Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Εγκυμοσύνη και άσχημο κλίμα στη δουλειά


Recommended Posts

Γεια σας κορίτσια!

Θα γίνω τον Ιούνιο μανούλα για πρώτη φορά κ έχω χαρεί πάρα πολύ!!

Θα ήθελα όμως να μοιραστώ μαζί σας ένα θέμα που με απασχολεί και μου προκαλεί άγχος κ στεναχώρια.

 

Ο εργοδότης μου από τότε που έμαθε ότι είμαι έγκυος, μου κάνει τη ζωή κόλαση.

Με βάζει να κάνω δουλειές που δεν έκανα, να πηγαινοέρχομαι όλη την ώρα, να μεταφέρω πράγματα από δω κ από κει κλπ.

Του είχα πει ότι έχω πόνους στη μέση κ ζαλάδες αλλά προφανώς και δεν τον ενδιαφέρει.

Την παραμονή των Χριστουγέννων με κράτησε στη δουλειά μέχρι τις 8.30 το βράδυ και με άφησε να φύγω μόνο όταν του ανέφερε η άλλη κοπέλα που καθόταν εκεί ότι είμαι έγκυος κ θα ήταν καλύτερα να φύγω.

Είχα πει στον γιατρό μου πρόσφατα τι συμβαίνει και με είχε συμβουλέψει να του αναφέρω ότι πρέπει να προσέχω. Το έκανα αλλά τίποτα δεν άλλαξε.

Τώρα για παράδειγμα είμαι άρρωστη με πυρετό κ ενώ τον είχα ενημερώσει ότι θα λείψω, όχι μόνο δεν μου απάντησε ένα τυπικό "περαστικά" αλλά μου ανέθεσε νέες δουλειές που έπρεπε να κάνω.

 

Όλο αυτό το κλίμα μου προκαλεί τρομερό στρες και δε με αφήνει να χαρώ την εγκυμοσύνη μου.Τι θα κάνατε στη θέση μου? Δε θέλω να ξαναπάω στη δουλειά...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


17 ώρες πρίν, Penny29 είπε:

Γεια σας κορίτσια!

Θα γίνω τον Ιούνιο μανούλα για πρώτη φορά κ έχω χαρεί πάρα πολύ!!

Θα ήθελα όμως να μοιραστώ μαζί σας ένα θέμα που με απασχολεί και μου προκαλεί άγχος κ στεναχώρια.

 

Ο εργοδότης μου από τότε που έμαθε ότι είμαι έγκυος, μου κάνει τη ζωή κόλαση.

Με βάζει να κάνω δουλειές που δεν έκανα, να πηγαινοέρχομαι όλη την ώρα, να μεταφέρω πράγματα από δω κ από κει κλπ.

Του είχα πει ότι έχω πόνους στη μέση κ ζαλάδες αλλά προφανώς και δεν τον ενδιαφέρει.

Την παραμονή των Χριστουγέννων με κράτησε στη δουλειά μέχρι τις 8.30 το βράδυ και με άφησε να φύγω μόνο όταν του ανέφερε η άλλη κοπέλα που καθόταν εκεί ότι είμαι έγκυος κ θα ήταν καλύτερα να φύγω.

Είχα πει στον γιατρό μου πρόσφατα τι συμβαίνει και με είχε συμβουλέψει να του αναφέρω ότι πρέπει να προσέχω. Το έκανα αλλά τίποτα δεν άλλαξε.

Τώρα για παράδειγμα είμαι άρρωστη με πυρετό κ ενώ τον είχα ενημερώσει ότι θα λείψω, όχι μόνο δεν μου απάντησε ένα τυπικό "περαστικά" αλλά μου ανέθεσε νέες δουλειές που έπρεπε να κάνω.

 

Όλο αυτό το κλίμα μου προκαλεί τρομερό στρες και δε με αφήνει να χαρώ την εγκυμοσύνη μου.Τι θα κάνατε στη θέση μου? Δε θέλω να ξαναπάω στη δουλειά...

Κοριτσάκι μου συγχαρητήρια για την εγκυμοσύνη σου και με το καλό το μωράκι σου!!! Προφανώς ο εργοδότης σου είναι απαράδεκτος και εκφράζομαι έτσι ευγενικά γιατί σέβομαι την σελίδα αλλιώς θα λίγα κάτι χειρότερο !!! Δεν κατάλαβα εάν δουλεύεις σε εταιρεία και εάν υπάρχει κάποιος ανώτερος του ή διεύθυνση προσωπικού ώστε να πας να τα αναφέρεις όλα αυτά και ενδεχόμενος να ζητήσεις αλλαγή τμήματος  ή εάν ο εργοδότης σου είναι και ο ιδιοκτήτης της εταιρίας οποτε εκεί είναι πιο δύσκολο να βγάλεις άκρη  !! Να έχεις κατά νου ότι ΔΕΝ μπορεί να σου κάνει τίποτα ούτε να σε απολύσει ούτε τίποτε άλλο οποτε μπορείς απλά και ευγενικά να του αρνηθείς να κανεις πράγματα που θα μπορούσαν να βλάψουν το μωράκι σου όπως πχ να μεταφέρεις πράγματα και να κουράζεσαι πολύ !!! Εάν θες μίλησε με τον γιατρό σου μήπως σου γράψει καμία αναρρωτική για λίγο ώστε να ξεκουραστείς εάν το έχεις ανάγκη ! Κι εγώ πάντως δεν ήμουν σε καλό περιβάλλον είχα φωνές πίεση και άσχημο κλίμα μέχρι που είπα τέλος πρώτα το μωρό μου ας πουν ότι θέλουν εγώ θα κάνω ότι μπορώ και ως εκεί !!! Να απολαύσεις την εγκυμοσύνη σου και κράτησε μακριά τοξικούς ανθρώπους και καταστάσεις !!! 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

Πρώτα από όλα με το καλό, να έχεις μια εύκολη γέννα και ένα υγιές μωράκι. Δυστυχώς δεν είσαι η πρώτη που αναφέρει τέτοια περιστατικά. Έχεις κάποιους μήνες ακόμα μπροστά σου οπότε ξεκίνα βάζοντας σε προτεραιότητα την ηρεμία σου. Δεν ξέρω σε ποιον κλάδο εργάζεσαι, ενδεχομένως να έχεις μεγάλη ανάγκη απο τη συγκεκριμένη εργασία και μετά τον τοκετό, όμως σε κάθε περίπτωση καλό είναι να ξέρεις τα δικαιώματα σου. Αρχικά προσπάθησε να απαιτείς να τηρείται το ωράριο εργασίας σου (και αυτό ισχύει είτε είσαι έγκυος, είτε όχι). Το πρώτο τρίμηνο είναι σίγουρα πιο κουραστικό με ζαλάδες κλπ λογικά πλέον αυτά θα υποχωρήσουν. Οι πόνοι στη μέση μπορεί να έχουν προκληθεί από την αλλαγή στο σώμα σου, ο γιατρός σου θα σου πει αν υπάρχει θέμα με την εγκυμοσύνη ή όχι. Όταν κάτι δεν μπορείς να το κάνεις, δεν έχεις το κουράγιο ή νιώθεις ότι πιέζεσαι, το λες στον εργοδότη ευθέως. Μπορώ μέχρι εκεί. Μπορώ τόσο γρήγορα. Δε σηκώνεις αντικείμενα, δε ρισκάρεις την υγεία σου και του μωρού σου. Επειδή όμως δεν ξέρω τι έκανες πριν και τι καλείσαι να κάνεις τώρα και κάποιες κοπέλες αντιλαμβάνονται την εγκυμοσύνη σαν ευκαιρία για καθισιο, κάνε αυτά που μπορείς προσεκτικά και χωρίς λάθη, παίρνοντας το χρόνο σου. Τις ημέρες που νιώθεις καλύτερα, προσπάθησε περισσότερο, τις μέρες που δεν νιώθεις καλά κάνε τις δουλειές σου με τον ρυθμό που μπορείς. Γενικά καλό θα σου κάνει να μη δίνεις βαρύτητα σε αυτά που μπορεί να ακούσεις, λίγο μπαινάκης-βγαινάκης, προσπάθησε να είσαι εντάξει απέναντι στον εαυτό σου και στη δουλειά σου (στο βαθμό που μπορείς). 

 

Link to comment
Share on other sites

Τέτοιοι εργοδότες προκαλούν να κάνουν ορισμένες γυναίκες χρήση "άδειας από το ΙΚΑ" λόγω ¨"αποκολλήσεων" κλπ . Τι να πω ! Συγχαρητήρια για την εγκυμοσύνη σου και συλλυπητήρια για τον μ...κα εργοδότη σου. Πες του την επόμενη φορά ότι κι εκείνον μάνα τον γέννησε, ίσως θα ήταν καλύτερα να είχε έναν εργοδότη σαν και τα μούτρα του, ώστε να μην εξελιχθεί η εγκυμοσύνη καλά και να μην υπήρχε. Χάρη στον κόσμο θα έκανε! 

Μίλα με το γυναικολόγο σου να σου γράψει ένα χαρτί με τη σφραγίδα του με συστάσεις και αποφυγή συγκεκριμένων καθηκόντων. Δικαιούσαι μέχρι και εσωτερική μετακίνηση σε θέση πιο κατάλληλη για την εγκυμοσύνη. Επίσης, δεν μπορεί να σε απολύσει, αλλά με προϋπόθεση ότι ανταποκρίνεσαι στα καθήκοντά σου ( όχι στα υπόλοιπα, αυστηρά στα δικά σου ).  

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 5 λεπτά , Macgyver είπε:

Τέτοιοι εργοδότες προκαλούν να κάνουν ορισμένες γυναίκες χρήση "άδειας από το ΙΚΑ" λόγω ¨"αποκολλήσεων" κλπ . Τι να πω ! Συγχαρητήρια για την εγκυμοσύνη σου και συλλυπητήρια για τον μ...κα εργοδότη σου. Πες του την επόμενη φορά ότι κι εκείνον μάνα τον γέννησε, ίσως θα ήταν καλύτερα να είχε έναν εργοδότη σαν και τα μούτρα του, ώστε να μην εξελιχθεί η εγκυμοσύνη καλά και να μην υπήρχε. Χάρη στον κόσμο θα έκανε! 

Μίλα με το γυναικολόγο σου να σου γράψει ένα χαρτί με τη σφραγίδα του με συστάσεις και αποφυγή συγκεκριμένων καθηκόντων. Δικαιούσαι μέχρι και εσωτερική μετακίνηση σε θέση πιο κατάλληλη για την εγκυμοσύνη. Επίσης, δεν μπορεί να σε απολύσει, αλλά με προϋπόθεση ότι ανταποκρίνεσαι στα καθήκοντά σου ( όχι στα υπόλοιπα, αυστηρά στα δικά σου ).  

Αυτο θα ελεγα κ εγω.γιατι καθεσαι κ δεχεσαι αυτη τη συμπεριφορα η οποια βαζει σε κινδυνο εσενα κ το μωρο σου κ δεν ζητας απο το γιατρο να σου γραφει αδειες απο τις οποιες θα πληρωνεσαι μεσω ικα?ειμαι κ εγω εγκυος κ αν ειχα τετοια συμπεριφορα απο τον εργοδοτη αυτο θα εκανα.αλλο που ειναι μια χαρα ανθρωπος κ ολη μερα καθομαι σε γραφειο οποτε δεν εχω λογο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

3 hours ago, evalex said:

Αυτο θα ελεγα κ εγω.γιατι καθεσαι κ δεχεσαι αυτη τη συμπεριφορα η οποια βαζει σε κινδυνο εσενα κ το μωρο σου κ δεν ζητας απο το γιατρο να σου γραφει αδειες απο τις οποιες θα πληρωνεσαι μεσω ικα?ειμαι κ εγω εγκυος κ αν ειχα τετοια συμπεριφορα απο τον εργοδοτη αυτο θα εκανα.αλλο που ειναι μια χαρα ανθρωπος κ ολη μερα καθομαι σε γραφειο οποτε δεν εχω λογο.

Διαφωνώ με το να πάρεις άδεια από το ΙΚΑ και να πληρώνεσαι ενώ κάθεσαι, δεδομένου ότι είσαι υγιής και δεν υπαρχει πρόβλημα με το μωρό. Λιθοβοληστε με ελεύθερα αν θέλετε :) Αυτές οι άδειες είναι "ιερές" και εξυπηρετούν κάποιον σκοπό, να προστατευονται δηλαδή εγκυμονουσες που έχουν σοβαρά προβλήματα. Αν αισθάνεσαι υγιής και πως θα μπορέσεις να ανταπεξέλθεις, δεν θα πρέπει να την πάρεις. Έχοντας πει αυτό πρέπει βέβαια να πω πως αν επηρέαζεσαι τόσο πολύ ψυχολογικά και πιστεύεις ότι δεν μπορείς να βρεις την ηρεμία σου τοτε μιλά με τον γιατρό σου για να δεις τι εχει να σου προτείνει. Ίσως η αναρρωτική να είναι η μόνη λύση στην περίπτωση σου. Απλώς ηθελα να αναφέρω ότι δεν πρέπει να γίνεται κατάχρηση αυτής της άδειας. Θεωρώ και εγώ απαράδεκτη την στάση του εργοδότη σου. Σύμφωνω ότι πρέπει να πας με συστάσεις γιατρου για το τι μπορείς και τι δεν μπορείς να κάνεις και ως εκεί. Ακόλουθα τους ρυθμούς που σου επιτρεπει το σώμα σου και μην κάνεις κάτι που δεν προβλέπεται και δεν μπορεις. 

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Chrysoum είπε:

Διαφωνώ με το να πάρεις άδεια από το ΙΚΑ και να πληρώνεσαι ενώ κάθεσαι, δεδομένου ότι είσαι υγιής και δεν υπαρχει πρόβλημα με το μωρό. Λιθοβοληστε με ελεύθερα αν θέλετε :) Αυτές οι άδειες είναι "ιερές" και εξυπηρετούν κάποιον σκοπό, να προστατευονται δηλαδή εγκυμονουσες που έχουν σοβαρά προβλήματα. Αν αισθάνεσαι υγιής και πως θα μπορέσεις να ανταπεξέλθεις, δεν θα πρέπει να την πάρεις. Έχοντας πει αυτό πρέπει βέβαια να πω πως αν επηρέαζεσαι τόσο πολύ ψυχολογικά και πιστεύεις ότι δεν μπορείς να βρεις την ηρεμία σου τοτε μιλά με τον γιατρό σου για να δεις τι εχει να σου προτείνει. Ίσως η αναρρωτική να είναι η μόνη λύση στην περίπτωση σου. Απλώς ηθελα να αναφέρω ότι δεν πρέπει να γίνεται κατάχρηση αυτής της άδειας. Θεωρώ και εγώ απαράδεκτη την στάση του εργοδότη σου. Σύμφωνω ότι πρέπει να πας με συστάσεις γιατρου για το τι μπορείς και τι δεν μπορείς να κάνεις και ως εκεί. Ακόλουθα τους ρυθμούς που σου επιτρεπει το σώμα σου και μην κάνεις κάτι που δεν προβλέπεται και δεν μπορεις. 

Δεν μίλησα για άδεια - μίλησα για έγγραφες συστάσεις με σφραγίδα ιατρού ;) Συμφωνώ απόλυτα ότι είναι ΙΕΡΕΣ αυτές οι άδειες! 

Link to comment
Share on other sites

Σε αυτήν τη φάση κανείς δεν μπορεί να προστατέψει το μωρό, παρά μόνο εσύ. Βάλε απόλυτη προτεραιότητα την υγεία σου και την υγεία του μωρού. Με ότι συνεπάγεται αυτό. 

Link to comment
Share on other sites

Αν είσαι άρρωστη, παίρνεις άδεια επίσημα αναρρωτική, δεν βασίζεσαι στην καλή θέληση του εργοδότη. Αν σε βάζει να κάνεις υπερωρίες παράνομα, καλείς την επιθεώρηση εργασίας ή απλά σηκώνεσαι και φεύγεις όταν τυπικά τελειώσει η βάρδια σου. Ενα καλό είναι ότι οι έγκυες έχουν προστασία απόλυσης, και καμία ανάγκη δεν έχεις να ανέχεσαι καψόνια.

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Macgyver said:

Δεν μίλησα για άδεια - μίλησα για έγγραφες συστάσεις με σφραγίδα ιατρού ;) Συμφωνώ απόλυτα ότι είναι ΙΕΡΕΣ αυτές οι άδειες! 

Δεν αναφέρθηκα σε εσένα για την άδεια :) Μια άλλη κοπέλα ακριβώς μετά το δικό σου σχόλιο της συνεστησε να πάρει την άδεια. Ίσα ίσα που συμφώνησα με τις εγγραφές συστάσεις :)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

2 ώρες πρίν, Chrysoum είπε:

Δεν αναφέρθηκα σε εσένα για την άδεια :) Μια άλλη κοπέλα ακριβώς μετά το δικό σου σχόλιο της συνεστησε να πάρει την άδεια. Ίσα ίσα που συμφώνησα με τις εγγραφές συστάσεις :)

Εάν αναφέρεσαι στο σχόλιο μου δεν της είπα μα πάρει άδεια έτσι για να του την σπάσει της είπα εάν αισθάνεται ότι έχει ανάγκη να ξεκουραστεί να πάρει λίγη άδεια να ηρεμήσει .. μην παρεξηγούμε τον άλλον χωρίς λόγο . 

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, ΑΡΓΚ είπε:

Αν είσαι άρρωστη, παίρνεις άδεια επίσημα αναρρωτική, δεν βασίζεσαι στην καλή θέληση του εργοδότη. Αν σε βάζει να κάνεις υπερωρίες παράνομα, καλείς την επιθεώρηση εργασίας ή απλά σηκώνεσαι και φεύγεις όταν τυπικά τελειώσει η βάρδια σου. Ενα καλό είναι ότι οι έγκυες έχουν προστασία απόλυσης, και καμία ανάγκη δεν έχεις να ανέχεσαι καψόνια.

Η προστασία είναι για κάποιους μήνες ξέρεις, δεν είναι για πάντα. 

Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, Evouni said:

Εάν αναφέρεσαι στο σχόλιο μου δεν της είπα μα πάρει άδεια έτσι για να του την σπάσει της είπα εάν αισθάνεται ότι έχει ανάγκη να ξεκουραστεί να πάρει λίγη άδεια να ηρεμήσει .. μην παρεξηγούμε τον άλλον χωρίς λόγο . 

Μα εδώ είναι το θέμα, την άδεια αυτή δεν την παίρνεις για να ξεκουραστείς. Την παιρνεις γιατί έχεις σοβαρό  πρόβλημα υγείας.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 16 λεπτά , Chrysoum είπε:

Μα εδώ είναι το θέμα, την άδεια αυτή δεν την παίρνεις για να ξεκουραστείς. Την παιρνεις γιατί έχεις σοβαρό  πρόβλημα υγείας.

Καλά τώρα μπαίνουμε σε διαδικασία να βρούμε κάτι να πούμε πάνω σε αυτό που λέει ο άλλος . Η ξεκούραση στην εγκυμοσύνη είναι βασική εάν η κοπέλα είναι έγκυος και ο άλλος της βγάζει το λάδι είναι λογικό να μην έχει την ψυχική και σωματική ηρεμία που χρειάζεται . Εάν κάθε μέρα της ταράζει και της ανεβάζει την πίεση εάν είναι εξαντλημένη και δεν έχει αντοχή να πάρει τα πόδια της εάν αισθάνεται ότι οι δυνάμεις της την εγκαταλείπουν σαφώς και χρειάζεται ανάπαυση !! Δεν είναι ανάγκη να δει αίμα για να κάτσει λίγες μέρες σπίτι να κοιμηθεί και να ξεκουραστεί !! 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια!

Σας ευχαριστώ όλες πάρα πάρα πολύ για την υποστήριξη και το ενδιαφέρον! Ειλικρινά δε φαντάζεστε πόσο πολύ με βοηθάτε...

 

@Evouni δυστυχώς ο εργοδότης είναι και ιδιοκτήτης οπότε αυτό δυσκολεύει λίγο παραπάνω την κατάσταση... Και είναι ακριβώς όπως τα λες. Κάνει τα πάντα για να με ταράζει. Θα βάλω τα δυνατά μου για να μην επηρεάζομαι, θα δουλεύω μέχρι το σημείο που δεν βλάπτω το μωρό μου και αν του αρέσει.

@vtgian κάνω δουλειά γραφείου, δηλαδή κυρίως μπροστά σε υπολογιστή. Πάντα βοηθούσα και σε άλλα πράγματα εννοείται, αλλά από τότε που έμαθε για την εγκυμοσύνη μου, το πράγμα έχει παραγίνει. Είναι λες και το κάνει από κακία. Προς το παρόν όπως λες πρέπει να είμαι τυπική στη δουλειά μου.

@Macgyver @evalex @Chrysoum κάνω υπομονή μέχρι τα μέσα Φεβρουαρίου που θα πάω στον γυναικολόγο μου. Θα του πω ότι η κατάσταση στη δουλειά χειροτερεύει ώστε να μου γράψει συστάσεις. @Maya14 @ΑΡΓΚ θα μπορούσα να σας πω άπειρα παραδείγματα όπου με ειρωνεύεται ή ξεσπάει πάνω μου για άσχετα θέματα αλλά δεν θέλω ούτε να σας ζαλίζω, ούτε να κλαψουρίζω. Προς το παρόν θα δώσω βάση σε αυτά που λέτε!

 

Και πάλι σας ευχαριστώ όλες σας για τις συμβουλές!!! Και μακάρι να μην πέσει καμία σε τέτοιον εργοδότη... Θα ζητήσω συστάσεις από τον γιατρό μου και ας κάνει ότι θέλει στην τελική. Μου δώσατε δύναμη :) 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

17 ώρες πρίν, Chrysoum είπε:

Δεν αναφέρθηκα σε εσένα για την άδεια :) Μια άλλη κοπέλα ακριβώς μετά το δικό σου σχόλιο της συνεστησε να πάρει την άδεια. Ίσα ίσα που συμφώνησα με τις εγγραφές συστάσεις :)

Το ξέρω :) Απλά ήθελα να το αναφέρω πάλι :)

Link to comment
Share on other sites

On 22/1/2019 at 9:18 ΜΜ, Chrysoum είπε:

Δεν αναφέρθηκα σε εσένα για την άδεια :) Μια άλλη κοπέλα ακριβώς μετά το δικό σου σχόλιο της συνεστησε να πάρει την άδεια. Ίσα ίσα που συμφώνησα με τις εγγραφές συστάσεις :)

Ναι εγώ της είπα να πάρει άδεια γιατί μπορεί να μην έχει κάποιο πρόβλημα υγείας αλλά όταν το αφεντικό κάνει ότι μπορεί για να έχει πιστεύω ότι χρειάζεται κ γιαυτό της το πρότεινα.γνωμη μου είναι!από εκεί κ πέρα ότι πει ο γυναικολόγος.

Link to comment
Share on other sites

44 minutes ago, evalex said:

Ναι εγώ της είπα να πάρει άδεια γιατί μπορεί να μην έχει κάποιο πρόβλημα υγείας αλλά όταν το αφεντικό κάνει ότι μπορεί για να έχει πιστεύω ότι χρειάζεται κ γιαυτό της το πρότεινα.γνωμη μου είναι!από εκεί κ πέρα ότι πει ο γυναικολόγος.

Φυσικά και είναι γνώμη σου και έχεις κάθε δικαίωμα να την πεις. Όπως κια εγώ είπα την δική μου :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλησπέρα!!

Θα μπω απευθειας στο ψητο..πριν 10 μήνες γεννησα το 2ο παιδακι μου,το 1ο ειναι 4 χρονων..στη δουλεια μου γυρισα πριν 3 μηνες αφου διεκοψα την εξαμηνη επιδοτηση του ΟΑΕΔ με δικη μου πρωτοβουλια..οσο ημουν σπιτι βοηθουσα την κοπελα που με αντικατεστησε,την οποια βρηκα εγω..χθες απο το πουθενα,ανακαλυψα οτι ειμαι ξανα εγκυος..δεν ηταν στο προγραμμα,ας πουμε συνεβη μικροατυχημα κ απο τοτε εχω φρικαρει..και με την κατασταση αλλα κυριως για το πως θα το πω στον εργοδοτη μου!!ειμαι 10 χρονια εκει,εχουμε καλη,τυπικη σχεση,ειμαι η μονη υπαλληλος του..φοβαμαι οτι θα με διωξει,θα με βρισει,θα γινει χαμος..εχει συμβει σε καποια και αν ναι πως το χειριστηκε;;

Link to comment
Share on other sites

Just now, emkriti είπε:

Καλησπέρα!!

Θα μπω απευθειας στο ψητο..πριν 10 μήνες γεννησα το 2ο παιδακι μου,το 1ο ειναι 4 χρονων..στη δουλεια μου γυρισα πριν 3 μηνες αφου διεκοψα την εξαμηνη επιδοτηση του ΟΑΕΔ με δικη μου πρωτοβουλια..οσο ημουν σπιτι βοηθουσα την κοπελα που με αντικατεστησε,την οποια βρηκα εγω..χθες απο το πουθενα,ανακαλυψα οτι ειμαι ξανα εγκυος..δεν ηταν στο προγραμμα,ας πουμε συνεβη μικροατυχημα κ απο τοτε εχω φρικαρει..και με την κατασταση αλλα κυριως για το πως θα το πω στον εργοδοτη μου!!ειμαι 10 χρονια εκει,εχουμε καλη,τυπικη σχεση,ειμαι η μονη υπαλληλος του..φοβαμαι οτι θα με διωξει,θα με βρισει,θα γινει χαμος..εχει συμβει σε καποια και αν ναι πως το χειριστηκε;;

Να σε διώξει δεν μπορεί, τουλάχιστον αυτή τη στιγμή . Αν είσαι δέκα χρόνια σε αυτή την εργασία και είσαι τυπική στις υποχρεώσεις σου , δεν νομίζω ότι υπάρχει λόγος ανησυχίας . Και σου μιλάω ως εργοδότης . Κι εγώ έχω κοπέλες στη δουλειά που έχουν μόνιμο δεσμό η είναι φρεσκοπαντρεμενες . Προφανώς και ξέρω ότι «θα σκάσει κανένα κουτσουβελο», ενδεχομένως και ταυτόχρονα σε δυο - τρεις , και πολύ πιθανόν μετά να αρχίσουν οι επόμενες εγκυμοσύνες . Ξέρω όμως (το έχουν αποδείξει ) ότι είναι σωστές απέναντι μου . Είναι τυπικές , εκτιμούν τη θέση τους κ είναι φιλότιμες κ εργατικές . Τι θα τους πεις δηλαδή ; Τις αστειότητες που διαβάζουμε κατά καιρούς ;;; 

Εγω στη θέση σου θα του το έλεγα έτσι όπως το είπες εδώ, ότι ήταν «τυχαίο» και αισθάνεσαι μεν άσχημα απέναντι του γιατί καταλαβαίνεις και τις δικές του ανάγκες , και ότι θα κανεις ότι είναι εφικτό από πλευράς σου (όπως έκανες και πριν δηλαδή να εκπαιδεύσεις σωστά την αντικαταστάτρια κλπ ) 

στη θέση σου αυτό που θα με προβλημάτιζε είναι το «μετά»

διοτι 3 μικρά παιδιά συνήθως θέλουν τη μαμά σπίτι , αλλιώς θα σου είναι πολύ πιο ασύμφορο οικονομικά . Αν έχεις κοτσωνατη γιαγιά που να μπορεί να βοηθήσει, έχει καλως . Σε κάθε περίπτωση : με το καλό :) 

 

υγ : υπόψιν μην κανεις συζήτηση αν τον δεις να μην είναι στις καλές του - διάλεξε μια σωστή ώρα και μέρα ;) 

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω παρα παρα πολυ!!!η αληθεια ειναι πως μου εχει καρφωθει μια προσφατη ατακα του,μεταξυ σοβαρου και αστειου,πως "αν μου ελεγες πως εισαι ξανα εγκυος δεν θα το χαιρομουν κ τοσο πολυ".

γενικα νομιζω πως λογω του αναπαντεχου της ειδησης ισως ειμαι υπερβολικη,ισως και οχι,δεν ξερω..εχω οντως γυρισει μολις λιγους μηνες και πρεπει να ανακοινωσω,αν ολα πανε καλα,πως θα ξαναλειψω..καταλαβαινω την πιθανη δυσαρεσκεια του σε ενα βαθμο..η ενταση αυτης με προβληματιζει,σε σημειο να παθαινω πανικο..ορμονες;τι να πω

 

ευτυχως εχω πλατες,νεα πεθερα και μαμα.. :)

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, emkriti είπε:

Σε ευχαριστω παρα παρα πολυ!!!η αληθεια ειναι πως μου εχει καρφωθει μια προσφατη ατακα του,μεταξυ σοβαρου και αστειου,πως "αν μου ελεγες πως εισαι ξανα εγκυος δεν θα το χαιρομουν κ τοσο πολυ".

γενικα νομιζω πως λογω του αναπαντεχου της ειδησης ισως ειμαι υπερβολικη,ισως και οχι,δεν ξερω..εχω οντως γυρισει μολις λιγους μηνες και πρεπει να ανακοινωσω,αν ολα πανε καλα,πως θα ξαναλειψω..καταλαβαινω την πιθανη δυσαρεσκεια του σε ενα βαθμο..η ενταση αυτης με προβληματιζει,σε σημειο να παθαινω πανικο..ορμονες;τι να πω

 

ευτυχως εχω πλατες,νεα πεθερα και μαμα.. :)

 

Αν είσαι σωστή απέναντι του , δεν έχεις λόγο να φοβάσαι, κατ’ εμε. 

Το ότι σε προβληματίζει σημαίνει ότι είσαι ευσυνείδητη. Είναι δύσκολοι οι καιροί, αλλά ειλικρινά θεωρώ ότι το καλύτερο που μπορούμε να κάνουμε είναι να στηρίζουμε τις μαμάδες που «παράγουν νέα γενιά» γιατί αλλιώς ζήτω που καήκαμε !!!! 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα @emkriti!

Αρχικά συγχαρητήρια για την τρίτη εγκυμοσύνη :) Θα συμφωνήσω απόλυτα με τη @Macgyver. Αν του μιλήσεις με ειλικρίνεια θα σε καταλάβει. Ακόμα και αν το πάρει βαριά στην αρχή, δεν πιστεύω ότι θα σου προκαλέσει πρόβλημα.

Προσωπικά θα σε συμβούλευα να μην κάνεις άσχημα σενάρια καθώς ακόμα δεν έχετε μιλήσει. Καταλαβαίνω απόλυτα ότι φοβάσαι για το πώς θα αντιδράσει αλλά με το να αγχώνεσαι από τώρα μόνο κακό στον εαυτό σου κάνεις. Εγώ είμαι από τις "τυχερές" που ο εργοδότης τους κάνει παρατήρηση ακόμα και όταν πηγαίνουν στην κουζίνα για φαγητό και δυστυχώς άφησα για καιρό το άγχος να επηρεάσει την εγκυμοσύνη μου. Από τη στιγμή λοιπόν που δεν σου έχει προκαλέσει κάποιο πρόβλημα (και εύχομαι να μην συμβεί κάτι τέτοιο ούτε με την ανακοίνωση σου) είναι κρίμα να στεναχωριέσαι :)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 χρόνια μετά...

Καλησπέρα σας,

η κουμπάρα μου ειναι έγκυος, εργάζεται ως ταμίας εδώ και 1μιση χρόνο περίπου. το θέμα της ειναι ότι εχει γίνει προσληψη με κάποιο επιδοτούμενο προγραμμα του ΕΣΠΑ. όχι τα κλασικά του ΟΑΕΔ. Το πρόγραμμα ειναι 12μηνο πέρνει κανονινά τον μισθό της από τον εργοδότη και ο εργοδότης επιδοτείται από το ΕΣΠΑ γύρω στα 400 ευρώ το μήνα.

Η σύμβαση της είναι αορίστου. Αυτό που δεν γνωρίζουμε και ξεκάθαρη απαντηση δεν μπορούμε ν βρούμε είναι ότι το πρόγραμμα λήγει τώρα τον Ιούλιο. Εχει δικαίωμα να την απολύσει λόγω λήξης προγράμματος και ας ειναι αορίστου η σύμβαση?

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...