Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΜΟΝΤΕΣΣΟΡΙΑΝΟ ΔΩΜΑΤΙΟ


Recommended Posts

Είμαστε σε στάδιο ανανέωσης του βρεφικού δωματίου σε πιο παιδικό πλέον μιας που διανύει η μικρή μου τον 14ο μήνα ζωής.

Ψάχνοντας λοιπόν ιδέες, εννοείται ότι έπεσα στο μοντεσσοριανο δωμάτιο και θέλω γνώμες, ιδέες, συμβουλές κλπ

1ον αν θεωρείτε ότι η ηλικία της είναι εντάξει ή είναι μικρή ακόμη.

Πχ για το κρεβάτι.Αυτη τη στιγμή κοιμάται σε κούνια με κάγκελα τα οποία δεν κατεβαίνουν.Γενικα κοιμάται μόνη της απλά σκέφτομαι ότι αν θα έχει τη δυνατότητα να βγαίνει από το κρεβάτι της δεν θα κοιμάται ποτέ.Παντα θα παίξει στο κρεβατάκι της πριν κοιμηθεί, σηκώνεται, χοροπηδάει, τραγουδάει οπότε μήπως τα κάνω χειρότερα αντί για καλύτερα;

2ον λέω να της πάρω τραπεζάκι καρέκλακι.Ειναι νωρίς;Θα δείξει ενδιαφέρον;Να σημειώσω ότι περπατάει εδώ και 1,5 μήνα με περίσσια άνεση και χάρη!

3ον παιδική σκηνή.Επισης αν είναι νωρίς και γενικά αν τα μικρούλια σας χάρηκαν και ενδιαφέρθηκαν.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, vanessaki4 said:

Είμαστε σε στάδιο ανανέωσης του βρεφικού δωματίου σε πιο παιδικό πλέον μιας που διανύει η μικρή μου τον 14ο μήνα ζωής.

Ψάχνοντας λοιπόν ιδέες, εννοείται ότι έπεσα στο μοντεσσοριανο δωμάτιο και θέλω γνώμες, ιδέες, συμβουλές κλπ

1ον αν θεωρείτε ότι η ηλικία της είναι εντάξει ή είναι μικρή ακόμη.

Πχ για το κρεβάτι.Αυτη τη στιγμή κοιμάται σε κούνια με κάγκελα τα οποία δεν κατεβαίνουν.Γενικα κοιμάται μόνη της απλά σκέφτομαι ότι αν θα έχει τη δυνατότητα να βγαίνει από το κρεβάτι της δεν θα κοιμάται ποτέ.Παντα θα παίξει στο κρεβατάκι της πριν κοιμηθεί, σηκώνεται, χοροπηδάει, τραγουδάει οπότε μήπως τα κάνω χειρότερα αντί για καλύτερα;

2ον λέω να της πάρω τραπεζάκι καρέκλακι.Ειναι νωρίς;Θα δείξει ενδιαφέρον;Να σημειώσω ότι περπατάει εδώ και 1,5 μήνα με περίσσια άνεση και χάρη!

3ον παιδική σκηνή.Επισης αν είναι νωρίς και γενικά αν τα μικρούλια σας χάρηκαν και ενδιαφέρθηκαν.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Με ενδιαφέρει και εμένα το θέμα. Η παιδική σκηνή είναι must και δε νομίζω ότι υπάρχει ηλικία για αυτό δηλαδή δε νομίζω ότι είναι μικρή. Τραπεζάκι καρέκλακι νομίζω είναι νωρίς και ίσως είναι λίγο επικίνδυνο ακόμα η δική μου 20 μηνών τώρα αρχίζει ίσως να κάθεται μέχρι τώρα σκαρφάλωνε απλά. Είναι η ηλικία που ΔΕΝ κάθονται αλλά θέλουν να εξερευνουν και να δοκιμάζουν τα όρια. Δεν θα την έβγαζα τόσο νωρίς από την κουνια. Όταν αρχίσει να σκαρφάλωνει τα κάγκελα το σκέφτεσαι τότε 

Link to comment
Share on other sites

Just now, maripoz είπε:

Με ενδιαφέρει και εμένα το θέμα. Η παιδική σκηνή είναι must και δε νομίζω ότι υπάρχει ηλικία για αυτό δηλαδή δε νομίζω ότι είναι μικρή. Τραπεζάκι καρέκλακι νομίζω είναι νωρίς και ίσως είναι λίγο επικίνδυνο ακόμα η δική μου 20 μηνών τώρα αρχίζει ίσως να κάθεται μέχρι τώρα σκαρφάλωνε απλά. Είναι η ηλικία που ΔΕΝ κάθονται αλλά θέλουν να εξερευνουν και να δοκιμάζουν τα όρια. Δεν θα την έβγαζα τόσο νωρίς από την κουνια. Όταν αρχίσει να σκαρφάλωνει τα κάγκελα το σκέφτεσαι τότε 

Λες ε;Θα επικεντρωθώ στο υπόλοιπο δωμάτιο τότε με σκηνή,ραφακια για βιβλία κλπ

Απλά θέλω να ξεφορτωσω αρκετά το δωμάτιο της από χρώματα γιατί λόγω άγνοιας και επιρροής του μπαμπά της,μοιάζει με παιδότοπο!Οπότε θα επιλέξω ξύλινα σε φυσικό χρώμα και ουδέτερα υφάσματα για να ισορροπήσει λίγο και μέχρι τα 2-2,5 να ολοκληρώσω το μοντεσσοριανο στυλ.Ελπιζω να της αρέσει αυτό το στυλ και να το χαρεί.

Σκηνή ινδιάνικη ε;

Link to comment
Share on other sites

Για το μοντεσσοριανο δωμάτιο δεν έχω να προσθέσω κάτι, μιας και τα παιδια μου δεν έχουν ακόμη δωμάτιο και δεν την βλέπω την μεγάλη μου να φεύγει από το κρεβάτι μας πριν γίνει 4! Αλλά, έχει στο δωμάτιο που παίζει καρεκλάκι και τραπεζάκι και τα χρησιμοποιει πολύ. Όταν τα πήραμε ήταν, αν θυμάμαι καλά, περίπου 18 μηνών και δεν είχε δείξει ενδιαφέρον τον πρώτο καιρό. Μετα από κανένα 2 μηνο όμως έπιασε το νόημα ύπαρξης τους και τα χρησιμοποιεί πολύ συχνά από τότε και έπειτα. Θα ζωγραφίσει εκεί, θα διαβάσει τα βιβλία της κλπ. Άρα εγώ τα συνιστώ :) τώρα αν θα καθίσει 14 μηνών δεν το ξέρω, αλλά σε ένα 6μηνο πιστεύω ότι θα κάθεται. 

Link to comment
Share on other sites

Μου αρέσουν πολύ αυτού του τύπου τα δωματια

Εννοειται πως με την σκηνη τρελαινονται όλα τα παιδακια, θα την χαρεί από τώρα. Κ μπορείτε να είναι κ η γωνία που διαβάζετε παραμυθια

Τραπεζακι-καρεκλακι επίσης να πάρετε, το τραπεζακι θα βοηθαει να πιάνεται, να παίζει.ο μικρος από 18μ καθεται, η μεγάλη, ξέρω ακούγεται περίεργο αλλά πιανομενη έκανε βήματα, από 10μηνων,αλλα ηταν σαν πολυθρονιτσα, με χειρολαβες

Νομιζω κρεβατι χωρίς καγκελα μετά τους 18,εμενα κ τα δυο 2χρ πήγαν σε τέτοιο. Θα δεις ποτε θα μαθει να ανεβοκατεβαινει εύκολα καναπέδες-κρεβατια

Φυσικα κ τα παιχνίδια σε πρόσβαση, ακομη κ τα ρουχα τους μπορούν να πάρουν μονα από συρταρια/ντουλαπα(αυτά για τώρα για εμάς που ειναι πιο μεγαλα) 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, vicky86 είπε:

Μου αρέσουν πολύ αυτού του τύπου τα δωματια

Εννοειται πως με την σκηνη τρελαινονται όλα τα παιδακια, θα την χαρεί από τώρα. Κ μπορείτε να είναι κ η γωνία που διαβάζετε παραμυθια

Τραπεζακι-καρεκλακι επίσης να πάρετε, το τραπεζακι θα βοηθαει να πιάνεται, να παίζει.ο μικρος από 18μ καθεται, η μεγάλη, ξέρω ακούγεται περίεργο αλλά πιανομενη έκανε βήματα, από 10μηνων,αλλα ηταν σαν πολυθρονιτσα, με χειρολαβες

Νομιζω κρεβατι χωρίς καγκελα μετά τους 18,εμενα κ τα δυο 2χρ πήγαν σε τέτοιο. Θα δεις ποτε θα μαθει να ανεβοκατεβαινει εύκολα καναπέδες-κρεβατια

Φυσικα κ τα παιχνίδια σε πρόσβαση, ακομη κ τα ρουχα τους μπορούν να πάρουν μονα από συρταρια/ντουλαπα(αυτά για τώρα για εμάς που ειναι πιο μεγαλα) 

Από καναπέδες κρεβάτια κλπ κατεβαίνει για πλάκα εδώ και πολύ καιρό.Νομιζω πρώτα αυτό της έμαθα και μετά περπάτησε!το θέμα είναι ότι κοιμάται λες και κατάπιε ανεμοστρόβιλο και άντε και αυτό το λύνουμε.Φγιαχνουμε μοντεσσοριανο κρεβάτι στο πάτωμα και κολλημένο στον τοίχο και της βάζω και χαμηλό καγκελακι να μην πέφτει όταν κοιμάται.Το θέμα μου είναι αν θα κάθεται να κοιμηθεί ή λόγω της ελευθερίας της θα την κοπαναει και θα την κυνηγάμε!

Τα άλλα που λες της τα έχω ήδη διαμορφώσει περίπου έτσι.Ολα τα παιχνίδια της και τα βιβλία της είναι προσβάσιμα σε αυτήν και της έχω φτιάξει και γωνιά στο σαλόνι δική της όπως και συρτάρι στην κουζίνα δικό της.

Στο μόνο που δεν έχει πρόσβαση είναι στα ρούχα της.Δεν ανοίγει εύκολα η συρταριερα της οπότε ακόμη δεν μπορεί να ασχοληθεί μόνη της.

Οπότε σκηνή παίρνουμε σίγουρα,για τραπεζάκι βλέπω ότι καλό κάνει καλό δεν κάνει και το μεγάλο θέμα παραμένει το κρεβάτι.

Πάντως πληροφοριακά επειδή το έψαξα πολύ, τέτοιου είδους δωμάτια κοστίζουν πολύ!Ευτυχώς έχω φίλο που πιάνουν τα χέρια του και θα μου φτιάξει αυτός όλες τις κατασκευές.Διαφορετικα,δεν θα είχα τη δυνατότητα να το κάνω ετσι

Link to comment
Share on other sites

Το δεύτερο μου γιο από 15 μηνών τον έβαλα σε μονό κρεβάτι με προστατευτικό απλά μέχρι να κοιμηθεί είμαι δίπλα του σίγουρα θα παίζει κ θα χοροπηδάει αλλά αυτό θα το κάνει πιστεύω αν τη βάλεις κ στα 2 με 2,5 σε μονό κρεβάτι τα περισσότερα περνάνε αυτή τη φάση ..!!! Καρεκλακι κ τραπεζάκι έχουμε στο σπίτι λόγο του μεγάλου μου γιου κ ο μικρός τα χρησιμοποιεί πάρα πολύ κ καθετε στο καρεκλακι κ θα παίξει στο τραπεζάκι είναι 18 μηνών τώρα κ το χρησιμοποιει κανένα δυμινο ίσως κ παραπάνω είναι ανάλογα πως βλέπεις εσύ το παιδί κ τη σταθερότητα έχει 

Τώρα για τη σκηνή πολύ ωραία ιδέα πιστεύω θα της αρέσει πάρα πολύ ...!!

Link to comment
Share on other sites

κι εμένα μ αρέσει η μοντεσοριανη αγωγη γενθκα αν κ δεν θελω να πιεζομαι απο μια φιλοσοφια που θα την ακολουθω σαν οδηγιες χρησης κ μ ενοχλει και που ολα τα μοντεσοριανα ειναι ακριβα. Κρεβατι σιγουρα δεν θα πάρουμε πρωτον γιατι εχουμε κουνια κ αλλο ενα κρεβατι ηδη στο μελλοντικό παιδικο κ δευτερον δεν αντεχω την ιδεα του κρεβατιού στο πατωμα. Κατα τωαλλα επειδη εχουνε προσβαση σε χειροποίητα επιπλα, εχουμε μικρη βιβλιοθηκουλα. στο σαλονι που κατεληξε να ειναι του μικρου ξ μαλλον θα παει στο δωματιο του. κ μικρο τραπεζακι αν κ χωρις καρεκλακι, στο οποιο σηκωθηκε, εκανε τα πρωτα του βηματα κ παιζει. χωρις γωνιες, με σταθεροτητα για να μη φοβαμαι για την ισορροπια κ την αντοχή. Αυτα μας έσωσαν γιατι εκει αποθηκεύει ολα τα παιχνιδια κ τα βιβλια του κ εχει αμεση προσβαση σε αυτα οποτε θελει κ επειδη ασχολειται με αυτα, δεν κανει -ακομα- ταρζανιες σε αλλα επιπλα. 

 

Μου αρεσει επισης η ιδεα των κάδρων στο υψος του παιδιου πιυ μπορει να εφαρμόσουμε αν ποτε αδειάσουμε την αποθηκη-παιδικο γιατι οντως θα κοιμαται μςζί μας μεχρι να παει φαντάρος ετσι οπως παμε. κ το rotation των παιχνιδιών μ αρεσει αν κ δν εχουμε ακομα τοσα πολλα για να το εφαρμοσω. 

 

Για την ντουλαπα δεν μπορουμε να κανουμε κατι, το σπίτι δεν ειναι δικο μας. τα συρταρια τα ανοιγοκλείνει χωρις να πιανεται εδω κ καιρο οποτε θα μπορουσα να βαζω εκει καποια ρουχα του. αν κ στο ντυσιμο δεν εχω δωσει πρωτοβουλίες, δεν ειναι κ φαν των ρουχων ετσι κ αλλιως, κ εχω κ θεματακια με τους σωστούς συνδυασμους που πεεπει να επίλυσω, οππτε αυτο τπ εχω αναβάλει. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

κι εμένα μ αρέσει η μοντεσοριανη αγωγη γενθκα αν κ δεν θελω να πιεζομαι απο μια φιλοσοφια που θα την ακολουθω σαν οδηγιες χρησης κ μ ενοχλει και που ολα τα μοντεσοριανα ειναι ακριβα. Κρεβατι σιγουρα δεν θα πάρουμε πρωτον γιατι εχουμε κουνια κ αλλο ενα κρεβατι ηδη στο μελλοντικό παιδικο κ δευτερον δεν αντεχω την ιδεα του κρεβατιού στο πατωμα. Κατα τωαλλα επειδη εχουνε προσβαση σε χειροποίητα επιπλα, εχουμε μικρη βιβλιοθηκουλα. στο σαλονι που κατεληξε να ειναι του μικρου ξ μαλλον θα παει στο δωματιο του. κ μικρο τραπεζακι αν κ χωρις καρεκλακι, στο οποιο σηκωθηκε, εκανε τα πρωτα του βηματα κ παιζει. χωρις γωνιες, με σταθεροτητα για να μη φοβαμαι για την ισορροπια κ την αντοχή. Αυτα μας έσωσαν γιατι εκει αποθηκεύει ολα τα παιχνιδια κ τα βιβλια του κ εχει αμεση προσβαση σε αυτα οποτε θελει κ επειδη ασχολειται με αυτα, δεν κανει -ακομα- ταρζανιες σε αλλα επιπλα. 

 

Μου αρεσει επισης η ιδεα των κάδρων στο υψος του παιδιου πιυ μπορει να εφαρμόσουμε αν ποτε αδειάσουμε την αποθηκη-παιδικο γιατι οντως θα κοιμαται μςζί μας μεχρι να παει φαντάρος ετσι οπως παμε. κ το rotation των παιχνιδιών μ αρεσει αν κ δν εχουμε ακομα τοσα πολλα για να το εφαρμοσω. 

 

Για την ντουλαπα δεν μπορουμε να κανουμε κατι, το σπίτι δεν ειναι δικο μας. τα συρταρια τα ανοιγοκλείνει χωρις να πιανεται εδω κ καιρο οποτε θα μπορουσα να βαζω εκει καποια ρουχα του. αν κ στο ντυσιμο δεν εχω δωσει πρωτοβουλίες, δεν ειναι κ φαν των ρουχων ετσι κ αλλιως, κ εχω κ θεματακια με τους σωστούς συνδυασμους που πεεπει να επίλυσω, οππτε αυτο τπ εχω αναβάλει. 

Ούτε εγώ ακολουθώ την Μοντεσσόρι ως εγχειρίδιο χρήσης,εφαρμόζω αυτά που μου αρέσουν μόνο.

Πχ κάδρα και τέτοια για την δικιά μου δεν γίνεται να εφαρμοστούν γιατί είναι πιο περίεργη και από τις γάτες οπότε δεν θα μείνει στη θέση του ούτε 5',δοκιμασμένο με αυτοκόλλητα τοίχου τα οποία τα ξηλώνει πάντα σε δευτερόλεπτα.

Για το κρεβάτι επειδή θα είναι δική μας κατασκευή,κάτω τα έχει τάβλες οπότε το στρώμα δεν θα έχει άμεση επαφή με το πάτωμα και θα είναι στην ουσία μέσα σε πλαίσιο.Στρωμα απευθείας στο πάτωμα,ναι μάλλον κι εγώ δεν θα το ήθελα.

Για τα ρούχα και η Νεφέλη μου δεν δίνει σημασία αλλά ενδεχομένως να είναι μικρή.Το μόνο που της αρέσει να κάνει είναι να τα πετάει κάτω αν τυχόν βρει συρτάρι ανοιχτό οπότε κανένα νόημα προς το παρόν!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, vanessaki4 είπε:

Πχ κάδρα και τέτοια για την δικιά μου δεν γίνεται να εφαρμοστούν γιατί είναι πιο περίεργη και από τις γάτες οπότε δεν θα μείνει στη θέση του ούτε 5',δοκιμασμένο με αυτοκόλλητα τοίχου τα οποία τα ξηλώνει πάντα σε δευτερόλεπτα.

Χμ αυτό δεν το είχα σκεφτει!!!

Just now, vanessaki4 είπε:

ια το κρεβάτι επειδή θα είναι δική μας κατασκευή,κάτω τα έχει τάβλες οπότε το στρώμα δεν θα έχει άμεση επαφή με το πάτωμα και θα είναι στην ουσία μέσα σε πλαίσιο.Στρωμα απευθείας στο πάτωμα,ναι μάλλον κι εγώ δεν θα το ήθελα.

Ναι αυτο εννοουσα κ εγω στο πατωμα. αισθητικά με ενοχλει το στρωμα κατω ειτε ειναι σε τάβλες ειτε σε πλαισιο. 

Link to comment
Share on other sites

 

Just now, vanessaki4 είπε:

Στρωμα απευθείας στο πάτωμα,ναι μάλλον κι εγώ δεν θα το ήθελα.

Δεν κανει το στρωμα να ειναι κατω στο πατωμα γιατι παγωνει και μαζευει υγρασια...Απλα ενημερωτικα

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Fenia27 είπε:

 

Δεν κανει το στρωμα να ειναι κατω στο πατωμα γιατι παγωνει και μαζευει υγρασια...Απλα ενημερωτικα

 

Έτσι,για αυτούς τους λόγους δεν το θέλω κι εγώ!Βρήκα ένα σαν σχέδιο στο ίντερνετ που είναι ελάχιστα υπερυψωμένο και έχει και τάβλες και πάτο οπότε μάλλον κάτι τέτοιο θα φτιάξουμε αν το αποφασίσουμε κάποια στιγμή.

 

Just now, Έσπερος είπε:

Χμ αυτό δεν το είχα σκεφτει!!!

Ναι αυτο εννοουσα κ εγω στο πατωμα. αισθητικά με ενοχλει το στρωμα κατω ειτε ειναι σε τάβλες ειτε σε πλαισιο. 

Αισθητικά δεν με ενοχλεί,για λόγους υγιεινής και μόνο.Απ ότι κατάλαβα μάλλον θα το αφήσω προς το παρόν γιατί μάλλον βιαστηκα η χαζομαμα!

Τα υπόλοιπα όμως λέω να τα κάνω σιγά σιγά και βλέποντας και κάνοντας ανάλογα και με τη διάθεση που δείχνει και η μικρή!

Link to comment
Share on other sites

Just now, vanessaki4 είπε:

Έτσι,για αυτούς τους λόγους δεν το θέλω κι εγώ!Βρήκα ένα σαν σχέδιο στο ίντερνετ που είναι ελάχιστα υπερυψωμένο και έχει και τάβλες και πάτο οπότε μάλλον κάτι τέτοιο θα φτιάξουμε αν το αποφασίσουμε κάποια στιγμή.

 

Για μενα ειναι λιγο μπαρουφα το κρεβατι στο πατωμα γιαιτ απο την στιγμη που το παιδι σκαρφαλωνει μπορεις ανετα να παρεις ενα παιδικο κρεβατακι που ουτως η αλλως ειναι πιο χαμηλο και να του βαλεις απλα καγκελο...Οχι απο 14 μηνων αλλα μετα τους 18-20 σιγουρα...Οπως βλεπω δηλαδη τα παιδια μου τωρα δεν θα τους οφελουσε καπου ενα κρεβατι στο πατωμα...Για ενα μωρο που μονο μπουσουλαει οκ ναι να του βαλεις ενα τετοιο κρεβατι αλλα αξιζει? Ισως καμια κοπελα που εχει κρεβατι στο πατωμα μπορει να βοηθησει περισσοτερο...

 

Link to comment
Share on other sites

Πάντως εγώ χωρίς να έχω ακουστά τότε την Μοντεσσόρι (ντροπή μου, αλλά τί να κάνουμε) , θεωρούσα πιο λογικό ένα στρώμα στο πάτωμα (όταν ήθελα να περάσω από το λίκνο σε κρεβάτι, 6 μηνών), παρά μια κούνια με κάγκελα και τα σχετικά. 

α) δεν υπάρχει κίνδυνος πτώσης

β) δεν υπάρχει κίνδυνος τραυματισμού (χτύπημα στη γνωνία κτλ)

γ) όποτε ξυπνάει, μπουσουλάει ελεύθερα στο χώρο (η κόρη μου ερχόταν στην κρεβατοκάμαρα μπουσουλώντας, που είναι πολύ κοντά)

δ) το χρησιμοποιείς και για να κάτσει και για να παίξει και ξαπλώνει ανά πάσα ώρα και στιγμή, χωρίς να χρειάζεται να τοποθετείς εσύ το παιδί στο κρεβάτι του.

 

Γενικά, η όλη λογική της Μοντεσόρι, βασίζεται στην προσπάθεια ενίσχυσης της αυτονομίας του παιδιού με φυσικό και απλό τρόπο, μέσα από το περιβάλλον του. Αν ο γονέας, δεν θέλει και πολύ αυτόνομο το παιδί και αισθάνεται καλύτερα να ελέγχει την κίνηση του παιδιού, η μοντεσόρι, δεν του ταιριάζει.

 

Η Μοντεσόρι προτείνει, απλά και φυσικά αντικείμενα στο χώρο. ελάχιστα παιχνίδια, καθαρά και τακτοποιημένα και κάθε τι στο μέγεθος του παιδιού, ώστε να μπορεί να έχει πρόσβαση, μόλις κατακτήσει την αντίστοιχη ικανότητα. πχ μικρή ντουλάπα με τα ρούχα του, για να ντύνεται μόνο του, παιχνίδια σε χαμηλά ράφια για να διαλέγει μόνο του, καρεκλα μικρή για να μπορεί να κάθεται κ.α. Στα σχολεία της έχει μικρούς νιπτήρες, τουαλέτες, μαγειρικά σκεύη και όλα τα απαραίτητα. 

 

Τα κύρια χαρακτηριστικά στο περιβάλλον του παιδιού, πρέπει να είναι τάξη, καθαριότητα, απλότητα και φυσικά υλικά. 

Just now, vanessaki4 είπε:

Δεν κανει το στρωμα να ειναι κατω στο πατωμα γιατι παγωνει και μαζευει υγρασια...Απλα ενημερωτικα

 

 

Το δικό μου στρώμα το έχω χρόνια στο πάτωμα, και της κόρης μου μια 2ετία. Δεν είχα ούτε υγρασία ούτε τίποτε. Παρόλο που είχα ακόμη και μούχλα την πρώτη χρονιά με θέρμανση, σε καινούρια οικοδομή. Το στρώμα δεν είχε τέτοια θέματα.

 

Αλλά αν έχεις ένα στρώμα κάτω, θα έχει καπως περισσότερη δροσιά απ' ότι πάνω σε κρεβάτι. Ειδικά αν τα κουφώματα δεν είναι άψογα. Μπορεί κι αυτό να είναι αποτρεπτικός παράγοντας για να βάλεις κάτω το στρώμα. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Eγω ακολουθω καποιες μοντεσσοριανες ιδεες, πχ σχεδον ολα τα παιχνιδια ειναι σε ανοιχτα καλαθια ή τσαντες (χαμηλες) για να φαινεται το περιεχομενο τοποθετημενα σε ραφιερα χαμηλα τοποθετημενη. Δεν εχουμε παιχνιδοκουτα, μονο ενα (διχτυωτο του ικεα) για κατι μεγαλα τηλεκατευθυνομενα. Εχει προσβαση σε ολα κι αυτο ειναι και λιγο δικοπο μαχαιρι: απο τη μια προωθειται η αυτονομια, "προκαλειται" απο τα παιχνιδια να τα παιξει αλλα απο την αλλη δημιουργειται πιο ευκολα ακαταστασια στο παιδικο, ειδικα τωρα με το μωρο πηγαινει και τα ριχνει ολα. Οπως και να 'χει, κανω υπομονη γιατι εχω παρατηρησει οτι ανα διαστηματα που μερικα τα εβαζα σε κουτι (εστω ξυλινο, αλλα κουτι κλειστο) τα ξεχνουσε και δεν τα επαιζε. Δεν εκανε δηλαδη την κινηση να παρει το κουτι να το ανοιξει, ενω οταν τα εβαζα σε καλαθια τα επαιζε συνεχως διοτι βρισκονταν στο οπτικο του πεδιο. Το "ελαχιστα παιχνιδια" το τηρησα για καποιο διαστημα, αλλα ειδα οτι δεν ασχολουταν με τα παιχνιδια και τωρα προσπαθω τουλαχιστον να μην ειναι ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ.

Τα επιπλα ειναι σε φυσικο χρωμα ξυλου (προτιμω τα ανοιχτοχρωμα) αλλα το κρεβατι δεν το εβαλα στο πατωμα. Μολις αρχιζανε το μπουσουλημα τους μαθαινα πως να κατεβαινουν απο το κρεβατι με τα ποδια, οποτε δεν μου επεσαν ποτε. Στον υπνο εχω καγκελο εννοειται, αλλά υπάρχει ένα κενό να ανεβοκατεβαινουν. Παρ'ολο που μου αρεσει η στρωματσαδα απιστευτα :mrgreen: αδυνατω να το κανω λογω ελλειψης χωρου. Τα κρεβατια απο κατω εχουν πολυ αποθηκευτικο χωρο τον οποιο εχω πολυ αναγκη, διαφορετικα το ενα υπνοδωματιο θα το ειχα γεματο στρωματα για να κοιμομαστε ολοι μαζι :)

 

Γενικως, δεν θεωρω οτι πρεπει να ακολουθουμε πιστα οποιαδηποτε κατευθυνση, προσαρμοζουμε την μεθοδο στον τροπο ζωης της οικογενειας μας.

 

 
Link to comment
Share on other sites

17 ώρες πρίν, vanessaki4 είπε:

Είμαστε σε στάδιο ανανέωσης του βρεφικού δωματίου σε πιο παιδικό πλέον μιας που διανύει η μικρή μου τον 14ο μήνα ζωής.

Ψάχνοντας λοιπόν ιδέες, εννοείται ότι έπεσα στο μοντεσσοριανο δωμάτιο και θέλω γνώμες, ιδέες, συμβουλές κλπ

1ον αν θεωρείτε ότι η ηλικία της είναι εντάξει ή είναι μικρή ακόμη.

Πχ για το κρεβάτι.Αυτη τη στιγμή κοιμάται σε κούνια με κάγκελα τα οποία δεν κατεβαίνουν.Γενικα κοιμάται μόνη της απλά σκέφτομαι ότι αν θα έχει τη δυνατότητα να βγαίνει από το κρεβάτι της δεν θα κοιμάται ποτέ.Παντα θα παίξει στο κρεβατάκι της πριν κοιμηθεί, σηκώνεται, χοροπηδάει, τραγουδάει οπότε μήπως τα κάνω χειρότερα αντί για καλύτερα;

2ον λέω να της πάρω τραπεζάκι καρέκλακι.Ειναι νωρίς;Θα δείξει ενδιαφέρον;Να σημειώσω ότι περπατάει εδώ και 1,5 μήνα με περίσσια άνεση και χάρη!

3ον παιδική σκηνή.Επισης αν είναι νωρίς και γενικά αν τα μικρούλια σας χάρηκαν και ενδιαφέρθηκαν.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

 

 

Ενα παιδάκι που μεγαλώνει δεν μπορεί να είναι "αιχμάλωτο" στο κρεβάτι του. Απλά κάποια στιγμή θα σκαρφαλώσει τα κάγκελα, παίζει και με το κεφάλι στο πάτωμα. Οπότε αν το 'οτι κοιμάται μόνη της βασίζεται στον "περιορισμό" σιγά σιγά πρέπει να βρείτε μία ρουτίνα που να την χαλαρώνει.

Καρεκλάκι και τραπέζι δεν είναι νωρίς, και να μην κάθεται τώρα,θα κάθεται σε λίγους μήνες.

Σκηνή εννοείται, είναι μεγάλο σουξέ σε όλα τα μωρά και μέχρι και τα 4-5 σίγουρα

Link to comment
Share on other sites

Just now, Sentir...natureza said:

Στον υπνο εχω καγκελο εννοειται. Παρ'ολο που μου αρεσει η στρωματσαδα απιστευτα :mrgreen: αδυνατω να το κανω λογω ελλειψης χωρου. Τα κρεβατια απο κατω εχουν πολυ αποθηκευτικο χωρο τον οποιο εχω πολυ αναγκη, διαφορετικα το ενα υπνοδωματιο θα το ειχα γεματο στρωματα για να κοιμομαστε ολοι μαζι :)

 

 

 

Εμείς το έχουμε κάνει αυτό που λες, έχουμε κάνει ένα υπνοδωμάτιο από τοίχο σε τοίχο στρώματα. Έχουμε στην ουσία ένα διπλό και ένα μόνο ενωμένα. Δεν είναι στο πάτωμα, αλλά είναι πολύ χαμηλά, ουσιαστικά έχουν 10 εκ από το πάτωμα. Έχουν δηλαδή ένα πλαίσιο και τις ταβλες. Το κάναμε για καθαρά πρακτικούς λόγους, η κόρη μου δεν μπορούσε να κοιμηθει μόνη της και στον ύπνο της γυρνάει τόσο πολύ που πολύ συχνά την προλάβαινα στο τσακ πριν πέσει από το κρεβατι. Τώρα που το έχουμε εφαρμόσει το βρίσκω πάρα πολύ πρακτικό. Βέβαια ως προς την αυτονομία της δεν έχω δει φοβερή διαφορά, γιατί ούτως ή άλλως η κόρη μου δεν είναι το παιδί που θα σηκωθεί από το κρεβατι να πάει να παίξει ενώ είμαστε εμείς εκεί, θέλει να είναι μαζί μας. Αν ξαπλώνε μόνη της, τότε ναι ίσως. Πάντως τώρα που το σκέφτομαι λίγο καλύτερα, τα πρωινά που καμιά φορά σηκωνομαι πιο νωρίς με το μωρό, όταν ξυπνάει η κόρη μου δεν κάθεται στην άκρη του κρεβατιού να κλαίει όπως έκανε παλιά, αλλά έρχεται στην κουζίνα και μας βρίσκει. Οπότε ναι ίσως μάλλον να βοηθάει :)

Link to comment
Share on other sites

Κατά κάποιον τρόπο κ εγω εφαρμόζω αυτόε τα παιχνίδια. Εχουμε πάρα πολλά, κ απλα τα ειχα σε κουτιά η καλαθια, δ ειδα διαφορά αν ήταν κλειστό η ανοιχτό, με την ίδια ευκολία τα αναποδογυριζαν:P. Κ εμεις χρειαζόμαστε πολύ αποθηκευτικό, γι αυτό έχω κρεβάτια με συρτάρια. Τωρα παλι θα αλλάξουμε, κ αναγκαστικά θα μπει κουκετα

Κ τα δυο μου παιδια κοιμοντουσαν πολύ άτσαλα, ειδικα η κορη μου, ευτυχως όμως πέρα από 1-2φορες τον πρωτο μηνα δ εχουν πέσει από το κρεβάτι τους

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Sentir...natureza είπε:

Τα επιπλα ειναι σε φυσικο χρωμα ξυλου (προτιμω τα ανοιχτοχρωμα)

Το φυσικό ξύλο το λατρεύει ο άντρας μου. Εγώ είμαι παιδί της ΝΕΟΣΕΤ κλασικά, οπότε το παιδικό δωμάτιο το φανταζόμουν πάντα άσπρο με κάποια παστελ πινελιά. ΑΥτό το άσπρο που γυαλίζει. Το σπίτι που ήρθαμε να μείνουμε έχει καφέ πόρτες κ ντουλάπες, όχι ξύλο προφανώς, αλλά μια αξιοπρεπή απόχρωση που να θυμίζει φυσικό, σκούρο καφέ. Οπότε ήταν η μεγαλύτερη απογοήτευση, ότι δεν θα μπορούμε να βάλουμε άσπρα έπιπλα στο δωμάτιο κ δεν θα μοιάζει παιδικό κ μεγάλη δυστυχία που το παιδάκι μας δεν θα έχει ωραίο δωμάτιο κ τα συναφή. Όταν πήγαμε για κούνιες, του άντρα μου έπεσε αμέσως το μάτι του σε κάτι ανοιχτόχρωμο φυσικό με νερά, εγώ κοιτούσα τα άσπρα μπας κ γινόταν κάτι, τέλος πάντων καταλήξαμε σε αυτό που του άρεσε που ήταν το πιο οικονομικό από τις γερές κούνιες, εγώ με τις ορμόνες σε ακόμα χειρότερη κατάσταση ήμουν έτοιμη να βάλω τα κλάματα, η μάνα μου που ήταν μαζί γιατί θα μας το έκανε δώρο μάλλον έφυγε με την εντύπωση ότι η κόρη της παντρεύτηκε έναν τύραννο που ούτε για το κρεβάτι του παιδιού δεν την αφήνει να αποφασίσει, και με τον καημό φυσικά ότι ο εγγονός δεν θα έχει παιδικό δωμάτιο. και τελικά το παιδικό δωμάτιο παρέμεινε αποθήκη κι εγώ συνειδητοποίησα ότι το φυσικό χρώμα δεν είναι και τόσο άσχημο τελικά. 

Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πρίν, kine είπε:

 

Το δικό μου στρώμα το έχω χρόνια στο πάτωμα, και της κόρης

Δηλαδή  το έχεις σε πλακάκι κάτω?   Από περιέργεια ρωτάω γιατί διάβασα ότι πρέπει να έχει κάποιο πλαίσιο  είτε τουλάχιστον χαλι. ..

2 ώρες πρίν, Chrysoum είπε:

Εμείς το έχουμε κάνει αυτό που λες, έχουμε κάνει ένα υπνοδωμάτιο από τοίχο σε τοίχο στρώματα. Έχουμε στην ουσία ένα διπλό και ένα μόνο ενωμένα. Δεν είναι στο πάτωμα, αλλά είναι πολύ χαμηλά, ουσιαστικά έχουν 10 εκ από το πάτωμα. Έχουν δηλαδή ένα πλαίσιο και τις ταβλες. Το κάναμε για καθαρά πρακτικούς λόγους, η κόρη μου δεν μπορούσε να κοιμηθει μόνη της και στον ύπνο της γυρνάει τόσο πολύ που πολύ συχνά την προλάβαινα στο τσακ πριν πέσει από το κρεβατι. Τώρα που το έχουμε εφαρμόσει το βρίσκω πάρα πολύ πρακτικό. Βέβαια ως προς την αυτονομία της δεν έχω δει φοβερή διαφορά, γιατί ούτως ή άλλως η κόρη μου δεν είναι το παιδί που θα σηκωθεί από το κρεβατι να πάει να παίξει ενώ είμαστε εμείς εκεί, θέλει να είναι μαζί μας. Αν ξαπλώνε μόνη της, τότε ναι ίσως. Πάντως τώρα που το σκέφτομαι λίγο καλύτερα, τα πρωινά που καμιά φορά σηκωνομαι πιο νωρίς με το μωρό, όταν ξυπνάει η κόρη μου δεν κάθεται στην άκρη του κρεβατιού να κλαίει όπως έκανε παλιά, αλλά έρχεται στην κουζίνα και μας βρίσκει. Οπότε ναι ίσως μάλλον να βοηθάει :)

Παρομοίως  και εμείς. ..Μονο   διπλό και κούνια ενωμένα. ..ανεβοκατεβαίνουν  οπότε θέλουν  και όταν ξυπνάκο έρχονται μόνα τους. ..

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Το φυσικό ξύλο το λατρεύει ο άντρας μου. Εγώ είμαι παιδί της ΝΕΟΣΕΤ κλασικά, οπότε το παιδικό δωμάτιο το φανταζόμουν πάντα άσπρο με κάποια παστελ πινελιά. ΑΥτό το άσπρο που γυαλίζει. Το σπίτι που ήρθαμε να μείνουμε έχει καφέ πόρτες κ ντουλάπες, όχι ξύλο προφανώς, αλλά μια αξιοπρεπή απόχρωση που να θυμίζει φυσικό, σκούρο καφέ. Οπότε ήταν η μεγαλύτερη απογοήτευση, ότι δεν θα μπορούμε να βάλουμε άσπρα έπιπλα στο δωμάτιο κ δεν θα μοιάζει παιδικό κ μεγάλη δυστυχία που το παιδάκι μας δεν θα έχει ωραίο δωμάτιο κ τα συναφή. Όταν πήγαμε για κούνιες, του άντρα μου έπεσε αμέσως το μάτι του σε κάτι ανοιχτόχρωμο φυσικό με νερά, εγώ κοιτούσα τα άσπρα μπας κ γινόταν κάτι, τέλος πάντων καταλήξαμε σε αυτό που του άρεσε που ήταν το πιο οικονομικό από τις γερές κούνιες, εγώ με τις ορμόνες σε ακόμα χειρότερη κατάσταση ήμουν έτοιμη να βάλω τα κλάματα, η μάνα μου που ήταν μαζί γιατί θα μας το έκανε δώρο μάλλον έφυγε με την εντύπωση ότι η κόρη της παντρεύτηκε έναν τύραννο που ούτε για το κρεβάτι του παιδιού δεν την αφήνει να αποφασίσει, και με τον καημό φυσικά ότι ο εγγονός δεν θα έχει παιδικό δωμάτιο. και τελικά το παιδικό δωμάτιο παρέμεινε αποθήκη κι εγώ συνειδητοποίησα ότι το φυσικό χρώμα δεν είναι και τόσο άσχημο τελικά. 

Χωρίς παρεξήγηση, και από άλλα που έχεις γράψει κάποια στιγμή κλείσε 2-3 ραντεβού με μία/έναν ψυχολόγο, γιατί υποπτεύομαι ότι η μάνα σου κάτι ξέρει και η οικογενειακή σας αρμονία βασίζεται στο ότι εσύ είσαι σε μία μόνιμη κατάσταση πανικού προσπαθώντας να προσαρμοστεις στο πρότυπο για την οικογένεια που έχει ο σύζυγος. 

Link to comment
Share on other sites

Εμείς αναγκαστικά από ενός έτους έχουμε βάλει στρώμα στο πάτωμα για τη μικρή γιατί δεν έμπαινε στην κούνια. Έχω χαλι από κάτω κ δεν ακουμπάει στο πάτωμα, σίγουρα όμως δεν είναι όπως σε κρεβάτι. Επίσης νομίζω ότι κ το στρώμα δεν είναι τόσο σταθερό όσο αν είναι στερεωμένο σε κρεβάτι. Επειδή ακουμπάει σε τοίχο έχω φτιάξει πλαισιο με πολλά χρωματιστά μαξιλάρια κ κεφαλάρι για να μην κρυώνει απτον τοιχο. Δεν είναι το καλύτερο μου αλλά έτσι κ αλλιώς κοιμάται μόνο μαζί μας πια οπότε θα αγοράσουμε όταν θα δείξει ενδιαφέρον για το κρεβάτι της ξανά, αν δεν το κάνει αυτοβούλως, θα γίνει μέσα στην επόμενη χρονιά κάποια στιγμή. Τα παιχνίδια και τα βιβλια τα έχουμε σε αυτές τις κλασικές βιβλιοθήκες του ΙΚΕΑ με τα τετράγωνα, αν είναι ας πούμε παζλ ή συμπαγές παιχνιδι ή σε κουτιά ανά είδος, χύμα. Πχ έχω ένα κουτί με κουζινικα και φαγητά, ένα με μπογιές κ χαρτικη ύλη, ένα με Μπάρμπι κ τα σχετικά. Κάδρα δεν έχω ούτε καθρέφτες στο ύψος της γιατί αφενός φοβάμαι κ αφετέρου δε βρίσκω κανένα νόημα. Πάντως δεν ακολούθησα τη Μοντεσσόρι απλά το πρακτικό του θέματος. Αν κοιμόταν στην κούνια της ακόμα αυτή θα είχα σαν ανοιχτό κρεβατάκι.

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να ακολουθώ την μοντεσσορι και βλέποντας το πρακτικό του πράγματος έχω κι εγώ τα παιχνίδια εύκολα προσβάσιμα σε ανοιχτά ξύλινα μπαουλακια, τα χρώματα στα κουτιά, τις νερομπογιές με τα πινέλα και τα μπλοκς σε χαμηλό τραπέζι με καρέκλα για να πηγαινει οπότε θελει να ζωγραφίζει. Τα παραμύθια προσβάσιμα σε μικρό συρτάρι, τις μπάλες του όλες μαζί σε καλάθι κτλ. 

  Επειδή κοιμομαστε όλοι μαζί ή συρταριερα του είναι στο δωμάτιο μας και τα ρούχα του είναι εύκολα προσβασιμα, όχι ακόμα για να ντύνεται μόνος του αλλά για να μου φέρνει κάποια να τον βοηθαω να αλλάξει. 

  Πάντως παρότι μου αρέσει σαν ιδέα το λυτο δωμάτιο το δικό μας παιδικό είναι σαν παιδότοπος! Στους τοίχους ζωγράφισαμε μαζί με το παιδί αγαπημένους ήρωες κινουμένων σχεδίων με έντονα ζωηρά χρωματα, έχουμε σπιτάκι, φουσκωτα, παιχνίδια τριγύρω, κρεβάτι σε σκούρα καφέ απόχρωση που το στρωνω με έντονα και παιχνιδιάρικα σεντόνια. 

  Σίγουρα σε κάποια χρόνια θα το αλλάξουμε σε εφηβικό με λίγα έπιπλα και παστέλ χρώματα, ίσως και κάποιο σκίτσο αν αρέσει στο παιδί. Στην φάση αυτή τρελαινομαι οταν μπαίνει στο δωμάτιο του και αστράφτει το πρόσωπο του από χαρά! Ένα μινιμαλιστικό δωμάτιο δεν ξέρω αν θα το έβρισκε το ίδιο ενδιαφέρον. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Mama_Anesti_ είπε:

Χωρίς να ακολουθώ την μοντεσσορι και βλέποντας το πρακτικό του πράγματος έχω κι εγώ τα παιχνίδια εύκολα προσβάσιμα σε ανοιχτά ξύλινα μπαουλακια, τα χρώματα στα κουτιά, τις νερομπογιές με τα πινέλα και τα μπλοκς σε χαμηλό τραπέζι με καρέκλα για να πηγαινει οπότε θελει να ζωγραφίζει. Τα παραμύθια προσβάσιμα σε μικρό συρτάρι, τις μπάλες του όλες μαζί σε καλάθι κτλ. 

  Επειδή κοιμομαστε όλοι μαζί ή συρταριερα του είναι στο δωμάτιο μας και τα ρούχα του είναι εύκολα προσβασιμα, όχι ακόμα για να ντύνεται μόνος του αλλά για να μου φέρνει κάποια να τον βοηθαω να αλλάξει. 

 

Καλα αυτα ειναι και κοινη λογικη δεν χρειαζεται να ακολουθεις την μοντεσσορι για να τα κανεις...Εχετε δει κανενα παιδικο που τα παιχνιδια να μην ειναι προσβασιμα στο παιδι? Και απο την στιμη που το παιδι ακολουθει εντολες πχ φερε μου το μπουφαν σου, τα παπουτσια σου, βαζεις και τα ρουχα σε σημειο να μπορει να τα παιρνει...Δεν θελει και πολυ φιλοσοφια σε καποια πραγματα...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...