Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

13 ετών, περιέργεια & αντικείμενα για ενήλικες


Recommended Posts

Just now, ΑΡΓΚ είπε:

συγγενής) ή αν άμεσα ή έμμεσα έχει εκτεθεί σε κάποια μορφή κακοποίησηςή παρενόχλησης

Συνηθως θεωρω τραβηγμένα τα σεναρια κ τις ερμηνείες σου αλλα για να πω την αληθεοα μου περασε κ εμενα αυτο σαν ενδεχομενο απο το μυαλο. Γιατι κ εγω λογω ανατροφης στη φαση μπλιαχ ημουν για χρονια, κ μαλιστα πολλες φορες πιο μικρη (αλλη ενήλικη) εβλεπα ανθρωπους μεγαλους με κυρος κ σοβαρότητα κ μου φαινοταν φαιδρή η ιδεα οτι ειχαν ερωτική ζωή, αλλα αυτη η αντιδραση της μικρής είναι άλλο πράγμα, πολύ πιο ακραιο κ ανησυχητικο, γιατι αν ντρεπόταν απλα πιστευω κ εγω οτι δεν θα το εδειχνε. Φυσικα ευχομαι να μην ισχυει κατι τετοιο κ να ειναι ενα ακραιο σεναριο. Αλλα γι αυτα θα σας κατατοπίσει ο ειδικός σιγουρα. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Αυτό θα έγραφα και εγώ, ισως όχι τόσο σοβαρό όσο κακοποίηση αλλά μήπως το παιδί έχει εκτεθεί σε πορνογραφικο υλικό εν αγνοία σας; φαίνεται να έχει εντελώς στρεβλη εικόνα για τη σεξουαλικη ζωή, η αντίδραση της ξεπερνά τη φυσιολογική αποστροφή που νιώθουν κάποια παιδιά όταν αντιλαμβάνονται ότι οι γονείς τους έχουν "ζωή". 

Ειδικό δείτε σίγουρα. 

Link to comment
Share on other sites

Δεν εννοώ ότι το παιδί έχει πέσει θύμα βιασμού ή κάτι τόσο ακραίο. Αλλά μπορεί να έχει ακούσει κάτι δυσάρεστο από φίλους και να ντράπηκε να το μοιραστεί,να παρενοχλήθηκε λεκτικά και με χειρονομίες και να τρόμαξε, να της έδειξε κάποιο άλλο παιδί πορνογραφικό υλικό κλπ. Όλα αυτά συμβαίνουν, πολύ συχνά, και αν δεν υπάρχει ήδη πολύ καλή επικοινωνία στο θέμα της σεξουαλικότητας, δεν είναι περίεργο το παιδί να τα κρύψει και να μην ξέρει πώς να τα επεξεργαστεί.

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι ότι η αργκ τα λεει λιγο χύμα, αλλα απο τις περισσότερες πέρασε σαν ιδέα. Πιο πολύ οτι λογω δικής σας ντροπής, η κάποιος άλλος της μίλησε πολύ συντηρητικά. Κτ περισσότερο δ θα ηθελα να το σκέφτομαι ούτε σαν ιδέα. Ισως κάποια φίλη της να έχει επαφές; 

Δλδ ισως ενημερώθηκε από λάθος πηγες

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, vicky86 είπε:

Το να ψάχνεις όμως τα συρτάρια κ να πετάς εσώρουχα δ ειναι αναμενομενο

Το να θεωρεί το παιδι ότι είναι "βρώμικο" να έχουν επαφές σημαίνει ότι κτ έχει καταλάβει λαθος

Ούτε τα προφυλακτικά είναι μόνο για ενήλικες, εκτος αν πιστεύουμε ότι ανήλικοι δ εχουν επαφες

Δλδ αν υπάρχει κ παππους στο σπιτι με την γιαγιά θα ρωτήσει κ αυτούς αν έχουν επαφές για να μενει εκεί; 

Σίγουρα εφόσον σε δυσκολεύει να μιλήσεις μαζί της κ η αντίδραση της είναι ακραία, ο παιδοψυχολογος θα βοηθησει

 

 

Ναι ναι γενικώς το ότι δείχνει την ενόχληση είναι μη αναμενόμενο. Είναι και στον άνθρωπο βέβαια αλλά πιστεύω πως τα περισσότερα παιδιά δεν θα ήθελαν καν να ακούσουν γι' αυτό, οπότε δεν θα εκαναν κάτι που θα προκαλουσε σχετική συζήτηση! θα έκαναν σαν να μην είχαν καταλάβει τίποτα πιστευω. Το αναμενόμενο θα ήταν κάτι τέτοιο, ουτε αυτά που κάνει ούτε όμως και το να σκεφτει "έχουν επαφες, ε και; " 

Υ.Γ. οι επαφές παππού και γιαγιας με σόκαραν κι εμένα τώρα! Όποτε λέμε με τον άντρα μου για ηλικιωμένους, γονείς μας κλπ το ξέρει ότι μου φαίνεται μπλιαχ κ λέει επιτηδες διάφορα περί ερωτικής ζωής κ φρικαρω, του λέω "ιου, σταμάτα, έλεος". Και λέει "δηλαδή σε ποια ηλικία θεωρείς ότι σταματάει;" κ δεν ξέρω να απαντήσω, χαχα! Τη Θεοπούλα θυμήθηκα! Εκείνος βέβαια έχασε τον ένα γονιό μικρός προ εφηβείας οπότε δεν έζησε ποτέ το να το θεωρήσει αηδία. Εγώ πάλι ντρεπόμουν όταν έμαθαν οι γονείς μου ότι θα παντρευτούμε γιατί θα υπέθεταν ότι έχει συμβεί κι αυτό! Κι ακόμα χειρότερα όταν έμεινα έγκυος κ θα ήξεραν και πότε! 

Επεξεργάστηκαν by little lamb
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, little lamb είπε:

 

Ναι ναι γενικώς το ότι δείχνει την ενόχληση είναι μη αναμενόμενο. Είναι και στον άνθρωπο βέβαια αλλά πιστεύω πως τα περισσότερα παιδιά δεν θα ήθελαν καν να ακούσουν γι' αυτό, οπότε δεν θα εκαναν κάτι που θα προκαλουσε σχετική συζήτηση! θα έκαναν σαν να μην είχαν καταλάβει τίποτα πιστευω Το αναμενόμενο θα ήταν κάτι τέτοιο, ουτε αυτά που κάνει ούτε όμως και το να σκεφτει "έχουν επαφες, ε και; " 

Υ.Γ. οι επαφές παππού και γιαγιας με σόκαραν κι εμένα τώρα! Όποτε λέμε με τον άντρα μου για ηλικιωμένους, γονείς μας κλπ το ξέρει ότι μου φαίνεται μπλιαχ κ λέει επιτηδες διάφορα περί ερωτικής ζωής κ φρικαρω, του λέω "ιου, σταμάτα, έλεος". Και λέει "δηλαδή σε ποια ηλικία θεωρείς ότι σταματάει;" κ δεν ξέρω να απαντήσω, χαχα! Τη Θεοπούλα θυμήθηκα! Εκείνος βέβαια έχασε τον ένα γονιό μικρός προ εφηβείας οπότε δεν έζησε ποτέ το να το θεωρήσει αηδία. Εγώ πάλι ντρεπόμουν όταν έμαθαν οι γονείς μου ότι θα παντρευτούμε γιατί θα υπέθεταν ότι έχει συμβεί κι αυτό! Κι ακόμα χειρότερα όταν έμεινα έγκυος κ θα ήξεραν και πότε! 

Δλδ εσύ πότε λες να το σταματησεις το σπορ; :P

Σαν αστειάκι που συνειδητοποιει ο πατέρας ότι το κοριτσακι του έχει κάνει επαφές, αφού του ανακοινώνει ότι είναι εγκυος:Dενώ πιο πριν ας πούμε τι έκανε; :roll:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι ήμουν από τα παιδιά που είχαν ενημερωθεί από μικρά, είχα από το δημοτικό διαβάσει σχετικό βιβλίο και όποιες συζητήσεις γινόταν χωρίς ταμπού. Οταν ανακάλυψα ότι οι γονείς μου έχουν επαφές απλά το προσπέρασα. Ούτε με ενόχλησε, ούτε το βρήκα ενοχλητικό, αντιθέτως το βρίσκω πολύ όμορφο που θέλουν ακόμα ο ένας τον άλλο. 

Επισης ποτέ δε με ενόχλησε που οι γονείς μου φιλουσαν ο ένας τον άλλο (πεταχτά εννοείται). 

Είναι σημαντική η ενημέρωση, σταδιακά ανάλογα με την ηλικία του παιδιού. Να ξέρει τι είναι φυσιολογικό και να μην προλάβουν λάθος εμπειρίες ή φίλοι να του δημιουργήσουν διαστρεβλωμενη εικόνα για τη σεξουαλικη ζωή. 

 

Link to comment
Share on other sites

@vicky86 Γι'αυτό ρωτάει κι ο άντρας μου! Χαχα! αλλά και για εμένα προς το παρον αηδιαστικό μου φαίνεται όταν θα εχω παιδιά εφήβους και σίγουρα δεν θέλω να το καταλάβουν! Μάλλον πρέπει να πάω κι εγώ στον παιδοψυχολογο με την κόρη της Αντιγόνης!

@vtgian κι ο άντρας μου τέτοια λέει, ότι είναι όμορφο στους μεγάλους κλπ. Εγώ θα ξαναπώ "ιου" κ θα πάρω να κλείσω ραντεβού στον ψυχολόγο!

Επεξεργάστηκαν by little lamb
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις,η παρενόχληση μου φαινεται απίθανη γιατι είναι πολύ προστατευμένη κ πάντα λέει οτι την ενοχλεί.Τωρα δυο τινά σκέφτομαι ,είχε μια φίλη στις διακοπές λίγο μικρομέγαλη κ ίσως κάτι της είπε κ το γιγάντωσε στο μυαλό της είτε είδε κατι πορνογραφικό κ το συνέδεσε,φταίμε κ εμείς που αν δείξει μια σκηνη η τηλεοραση αλλάζουμε καναλι.Τι να πω δεν ξερω οτι πει ο ειδικός 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 7 λεπτά , antigoni84 είπε:

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις,η παρενόχληση μου φαινεται απίθανη γιατι είναι πολύ προστατευμένη κ πάντα λέει οτι την ενοχλεί.Τωρα δυο τινά σκέφτομαι ,είχε μια φίλη στις διακοπές λίγο μικρομέγαλη κ ίσως κάτι της είπε κ το γιγάντωσε στο μυαλό της είτε είδε κατι πορνογραφικό κ το συνέδεσε,φταίμε κ εμείς που αν δείξει μια σκηνη η τηλεοραση αλλάζουμε καναλι.Τι να πω δεν ξερω οτι πει ο ειδικός 

Ειδικός δ ειμαι, κ κυριως μιλάω από το πώς το βλέπω εγώ λογικά, αν το 84ειναι έτος γέννησης είμαστε κ κοντά ηλικιακα. Αλλα τα παιδια μου είναι μικρά. Αλλα το πρώτο που πρέπει να γίνει είναι να ξεπεράσετε εσεις την ντροπή σας

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλά κάνετε που θα μιλήσετε σε ειδικό, θα σας κατευθύνει καλύτερα..

 

Πάντως κορίτσια κ εμένα το μόνιμο μου άγχος όταν βρίσκομαι σεξουαλικά με τον άντρα μου είναι να μην ξυπνήσει η μικρή, έρθει στο δωμάτιο που είμαστε κ μας δεί... Η πόρτα δεν κλειδώνει!

Link to comment
Share on other sites

Just now, mama16 είπε:

Καλά κάνετε που θα μιλήσετε σε ειδικό, θα σας κατευθύνει καλύτερα..

 

Πάντως κορίτσια κ εμένα το μόνιμο μου άγχος όταν βρίσκομαι σεξουαλικά με τον άντρα μου είναι να μην ξυπνήσει η μικρή, έρθει στο δωμάτιο που είμαστε κ μας δεί... Η πόρτα δεν κλειδώνει!

Εντάξει υπαρχουν κ χειροτερα. σκεψου εμας στις διακοπες που κοιμομαστε στο διπλο κρεβατι των γονιων μας κ ειναι τόσος κοσμος στο σπίτι. Σαν έφηβοι με τους γονεις στο διπλα δωματιο. Τωρα εχουμε κ το μωρο διπλα κ ησυχασαμε, τερμα το σπορ στις διακοπες που παμε για να χαλαρώσουμε υποτιθεται. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Εντάξει υπαρχουν κ χειροτερα. σκεψου εμας στις διακοπες που κοιμομαστε στο διπλο κρεβατι των γονιων μας κ ειναι τόσος κοσμος στο σπίτι. Σαν έφηβοι με τους γονεις στο διπλα δωματιο. Τωρα εχουμε κ το μωρο διπλα κ ησυχασαμε, τερμα το σπορ στις διακοπες που παμε για να χαλαρώσουμε υποτιθεται. 

Χαχα εγώ αν σου πω ότι όταν πήγαιναμε σε γονείς κ πεθερικά δεν καναμε τπτ θα με πιστέψεις?? Ντρέπομαι πολύ σε γνωστά άτομα, σε άγνωστα όχι!! :P Ευτυχώς που δεν ζω σε ίδιο σπίτι με πεθερικά, μια φορά που έλειπαν μόνο βρήκαμε ευκαιρία κ το εγκαινιάσαμε! :P

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον είμαι πολύ συντηρητική! Γιατί θεωρούσα αυτονόητο πως όταν φιλοξενουμαστε κάπου δεν κάνουμε κάτι! Ούτε θα μου άρεσε φιλοξενούμενοί μου να έκαναν! 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Σκεφτομουν το θέμα σας και μου ήρθε ξαφνικά η ιδέα για το τι την ενοχλησε. Το σκέφτηκα μπαίνοντας στη θέση της, πώς θα ένιωθα δηλαδή ως παιδί αλλά και τώρα αν άκουγα κάποιο ζευγάρι: σκέφτηκα λοιπόν (και μου φαίνεται απόλυτα λογικό ως σενάριο) ότι μάλλον αυτό που την ενοχλησε δεν είναι το ίδιο το γεγονός ότι υπάρχουν επαφές, αλλά το ότι ακούστηκε η επαφή ή άκουσε τον μπαμπά της να λέει ότι θα συμβεί (δεν κατάλαβα τι ισχύει τελικά αλλά αφού λες ότι εν άγνοια σας σας έχει δει τότε πιθανώς κ να έχει ακούσει). Επειδή είναι άλλο να γνωρίζεις ότι ένα ζευγάρι έχει επαφές γενικώς κ αορίστως και άλλο το να ξέρεις ότι "συμβαίνει τώρα". Είναι αυτό που λεμε "too much info" κ όντως μπορεί να είναι από αμήχανο ως ενοχλητικό. Το έχω νιώσει ακούγοντας γείτονες κ σκέφτηκα "έλεος, δεν μπορούν πιο σιγά, πρέπει να ξέρουν όλοι τι κανουν;" Ε φανταστειτε το αυτό με τους γονείς σας κ νομίζω είναι σαφές ότι μάλλον η απροσεξία που ακουσε τι γίνεται/τι θα γίνει την πειραξε, παρά το ίδιο το γεγονός. Θα σας πει ο ειδικός καλυτερα βέβαια, αλλά για εμένα αυτό είναι πιθανό.Γιατι το γενικό "υπάρχουν επαφές" το δέχεσαι κ από ένα σημείο κ μετά το υποθετεις, αλλά το να πέσει στην αντίληψή σου το "γίνεται επαφή τώρα" μου φαίνεται κάπως χοντρό, είτε πρόκειται για γονείς είτε για γείτονες.Σαν να ξεπερνιέται η ιδιωτικότητα.

Επεξεργάστηκαν by little lamb
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

On 22/11/2019 at 12:35 ΠΜ, antigoni84 είπε:

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις,η παρενόχληση μου φαινεται απίθανη γιατι είναι πολύ προστατευμένη κ πάντα λέει οτι την ενοχλεί.Τωρα δυο τινά σκέφτομαι ,είχε μια φίλη στις διακοπές λίγο μικρομέγαλη κ ίσως κάτι της είπε κ το γιγάντωσε στο μυαλό της είτε είδε κατι πορνογραφικό κ το συνέδεσε,φταίμε κ εμείς που αν δείξει μια σκηνη η τηλεοραση αλλάζουμε καναλι.Τι να πω δεν ξερω οτι πει ο ειδικός 

 

Καλημέρα. Ένα πολύ πιθανό σενάριο είναι η μικρομέγαλη φίλη να την έβαλε να δει κάτι σε βίντεο. Του τύπου ξέρεις τι είναι π@π@; Αυτή τη στάση, την άλλη; Παρτ@@@; Κάπως έτσι "ενημερώνονται"...είναι η ηλικία. Οπότε η εικόνα των επαφών που έχει, είναι τύπου hard core τσ@@ 

Που και πάλι είναι κάπως υπερβολική η αντίδραση του παιδιού και πολύ ορθά πράττεις με τον ειδικό.

Διαφωνώ πάντως στα περί οριοθέτησης που είπαν άλλες κοπέλες, δεν είναι αυτό το θέμα, ούτε το πρόβλημα, στην προκειμένη περίπτωση. Σε καμία περίπτωση δεν θα άνοιγα τέτοια κουβέντα τώρα με το παιδί και θα απέφευγα οτιδήποτε έχει να κάνει με αντιπαράθεση.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...