα πήγε! δοκιμασα κ στο τηλ, ή μιλούσαν ή δεν απαντούσαν, θα κρατηθώ να μη γίνω φορτική κ θα μάθω αύριο. Ευτυχώς έφαγε το φαγητό που είχα κάνει. Τώρα που θα γυρίσω θα προσπαθήσω να μη ρωτήσω πολλά. ο άντρας μου δν ρώτησε. 

Έλα σε παρακαλώ, σε ικετεύω, πες μου ότι είσαι τρολ! Θα πάρεις τη δόλια τη δασκάλα με τα 25 νέα παιδιά να τη ρωτήσεις αν άνοιξε το τάπερ; Και πως το σκέφτεσαι για τη συνέχεια; Θα παίρνεις κάθε μέρα να ρωτάς τι κάνανε και με ποιό παιδάκι έπαιξε; Γιατί να σου λέει το παιδί φαντάζομαι καταλαβαίνεις ότι δεν παίζει!

 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 20 λεπτά , Έσπερος είπε:

Μα έχω σκάσει. Δεν ξέρω αν έκλαψε, αν έπαιξε με παιδάκια (μάλλον όχι), δεν ξέρω τι έκαναν, δεν ξέρω αν άνοιξε μόνος του το τάπερ, στην τσάντα πάντως ήταν φυλαγμένο ανοιχτό, δεν ξέρω γενικα πώς τα πήγε! δοκιμασα κ στο τηλ, ή μιλούσαν ή δεν απαντούσαν, θα κρατηθώ να μη γίνω φορτική κ θα μάθω αύριο. Ευτυχώς έφαγε το φαγητό που είχα κάνει. Τώρα που θα γυρίσω θα προσπαθήσω να μη ρωτήσω πολλά. ο άντρας μου δν ρώτησε. 

Να κανείς συνάντηση τώρα με την δασκάλα θεωρώ ότι είναι πολύ νωρίς. Μόλις ξεκίνησε. Περίμενε κάνα μήνα και μετά κανείς συνάντηση. Να σου πει με λίγα λόγια την συνολική εικόνα που της έχει δημιουργηθεί από τον γιο σου. Πάντως όπως έδειξε και ο ίδιος .. ακούγεται για ένα συνεργάσιμο παιδί. Τα πήγε εξαιρετικά για πρώτη φορά. Μπράβο στο παιδακι. Που διαχειρίστηκε την νέα κατάσταση τόσο καλά. Μπράβο που έφαγε το φαγητό του , αν δεν είχε διάθεση δεν θεωρώ ότι θα έτρωγε όποτε έκανε ότι έκαναν και τα υπόλοιπα και έφαγε καλά. Για να μην παραπονέθηκε όταν τον πήρε ο μπαμπάς του θα πέρασε καλά. Εσυ το μόνο που μπορείς να κανείς τώρα που θα πας σπίτι είναι να τον ρωτήσεις πως πήγε η μέρα του και αν έπαιξε με τα παιδάκια και έκανε φίλο. ΑΥΤΟ τίποτα άλλο. Μην του κανείς πολλές ερωτήσεις και πανικοβληθεί. Δεν χρειάζεται να ξέρεις τίποτα παραπάνω ! Το βασικό είναι να ξέρεις ότι πέρασε καλά. Αυτό έχει σημασία ! 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 24 λεπτά , Έσπερος είπε:

Μα έχω σκάσει. Δεν ξέρω αν έκλαψε, αν έπαιξε με παιδάκια (μάλλον όχι), δεν ξέρω τι έκαναν, δεν ξέρω αν άνοιξε μόνος του το τάπερ, στην τσάντα πάντως ήταν φυλαγμένο ανοιχτό, δεν ξέρω γενικα πώς τα πήγε! δοκιμασα κ στο τηλ, ή μιλούσαν ή δεν απαντούσαν, θα κρατηθώ να μη γίνω φορτική κ θα μάθω αύριο. Ευτυχώς έφαγε το φαγητό που είχα κάνει. Τώρα που θα γυρίσω θα προσπαθήσω να μη ρωτήσω πολλά. ο άντρας μου δν ρώτησε. 

Αν θες, ας το παρουμε και αλλιως…..

Ερχομαι εγω η μαμα του Χ μαθητη σου, την πρωτη μερα του σχολειου και με και ουτια τμηματα, και σε ρωταω αν συμμετειχε στο μαθημα καν αν εκανε σωστα τις εργασιες του…..

Το πιο πιθανο ειναι οτι δεν θα καταλαβεις καν ποιος ειναι ο Χ! 

Link to comment
Share on other sites

Για το τάπερ θέλω να ξέρω γιατί προφανώς δεν μπορούν να ασχολούνται μ αυτό, αν δεν τον βόλευε το κούμπωμα ή οτιδήποτε να το αλλάξω, κ γενικα για την αυτοεξυπηρετηση να ξέρω τι να τους πω κ να ξέρουν ότι το έχουμε δουλέψει το θέμα, δεν το θεωρούμε δουλειά τους. Αλλιώς ούτε την νταντά ρωτούσα τι έκαναν συγκεκριμένα. Έβλεπα αν είχαν φτιάξει κάτι, κ καταλάβαινα κ ποια παιχνίδια είχαν μετακινηθεί αλλά δεν ρωτούσα, ούτε το παιδί, μόνο αν πέρασαν καλά κ αν πήγαν βόλτα. Και τώρα δεν θα ρωτήσω λεπτομερειες, απλώς αν έκλαψε, αν ήταν συνεργάσιμος κ αν αλληλεπιδρούσε με τα παιδάκια. Να δω αύριο που λογικά θα κατουριέται μέχρι τις 12, τι θα γίνει…

πρίν από 6 λεπτά , emmaki είπε:

Αν θες, ας το παρουμε και αλλιως…..

Ερχομαι εγω η μαμα του Χ μαθητη σου, την πρωτη μερα του σχολειου και με και ουτια τμηματα, και σε ρωταω αν συμμετειχε στο μαθημα καν αν εκανε σωστα τις εργασιες του…..

Το πιο πιθανο ειναι οτι δεν θα καταλαβεις καν ποιος ειναι ο Χ! 

χαχαχα ναι ισχύει αυτό. άσε γιατί μπορεί κ οκτώβρη να είναι και κάποια να μην τα έχω μάθει. Αλλά τώρα είναι αρχή. Δλδ εσυ δεν περιμένεις από τους γονείς να έχουν αγωνία για την πρώτη μέρα; τα μισά παιδιά που ήταν από πέρσι ας πούμε ότι είναι οκ. τα άλλα μισά; δεν θες να δεις ότι ο γονιός ενδιαφέρεται; 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 23 λεπτά , kotsifikos είπε:

Αλήθεια τώρα περιμένεις η δασκάλα να σου τα πει με τέτοιες λεπτομέρειες? ούτε η δασκάλα θα σου τα πει αλλά ούτε και το παιδί σου.

 

 

ουτε στον παιδικο δ το αναλυαμε τοσο

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 8 λεπτά , Έσπερος είπε:

Για το τάπερ θέλω να ξέρω γιατί προφανώς δεν μπορούν να ασχολούνται μ αυτό, αν δεν τον βόλευε το κούμπωμα ή οτιδήποτε να το αλλάξω, κ γενικα για την αυτοεξυπηρετηση να ξέρω τι να τους πω κ να ξέρουν ότι το έχουμε δουλέψει το θέμα, δεν το θεωρούμε δουλειά τους. Αλλιώς ούτε την νταντά ρωτούσα τι έκαναν συγκεκριμένα. Έβλεπα αν είχαν φτιάξει κάτι, κ καταλάβαινα κ ποια παιχνίδια είχαν μετακινηθεί αλλά δεν ρωτούσα, ούτε το παιδί, μόνο αν πέρασαν καλά κ αν πήγαν βόλτα. Και τώρα δεν θα ρωτήσω λεπτομερειες, απλώς αν έκλαψε, αν ήταν συνεργάσιμος κ αν αλληλεπιδρούσε με τα παιδάκια. Να δω αύριο που λογικά θα κατουριέται μέχρι τις 12, τι θα γίνει…

χαχαχα ναι ισχύει αυτό. άσε γιατί μπορεί κ οκτώβρη να είναι και κάποια να μην τα έχω μάθει. Αλλά τώρα είναι αρχή. Δλδ εσυ δεν περιμένεις από τους γονείς να έχουν αγωνία για την πρώτη μέρα; τα μισά παιδιά που ήταν από πέρσι ας πούμε ότι είναι οκ. τα άλλα μισά; δεν θες να δεις ότι ο γονιός ενδιαφέρεται; 

Θα σου πω τι θα γίνει ; Θα πάει τουαλέτα μια χαρά εκεί και ελπίζω τότε να ξεαγχωθεις επιτέλους 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 6 λεπτά , Έσπερος είπε:

Για το τάπερ θέλω να ξέρω γιατί προφανώς δεν μπορούν να ασχολούνται μ αυτό, αν δεν τον βόλευε το κούμπωμα ή οτιδήποτε να το αλλάξω, κ γενικα για την αυτοεξυπηρετηση να ξέρω τι να τους πω κ να ξέρουν ότι το έχουμε δουλέψει το θέμα, δεν το θεωρούμε δουλειά τους. Αλλιώς ούτε την νταντά ρωτούσα τι έκαναν συγκεκριμένα. Έβλεπα αν είχαν φτιάξει κάτι, κ καταλάβαινα κ ποια παιχνίδια είχαν μετακινηθεί αλλά δεν ρωτούσα, ούτε το παιδί, μόνο αν πέρασαν καλά κ αν πήγαν βόλτα. Και τώρα δεν θα ρωτήσω λεπτομερειες, απλώς αν έκλαψε, αν ήταν συνεργάσιμος κ αν αλληλεπιδρούσε με τα παιδάκια. Να δω αύριο που λογικά θα κατουριέται μέχρι τις 12, τι θα γίνει…

Αυτο που σου λεμε ολοι ειναι οτι ειναι πολυ νωρις για να ρωτησεις τη δασκαλα!

Σημερα δεν θα προλαβαινε να δει τι γινεται κατω απο τη μυτη της! Η πρωτη μερα ειναι μια μερα πανικου στο νηπιαγωγειο! Και ολη η πρωτη εβδομαδα το ιδιο, απλα την πρωτη γινεται το ελα να δεις! Ειδικα σε 25αρια τμηματα!

Πολυ πιθανο η δασκαλα να ανοιξε η ιδια το ταπερ χωρις να καταλαβει σε ποιο παιδι ανηκε, αν δεν μπορουσε να το κανει μονος του! 
Ξαφνικα θα βρεθηκε με 10-15 τά´ερ, 5-6 γιαουρτια και καμποσους χυμους και ταυτοχρονα καποια παιδια να χτυπιουνται στο κλαμα!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...