Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Part time babysitter - απο πότε;


Recommended Posts

Γεια σας,

 

Οπως εχω ξαναγραψει πλεον δουλευω ενώ ειμαι σε αδεια μητροτητας. Η κορη μου ειναι πολυ μικρουλα ακομη, σχεδον 2 μηνων, οποτε προς το παρον δουλευω τις ωρες που κοιμαται (δουλεύω διαδικτυακα απο το σπιτι μου οποτε βολευει). Στο μελλον που θα περιορίσει αρκετα τους ημερησιους υπνους σκεφτομουν να προσλαβω μια κοπελα να με βοηθαει για καποιες ωρες με την μικρή. Ουσιαστικα να μενουν μαζι για 3-4 ωρες και εγω να ειμαι στο γραφειο μου και να δουλευω. Προβληματιζομαι στο ποτε ειναι μια καλη ηλικια για να ξεκινησουμε. Πότε ξεκινησατε να εχετε βοηθεια με τα μωρα για πανω απο 2 ωρες; Οχι απαραιτητα babysitter, ακομα και γιαγιαδες για παραδειγμα; Απλα αναρρωτιεμαι ποτε μπορει ενα μωρο να περασει 3 ωρες χωρις την μαμα του. 

Το γαλα της δεν ειναι προβλημα, θηλαζει αποκλειστικα αλλα δεχεται και το μπουκαλι, οποτε μπορω απλα να εχω ετοιμο αντλημενο. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Νομιζω εξαρταται απο την ιδιοσυγκρασια του παιδιου και απο το ποσο καλα γνωριζει το ατομο που θα το κρατησει. Αν ειναι καποιο ατομο που περνουνε συχνα χρονο μαζι, πιστευω οτι αν ειναι ανετο το μωρο μπορει να κατσει απο 3-4 μηνων για κανα 2ωρο. Εννοω χωρις εντονα κλαματα. Απο την προσωπικη μου εμπειρια, ετυχε να αφησω τον πρωτο μου 3 μηνων στη μαμα μου για να λειψω 1 ωρα. Με πηρε στο μισαωρο και μου ειπε οτι δεν ειχε σταματησει να κλαιει. Οταν γυρισα (στα 45') ειχε καπως ηρεμησει. Γενικως, δεν καθοταν με αλλους. Ο δευτερος εχει κατσει 2 ωρες απο 4 μηνων με τη μαμα μου και τον εχω αφησει καποιες φορες (5-6) απο μια ωρα (2 φορες και 2 ωρες) εφ'οσον ειδα οτι γενικως καθεται, δεν εχει θεμα. Καποιες φορες τον επιαναν λιγο τα κλαματα αλλα με κολπα η μαμα μου τον κρατουσε στο να μην πλανταζει (πχ πλατσουρισμα στο νιπτηρα, παιχνιδι με τον σκυλο, βολτα στη γειτονια να δουνε τις γατουλες, γενικως πραγματα που του αρεσουν).

Να σου πω την αληθεια 3-4 ωρες μου φαινονται πολλες μεχρι 1 ετους, μεχρι διωρο πιστευω παλευεται εκτος κι αν κοιμαται το υπολοιπο 2ωρο. Μιας φιλης μου καθησε για 2 ωρες οταν ηταν 1 μηνος με τη μαμα της(την εβλεπε καθε μερα) και εχω γνωστη που πηγε το μωρο απο 40 ημερων σε σταθμο για 8 ωρες, οποτε υπαρχουν και χειροτερα σεναρια (προς αποφυγη) αλλα αφου θα εισαι σπιτι θα ελεγχεται η κατασταση, αν πλανταζει θα επεμβαινεις. Εχεις σκεφτει το ενδεχομενο να τη βαζεις σε μαρσιπο στη πλατη; Μετα τους 5 μηνες ειναι εφικτο αν της αρεσει, με κανενα παιχνιδακι στα χερια. Εγω παντως που εκανα δουλεια απο το σπιτι για καποιους μηνες οταν ο πρωτος μου ηταν 5-6 μηνων, μπορουσα να δουλεψω μονο τις ωρες που κοιμοταν (συμπεριλαμβανοντας τις ωρες που κοιμοταν στη πλατη μου) αλλα αν ειχα καποιον να τον απασχολει συνηθως δεν ειχα θεμα.

 
Link to comment
Share on other sites

Just now, Sentir...natureza said:

Νομιζω εξαρταται απο την ιδιοσυγκρασια του παιδιου και απο το ποσο καλα γνωριζει το ατομο που θα το κρατησει. Αν ειναι καποιο ατομο που περνουνε συχνα χρονο μαζι, πιστευω οτι αν ειναι ανετο το μωρο μπορει να κατσει απο 3-4 μηνων για κανα 2ωρο. Εννοω χωρις εντονα κλαματα. Απο την προσωπικη μου εμπειρια, ετυχε να αφησω τον πρωτο μου 3 μηνων στη μαμα μου για να λειψω 1 ωρα. Με πηρε στο μισαωρο και μου ειπε οτι δεν ειχε σταματησει να κλαιει. Οταν γυρισα (στα 45') ειχε καπως ηρεμησει. Γενικως, δεν καθοταν με αλλους. Ο δευτερος εχει κατσει 2 ωρες απο 4 μηνων με τη μαμα μου και τον εχω αφησει καποιες φορες (5-6) απο μια ωρα (2 φορες και 2 ωρες) εφ'οσον ειδα οτι γενικως καθεται, δεν εχει θεμα. Καποιες φορες τον επιαναν λιγο τα κλαματα αλλα με κολπα η μαμα μου τον κρατουσε στο να μην πλανταζει (πχ πλατσουρισμα στο νιπτηρα, παιχνιδι με τον σκυλο, βολτα στη γειτονια να δουνε τις γατουλες, γενικως πραγματα που του αρεσουν).

Να σου πω την αληθεια 3-4 ωρες μου φαινονται πολλες μεχρι 1 ετους, μεχρι διωρο πιστευω παλευεται εκτος κι αν κοιμαται το υπολοιπο 2ωρο. Μιας φιλης μου καθησε για 2 ωρες οταν ηταν 1 μηνος με τη μαμα της(την εβλεπε καθε μερα) και εχω γνωστη που πηγε το μωρο απο 40 ημερων σε παιδικο σταθμο για 8 ωρες, οποτε υπαρχουν και χειροτερα σεναρια (προς αποφυγη) αλλα αφου θα εισαι σπιτι θα ελεγχεται η κατασταση, αν πλανταζει θα επεμβαινεις. Εχεις σκεφτει το ενδεχομενο να τη βαζεις σε μαρσιπο στη πλατη; Μετα τους 5 μηνες ειναι εφικτο αν της αρεσει, με κανενα παιχνιδακι στα χερια. Εγω παντως που εκανα δουλεια απο το σπιτι για καποιους μηνες οταν ο πρωτος μου ηταν 5-6 μηνων, μπορουσα να δουλεψω μονο τις ωρες που κοιμοταν (συμπεριλαμβανοντας τις ωρες που κοιμοταν στη πλατη μου) αλλα αν ειχα καποιον να τον απασχολει συνηθως δεν ειχα θεμα.

Και εμενα η προσωπικη μου εμπειρια ειναι αστα! Η πρωτη μου κορη δεν καθισε πανω απο μια ωρα με κανεναν. Θυμαμαι οταν επρεπε να παω οδοντιατρο και του ελεγα κανε γρηγορα πρεπει να παω στο παιδι, 6 μηνων τοτε και εμεινε με την μαμα μου. Αλλα αυτη εδω μοιαζει γενικα πιο καλοβολο μωρο και καθεται και με τον μπαμπα της καποιες φορες που εχει χρειαστει. Η πρωτη δεν καθοταν ουτε με τον πατερα της μεχρι και 16 - 17 μηνων!! Μαρσιπο εχουμε ηδη και τον χρησιμοποιω απο πολυ νωρις (εχουμε αυτον που ειναι και για νεογεννητα) και με τις 2 γιατι και οι 2 θελουν να κοιμουνται πανω μου. (Η δευτερη κοιμαται και πανω στον πατερα της). Επισης ναι σκεφτομουν 3-4 ωρες δεδομενου οτι την μια ή ακομη και τις 2 (αναλογως την ηλικια) ωρες απο αυτες θα κοιμαται.  

Link to comment
Share on other sites

Just now, Chrysoum είπε:

Πότε ξεκινησατε να εχετε βοηθεια με τα μωρα για πανω απο 2 ωρες; Οχι απαραιτητα babysitter, ακομα και γιαγιαδες για παραδειγμα; Απλα αναρρωτιεμαι ποτε μπορει ενα μωρο να περασει 3 ωρες χωρις την μαμα του. 

Επειδή δεν έχω προσωπική εμπειρία θα σου πω για δύο μαμάδες που ξερω που επέστρεψαν στην δουλειά ή μία μετά τις σαράντα μέρες κ ή άλλη στο δίμηνο. Τα μωρά τρέφονταν με μπουκάλι κ στις δύο περιπτώσεις κ τα κρατούσαν γιαγιάδες  για πλήρες ωράριο. Οι μαμάδες δυσκολεύτηκαν να προσαρμοστούν περισσότερο απ τα μωρά. 

  Εγώ επειδή δεν δουλευα δεν τον αφηνα αλλά ή αλήθεια ήταν πως δεν ένιωθα έτοιμη να τον αποχωριστω, ετσι τον έπαιρνα παντού μαζί μου.  Οκτω μηνών τον άφησα για μία ώρα στην γιαγια του πρώτη φορά. Δεν με αναζήτησε καθόλου, γενικά ή γιαγιά του πάντα τον κρατά απασχολημένο με νιπτήρες και νερά που αναφέρθηκε, με παιχνίδια, με τάισμα κ είναι τόσο καλή που παίζει σαν μικρό παιδί με όλα της τα εγγονια! Ξεφυγα αλλά θέλω να πω πως σημασία έχει να εμπιστεύεται το μωρό το άτομο που θα το φροντίσει και θα αναπτύξουν την δική τους σχέση. 

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να έχω προσωπική πειρια στο θεμα, έχω καταλάβει από όσους ειχαν βοηθεια απο γιαγιαδες απο νωρις, οτι τα μωρα τους μια χαρα εμεναν ενα διωρο κ τριωρο απο την αρχη σχεδον-ας πουμε απο οταν ομαλοποιηθηκε ο θηλασμος κ μπορουσαν να περασουν δυο κ τρεις ωρες χωρις να φανε. εννοειται τα αφηναν μολις έτρωγαν κ ειχαν κοιμηθει για να μη ρισκάρουν πολύ την απουσία, κ φυσικά τα μωρά ήταν τόσο εξοικειωμένα που μετά κάθονταν  με τον οποιονδήποτε - κρίσεις κατα καιρούς προέκυπταν αλλά σε νορμαλ επίπεδα. Έχω φιλη που 50 ημερών άφησε όλη μέρα το παιδι στον αντρα κ τη μαμα της με αντλημενο γαλα κ πηγε στον γυναικολογο της στην Αθηνα, εφυγε ξημερωματα κ γυρισε αργα το απόγευμα κ το μόνο πρόβλημα που αντιμετώπισε ήταν ότι έπρεπε να αδειάσει το στήθος της μέσα στο ΚΤΕΛ κ σε κατι καφετεριες. οι υπολοιποι μια χαρα περασαν.

 

Γραφειο εννοείς του σπιτιού σου; γιατί αυτό το κάνει απλούστερο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Έσπερος said:

Χωρίς να έχω προσωπική πειρια στο θεμα, έχω καταλάβει από όσους ειχαν βοηθεια απο γιαγιαδες απο νωρις, οτι τα μωρα τους μια χαρα εμεναν ενα διωρο κ τριωρο απο την αρχη σχεδον-ας πουμε απο οταν ομαλοποιηθηκε ο θηλασμος κ μπορουσαν να περασουν δυο κ τρεις ωρες χωρις να φανε. εννοειται τα αφηναν μολις έτρωγαν κ ειχαν κοιμηθει για να μη ρισκάρουν πολύ την απουσία, κ φυσικά τα μωρά ήταν τόσο εξοικειωμένα που μετά κάθονταν  με τον οποιονδήποτε - κρίσεις κατα καιρούς προέκυπταν αλλά σε νορμαλ επίπεδα. Έχω φιλη που 50 ημερών άφησε όλη μέρα το παιδι στον αντρα κ τη μαμα της με αντλημενο γαλα κ πηγε στον γυναικολογο της στην Αθηνα, εφυγε ξημερωματα κ γυρισε αργα το απόγευμα κ το μόνο πρόβλημα που αντιμετώπισε ήταν ότι έπρεπε να αδειάσει το στήθος της μέσα στο ΚΤΕΛ κ σε κατι καφετεριες. οι υπολοιποι μια χαρα περασαν.

 

Γραφειο εννοείς του σπιτιού σου; γιατί αυτό το κάνει απλούστερο.

Και εγώ αυτή την αποψη έχω για κάποιο λόγο. Ίσως επειδή η μεγάλη ήταν μόνο μαζί μου από την αρχή και δεν έκατσε ποτέ με κανέναν άλλο και όταν έβλεπα άλλα μωρά που καθόταν συνήθως μου έλεγαν ότι καθόταν από νωρίς με άλλους. 

 

Γραφείο του σπιτιού μου ναι. Να και ένα καλό που κρατησαμε το μεγάλο σπίτι. Είναι αρκετά "μακριά" σε άλλο όροφο δηλαδή, για να έχει μια σχετική ησυχία και είναι και στο σπίτι οπότε ούτε χάνω χρόνο στο πήγαινε έλα, αλλά και μπορώ να έχω και έναν άλφα έλεγχο και να βοηθάω αν χρειάζεται. Αν και ελπίζω να μην χρειαστεί να επεμβαίνω διαρκώς, τότε δεν έχει νόημα και καλύτερα να είναι απλά μαζί μου. 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Chrysoum είπε:

Γεια σας,

 

Οπως εχω ξαναγραψει πλεον δουλευω ενώ ειμαι σε αδεια μητροτητας. Η κορη μου ειναι πολυ μικρουλα ακομη, σχεδον 2 μηνων, οποτε προς το παρον δουλευω τις ωρες που κοιμαται (δουλεύω διαδικτυακα απο το σπιτι μου οποτε βολευει). Στο μελλον που θα περιορίσει αρκετα τους ημερησιους υπνους σκεφτομουν να προσλαβω μια κοπελα να με βοηθαει για καποιες ωρες με την μικρή. Ουσιαστικα να μενουν μαζι για 3-4 ωρες και εγω να ειμαι στο γραφειο μου και να δουλευω. Προβληματιζομαι στο ποτε ειναι μια καλη ηλικια για να ξεκινησουμε. Πότε ξεκινησατε να εχετε βοηθεια με τα μωρα για πανω απο 2 ωρες; Οχι απαραιτητα babysitter, ακομα και γιαγιαδες για παραδειγμα; Απλα αναρρωτιεμαι ποτε μπορει ενα μωρο να περασει 3 ωρες χωρις την μαμα του. 

Το γαλα της δεν ειναι προβλημα, θηλαζει αποκλειστικα αλλα δεχεται και το μπουκαλι, οποτε μπορω απλα να εχω ετοιμο αντλημενο. 

 

Tα αρχαία χρόνια που γέννησα το πρώτο μου παιδί, στο τρίμηνο έπρεπε να γυρίσω στη δουλειά, με τα χίλια ζόρια πήρα λίγες εβδομάδες ακόμη, οπότε το μωρό έμεινε full time με babysitter. Δεν έπαθε κάτι, εννοώ ψυχολογικά, αλλά ομολογουμένως είχαμε πετύχει πραγματικά πολύ καλή κυρία, φαινόταν ότι τα λάτρευε τα μωρά και το ένιωθε και η μικρή αυτό. 

Link to comment
Share on other sites

Ο δικος μου εμεινε για δυο μηνες (4-5 μηνων) με νταντα γιατι ημουν σχολείο. το ξεχασα πριν γιατι ειχα στο νου γιαγιαδες κ οχι ντανταδες. βασικα ενα τετραωρο περιπου έλειπα γιατι υπηρχε αναπληρωτρια στη θεση μου οποτε πηγαινα για γραμματειακή τποστηριξη κ υπηρχε μια κατανοηση. Κανενα θεμα δεν ειχε να μεινει μαζι της. ουτε κλαμα που έφευγα ουτε τιποτα. λιγες φορες ειχε εντονα κλαματα, οχι κατι που τελικα να μην μπορει να χειριστεί.  εννοειται οτι οσο περνούσαν οι μηνες, που ηταν πια αποκλειστικα με τους γονεις του, ηταν αδύνατο να μεινει με τον οποιονδήποτε. τωρα μια χαρα προσαρμοστηκε με την κοπελα αλλα κοντευει πια τα δυο. 

Link to comment
Share on other sites

Πρώτα πρώτα σε χειροκροτω που με δυο μικρά παιδιά,το ενα λεχουδακι δυο μηνων, μπορείς να δουλέψεις από το σπίτι! Εαν baby sitter πιάνονται και οι γιαγιάδες (μαμα και πεθερά, aka my dream team), τότε εγώ τις ειχα στο σπίτι απο την πρώτη μέρα που γυρισαμε απο το μαιευτήριο. Τις ειχα για λίγες ωρες την ημέρα έτσι ωστε να κανω κανενα μπανακι, φαγητό, καμια δουλειά. Δεν κατάφερα να θηλάσω, οπότε το μωρό ταιζοταν ευκολοτατα από τις γιαγιάδες με φόρμουλα.Στις σαράντα μέρες γύρισα στην δουλειά μου και επειδή θα μου κρατούσαν αυτες το μωρό, ήθελα να εξοικειωθουν με την μπεμπούλα πριν τις αφήσω για ολόκληρο οκταωρο μονες με το παιδί. Όλα μια χαρά , καθώς με την μαμά μου και την πεθερά μου είμαστε στο ίδιο μήκος κύματος. Το μωρό δεν δυσκολευτηκε καθόλου.

Link to comment
Share on other sites

13 hours ago, Έσπερος said:

Ο δικος μου εμεινε για δυο μηνες (4-5 μηνων) με νταντα γιατι ημουν σχολείο. το ξεχασα πριν γιατι ειχα στο νου γιαγιαδες κ οχι ντανταδες. βασικα ενα τετραωρο περιπου έλειπα γιατι υπηρχε αναπληρωτρια στη θεση μου οποτε πηγαινα για γραμματειακή τποστηριξη κ υπηρχε μια κατανοηση. Κανενα θεμα δεν ειχε να μεινει μαζι της. ουτε κλαμα που έφευγα ουτε τιποτα. λιγες φορες ειχε εντονα κλαματα, οχι κατι που τελικα να μην μπορει να χειριστεί.  εννοειται οτι οσο περνούσαν οι μηνες, που ηταν πια αποκλειστικα με τους γονεις του, ηταν αδύνατο να μεινει με τον οποιονδήποτε. τωρα μια χαρα προσαρμοστηκε με την κοπελα αλλα κοντευει πια τα δυο. 

Αυτό σκέφτομαι και εγώ, ότι οταν ειναι σχετικά μικρούλια αποχωριζονται την μαμά τους πιο εύκολα. Όταν είναι περίπου εκεί όπως είπες και εσύ 4-5 μηνών. Ενω στην αρχή έλεγα να ξεκινήσουμε μετά το 6μηνο, τώρα λέω μήπως αρχίσουμε σταδιακά νωρίτερα, εκεί γύρω στους 4 μήνες. Να αρχίσουμε με 2

3 ώρες 2 φορές την εβδομάδα πχ και μετά στο 6μηνο που πλέον θα έχει μάθει η μία την άλλη να το αυξήσουμε στο 4 ωρο για περισσότερες ημέρες. 

1 hour ago, Maya14 said:

Πρώτα πρώτα σε χειροκροτω που με δυο μικρά παιδιά,το ενα λεχουδακι δυο μηνων, μπορείς να δουλέψεις από το σπίτι! Εαν baby sitter πιάνονται και οι γιαγιάδες (μαμα και πεθερά, aka my dream team), τότε εγώ τις ειχα στο σπίτι απο την πρώτη μέρα που γυρισαμε απο το μαιευτήριο. Τις ειχα για λίγες ωρες την ημέρα έτσι ωστε να κανω κανενα μπανακι, φαγητό, καμια δουλειά. Δεν κατάφερα να θηλάσω, οπότε το μωρό ταιζοταν ευκολοτατα από τις γιαγιάδες με φόρμουλα.Στις σαράντα μέρες γύρισα στην δουλειά μου και επειδή θα μου κρατούσαν αυτες το μωρό, ήθελα να εξοικειωθουν με την μπεμπούλα πριν τις αφήσω για ολόκληρο οκταωρο μονες με το παιδί. Όλα μια χαρά , καθώς με την μαμά μου και την πεθερά μου είμαστε στο ίδιο μήκος κύματος. Το μωρό δεν δυσκολευτηκε καθόλου.

Δουλεύω γιατί μου αρέσει, οπότε έχω άλλο κίνητρο ομολογουμένως. Επίσης αυτό συμβαίνει τις καθημερινές που η μεγάλη μου κόρη είναι στον παιδικό, τα ΣΚ απλά τρέχω από την μία στην άλλη και δεν κάνω τίποτα μα τίποτα άλλο. Ούτε καν μαγειρεύω! 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Chrysoum είπε:

Αυτό σκέφτομαι και εγώ, ότι οταν ειναι σχετικά μικρούλια αποχωριζονται την μαμά τους πιο εύκολα. Όταν είναι περίπου εκεί όπως είπες και εσύ 4-5 μηνών. Ενω στην αρχή έλεγα να ξεκινήσουμε μετά το 6μηνο, τώρα λέω μήπως αρχίσουμε σταδιακά νωρίτερα, εκεί γύρω στους 4 μήνες. Να αρχίσουμε με 2

3 ώρες 2 φορές την εβδομάδα πχ και μετά στο 6μηνο που πλέον θα έχει μάθει η μία την άλλη να το αυξήσουμε στο 4 ωρο για περισσότερες ημέρες. 

Αν σας παίρνει οικονομικά, και δεν εχετε θεμα με αδιάκοπους θηλαςμους, να το κανεις. Δεν μπορω να φανταστω κατι αρνητικο. Και να σου πω την αληθεια, εγω πλεον εχω καταληξει με βεβαιότητα οτι το να μεγαλωνει ενα μωρο με αποκλειστικό φροντιστή τη μαμα για πολυ καιρο, δεν βοηθαει κανεναν. ειμαι υπερ των διευκολύνσεων με μεγαλες αδειες, και περαν του χρονου αν ειναι εφικτο, αλλα θεωρω αναγκαιο να υπαρχει κ αλλο προσωπο πεταν των δυο γονεων. οχι για "βοηθεια" αλλα για γενικοτερη ισορροπια κ ψυχικη υγεια. μη σου πω κιολας οτι αν ειναι να διαλέξω οικονομικα μεταξυ βοηθειας για τις δουλειες κ babysitter για δυο τρεις φορες την εβδομαδα, θα διάλεγα το δευτερο. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος said:

Αν σας παίρνει οικονομικά, και δεν εχετε θεμα με αδιάκοπους θηλαςμους, να το κανεις. Δεν μπορω να φανταστω κατι αρνητικο. Και να σου πω την αληθεια, εγω πλεον εχω καταληξει με βεβαιότητα οτι το να μεγαλωνει ενα μωρο με αποκλειστικό φροντιστή τη μαμα για πολυ καιρο, δεν βοηθαει κανεναν. ειμαι υπερ των διευκολύνσεων με μεγαλες αδειες, και περαν του χρονου αν ειναι εφικτο, αλλα θεωρω αναγκαιο να υπαρχει κ αλλο προσωπο πεταν των δυο γονεων. οχι για "βοηθεια" αλλα για γενικοτερη ισορροπια κ ψυχικη υγεια. μη σου πω κιολας οτι αν ειναι να διαλέξω οικονομικα μεταξυ βοηθειας για τις δουλειες κ babysitter για δυο τρεις φορες την εβδομαδα, θα διάλεγα το δευτερο. 

 

Just now, Έσπερος said:

Αν σας παίρνει οικονομικά, και δεν εχετε θεμα με αδιάκοπους θηλαςμους, να το κανεις. Δεν μπορω να φανταστω κατι αρνητικο. Και να σου πω την αληθεια, εγω πλεον εχω καταληξει με βεβαιότητα οτι το να μεγαλωνει ενα μωρο με αποκλειστικό φροντιστή τη μαμα για πολυ καιρο, δεν βοηθαει κανεναν. ειμαι υπερ των διευκολύνσεων με μεγαλες αδειες, και περαν του χρονου αν ειναι εφικτο, αλλα θεωρω αναγκαιο να υπαρχει κ αλλο προσωπο πεταν των δυο γονεων. οχι για "βοηθεια" αλλα για γενικοτερη ισορροπια κ ψυχικη υγεια. μη σου πω κιολας οτι αν ειναι να διαλέξω οικονομικα μεταξυ βοηθειας για τις δουλειες κ babysitter για δυο τρεις φορες την εβδομαδα, θα διάλεγα το δευτερο. 

Όπως λες και εσυ είναι σημαντική η ψυχική ισορροπία και έχουμε καταλήξει ότι ή σε babysitter θα τα δώσουμε ή σε ψυχανάλυση οπότε επιλέξαμε το πρωτο! Όχι ότι έχω κάτι εναντιον της ψυχανάλυσης, απλά στην παρούσα φάση προτιμώ να τα δώσουμε σε babysitter. 

 

Τώρα αυτό που θα πω θα ακουστεί τρελό, αλλά από την μία μου φαίνεται δύσκολο να την αποχωριστώ. Τράβατε με κι ας κλαίω δηλαδή είναι η φάση

Link to comment
Share on other sites

Just now, Chrysoum είπε:

 

Τώρα αυτό που θα πω θα ακουστεί τρελό, αλλά από την μία μου φαίνεται δύσκολο να την αποχωριστώ. Τράβατε με κι ας κλαίω δηλαδή είναι η φάση

Δεν είναι τρελό. Κι εγω μεχρι το καλοκαιρι ελεγα αμαν να γυρισω στο σχολείο κ τον αυγουστο με επιασαν κατι περιεργα αγχη κ τελικα ολα μια χαρα ειναι. Το παιδι μια χαρα φαινεται με τη νταντα του. αντιθετα στα σπιτια των παππουδων που ηρθαμε για σ/κ εχουμε αφαγίας, γκρινια μολις τους βλεπει (αν κ τελικα παιζει) κ τεραστια προσκολληση πανω μου. γι αυτο λεω, εξοικειωση απο νωρις με καποιο ατομο, οχι για παρκαρισμα, λιγες ωρες την εβδομαδα για να ειναι ολα ισορροπημενα. και μπραβο σου που δουλευεις κιολας κ καλυτερη λυση απο το ξεσπιτωμα. να μας πεις κ τις εμπειριες σου στο θεμα που ειχες ανοιξει για τον οδηγό επιβίωσης με δυο παιδια!

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος said:

Δεν είναι τρελό. Κι εγω μεχρι το καλοκαιρι ελεγα αμαν να γυρισω στο σχολείο κ τον αυγουστο με επιασαν κατι περιεργα αγχη κ τελικα ολα μια χαρα ειναι. Το παιδι μια χαρα φαινεται με τη νταντα του. αντιθετα στα σπιτια των παππουδων που ηρθαμε για σ/κ εχουμε αφαγίας, γκρινια μολις τους βλεπει (αν κ τελικα παιζει) κ τεραστια προσκολληση πανω μου. γι αυτο λεω, εξοικειωση απο νωρις με καποιο ατομο, οχι για παρκαρισμα, λιγες ωρες την εβδομαδα για να ειναι ολα ισορροπημενα. και μπραβο σου που δουλευεις κιολας κ καλυτερη λυση απο το ξεσπιτωμα. να μας πεις κ τις εμπειριες σου στο θεμα που ειχες ανοιξει για τον οδηγό επιβίωσης με δυο παιδια!

Χαίρομαι που πηγαίνουν καλά τα πράγματα με τον μικρό! Το ξεσπιτωμα τώρα το σκέφτομαι και μου σηκώνεται λιγο η τρίχα :) λέω τι σου κάνουν οι ορμόνες, τώρα που έχουν επανέλθει στα φυσιολογικά τους δεν το σκέφτομαι καν ως πιθανό σενάριο! 

Ναι θα μπω να γράψω τώρα που μου το θύμησες! 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως τον μικρό μου γιο τον άφησα 3 μηνών στην baby sitter (που ήταν και συγγενής μας) για να επιστρέψω αναγκαστικά στην δουλειά,  έλειπα περίπου 8 ώρες, και όλα καλά πήγαν. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...